1 m 1 Plan De Vluchteling Cayenne f VONDST in 'T ZOEKLICHT D Hij heeft zich nooit verveeld Rotterdamse Graanmarkt Marva vierde in Amsterdam tweede lustrum om grachtgedeelten te dempen verwekt een storm van eritiek EST ADI O ^Dom-o^fort ROOZENBURG BOEKTE IN ZESDE PARTIJ DE EERSTE WINST Davidsring aan Wim Kan overhandigd Koningin nam parade a op de Dam Noodsprongvan Amsterdamse hoofdcommissaris Van B. en W. van hoofdstad worden daden gevraagd Avifauna heeft tekort van twee ton Rudolf Jurgens begraven P.I.R.-ministers afgetreden Huisman gaf na 75 zetten de strijd op van ZATERDAG 23 OCTOBER 1934 PAGINA 8 VERKEERSONGELUKKEN IN AMSTERDAM In één maand 1588 ongevallen Op haar mooist uitgedost MOEILIJKHEDEN BIJ VER WERKING INLANDS GRAAN Zestien mille voor reclame gevraagd K. V. P. -B EDRIJF S KRANT OP KOMST EX-KONINGIN NARRIMAN ERNSTIG ZIEK FRAUDE BIJ ELBURGS GASBEDRIJF Bedrijfsleider gearresteerd Metro mogelijk maar duur BERENKUIL BIJ UTRECHT SLIPGEVAARUIJJK Nog dit jaar verbetering SCHILDER DOOD GEVALLEN MUTATIES KON. MARINE ZE BETAALDEN MET OOST MARKEN Twee Duitsers gearresteerd Overweldigende belangstelling KAMERCOMMISSIE: R.V.D. NIET UITBREIDEN door OTTWELL BINNS Adèle! DE RESERVES VOOR HET NEDERLANDS ELFTAL Tijdens de voorstelling van Wim Kan's A.B.C. cabaret, „De bedriegertjes", in het Luxortheater te Rotterdam heeft Hen- riette Davids gisteravond de kleinkunst- ring overgedragen aan Wim Kan „de grootste kleinkunstenaarscabaretier", zo als zij hem noemde. I De keus, een waardige opvolger voor de drager van deze ring te vinden, was niet moeilijk. Zowel de commissie als het pu- bliek waren het hierin met haar eens ge weest, zo zei Henriette Davids. Zij deed de ring aan de vinger van Kan en sprak de wens uit dat deze ring hem even veel geluk en voorspoed zou bren gen als ze haar heeft gebracht. In zijn dankwoord gewaagde Wim Kan van de verplichtingen, die het dragen van deze ring met zich brengt. „Ik ben aan de naam Davids veel verschuldigd", zo zei hij. De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, wenste daarna Wim Kan geluk en dankte mevrouw Davids voor de wijze waarop ze afstand deed van de ring. Wederom vertoont het aantal ter ken nis van de politic gekomen verkeerson gevallen in Amsterdam een stijging. Ge durende de afgelopen maand werden nl 1588 ongevallen gerapporteerd tegen 1362 in September 1953. Dit betekent een ver meerdering met 16,6 procent. Hierdoor stond de verkeersongevallenthermometer aan het eind van het derde kwartaal op 12.092 of 11 procent boven de stand op ultimo September 1953, toen 10 899 werd aangewezen. Sedert 1949 bedraagt het accres 61,8 pet. Hef totale aantal slachtoffers in Sep tember bedroeg 415, waarvan 143 of 34,5 procent werden gedood of ernstig gewonl Dit percentage is iets hoger dan dat voo" de maand September 195S (32.3), maar vrij. wel gelijk aan dat voor dezelfde maand van 1949 (34.0) en 1952 (34.2). Aldus een rapport van het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam. (Van onze Amsterdamse redactie) Amsterdam heeft gisteren in het teken gestaan van de Marva, de Marine Vrou wen Afdeling, welke thans ongeveer 450 leden telt, die zijn ingekwartierd in Am sterdam, Den Haag en Den Helder. De Marva bestond namelijk tien jaar en dit tweede lustrum werd door alle Marva's, die niet direct op haar post noodzakelijk waren (een kleine driehonderd) en door 500 reünisten in de hoofdstad herdacht. H. M. Koningin Juliana getuigde van haar grote belangstelling voor het vrouwen- korps door voor het Koninklijk Paleis een inspectie en défilé af te nemen. In een daarop volgende reünie, die door talrijke hoge autoriteiten werd bijgewoond, com plimenteerde de staatssecretaris van Ma rine, Z. Exc, vice-admiraal b. d. H. C. W. Moorman de Marva door er op te wijzen dat de Marine het node zonder dit korps zou kunnen stellen. Een gezellig samenzijn met revue en bal in de avonduren besloot het geslaagde lustrumfeest. Uit een loodgrijze hemel daalde een druilerige regen gestaag neer toen om streeks half drie Vrijdagmiddag drie com pagnieën Marva's stram in de houding voor het Paleis stonden aangetreden. Een paar duizend Amsterdammers trotseerden de natheid en de kilte en hieven een zwak gejuich aan toen H. M. Koningin Juliana, gekleed in een blauw-grijze robe met daarover een wijde Nerz-mantel, een rose toque op en grijze handschoenen aan naar buiten trad. De Marinierskapel speelde het Wilhelmus en daarna inspecteerde de Vorstin, vergezeld van haar adjudant, majoor J. E. M. van Zinnicq Bergman, vice-admiryai Rost van Tonningen haar hofdame, jkvr. P. E. Röel en de chef van de Marva, hoofdofficier der 2e klasse mevr. E. G. van DiemenMekking het aangetreden bataljon. Vervolgens liet de Landsvrouwe vijf Marva's aan zich voor stellen, namelijk de commandanten van „Den Haag" en „Amsterdam" de officier l'ste klasse R. M. Dommering en de officier 2e klasse A. C. A. Tissing, alsmede de di visiechef van Hr Ms „Schorpioen" uit Den Helder, officier 2e klasse E. A. Kruys, de hoofdmarva 2e klasse D. T. van der Cingel, die reeds twaalf iaar trouwe dienst achter de rug heeft (een merkwaardigheid die verklaarbaar wordt wanneer men weet dat haar Indische dienstjaren dubbel tel len) en tot slot de hoofdmarva 2e klasse M. C. van Herton, die met haar voorgaan de collega de oudste Marva in dienstjaren is. Na de inspectie volgde het défilé, dat H.M. afnam in gezelschap van de auto riteiten, o.w. de staatssecretaris van Ma rine; Itn.-adm. b, d. C. E. L. Helfrich; vice-adm. F. T. Burghard, commandant Zeemacht Nederland; de commissaris der Koningin in Noord-Holland en burgemees ter d'Ailly van Amsterdam. De reünisten volgden deze plechtigheid met veel in teresse van een apart voor haar gereser veerde plaats op de „kleine steentjes" Na de parade begaven allen zich naar de feestelijk versierde cantine van de Marine-kazerne op Kattenburg waar het weldra een gezellige drukte was. De reünisten, op haar mooist uitgedost, ga ven kreten van verrukking toen zij hier oude „collega's" ontmoetten en het spreekt vanzelf, dat het „Hoe gaat het met jou? Ben lij al getrouwd? En wie is de gelukkige?" niet van de lucht was. Commandante mevr. Van DiemenMek king had moeite zich in het geroezemoes verstaanbaar te maken. Nadat haar dat eenmaal gelukt was liet zij echter direct 'n gelach en 'n spontaan applaus opklateren toen zij terloops opmerkte, dat de Marva's zo blij zijn met haar pumps en taupe ny lonkousen, die zij op persoonlijk initiatief van mevr. Moorman hadden gekregen. Zij Een overzicht van de Dam te Amster dam tijdens de plechtigheid ter gelegen heid van het tienjarig bestaan der Mari ne VrouwenafdelingH.M. de Koningin inspecteerde een afdeling MARVA's, die daarna voor de Koningin defileerden. sprak er verder haar verheugenis over uit, dat zo'n groot aantal reünisten het feest wilde meemaken. Dit vond zij een bewijs dat het grote verloop bij de Marva niet te wijten is aan het feit, dat men niet met plezier dient. Zij duidde voorts op de ge wijzigde verhouding tussen man en vrouw waardoor zij gelijkwaardige partners ge worden zijn. En al is een efficiënte combi natie in de Marine nog niet bereikt, dank baar kan toch geconstateerd worden, dat daarnaar met alle krachten wordt ge streefd. Staatssecretaris Moorman roemde het vrouwenkorps om zijn gemeenschapszin en aanpassingsvermogen, deugden die later de burgermatschappij zo goed van pas komen. De Marva heeft haar bestaansrecht ten volle bewezen, zo constateerde hij. Vervolgens werd er bij de muziek van een strijkje der Marinierskapel thee ge dronken en daarna gedineerd. Met rond vaartboten gingen de feestvierenden naar Krasnapolsky waar in 'n revue een terug blik op de afgelopen tien jaren werd ge geven. Het bal duurde tot diep in de nacht. (Bericht van A. Bosman, Graanmakelaar) Ofschoon ook deze week hier te lande het goed niet vlot wegging, sluit onze markt op hogere prijzen. Wat betreft spoedig goed is hier België als gegadigde komen opdagen en vooral platamais en irakgerst kon hiervan profiteren. Enge land kocht enige partijen aangekomen en gewachte 2 yellow mais in transshipment naar kleine Engelse havens, hetgeen de druk op deze soort vrijwel heeft doen verdwijnen. Het moment, waarop hier de volle Amerikaanse pariteit moet worden betaald, is hierdoor weer nader gekomen. Ook milo was in België beter gevraagd en daar van nieuwe partijen (met export subsidie) verder niets meer wordt ver nomen. konden ook hier de prijzen der loco partijen niet onbeduidend verbete ren. Argentijnse shippers plaatsen op afla ding platamais en vragen nu wat meer, in nieuwe oogst haver vonden enige afdoe ningen plaats, terwijl voor gerst en rogge de vraagprijzen in geen verhouding tot andere soorten liggen. Australië verkocht voor het eerst weer Australische chevalier feed gerst van de nieuwe oogst voor Dec./Jan. verscheping. De gerstoogst daar te lande schijnt mee te vallen, terwijl haver zeer belangrijk lager in opbrengst wordt geschat en voor de wereldmarkt dan ook op een zeer hoog niveau ligt. Canada is nu regelmatig met zijn ge wilde soort Canada western II rogge aan de markt en ongetwijfeld z"ullen hierin nog zaken plaatsvinden, daar andere goede baksoorten ontbreken. Zowel in Duitsland als in ons land heeft de binnenlandse handelaar en ver werker nog steeds te kampen met moei lijkheden in verband met de natte toe stand, waarin de inlandse granen worden ingeleverd en waartegen de droogcapaci- teit onmogelijk is opgewassen. Begrijpe lijk is, dat hierdoor de prijzen dezer voer- granen ten zeerste worden gedrukt en zulks is bij uitstek het geval met inlandse rogge, waarvan de afzet onbevredigend bleef. In inlandse haver had men weer andere zorgen en wel voor tijdige aandie ning en levering der voor October-leve ring verkochte partijen, die eerst gepunt moeten worden. Zomergerst tenslotte vond betere opname-mogelijkheden nu de goede buitenlandse kippengerst vrijwel geruimd is, zodat men ook met mindere kwaliteiten genoegen moet nemen. Koeken bleven voor spoedig goed een goede afzet vinden en konden nog verder premies maken, ook op aflading begint het beter te lopen en stapt men gemakkelijker over prijsverhogingen heen. AT zal hem niet meegevallen zijn, zal rhenigéen verzuchten, als hij hoort, om wie het hier gaat. Zich nooit verveeld. Het gaat om de Aga Khan. Hij zegt het zelf in de door hem in hoogst eigen persoon geschreven levens beschrijving, getiteld „Mémoires". Wie heeft nooit een portret van de Aga Khan gezien? En wie weet niet, dat hem door zijn volgelingen elk jaar zijn gewicht in edelstenen goud of zelfs platina wordt aangeboden? Hij laat zich dan wegen. Sinds tiental len jaren is zijn gewicht, als men afgaat op de foto's, weinig veranderd. De peil zal telkens wel ongeveer hetzelfde gewicht hebben aangegeven. Hierover behoefden zijn volgelingen zich dus niet druk te ma ken. Wèl echter over het aantal kilo's, vooral omdat het niet afnam. Deze welgedane Aga Khan zegt in zijn „Mémoires", zijn hele leven hard gewerkt te hebben, bijna zonder enige rust. Het lijkt ons inmiddels, gezien zijn Oos terse en rijke afkomst, in belangrijke mate de vraag, wat hij onder hard werken verstaat. Sommige mensen vinden nogal gauw, dat ze zwoegen.... In ieder geval, hij heeft zich nooit ver veeld. Zo het dan geen verdienste van potentaat, die als een gemoedelijke Fa- roek zijn dagen en de belastingen zijner onderdanen in Monte Carlo's Casino weg smijt. Ten onrechte. Aga Khan is van huisuit geen Indiër, maar een Pers. Zijn vader vluchtte naar India toen hij met een sjah van Perzië niet kon opschieten en zijn leven belaagd zag Hij vestigde zich te Bombay en daar groeide de jonge Aga Khan op, in grote weelde en temidden Van een soort hof houding. Zijn vader was en hij is het nu al sinds vele jaren geestelijk opperhoofd van de Mohammedaanse secte der Ismae- lieten, wier aanhangers voornamelijk in Perzië, India, Aziatisch Sovjet-Rusland, Birma en Afrika wonen. Het zijn meren deels welvarende, nijvere lieden en ze hebben heel wat over voor de man, die in alle geschillen in geloofszaken en hu welijksaangelegenheden voor hen beslist. De jonge Aga Khan is Westers opge voed. Zulks onder toezicht van de Paters Jezuieten van Bombay, die zijn vader ad viseerden aangaande de leraren, welke hij voor hem engageerde. Hij kwam reeds als twintig-jarige jongeman naar Europa en voelde er zich zo thuis, dat hij er vrij wel heel zijn verdere leven heeft doorge bracht, slechts nu en dan reizen naar hem is, het lijkt ons toch prettig toe voor India makend en naar andere centra van een man, die tot de rijksten der wereld zijn volgelingen. wordt gerekend. Maar wat hiervan zij, men zal de Aga Khan nimmer aanschouwen in de stand, die we van Connie Stuart kennen als num mer van het Wim Sonneveld-cabaret „Ik verveel me zo Zijn boek is alleszins aanleiding om eens iets meer over die Aga Khan te ver tellen, waarvan vrijwel iedereen aan neemt, dat hij zoiets is als een Oosterse Hij noemt zich afstammeling van Mo hammed, door diens dochter Fatima. Maar hij kan er geen enkel historisch be wijs voor aanvoeren, hetgeen men in het Oosten voor het overige niet zo'n groot bezwaar vindt. De Aga Khan is twee keer gescheiden. „Voor een Mohammedaan", zegt hij in zijn „Mémoires", „is dit niet om veel kabaal over te maken". Het stichtingsbestuur Vogelpark „Avi fauna" heeft dezer dagen aan het gemeen tebestuur van Alphen aan den Rijn een crediet van 60.000 gevraagd voor de ver zorging van de reclamecampagne voor het seizoen 1955. Er van uitgaande, dat de ex ploitatie van het vogelpark, op welke wij ze ook, voortgang dient te vinden, is de eerste eis, zo menen B. en W„ dat ten spoedigste de daarvoor noodzakelijke re clame voor het seizoen 1955 op verant woorde wijze wordt gevoerd en zij stellen de raad voor het gevraagde toe te staan. In hetzelfde schrijven wijzen B. en W. er op, dat bij besluit van de raad van 16 September j.l. werd besloten tot verhoging van het aan de stichting verleende reke- ning-courant-crediet van 100.000 tot ma ximaal 300.000 teneinde het stichtings bestuur in staat te stellen de tegenwoor dige crediteuren te betalen. Hoewel op de agenda voor de openbare raadsvergadering van 16 September j.l. de bewuste roerige bijeenkomst. waar- in over het door de pers gepubliceerde te verwachten tekort in de exploitatie van Avifauna over 1954 ad 200.000. waarom trent de raadsleden in onwetendheid wa ren gelaten, nogal langdurig en in scher pe bewoordingen was gediscussieerd een daartoe strekkend voorstel niet voor komt, moet wel worden aangenomen, dat de raad tot de pas nu openbaar geworden crediet-verhoging heeft besloten, maar dan wellicht in een geheime beraadsla ging. Hieruit valt niet moeilijk de con clusie te trekken, dat Avifauna wel dege lijk op een exploitatietekort van om en nabij de 200.000 moet rekenen over het eerste seizoen, .waarin dit park in ge meentelijk beheer is gekomen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bedoeld raadsbesluit van 16 September j.l. op 5 October goedgekeurd, maar zij ver langen opheldering omtrent verschillende punten, op welke vragen B. en W. zich voorstellen te antwoorden, gehoord het stichtingsbestuur en de raad van advies van dit bestuur. Alsdan zal het colege zijn conclusies trekken en zijn uiteindelijk standpunt willen bepalen met betrekking tot eventueel noodzakelijke maatregelen. De KVP zal met een speciale bedrijfs- krant uitkomen. Naar wij vernemen zal deze krant, die in 1954 eenmaal en in het volgend jaar viermaal zal verschijnen zo veel mogelijk in fabrieken en bedrijven worden verspreid. Aan Amsterdam is een oplaag van 10.000 exemplaren toegewezen De krant zal o.a. tal van prettig leesbare artikelen bevatten. (Van onze Amsterdamse redactie) Het schrjjven van de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam aan het college van B. en W. om de verkeersproblemen in de hoofdstedelijke binnenstad z.i. radi caal op te lossen door een aantal gracht gedeelten te dempen, waaronder ook het Singel met zijn befaamde bloemenmarkt, waardoor er meer parkeerruimte zou ont staan, heeft veel beroering in Amsterdam verwekt. Er zijn voor- en tegenstanders, doch de laatste groep overheerst wel. „Grachtendemper"-Kaasjager, zoals de hoofdcommissaris nu al genoemd wordt, meent dat het verkeer niet uit de binnen stad geweerd mag worden, omdat het hart van de stad dan zijn bloedsomloop zou ver liezen. Het verkeer moet echter ruimte hebben, de „geplande" doorbraken hoe lang duurt het nog voor die verwezenlijkt zijn? leveren die niet op. Toch moet er iets gebeuren zo heeft de hoofdcommissa ris en met hem de Verkeerspolitie, wie de chaos al lang een doorn in het oog is, geredeneerd en vandaar deze „nood sprong". Achteraf blijkt de agitatie over dit Plsm ietwat opgeschroefd. Het gemeentebestuur heeft als negatieve reactie officieel medegedeeld, dat de politie-voorstellen nog geen onderwerp van bespreking heb ben uitgemaakt in het college van B. en W. en dat zij zelfs nog niet één van die in stanties hebben doorlopen, welke bij een behandeling van dergelijke vraagstukken betrokken zijn. Dat duidt er op, dat er dus heel veel tijd nog mee kan heengaan voor de voorstellen besproken zijn. Daarnaast is de kans natuurlijk groot, dat zij ergens Vrienden van ex-koningin Narriman van Egypte hebben Vrijdagavond in Lausanne verklaard, dat haar leven ernstig gevaar loopt. Aan het begin van deze week werd zij in een ziekenhuis te Lausanne opgeno men, naar verluidt met een ernstige klier- stoornis. Zij heeft zojuist een buitenge woon zware spoed-operatie ondergaan en haar toestand is ..zo bevredigend als men onder deze omstandigheden mag verwach ten". Narriman's moeder, mevrouw Assila Sa- dek, die in het ziekenhuis bij haar dochter is gebleven heeft Vrijdag op haar beurt een hartaanval gehad. Narriman. die verleden jaar van ex- koning Faroek scheidde, is thans gehuwd met dr Adham el Nakib. stranden. De eerste instantie die er over moet praten is de Verkeersproblemencom- missie waarin zitting hebben burgemees ter d'Ailly als voorzitten, de directeur van Publieke Werken, de waarnemend direc teur van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf, de hoofdcommissaris van politie zelf en vier raadsleden. Het schijnt, dat het de heer Kaasjager er om te doen is geweest het vraagstuk van het verkeer in de bin nenstad opnieuw maar nu dringend in deze commissie aan de orde te stellen. „We kunnen niet lang meer wachten met iets te doen, want over een aantal jaren is het verkeer zo groot, dat er helemaal geen uitweg meer is", zo zegt bij. Als er een andere oplossing is dan door demping van grachtgedeelten (de gordels zelf blijven natuurlijk behouden) om een soort rond weg naar het C.S. te verkrijgen, is deze oplossing de hoofdcommissaris ook veel liever. Een der Amsterdamse dagbladen, die practisch alle unaniem gekant zijn tegen het grachtendempingsplan, kwam gister avond met een voorstel om Amsterdam 'n ondergrondse, een Metro, te geven, doch het voegde er aan toe. dat hoewel tech nisch mogelijk, de kosten hoog. zeer hoog, zouden zijn. En deze mogelijkheid kan dus gevoeglijk afgeschreven worden. Met belangstelling zal iedereen, die de hoofd stad lief heeft, uitzien naar een positieve reactie van het gemeentebestuur en naar de daaropvolgende daden. Het verkeersplein bij het Fort De Bilt ten Oosten van Utrecht, de zg. Berenkuil, is slipgevaarlijk geworden. De AN W.B heeft zich hierover gewend tot de Rijks waterstaat. Thans zal het plein worden hersteld naarmate de middelen tot ver betering van het wegdek beschikbaar zullen worden gesteld. Nog dit jaar zal met de werkzaamheden worden begonnen. De 50-jarige schilder J. C. van der H. is gistermorgen te Amsterdam bij het verrichten van werkzaamheden op een waranda op de tweede etage van een huis in de Egidiusstraat naar beneden gevallen. Hjj stond op een afdektegel. die vermoedelijk is losgeraakt. De man was op slag dood. Door de ambtenaren van het Centraal Bureau voor Verificatie is fraude ontdekt bij de administratie van het gasbedrijf te Elburg en wel in de cokesadministratie. Na de voorziening der fabriek met een propaaninstallatie, hetgeen een jaar ge leden geschiedde, is bij de uitverkoop der cokesvoorraad het tekort ontdekt. De be drijfsleider A. H. is gearresteerd en heeft bekend. Het tekort wordt op 5.000 a 10.000 geschat. Met ingang van gisteren is kapitein ter zee B. A. W. Beijer beiast met de functie van directeur van het eerste en tweede district van het loodswezen, standplaats Harlingen. Kapitein ter zee A. A. Fresco, die tevoren deze functie bekleedde is be last met de functie van directeur van het vierde en vijfde district van het loodswe zen, standplaats Rotterdam, als opvolger van kapitein ter zee J. Tissot van Patot. Met ingang van 4 November is belast met de functie van hoofd van het bureau luchtvaart, van de marinestaf kapitein luitenant ter zee vlieger H. G. Holz. te voren geplaatst bij het Kanaal-commando van de N.A.V.O., als opvolger van kapi tein-luitenant ter zee vlieger jhr P. J. Elias, die met ingang van diezelfde datum is beiast met, de functie van Commandant Marineluchtvaartdienst Nederland. Met het bevel over de mijnendienst is met ingang van 25 October belast kapitein luitenant ter zee B. Poortman, als opvolger van kapitein ter zee C. Hendrikse, die op diezelfde datum het bevel aanvaardt over Hr Ms Wachtschip Willemsoord en tegelij kertijd wordt beiast met de functie van Commandant Maritieme Middelen Wil lemsoord te Den Helder. In deze functie volgt hij kapitein ter zee M. A. J. Derk- sema op. die, zoals eerder is gemeld ka pitein ter zee O. de Booy opvolgt als Commandant Onderzeedienst te Rotterdam en Commandant Maritieme Middelen te Rotterdam. Naar eerst thans bekend is geworden zijn in het huis van bewaring te 's-Hertogen- bosch twee Duitsers opgesloten, die ervan beschuldigd worden een aantal winke liers in ons land te hebben opgelicht. Zij betaalden hun aankopen met Oostduitse marken, die niet inwisselbaar zijn in West-Europa en die blijkbaar moeilijk van de Westduitse marken zijn te onderken nen. De twee ingeslotenen zouden deel uitmaken van een complot, dat zijn op lichterspraktijk uitstrekte tot een groot aanal gemeenten zowel in Nederland als in België. Het zouden allen leden zijn van een motorclub uit Dusseldorp. Een winkelier uit Ammerzoden heeft een vrij nauwkeurig signalement aan de politie kunnen verstrekken. De Duitsers konden naar aanleiding .daarvan in Deurne worden gearresteerd. Ook in Bel gië zouden twee Duitsers zijn gearres teerd. THE PRODUCE OF THE FINEST VINEYARDS Voor de handel: P^r f les K&S3 M. COHN'S WIJN- EN SPIRITUALIENHAHDEL N V. SCHIEDAM Gisteren had onder enorme belang stelling in de parochiekerk te Berg en Dal bij Nijmegen de plechtige uitvaart plaats van de jl. Dinsdag op huize De Kitselenberg overleden heer R. J. H. Jur gens, in leven lid van de Raad van Be stuur van de Unilever. Het in zware rouw gehulde dorpskerkje kon allen, die tot bijwoning van de uit-aart waren geko men, niet bevatten. Velen moesten op het pleintje voor de kerk de plechtigheden daarbinnen volgen. De belangstellenden kwamen voor een belangrijk deel uit in dustriële kringen in binnen- en buiten land. Onder de vele familieleden en ver wanten van de overledene bevond zich Z H. Exc. mgr W. P. A. M. Mutsaerts, bis schop van 's Hertogenbosch, die in het priesterkoor had plaats genomen, evenals de deken van Beek Ubbergen, de hoog- eerw. heer dr G. W. A. Smulders, Volgens plaatselijk gebruik werd het stoffelijke overschot van het sterfhuis te voet naar de kerk begeleid. In de stoet werd een zeer groot aantal bloemstukken meegevoerd, waaronder negen grote kransen, afkomstig van de Duitse fabrie ken en gedragen door achttien leden van het personeel dezer fabrieken. De plech tige H. Mis van Requiem werd opgedra gen door de pastoor der parochie, de zeer- eerw. pater C. van den Bergh MSC, met assistentie van de zeereerw. pater Th. Kouw MSC, overste van het missiehuis te Wychert, als diaken en van de kape laan, de weleerw pater H. Giesberts MSC als subdiaken. Een koor onder leiding van de heer Aug. de Vries zong de drie stemmige mis van Perosi. Na afloop van de H. Mis werd door De Meerwijk gere den naar de H. Landstichting, waar de bijzetting van de overledene in het fami liegraf plaats had. Ook hier was de be langstelling overweldigend groot. De absoute werd hier verricht door de pas toor van de H. Landstichting, de Zeer eerw. heer dr C. J. M. van Beek. De drie ministers van de P.I.R. (Persa- tuan Indonesia Raya) in het Indonesische kabinet zijn gisteren afgetreden, het zijn de tweede vice-premier, Wongsonegoro, de minister van binnenlandse zaken, prof. Harairin, en de minister van verbindin gen, prof. Rooscno. Zoals bekend werd Zondag 17 October in een communiqué van de P.I.R. o.m. meegedeeld, dat besloten was, aan te dringen op aftreden van het kabinet en het teruggeven van het mandaat aan het staatshoofd. Indien hieraan niet zou wor den voldaan, zouden de ministers van de P.I.R. worden teruggetrokken. Verscheidene leden van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, in wier handen de ontwerpbegroting van het departement van Algemene Zaken is ge steld, zien de wenselijkheid van verdere uitbreiding van de Rijksvoorlichtings dienst niet in. Eerder lijkt hun inkrimping gewenst. Zij hebben deze mening kenbaar gemaakt in het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer n.a.v. de memorie van antwoord van de minister. Bij K B., is dr J. G. de Beus, laatstelijk gezant aan de ambasasde te Washington, benoemd tot ambassadeur in Karachi; en is mr J. C. van Beusekom, laatstelijk zaakgelastigde te Karachi, benoemd tot Nederlands ambassadeur te Caracas. UTRECHT, Vrijdagavond. De eerste slag in de match Roozenburg— Huisman om het wereldkampioenschap dammen is eindelijk gevallen. Na vijf remises behaalde titelhouder Roozenburg vanavond in Utrecht zijn eerste overwin ning. Na de 75e zet gaf Huisman, die in tijdnood was geraakt en de overheersende druk van Roozenburg niet meer kon weerstaan, de zesde partij op. De stand is daardoor nu 75 voor Roozenburg. Huisman stond in deze partij van het begin af onder druk. Hij koos een vrij tamme openings-variant, ging op geen enkel voorstel van Roozenburg tot com plicatie in en trachtte door vereenvoudi ging van de stelling zich de zwarte stoot troepen van het lijf te houden. Hij slaagde daarin niet. Bij de 26ste zet had Roozen burg toch de aanval tegen Huisman's cen trum en linkervleugel in handen en toen brak de critieke phase van de strijd aan. Beide spelers- die tot dan toe een hoog tempo hadden gehouden, gingen „in trance". Wel bleef Roozenburg rechtop met zijn beide handen onder het hoofd, maar Huisman lag weer vrijwel plat op het bord gebogen, zodat men zich afvroeg of hij de schijven nog wel kon zien. Bij de 29ste zet moest Huisman weer afwikkelen en toen was de helft van het materiaal gesneuveld. Positieve zwakten zaten er toen in de witte stelling nog niet. Maar Roozenburg drukte zijn aanval steeds door, bracht zijn tegenstander in voortdurend nieuwe moeilijkheden. Huis man raakte tweemaal in tijdnood, wist zich beide malen te redden, maar zag geen kans om de opmars van de zwarte stukken te weerstaan. Bij de 75e zet gaf hij op. Het beloop van de zesde partij was als volgt: Huisman (Wit)—Roozenburg (Zwart). 1. 3228 1823. Dezelfde opening als in de derde partij toen Roozenburg wit had. 2. 33—29 23 x 32. Huisman wijkt echter af en kiest een variant van Franse oor sprong. 3. 37 x 28 13—18. Laat vereen voudiging toe. 4. 2823 19 x 28: 5. 924 20 x 22; 6. 34 x 32 14—19; 7. 39—33 10— 14; 8. 41—37 8—13. Noodzakelijke her groepering. 9. 32—28 16—21. Streeft naar verwikkelingen, maar Huisman heeft er nog geen zin in. 10. 4439 2126; 11. 37 32 26 x 37; 12. 32 x 41 3—8; 13. 41—37 5— 10. Krijgen we nu een laveerpartijtje; 14. 50—44 17—22; 15. 28 x 17 11 x 22; 16. 37— 32 7—11; 17. 46—41 12—17; 18. 41—37 812. Roozenburg streeft weer naar een overheersing in het centrum. 19. 33—28 22 x 33. Wil dit keer niet te veel terrein afstaan en zich handhaven op het cen trum. 20. 39 x 28 2—8; 21. 44—39 19—23. Toch zet Roozenburg zijn plan door. 22. 28 x 19 14 x 23; 23. 39—33 1—7. 24. 37—31 18—22; 25 31-27 22x31. (Niet zo dringen, zegt de Leidenaar). 26. 36x27 1318. Merkwaardige en instructieve stra- 52. Al sloeg je me dood, kerel, dan zou ik het je nog niet kunnen vertellen. Zo als je zelf hebt kunnen zien, raakt ze op het horen van die naam helemaal van streek maar.. Maar waarom dan? Ik denk, dat je zult moeten af wachten totdat ze het je vertelt. Morgenvroeg zal ik het haar recht uit vragen. Dat zou ik in geen geval doen als ik jou was, meende Sandy haastig, je zult er alleen mee bereiken, dat ze nog meer in de war raakt., en waarschijnlijk zal ze je toch niets willen of kunnen ver tellen. Maar ik wil weten, wat er aan de hand is. Een beroerde toestand is er nog nooit beter op geworden door er zo veel lawaai over te maken, jongen; ik heb altijd gezien, dat de zaak er maar erger mee wordt Laat de hele kwestie rusten, dat is het beste voor jullie allebei. Het kind houdt verduiveld veel van je.. Dat weet ik heel goed. En dat heeft zijn reden, betere re den dan je kunt weten. Laat het hier bij blijven en probeer niet achter dingen te komen, die ze je liever nog niet vertelt. Dat is het beste advies, wat een handige kerel uit Glasgow je kan geven en als je een grein hersens in die grote kop van je hebt, volg je hem op. Wel, als je denkt.dat.. Pas op, die naam van De Faramond niet meer noemen als het meisje in de buurt is. Het werkt op haar als vergif, als ze jou er over hoort praten en na al hetgeen Mimi voor je gedaan heeft is het helemaal niet fatsoenlijk haar ellen dig te maken met. Dan zal ik maar maken, dat ik de naam van die vervloekte kerel niet meer in haar bijzijn noem. Dat is gezonde praat. Laten we nu maar terug gaan naar het kampvuur en praten over wat we morgen moeten doen en laat die vent uit Parijs maar zien hoe hij zelf het beste zijn verderf kan vinden, als hij dat al niet gevonden heeft. Zij keerden terug naar het vuur en bleven nog een tijdje praten. Na een poos je echter zwegen beiden. Langdon staar de nadenkend in het vuur, terwijl de Schot af en toe een snelle blik op het gelaat van zijn vriend wierp, alsof hij zijn gedachten trachtte te raden. Een uur ging zo voorbij, tot Sandy de as uit zijn pijp klopte en opstond. Ik ga naar kooi. Ik ben zo moe als een hond en morgen hebben we een zwa re dag voor de boeg. Hij hield plotseling op en wendde zich naar de rivier in een houding van inge spannen luistering. Wat.. Ik wil er wat onder verwedden, dat ik daarnet een pagaai door het water hoorde plassen. Een vliegende vis, veronderstelde Langdon, eveneens in de richting van de rivier kijkend. Neen, een pagaai! Maar wie zou.. Dat mag de duivel weten, mis schien een Indiaan of. Onzin, Sandy, we hebben al dagen lang geen mens meer gezien. Luister! Langdon hield zijn adem in, maar slaagde er niet in, iets anders te verne men dan de gewone geluiden van de nacht; het zachte klotsen van het water, het gezoem der muskieten en af en toe het kwaken van een kikvors. Ik hoor niets, beweerde hij na enige tijd. Ik ook niet meer. Ik geloof toch, dat je gelijk hebt gehad met die vlie gende vis, we zullen maar kalm gaan slapen. De Schot bleef klaar wakker liggen luis teren met gespitste oren. Na enige tijd stapte hij voorzichtig uit zijn hangmat, greep zijn geweer en verliet geruisloos de hut. Hij ging weer bij het vuur zit ten, zorgend zoveel mogelijk in de scha duw van een paar zware bomen te blij ven Hij wist zejf niet, waarom hij zo handelde maar het geluid van zo straks verontrustte hem zeer, ondanks de aan nemelijke verklaring, welke Dudley er voor gevonden had. Lange tijd zat hij daar zonder dat er iets gebeurde en reeds was hij op het punt zijn nachtwake op te geven, toen een uiterst licht ge luid zijn aandacht trok en hem roerloos deed blijven zitten waar hij was. Even later herhaalde het zuigend geluid zich alsof iemand voorzichtig voortbewoog over de drassige grond. Het geluid kwam niet uit de richting van de rivier maar van de tegenoverge stelde kant van de open plek in het woud. Sandy wendde voorzichtig het hoofd om, om in die irchting te kijken. Het eerste ogenblik kon hij niets onder scheiden, maar dan maakte zich lang zaam een schaduw los uit het duister van het bos. Met de grootste omzichtig heid bewoog ze zich in de richting van de hutten. De Schot meende de gedaante van een man te onderscheiden, maar was er niet geheel zeker van. In ieder ge val, de voorzichtige bewegingen leken hem erg verdacht cn hij nam een ge makkelijke positie fn, om op alle moge lijkheden voorbereid te zijn. De nachtelijke bezoeker, blijkbaar ge rustgesteld door de rust waarin het kamp scheen te verkeren begon een weinig vlugger te lopen en was enige ogen blikken later in het bereik van de lichtschijn; het was een grote slanke fi guur, gekleed in woudlopersuitrusting en naar het scheen geheel ongewapend Wat kon in 's-hemelsnaam.Het vuur flakkerde een weinig op, toen een dikke tak doormidden brak en hij was in staat het gezicht van de bezoeker te on derscheiden. Zo verbaasd was hij °yer deze onver wachte ontdekking, dat hij de naam bijna luidop geroepen had. De vrouw ging echter kalm verder op haar tocht naar de plek, waar de hut ten stonden. Zijn eerste gedachte was, op te springen en haar te verrassen, maar hij wist zich te beheersen. Daar zij toch geen wapens droeg, althans niet gereed voor het gebruik, besloot hij te wachten en te zien of hij niet kon ont dekken welke reden zij had voor deze eigenaardige nachtelijke visite. De vrouw bereikte intussen de hut, waarin Langdon lag te slapen. De storm lantaarn brandde als gewoonlijk in de ingang om vleermuizen buiten te hou den. Toen zij voor de ingang stil stond, hield de Schot zich gereed tot een snelle sprong, maar na een korte blik naar binnen ging de geheimzinnige bezoek ster verder en liep naar de tweede hut. Haar doel was blijkbaar niet Langdon en Sandy Muir grinnikte zacht,,es in zich zelf toen hij bedacht, da^ het heel goed mogelijk was, dat ze hem, Sandy, zocht. Alles op zijn tijd, mijn jongen, meen de hij onhoorbaar, ik wil eerst zeker van mijn zaak zijn en zal haar dan even onverwachts als de vorige keer bij haar vestje pakken. De indringster bereikte de tweede hut waar eveneens een licht brandde. Zij keek een ogenblik gespannen naar bin nen en glipte dan door de ingang. (Wordt vervolgd.; tegie van zwart. Wit krijgt geen kans op centrumspel, want nu zou 33—28 of 17—22 enz. een stuk kosten. 27. 35—30 9—13; 28. 30—25 Een steunpunt, dat ook Keiler vaak in derge lijke omstandigheden gebruikte om zich da indringers van het lijf te houden. 28 10—14; 29. 40—35 17—22; 30. 35—30 22x31; 31. 32—28 23x32; 32. 38x36 18—23. De helft van het materiaal is nu opgeruimd en iets definitiefs heeft zwart niet kunnen be reiken. 33 43—38 12—18; 34 42—37 18—22; 35. 37—32 13—18; 36. 33—29 23x34; 37. 30x39 813; 38. 39—33 7—12. Het blijft nog steeds een „reculer pour mieux sauter". 39. 4842 11—17; 40. 3631 611. Het begint te span nen. Huisman heeft voor zijn volgende 10 zetten nog precies 10 min. In de daarop volgende hergroepering gebruikte Huisman veel tijd, zonder erin te kunnen slagen alle hem voorgelegde problemen bevredigend op te lossen. Bij de 40e zet moest hij nog 10 zetten doen in 10 minuten en wist hij in korte tijd geen plan te vinden. Wij zagen de Leidse veste wan kelen. Wel haalde hij de tijdscontrole, maar toen was er een eindspel van 7 tegen 7 ontstaan, waarin de toeschouwers voor Roozenburg verschillende winsten ontdek ten. 41. 31—26 13—19; 42, 32—27 22x31; door deze achterwaartse ruil staat Huisman ge- vaarlijk terrein af. Maar de stelling is moeilijk en de klok spreekt een woordje mee. 43. 26x37 19—23; 44. 49—44 18—22. Niet meer terug laten dringen en er op af gaan, 4. 44—40 22—28 Verovering van een vijan delijke linie. 46. 33x22 17x28; 47. 40—34 15 —20; 48. 4540 2024. Dit stuk kon wit niet blokkeren, daar op 3430 zwart 12 —18 kon laten volgen. 49. 40—35 11—16; 50. 37—31 4—9; 51. 42—37 9—13 En niet 14—19, wegens wit 2520, 3833 enz. met winst. 52. 4741 Belet nu 1621 waarna wit door 2520, 3127 enz. weer in troebel water zou vissen. 5212—17 Het be gint er moeilijk voor wit uit te zien. Huisman zag echter nog iets meer. Zo zag hij bijv. dat Roozenburg twee va rianten verwisselde, waardoor de Leide naar met een fraai offer de situatie weer enigszins kon redden. Er volgde nu een lang dammen-eindspel, waarin Huisman wederom tijdnood kreeg. Ook hij vond toen niet steeds de beste zet en zo kreeg Roozenburg nu weer een gewonnen eind spel. Het beloop van de partij was verder 53. 31—27, 13—19; 54. 25—20, 14x25. Weer heeft Huisman een ressource ontdekt door dit fraaie offer. 55. 27—2 28—32; 56. 22x11. 16X7; 57. 38x27, 23—28; 58. 41—36, 19—23; 59. 36—31, 28—33; 60. 37—32, 2530. Waagt nog een kansje. 61. 34x25, 33—39 62. 35—30, 24x35; 63. 25—20 39—44; 64. 20—14, 44—50; 65. 14—10. 23—29; 66. 10—4, 35—40; 67. 27—21, 50—6. Een eind spel dat nog wel even kan duren. 68. 4—15, 29—34; 69. 31—26, 40—45; 70. 21—16 45—50; 71. 15—47, 6—1; 72. 47—15, 34—40; 73. 26—21, 7—12; 74. 15—47, 40—45; 75. 47—15. 50—6. De tweede tijdscontröle is achter de rug en Huisman heeft het op de seconde gehaald, maar.... hij geeft nu de strijd op. De zwarte overmacht is te groot. Als reserves voor het Nederlands Elftal voor de wedstrijd tegen België van aan staande Zondag zijn Frans Tebak (Eind hoven). Bennaars (Dosko), Van Beurden (BW) en Luiten (DOS) aangewezen De reserve-doelman zal nog nader worden gekozen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8