Het leven begint bij 40" slaat in bij de werkgevers TRAAGHEID van inzichten Radar-documentaire van Philips De Stem der Kerk 1 Zwart dit seizoen als hoofdkleur w Het begin van de katholieke pers Eén kopzorg minder voor Minister Suurhoff Oudere werklozen grijpen laatste strohalm, die vaak kabel blijkt te zijn Tobt U met Uw maag? S?' VERNIEUWING VAN MENSELIJKE VERHOUDING Er groeien een ander soort gezagsdragers en een ander type ondergeschikten D' De nieuwe mode in tassen H' Prof. Rogier in zijn diesrede op de bres voor J. M. Schrant Noordzeekanaal en IJ Jan van Riemsdijk overleden Veluwse dichter-zanger Negen gewonden bij antobotsing Zweedse Kon. Familie naar ons land grijze muur" Ook in het practische genre nieuwe modellen m IKSei <e»M.K» IS pK SKwSMSS lUfïw/n Wiener Philharinoniker naar Utrecht Twee Ambonezen- kindertjes gedood Kanaal Gent-Terneuzen wordt verbreed DINSDAG 19 OCTOBER 1954 PAGINA 3 Aanvragen van Rijk en Gemeenten Al tachtig „noodgevallen' geholpen Geen „lokettendienst" Rapport over oeververbinding Wij hebben tenslotte afscheid ge nomen van de heren Van Eysden en Reckman, op het moment, dat de telefoon voor ongeveer de 25e maal overging en mevrouw Van Eysden op haar armen opnieuw een gebundelde stapel brieven bin nenbracht. „Dat wordt weer nacht- Weg was opgebroken Volgend jaar staatsiebezoek „De Op de Nieuwe Waterweg De Paus spreekt over medische experimenten, toegepast op levende mensen. Plastic en leder Nieuw Palet Voor het winkelen Geschenken Tweede massa-concert in de Margriethal Mijlpaal IJzeren hek kwam op hen terecht In België is het werk begonnen (Van onze Amsterdamse redactie) Mijnheer heeft U ook een smid voor mij?" Het is de heer C. J. M- van Eysden Jr, secretarie van de stichtinjj ,»Het leven begint by 40" aan te zien, dat het hem spijt deze telefonisch binnengekomen vraag niet met >,ja" te kunnen beantwoorden. ,,Het zijn haast allemaal hoofdarbeiders, die zonder werk zitten en die in uiterste nood een beroep op ons doen", zo zegt hij ons. „Maar het doet ons zeer veel deugd, dat ook het bedrijfsleven heeft begrepen, waarom het gaat, namelijk de gedachte te verbreiden, dat ook oudere krachten recht hebben op arbeid en de werkgevers op te wekken, waar maar enigszins mogelijk deze krachten aan het werk te stellen". Het bleef dan ook niet bij dit ene telefoontje. Gedurende het uur, dat wij samen met de secretaris en de voorzitter van de stichting, de journalist Reckman, in de tot een kantoor getransformeerde voorkamer van het woonhuis van de heer V an Eysden in de Alexander Boersstraat te Amsterdam-Zuid een praatje maak ten, stond de bel met stil. „Het is hier momenteel een heksen ketel", zo verontschuldigen beide heren zich. Een niet te stuiten weldadig aan doende stroom van brieven komt binnen met adhaesie- en dankbetuigingen, met aanvragen om werkkrachten en met ver zoeken om bemiddeling bjj het vinden van werk. In deze laatste brieven, die wei het overgrote deel uitmaken van de stapels post, worden schrijnende gevallen uit de doeken gedaan. Wjj hebben er enkele ge lezen en dikwijls was het leed, dat uit enkele simpele zinnen sprak, zo naar de keel grijpend, zo diep-menselijk ontroe rend, dat wij ons afvroegen hoe het mogelijk is, dat in deze tijd van hoog conjunctuur en steeds maar dalende werk loosheid, noj? zoveel mensen meestal zonder eigen schuld hun leven en dat van hun gezin zien verbrokkelen en „ver teren", als gevolg van het gemis aan arbeid, waarnaar, zo schat men, in ons land toch zeker ongeveer 15.000 oudere werklozen intens verlangen. Genoemde particuliere stichting, die al het werk belangeloos verricht, heeft „iets" losgeslagen dat nodig was om dit pro bleem, waarvan minister Suurhoff erkend heeft dat de oplossing ervan hem dag en nacht zorgen baart, op zulk een wijze onder de aandacht van geheel ons volk te brengen, dat momenteel al 4500 werk nemers om bemiddeling hebben verzocht, 400 werkgevers zich hebben aangemeld (en niet alleen „kleintjes", maar ook „hele grote", die soms 15 krachten tegelijk vroegen) en reeds thans ruim 80 dringende gevallen geholpen zijn, terwijl 300 bemid delingen zijn verricht waarvan de resul taten nog niet bekend zijn. Hoe dat komt? „Heel eenvoudig", ver telt de heer Reckman. „Men beseft dat wij er op uit zijn de mensen daadwerkelijk te helpen èn en dat is wel het voornaam ste met spoed. Ieder noodgeval moet zo gauw mogelijk de wereld uit zijn. Natuur lijk lukt dat niet onmiddellijk en zeker niet, nu wij het werk niet meer afkunnen, zelfs niet met de 30 vrijwilligers, die spon taan hun hulp hebben aangeboden. Maar straks wanneer de eerste grote stroom weggeëbd is, wanneer onze stichting zich geconsolideerd heeft, wij een eigen bureau hebben met eigen werkkrachten (wie helpt ons aan zo'n bureau en aan de benodigde machines in tal van steden selectie- bureaux en afdelingen zijn opgericht, dan zullen die moeilijkheden wel overwonnen zijn. Kijk de oudere werklozen hebben al zo veel meegemaakt. Ze zijn van hetjcastje naar de muur gestuurd, steeds maar weer, tot ze er wanhopig onder zijn geworden. Nu grijpen ze de laatste strohalm vast en die strohalm blijkt vaak een dikke kabel te zijn". De stichting heeft ook nog een neven doel Het is noodzakelijk, dat er door de gewestelijke arbeidsbureaux eens een frisse wind waait. In heel veel brieven krijgen we klachten van werklozen over de manier, waarop men hen tracht te helpen. Maar al te veel is het te weinig menselijk en te veel „lokettendienst en dat schrikt de oudere werklozen op den duur af. Niet voor niets hebben velen een leidersfunctie gehad, of een of andere goed betaalde baan, waarvan ze de vruchten nu moeten missen". Naar wij vernemen, kan binnen enige weken tegemoet worden gezien de pu blicatie van_ het rapport der commis sie van advies inzake oeververbinding Noordzeekanaal en IJ. Uit alle delen van het land. ook uit het buitenland, wil men meer weten van het werk der stichting. Het is nu zelfs zo ver gekomen, dat rijk en gemeente-instellin gen, met voorbijgaan van arbeidsbureau*, zich tot „Het leven begint bij 40" wenden. Wel een bewijs, dat de overheid blij is met dit initiatief en het van harte steunt. Het Nederlandse bedrijfsleven is per cir culaire bewerkt en de reacties zijn, zoals gezegd, gunstig. In de Alexander Boersstraat wordt thans een kaartsysteem aangelegd. Iedere aanvrager komt daarin met zijn antece denten terecht. Wanneer een werkgever om een persoon voor een bepaalde kwes tie vraagt, krijgt hij een aantal namen van gegadigden. Dezen wordt per brief verzocht te solliciteren bij het betrokken bedrijf. En zo wordt het benodigde con tact geschapen. Soms gaat het vlugger, zoals in het geval van de directeur van een grafische inrichting, die om een goede graficus kwam vragen op het moment dat de heer Van Eysden juist een brief las, waarin zo iemand zich aanbood Vooral in Brabant, Limburg en Rotter dam schijnen oudere werklozen moeilijk een betrekking te kunnen krijgen. De werkgevers in deze contreien moeten eigenlijk nog meer dan thans reeds geschiedt met aanbiedingen komen, ver zucht de heer Van Eysden. „Wij worden door maar één drijfveer voortgestuwd" het niet bij woorden te laten. We denken nu al aan een aparte sectie vooi dames We willen voorts een maandelijks orgaan op richten om contact te houden met werk zoekenden en bedrijfsleven. U ziet het, initiatieven genoeg" De Veluwsche dichter-zanger, Jan van Riemsdijk, is gisteren in zijn woning aan de Elburgerweg te Heerde plotseliry over leden. Hij was 23 April 75 jaar geworden. Jan van Riemsdijk werd in Rotterdam geboren als zoon van een makelaar, die zich om gezondheidsredenen te Heerde vestigde, toen Jan vier Jaar was. Jan be zocht in het Veluwse dorp de school, be kwaamde zich op de landbouwschool te Wageningen in het zuivelbedrijf en deed daarna praktische ervaring op in Slees- wijk-Holstein. Hij stichtte daarna een zui velfabriek te Heerde, doch toen de coö peraties zijn bedrijf overvleugelden, ging Van Riemsdijk, wiens zin voor humor hem ook in de moeilijke jaren niet in de steek had gelaten, zich meer en meer op de kleinkunst toeleggen. Dit geschiedde vooral op advies van de voordrachtkun stenaar Henri Dekking, van mr A. W. Kamp en van Willem Royaards. Henri Dekking introduceerde hem in een journalistengezelschap en zijn eerste optreden werd het begin van een succes volle loopbaan. Eerst met een pianist, daarna met zijn echtgenote als accom- pagnatrice, trok Van Riemsdijk het land door en vermaakte velen met zijn liedjes en grappen. Overal kennen de ouderen zijn „Koninginnefeest" en zijn „Olde Sche per". Van Riemsdijk, die tweemaal 't voorrecht werk.was het laatste, dat we had °p ,°p te treden voor h. m. Ko- ningin Wilhelmina, heeft tournee's ge- hooraen. maakt door Indonesië en de V. S. Negen personen zijn gewond bij een bot sing tussen twee auto's, die Zondagavond geschiedde op de rijksweg tussen Niezijl en Noordborn, beide gem. Zuidhorn (Gr.). Uit de richting Leeuwarden kwam een perso nenauto bestuurd door ir Van H.; uit de richting Gronningen een personenauto met aan het stuur de heer H'. De wagens zijn tegen elkaar gereden op 'n plaats waar een weghelft onbruikbaar was wegens herstel werkzaamheden. De heren L., H. en V-, die zich in de uit Groningen komende auto bevonden, werden, evenals de be stuurder, ernstig gewond. In de auto die door ir Van H. werd bestuurd zaten zijn echtgenote en drie kin deren. Zij werden allen eveneens ernstig gewond. Zaterdagavond is ongeveer op dezelfde plaats een botsing voorgekomen tussen drie auto's. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat de Zweedse Koninklijke Familie het volgende jaar een staatsiebezoek aan Ne derland zal brengen. De preciese datum is echter nog niet bepaald Omtrent een bezoek van de Belgische Koning en het Griekse Vorstenpaar is of ficieel nog niets bekend. (Advertentie) Dat vergeet U gauw met (Van onze correspondent) Op de algemene vergadering van de Werkgemeenschap Limburg, welke Zater dagmiddag in de Redoutezaal van de Stadsschouwburg te Maastricht gehouden is heeft oud-minister prof. dr F. J. Th. Rutten uit Nijmegen, gesproken over de vernieuwing van de menselijke verhoudin gen in onderwijs en bedrijfsleven. Deze vergadering welke voorgezeten werd, door ir L. Lhoëst. voorzitter van de genoemde Werkgemeenschap, genoot een zeer grote belangstelling, zowel uit de on- (Van onze Haagse redactie) De N.V. Philips heeft een filmpje over radar doen vervaardigen door Otto van Neyenhoff met muziek van Will Hartings- veldt, ten gehore gebracht door leden van het Residentie-orkest. Deze rolprent, „The Grey Wall" getiteld, leert ons wat radar is en hoe de toestellen worden gefabri ceerd en geeft tot besluit een beeld van de toepassing als havenradar. In die functie, waarbij de naam van de film is geïnspi reerd. blijkt het onschtbare diensten te bewijzen bij het binnenloodsen van schépen tijdens mist. Een interessante documentaire. waar- In op korte maar duidelijke wijze het ra darprincipe uit de doeken wordt gedaan voor de belangstellende leek. Als een voorbeeld van het radarloods- kan dienen, de installatie, welke op de Nieuwe Waterweg komt. Van Hoek van Holland aan de kust tot de Parkkade in het hart van Rotterdam zullen zeven stations worden ingericht. De waarnemingen, die door de radarposten worden gedaan zullen worden doorgege ven aan de loodsen op de schepen, die daartoe zijn uitgerust met draagbare tele fonie zend-ontvangers. Bij de proefnemin gen is reeds gebleken, dat geoefend perso neel in staat is aan passerende schepen met grote nauwkeurigheid de positie op te geven. De procedure bij het beloodsen tijdens de perioden met slecht zicht zal als volgt verlopen. Zolang een schip zich binnen de actieradius van een der radarposten be vindt, wordt het door de waarnemer van dit station voortdurend op de hoogte ge houden van de positie en de situatie op de verdere route. Vóór het schip het gebied zal verlaten, wordt telefonisch de zorg overgedragen aan de volgende radarpost. De loods aan boord kan na het overscha kelen van de frequentie van zijn radio installatie. rechtstreeks .in contact komen met deze volgende post. Door het 'gebruik van verschillende fre quenties van de afzonderlijke stations kun nen verscheidene gesprekken gelijktijdig worden gevoerd en ondervinden schepen in een bepaald rayon dus geen hinder van gesprekken, gevoerd met loodsen elders langs de route. Het spreekt vanzelf, dat ook aan de telefonische verbindingen tus sen de zeven" radarposten, die door de PTT zullen worden aangelegd, hoge eisen wor den gesteld. derwijswereld als uit het bedrijfsleven en werd ook bijgewoond door de gouverneur mr dr F. Houben. Prof. Rutten heeft op overtuigende wijze en gestaafd met voorbeelden aangetoond, welke veranderingen in de menselijke be trekkingen, in de gezagsverhoudingen, zich in de laatste jaren openbaren, waarvan men zich in ons land niet voldoende be wust is. Het niet volledig aanvaarden en het niet aanpassen aan deze gewijzigde verhoudingen heeft onzekerheden ver oorzaakt en spanningen teweeg gebracht tussen het onderwijs en het Bedrijfsleven. Het bedrijfsleven zal goed doen, meer dan gewone aandacht te schenken aan deze ontwikkeling in onze maatschappij, die, voor wat het bedrijfsleven betreft, een ernstige bestudering van deze problema tiek zeer waard is, omdat door de juiste aanpasing een grote rendement kan wor den verkregen. Werkgever en werknemer zullen beiden gebaat zijn bij net aanvaar den van deze evolutie en het toepassen van de bevindingen der laatste onderzoekin gen. Vooral de vakbonden dienen de ogen open te houden. Spr. wees op de grote aandacht ln Amerika voor de behaalde resultaten bij de genoemde vernieuwing. In Nederland hebben zich op dit terrein nog weinig nieuwe inzichten baan gebroken en de evolutie b.v. van het bedrijfsleven door de wetenschap geconstateerd, werkt ln de practijk slechts bij stukjes en brokjes door. Men kan hier niet passief blijven af wachten. Echter klakkeloos overnemen van de Amerikaanse methoden, waar de prestigeverhoudingen geheel anders lig gen zou niet aan te bevelen zijn. De per soonlijke factor bijvoorbeeld zal ook hier meer accent dienen te krijgen dan de functionele. Er is een nieuw type gezags drager en een nieuw type ondergeschikte aan het groeien. Ook de school moet aan deze evolutie aandacht schenken Spr. gispte de daar nog overheersende traag heid van inzichten. Het uitsluitend „be leren" van het kind dient plaats te maken voor het begrip, dat het kind in zijn eigen „doen" niet belemmerd mag worden De diepste geest van het onderwijs is tn Ne derland verouderd. Hier staat nog steeds het leerprogram op de eerste plaats, ter wijl het kind zelf pas de tweede plaats krijgt. Prof. Rutten was van mening dat de Ne derlandse onderwijscrisis vooral veroor zaakt ts door een te trage ontwikkeling van de menselijke verhoudingen tussen de muren van de school. Een grote winst zal het volgens spr. zijn, als het nieuwe besef doorbreekt dat men in de andere mens zijn medemens moet zien hetgeeen ook van grote betekenis is voor de ontwikkeling van de christelijke naastenliefde. Wij moeten voor ons land een eigen vorm vinden, volgens Nederlands recept, aansluitende aan het bestaande. Deze vraag kan men aan de overheid voorleggen, want hiervoor zullen slechts weinig wettelijke maatregelen nodig zijn. Wat de overheid vooral kan doen is het particulier Initiatief steunen. Dat particu lier initiatief zo besloot prof. Rutten, moge komen en dat Limburg slage. (Van onze modemedewerkster) E tas, dat zeer belangrijke onderdeeVetnVg]^^Lifn w °nZe .uiterl^ke vers chimin o aaat van seizoen tot setzoen een g-rotere rol in de mode spelen. Naarmate de vrouw er meer mn.doordroMfifeft raakt dat wil eli goed gekleed voor de dag komen noodzakelijk is, ook de tas, naar et toilet dat zij draagt, en de gelegenheid, waarbij zij daarin ver^l„"'enhow waar'on Tmodcllell niseerde in Carlton te Amsterdam weer een tMsenhwmodel len voor dit seizoen door een aantal wmkelm kleding werden getoond. Ook aan de plastic-tas werd bij die de monstratie een grote plaats toegekend. Opnieuw is dit materiaal opmerkelijk ver beterd. De prints blijven er ditmaal veelal Fraaie tas in boxcalf, de leersoort, die in de huidige tassenmode weer veel opgang maakt. bij achterwege. Naast lakplastic wordt in de tassenindustrie momenteel voorname lijk plastic met een nappa-effect toege past. Maroccain, buitengewoon soepel en dus sierlijk te verwerken, is naast boxcalf, dat vooral bij gladde modellen wordt ge bruikt bij de lederen tassen deze winter garneringen vari galalith worden daarbij dikwijls gezien. Om het zachte boxcalf een nog soe peler effect te geven dan dit van nature al heeft, past men bij het maken va tassen uit dat materiaal thans een J}1 systeem toe. Daarbij wordt een dunn laag schuimrubber onder het leder aan gebracht. De zwarte tas komt op de eerste plaats dit seizoen, vooral in het meer geklede genre. Voor het overige zijn verschillen de nuances van bruin in trek naast don kere schakeringen van rood, zoals bij voorbeeld bordeaux en kersenrood en vele vrjj donkere nuances van grijs. Langwerpige, meer vierkante, cirkel vormige, halvemaanvormige of buidel- vormige tasjes zorgen wat de modellen aangaat voor een grote verscheiden heid, terwijl daarnaast ook de enve- Ioppe-tas weer van zich doet spreken en de tas ln koffer-model in nieuwe uit voeringen wordt gebracht. Opmerkelijk is, dat ook weefsels bij het vervaardigen van tassen steeds meer De boodschappentas heeft heel wat gunstige veranderingen ondergaan. Vindt U dit exemplaar van textiel met een ocelot-dessin en in emmer- model uitgevoerd niet elegant ingang vinden. Voor sierlijke avondtas jes worden bijvoorbeeld zijden ottoman, fluweel en zelfs perlon-stoffen als ma teriaal gebruikt. Op de show werd ons een charmant avondtasje in buidel- vorm getoond, vervaardigd van witte fluweel en gegarneerd met -bedrukt goud leer. Dat fraaie exemplaar was uit Pa kistan afkomstig. Bij de Italiaanse mo dellen trokken vooral de msssn met zadelsteek bewerkt de aandacht. In dit tassenland bij uitstek besteedt men ook aan de binnen-afwerking veel zorg. De voering is meestal eveneens geheel m leder uitgevoerd. Een sierlijk tasje in het voordelige genre. Van rood plastic is dit model vervaardigd. Het heeft een handige, brede bodem en is van een koperen handvat voorzien. Fraaie nieuwtjes doen in het genre van de boodschappentassen hun intrede. Dat zo'n tas tegelijk elegant en practisch kan zijn, kregen wij aan de hand van menig voorbeeld te zien. Fraaie exemplaren, al of niet van een ritssluiting voorzien en in bedrukte tex tiel, in plastic of in een tweed-achtig rayon-weefsel uitgevoerd, behoorden daar onder andere toe. Een tas-in-een-tas komt dit seizoen eveneens onze aandacht vragen. In een enveloppe-tas gaat daarbij een grote reistas schuil. Tot de nieuwe leersoorten behoort haai- enlecfer in gekrompen uitvoering, dat verwerkt werd tot een elegante visite-tas in langwerpige vorm. Bij de koffers trok een kunststof, die het aanzien van perkament heeft als nieuw materiaal de aandacht. Dit ma teriaal is niet alleen tegen vocht en krassen, maar ook tegen olie en ben zine bestand. Voor autokoffers dus bui tengewoon geschikt. Ook een rollende koffer werd ons ge toond. Die rollende eigenschap had echter minder met die koffer zei te ma ken, dan met een handig apparaatje dat „portable porter" heet en op elke koffei bevestigd kan worden. Zware bagage kan men met behulp van een dergelijk instrument eenvoudig achter zich aan laten rijden. De „Stichting Lederwarenmode" be perkte er zich niet toe uitsluitend voor tassen en koffers belangstelling te wek ken. Op een tentoonstelling werden bo vendien nog tientallen kleinlederwaren onder de aandacht gebracht. Zowel voor heren als dames waren daarbij veie aar dige kleinigheden voorhanden, die het ook als geschenk uitstekend doen. Wel iets om bij stil te staan, nu December weer in zicht komt! Op 3 Februari van het volgende jaar zul len de „Wiener Philharmoniker" tijdens de Europa-tournee te Utrecht optreden. Het beroemde orkest zal dan onder leiding staan van Rafae) Kubelik en concerteren ln de Margriethal Men verwacht voor dit concert ongeveer zevenduizend bezoekers. E „OSSERVATORE ROMANO" is op Zaterdag 2 October j.l. ver schenen in ongewone opmaak. De voorpagina was verdeeld in vier brede kolommen, bevattende de tekst van, en een reeks omvangrijke voetno ten behorende bij de toespraak, die Paus Pius XII twee dagen tevoren had gehouden bij gelegenheid van de achtste assemblée. te Rome, van de Medische Wereldassociatie. Voor een aanzienlijk deel was deze toespraak gewijd aan een vraagstuk, dat sinds de val van het nationaal- socialisme zijn actualiteit niet heeft verloren: het uitvoeren van medische experimenten op levende mensen en de toelaatbaarheid daarvan. De Paus verwijst, inderdaad, naar een toespraak van 1952. waarin Hij heeft gezegd: „Men zou zijn ogen voor de werkelijkheid moeten sluiten om te geloven, dat er tegenwoordig niemand in de medische wereld meer is, die deze denkbeelden aanhangt en verde digtMen behoeft slechts enige tijd de rapporten over de medische proeven en experimenten te volgen om zich van het têgendeel te over tuigen". Onder de gegevens, die Wij zelf in de loop der jaren hebben ver zameld, zijn er die betrekking hebben op medische experimenten in gevan genissen, op basis van vrijwilligheid. In Amerika bestaat voor „conscen- tious objectors" (dienstweigeraars om des gewetens wille) gelegenheid zich van hun vaderlandse plicht te kwij ten door zich aan dergelijke proeven te onderwerpen. Het weekblad Time beschreef onlangs psychologische ex perimenten, waarbij gegadigden zich, tegen betaling, beschikbaar stellen voor proefnemingen, die hen tot de grens van krankzinnigheid kunnen brengen. Het wezenlijke ervan be staat hierin, dat men hen gedurende een zo lang mogelijke tijd zo volledig mogelijk van iedere uitwendige zin nenprikkeling afsluit. De resultaten, tot dusver verkregen, merkt het blad op, „kunnen wellicht de successen der communisten verklaren in het ver krijgen van onware, maar schijnbaar vrijwillige „bekentenissen" van ge vangenen. die, vanuit geïsoleerde cel len, onmiddellijk naar de rechtzaal worden geleid". DE PAUS MERKT OP. laat althans onweersproken, dat dergelijke experimenten inderdaad kunnen leiden tot vermeerdering van onze medische kennis. Hij wijst er zelfs op, dat de practijk ervan een gevolg kan zijn van in zekere zin ware. maar desalniettemin onberaden edelmoedig heid. Dit geldt wel op de eerste plaats, wanneer een geleerde zichzelf tot voorwerp van dergelijke experimen- tep maakt. „Zij" (de medici zelf, en hun vrijwillige helpers) „mogen zich niet aan dergelijke experimenten on derwerpen. Deze principiële afwijzing betreft niet het persoonlijke motief van wie zich geeft, zich offert en zich verzaakt terwille van een zieke, noch het verlangen mede te werken aan de vooruitgang van een serieuze weten schap, die hij wil helpen en dienen. Ging het daarom, dan zou het toe stemmend antwoord vanzelfsprekend zijn. In geen enkel beroep, en wel bijzonder i,n dat van de medicus en de ziekenverpleger, ontbreekt het aan mensen, die bereid zijn zich totaal te geven voor anderen en voor het alge meen welzijn. Maar het gaat niet over toewijding: in dit besluit gaat het uit eindelijk om een beschikking over een niet persoonlijk goed. zonder daar recht toe te hebben. De mens is slechts de vruchtgebruiker, niet de onafhankelijke bezitter en de eige naar van zijn lichaam, van zijn leven en van al hetgeen de Schepper hem ten gebruike heeft gegeven, en wel in overeenstemming met de doeleinden der natuur". HET VRAAGSTUK bereikt zijn scherpste positie, daar. waar de publieke overheid pretendeert aldus over het leven en de gezond heid zijner onderdanen te kunnen be schikken. De Paus behandelt ook dit vraag stuk niet met minachting, maar wijst integendeel op de ernstige argumen ten, die hier kunnen worden aange voerd. De overheid heeft inderdaad de zorg voor het algemeen welzijn. Dergelijke experimenten zouden in derdaad soms, naar het schijnt, dat welzijn ten goede kunnen komen. En wijst men erop, dat de mens niet staat in dienst van de publieke sa menleving. maar omgekeerd, dan kan men inderdaad antwoorden dat, wat hier weinigen wordt aangedaan, be stemd is het leven en de gezondheid van velen ten goede te komen. ANNEER de Paus Zijn afwij zend oordeel desalniettemin staande houdt, bedient Hij zich van dezelfde vergelijking, als waarop de verdedigers zich beroepen: de ver gelijking van de publieke gemeen schap met het menselijk organisme. Wanneer het verantwoord kan zijn, zeggen zij, een lichaamsdeel te offe ren tot behoud van het geheel, dan kan er evenmin een principieel be zwaar bestaan tegen het riskeren en offeren van enkele individuele levens ter wille van de gemeenschap. In de veronderstelling althans, dat over dit offer door de overheid wordt beslist Op haar immers rust de zorg voor het geheel. Het is interessant vast te stellen, dat de Paus, wanneer Hij het katho lieke oordeel tegenover deze denkwij ze formuleert, telkens dezelfde ter men gebruikt. Het menselijk organis me, zegt Hij, is een in zichzelf be staand geheel, waarvan leder onder deel geen andere betekenis heeft dan het geheel te dienen. De publieke ge meenschap daarentegen is „een een voudige doel- en handelingseenheid", waarvan de leden een zelfstandig be staan leiden en een zelfstandige bete kenis hebben. Hier staat het geheel in dienst van de leden. [IER VOLGT dus uit, dat de over heid in haar beschikking over het leven en de lichamelijke in tegriteit harer onderdanen niet ver der kan gaan dan die onderdanen zelf. Zij kan te mijnen aanzien niet beschikken over datgene, waarover ik zelf geen beschikkingsbevoegdheid heb. Er volgt niet uit, dat het aan vaarden van ieder risico ontoelaat baar is. Niemand mag ooit een hande ling stellen met het directe doel zich zelf te doden of te verminken, welke verder liggende intentie hem ook be weegt. Maar het kan niet alleen toe laatbaar, maar ook in hoge mate edel moedig zijn eigen leven en gezond heid te riskeren in handelingen, die op een ander direct doel zijn gericht. Dit doet wie in gevaarlijk kolkend water springt om het leven van een drenkeling te redden. De Paus weidt in Zijn toespraak over deze wetten, die Hij veronder stelt, niet uit Het interessante ervan is de wijze, waarop Hij, met deze wetten blijkbaar voor de geest, de grenzen van de overheidsbevoegdheid bepaalt. Deze gaat niet verder dan ieders persoonlijke bevoegdheid om het eigen lichamelijk welzijn te riskeren. J. H. C. CREYGTON S. J. „De katholieke herleving is niet na 1815 begonnen, maar twintig ja?.r vroeger. Het was niet de bekeerling Le Sage ten Broek, die een katholieke pers uit het niet opriep. Zijn dappere organen hadden ten minste drie voorgangers: de „Kerkelijke Bibliotheek", die in 1794r—1795 verscheen, het „Kerkelijk Leesblad in 18001801 achtereenvolgens te Anholt en te Emmerik uitgegeven, en de „Mengelingen voor Roomsch-Catholijken". geboren niet aan de zoom van het Nederlandse taalgebied, gelijk hun voorganger, maar in Januari 1807 in het licht gekomen in het hart van Holland, aan Amstel en IJ". Zo sprak gisteren de Rector Magnificus Professor dr L. J. Rogier in zijn rede uitgesproken bij de viering van de een en dertigste dies-natalis van de Katholieke Universiteit te Nijmegen. In het vervolg van zijn toespraak zette de hoogleraar karakter en inhoud en de betekenis van de Mengelingen voor de Nederlandse Kerkprovincie uiteen. Hoofdredacteur van het blad was de drie-en-twintig-jarige kapelaan Joannes Mathias Schrant. Over hem concludeerde prof. Rogier aan het einde van zijn dies rede: „De naam van de hoofdredacteur is geschonden tot ons gekomen, belast met de vloek van het ultramontaans geslacht, dat op het zijne volgde. Wee nog altijd degenen, die door Antonius van Gils eens betiteld zijn als Gallicaan, Jansenist, Jo- zefist of neoloog, en wee het persor gaan, dat door Le Sage ten Broek eens „niet pluis" bevonden is. Zulke vonnissen der ultramontaanse corypheeën zijn vlot in het geschiedverhaal overgegaan. Daar mee is onrecht begaan en dit te herstel len is de plicht van de geschiedvorser, een daad van gerechtigheid en naasten liefde". Schrant was te Warmond tot priester gevormd onder leiding van diens eerste praeses Lexius Door deze Lexius maakte de seminarist kennis met „die religiose Aufklarung im kathoiischen Deutsch- land" en door hem kwam hij onder in vloed daarvan. De hoofdredacteur van Mengelingen placht „Over de heiningen der confessies heen te dwepen met het christendom boven geloofsverdeeldheid" en „te allen tijde blijkt het een van de moeilijkste taken maat te houden in het interconfessionalisme". Het blad verscheen van 18071814, de tijd van het Koninkrijk Holland en van de inlijving bij het Franse Keizer rijk. Mengelingen is ontsproten aan de tijdgeest der verlichting en door het zelfvertrouwen van de hoofdredacteur kreeg het een toon van gezag, „die een leidend cultuurorgaan past, en het valt ook niet te ontkennen, dat de Nederlandse katholieken met de Mengelingen een trap hoger kwamen in de vaderlandse beschaving. Op die grond mogen wij het uitkomen van dit goedverzorgde or gaan een mijlpaal in de geschiedenis van de katholieke herleving noemen". Het tijdschrift was als driemaande lijks opgezet. In het begin verscheen het zeer regelmatig. Eind 1808 stokt de uitgave even, wat te wijten is aan de deining rond het verschijnen van Schrants „Leven van Jezus", dat twin tig jaar later op de Index geplaatst werd. De meeste artikelen zijn van de hand van de hoofdredacteur; zij mun ten uit door verzorgdheid van documen tatie en orthografie en geven blijk van grote belezenheid en vertrouwdheid met de literatuur van die tijd. zowel de Nederlandse als de buitenlandse. De opstellen passen in het kader van de Spectatoriale geschriften zoals we die ook nog bezitten van Justus van Effen. Uitvoerig ging de Rector Magnificus in op de inhoud van de vijf jaargangen van het blad. Vrijwel elk artikel is door trokken van de geest der Aufklarung en gesteld in haar jargon .Men benadrukte het algemeen-christelijke en sprak liever niet over het specifiek katholieke. De opstellen zijn doorspekt met natuur wetenschappelijke schoolmeester-wijsheid, wat ook weer wijst op de geest van ver lichting, waaruit het blad is ontstaan. In 1811 werd de oppositie tegen het blad zo groot, dat de pasbenoemde aartspriester Cramer de jonge kapelaan Schrant tot pastoor te Pijnacker be noemde. Het leven van Mengelingen sleepte zich nog een jaar voort, maar het miste zijn hoofdredacteur. De Restau ratie bracht het tijdschrift de doodsteek toe. Naar eerst thans bekend wordt, is Vrij dag in het kamp van Ambonezen te Beu gelen (gem. Staphorst) een ernstig onge luk gebeurd, dat de dood van 2 Ambonc- se kindertjes ten gevolge heeft gehad Drie kinderen waren op en met het ijzeren draaihek, dat de toegang tot het kamp kan afsluiten, aan het spelen. Zij gaven er een duw tegen, sprongen er dan gauw op en lieten zich meevoeren" De bout, waarmee het bovenste scharnier van het hek was bevestigd brak echter en daardoor kantel de het zware hekwerk. Het kwam op de drie kinderen terecht, die allen zwaar wer den gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Zwolle gebracht, op weg daarheen over leed een vijfjarig kind en in de nacht van Vrijdag op Zaterdag Is een zevenjarige eveneens gestorven. Schrant stond op dood spoor en was uitgeschakeld: „de ondergang van Men gelingen was een keerpufij in de ge schiedenis van het vaderlandse katho licisme". Het gaat niet aan daarmee ook de verdiensten van de verlichte katholieken uit de Bataafse en Franse Tijd te ontkennen. „Ook de geschiedenis van het begin der negentiende eeuw behoort onbevoor oordeeld bezien te worden en niet als een oordeelsdag waarop de bokken bij voor baat reeds van de schapen gescheiden zijn". Aldus waarschuwde Professor Dr L. J. Rogier in het slot van zijn toe spraak. De belangstelling was zeer groot. Onder de officiële gasten bevonden zich o m. Mgr dr J. Hanssen. bisschop coadjutor van Roermond, verschillende leden van de St. Radboudstichting en van het curatorium; voorts prof. dr Waterink uit Amsterdam, prof. dr J Pieters en prof. dr E. Dalmul der uit Tilburg, bijna alle hoogleraren van de Nijmeegse Universiteit, prof. dr Gerard Brom, de deken van Nijmegen, de burgemeester en de garnizoenscomman dant van Nijmegen. De receptie was zeer druk bezocht. (Van onze Brusselse correspondent) In 1953 had de CVP-regering het initia tief genomen tot het doen uitvoeren van verbreflingswerken aan het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De voor het uitvoe ren van deze werken nodige credieten werden tevens uitgetrokken. Met het uitvoeren van deze werken is thans een begin gemaakt. Het is algemeen bekend, dat Gent sinds vele jaren ijvert voor de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen en de aanpas sing daaraan van het kanaal. De commissie SteenbergheVan Cauwelaert heeft zich eveneens met 't probleem bezig gehouden. In regeringskringen is men op deze kwestie attent en niet langer dan een week geleden verklaarde de minister van Transport wezen. dat zeer spoedig België met Neder land een grondige discussie zou moeten voeren in verband met de sluis van Ter neuzen. De zojuist op het grondgebied Gent Oostakker begonnen werken, beogen de verbreding van het kanaal tot 200 m., over een lengte van 2 km 200 m. (van de Sifferdok tot de Eendenkooibrug). De wa terdiepte wordt voorlopig op 8.75 m. ge houden, doch later moet zij 12.50 m. wor den. De gebaggerde grond (2.350.000 m3) zal gespoten worden op terreinen te Oost akker en de Loochristi waar een vlieg veld zal worden aangelegd met een hoofd startbaan van 2.200 m. en een tweede start baan van 1.800 m. In C.V.P.-bladen wordt nu aangedrongen op een spoedige regeling met Nederland van de sluiskwestie. Dat is, zeggen zij, niet alleen een Gents belang, maar van grote betekenis ook voor de economische op leving van Vlaanderen, waar grote werk loosheid heerst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3