De Maria Goretti-film voor de K. F. A. Bedrijfskoren voor het voetlicht OUDE TIJD jubile.de wit m 1 ill m Nieuws uit STAD EN OMTREK Een uitstekend geslaagde avond (Over de am Lit die noede 12 ELECTRISCHE LIEREN VOOR HET OPENBAAR SLACHTHUIS -de soto Bouw 178 woningen, 4 winkels en 12 garages in de Klein-Babberspolder cheugen J §i m Huif) Gemeente koopt panden 'Z' De vlag uit Propaganda-avond Dierenbescherming Garage „AUBURN" V Het Concert in liet Museum De brand op m.s. Merida Ready gaat weer starten Een modern beroep voor meisjes NIEUWBOUW. IN SCHIEDAM Rapport Commissie Bejaardenzorg DINSDAG 19 OCTOBER 1954 S PAGINA 2 Pater Dirkse over hel filmvraagstuk De film In Otterhuurt, Kreupelstraat en op Grote Markt LOUIS EN RIA GAAN ZICH VERLOVEN... 'DE KANDELAAR' VRAAGBAAK VOOR DE SCHIEDAMSE B.B.-ERS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vermoedelijke oorzaak OFFICIëLE PUBLICATIE Buitensluis BURGERLIJKE STAND De Wilton-Kor c.t'. ACHT WONINGEN MEER IN BOTTERDAM (Vervolg Stadsnieuws elders in dit ldad) §1 De verplaatsing van de filmvoorstellingen, verzorgd door de Katholieke Film Actie van de Zondagmorgen naar een avond in de week is een verstandige daad van het bestuur geweest. Ondanks een kleine verhoging van de entreeprijs- was de zaal uitverkocht en waren er aanmerkelijk meer jeugdige toeschouwers dan bij de eerste voorstelling. Het Polygoon-wereldnieuws bracht o.a. enkele opnamen van de ondertekening van het verdrag tussen Italië en Joego slavië inzake de veel omstreden haven stad Triëst, van het vertrek der Franse troepen uit Hanoi en van de vluchtelin genkampen in Oostenrijk. Een vermake lijk kleurenfilmpje over de hengst Sugar- foot, die na een noodgedwongen optreden in het circus zijn geliefde merrie Starbride als bruid mee mag voeren naar zijn oude baas, besloot het voorprogramma. Na een zeer korte inleiding van de voor zitter, de heer J. Schaeffer, sprak de di recteur van de landelijke K. F. A., Pater Jac. Dirkse S.C.J. over de omvang en het gewicht van het filmvraagstuk. In de encycliek „Vigilanti cura" vermaant ons onze Heilige Vader, dat de film niet moet neerhalen, maar aan het ware en schone dienstbaar gemaakt moet worden. De film is een duur handelsartikel, dat verkocht moet worden- Om de verkoop te verzeke ren richten de filmproducenten zich naar de smaak van het publiek, dat is in hun ogen de smaak van een kind van elf jaar. Er moet een mentaliteitsverandering ko men. Wanneer wij er allen naar streven, geen bioscoop- maar filmbezoekers te worden, zal de productie zich meer gaan toeleggen op de vervaardiging van mees terwerken, zoals we die in de laatste jaren al incidenteel gehad hebben. Het doel van de K.'F. A. is niet uitsluitend films te krijgen, Welke een katholiek gegeven als onderwerp hebben, maar wel dat alle films, ook liefdes- en avonturenfilms, goed zijn. De film „Maria Goretti" is toevallig een zuiver katholieke film. De vóór de ver vaardiging van dit product nog weinig be kende regisseur Agosto Genina heeft met één slag naam gemaikt en terecht. In een reeks prachtige natuuropnamen van de moerassige streek rond Rome (de Pontijnse moerassen) geeft hij ons een beeld van de armoedige omstandigheden, waaronder de Familie Goretti moest leven. Vader Goretti sterft aan malariakoortsen, de moeder krijgt onophoudelijk huwelijksaanzoeken van een inwonende weduwnaar, terwijl diens zoon Maria Goretti belaagt en haar tenslotte met een mes dodelijk verwondt. De film geeft ons terloops ook nog een beeld van de erbarmelijke sociale toestan den in het Italië van vijftig jaar geleden, van een volkomen gebrek aan voorlichting op sexueel gebied, waardoor het ltven van Maria extra moeilijk wordt en slechts een onbeperkt Godsvertrouwen haar enige houvast vormt. De regisseur is er over het algemeen uitstekend in geslaagd, zijn moei lijke taak tot een goed einde te brengen en zelfs voor ons nuchtere Noorderlingen dit heiligenleven waar te maken, ons iets te laten voelen van het mysterie van Gods genade Dat is de herinnering, die de tal rijke bezoekers van deze uitstekend ge slaagd K. F. Af-avond dankbaar met zich meedroegen. Ter uitvoering- van het saneringsplan, zoals dit is neergelegd in de Bebouwings voorschriften voor de Bebouwde Kom, mede in verband met de plannen voor de krotopruiming, is door B. en W. opdrachi gegeven de volgende panden in de veiling aan te kopen, toen zich daarvoor een ge schikte gelegenheid voordeed: Otteibuurt 5, 7 en 11 Kreupelstraat 12/1, 2, 3, 4 5 en Grote Markt 6a en b. Het betreft hier een aantal panden, welke ter geiegener tijd zullen moeten worden afgebroken in het kader van de sanering van de bestaands stadskern en van de huidige woningvoor raad. Wanneer deze panden onteigend hadden moeten worden, zou naar met zekerheid is aan te nemen, een schade vergoeding moeten worden gegeven, wel ke niet beneden het thans geboden bedrag van 12.010 in totaal zou liggen. B. en W. achten het daarom in het be lang van de gemeente om reeds thans de eigendom te verkrijgen, te meer omdat zo lang de afbraak nog niet behoeft plaats te vinden, de kosten, verbonden aan het be zit der panden, kunnen worden bestreden uit de huuropbrengst, welke thans 1932 per jaar bedraagt. Zolang de plannen nog niet worden uit gevoerd, kunnen de panden bij de huidige huurders in gebruik blijven. o-escbe »l AR G.vERBOONSTR. 2 TUL 69986 SCHIEDAM Nu de Bescherming Bevolking op iedere Woensdagavond aldus lezen we in De Pa ladijn, het kringblad van de B.B. de be schikking heeft gekregen over een dubbel schoollokaal in het „Blauwe Huis" gelegen achter het Gymnasium aan de Lange Nieuwstraat te Schiedam, zal op iedere tweede en vierde Woensdag van de maand aan alle noodwachters, die nadere inlich tingen wensen of met moeilijkheden zitten de gelegenheid worden geboden, in ge noemd lokaal deze vragen en moeilijkhe den aan de wijk- en blokhoofden voor te leggen en te bespreken. Gehoopt wordt dat zij. die iets te vragen hebben van deze ge boden gelegenheid gebruik zullen maken. De wijkkernen en blokhoofden en plv. blokhoofden worden uitgenodigd op iedere eerste Woensdag van de maand in ge noemd lokaal samen te komen, om van gedachten te wisselen. De Ass HBB zal op iedere derde Woensdag van de maand een bijeenkomst beleggen met de wijkker nen. (Van onze muziekmedewerker) e Bedrijfszang is een instelling, waarover wel het een en ander tc zeggen valt; pro en contra! Zaterdagavond zagen we er alleen de ideale kant van en gelukkig tot op zekere hoogte! is het slechts onze taak verslag te doen van wat we hoorden en zagen. WE LAZEN het dezer dagen in de Rotterdamse rubriek van De Maas bode. Bewoners van de Waterloo- straat hadden de vlag uitgestoken. Toen men verbaasd, omdat niemand wist, wat voor een feestdag het was naar de reden informeerde, zeiden ze: Waarom zouden we de vlag niet uit steken f De huiseigenaar heeft te langen leste de buitenkant van onze huizen la ten schilderen! Dat is toch heus wel een reden, om de vlag uit te steken! We dachten hieraan, toen we langs de geheel opgeschilderde Hemaflat offi cieel Singelflat genaamd) omhoog ke ken. En tegelijkertijd: wat zou hei een leuk gezicht zijn, als al de bewoners van de flat het eens deden. Het is nu al prettig om er naar te kijken. Laat staan, als we weer wat zon krijgen en dan die vlaggen allemaal Damwachter Gisteren ("li Sept. 1904) herdacht de brug- en sluiswachter van de Groote Sluis, de heer N. de Wit, den dag, waar op hij vóór 25 jaren als sluiswachter bij de gemeente in dienst trad. De Wit werd met ingang van 11 Sep tember 1879 aangesteld tot 2en brug wachter aan de Ooievaarsbrug, terwijl hij bovendien op 16 September d.a.v. werd beëedigd als onbezoldigd politie agent, waartoe hij gelijkertijd was aan gesteld. Den lsten October 1887 werd De Wit bevorderd tot lsten brugwachter aan de zelfde brug. Met ingang van 18 Januari 1896 werd hij als 1ste sluis- en brugwachter aan gesteld aan de schutsluis nabij de beurs en de daarbij liggende bruggen, in wel ke functie hij tot heden is gebleven. Reeds Zaterdag (10 Sept.) gaven de collega's van De Wit aan de verschil lende bruggen en sluizen blijk van echt kameraadschappelijken geest door hem met een schrijven van gelukwensching een fraaien termo- en barometer als blijvend aandenken toe te zenden. Ook gisteren op den jubeldag, die met zijn verjaardag samenviel, mocht hij van zijne familie en bekenden talrijke, ook stoffelijke, blijken van deelneming in zijn zilveren jubilé ontvangen. Hedenavond zal De Wit te zijnen huize met de collega's brug- en sluis wachters verder het jubilé in eene fees telijke bijeenkomst vieren. (Nwe Schiedamsche Courant, van 13 September 1904). Dat was dan allereerst een uitstekend bezet Musis Sacrum, .waar we slechts met enige moeite een plaatsje konden vinden. Er was voorts een zeer aandachtig luiste rend publiek; hulde, want in verband met het „bal na" zal de grote belangstelling voor deze uitvoering wel niet voor 100"/» op zuiver muzikale basis berust hebben. En dan was er de hoofdschotel: 6 koren, in grootte variërend van 18 a 20 man tot omvangrijke verenigingen van 80100 mensen! Een algemene indruk: veel am bitie en goede wil. kennelijk degelijke studie, mooi bassenmateriaal en minder geslaagde tenoren-groepen en een overwe gend behoorlijke programmakeuze aan de debetzijde. Daartegenover: de gevolgen van de meestal vrij beperkte mogelijkheid tot het vormen van een koor van voldoende om vang. Dat draait dus uit op meestal kleine koren en dat maakt een optreden in het openbaar altijd riskanter, omdat in een klein ensemble ieder ongevormde of slecht geoefende en gebruikte stem on middellijk afbreuk doet aan het geheel. Verder was vrij opvallend het ontbreken van voldoende vaardigheid in de toonvor- ming en dat maakte vooral in het forte nogal eens stukken. Men kan een koor en nog minder een bedrijfskoor na tuurlijk nooit verwijten dat het geen fraaie tenoren of prachtige baritons heeft: van mensen die zich kennelijk grondig op de zang toeleggen en daar werkelijk liefheb berij in hebben mag men verwachten (en als zij in het openbaar zingen zelfs eisen) dat zij een eventueel gebrek aan materiaal zoveel mogelijk goedmaken door juist stemgebruik en door het nauwgezet op volgen van de aanwijzingen die hun di rigent behoort te geven ter bevordering van de goede toonvorming. In elk geval er zat muziek in en het bleek duidelijk dat het aan ernstige goede wil ook niet ont breekt. We laten nog even een kort ver slag volgen over elk der deelnemende koren. Metaalzangers. Rotterdam: zwak mate riaal, maar zeer zorgvuldige afwerking, zij het soms wat stijfjes en schools. Men is echter ongetwijfeld öp de goede weg. We hoorden van dit programma alleen het Gloria van v. Leeuwen, een ietwat lieder- tafelig geval; er is in de kerkmuziek heel wat beters te vinden, dat toch technisch niet al te moeilijk is. Boeles Mannenkoor, Bolnes: gave koor klank, totdat men ff zingt: dan wordt het geluid te „hard" en vlak. Boele's directeur zong zelf mee in het koor onder dirigent H. de Vries: de mannenzang bracht 75 jaar geleden de échte democratie in practijk en dat is gelukkig nog steeds niet veranderd. Delftse Nijverheid: dit bijna 60-jarig koor zong overwegend goed. De 2e te- het viel ons eme en het viel ons tegen. Dat Wilton zulke grote en mooie koren had wisten we alleen van horen zeg gen. en dat zegt nét niets Dirigent Lucas móet er echter in kunnen slagen zijn man nen mee te krijgen voor waardevoller mu ziek. Schubert en Grieg zijn grote namen maar men moet zich daarop niet blind staren. Grieg's .Landerkennung' was heus niet veel bijzonders al was het unisono im ponerend. „Liebe" van Schubert is een uiterst fragiel stukje poezie; de vertolking schoot daarin te kort. Dat móet (en kén ook) beter! Overigens mooi en gaaf van klank. Tenoren niet forceren. Horen wij volgende keer eens een mooi stuk poly- phonie? Dat is voor iedere zanger óók aan trekkelijk. We zijn zeer belangstellend, want zulk een bloeiend koor kan veel goeds doen in het nog steeds cultureel- arme Schiedam. Het vrouwenkoor: groot en goed ma teriaal. Maar wat een deplorabele staat van geoefendheid. Dirigent moet letten op adembeheersing en juiste mondstanden Dan zal meteen ook het nog veel voorko mende onzuiver zingen voor een goed deel verholpen zijn. Er zit toekomst in deze om vangrijke groep „Zingende Engelen"! De afdeling Schiedam van de Neder landse Vereniging tot Be/.herming van Dieren, had gisteravond een propaganda- avond in Musis Sacrum belegd. De voorzitter van de propaganda-com- missie, de heer L. Daniels, heette de aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heren Helden en Broeren, inspecteurs uit Rotterdam. Hij sprak de hoop uit dat deze avond weer een steentje bij zou dra gen tot het ideaal van de vereniginr niet alleen in ideëel opzicht, maar ook finan cieel, opdat in onze stad spoedig een die- ren-asyl kan worden opgericht. Vlaardin- gen, met aanzienlijk minder inwoners en een nog jonge vereniging, heeft dit ideaal reeds bereikt, dank zij een rente loze lening van de gemeente. Schiedam zal zo spoedig mogelijk moeten volgen. Omdat de heer H. Wiilems van Beve- ren, voorzitter van de afdeling, die door j dienst verhinderd was op tijd aanwezig te zijn. sprak de penningmeester in zijn plaats de aanwezigen toe. De opbrengst van de jongsleden Zaterdag gehouden collecte was op straat 555.— en huis- aan-huis 545.Bovendien werd van een dit jaar overleden lid een gift van 1000.— ontvangen. Indien een volgend jaar wat meer collectanten zich zullen aanmelden, kan de opbrengst nog groter zijn en des te spoediger zal Schiedam een dieren-asyl rijk wezen. De ook aan ons blad medewerkende vo gelkenner de heer A. de Jong, vertelde aan de hand van door hem zelf gemaakte foto's, het een en ander over in ons land voorkomende vogels voornamelijk over de zogenaamde nestvliegers, weide- en water vogels. Na de pauze werd het programma verzorgd door verschillende artisten, o.a. de conferencier Piet Theunee. 't Rhythm- Quartet met bekende melodieën, soldaat Boem en enkele muzikale clowns. De lei ding berustte bij G. Vink. Vóór het gezel lig samenzijn ondér leiding van Piet Theunee en zijn band, konden de prijzen worden afgehaald, die door verschillende winkeliers voor een tombola beschikbaar waren gesteld Originele Amerikaanse 5 tons Trucks Binnenkort weer te leveren door de DE SUTU- Dealer: AUTOMOBIELBEDRIJF Nwe Haven 233 - Tel. 69503 - Schiedam OAOtlAO VOOSCHIEDAM IN OMSTHSHfH 76ste Jaargang No. 22590 De directeur van het Openbaar Slacht huis heeft B. en W. bericht, dat de lieren voor het slachten van runderen, welke zich bevinden in het Openbaar Slacht huis, in slechte staat verkeren, zó, dat zeer vele en herhaaldelijk terugkerende reparaties nodig zyn, om de lieren in ge bruik te doen blijven. De directeur wijst er op, dat gevaar voor diegenen, die met deze lieren moeten werken in de eerste plaats de gebruikers van het Slachthuis niet uitgesloten is. Tot vervanging van de oude lieren door nieuwe zal derhalve zo spoedig mogelijk moeten worden overgegaan. De oude wor den met de hand bediend. Nu deze moe ten worden vervangen door nieuwe, is het gewenst, lieren aan te schaffen, welke electrisch kunnen worden gedreven. In de runderhal bevinden zich thans 12 lieren, terwijl er nog 2 zijn aange bracht in de noodslachtplaats, alzo in totaal 14 stuks. Het is de bedoeling van de direc teur, de 2 lieren in de noodslachtplaats niet te vervangen, aangezien deze in verhouding tot de 12 overige in de runderhal weinig gebruikt worden en bovendien kunnen worden gerepareerd met de vrijkomende onderdelen van deze lieren, wanneer deze door nieuwe, electrische, zijn vervangen. Er zullen derhalve 12 nieuwe lieren moeten wor den aangeschaft. Aan een 5-tal ondernemingen werd prijsopgave gevraagd. Na ernstige bestudering van de in gekomen offertes, waarbij ook de direc teur van de Gemeentelijke Technische Bedrijven van advies diende, werd be sloten gebruik te maken van.die offerte, welke, lettende op het fabrikaat en de capaciteit van de motor, de voorde ligste is. Deze beoogt van de 12 elec trische motoren er 10 hoog aan de Op het Museumconcert van Woensdag avond wordt de aandacht gevraagd voor een recital van de jonge Argentijnse so praan Fanny-Luisa Zolzinsky, die een pro gramma van liederen en aria's zal uitvoe ren. ,4 Behalve bekende aria's van Alessandro Scarlatti, Mozart en Gluck, staan enkele Russische liederen op het programma, die men in Nederland zelden kan horen, maar tot het mooist horen, wat de grote Russi sche romantici Balakirew, Rimski-Korsa- kow en Rachmaninow in dit genre hebben geschreven. Fanny-Luisa Zolzinsky, die uit Poolse ouders in Luxemburg geboren werd, maar van haar tweede jaar in Buenos-Aires woont en sinds dien Argentijns! is, voelt zich bijzonder tot het Russische lied aan getrokken. Ze zijn door hun folkloristische Slavische inslag dan ook bij onder aan trekkelijk en lenen zich uitstekend voor haar zuidelijke doordringende stem. En kele piona-soli van Alex van Amerongen leiden deze groep liederen in: n.l. scherzo van Balakirew en etude van Glazounow. Na de pauzé is het zuidelijke temperament geheel aan het woord in een tied van De Falla en een reeks Argentijnse liederen. Het is typisch, dat in deze laatste liederen het ?ijn geen volksliederen, maar enigs zins daardoor beïnvloed het bekende Spaanse rhythme en de Spaanse harmo- trische installatie wordt geraamd op niek vrijwel ontbreken. Wel hebben ze het 5.500; voor onvoorziene uitgaven (incl. warme melos met de Spaanse muziek ge- breek- en graafwerk, herstel van tegels, meen De avond vóór het concert (19 Oct.) schilderwerk enz.) wordt 1.220, ge- treedt onze' soliste om 22.35 in een spe- raamd, zodat in totaal 36,000 nodig zal I ciaal Argentijnss programma voor de radio zijn. op (Hilversum II). De installatie wordt zodanig uitge voerd, dat alle motoren termisch zijn be veiligd en de drukknopinschakeling bij lage spanning (42 volt) geschiedt, zo dat persoonlijke ongelukken zijn uitge sloten. Bij de aanleg van de electrische aansluiting zal rekening worden ge houden met een eventuele toekomstige uitbreiding. De kosten van de complete lieren zuilen 29.280 bedragen, de elec Over de vermoedelijke oorzaak van de brand vernemen we van officiële zijde nog het volgende: In de salon of officiers mess onder de stuurhut, waar de brand is uitgebroken, waren twee werklieden bezig niet het leggen van de vloer, waarbij constructol, een licht ontvlambaar solutie werd gebruikt. Tijdens het werk waren twee brandwachten met een brandblus- apparaat aanwezig. Om 11.35 was het werk voltooid en gingen de twee werklui alsook de brandwachten weg. Maar even later hoorden arbeiders, die in de buurt aan het werk waren, een lichte ontploffing en zij zagen het vuur zich snel over de juist bewerkte vloer verspreiden. Nu bestaat de mogelijkheid, dat de brand is ontstaan door zelf-ontbranding van het mengsel van zuurstof met het solutie-gas maar waarschijnlijker wordt geacht dat een vonk van een passerende boot een openstaande patrijspoort is binnengewaaid. Pe wind stond er namelijk pal op. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de tanks onder bedoelde salons gevuld waren met gas-olie, eveneens licht brand baar materiaal. Door het snelle ingrijpen van de verschillende hrandweer-afdelin- «en is dus een ramp voorkomen. Dank zij het snel en krachtdadig optre den van de brandweer, kon de brand aan hoord van de „Merida" tot het middendek huis beperkt worden. De schade valt nog niet te overzien. Het schip zou op l No vember a.s. zijn proefvaart maken. Na een rustperiode van enkele maanden gaan de tafeltennissers van Ready hun capaciteiten weer eens op de groene tafel beproeven. Doordat Ready 1 het vorige seizoen op de 2e plaats in haar afdeling is geëindigd in de 3e kl. N.T.T.B., is ze automatisch gepromoveerd naar de 2e kl. N.T.T.B. Ready 2 en 3 gaan in de 3e kl. van de N.T.T.B. spelen. Ready 4 en 5 starten in de le kl. van de R.T.T.B. en tenslotte Ready 6. het enige dames-team van Ready, in de 2e kl. van de R.T.T.B. De samen stelling van het le team heeft een wijzi ging ondergaan, n.l. G. Meijer zal ver vangen worden door A. Braak, die weer uit militaire dienst is teruggekeerd. Aan voerder A. Braak zal nu met W. Bruning en A. Gouka trachten een goed resultaat te bereikèn in de sterke 2e klas. Men ziet met spanning de verrichtingen van deze 3 jongelui tegemoet. Zij spelen hun eerste wedstrijd tegen het zeer sterk geachte Feijenoord 3. Ready 2 (3e kj. N.T.T.B.) start tegen het sterke V.B.P. 1. Van G. Meijer en z'n mannen verwachten we een kleine over winning, ondanks het feit, dat hij het zon der B. Foet zal moeten doen, die de eer ste twee wedstrijden niet zal kunnen mee spelen. Ready 3, eveneens uitkomende in de 3e kl. N.T.T.B. start met dezelfde op- j stelling als het vorige jaar, t.w. H, Ver- I del (aanv.), Chr. Kuil en veteraan J. Oostrum. In verband met het feit, dat dit i team in een zeer sterke afdeling geplaast i is, kunnen we onze verwachtingen van i dit team niet hoog stellen. Ready 4, dat uitsluitend uit spelers bestaat die voor 't I eerst in competitieverband uitkomen, zal het zwaar krijgen in hun eerste wedstrijd tegen Gezico 1. De teams 5 en 6 bestaan eveneens uit nieuwelingen. Terwijl dit laatste team geheel uit dames bestaat. Al deze spelers en speelsters zullen de nodige ervaring moeten opdoen. Het volledige Drogramma luidt 19 October Hagero 4Ready 6; .20 Oc tober Ready 1Feijenoord 3; 20 October ReadySozaro 1; 20 October ReadyS. K. B. 1; 21 October: V.B.P.-Ready 2; 21 October Gezico 1—Ready 4. Alle thuiswedstrijden worden gespeeld op de Woensdagen in de Beurs aan de Dam. Het bestuur van de Stichting Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp in Schiedam is van menig, dat er meer bekendheid moet worden gegeven aan het werk van de ge zinsverzorging. Het merendeel van de gezinsverzorgsters, die thans in Schiedam werkzaam zijn, ko men van buiten de stad.en zijn dooi het Diocesaan Bestuur beschikbaar gesteld. Het Diocesaan Bestuur kan de Stichting echter niet meer aan meisjes helpen en daardoor is Schiedam genoodzaakl om voortaan eigen gezinsverzorgsters op te brengen. Ook aan de financiële kant van het be roep wil het bestuur meer bekendheid ge ven. Het aanvangssalaris van een gezins verzorgster na de opleiding van een half jaar is het ingang van 1 Januari 1955 vast gesteld op f 130.— per maand Hierna ont vangt de gezinsverzorgster gedurende 5 jaar een periodieke verhoging. Daarbij komt nog. dat de opieidlngskosten dooi rel bestuur van Schiedam betaald zul'en wor den en de leerling-gezinsverzorgster tijdens de opleiding een zakgeld zal krijgen van f 10.per maand. Voor een katholiek meisje, vervuld met liefde tot God en haar medemens staat dus een practig beroep open. Het bestuur heeft het voornemen om op Woensdag 20 October a.s. een propa ganda-avond te geven voor alle katholieke meisjes van 18 jaar en ouder. Op deze avond zal een film vertoond worden over het werk en de opleiding van de gezinsverzorgster. Daarna een pauze, waaronder thee met versnaperingen ge serveerd zal worden. Na de pauze zullen enige voordrachten door het actuele corps gezinsverzorgsters opgevoerd worden. Ouders, wilt u dat uw dochter een speci fiek vrouwelijk beroep zal kiezen, wijst haar dan op deze avond. Toegang vrij, aanvang 8 uur precies in het Wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis, Nieuwe Haven 121, ingang naast de St. Liduinakapel. Gedurende de wintermaanden, zal door de Buitensluis water worden ingelaten Tijdens deze werkzaamheden zullen' bij dag een spuivlag en 's nachts drie rode rondschijnende lichten, in driehoeksvorm met de top naar beneden, getoond worden. Bijzondere omstandigheden voorbehou den zal het schutten normaal doorgang vinden. GEBOREN: Johanna P. M., d. van C. J. Burgering en C. M. v.d. Knaap; Adrianu3 M-, z. v. A. M. Nijs en M. J. Hoegee; Pie- ter, z. van B. Hakkert en M. C. Kroon. GEBOREN: Maria A. d v. C. G J. Dijs- selbloem en E. H. W. v. d. Meer; Maeike H. d, v. A. Russchen en A. J. H. Tulling; Ja cobus z. v. J. Koppenaal en K. E de Jong; Gusta M. d. v. I. Speijer en M. J. Thoon- sen: Annemarie L. d. v. J. G. van Loon en S. C. Horst; Thomas J. .1. z. v. Th. H de Vette en H. C. Ham; Wilhelmina L. M. d. v. Q. P. en H. G. de Vette; Antonius H M. d. z. v. P. W. v. d. Burg en M C. M. Schoof; Marius W. H. z, v. M. J Bleik- sloot en L. van Dalen; Boudewijn z y B. Molendijk en B. C. Jongebreur; Paul H. z V. R. F. Stolz en E. J. G van Hooff OVERLEDEN: A. C. J. Westhuis, 71 jaar. j ,i kolommen en 2 aan de Noordelijke wand norpartij viel soms uit de toon en moet van runderslaehthal te bevestigen, voorzichtig zingen: dit kén werkelijk Extra voorzieningen, zoals het aanbren- beter. Compliment voor keurige uitspraak en hulde voor programmakeuze (Christus stervende van Andriessen, Trösterin mu ziek van Bruckner). Etna's Mannenkoor Breda: 11 zieken zijn voor een toch al niet te groot koor een ge duchte handicap en dat was te merken. Weer: letten op toonvorming een oppassen voor al te open klinkers als aa en mooie bassen, minder mooi 2e tenoren. Het „Brummstimme" zingend de mond geslo ten houden, anders is het effect lelijk (Deep River). Deze kregen natuurlijk extra belangstelling men zal dat een volbloed Schiedamse verslaggever niet euvel duiden! Wel het viel ons mee en het viel ons Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. d.d. 27 Juli 1954 besloot de Raad op 30 Juli in principe tot de bouw van plm. 170 woningen, 4 winkels en 7 ga rages in de Klein-Babberspolder op voet van de bepalingen van de Woningwet, B. en W. machtigend aan het Architecten en Ingenieursbureau Spruyt den But ter b.i., alhier, opdracht te geven een schetspian voor de bouw van deze wo ningen, alsmede voor de houw van de winkels en de garages te ontwerpen. B. en W. zegden toe om, zodra het schetspian een vastere vorm had aange nomen, de raad hierover te zullen in lichten Bij de nadere uitwerking van de plan nen is gebleken, dat het terrein zich leent voor de bouw vSn 178 woningen, 4 win kels en 12 garages. De desbetreffende tekeningen geven aan, dat deze 178 woningen zullen wor- terwijl de 2 met de hand te bedienen oude j dn gebouwd volgens diverse typen en aanwezige lieren tegen de Noordzijde wel de typen B, C. D, E, El en F. van de hal gehandhaafd kunnen blijven. Deze zullen dan in zo goed mogelijke staat dienen te worden gebracht met de onderdelen van de buiten gebruik te stellen overige 10 handlieren, zoals dit ook met de 2 lieren in de noodslacht plaats zal geschieden. Door een een voudig loskoppelen van de slachtsprei- der van de staaldraden van de elec trische lieren en het bevestigen van deze aan die van de handlieren kan in geval van nood (uitvallen van electri sche stroom) overgegaan worden op handbediening Hierdoor kan dan zij onz(, gl[ld beginnen hun voltooiini het in vertraagd tempo, aan twee lieren T nog verder worden geslacht. geri van binten e.d.. zijn dan niet nodig, De woningen volgens het type B zul len worden gebouwd in 3 woonlagen, die volgens de typen C en D in 4 woonlagen, die volgens het type E in 8 verdiepingen (maisonettes) op een onderhuis voor ber ging. die volgens het type F zullen worden gebouwd boven winkels, ter wijl de 6 maisonettes (eengezinswonin gen) type El bereikbaar zullen zijn van uit de hall van de woningen type E. Alle vertrekken, vooral de woonkamers, komen in afmetingen en oppervlakte uit boven de door de „Voorschriften en wenken" verlangde minima. Voor alle woningen bestaat de was gelegenheid uit een badcel met com- binatiebad (lavet*welke tevens een goedkope aansluitingsmogelijkheid voor een wasmachine geeft. 103 woningen zu.- len 2 slaapkamers bevatten, 51 wonin gen 3 slaapkamers, 18 woningen 4 slaap kamers en 5 woningen 6 slaapkamers. De plannen zijn gereed gemaakt in „systeem" B. en W. hebben zich thans beraden over de aanbesteding van dit complex, zodra het plan bestedinssklaar is. Zoals de Raad bekend zal ziin, schrijven zij. wor den overal in den lande moeilijkheden ondervonden bij aanbestedingen in het openbaar, aangezien de prijs steeds ho ger blijkt te zijn dan de prijs, die door het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting aanvaardbaar is. B. en W. geven er daarom de voorkeur aan de bouw van het genoemde complex on dershands op te dragen. Aangezien zij met Muys en de Winter's Bouw- en Aanne mingsbedrijf N.V. te Rotterdam goede ervaringen hebben opgedaan bij de bouw van 800 woningen in land, zowel wat het systeem onderneming betreft, adviseren bouw van de 178 woningen, 4 en 12 garages in de Klein-Babberspol der ondershands op te dragen aan Muys en de Winter's Bouw- en Aannemings bedrijf N.V. te Rotterdam. c Nieuw- als de zij de winkels Twee belangrijke bouwwerken te naderen. Ten eerste de uitbreidin: van de Dr Noletstichting, welke ein November onder de kap zal komen. Ten tweede de nieuwe Amsterdam- sche Bank-Incassobank, die de vol gende week het hoogste punt bereikt :al hebben. Rechts de nieuwbouw oor de Dr Noletstichting, links die van de A. B.-Incassobank. In de Commissie Bejaardenzorg, uit wier rapport we reeds iets publiceerden hadden zitting vertegenwoordigers van de plaat selijke rusthuizen en twee diensthoofden, t.w.: Ds A. Hoffman voor de Ver. Ned. j Herv. Rusthuis; C. van Noortwijk voor j het Rusthuis der Ger. Kerk; A. v.d. IJssel voor het St. Ludina Gesticht; P. van der Vlies voor het St. Jacobs Gasthuis; J. H- ven den Berg directeur van de G.G. en G.D.; J. Oostlander, directeur v.d. Gem. j Dienst voor Soc, Zaken e.. secretaris: J. v. Heerde, commies ter secretarie, voor zitter wethouder H. Sabel. Bij het vraagstuk van de zorg voor be jaarden staat vooral in het centrum der belangstelling de huisvesting, omdat de woonomstandigheden in hoge mate beslis send zijn voor de wijze, waarop de „oude dag" kan worden doorgebracht, aldus lezen we nog in het rapport. Een doelmatige en gerieflijke huisvesting kan gezien worden als een noodzakelijke voorwaarde, teneinde het de bejaarden mogelijk te maken hun levensavond door te brengen onder om standigheden, welke passen bij hun licha melijke en geestelijke behoeften. Passage-theater: Monsieur Ripois, lieve ling der vrouwen (strikt volw.), behalve Donderdagavond. Monopole Theater: Ali Baba en de veertig rovers (a.l.). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek. Geopend iedere middag van 24 uur, behalve Maandag, en iedere avond van 78.30 uur, behaive Dinsdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H, Hartkerk): Dinsdag avond van 6 308 uur; Vrijdagavond van 78 uur uitlenen van boeken. Filiaal Kethel (R.K Ver Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot half een. WOENSDAG Aula Museum Concert museumvrien den 8 uur. Contactavond B.B, Musis Sacrum 19,30. Gebouw Wit-Gele Kruis: Propaganda- avond Kath. Gezinszorg, 8 uur. DONDERDAG: Passage Theater: „Peer Gynt" voor Kath. Kring, 8 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN: De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Gouka en Co, Groenelaan 127. Woensdag JO October: TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: Besloten voorstelling. Groote Schouwburg, 8 uur: ..Au salon des varié tés" imet Alex de Haas). Luxor, 8 uur: ..Be driegertjes" 'ABC-cabaret). Groothandelsge- houw Dakzaal. 8 uur: Marionnett.enopera ..Pal jas" Bert Brugman m.m.v. Leo Riemans. BIOSCOPEN Programma's van 15 t/m 21 October Arena'. Carnival story ontoelaatbaar; Capito» Volmaakt alibi 118 j Cineac: The Sleeping t;ger (str. volw.); Centraal: Rebecca 18 j,|; Colosseum: De Privé-secretaresse «a.l.i; Har r.ionie: FernandeJ weet *t te verkopen «al..; t.utüsca: Als het tonge Koren ri.ipl (ontraden): passage (Schiedam» Monsieur Ripois. lieve» der vrouwen (strikt volw Prinses: De drift Hi bet bloed (ontoelaatbaar): Rex. De schatten an de Sierra <14 i 't Venster: Dead of niRVt 18 jVictoria: The Sleeping tiger istr. volw.). Dt kantoren dei Redactie en Admini stratis djn gevestigd te Schiedam. Dam 14, taiefooD 46152. Gironummer 599943 AoounemenUprqs 8.25 per kwartaal. tii yei iusjIiu I 9.30 oei avcek. au.cii' i ticpiu» op gewone Kolomoreadle ,.U oei oiJuiiiiclei toogle. Liigvzoimen Mededelingen op redactionele m, stmuacl geulen lagere Larleven. wei Kt g 1,,11,1)1 ee<lte I Pe' uilliluielel noogle i>o it e.ui.ii.i«i I al ie ol nu dt erKeude ad »e'Ki 'Vt",ai itln K iinpioenen (kleine advertentien) tot WO.IInet. V. cent tik woord meer cent. Manui,urn «e woorden. Plaatsing uitsluitend t>U vooruitbetaling Am advert en tie-orders worden afgesloten en geniaalst overeenKomsUg de Kegelen voor net Advertenuewezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2