FRANKRIJK? Saar-discussie tot diep in de nacht voortgezet Honderden Sleeswijkers zagen „vliegende schotels" Vaklieden in Z.-Afrika welkom Prins Bernhard zag slechts tevreden gezichten WIE IS DE SUPER-SPION IN Een brandende vraagdie nog steeds niet beantwoord kan worden... NAT O-conferentie bracht geen moeilijkhedenmaar: Onbestendig weer De Saar heeft vele gemoederen weer in brand gezet Zaterdag 23 October 1954 Steeds meer arrestaties in Perzië Vluchtelingenhulp Dertig verschilpunten Tcrug naar particuliere sfeer tussen patiënt en medicus Koninklijk Paar naar Frankrijk SPOORTARIEVEN Onheilzaam heil Analyst DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Lintjesregen te veel in ambtelijke richting VERHOOGDE bouwkosten, j VERHOOGDE 8WRA6EN 1 GELUK BIJ EEN ONGELUK Beter ingelicht... (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Zaterdagmorgen De N.A.T.O.-conferentie, de derde grote conferentie van deze week, heeft gisteren zoals verwacht werd, geen moeilijkheden opgeleverd en vanmiddag moeten volgens plan de hundel verdrags teksten, welke de oogst zijn van deze week, plechtig ondertekend worden. Dat wordt dan de slotacte, waarhij Duitsland in zijn souve- reiniteit wordt hersteld, en deel gaat uitmaken van de Westeuropese Unie en de N.A.T.O. De parlementen zullen uiteraard de teksten nog moeten ratificeren en men moet hopen, dat deze niet op het laatste ogenblik het lot van de E.D.G. zullen delen. Gisteren bijna vier ton in totaal Brochure aan alle artsen Geen ongeschoolde arbeiders De Prins wees er op, dat ongeschoolde arbeiders in Zuid-Afrika zo goed als geen kans maken om zich een redelijk bestaan te verwerven; voor hen liggen de kansen in Latijns-Amerika ongetwijfeld aanmer kelijk gunstiger. Maar geschoolde krach Industriële investeringen Te gast bij president Coty Voorlopig geen verhoging WEERBERICHT V Mm Het spionnageschandaal heeft niet alleen in Frankrijk, maar overal in de wereld beroering verwekt. En ondanks alle onderzoekingen en na sporingen is de eigenlijke leider van liet complot nog niet gevonden en f'aat lnl n»g steeds voort, zijn mannen instructies te geven en de door oen verzamelde gegevens in ontvangst te nemen. Nu ons land een zij liet ^Iein en blijkbaar tamelijk onschuldig spionnagegeval beleeft, trekt bel ranse nog meer dc aandacht, dan bet normaal getrokken zou hebben. Intussen, bet is omvangrijk genoeg en mannen met klinkende namen zijn or bij betrokken. Men zal uit de talrijke berichten, welke er over gepubliceerd werden zich mis schien geen duidelijk beeld van de hele historie hebben kunnen vormen. Het is daarom, dat we er hier een kort over zicht van geven, dat een helder licht werpt op sommige toestanden in leidende Franse kringen. Laten we allereerst even resumeren, wie er hoofdzakelijk bij be trokken zijn. Daar is ten eerste Dides, dan Baranès, de m*n, die zijn bekente nissen herriep, Turpin. Labrusse, de ze kere „Monsieur Charles", Mons, de pro- communistische afgevaardigde D'Astier de la Vigerie, de ex-prefect van politie Baylot, de communistische afgevaardigde Duclos. Voorts zijn er ex-generaals en voormalige ministers genoemd en de na men van tal van bekende en onbekende personen. Een groot aantal lieden buiten het Na tionale Comité voor de Defensie was pre cies op de hoogte van alle geheime aan gelegenheden, die er behandeld wérden. Wat „top secret" was, stond in hun zak boekjes of dossiers genoteerd. De kostbare inlichtingen belandden bij de Franse communistische partij, maar naar het schijnt, werden ze ook aan bepaalde rechtse groeperingen verstrekt. Hierbij komt inmiddels, voor zover bekend, de partij van de zopas zich uit het politieke leven teruggetrokken hebbende generaal De Gaulle niet in het geding. De journalist Baranès herriep zoals gc- zegd zijn bekentenis. En de bekentenis sen van andere deelnemers aan het com plot leken opzettelijk en dusdanig gecon strueerd, dat ze degenen, die het moei lijke onderzoek leidden, met voorbedach ten rade op een dwaalspoor moesten voe ren. Baranès was medewerker van het door de la Vigerie uitgegeven blad „Li beration" en tevens diens particuliere secretaris. Officieel is de la Vigerie geen communist en hij behoort tot de z.g. pro gressieve afgevaardigden. Dides, de commissaris Dides is de commissaris van politie, die belast was met het toezicht op de gedra gingen van de communisten in Frankrijk. Hij had Baranès als medewerker en naar hij meende, werkte deze als spion voor hem in de rangen der communistische Maar Johan Bodegravens schoonzuster kreeg gelijk De radio-verslaggever van de N.C.R.V., Johan Bodegraven, heeft gisterochtend een auto-ongeluk ge had op de Rijksweg van Amersfoort naar Apeldoorn onder Voorthuizen. De heer Bodegraven wilde een andere auto passeren, maar op het laatste moment zag hij, dat nog een andere wagen juist langs hem heen wilde. Hij gooide het stuur om en kwam tegen een bergje betonblok ken terecht. De auto sloeg over de ko>p; alle inzittenden kwamen er evenwel zonder verwondingen af. Kort tevoren had zijn schoonzus ter, die eveneens in de auto zat, te gen de heer Bodegraven gezegd: „Rij maar rustig, anders komt straks nog in de krant, dat Johan Bodegraven op weg naar een brui loft verongelukt is" partij. Achteraf bleek, dat Baranès beide partijen inlichtingen verstrekte. Toch heeft deze Baranès ongewild de zaak aan het rollen gebracht, hierbij geholpen tegen wil en dank door commissaris Dides, die recht tegen de discipline in ging en niet aan zijn onmiddellijke chef, de in Juni benoemde prefect van po-, litie Dubois de van Baranès ontvangen inlichtingen doorgaf, maar aan 'n vriend van hem, de ex-Gaullist en minister Fou- chet. Dides, een verwoed patriot en fel communist, meende in de regering geen vertrouwen te mogen stellen. Hij was er diep van onder de indruk, dat de Franse communisten volkomen op de hoogte waren van de beslissing, door het Natio nale Comité van Defensie inzake Indo China genomen en nam niet ten onrechte aan, dat de communisten hetgeen ze wis ten aan Moskou zouden doorgeven. Intussen waarschuwde Fouchet. even eens diep onder de indruk, premier Men- dès-France en deze liet door een speciale anti-spionnagedienst een apart onderzoek instellen, dus met voorbijgaan van com missaris Dides, aan wie direct plichts verzaking verweten werd. De contra- spionnagedienst was de D.S.T.. welke buiten de politieke politie staat. De D.S.T. liet Dides arresteren, juist toen deze het kabinet van minister Fouchet verliet, en kele dagen nadat er weder een bijeen komst van het Nationale Comité van De fensie plaats gevonden had. Dides had aan Fouchet een rapport overhandigd, bevattende de besluiten van het Comité en hem door Baranès verstrekt Een huiszoeking Dides werd van zijn functie ontheven en men deed in de woning van Baranès een huiszoeking, welke een uitvoeriger rapport over de bijeenkomst opleverde. Het resultaat was een perscampagne, speciaal in de bladen „Figaro" en „Auro- re", waarin de minister van binnenlandse zaken, Mitterand, er van beschuldigd werd, in de kaart van de communisten gespeeld te hebben, door hun te open baren, hoe de politieke politie aan haar inlichtingen kwam. Velen in Frankrijk vroegen zich hierna af, of de regering via de communisten het paard van Troje had binnenge haald en tevens, wat voor een indruk de hele affaire op de conferentie van Lon den zou maken. Het antwoord van de regering was de arrestatie van twee medewerkers van de secretaris-generaal voor de defensie, Mons en wel van Turpin en Labrusse, welke heel wat sensatie veroorzaakte. Het kwam vast te staan, dat gegevens, die alleen aan Mons bekend konden zijn, ter beschikking van Baranès waren gesteld. Mons verklaarde, dat de enige man, die de gegevens kon hebben verstrekt, Tur pin was. Turpin bekende na lange ver horen, inderdaad de gegevens aan La brusse te hebben verstrekt en deze gaf op zijn beurt toe, ze aan Baranès te hebben doorgegeven. Baranès poogde in tussen Labrusse te redden, door te ver klaren, dat de gegevens, waar het wer kelijk op aankwam, niet van deze func tionaris afkomstig waren. Hij gaf inmid dels toe, Dides steeds bij de neus geno men te hebben. Feit bljjft intussen, dat het rapport vdta Baranès gegevens bevatte, welke zelfs niet aan Mons bekend waren, hetgeen weer inhoudt, dat er ergens een perso nage huist, dat beter ingelicht is dan vele leden van de regering en bovendien zgn kennis van belangrijke besluiten aan de communisten doorgeeft. De rechter van instructie van het militaire gerechtshof te Parijs, De Resscguicr, heeft alle minis ters en generaals, welke aan de drie laatste bijeenkomsten van het Nationale Comité voor de Defensie deelnamen, langdurig ondervraagd, maar was niet in staat, de identiteit van het geheimzinnige personage vast te stellen. Hfj heeft ook Duclos verhoord en D'Astier de la Vige rie. Zonder resultaat. Toch hadden de ondervragingen een belangrijk gevolg en wel de arrestatie van „Monsieur Charles", de voormalige tuchthuisboef, die medewerker van Dides werd. De Resseguier heeft er openlijk zijn afkeuring over uitgesproken, dat Mons vertrouwen schonk aan mensen als Tur pin en Labrusse, die als sympathiserend met het communisme bekend staan en Dides in staat van beschuldiging gesteld, omdat deze „Monsieur Charles" de gele genheid heeft gegeven, uit zijn kerker te ontsnappen. Baranès, Turpin en Labrusse hebben de la Vigerie er van beschuldigd de eigen lijke schakel te zijn tussen de spionnage- diensten en de communistische partij. Maar deze ontkent ten stelligste. Hij is pro-communist, echter geen lid van de partij. F" aldus is het nog steeds een ge heim. wie het complot leidt, dat zijn ver takkingen tot in het Nationale Comité van Defensie heeft Baranès Hij lacht maar ...De communist Duclos vindt de hele affaire belachelijk. De Resseguier, rechter van instructie, bekijkt de zaak met een zeker optimisme. dus merken verscheidene leden van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer in hun verslag over de begroting op, dat het aantal onderscheidingen, ver leend op 30 April 1954, voor ambtenaren 380 bedroeg en voor particulieren slechts 830. De vraag rijst, of deze verhouding tus sen ambtenaren en de gehele rest van Ne derland wel als juist kan worden be schouwd. Zo hebben b.v. bij het ministerie van Financiën 49 ambtenaren een onder scheiding gekregen en niet meer dan 4 particulieren, waarbij het zeer opmetke- lijk was. dat niet minder dan 10 hoofd inspecteurs en inspecteurs der belastingen een onderscheiding werd verleend. Dezelfde leden herhaalden voorts de vraag of de regering thans niet de tijd meer dan gekomen acht om de toelage aan ridders en weduwen van ridders der mili taire Willemsorde, alsmede de toelagen aan broeders in de orde van de Nederlandse Leeuw en aan weduwen van broeders te verhogen. Honderden mensen in Sleeswyk vertel den gisteren aan de politie en kranten redacties opgewonden verhalen over een „vliegende schotel", of in dit geval: „een vliegende sigaar", die zij heel duidelijk hadden kunnen waarnemen. Alle verhalen stemmen wonderwel overeen. Het toestel vloog, naar schatting, slechts enkele hon derden meters hoog en bewoog zich lang zaam in Oostelijke richting. Daardoor kon men het heel goed zien en men ver klaarde dan ook, dat het onmogelijk een vallende ster of een komeet geweest kan zün. Een Iyce'*st vertelde nog nader, dat het voorste gedeelte scherp verlicht was. terwijl de staart in het duister bleef. Een ander „vliegende schotel "-verhaal komt uit Frankrijk, waar een arbeider van Tsjechische afkomst, die thans in Saint Remy bij Epinal werkt, beweert te hebben Joseph S. Petersen (links), de vroe gere functionaris van het Ameri kaanse bureau voor nationale veilig heid wordt geboeid uit zijn woning gebracht door een agent van de F.B.I. Hij is, zoals men weet, gearres. teerd op verdenking van spionnagc, het doorgeven van geheime inlich. tingen aan andere mogendheden. gesproken met een vliegende schotel piloot. De man, een zekere Ujvari, ont moette naar zijn zeggen een zwaar ge bouwde vreemdeling, gekleed in een grips uniform met blinkende epauletten, die een revolver in zijn hand had. De vreemdeling begon te spreken in een taal, welke Ujvar: niet kende, maar deze probeerde toen de conversatie in het Russisch voort te zet ten. Dit verstond de vreemdeling goed. De vreemdeling vroeg of hij soms in Spanje of Italië was en hoever hij zich van de Duitse grens bevond- ïn de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn opnieuw dertig Perzische militairen, die er van verdacht worden communisten te zijn, gearresteerd. In totaal zijn thans zeshonderd militairen op deze grond ge vangen gezet. Tien der arrestanten zijn officieren, de twintig andere cadetten, die de militaire academie binnen enkele dagen als tweede luitenant zouden hebben verlaten. Ook in de Perzische provincies worden nog steeds communisten gearresteerd. Labrusse verschool zich achter een krant, toen getracht werd hem te fotograferen. Het K. N. M. I. deelt mede: Een van de oceaan afkomstige storing nam gisteravond in'de omgeving van ons land snel in activiteit toe en passeerde met flinke regenval en harde wind ons land. Op verscheidene plaatsen viel meer dan 10 millimeter regen. Op Schiphol werd tij dens de passage van het koufront zelfs onweer waargenomen. Onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk, die op de storing volgde, kwamen vannacht na de regen flinke opklaringen voor. In tussen blijft de dejoressieacti /iteit aan houden. Een lagedrukgebied ten Zuiden van IJs land beweegt in de richting van Schotland. Het wordt voorafgegaan door een regen- gebied, dat vanmorgen tot midden Enge land .was doorgedrongen. In verband hiermede moet in de komen de 36 uur tijdelijk regen verwacht worden en veel wind. matieke kringen begreep niemand wat Frankrijk er bij zou kunnen winnen in dien het de vei dragen niet zou onderteke nen en daardoor een nieuwe crisis in de Westelijke alliantie zou verwekken Om tien voor drie hedenmorgen was het gesprek eindelijk voorbij „Er zijn vorderingen gemaakt", zei een optimisti sche woordvoerder, maar er zijn nog moeilijkheden over de economische para graaf". Men vernam, dat de heren heden morgen om half twaalf nogmaals bijeen zouden komen, ditmaal in de ambtszetel van de premier, het Palais Matignon. en dat dr Adenauer daar zou blijven lunchen. Voor de Actie Vluchtelingenhulp is gis teren bij het comité 33.000 binnengeko men. Het totale bedrag is daardoor ge stegen tot 390.000. Dr Adenauer maakte als toehoorder de vergadering mee, een hoffelijkheidsge- baar, waartoe bij de aanvang was beslo ten. zodat voorzitter Lord Ismay, de NATO-secretaris-generaal, en zijn plaats vervanger Jhr Van Vredenburgh de bondskanselier en zijn voornaamste me dewerkers gingen halen en hen aan de tafel lieten plaats nemen. Na verschillende korte redevoeringen werd de volgende N.A.T O.-vergadering vastgesteld op 15 December a.s. Men stelde ook een nieuwe tijd vast voor de ondertekening van de overeen komst, welke de toelating van Duits land tot de N.A.T.O. regelt. Deze zou plaats vinden hedenmiddag om half vijf. Maar het is de grote vraag, of de hoofden van de gedelegeerden in het Palais de Chaillot nu wel geheel en al bij de N.A.T.O. waren. Daar buiten was het zeker niét het geval. Want sinds de middag was men zeer pessimistisch ge stemd of er wel getekend zou worden. Zoals gisteren nog in een deel der editie is gemeld, was een ware crisistoestand ingetreden, toen de Franse premier verklaarde alvorens te tekenen de Saarkwestie geregeld te willen zien. In de N.A.T.O.-vergadering zelf echter wist men officieel „van niets" en de heer Mendès-France maakte geen enkel voorbehoud toen het nieuwe uur werd afgesproken. In Parijs was het pessimisme, zoals ge zegd, algemeen. De deskundigen-bespre kingen tussen de Fransman Soutous en de Duitser Blankenhorn over de Saar hadden in de voorgaande nacht tot de morgen uren geduurd, doch met niet meer resul taat dan de opstelling van een lijst, waar op in een dertigtal artikelen de Franse en Westduitse opvattingen over verschil lende Saarproblemen naast elkaar waren gezet, de voorbarigheid van de gunstige berichten, die tevoren waren verspreid, aldus op duidelijke wijze demonstrerend. Met het verstrijken van de uren kreeg men meer en meer de indruk, dat de fron ten aan weerszijden verstijfd waren. Nu dient men uiteraard te bedenken,, dat bij gewichtige onoerhandelingen als deze het niet ongewoon moet worden geacht, dat de partijen al onderhandelend hun eigen po sities gaandeweg sch'erper aflijnen, zonder dat dit een later accoord uit behoeft te sluiten. Het is de toestand, waarbij ieder uitkijkt, of de ander soms over de brug komt. Men kan zich afvragen of dr Ade nauer de leiders van de Westduitse re geringspartijen èn van de oppositie niet naar Parijs heeft laten komen om zijn eisen met een vertoon van Westduitse eensgezindheid kracht bij te zetten. Die eisen zouden, naar wordt gefluis terd, neerkomen op- een laten vallen van een „Europees statuut" voor de Saar, in ruil voor een vorm van Frans—Westduits beheer. De heer Mendès-Fiance moest zich in deze situatie zowel zijn eigen be lofte aan het parlement als de jarenlang herhaalde beslissing van het parlement zelf herinneren om niet te tekenen, res pectievelijk te ratificeren, als het prae- alabele Saai-vraagstuk niet eerst zou zijn opgelost. Hij riep dan ook zijn ministers onmiddellijk in kabinetsraad bijeen en zijn gedragslijn werd opnieuw goedgekeurd. Behalve het verwerpen van de „Euro pese oplossing" (op grond dat de E.D.G. van de baan is), zou, naar men vernam. West-Duitsland ook hebben geëist, dat in de Saar onmiddellijk de partijen, die aan eensluiting bij Duitsland voorstaan, her steld worden, zodat die propaganda zou den kunnen voeren en aan de verkie zingen benevens en dat was een nieu we eis aan een referendum over het accoord zelf zouden kunnen deelnemen. Voorts zou Duitsland een gemeenschap pelijk beheer over de Saarkolenmijnen die niets meer of minder dan de bestaans reden van de Franse belangstelling voor de Saar zijn verlangen. Ondanks deze sombere vooruitzichten bleef de hoop in diplomatieke kringen le vend. Men verwachtte de redding van het diner, waarop minister Eden zowel de Westduitse bondskanselier als de Franse premier had uitgenodigd. Juist in diplo- Alle Nederlanders, die zich tegen ziekte willen of moeten verzekeren kunnen wor den teruggevoerd naar de particuliere sfeer tussen patiënt en medicus, waardoor de patiënt weer volledig „vrije artsenkeu ze" en „vrije ziekenhuiskeuze" krijgt en de ziekenfondsen hun zelfwerkzaamheid terugveroveren, als een z.g- all-out systeem zal worden ingevoerd tegen een premie, welke in ieder geval bjj een inkomens grens van 5000 af op het niveau ligt van denkbare redelijke eis uit het oogpunt van volksgezondheid bij voorbaat wordt toege geven. Dit kan geschieden door een kleine aanvulling van artikel 50 van de ziektewet en medewerking van het particuliere ver zekeringswezen. Aan alle artsen in ons land is door een medisch comité van aanbeveling een rond schrijven gezonden, waarin dit denkbeeld ontwikkeld door mr dr H. L. Kunneman namens een door de gezamenlijke Neder landse verzekeringsbedrijven ingestelde studiecommissie nader wordt toegelicht. Het comité, dat geheel buiten dr Kunne man om werd gevormd, noemt het nieuwe systeem een machtig alternatief voor de door zovelen verfoeide staatsinmenging in de volksgezondheid en het biedt, aldus de commissie, een oplossing om met één slag uit de ziekenfondsmisère te geraken. Wij komen nader op deze kwestie terug. (Van onze redacteur) Met dc hem eigen en kenmerkende charme heeft Prins Bernhard zich gistermiddag op Palcis Soestdijk met de genodigde journalisten over zijn jongste bezoek aan uid.Afrika onderhouden Dc Prins zag er flink verbrand uil en droeg, we behoeven liet nauwelijks te zeggen, een witte anjer in zijn knoopsgat. Met een verwijzing naar hel interview, dat hij reeds voor de radio heeft gegeven, nodigde hij de aanwezigen uit hem met vragen te overstelpen En Z.K.H. ervoer aldra, dat dit verzoek in vruchtbare aarde was gevallen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Vrijdagmid- dag op het Paleis Soestdijk een pers conferentie gehouden over zijn reis naar Zuid-Afrika. Een zeer groot aantal jour nalisten was er hij tegenivoordig. Natuurlijk nam het emigratie-probleem een eerste plaats bij de gedachtenwisse- ling in. 's Prinsen indruk was, dat de Nederlanders in Zuid-Afrika een tweede vaderland hebben gevonden. Daar het Nederlands en het Zuidafrikaans niet zo heel veel verschillen, verstaat men elkaar gauw en gemakkelijk. 7,o ontstaat een sfeer, welke men in landen met vreemde talen niet zo licht aantreft. Natuurlijk bestaan er tussen dc twee volken, welke sinds eeuwen uit elkaar gegroeid zijn, verschillen in mentaliteit, maar deze zijn werkelijk niet zo heel moeilijk te over bruggen. De Nederlander voelt zich spoe dig in Zuid-Afrika thuis en Z.K.H. heeft dan ook niets anders dan tevreden ge zichten gezien. ten, vaklieden, technici en ingenieurs zijn in Zuid-Afrika steeds welkom; vooral bij de spoorwegen, de mijnen en in het al gemeen in de industrie kunnen zij, als ze van aanpakken weten, zich een goede toekomst veroveren. Ook landbouwers, die volkomen op de hooget zijn van dc gemoderniseerde landbouw zullen ge makkelijk een zeer lonende plaats vin den. Wat de toekomst van Zuid-Afrika be treft, die door het gebrek aan proportie tussen blanken en kleurlingen nog al eens donker wordt ingezien, liet de Prins, die zich daaromtrent door ter zake deskun digen had laten voorlichten, zich zeer optimistisch uit. Onder dit opzicht lopen emigranten geen grotere risico's dan zij ook elders zullen moeten aanvaarden, hier op dit, ginds op dat gebied. In antwoord op een vraag zeide Z.K.H. dat hij in Zuid-Afrika natuurlijk het terrein had verkend in verband met het probleem, of industriële investeringen van Nederlandse zijde in Zuid-Afrika mogelijk zijn. Zijn persoonlijke indruk was, dat er inderdaad mogelijkheden be staan, waarbij hij, wederom als zijn per soonlijke opvatting, de voorkeur gaf aan gemengd Nederlands-Zuidafrikaanse in vesteringen. Al bestaat in Zuid-Afrika, zoals elders wel, geen gevaar voor natio naliseringen practisch zonder schadeloos stelling. De Prins had wel de indruk gekregen, dat men in Zuid-Afrika ietwat teleurge steld was over de geringe belangstelling welke dit land in de afgelopen eeuw van de kant der Nederlanders, het stamver wante volk, had ondervonden. Het is echter nog niet te laat; onze kansen lig gen gunstig en het feit, dat zovele Ne derlanders naar Zuid-Afrika emigreren, zal er zeker toe bijdragen om de weder zijdse kennis en waardering te doen toe nemen. Ook op cultureel gebied wordt nu contact gezocht, maar dit zal nog moeten groeien, al is een kiem gelegd. Tenslotte vertelde de Prins nog een anecdote. Op een afscheidsfeest, te zijner eer gegeven, waar een vierduizend gasten aanwezig waren, gaf een Zuid-Afrikaner lucht aan zijn gevoelens met de woorden .,als we nog eens een republiek krijgen, kiezen we u als onze eerste president" Wel een bewijs, hoe populair Z.K.H. tij dens zijn bezoek aan Zuid-Afrika daar is geworden. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen Maandagmorgen als gast van presi dent Coty voor een privé-bezoek naar het jachtslot Rambouillet (Fr.) vertrekken. Het Kon. Paar zal waarschijnlijk Woens dagavond in Nederland terugkeren. Naar aanleiding van berichten over een verzoek van de Ned. Spoorwegen aan de regering tot verhoging der tarieven ver nemer. wij van bevoegde zijde, dat het op het ogenblik niet in de bedoeling ligt hiertoe over te gaan. In Hongarije zet men een „nieuwe koers" in, hetgeen er op wijst, dat men in deze communistische staat uit de koers geraakt was. Hoe is het moge lijk. vraagt de democratische burger zich af, dat ook leiders van een heil staat het heilzaam moeten vinden, om op andere wijze het heil der burgers te bevorderen. Zij zeggen immers altijd precies te weten, hoe het niet moet en niet minder hoe het wel moet.' In elk geval heeft Hongarije een nieuw hoofd, maar de voormalige lei der dreigt zijn hoofd te verliezen. Dan een hoofd en een zin minder! Imre Nagy, de huidige premier van Hongarije, heeft in een door hem onder tekend artikel in het communistische or gaan Szabad Nep" openlijk critiek ge oefend, op de regering van zijn voor ganger Rakosi, die vijf jaar aan het bewind is geweest. Er zijn vele fouten gemaakt, aldus Nagy, omdat de staat, op dictatoriale wijze geregeerd werd door een enkeling. En een verkeerde economische politiek heeft tot een chaos geleid. Dat zijn geen malse beschuldigingen De „vrije wereld" zal intussen over deze onthullingen niet versteld staan, doch wel de communisten vragen, hoe het mogelijk is, dat in een „heilstaat wan toestanden heersen, welke zij in dc de mocratische alias „kapitalistischelan den plegen te zien, al is het dan door een fel rood gekleurde bril! De weerverwachting van het KNMI, geldig van héden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan re gen. Krachtige en aan de kust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Wéinig verandering in temperatuur. Zondag 24 October: Zon op 7.19, onder 17.29 uur. Maan op 5.00, onder 16.10 uur. Maandag 25 October: Zon op 7.21, onder 17.27 uur. Maan op 6.09, onder 16.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het heeft onze aandacht getrokken, al

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1