Stella Maris" in Schiedam Noodwachters vierden feest in propvol Musis OUDE TIJD VERKOUDEN MOSMAN Geheugen-hulp Nieuivs uit STAD EN OMTREK Uit die goede PRO JUVENTUTE BRENGT WEER PRINSESSENKALENDERS Gemeente koopt grond in het Onteigeningsplan „Schiedamseweg Laboratorium Gemeente Ziekenhuis Modern tafeltje-dek-je Pater Koevoets, de havenaalmoezenier, nam het R.K. Zeeliedentehuis officiëel in gebruik RUWE HONING p. pol f 0.98 6 pet uitkering ineens aan gemeentepersoneel Fanny-Luisa Zolzinsky Nieuwe papierfabriek Veilig Verkeer-week lantaarnpaal omver DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 PAGINA GEFILEERDE VIS KLAAR VOOR DE PAN! 1.30 1.20 0.98 IN HONOREM DEI NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De burgemeester aan het woord PROPAGANDA-AV OND VAN STICHTING GEZINSZORG WAARHEID IS VAAK VREEMDER DAN FANTASIE HENKIE IN DE SLOOT VOOR VERBREDING SCHIEDAMSEWEG DE SLOOT ACHTER DE YLAARDINGERSTRAAT Eindelijk gedempt LASCLUB SCHIEDAM VERGADERDE WAARDERING VOOR STRATENMAKERS In Ulo-school Nieuwland INSTRUMENTEN VOOR HET LABORATORIUM IN ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND (Advertentie) Nu kan er vis gegeten worden! Geen romp slomp van schoonmaken meer. Geen ver spilling Prachtige blanke moten vis liggen voor dé Nederlandse' huisvrouw panklaar gereed in de Albert Heijn winkels. Dank zij de Frionor-cjiepvriesmethode, die een om wenteling in de visconsumptie heeft teweeg gebracht. Nauwelijks gevangen wordt de vis schoon gemaakt, van vel en graat ontdaan, gefi leerd, in cellofaan ve'rpakt en diepgevro ren. Snel en hygiënisch. Onder het strenge oog van de inspecteurs van het Noorse Mi nisterie van Visserij. Schepen met speciale vrieskamers vervoeren de Frionor Visfilets naar alle delen der wereld. Ook naar ons landvoor de winkels van Albert He(jn. Zie hoe voordelig Frionor Visfilets zijn'. 500 gram Frionor filets geeft I' evenveel vis als 1250 gram gewone vis Prachtige blanke moten Noorse Kabeljauw f. l.lU Schelvis uit de kristalheldere y Noorse wateren f. Zeeroodbaars, om te stoven of te bakken f. „Hier staat het nu op de „Waterweg", zei Pater Koevoets, de havenaalmoezenier van het district Rotterdam. „We hebben heel wat moeilijkheden moeten overwin nen, voor het zover was. Het R.K. Zeelie denhuis op Schiedamse bodem is thans echter werkelijkheid geworden. Ik hen uiterst dankbaar en betuig hier mijn er kentelijkheid aan allen, die aan het tot stand komen van deze aftakking van het Rotterdamse „Stella Maris" hebben mee gewerkt". Er straalde voldoening en dankbaarheid op de gezichten van al degenen, die bij eengekomen waren in de knusse, keurige conversatiezaal van het tweedelige ge bouwtje, volgens ontwerp van architect A. J. M. Buys op het terrein van de werf de „Nieuwe Waterweg" opgetrokken. Het staat vlak bij de ingang. Het eerst ont waart men het stemmige kapelletje, aan de linkerhand, tegelijkertijd doemt even wel het tehuis op, dat er trouwens een ge heel mee vormt. Het kapelletje heeft een directe toegang tot de recreatiezaal en deze kan er even tueel, dank zij een s°°rt harmonicadeuren, heel gemakkelijk bijgetrokken worden. Het omgekeerde is eveneens het geval, zo dat er steeds vrij veel ruimte beschikbaar is. Natuurlijk is de inrichting nog niet compleet, maar „Stella Maris" zwemt ook niet in het geld. Wat in het kapelletje het eerst opvalt, is het altaar met zijn harmonische vormen, niet gewild modern, niet archaisch en daardoor wellicht zo bijzonder stichtend van cachet Dit fraaie stuk werk van de bedrijfsschóol van Wilton-Fijenoord werd door de directie van de werf aan het nieu we tehuis geschonken. Een bijzonder bezit van het kapelletje is het fraaie, gekleurde raam achter het altaar, dat vervaardig^is door de Rotterdamse kunstenaar F. Frit- schy, een medewerker van „Stella Maris". Het stelt links de H. Liduina op haar ziek bed voor, terwijl het rechtergedeelte een schip in dok weergeeft. Het tabernakel is een mooie prestatie van vaklieden van de „Nieuwe Waterweg". Het harmonium is een zeer gewaardeerd geschenk van deken Reynen. De recreatiezaal, eenvoudig inge richt en met ornamenten van „Industria" uitgerust, bevat een piano. Er is een klein buffet in. Het geheel is bedoeld als een uitgangspunt, want men voorziet een steeds grotere toeloop van zeelieden. Ten eerste, omdat Vlaardingen betrekkelijk dichtbij ligt en ten tweede in verband met het nieuwe dok van Wilton-Fijenoord en de nieuwe werf van De Jong aan de Wil- helminahaven. Pater Koevoets heeft in zijn openings woord verschillende autoriteiten burge meester Peek had bericht van verhinde ring gezonden dank gezegd voor hun aanwezigheid en voor de van hen onder vonden medewerking. Allereerst aan mr A. Meyjes, van het ministerie van Sociale Zaken. Hij betuigde ook zijn bijzondere erkentelijkheid aan de heer J. Nap, hopfd van het bureau Zorg voor Zeevarenden te Rotterdam voor diens daadwerkelijk be langstelling in het werk en aan de be stuursleden van „Stella Maris". Natuurlijk werd de „Nieuwe Waterweg" bijzonder in het dankwoord betrokken, speciaal de directeur, ir J. J. M. Sluys, alsmede de heren Verzijlberg, De Jong en Visser. De werf heeft de grond voor het tehuis afgestaan en verleent alle mogelijke medewerking en hulp. Spr. memoreerde nog de steun van de werf „Vlaardingen- Oost", de geldelijke donatie van de heer Smulders, vande werf Gusto en hetgeen het houtbedrijf v. d. Aa te Hardinxveld Pater Koevoe-is, havenaalmoezenier van Rotterdam, sprak een tcoord van welkom tot. de aanwezigen bij de officiële ingebruikneming van het R. K. Zeeliedentehuis op het terrein van de „Nieuwe Waterweg" gedaan heeft. Tevens bracht Pater Koe voets hulde aan de Rotterdamse wethou der. de heer A. Hogeweg, voor diens be grip en breedheid van inzicht aangaande de waarde en de belangen van het werk onder de zeelieden.- Het dankwoord werd besloten met waarderende woorden aan het adres van de architect en aan de heer Oosterholt die zulke grote verdiensten voor het werk onder de zeelieden in Schiedam heeft. „Als het rumoer op de werven zwijgt, in het weekend", aldus Pater Koevoets, „begint ons werk, dat hier door onze me dewerkenden met liefde en energie ter hand zal worden genomen". De aanwezigen bleven nog enige tijd ge zellig bijeen. Naar we nog hoorden, krijgt het nieuwe zeeliedentehuis een aparte in gang. Koolvis, smaak en kleur als zalm f. (Alles per 500 gram) U ziet dus: Albert Heijn maakt U het leven niet alleen goedkoper maar ook gemakke lijker! Albert Hejjn, Groene Hilledijk 203, R'dam Albert Heijn, Oranjestraat (hoek I.ange Nieuwstraat) Schiedam Albert Heijn, Nw Binnenweg 276, R'dam Het dertiende eeuwfeest van de dood van de H Gregorius den Groote zal door het koorgezelschap „In honorem Dei" der Singelkerk Zondag a.s. 13 Maart 1904) worden herdacht. Alsdan zal de Hoogmis voor dit koorgezelschap worden opgedragen, onder welke door het jongens- en mannenkoor de Gregoriaansche gezan gen zullen worden voorgedragen. Na de H. Mis zal de antiphoon „o Doctor optime" van pater Haagh, ter eere van den grooten Heilige gezongen worden. (Nwe Schiedamsche Courant, van 12 Maart 1904). Noot: Bovengenoemd koorgezelschap werd 16 Februari 1880 in de in aanbouw zijnde Singelkerk opgericht, en zal dus volgend jaar jubileren. Van de eerste oprichters van dit koor noemen wij de heren M. L. Honnerlage Grete (later Burgemeester van Schiedam), J. D. Kramers en Th. E. J. Kramers. GEBRUIK DAN HONING Geneeskrachtig en versterkend. LANGE HAVEN 3 - TEL. 67799 04681*0 VOO* SCmeOAM tH OMlT»m$» 76ste Jaargang No. 22592 Gisteravond heeft Musis Sacrum voor zover wij weten voor het eerst bewezen hoe noodzakelijk het is, dat men in Schiedam over een grote zaal kan beschikken, waar circa 600 personen een plaatsje kunnen vinden. De Dienst Be scherming Bevolking hield er de eerste van een drietal contactavonden en er was werkelijk geen plaats onbezet, niet in de zaal en ook niet op het balcon. Men had de stoelen, zelfs zo dicht te gen elkaar geschoven, dat mensen met lange benen in de verdrukking kwamen. Deze contactavond, waarvan het pro gramma verzorgd werd door vele beken de artisten, was geen beloning voor de offerbereidheid van de Noodwachters, want een Noodwachter werkt niet voor een beloning, zoals de heer A. L. Nou- wens. Hoofd Bescherming Bevolking van de A-Kring Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen in zijn welkomstwoord op merkte. Voor de heer Nouwens had de burge meester, Mr J. W. Peek, het woord ge voerd, die er op wees, dat de B.B. in de afgelopen maand een mijlpaal heeft be reikt. De tijd van opbouw en het leggen van grondslagen ligt achter ons, kon digde de burgemeester aan, en in Octo ber 1955 dient de B.B. gereed te zijn voor de taak, welke haar is toegedacht. Aan vankelijk ging het niet zo best met de opbouw van de dienst, het Nederlandse volk kon er niet veel geestdrift voor op brengen. Hoewel dit natuurlijk zeer te leurstellend was, is het psychologisch toch wel te verklaren. Betrekkelijk onverwacht zijn we voor de taak gesteld, een lichaam als de Dienst Bescherming Bevolking op te richten als verlengstuk van ons defen sie-apparaat. De massa voelde echter m.i. intuïtief aan, dat een dergelijke dienst echter weinig zin had als dit defensie apparaat zelf nog niet helemaal in orde was. Derhalve distantieerden de pessi misten zich van de B.B. en men vroeg zich af wat een dergelijke organisatie voor zin had. Doch inmiddels is er heel wat veranderd. De Westerse defensie is snel uitgebreid en gecompleteerd en daaruit vloeide voort, dat er ook meer schot in de opbouw van de B.B. kwam. Ten plattelande en in de middelgrote ste den heeft men bereids circa 95 van de totale sterkte bereikt. Wij zijn zo ver nog niet. De Dienst in Schiedam zal on geveer 2300 personen moeten omvatten. Hiervan behoren 300 tot het gemeente lijk apparaat, 1200 meldden zich reeds, zodat er nog een tekort is van 800 nood wachters. Er is echter een maandelijkse toeloop van rond 100 mensen, zodat bin nen afzienbare tijd ook de dienst in Schiedam haar volle sterkte zal hebben bereikt. De strijd van ons noodwach ters êaat n'et tegen bommen. Zover zijn we Gode zij dank nog niet. Onze strijd dient zich te richten tegen laks heid en onbegrip, tegen gebrek aan be langstelling ook. De veiligheid van onze burgers ons eigenbelang, gedoogt niet, dat we'deze taak verwaarlozen. Neder land is met rasse schreden bezig zich te herstellen van de oorlogsnaweeen en veel werd reeds bereikt. Doch wat bereikt werd zal moeten worden beschermd te gen de gevolgen van een eventuele nieu we oorlog. De kans op een herhaling van de jaren 1918-1919, toen in enkele maan den het enorme Landstormapparaat uit de grond werd gestampt, is zeer gering. We zullen reeds nu de handen uit de mouwen dienen te steken en ons bewust moeten zijn, dat het altijd een kleine kern is, die het werk moet doen. Daar toe roep ik uw medewerking in, opdat wij gezamenlijk de schouders onder het werk zullen steken en het tot een goed einde brengen. De heer Nouwens sprak over de offer bereidheid van de vrouwen en verloof den der noodwachters, die thuis zo vaak alleen zijn, wanneer de noodwachters er op uit trekken voor cursus of propagan da. Voor hen is deze avond georgani seerd, om ook hen aan de B.B. te bin den en hen duidelijk te maken, waar vóór hun mannen het huis uit trekken. Het programma was bijzonder goed verzorgd. Op 27 en 28 October a.s. zal deze avond herhaald worden voor de overige Noodwachters en hun dames. De Stichting Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp in Schiedam werkt practisch uitsluitend met niet-Schiedamse meisjes in zijn corps, gelijk wij in ons blad van Dinsdag j.l. reeds berichtten. Deze meisjes zijn de Schiedamse afdeling ter beschik king gesteld door het diocees, doch men heeft de boodschap ontvangen, dat Schie dam voortaan zelf voor aanvulling van het corps zal dienen te zorgen. Daartoe heeft het bestuur van de Stichting een propaganda-avond georganiseerd, welke zich richtte tot alle meisjes, die in de af gelopen drie jaar hebben deelgenomen aan de parochiële 18-jarigen-cursussen. Een vijftigtal van deze meisjes was gister avond bijeen in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis, waar door het actieve corps een programma werd verzorgd van dans, muziek en declamatie. Tevoren was het woord gevoerd door pater Brinkman O.P., die tevens een filmstrook over het werk en de opleiding van de Gezinsver zorgsters toelichtte. Ook mevrouw W. Smulders-Waucquez, presidente van de stichting, sprak de meisjes toe. Aan het uitstekend verzorgde program ma werd, behalve door de Gezinsverzorg sters, tevens medegewerkt door de heer Meeder met zijn huisorkest en mej. De Hartog, die met de meisjes een menuet van Mozart instudeerde. Het was een bui- tengewoon gezellige avond, die ook reeds vruchten voor de stichting in de vorm van aanmeldingen heeft afgeworpen. Deze aanmeldingen zijn echter bij lange niet voldoende en het bestuur van de stichting wijst er nogmaals op, dat meisjes die zich aan deze schone christelijke taak van dienen willen wijden, niet bezorgd be hoeven te zijn over de opleidingskosten. Deze bedragen rond 200 per meisje, doch worden geheel door het bestuur van de stichting gedragen. Bovendien ontvangt 'n corpslid tijdens de opleiding een zakgeld van 10. Het is voor Katholiek Schiedam dringend noodzakelijk dat een grote groep Schiedamse iheisjes dit mooie beroep zal verkiezen boven het misschien wat beter gesalarieerde werk op kantoor of atelier, te meer daar het een unieke voorberei ding vormt op de latere taak als huis vrouw. Zoals in zovele plaat sen in Nederland, of het nu een van de grote ste den is of een klein ge hucht, is ook in Schie dam weer de actie be gonnen voor de verkoop van de Prinsessenkalen- der. Het is nier alleen door zijn uitvoering een bijzondere kalender, ook het doel van de ver koop is uniek. De baten hiervan ko men immers ten goede aan het werk van Pro Juventute, dat ook in Schiedam een uitsteken de klank heeft. De plaatselijke vereniging heeft zich al enkele ja ren met de verkoop be ziggehouden en mocht ieder jaar opnieuw op de steun van enkele duizenden Schiedam mers rekenen. Ook dit jaar hoopt men niet tevergeefs een beroep te doen. De bijdrage is voor een doel dat aller sympathie kan hebben, terwijl men er een ka lender voor verwerft, die een heel jaar lang een aangename huis vriend zal blijken te zijn. Sedert jaar en dag trekt Pro Juventute zich het lot aan van het bedreigde kind, dat slachtoffer dreigt te wor den van ongunstige om standigheden in milieu of gezin. Het is een moeizame taak, die met de nodige tact i In Schiedam is de kalender verkrijg en voorzichtigheid verricht moet worden I baar bij het Bureau van Pro Juventute, en dan ook altijd buiten de, sfeer van de Lange Haven 68, telef. 68498, bij de heer publieke belangstelling, dient te blijven. Vandaar dat de arbeid van Pro Juven tute waarschijnlijk niet zo aanspreekt als naar de omvang en belangrijkheid van dit sociale werk gerekend, mogelijk zou zijn. Als voogd, vrijwillig of krachtens de wet, heeft Pro Juventute talrijke jongens en meisjes onder zijn hoede, wie, alleen gaand, de weg naar volwassenheid te moeilijk is. Zorg voor de medemens en daardoor voor onze gehele samenle ving, beheerst het werk van Pro Juven tute. In de na-oorlogse jaren heeft Konin gin Juliana instemming betuigd met het initiatief, om door het uitgeven van een exclusieve Prinsessenkalender het werk van Pro Juventute meer bekend heid en de financieel zo nodige steun te geven. De zojuist van de pers gekomen Prin sessenkalender 1955 doet niet onder voor zijn voorgangers. Ditmaal waren 't Prins Bernhard en vrienden des huizes, die de foto's van de Prinsessen voor hun re kening namen. Het zijn alleraardigste on gedwongen tafreeltjes, die zij hebben vast gelegd en waarvan ieder, die van kinde ren houdt, zal genieten. Dat kan waar zijn, maar wie vermeit zich niet graag in die wereld der fantasie die anderen voor hem heb ben geschapen: de roman! Een goed boek is een weldaad! Verras er Uw vrienden en kennissen mee en ook Uzelf, als U een lange winteravond op avontuur wilt gaan. De grootste sortering vindt U natuurlijk hi1 F. de Bloois, Aleidastraat 9. telef. 65333 en bij het V.V.V.-Bureau in de Plan tage. Verder zijn op talrijke plaatsen in de stad nog verkooppunten gevestigd, die herkenbaar zijn aan de raambil jetten. D« kantoren der Redactie en Admiol- tt: <*tie tljo gevestigd te Schiedam Dam 18, telefoon 36152. Gironummer 590945 Aoounemeuteprtja t 6.25 per kwartaal 1 i .1 pel uii.ua I 0 Öu oei week <t i.ucpiu» ->P gewone ttolumOreedtt ,.it pel inluiiiielel luogle. '.gezonnen ortt Uedeiingen op redactionele lip rommel geinen legere tarieven. welKt i4.noii.nlecOle 1 e.»* pel nilllluielei noogte op .1* o'hmi.niraiie oï oo de* erkende ad ne.t'i* verKrnvnaftf Ztlll. Kunpinenen (kleine advertentien) tot w wo-.rden w cent Elk wuord meer a cent. Maximum 80 woorden. Plaatsing uitsluitend 0!j vuuruitDetaUng. adver'entie-orders worden afgesloten Ain en geniaalst overeenkomstig voor net AdvertenUewezen. de Regelen Gistermiddag viel het 2-jarige ventje Henkie v. L„ die met zijn moeder in de Plantage liep te wandelen, in een sloot. Hij rukte zich plotseling los uit de hand van zijn moeder en liep er pardoes in. Zijn moeder haalde hem er uit. Op het hoofdbureau van politie werden zijn natte kleren uitgedaan en in een deken gewik keld is hij naar huis gebracht. Blijkens mededeling van de Mi nister van Binnenlandse Zaken gezonden zal deze 6 verhoging eveneens worden toegepast op de salarissen en lonen met inbegrip van de kinderbijslag en van de tijdelijke loontoelage van het Rijkspersoneel, en wel in de vorm van een uitkering inééns over het vierde kwartaal van 1954, terwijl nader zal wor den overwogen hoe ten deze met ingang van 1 Januari 1955 zal moeten worden gehandeld. B. en W. menen, dat overeen komstig de door de minister van Binnen landse Zaken gegeven richtlijnen een zelfde regeling voor het personeel dezer gemeente zal moeten worden gevolgd, en zij geven de Raad daarom in overweging dienovereenkomstig te besluiten. In 'n aan de Raad gericht schrijven van het Bestuur van de Afdeling Schiedam van de Algemene Bond van Ambtenaren wordt verzocht ten aanzien van deze ma terie een regeling te willen treffen, in houdende, dat over het vierde kwartaal van 1954 aan het Gemeente-personeel een minimale uitkering wordt verstrekt ten bedrage van: a. 100 voor gehuwden; b. 75 voor ongehuwden; c. 50 voor jeug dig personeel. Hoewel B. en W. tegenover de in dat verzoek neergelegde gedachte niet on sympathiek staan, menen zij toch de Raad in overweging te moeten geven, daarop een afwijzende beschikking te nemen, daar bij informatie is gebleken, dat daarop geen goedkeuring van hoger gezag zal worden verkregen. Mocht evenwel later blijken, dat tegen vaststelling van dergelijke regelingen van Regeringswege geen bezwaar zou worden gemaakt, dan stellen zij zich voor op deze zaak nader terug te komen en de Raad alsnog een nader voorstel met betrekking daartoe te doen. (Van onze muziekmedewerker). Er zijn vele eisen waaraan een zanger dient te voldoen. Deze veronderstellen echter alle, dat de zangeres ovèr een „mooie stem" beschikt. Dit is wel zo kin derachtig vanzelfsprekend, dai het waar achtig niet in de krant hoeft te komen, zult u zeggen! We vragen ons evenwel in gemoede af, of de lieden die verantwoordelijk zijn voor FannyLuisa's grote reis van Argen tinië naar Nederland met deze elementai re wet op de hoogte zijn. Men kan niet zeggen dat mej. Zolzins- ky's geluid niet geschoold is. Integendeel. We kregen de overtuiging dat daarmede alles in oi-de was (behalve dan de soms abominabele uitspraak der voor haar vreemde talen!) maar als deze degelijke scholing niet in staat is geweest om de vele euvels weg te nemen zoals duide lijk bleek dan is het jammer geweest van de moeite en het reisgeld. Er was geen sprake van soepele registerwisseün: er waren geen registers, er waren een voudig twee verschillende stemmen. De zachte stem was hees en onzeker, de ster ke stem was hard. keihard op het schelle af. De manier waarop de Scarlatti-, Gluck- en Mozart-aria's (vooral de laat- I ste) met lichamelijke en geestelijke ver mogens werden mishandeld zal ons naar wij hopen niet al te lang bijblijven. Er is een bekend filmisch praedicaat op toe passelijk: „Slechts voor lieden met sterke zenuwen". De Russische en Argentijnse liederen kwamen er qua opvatting wat beter af, maar ook hier was de vocale behandeling beneden peil. Het schijnt wel meer voor te komen dat er muzikanten naar Neder land komen waarvan men zich afvraagt, wat ze eigenlijk komen doen en wat ze te bieden hebben. Zou het schromelijke zelfoverschatting zijn of een niet minder schromelijke onderschatting van de waar de van het Nederlandse geld? Misschien kunnen onze ijverige departementen een soort invoervergunning uitvinden, waar door we van zulke gebeurtenissen gevrij waard blijven! Jammer voor de reputatie der Museum concerten die tot nu toe steeds behoorlijk tot uitstekend waren. Jammer ook voor Alex can Amerongen. die vooral de Rus sische liederen (Fimsky Korsakoff! voor treffelijk begeleidde. Van zijn soli konden we het Scherzo van Balakirew bet meest waarderen ondanks een slippertje van de Fingerfertigkeit. B. en W. stellen de raad voor- in het belang der volkshuisvesting aan te kopen: 1. van de heer K. W. Romijn, Schie damseweg no. 186, alhier, de voortuin en de sloot, behorende bij het woonhuis Schiedamseweg no. 180, voor 400; 2. van mevr. de wed. C. E. van Woer- kom-Vogelij, Schiedamseweg no. 188, al hier, de voortuin en de sloot, behorende bij het woonhuis Schiedamseweg no. 188. voor f 390; 3. van de heer J. A. Olsthoorn, Schie damseweg no. 190, alhier, de voortuin en de sloot, behorende bij het woonhuis Schiedamseweg no. 190, voor 390; 4. van mej. M. J W. Ham, Oosteinde no. 70 te Voorburg, de voortuin en de sloot, behorende bij het woonhuis Schie damseweg no. 206, voor 630; 5. van mevr. G. A. L. Leijerweer'. b.g.g.m. ir M. J. Weidema, Wielingensir. no. 12 bel ét. te Amsterdam, de voortuin en de sloot, behorende bij het woonhuis. Schiedamseweg no. 208. alsmede een ge deelte van de voortuin en de sloot- be horende bij het woonhuis Schiedamsewe» no. 212, voor in totaal 660; 6. van de heer C. P. Wagenaar, Mathe- nesserplein no. 5a te Rotterdam, de voor tuin en de sloot, behorende bij het woon huis Schiedamseweg no. 210, voor 620, 7. van de heer E. E. Groeneweg, Schie damseweg no. 222, alhier, een gedeelte van de voortuin en de sloot, behorende bij he; woonhuis Schiedamseweg no. 222, voor 295; 8. van de heer A. Geilvoet, Schiedam seweg no. 234. alhier, een gedeelte van de voortuin en de sloot, behorende bij het woonhuis Schiedamseweg no. 234 voor 365. De gemeente heeft de perceelsgedcelten De heer H. van Broekhuyze te Rotter dam heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek aan hem in erf pacht te verstrekken een perceel grond aan de Bettoweg, groot plm. 4900 M2 teneinde daarop een papierfabriek op te richten. Hiertegen bestaan bij B. en W geen bezwaren. Zoals gebruikelijk dient hierbij he. model van de voorwaarden, bij raads besluit van 29 April 1921 vastgesteld voi: erfpachtuitgifte van gronden ten behoev-i van inrichtingen van handel en nijverheid te worden gevolgd De canon is vast, gesteld op 1.10 per M2. Onder mededeling dat de commissi voor het Grondbedrijf zich met deze uit gifte kan verenigen, stellen B. en W. de raad voor aan de heer H. van Broekhuyzo te Rotterdam een perceel grond, in erf pacht uit te geven. Wist u. dat op de Rotterdamsedijk va-i Januari tot en met September 87 verkeer.--, ongevallen plaatsgevonden hebben? Toe gegeven. de Rotterdamsedijk is de drux- ste verkeeersweg van Schiedam, maar hier staat, tegenover, dat op de Rottei- damsedijk vrijwel geen zijwègen uitko men. Voorts is het zo jammer, dat vrijwel iedereen weet. dat de bestrating van de Rotterdamsedijk bij regen glad is, maa- men daarmede geen rekening houdt, door langzamer te rijden bij regenweer Na de sombere geluiden, die we lieten horen over de ongevallencijfers in Schie dam, zult u zich ongetwijfeld afvragen wat toch wel de oorzaken van al die on gelukken zijn. Dat zijn er vele en van allerlei aard. Eén van de meest voorko mende oorzaken is echter het niet verle nen van voorrang, waar dit verplicht was. Bij verkeersongevallen blijkt vaak. dat weggebruikers met jarenlange ervaring vaak niet op de hoogte zijn van de voor- rangsregels. Het is daarom een goede ge dachte geweest van de Vereniging voor Veilig Verkeer het publiek in de gele genheid te stellen om de verkeersborden- klapper aan te schaffen, een keurig ver zorgd boekje, waarin de voorrangsregels op een eenvoudige en duidelijke wijze zijn weergegeven. Programma voor Vrijdag 10.0016.00 Gratis spatborden schilderen bij de Verkeersstand op de Broersvest. 10.00—12.00 Propaganda-auto bezoekt o.m. de Gorzen. 14.00—18.00 idem 9 0012.00 Gratis remmen-controle aan het Hoofdbureau, L. Niéuw- straat 55. 14.00—16.00 idem. Voetgangers eerst goed uitgekeken En dan loodrecht oversteken! Alleen al op Woensdag werden 171 nieuwe leden en 3 donateurs ingeschre ven. Verschillende auto- en rijwielbezitters hebben hun voertuig ter controle aan het Hoofdbureau van Politie aangeboden. Het blijkt, dat niet iedereen er van doordrongen is, dat het witte achterspat bord ook overdag verplicht is. Een opge schoten jongen kwam met zijn rijwiel, dat niet van een achterspotbard was voorzien, dus ook niet van een witte strook, met belangstelling kijken naar het schilderen van de achterspatborden. Op de hoek van de Julianalaan en de Ary Prinslaan moest gisteren een gaslan taarn het ontgelden. De chauffeur A. v. B uit Vlaardingen, die daar met zijn vrachtwagen passeerde, reed de paai om ver en sleurde hem 22 meter mee. Hem werd de bloedproef afgenomen. lijn Rotterdam- Poldervaart. -Hoek van Holland en do Men komt dezer dagen gereed met het dichtgooien van de beruchte sloot ach ter de Vlaardingerstraat, waarover in de loop der jaren z'oveel te doen is geweest. Aan een toestand, die sinds lang als on houdbaar beschouwd werd. vanwege de stank, welke de sloot verspreidde en de hygiënische nadelen van de bestaande si tuatie, zal thans een einde komen, uiter aard tot grote voldoening van alle bewo ners en omwonenden. De Lasclub Schiedam is eigenlijk een unieke vereniging. Het is voor zover wij weten de enige vereniging van mensen, die in hun vrije tijd zich vrijwillig in hun vak verdiepen in georganiseerd verband en daarbij dit verdiepen van hun kennis opvatten als een soort hobby, een uitste kende vrije-tijdsbesteding. Gisterenavond was men weer bijeen voor een maande lijkse vergadering in het gebouw voor Christelijk-sociale Belangen aan de Lange Haven. De beide aftredende bestuursleden de heren G. v. d. Hoeven en K. Nette, werden herkozen, terwijl tevens een spaarkas werd opgericht, waaruit men de kosten voor excursies wil gaan bestrijden. Hierna werd door de heer D. Nievelt een technische film vertoond en toegelicht, welke betrekking had op de lastechniek en een tweetal films over Aruba en het werk van de Curacaose Petroleum Maat schappij op Curacao. Het was een buiten gewoon leerzame avond, die door een groot aantal leden-lassers werd bijge woond. j..,. uvvi.ftkMbv—.i Sinds een jaar is in de Nieuwland- nodig voor de verbreding en verbetering polder-Oost de katholieke Ulo-school ge- van de Schiedamseweg tussen de spoor- opend, maar een behoorlijke verbinding tussen de Damlaan en de school liet op zich wachten. Zulks tot groot ongerief van leerlingen en onderwijzers der school, die vaak door het zand en de klei moesten baggeren om de school te bereiken. Enke le weken geleden echter werd een begin gemaakt met de aanleg van de weg naar de Damlaan en deze is nu bijna gereed. Dit werd door het onderwijzend personeel en de leerlingen zo op prijs gesteld, dat zij meenden dit te moeten tonen en de ploeg stratenmakers te danken. De verbaasde stratenmakers, die oV?r het algemeen niet gebukt gaan onder de waardering van de zijde van de burgerij, werden in de school uitgenodigd en op hartelijke en waarderende wijze toege sproken door het hoofd der school. Het was een goed aangelegde weg. zei hij, en voorman Blok, straatmaker Van Tilburg en hun opperlieden hebben eer van hun werk. De heer Blok op zijn beurt dankte het schoolhoofd, voor het feit dat hij de waar dering niet onder stoelen en banken had gestopt, want „werk zonder waardering is maar dood werk De leerlingen, die hadden meegeluisterd via de schoolradio, hadden ook nog oen bofje, want zij mochten vroeg naar huis. Het onderwijzend personeel en de straat makers bleven nog wat gezellig bijeen. Uet interieur van het stemmige kapelletje van hei nieuwe R. K. Zeelieden- tehuis op de werf de Nieuwe Waterweg", met he, fraaie raam van de. kunstenaar F. Fritschy, dal de H. Liduina en een schip in dok voorstelt. De Commissie van Administratie voor het Gemeente Ziekenhuis bericht B. en W., dat het h.i. geen uitvoerig betoog behoeft, dat het laboratorium ook wat materiaal betreft aangepast dient te worden aan de eisen, die de medische wetenschap stelt. De geneesheer-direc teur heeft met de in Juli benoemde lei der van het laboratorium nagegaan, aan welke instrumenten een bescheiden che misch laboratorium behoefte heeft en is daarbij tot de conclusie gekomen dat daarvoor een crediet van 20.000 nodig zal zijn. Dan zal geen sprake zijn van HEDEN Monopole Theater Ali Baba en de veertig rovers. <a- 1-)- Stedelijk Museum Dagelijks van 2 tot k. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibiiotheek. Geopend iedere middag van 2—4 uur, behalve Maandag, en iedere avond van7 —8.30 uur, behalve Dinsdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.308 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. Filiaal Kethel (R-K- Ver. Gebouw) elke Zondag van* 12 tot half een. Passage Theater: „Peer Gynt", voor Kath. Kring, 8 uur- NACHTDIENST APOTHEKEN. Be nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Gouka en Co., Gropnelaan 127. toneel en muziek Vrtidag 22 October: Schouwburg 8.15 uur: Abonnementsconcert R. Ph. O. o. 'v. Ed. Flipse, solist Igor Bezrodni. viool. Groote Schouwburg, 8 uur: Ballet dei Lage Landen. Luxor, 8 uur „Bedriegertjes" 'ABC-cabaret). Koninginnekerk, 8 uur: Don Kozakkenkoor o.l.v. Serge Jaroff. BIOSCOPEN Programma's van 22 t/m 28 October Arena: Manon van de bronnen f 14 j.»; Capi tol: De onderwereld van Montmartre (strikt volw.); Centraal- Moulin Rouge ivolw.i; Ci neac: De zwarte parel (14 j.t; Colosseum: De drie musketiers ia. 1.); Harmonie: Zolang uj bij mij bent (14 jLutusca: Als hei jonse koren rijpt (ontraden); Passage (Sclv Het vierde masker (volw.). Prinses- ie laatste kogel (14 j.i; Rex: Buffalo BUI .et oorlogspad (14 j.); 't Venster: Dead oi ight (18 j.); Victoria: De zwarte parel (14 jj. NED. VHACH I KNVLVKK I ROTTERDAM, 20 October 1954 19 October n.m.: 137 ton granen Groningen; 555 ton granen Lochem107 ton granen Au- krum; 123 ton granen Veghel; 144 ton grar.en Zutphen; 2 X 400 ton gerst Worrnerveei .00 ton gerst Weespercarspel; 2 ?»3 ton ce. u- lose Maastricht: 170 ton blik Deventer .74 on ledige zakken Amsterdam; 130 ton ijzer Gro ningen; 14 Oton hars Maastricht; '3*ton copr» liggen/varen Totaal 77 reizen. 9 vletrcizen moibU,20 October v.m.: 500 ton tarwe Leiden 05 Haasteren en M. Over de Vest; Frederik ton gerst Hoogkerk: 135 ton gerst uggen/varen; zoon van A. Meerhof en F. J. van 32 stand 8ou.' Boskoop- 1S« ton. •rnhraeiet Ter- een uitgebreid research-instrumentarium, doch met behulp van dit crediet zal het mogelijk wezen, zorg te dragen, dat het Gemeente-Ziekenhuis over een behoor lijk en voldoend uitgerust laboratorium beschikt. B. en W. stellen nu de raad voor het crediet toe te staan. GEBOREN: Bernardus zoon van B. Vliegenthart en W. J. Lupker; Jacob M. zoon van J. Gravesteijn en A. A. van Hal; Margaretha A. M. dochter van F. van A. W Antwerpen; Elly dochter van L. J. v. Brink en P. Wiegel. d. neuzen; 100 ton anthraciet AmM 100 ton anthraciet Nieuw Helvoet; 200 ton anthraciet Dordrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2