Smokkelaars maken vliegt, vooral van utgen een Interpol wil chef-piloten een politiële bevoegdheid geven* Handel in verdovende middelen en blanke slavinnen grootste kwaad EENSGEZIND VOORSTEL VAN GROTE VIER Huishouden heeft problemen in Nieuw-Guinea aan wordt het echter beter Geleidelijk Nederl. restaurant in Surabaja aangevallen NEDERLAND PLEIT OPNIEUW VOOR „SUNFET" Auto door trein gegrepen Vlees kopen bij de bakker m m Prijslijst De hulp aan achtergebleven gebieden Nieuwe Ontwapeningsbesprekingen Stemming uitstekend in Holland Marsh STOF De reconstructie van het Franse kabinet ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 PAGINA 3 Het congres van de Interpol te Rome en de ontvangst der congressisten door Z.H. de Paus heeft de aandacht gevestigd op een internationale organisatie, die gewoonlijk in stilte werkt. Niet omdat haar activiteit het licht der publiciteit niet verdraagt. Integendeel. De Inter pol, ofwel de internationale politie, mag gerust gezien worden. Ze werk echter in stilte en heeft te doen met een veelal duistere onderwereld van handelaars in verdovende middelen en blanke slavinnen, spionnen, provocateurs en internationale misdadigers, als valse mun- ters, goud- diamantsmokklaars, etc. De geruchten omtrent het pakket diamanten in liet wrak van het in Ierland verongelukte K.L.M.-vliegtuig, dat smokkelwaar zou zijn geweest, herinnerden aan het bestaan van een wijdvertakte organisatie, die naar alle kanten haai voelarmen uitstrekt. Smokkelarij op grote schaal is een winstgevend bedrijf, dat menigmaal n°g een politiek tintje heeft. In West-Duitsland wordt de communistische propaganda in belangrijke mate gefinancierd uit de de bateu van een clandestiene handel met de landen achter het ijzeren gordijn en de daarmede in nauwe relatie staande smokkelarij. Wat die diamanten betreft, smokkelwaar of niet, ze bewezen door de verschillende xeacties op de geruchten er over, dat er voor een organisatie als de Interpol heel wat te doen valt. Haar ter rein is feitelijk onbegrensd, doch ze is tevens nog in opbouw en is nog lang niet wat ze zou moeten zijn. Hieraan wordt intussen hard gewerkt. En voorts werd nagegaan, in noeverre de internationale misda digers de lucht als voornaamste verkeersmiddel gebruiken, dus het vliegtuig als voor hen ideaal ver voermiddel. Men is het eens ge worden over de maatregelen, wel ke hiertegen genomen kunnen worden. Er zal worden voorgesteld om de bevelvoerende piloten van vliegtuigen dezelfde bevoegdheden te verlenen, die zeekapiteins heb ben, dus politiële en justitiële. Waar de Interpol momenteel nog het meest mee te kampen heeft, is de handel in verdovende middelen. Deze is vooral als ge volg van de oorlog en de aanwezig heid van zwarte troepen in West- Duitsland en Italië sterk toegeno men. In West-Duitsland wordt een verdovingsmiddel, canabis gehe ten, dat uit hennep vervaardigd wordt, in grote hoeveelheden ver handeld. In Italië is het heroïne, waarin een grote smokkelhandel wordt gedreven, annex clandestie ne verkoop, Milaan is er het grote centrum. Tot dusver werden de verdovende middelen hoofdzake lijk met schepen aang'ebracht. In de laatste tijd is op 29 schepen dergelijke smokkelwaar aangetrof fen en wel op elf Franse, zes En gelse, twee Egyptische, twee Ame rikaanse (waarvan het ene de oceaanstomer „America" was) twee Nederlandse, twee Noorse, een Grieks een Turks en een Ma rokkaans. Op het congres was men una niem van mening, dat de golf van misdadigheid, welke na de oorlog over de wereld ging, thans tot stil stand is gekomen en er een aan zienlijke verbetering is ingetreden, o.a. in 'Allengs keert de normale toestand terug. Hiertegenover staat, dat de sexuele delicten op schrikbarende wijze toenemen, speciaal in Frank rijk, Engeland, de Scandinavische landen en West-Duitsland. En nu moet men zich die handel niet voorstellen als een eindeloze reeks ontvoeringen en het opslui ten van weerloze meisjes en vrou wen in donkere holen. De „handel" geeft er de voorkeur aan, heel zakelijk te lijken eh hij wordt onder het mom van het organise ren van balletgroepen en het aan werven van revuegirls bedreven. Die worden naar het Midden Oos ten, Egypte en de rest van Noord Afrika bij een Katholiek Instituut, dus bij HET NEDERLANDS SCHRIFTELIJK STUDIECENTRUM Culemborg gestuurd. Observator Twee doden Van alle kanten overvloedige kuip „Tn'-rr Maximale zekerheid 9 Minimale premie DREIGJBRIEVEN VOOR PREMIER VAN PAKISTAN Eten-van-de-kok Vlees Niet gek Schade bedraagt Rp 150.000 Mendès-France zet pogingen voort ZOEKLICHT op onderwereld Europa en Afrika verzonden worden. Ze worden in het Midden Oosten Arabië vervaardigd. Het congres heeft nog een resolutie aan genomen, waarin gevraagd wordt, dat de politie in het algemeen er van zal afzien, inlichtingen te verstrekken, wanneer de betrokkene reeds geruime tüd geleden een onbelangrijk misdrijf heeft begaan. Dit is in overeenstemming met een reeds be staand streven, dat ook hier te lande aan de orde is geweest, om. iemand niet voor altijd te brandmerken en na een bepaalde tijd een over hem bestaand dossier te vernietigen. Het is tevens in overeenstem ming met de vermaning van de Paus aan congressisten, toch altijd humaan te blij ven. Het Was de Deense afgevaardigde, Heide Joergensen, directeur generaal van de Deense politie, door wie deze noodzake lijkheid ten congresse nog eens extra on derstreept werd. De Interpol zelf is voor het overige nog slechts een kleine organisatie. Het bureau te Parijs telt vijf inspecteurs en tien agen ten en heeft een soort onderafdeling in het Haagse bureau, dat zich speciaal bezig houdt met valsemunterij. De 48 landen, die de Interpol in stand houden en er mede samenwerken, brengen per jaar ongeveer 300.000 Zwitserse francs op, ter bestrijding van de onkosten. de5>2^i€Lcon®res,van de Interpol hebben s van van landen van ge- oacnten gewisseld en hun ervaringen uit gewisseld. Er werd o.a. naar voren ge bracht, dat het Engels op weg is, de voer taal der internationale misdadigers te worden. Dit wijst reeds op een nauwe sa menwerking en op een bepaald verband tussen de talrijke groeperingen, waaruit de onderwereld bestaat. Honderdveertien S*5 47 landen hebben over dit ver- beraadslaagd. De voor de hand nggende conclusie eveneens Engels was natuurlijk: leer ,Die kunnen leden van hun bemanning Passagiers in de boeien laten sluiten, wanneer hun het bericht bereikt, dat ze iets misdreven hebben of door de politie sezocht worden. Dergelijke berichten zul- J,en binnenkort snel de lucht in gezonden iWnnen worden. De Interpol, aldus deelde mnsieur Marcel Sicot, algemeen inspec- i.ji. vao de Franse Sureté Nationale en pj„ van het bureau mede, krijgt een p™ radiostation. Het station wordt te pnwl?°nne bij Parijs gebouwd en zal over ele maanden gereed zijn. Het congres besloot, een internationaal roe te laten opstellen, waarbij de be- 7111 iden der „luchtkapiteins" geregeld uuen worden. Deze bevoegdheden zullen speciaal van kracht worden bij noodlan- umgen in streken, waar niet direct de hulp van politie en justitie kan worden ingeroepen. Het verdrag zal ook de nau were samenwerking moeten regelen tus sen de cp de vlieghavens gestationneerde politie. Teneinde te beletten, dat de internationale misdadigers zich van de snelste weg om te ontkomen bedienen, zal een bliksemactie nodig zijn. Hiertoe is ook een vlugge ver binding tussen de luchthavens nodig, ter wijl er zal worden aangedrongen op een versnelling van de procedure voor het ver krijgen van een bevel tot arrestatie. Thans duurt dit vaak te lang en kan menig mis dadiger nog bijtijds (voor hem althans) per vliegtuig ontkomen. Het bleek tijdens de discussie, met hoe veel moeilijkheden de Interpol te kampen heeft. Zo is het gebruik van valse of ver valste paspoorten sterk toegenomen en het wordt vergemakelijkt door het feit, dat vele mensen erg zorgeloos met bun pas' poort zijn. Volgens de Duitse afgevaar- C'Sde Paul Dickopf, worden er in West uitsland elke dag niet minder dan tach- e®A}asP0°rten verloren. Een voorstel, om lepoi1^1 van de verloren paspoorten aan te s^-n, werd door chef Sicot afgewimpeld. lünfL*01^ ben van mijn mannen een 1 hme J®b aan hebben", zei hij. Inmiddels is de internationale smokkel handel in verdovende middelen naar het vervoer door de lucht overgestapt. Men heeft reeds enkele gevallen geconstateerd, waarin van het normale lijnverkeer door de lucht gebruik wordt gemaakt. Marseille is thans het grootste centrum voor de ille gale handel in verdovende middelen van Europa, maar het land van herkomst is hoofdzakelijk de Libanon, ofschoon daar geen productie plaats vindt. Het is een verzamelplaats, vanwaar de verdovende middelen naar de verschillende landen van Ook hier zal een nauwe, internationale samenwerking nodig blijken. Het is tevens de handel in blanke slavinnen, die de man nen van de Interpol grote zorgen baart. Er bestaat geen organisatie, welke zich uitsluitend met de bestrijding vari dit euvel bezig houdt. Deze taak is nog steeds aan de politiecorpsen toevertrouwd, die uiteraard vaak een beroep op de Interpol doen. De Weense politie speelt een belang rijke rol in de strijd tegen het schrikba rende euvel. Wenen is er een haard van. Sinds de oorlog is het de grote sluis ge weest voor honderdduizenden vluchtelin gen uit Midden en Oost Europa. In de ver warring vonden de handelaars in blanke slavinnen een gemakkell|k arbeidsterrein. Vraagt prospectus. Er is Triest een nachtclub, waar vele van die balletgroepen heengaan, na een opleiding van enkele weken z.g. voor de première. De impresario van de meisjes geeft hun een contract, maar daarin staat een clausule, welke inhoudt, dat indien de exploitant van de nachtclub niet over de prestaties van de groep tevreden is, hl] haar na drie dagen kan ontslaan. Dan staan de meisjes zonder emplooi en meestal zonder geld op straat. Ze laten zich vaak gemakkelijk weer aanwerven voor uitzending naar Turkije. Arabië en dergelijke landen, waar ze gewoonlijk in verdachte huizen terecht komen. Het is de Interpol al menigmaal gelukt, via haar internationale relaties in de ver drukking geraakte meisjes langs gerechte lijke weg van hun contract te doen ont slaan. wanneer blijkt, dat de balletgroep zich niet uitsluitend aan ballet wijdt. Nog kort geleden besliste het Berliner Arbeits- gericht op verzoek van de Interpol in die geest, tegen een minder gunstig bekend staand impresario. Ook de UNO heeft de strijd tegen de handel in blanke slavinnen aangebonden. Natuurlijk in nauwe samenwerking met de Interpol, die op den duur ongetwijfeld tot een grote uiterst nuttige organisatie zal uitgroeien. Hofrat Hugo Seka is leider van de centrale ter bestrijding van dc han. del in blanke slavinnen van de Weense politie. Hier geeft hij een meisje, dat een aanbieding van een impresario had gekregen, om met een balletgroep naar Egypte te gaan, enkele waardevolle inlichtingen. Deze inlichtingen deden het meisje van het verlokkende engagement afzien.... De congressisten van het te Rome gehouden congres der Interpol, de internationale justitiële politie, wer den door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. De Paus is hier in ge sprek met dr Loutvage, een Belgisch politieautoriteit. De Canadese gedelegeerde in de Poli tieke Commissie van de V.N.-Assemblée kon gisteren in de vergadering de verheu gende mededeling doeen, dat de Sovjet- Unie tezamen met de V.S., Groot Brittan. nië, Frankrijk en Canada zou optreden als indiener van de resolutie, welke de ont wapeningsbesprekingen in de uit de ge noemde landen bestaande sub-commissie weer op gang wil brengen. Aanneming van deze resolutie is uiter aard verzekerd en het opwekkende van het besluit schuilt dan ook in het feit, dat de Sovjet-Unie gezamenlijk met de Wes terse mogendheden het initiatief neemt. Visjinski had Vrijdagochtend de nieuwe instructies uit Moskou ontvangen, die dat op heden mogelijk maakten en de Cana dese afvaardiging, die aanvankelijk de resolutie had opgesteld, van de inhoud ervan op de hoogte gebracht. In de aanvankelijke resolutie zijn reeds drie wijzigingen aangebracht. De Weste lijke mogendheden stemden er mee in het woord „evenwichtige" te schrappen uit een zin, waarin o.m. werd gevraagd om regeling, beperking en belangrijke even wichtige vermindering van alle strijd krachten en alle bewapening". Tevens was reeds besloten het woord „conventionele" in deze zïn in te voegen 'voor het woord „bewapening". In het gedeelte, dat handelde over in stelling van doelmatige internationale controle is een zinsgedeelte, luidend: „overeengekomen regelingen, beperkin gen en verminderingen en verbod van atoom- en andere wapensgewijzigd in „overeengekomen beperking van alle bewapening en strijdkrachten en verbod van atoom- en andere wapens De heer Johnson waarschuwde echter zijn gehoor dat de kloof die tusen de ont wapeningsstandpunten van Oost en West gaapt, hoewel vernauwd, toch aitijd nog wijd is. -«■ Gisterenmiddag om half vier is op de onbewaakte spoorwegovergang Zandvaart te Breezanfl (N.H.) een luxe-auto met twee inzittenden door de trein uit Den Helder gegrepen. De wagen werd een dertigtal meters meegesleurd en de beide inzitten den waren op slag dood. De slachtoffers zijn de heren T. Vlaar. 38 jaar, gehuwd en vader van één kind en de '30-jarige C. van Oorschot, onge huwd. Beiden zijn afkomstig uit Anna Paulowna. De diesel-electrische trein, die om 15.IS uur uit Den Helder vertrok en om 15.55 uur in Alkmaar had moeten aankomen, heeft een uur vertraging gehad. De tre-u. waarvan alleen maar één der koppelingen was gebroken, kon op eigen kracht de ri; naar Alkmaar voorzetten. Twee treinen tussen Den Helder en Alkmaar heeft men, in verband met de versperring van de baan, moeten laten uitvallen. Omstreeks half vijf was het enkel spoor baanvak vrij. De overweg is niet door een zg. knip perlicht-installatie beveiligd. De* consul der Nederlanden de Toronto heeft medegedeeld, dat de stemming in Holland Marsh uitstekend is. Er is een overvloed van voedsel, kleding en andere goederen. Enkelen zijn reeds terugg»keerd naar het Oostelijke deel van de polder, die over enige dagen reeds droog zal zijn. Terugkeer der bewoners var het Weste lijke deel is voor de winter niet mogelijk, doch voor hen wordt een comfoi tabel kamp ingericht. Zij genieten voorlopig gastvrijheid bij inwoners van Bradford en omgeving. De hulpverlening van de z.g. „service clubs" is boven alle lof verheven en gaat dag en nacht door. Fabrieken van land bouwwerktuigen hebben toegezegd gratis de schade te herstellen, welke aan de ma chines is toegebracht. En ook ons Con certgebouworkest heeft zijn steentje tot hulp aan de slachtoffers van de storm ramp bijgedragen. De voorzitter van de vereniging van leden van het Concertge bouworkest heeft n.l- aan onze amhassa- deur in Canada een cheque van 20P dollar ter hand gesteld als bijdrage van de le den persoonlijk voor het hulpfonds, dat is gevormd om de getroffenen te helpen. Nederland heeft Vrijdagmiddag in de economische commissie der V.N.-Asscm-' bleé bjj monde van prof. De Gaay Fortman opnieuw een lans gebroken voor de op richting van „Sunfet". een speciaal fonds voor het 'verstrekken van leningen op lange termijn en tegen lage rente aan economisch ten achter gebleven landen. De economische commissie is n.l. na de theoretische beschouwingen die daar aan de diverse denkbeelden zijn gewijd tot in diening en behandeling van de concrete voorstellen overgegaan. Nederland heeft voorgesteld de eerste steen te leggen met voorbereidende maat regelen voor de oprichting van een derge lijk speciaal fonds te treffen. In het voor stel wordt de secretaris-generaal verzocht een commissie te benoemen, die het sta tuut van het fonds zal opstellen en een advies zal uitbrengen aan de eerstvolgende vergadering van de economische en so- i raad. Verder werd in een resolutie de Belgische gedelegeerde Schijven uit genodigd zijn pogingen voort te zetten om de regeringen voor dit denkbeeld te win nen. De heer Schijven die verleden jaar voorzitter van de economische raad was, heeft vele regeringen er over gepolst en heeft een rapport uitgebracht, waarvan de conclusie luidde, dat de mogelijkheid om het plan te verwezenlijken op het ogen blik gering was, omdat de grootste in dustrielanden niet bereid zijn tot het fonds bij te dragen. De heer Schijven zal nu volgens de Nederlandse resolutie worden uitgenodigd een nieuw rapport bij de eco nomische raad in te dienen, die dan het volgend jaar advies moet uitbrengen aan de tiende Assemblée. Haiti ziet in het rap port van de heer Schijven een aanleiding om beter gebruik te maken van andere reeds bestaande middelen om hetzelfde doel te bereiken zoals de technische hulp aan de wereldbank, maar het Nederlandse standpunt is dat de grote kloof tussen arme en rijke landen een dreigend gevaar vormt. En dat het speciale wereldfonds het beste middel zal zijn om dit gevaar t'e bezweren. Ook voor collectieve personeelverzekeringen Hoofdkantoor: Oudenoord - Utrecht Tel. 16591 (3 lijnen) De Pakistaanse premier, Mohammed Ali onthulde Vrijdag op het vliegveld van Londen, op doorreis van New Vork naar de Pakistaanse hoofdstad Karatsji dat hij in de afgelopen dagen een aantal brieven heeft ontvangen, waarin hij met de dood bedreigd wordt. De premier keerde terug uit de V.S., waar hij als gast van president Eisenhower besprekingen voerde met de Amerikaanse regering welke resulteerden in een Ame rikaanse dollarschenking van 150 millioen. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) 1954 HOLLANDIA, September Het is avond. Een koele zeewind waait van dc Humboldtbaai dc nieuwe woonwijk tegen dc heuvels in. Velen zitten op het platje voor de huizen en genieten van het uitzicht op het donkere water, waarin het licht van een enkel inheems vissersbootje pinkelt. Flauw tekenen de corn touren van een op palen gebouwde kampong zien tegen de einder af. Beneden klimt een auto met volle koplampen tegen de helling op. Een paar honden vliegen elkaar blaffend aan. In de verte huilt een kind. En over dit alles spant zich een strakke tropen hemel vol sterren. De jonge huisvrouw slaakt een diepe zucht en legt haar benen gestrekt op het tu'nmuurtje voor haar. „H-he. „Moe....?". „Doodop gewoon Ze grijpt een sigaret. „Weet u wel, dat dit het prettigste ogenblik van de hele dag is „Ik kan het me voorstellen Het leven van een huisvrouw is met eenvoudig hier. Het is niet zoals vroeger in Indonesië, waar men over volop perso neel kon beschikken. Er is hier weinig personeel en bovendien is het slecht en duur. De meeste huisvrouwen moeten dan ook alles zelf doen. En dat valt in een warm en vochtig klimaat niet mee. Welis waar zijn de huizen klein, maar alles zit voortdurend onder het stof. En de rode aarde, waaruit de heuvel bestaat, is een onbedwingbare vijand. Mensen en huis dieren lopen de rommel steeds weer naar binnen en na verloop van enige tijd is Dit lijstje geeft de nieuwe prijzen (in Hollandia) van enkele eerste levensbehoeften na de recente ver laging van de invoerrechten en accijnzenn. Rijst 0.87 kilo Suiker Zout Koffie Cacao Spersiebonen '!l° Kröhn is de plaatsvervangende leider van de centrale ter bestrijding ran de handel in blanke slavinnen der Weense politie, het z.g. G.M.-bureau. Hij kijkt hier de post door, welke bestemd is voor de leden van uit het buitenland gekomen balletgroepen, wier impresario's soms verkapte han delaars in blanke slavinnen zijn. Snijbonen Brood (water) Aardapp. (Holl.) (Austr.) Tomaten Prei Witte kool Vlees (bevroren) Eieren (koelh.) (vers) Shagtabak Benzine Zolen en Hakken: Heren Dames Haarkippen ƒ0.87 0.82 0.26 5.88 1.91 0.92 1.69 1.10 0.90 0.50 2.00 „7.50 3.00 „7.00 0.40 0.70 1.03 0.40 13-50 10.50 2.00 pond V2 pond M blik 1 800 gr kilo stuk 50 gr. liter alles roodachtig, van het vloerkleed tot de beddelakens toe. En dat betekent nog een extra portie bij de toch al zo grote was. „Wast u zelf Jet „Met een wasmachine „Nee, helaas niet". Het is wel mogelijk de was buitenshuis te laten doen. Dat is echter een kostbare geschiedenis. Het wassen en strijken van een witte pantalon kost een gulden Een overhemd vijf-en-zeventig cent Een laken één gulden vijftig. Een handdoek vijftig cent en een zakdoek een dubbeltje Van wege de hitte is er elke dag een stapel wasgoed De wasrekening beloopt dan ook al gauw zestig gulden per maand voor één persoon. Er staan trouwens meer zware posten op bet budget. Men betaalt (gemiddeld) per maand zestig gulden huis huur, dertig gulden electriciteit, zes-en- een-halve gulden water en twintig gulden telefoon. In Nederland baart het eten dikwijls al veel zorgen. Hier is het echter nog veel moeilijker om steeds weer iets anders op tafel te brengen. Men is voornamelijk op conserven aangewezen. Verse groenten zijn er wel maar de aanvoer is schaars en ongeregeld. Vlees en eieren zijn ook lang niet altijd te krijgen. „Ik kook niet meer zelf....". „Hoe doet u bet dan „We laten een rantangan kt men Een rantangan is het best te vergelijken met zo'n bus, waarin men in Nederland wel eten-van-de-kok laat komen Ver scheidene restaurants en particulieren leggen zich toe op het bereiden van maal tijden voor mensen, die om de een of andere reden niet zelf kunnen of willen koken. In zo'n rantangan bevindt zich meestal rijst met enkele bijgerechten en een toetje. De kosten bedragen voor een rantangan voor twee personen van hon derd-vijftig tot twee-honderd-vijftig gul den per maand. En dat is dan nog maar voor één maaltijd „En hoe bevalt dat „Och. het is gemakkelijk"1 Het inkopen doen is overigens lang niet zo moeilijk meer als enkele jaren geleden. Toen moest men dikwijls vechten om een pond suiker of een kilo rijst. Eens in de maand kon men een boodschappenlijstje indienen, maar men was ai blij, als men eer derde van de bestelling kreeg Nu hebben de levensmiddelenwinkels echter een flinke voorraad en een vrij ruime keus van ontbijtkoek en macaroni tot Russische kreeft en champignons toe. En ook de prijzen beginnen schappelijk te worden, al blijven ze over het algemeen nog veel hoger dan in Nederland vanwege de lange aanvoerweg. Er zijn echter ook enkele artikelen, die hier een stuk goed koper zijn Een Zwitsers horloge kost hier bijvoorbeeld tientallen guldens minder dan in Nederland. Als men er tenminste vlug genoeg bij is. „Wat is nu nog schaars „Vers vlees.. „En wat nog meer „Ja, eigenlijk alles wat hier geprodu ceerd wordt Er worden hier wel wat varkens ge slacht en een heel enkele keer een kar bouw, maar voor vlees is men toch aan gewezen op Nederland- Er is echter niet genoeg koelruimte. Daarom zit men dik wijls zonder vers vlees en moet men blikkenvlees eten. Kippen zijn ook schaars. Evenals eieren. En de koelhuiseieren uit Nederland wil biina niemand eten, omdat er een medicijnsmaak aan zou zitten. „En verse groenten „Ook moeilijk". Men verbouwt in de buurt van Hol landia wel groenten, maar er is toch nog met genoeg en de prijzen liggen vrij hoog. Bovendien zijn de aanvoer en de verkoop slecht geregeld. En dus grijpen weer velen noodgedwongen naar het conservenblik. „Hoe staat het met vruchten. „Er zijn pisangs en djeroeks en papaja, soms ook wat ananas en zuurzak En als er een schip uit Australië binnen is, heb ben we appels, maar die zijn zo uitver kocht". Australië is overigens de natuurlijke leverancier van Nieuw-Guinea. Neder land is tenslotte meer dan vijftien duizend kilometer van Nieuw Guinea verwijderd en Australië (Sydney) maar vierduizend. Er verschijnen dan ook geleidelijk aan meer Australische arti kelen (corned beef, chocolade zuurtjes, jam. aardappelen, enz.) op de markt. Maar andere artikelen mogen op grond van de Nederlandse handelsbescher- mingspolitiek niet ingevoerd worden. En daar lijdt de huisvrouw hier natuurlijk onder. Concurrentie en mode..,.. De winkels zien er nog erg bescheiden uit. Vele zijn in eenvoudige .oodsen en kleine barakken ondergebracht De inven taris bestaat uit een toonbank en een weegschaal en wat planken angs de wand. Maar men is nu toch zover, dat men niet meer in de rij hoeft te staan En niet meer met alles genoegen hoeft, te nemen Er is zelfs al sprake van concurrentie. Een van de levensmiddelenwinkels is bij voorbeeld met zelfbediening begonnen Een andere heeft een paar kleine étalages gebouwd welke tot laat in de avond ver licht zijn En een derde bezorgt de be stellingen aan huis. „En hoe staat het met de mode „Er wordt veel geïmporteerd en in zo'n variatie, dat niet iedereen meer met het zelfde patroon loopt. En voor tien gulden kun ie al een eenvoudig linnen ochtend- iurkje kopen, dat hier gemaakt is" „Kunt u genoeg schoonheidsmiddelen krijgen „Ook dat gaat wel En zo is het eigenlijk over de gehele lir.ie. Het winkelen begint van een be proeving langzaamaan een plezier te wor den. Er zijn nu verscheidene levens middelenwinkels. Er is een aantal kappers (waaronder één dameskapper) fotohande laren, kleer- en schoenmakers Er is een moderne brood- en banketbakkerij, een boekwinkel, een leesbibliotheek een dro gist, enkele garages (taxi's rijden er ech ter nog niet) en een stuk of wat Chinese restaurants. Maar er ontbreken nog steeds sigarenwinkels, slagerijen (vlees koopt men bij de bakker), fietsenmakers hor logemakers, stoffeerders, stomerijen, bloe menwinkels, goudsmeden, een modern hotel (het enige draaglijke hotel is van het gouvernement) en 'n behoorlijke bioscoop. Er. nog veel meer dat men n Nederland als stilzwijgend en onmisbaar accepteert. Maar er is toch een gestage vooruitgang op dit gebied waar te nemen. De vrouw des huizes staat op. „Een kop koffie „Graag „Koud of warm „Liever koud Even later zet ze twee glazen ijs-koffie op het muurtje en vlijt zich weer behaag lijk in de lage, rottan stoel. „En hoe bevalt het leven hier nu alles met alles Ze denkt lang over het antwoord na. „Het is hier heus niet zo gek Ja moet natuurlijk heel wat missen, maar aan de andere kant heb je ook weer veel op Nederland voor". Daar is het k imaat Het kan erg warm en vochtig «lin zodat alles beschimmelt, wat niet in een droogkast opgeborgen is Er staat echter tegenover, dat men elke dag de zon ziet En de nachten zijn koel genoeg om geriefelijk te kunnen slapen. Een vrij huis is in Neder land moeilijk te krijgen Hier is het heel wat eenvoudiger (vooral voor ambtenaren) ook al zijn de huizen dan wel erg klein en van slechte kwaliteit. Ontspanning is er niet veel, hoewel er wel het hele jaar door ruimschoots gelegenheid is voor zwemmen, zeilen en tennissen. En zo zijn er nog wel meer bezwaren op te sommen. Tenslotte moet men niet vergeten dat dit een afgelegen, tropisch land is. dat nog aan het begin van zijn intwikkelmg staat. En.... dat velen van de mensen, die er drie of vier jaar hebben gewerkt, zes maanden royaal-betaald verlof in Nederland wacht". Een opgewonden menigte heeft Woens dag tot tweemaal toe de bar en het res taurant „Kebonradja" van de Nederlar» der A. van der Enden in Surabaja aan gevallen. Er werd daarbij een aanzien Hjke schade aangericht, die geschat wordt op Rp 150.000. De menigte bracht vijf politie-agenten lichte verwondingen toe. Zij dwong een adjunct-commissaris van politie de vlucht te nemen en beschadigde ook een nabij gelegen Chinese dansgelegenheid. Het incident begon toen de Nederlandse eigenaar een aantal Indonesiërs verzocht van zijn hek af te Saan, v.aarop zij ge klommen waren om naar een redevoering te luisteren van Sutoroo (Bung Tomo! Deze hield voor een massa-bijeenkomst een betoog om de betjak-bestuurders er van te overtuigen, dat zij geld bijeen moesten brengen voor een zeepfabriek, d t er toe bij zal dragen dat zij hun zware beroep kunnen afschaffen. De vergadering ging hiermee volledi accoord. Toen de eigenaar van de bar te gen het hek sloeg om de beklimmers dui delijk te maken, dat zij eraf moester keerden zij zich tegen hem en vernielde, zijn zaak gedeeltelijk. Door het ingrijpen van Bung Tomo en pdlitie werd hieraar. een einde gemaakt. Toen het politie-onderzoek nog aan de gang was, schreeuwde iemand echter .de politie wil de Nederlanders beschermen waarop men tot de tweede aanval over ging, die de aanwezige politie niet bij machte was te keren. De aanwez;gt- adjunct-commissaris moest zelfs naar het nabijgelegen gouverneJiskantoor vluchten De politie onderzoekt thans ot hier van provocatie sprake kan zijn. (Telefonisch van onze Parjjse correspondent) De heer Mendès-France heeft, naar verluidt, zijn voornemens om zijn kabinet te reorganiseren op basis van doen van de socialisten nog geenszins op gegeven. De onderhandelingen met de socialistische leiders duren steeds voo En het laatste nieuws is, dat deze recon structie zou plaats vinden onmiddellijk na dp eventuele ratificatie van de deze week g^loten verdragen. Daarbij zou de heer Mendès-France buitenlandse zaken, dat hii tot dusver zelf beheert, overdra gen aan de huidige minister van f'nan" ciën. de heer Faure. die op zon beur vervangen zou worden door de socialist Lacoste.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3