Consequentie van de historie Mendès-France vocht ferm door V.N.-beginselen hooghouden „Ik ben een van Uw grootste klanten" W: LITTLE MISSY NOODVOORZIENING PONTVEER VELSEN De camera op 9t buitenland BRYLCREEM Minister Staf (op de film): Voorzichtige toenadering tot German je Minister Mansholt naar Amerika en Canada Augusto Genina in Heerlen Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsverterend. Ook vooi Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar Boodschap van mr Van Klef fens bij gelegenheid van „V.N.-Dag" Artsen ontdoken belasting Redevoering op vergadering Verbond van Nederlandse Werkgevers Wat is natuurazijn? Vliegende voorwerpen boven Zweden Rijnvaartvraagstukken onder de loupe Caracas een meter onder water Kardinaal Jorio overleden Koninklijke eer voor Pancratius Zeldzame gast uit Siberië Licht wegverkeer in 1955 over deuren van Noordersluis TRIJDAG 22 OCTOBER 1954 PAGINA 5 GETROFFEN NEDERLANDERS IN CANADA Kath. Centr. Emigratiestichting biedt hulp aan NOBELPRIJS VOOR GENEESKUNDE Nederlandse Première ten bate van de Medische Missiezusters Onvoorwaardelijke gevangenisstraffen geëist mannen die „gezien" zijn, prefereren voor mooi, gezond haar Uitspraak van Amsterdamse rechtbank KNAAPJE DEELDE PLAATJESUIT Marktkoopvrouw verloor bedrijfsgeld MR A. J. M. LEESBERG Zestien doden en vele gewonden REISVOORSCHOT VERDWEEN IN VERKEERDE HANDEN Notenkraker in ons land gezien HET IS MERKWAARDIG, maar een feit. Op de Parijse conferentie, o. juister nog conferenties, spelen eigenlijk vier conferenties doo welke echter één geheel vormen, t dus neemt Frankrijk een !eer f®*LP sitie in, veel en veel sterker dan te Brus sel of te Londen het geval is geweest Mendès-France heeft daar edit" zo^han dig en tactisch gemanoeuvreerd dat hl] nu de anderen practisch in de hoek kan drukken, zodanig zelfs dat hij als het V/are ultimatief aan bondskanselier Aden auer de eis heeft gesteld, dat deze week nog de Saarkwestie moet worden opgelost; zo niet dan verwerpt het Franse parle ment alle andere accoorden. waarover reeds overeenstemming tussen allen is bereikt. Het <?eze gang vari zaken goed even te bedenken, waarover het te Rms- sel. te Londen en nu weer te Parijs ging en gaat. nl.om een stelsel van verdediging Va" r°Pese wereld tegen het L?» f?v,aaiï_ van een communistischs blijkt nu dat Mendès- B Zlch.weinig zorgen maakt over de herbewapening van Duitsland. Als Frans- iWenuSt kij deze onder zijn toe- Z1 te houden. De reeds aangenomen ereenkomsten bevatten voor die con trole aanvaarde een aantal door Duitsland vrijwillig -arde, bepalingen, overigens tamelijk stringente Er zijn echter Franse desiderata, welke Mèndes-France zeker niet langs de weg van de zuivere controle kan doorgezet krijgen; daartegen komt niet alleen ver zet, onoverkomelijk verzet van een weer souverein geworden Duitsland, maar ook van de kant van de Verenigde Staten. Daarom heeft Mèndes-France naar een andere methode gezocht; en heeft deze fiavonden in een nauwe Frans-Duitse eco nomische samenwerking. MENDES-FRANCE wordt geprezen als een der bekwaamste, wellicht de bekwaamste econoom van Frankrijk. Hij ziet duidelijk, dat tegenover een eco nomisch tamelijk sterk Duitsland slechts aan op dit gebied zwak Frankrijk staat. Aanvankelijk had hij de Duitse herbewa pening het liefst uitgesteld gezien tot het moment van Frankrijks volledig econo misch herstel. Nu kon hij wel de Euro pese Defensiegemeenschap laten torpeda- ren, maar aldra bleek dat Frankrijk de Duitse herbewapening niet kon tegen houden. Washington wilde die, eventueel zonder Frankrijk, al voelde het alle be zwaren, welke aan het -zonder Frankrijk" onvermijdelijk zouden verbonden zijn. Aan deze bittere consequentie der his torie kon ook een Mendès-France niet ontkomen. Hij aanvaardt ze, maar dan wordt de Duitse herbewapening voor hem als het ware een aangelegenheid van de tweede rang, van secundaire betekenis. Primair is thans voor hem de Frans- rH,1. verzoening, niet ter wille van de eindiging van een volkerentwist, welke Ook bezoek aan door overstroming getroffen ISederlandse immigranten Op 4 November zal minister Mansholt zich naar de Verenigde Staten van Amerika begeven. Tot 8 November ver blijft de minister in New York voor be sprekingen op het secretariaat van de Verenigde Naties, daarna vertrekt hij naar Washington, waar actuele vraag stukken met Amerikaanse autoriteiten o.a. met de minister van Landbouw, zul len worden besproken. De minister zal tot 11 November in Washington vertoeven, waarna hij naar Canada vertrekt. Op 12 en 13 Novem ber voert de heer Mansholt besprekin een in Ottawa, o.a. met zijn Canadese ambtgenoot. Vervolgens brengt hij op 15 ^ovember een officieel bezoek aan de ■Nederlandse inzending op de Royal Agricultural Winter Fair te Toronto. De tart6 volgende dagen zullen aan con- acten met Nederlandse immigranten in aJ?ada worden gewijd. 7iin besprekingen in Amerika en Canada uilen gaan over de technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden. Verder zat m Washington en Ottawa o.m. het probleem van de voedseloverschotten besproken worden. In het bijzonder zal de minister zich in Canada op de hoogte stellen van de toestand, waarin de Nederlandse immi granten verkeren, die zich gevestigd hebben in het kortelings door over stroming getroffen gebied „Holland Marsh" in de omgeving van Toronto. Duitse verbetering van radar? De di recteur van het instituut ter bestudering van hoge frequenties te EssenMuelheim, professor Esau, heeft verklaard, dat zijn instituut er in geslaagd is de Amerikaanse uitvindingen op het gebied van radar zo danig voorbij te streven, dat bijvoorbeeld net alleen telegraafpalen, doch ook de dra den op het scherm zichtbaar worden. binnen een eeuw tot drie gruwelijke oor logen, waarvan twee wereldoorlogen, heeft geleid, maar ter wille van een op de verzoening gegrondveste economische samenwerking tussen Frankrijk en Duits land. Daarop heeft Mendès-France reeds te Londen gespeeld, maar te Parijs is zij de volle inzet van dit diplomatieke spel geworden. Het is een geweldig waagstuk; Frankrijk wint alles of verliest alles, een tussenweg is er niet meer. Verliest Men dès-France het spel (wat mogelijk zou zijn als hij tenslotte toch niet tot een overeen komst met Adenauer over de Saarkwestie zou komen), dan zal het odium der mis- lukking toch weer op hem en dus op Frankrijk vallen. ELKE MODALITEITEN de Frans- Duitse economische samenwerking zal vertonen, ligt nog in een vage schemering. Er is gesproken van Duits- lands aandeel in de ontwikkeling van Noord-Afrika, een vooruitzicht, dat de Duitse Industriëlen en technici moet toe lachen; er is gezinspeeld op de uitwisse ling van de in een der landen overtollige producten; is is over credieten gedacht. Dit alles is echter nog slechts toekomst. Een aanlokkelijke toekomst, welke het on middellijke prijsgeven van Duitse zijde van belangrijke aanspraken op het Saargebiea moet verzachten. Maar boven alles ligt het feit, dat Duitsland weer souverein zal worden en aan zijn eigen verdediging zal kunnen werken. Voor Frankrijk is de winst, dat het, bevrijd van het zware Duitse probleem, eindelijk rustig en on gestoord aan zijn economisch herstel kan gaan werken; waartoe de nood dringt. Mendès-France heeft, als hij de laatste weken in deze richting wees, herhaaldelijk het woord integratie of unie uitgesproken. Waarschijnlijk is dit alleen een concessie aan de tijdgeest, een woord zonder de betekenis, welke er door het gebruik aan is gegeven. Hij verstaat er onder alleen en uitsluitend een samenwerking tussen souvereine naties, welke vrije overeen komsten sluiten, die door de nationale parlementen moeten worden goedgekeurd. Er is dus geen sprake van een supra nationaal gezag met een supranationaal parlement, zoals bijv. bij de Kolen- en Staalgemeenschap wel het geval is. Er is samenwerking maar alleen in het natio naal belang, i. c. van Frankrijk en Duits land. Daarom zien de partners van deze beide landen deze ontwikkeling zich niet zonder zorg voltrekken, want die samen werking kan en zal in botsing zelfs in felle botsing met het Europees belang komen; hoezeer men overigens een Frans-Duitse toenadering en verzoening zal toejuichen. In overleg met de Stichting voor de Landbouw en de andere emigratiecentra les heeft de Katholieke Emigratiestichting te Den Haag aan de getroffen Nederlan ders in Holland Marsh (Canada) haar hulp aangeboden. De Nobelprijs voor geneeskunde van dit jaar is aan drie Amerikaanse specialisten op het gebied der kinderverlamming ge zamenlijk toegekend, zo wordt te Stock holm meegedeeld. Het zijn de artsen J. F. Enders, Th. Weller en F. Robbins. allen verbonden aan een kinderziekenhuis te Boston. De prijs is 181.646 kronen groot. De artsen hebben de prijs gekregen voor hun ontdekking dat het virum der kinderver lamming kan groeien in culturen van ver schillende weefsels. DE ROMANTIEK van het Wilde Westen heeft het bij het grote publiek altijd prima gedaan. Het is dan ook geen wonder dat, toen Irving Berlin jaren geleden zijn „Annie get your gun" op de planken en later in technicolor op het witte doek bracht, ■Vïererld',e.el van bet uitgaande 1 n i!f altiJd raak schietende juffrouw Oakley niets anders dan een goed verzonnen fantasie-figuurtje zagen. Annie Oakley stamt echter niet uit het brein van een song-writer; zij heeft namelijk werkelijk bestaan. Phoebe Annie Oakley Mozee werd op 13 Augustus 1860 in een eenvoudig huisje te Dark County, Ohio, geboren. Amper zes jaar oud ging zij al iedere dag met haar vaders geweer in het bos schieten, hetgeen haar in de loop der jaren tot een uiterst schotvaardige jongedame maakte, die niet alleen een belangrijke schietwedstrijd wist te winnen, maar ook het hart van de meester-schutter Frank Butler... die het tegen haar af moest leggen Kort na hun huwelijk zochten zij Buffalo Bill op, die met zijn Wild West Show in Ned Orleans stond. Ondanks haar negentien jaar zag de kleine, sproetige Annie er nog als een kind uit, maar wat ze zei was ferme en volwassen taal. „Mr Cody", zei ze, „ik houd van uw show en van de manier waarop U uw mensen behan delt. Ik wil bij U werken. Ik zal drie dagen optreden, en als het dan blijkt dat ik mijn geld. niet waard ben, hoef ik geen cent te hebben". De grote showman waardeerde dit sportieve voorstel en probeerde liet met haar. De drie dagen werden ech ter een verbintenis voor het leven. Haar optreden werd dè sensatie. Zij schoot appels van het hoofd van haar Franse poedel en sigaretten uit de mond van Frank. Eens in Tiffin, Ohio, schoot zij een fifty-cents muntje uit de vinger en duim van haar man, op een afstand van ruim dertig meter! De geestdrift van het publiek kende geen grenzen als zij, tot slot van haar num mer, ronddravend op een paard glazen ballen die hoog in de lucht werden geworpen bij tientallen neerschoot. Little Missy de bijnaam die Cody haar gaf hanteerde trouwens paar den even bekwaam als geweren, en zij zag er dan ook niet tegenop om ook aan de wilde scènes, zoals „de aanval op de Deadwood Coach" mee te wer ken; met steigerende paarden, pijlen schietende en schreeuwende Indianen De Italiaanse filmregisseur Augusto Ge nina heeft gisteravond in het Royal-thea- ter te Heerlen de eerste Nederlandse ver toning bijgewoond van zijn nieuwe film „Magdalena, de zondares", waarover men elders in dit blad een uitvoerige beschou wing kan lezen. De baten van deze voorstelling zullen geheel worden afgedragen aan de Medi sche Missie Zusters te Imstenrade bij Heerlen, die momenteel een nieuwe kloos tervleugel aan het bouwen zijn naast de villa, waarin in 1939 twee van deze zus ters (thans wonen er negentig) haar intrek namen. De Vriendenkring van deze Zusters wil haar in staat stellen, bij deze nieuwe vleu gel ook een nieuwe kapel te bouwen. De opbrengst van de „Magdalena" première zal speciaal voor dit doel worden gebruikt. Namens de Zusters werd de voorstelling o.a. bijgewoond door dr Eleonora Lippitz, de overste der Nederlandse provincie. Te vens was dr J. G. Y. de Jong, de voorzit ter van de Vriendenkring, aanwezig, die de toeschouwers dankte voor hun massale opkomst (er was geen enkele plaats onbe zet in het Royal-theater), de directie, die reeds viermaal eerder een filmvoorstel ling ten bate van de Medische Missie Zus ters liet komen, voor haar royale geste en Augusto Genina voor zijn komst naar Heerlen. Ter herinnering aan dit bezoek schonk dr De Jong de regisseur een stuk Delfts blauw. Genina sprak hierop het publiek in het Frans toe, de toeschouwers aansporend, om vrijmoedig desnoods door te fluiten, hun tevredenheid of ontevredenheid te la ten blijken. Dan zou de Nederlandse pre mière ook voor hem interessant zijn. Het publiek gaf aan dit verzoek geest driftig gevolg, zij het dan niet door te flui ten. maar door na de voorstelling luid te applaudiseren. De film „Magdalena" wordt in ons land gedistribueerd door de N.V. Standaard films te Leiden, die haar rechten voor de Nederlandse première eveneens afstond aan de Medische Missie Zusters. Arbeiders worden gemanicuurd. In de fabrieken, waar het personeel met het ragfijne enkalon werkt, moeten de men sen natuurlijk gladde nagels en zachte vingers hebben. Vandaar dat zij op ge regelde tijden worden gemanicuurd. en 'n B.B. en 'n Ann die de passagiers bevrijdden om tenslotte de arena rond te rennen en alle Indianen te „doden". Het succes van deze scène tijdens Buffalo Bill's reis door Europa was enorm; bij een vertoning in Londen reed zelfs de Koninklijke Familie als passagiers in de Deadwood-koets! De vele kostbare medailles die zij op deze reis uit handen van gekroonde staats hoofden ontving gaf zij bij haar dood in 1926 aan diverse liefdadige instel lingen. Uver het leven van Annie schreven Herbert en Dorothy Fields een roman, die Irving Berlin inspi reerde tot de bekende operette-melo dieën als „There's no business like show-business", „Buffalo Bill", die over de hele wereld populair werden. FRITS VAN DIXHOORN. (Ad verten lie) Onze landgenoot mr E N van Klef- fens, heeft in zijn kwaliteit van voorzit- ter van de algemene vergadering der Verenigde Naties, ter gelegenheid van de „Dag der Verenigde Naties", op Zon dag 24 October a.s., de volgende bood schap uitgegeven: ,Op deze negende verjaardag van de Verenigde Naties is het passend en nood zakelijk dat wij onze belofte hernieu wen om de beginselen en doeleinden van het Handvest hoog te houden. Al is er enige vooruitgang, er bestaan nog gevaarlijke spanningen op politiek gebied- Op economisch terrein is er nog steeds een groot verschil tussen de hoog ontwikkelde en de onderontwikkelde ge bieden. De mensheid blijft de hoop koes teren, dat een rechtvaardige toepassing van het Handvest op beide gebieden een ote verbetering te weeg zal brengen. Wat iedereen boven alles wenst, is het behoud van de vrede. Het recht daarop kan niet worden ontkend immers, de vervulling van die wens behoort tot de mogelijkheden. De burgers willen hem vervuld zien en aan hen is onder de men sen het laatste woord. De organisatie van de Verenigde Na ties is slechts een werktuig. Goede en minder goede resultaten zijn te verwach ten naarmate de regeringen haar ge bruiken of misbruiken. Iedere regering vertegenwoordigt de burgers van haar land. Daarom draagt iedere man en iede re vrouw verantwoordelijkheid voor het succes of het falen van de Verenigde Naties. De vrede kan slechts bevestigd worden door veel goede wil en herstel van on recht Moge in dit tiende jaar. waarin het Handvest van kracht is. de doelstel ling van regeringen en burgers dezelfde zijn: het hoog houden van de beginselen en doeleinden der Verenigde Naties. i (Van onze correspondent). Voor de Bredasche rechtbank versche nen een tandarts en een specialist, bei den beschuldigd van belastingontduiking tijdens de jaren 1946 t.m. 1952. Eerstge noemde gaf toe in die jaren 17.000 te weinig te hebben betaald door het niet opgeven van contante betalingen. Voor laatstgenoemde bedroeg het tekort, vol gens de berekening van de belasting inspectie, ongeveer 30.000. Met inachtneming van verzachtende omstandigheden, eiste de officier van Justitie, mr J. Houben, tegen de tand arts een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 2 maanden en tegen de specia list een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 3 maanden. De verdediging wees op de grote moeilijkheden, waarmede de midden groepen en vrije beroepen te kampen hebben en de ontstellend hoge belastin gen die op deze groepen rusten. Daarbij kwamen voor de tandarts de hoge stu diekosten van zijn kinderen en ziekte, terwijl ook de specialist grote financiële zorgen had wegens sociale voorzieningen voor zijn gezin. Beide verdedigers dron gen er op aan, dat de rechtbank begrip zou tonen voor de omstandigheden en een voorwaardelijke straf zou uitspre ken. Wat een verschilhaar dat mooi en soepel zit of die nare geplakte haren. Laat Uw haar welverzorgd ztfn - gebruik Brylcreem, de volmaakte halrdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheidde oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, be strijden roosvorming, maken droog haar weer vitaal. County Laboratories Ltd.. Btanmore, England - Joeg. Mot N.V., Amsterdam Na afloop van de algemene ledenver gadering van het Verbond van Neder landse Werkgevers in Middelburg, bega ven de deelnemers zich per extra trein van Middelburg naar Goes, waar het diner werd gehouden. Het had in de bedoeling gelegen, dat de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, aan het diner het woord zou voeren. In verband met internatio nale besprekingen te Parjjs was minister Staf evenwel verhinderd, maar via een geluidsfilm kon de rede aan het diner worden voorgedragen, zodat de minister in woord en beeld toch aanwezig was. Daarbij zei minister Staf: „Ik wil hele maal niet ontkennen, dat aan de defensie- gelden betere bestemmingen zouden kun nen worden gegeven, mits we leefden in een wereld van vrede. Nu we leven in deze gespannen wereld, zijn de gelden voor de defensie noodzakelijk, absoluut noodzakelijk. Dan rijst de vraag: wat doet ge nu met die gelden? Mag ik daarvoor, bij wijze van voorbeeld, verwijzen naar de 1500 millioen voor 1954? Deze word -n globaal verdeeld als volgt: salarissen 420 millioen (militair- en burger-sal.). pen sioenen 50 millioen, voeding en kleding 100 millioen, motorbrandstoffen 60 millioen, bouwwerken f 160 millioen. ma terieel (wapens, munitie, voertuigen vlieg tuigen, schepen enz.) 520 millioen. ove rige kosten 100 millioen. Ge zult direct met mij van oordeel zijn, dat vele van deze gelden wederom direct of indirect onze eigen nationale volks huishouding ten goede komen. Op grond van vorenstaande cijfers kan ik de de fensie-inspanning geen zware en zeker niet een te zware financiële last vinden Wel zie ik de werkelijke last voor onze defensie-inspanning in de omstandigheid dat wij in deze periode van full employ ment onze jongens 1% jaar en langer onder de wapenen moeten roepen" hoe wel de minister toch meende, dat da jongens tijdens hun diensttijd ook nuttige ervaring opdoen. „Er is echter nog een nauwere relatie van de Nederlandse werkgever, van dt Nederlandse industrie met de minister van Oorlog en van Marine. Ik mag wel zeg gen, dat ik een van Uw grootste klanten De Economische Kamer van de recht bank te Amsterdam, die zich in enkele zittingen bezig heeft gehouden met de vraag, wat onder natuurazijn moet wor den verstaan, heeft gisteren uitspraak gedaan in een proefproces tegen twee Amsterdamse azijnfabrikanten. De ene fabrikant was ten laste gelegd dat hij zijn azijn, synthetisch bereid er met toevoeging van kleur- en andere stof fen, onder de naam natuurazijn in de handel had gebracht. De tweede fabrikan had azijn, bereid volgens het snelgistings- proces eveneens als natuurazijn verkocht De officier van Justitie, die tegen beiden een voorwaardelijke boete had geëist, was van mening, dat alleen azijn, welke vol gens een gistingsproces wordt vervaardigd uit rozijnen, wijn of andere alcoholhou dende vloeistoffen de naam natuurazijn verdient. De rechtbank veroordeelde beide fabri kanten tot een voorwaardelijke boete met een proeftijd van een maand, waardoor hoger beroep mogelijk is. In het vonnis van de. rechtbank werd op grond van de verklaringen van twee als getuige-deskundige gehoorde Amster damse hoogleraren natuurazijn omschre ven als een product, dat ontstaat uit aan de lucht blootgestelde sappen, dia zijn ge gist en verzuurd. zo niet de grootste ben. Ik wil ten aan zien van onze verhouding zeggen, dat al mijn medewerkers en ik de Nederlandse industrie een goed hart toedragen. Dit blijkt uit onze daden, want als wij maai enigszins kunnen, plaatsen wij onze orders in eigen land. Ik kan dit aantonen omdat in de laatste jaren van de defensie- orders slechts 10% rechtstreeks in het buitenland werd geplaatst, terwijl daar naast slechts 5% bij importeurs werd on dergebracht". Minister Staf merkte vervolgens op, dat de Nederlandse industrie ook soms wel in gebreke is gebleven om een order in ons lan<} te houden. Hij zag daarvoor twee oorzaken: het ontbreken van initiatief bij de ontwikkeling van nieuwe militaire goe deren en te hoge prijzen. De Zweedse generale staf heeft mede gedeeld. dat er Donderdag in West-, Mid den- en Zuid-Zweden ongewone ver schijnselen aan het uitspansel zijn waar genomen. In het Westzweedse dorp Sjuhaerad zag men twee lichtgevende bol len, die op korte afstand van elkaar van het Westen naar het Oosten gingen. Plotseling waren ze in opwaartse richting gegaan en uit het gezicht verdwenen. In het dorp Lerdala, eveneens West-Zweden, nam men vier bollen waar, die paars gewijze van het Noord-Westen naar het Zuid-Oosten gingen. Uit Gothenburg (West-Zweden) en Ka- trineholm en Karslborg (midden-Zweden) werden dergelijke verschijnselen gemeld. Woensdagmiddag heeft een marktkoop vrouw op de Vaillantlaan te 's Graven- hage een bedrag van 4500 verloren. Het was haar bedrijfsgeld bestaande uit een bankbiljet van 1000 en vele briefjes van 100. Zij droeg dit geld in een zak doek geknoopt bij zich. Een tienjarige knaap heeft het bundeltje gevonden en toen aan voorbijgangers de „plaatjes" uit gedeeld. Een aantal dergenen, die op deze wijze in het bezit van bankbiljetten wa ren gekomen, is met het geld naar de po litie gegaan. Op een bedrag van 1200 1300 gulden na is het verlorene weer terecht. Donderdag is te Alkmaar na een lang durige ziekte, op 67-jarige leeftijd over leden mr A. J. M. Leesberg, deken van de orde van advocaten in het arrondissement Alkmaar. In een bijzondere zitting van de Alkmaarse gemeenteraad werd Donder dagmiddag het overlijden van de heer Leesberg, wethouder van bedrijven van de gemeente, herdacht. De overledene ridder in de orde van St Gregórius en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw was gedurende 30 jaar lid van de Alkmaarse raad; 20 jaar lang bezette hij een wethouderszetel. De heer Lees berg was lange jaren voorzitter van de R. K. Staatspartij in de kieskring Den Helder en later lid van het dagelijks be stuur van de KVP. De delegaties van de Nederlandse en Duitse binnenvaart zijn gisteren in Sche- veningen bijeen geweest ter bespreking van de vraagstukken over de Rijnvaart, die op dit gebied tussen de regeringen der beide landen in behandeling zijn. Bespro ken is o.m- de mogelijkheid van Neder landse deelneming aan het Duitse bin nenlandse Rijnverkeer, het z.g. „innerdeut- sche" vervoer. De onderhandelingen zijn gehouden in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de Duitse en Nederlandse ministeries van Buitenlandse Zaken, Verkeer en Economi sche Zaken. De delegaties hebben zich we derzijds ten aanzien van de voornaamste problemen uitgesproken en aldus het gezamenlijke communiqué de omvang van de verdere onderhandelingen bepaald. De besprekingen zullen op 9 November a.s. te Dusseldorp worden voortgezet. Na afloop der conferentie zeide een lid der Nederlandse delegatie optimistisch ge stemd te zijn over het verloop er van. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn zestien personen om het leven geko men en vele gewond, door de instorting van een groot aantal woningen. Aardver schuivingen, een gevolg van de zware re gen, die in de afgelopen vijf dagen boven Venezuela is gevallen, waren de directe oorzaak van de ramp. De Italiaanse kardinaal Domenico Jorio is gisteren te Rome in de ouderdom van 87 jaar overleden. Kardinaal Jorio werd op 7 October 1867 te Villa S. Stefano, diocees Feren- tino, geboren; op 19 September 1891 tot priester gewijd en op 16 December 1935 kardinaal gecreëerd. Hij was lid van de Romeinse Curie en o.a. protector van de Congregatie der Zusters van de Eeuwigdurende Aanbid ding. De kardinaal overleed in zjjn woning in het paleis van de Vaticaanse Congre gatie van het Heilig Officie aan de ge volgen van een hartaanval. Door zijn dood zijn thans in het geheel vier van de zeventig zetels in het college van kardi nalen onbezet. Het Koninklijk Heerlens mannenkoor „Pancratius" heeft tot besluit van de viering van het 75-jarig bestaan in de Heerlense stadsschouwburg een reprise gegeven van het op Zaterdag 18 September j.l. in de „Französische Kirche" te Bern gegeven gala-concert. Tijdens dit concert, dat door vele autori teiten werd bijgewoond, deelde de com missaris van de Koningin in de provincie Limburg mede, dat H.M. Kóningin Juliana het koor onder haar hoge bescherming heeft willen nemen. Deze voor het koor zeer vererende gunst werd door het koor en door de voile schouwburg met groot enthousiasme be groet. De marechaussee heeft een schrijver van het departement van Marine gearresteerd. De man was belast mef het administreren van deviezen en reisvoorschotten ten be hoeve van officieren van de Kon. Marine, die een dienstreis moesten maken. Ging onverwacht de uitgeschreven reis niet door en had hij het voorschot reeds in handen, dan droeg hij dit niet af. De zaak kwam daardoor vanzelfsprekend uit- daar de officieren geen declaratie indienden voor het voorschot dat ze opgenomen zou den hebben. Het spoor leidde toen direct naar de schrijver. De vogelwerkgroep Haarlem van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging en de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, die in de herfst in de omgeving van Haarlem de vogeltrek observeert, heeft een no tenkraker waargenomen, terwijl uit andere delen van ons land ook enkele waarnemingen van deze vogel zijn binnengekomen. Het gaat hier om een bruine kraaiach- tige vogel met witte stippen, af komstig uit Siberië, die slechts en kele malen en wel in zogenaam de invasiejaren hier voorkomen. Deze invasiejaren waren: 1900, 1907. 1911. 1912, 1913 en 1917. Van de daartussen gelegen en latere jaren zijn geen, of hoogstens vijf waarnemingen per jaar, bekend. De leider van een waarnemings net uit Duitsland en Denemarken berichtte, dat er overal in Noord- Duitsland zeer veel notenkrakers worden gezien en wel vooral ia het kustgebied. De vogelwacht Helgoland heeft ook over de ra dio op deze invasie gewezen. Teneinde reeds in het seizoen 1955 verlichting te verkrijgen van de ver keerssituatie bij het pontvcer te Velsen, heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat, een plan goedgekeurd tot het treffen van een noodvoorziening. De kosten hiervan bedragen een millioen gulden. Het plan voorziet in het voor het verkeer van personenauto's en lich te bestelauto's geschikt maken van de deuren van de noordersluis te IJmuiden en in het bouwen van voor één richtings verkeer geschikte lichte beweegbare bruggen over het binnenhoofd en het buitenhoofd van de middensluis te IJmuiden en vervolgens in het bou wen van een voor tweerichtingsverkeer geschikte brug over de Zuidersluizen. Nadat deze voorzieningen zullen zijn getroffen zal het verkeer met personen auto's en lichte bestelauto's, die te Vel sen in aantal ongeveer 2/3 van het totaal verkeer uitmaken, over het IJmui- der sluiscomplex kunnen geschieden. Het realiseren van dit plan betekent dat, wanneer alle bruggen in de voor de scheepvaart gesloten stand zijn, een vrijwel onafgebroken verkeersstroom yan voertuigen zowel in de richting Zuid- Noord als in tegengestelde richting over het sluiscomplex kan gaan. Teneinde het wegverkeer steeds on gehinderd de Zuidersluizen te doen pas seren zonder dat de scheepvaart door de Zuidersluis hiervan oponthoud onder vindt, zal over de Zuidersluizen op ongeveer 2 m boven de bovenkant van de dekzerken en dus boven alle lieren e.d. heen, overeenkomende met ongeveer 7 meter boven de gemiddelde water stand een vaste, voor tweerichtingsver keer geschikte Baileybrug worden ge bouwd. Uiteraard zullen voorts vrij omvang rijke werken moeten worden uitgevoerd aan de diverse wegen die naar het sluis- compl'ïx leiden. Daar een druk verkeer over het sluiscomplex moet worden ver wacht zowel van auto's als van wiel rijders en bromfietsers zullen afzonder lijke paden moeten worden aangelegd voor beide laatstgenoemde categorieën gezamenlijk. Indien het verkeer bij de ponten niet druk is, zal het verkeer op de rijksweg bezuiden en benoorden het veer door middel van lichtbakken of dergelijke worden gewaarschuwd, dat men niet over de sluiscomplex behoeft om te rijden, doch dat men zonder kans op ernstig op onthoud de pont kan nemen. De door het verkeer eventueel te ma ken omweg bedraagt maximaal 9 km. voor het verkeer tussen IJmuiden en Velsen Noord is die belangrijk kleiner of betekent de nieuwe voorziening een kortere verbinding. De aan deze noodvoorziening verbon den kosten moeten, volgens globale raming worden gesteld op ongeveer I millioen gulden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5