Prestige-slag in de Hel van Denrne Oranje-elftal als K.N.V.B. strijdt via match tegen de Belgen ook indirect tegen de N.B.V.B. Emil Zatopek over de huidige wereldrecords Onze hockeyers behoren tot de favorieten in Landen-toumooi Vóór een finale tegen Groot Brittannië wacht echter eerst nog Duitsland Yöör de bom Derby in cijfers ANTWERPEN-ROTTERDAM VOOR DE VIJFTIGSTE MAAL Officieus Europees kampioenschap in Brussel Brussel in data Jongere stopper en nieuwe voorhoede Rode Duivels in sterkste formatie Oorlogs-compagnie voor Bonds-prestige Enscliede's stadselftal tegen Bondsploeg Duindigt en Hilversum beconcurreren elkaar Een Belgische stem over de „omkoop-affaire" NEDERLAND BELGIE Oranje-ploeg geleidelijk vernieuwd Skel WttVir Ne.der'an1 geen Reeds moeilijk werk in de poule Mentale kracht primair Vooral een prestige-slag Harde consequenties Stimulans in compliment Nu zónder Terlouw Van der Hoeks kans Mentale kracht primair Wat men moet hopen HANS VAN DER HOEK, Op de vooravond van België-Nederland wordt wederom de „derl>v der havensteden" uit de Lage Landen gespeeld, wederom op het tei- rein van Beerschot, welke vereniging in 1909 liet initiatief tot deze sleden-wedstrijd heeft genomen (zoals zij dat samen met de Rotter damse sport-pionier Cees van Hasselt ook in 1905 met betrekking tot België-Nederland had gedaan). Het is dit keer geen gewone wed strijd Antwerpen-Rotterdam in de reeks traditioneel geworden ont moetingen. Het is de 50ste! WIERSMA (Donar) STEIGER (P.S.V.) VAN DER HOEK (Feijenoord) ODENTHAL (Haarlem) KLAASSENS (V.V.V.) VAN SCHIJNDEL' (S.V.V.) DILLEN TIMMERMANS ROOSENBURG DE BRUICKERE G. v. d. GIJP (P.S.V.) (A.D.O.) (Sneek) (Willem II) (Emma) Scheidsrechter R. J. Leafe Engeland c.) Sa °™è«oet Belgen zijn sterk! (Van onze hockey-medewerker) Het officieuze hockey-kampioenschap van Europa: dat is de inzet van het door de hockeyers uit geheel Europa met grote spanning tegemoet geziene „Tournoi Européen du Cinquantenaire de Hockey Beige", zoals de Belgen, die nu ongeveer een halve eeuw de hockeysport be oefenen het bij gelegenheid van de viering daarvan georganiseerde grote Landen-tournooi in Brussel noemen. Het is géén officieel kam pioenschap, dat aan dit met grote zorg voorbereide tournooi verbonden is, maar nu de Féderation Internationale de Hockey het klassement heeft opgesteld, dat dient als basis voor de indeling van de poules voor dit tournooi, is het verschil tussen officieel en officieus maar heel miniem meer. In dat klassement zijn de tien sterkste hockey-landen zorgvuldig uitgekozen, de indeling van de poules geschiedde daarna met eenzelfde precisie. Het klassement zag er als volgt uit: 1, Groot Brittannië, 2. Nederland, 3. België, 4. Duitsland, 5. Spanje, 6.' Polen, 7. Oostenrijk, 8. Denemarken, 9. Zwitserland, 10 Frankrijk. De poules voor het Brusselse tournooi zijn als volgt ingedeeld: Poule A: Groot Brittannië, Zwitserland en Frankrijk. Poule B: Nederland, Oos tenrijk en Denemarken. Poule C: België, Duitsland, Spanje en Polen (één poule van vier ploegen en twee van drie). En bovendien zal de uitslag van dit Brusselse tournooi dienen als basis voor de indeling van de ploegen voor.het Olympische hockey-tournooi in Mel bourne 1956. Het behoeft dan ook wel geen betoog dat alle tien ploegen met grote toewijding zijn voorbereid, geheel in de geest die met een officiéél kampioenschap overeenkomt! Tegen Denen en Oostenrijkers En dan tegen Duitsland Onze ploeg weer sterk Geleidelijke verjonging Loggere naar record'. ROEPIE KRUIZE, Drie debutanten VAN DER LAND RESERVE KEEPER NED. ELFTAL Mutaties in Jeugdelftal NIEUWE WERELDRECORDS ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 PAGINA Op de Keizcrlei is men altijd nog wel een beetje voor het Nederlandse Elftal beducht. En de jaarlijkse voetbal-derby tussen de Rode Duivels en de Oranje Leeuwen staat ook nu weer in Antwerpen en in heel liet Belgen, land volop in de belangstelling. Men weet, dat bet Nederlands Elftal nooit verslagen is vóór het eindsignaal. W ant dat beeft men maar al te vaak er varen. En hoe alarmerend de toestand in het Nederlandse voetbal op het ogenblik ook is, dat heelt de Belgische voetbalbond toch niet verleid tot het nemen van enig risico. Het elftal van de Rode Duivels komt morgen in zijn sterkst mogelijke samenstelling binnen de lijnen. En dat betekent voor de Oranje-ploeg een.compliment! Het wordt morgen voor onze ploeg een heel bijzondere wedstrijd. De eerste inter- Minder bekend zijn linksbinnen Givard (die Anoul vervangt) en de back Dries, ofschoon ook zij reeds in de „Derby" heb ben meegespeeld. Linksbuiten Moes (die nu Mermans vervangt) is de laatste weken enorm in vorm en stond dan ook weer op het lijstje van de keuze-commissie, die hem al vier keer eerder opstelde, o.a. in de wedstrijd België—Italië 2—0, toen hij beide goals scoorde. De enige nieuweling land onder de nieuwe koers. En merk- is de jeugdige binnenspeler Hout, die waardigerwijs zal het voorlopig ook bij die éne interland blijven, want lang ge leden is de kalender voor de Oranje-ploeg reeds zó vastgesteld dat wij na morgen voorlopig weer vijf- en-halve maand rust krijgen. Waarschijn lijk zal de K.N.V.B. die langdurige inter land-pauze heel hard ij nodig hebben ook. TIMMERMANS, faalt hij, dan ook de hele aanval De wedstrijd van morgen is niet los te denken van al het krijgsrumoer, dat op het ogenblik de sfeer in de Nederlandse voetbalwereld zo hoogst ongezond en zelfs ondraaglijk maakt en dat onge twijfeld zijn invloed op de Oranje-spelers niet zal missen. Al wordt er dan nii niet meer door de N.B.V.B. met die spelers onderhandeld, een feit is dat dit tot voor kort nog wèl het geval was. Er is over en weer met kracht en list aan hen getrok ken en het kan niet anders of dit heeft mentaal wel enige gevolgen gehad. Niét ten gunste. De wedstrijd van morgen is niet alleen de eerste interland onder de nieuwe K.N.V.B.-koers, hij is vooral een prestige- slag. In de nu volop woedende oorlog tus sen de Koninklijke Bond en de Beroeps voetbalbond kan men de match van Deur- ne beschouwen als een propaganda- affaire, waarbij de K.N.V.B. de partij is die het méést te winnen en te verliezen heeft. Er rust daarom op de elf Oranje- spelers een 'zo zware taak als wellicht nooit eerder een Nederlands Elftal te dragen heeft gehad. Met een eervolle prestatie in de hel van Peurne kan deze ploeg van de K.N.V.B. een enorme massa goodwill terugwinnen. Maar bezit dejze ploeg, afgezien van de technische capaci teiten, de mentale kracht om voor deze taak te vechten met alles en zelfsme dan in haar normale vermogen ligt. Hoe onduidelijk, verward, rumoerig en vergiftigd de ganse situatie in de Nener landse voetbalwereld op het ogenblik ook is, over één ding kan geen misverstand bestaan: het Nederlands Elftal van mor gen is niet meer uitsluitend wat het vroe ger was, een gezelschap ambassadeurs dat de Nederlandse sport-eer tegenover het buitenland met meer of minder (in de laatste jaren helaas vooral minder) succes tracht hoog te houden en te verdedigen het is nu op de éérste plaats een oor logscompagnie, die door de K.N.V.B. naar het front gebracht wordt, om weliswaar direct tegen de Belgen maar indirect en vooral tegen de N.B.V.B. te strijden Er zitten aan de uitslag van die wedstrud van morgen harde consequenties vast. Wij van morge daarin verdiepen, zullen ons nu nog andere recht. maar wel hopen ,1 die uitsiag voor geaarde vaderlandei, Want onze Oranjeploeg eer in de K N V B.— bij alle P^«4etaCIr het buitenland hoe- N.B.V.B.-oorlog, waar net genaamd niets mee te maken en houdens een verbroken af te een weigering om een clubspe er «i w staan daar), is toch altijd nog [deIn van overwinning of nederlaag u e eer van onze sportnatie. zoals die in het contact met het buitenland get°®tof 1w0™: £°k en internationaal gezien zelfs in ove heersende mate In het geding- ons elftal tot een eervolle uitslag in staat? Wanneer men daaronder een over winning verstaat, dan vrezen wij dat aai Perspectief niet geopend mag worden. Maar er zijn ook óndere eervolle mogelijk- hfden. Ons voetbal is nog altijd niet van kraeht, dat wij ons mogen verstouten énig vertrouwen op de afloop van een ouel met een tegenstander, die het enkele irr„ i geleden nog presteerde om de wereldkampioen te verslaan! Maar wel licht kan onze ploeg zich optrekken, aan... het compliment, dat de Belgische keuze commissie onbewust tot de Oranje-elf heeft gericht door de Rode Duivels In de sterkst mogelijke formatie op te stellen. Zelfs nu aanvoerder Jef Mermans wegens een dijbeenblessure niet beschikbaar is en zoals gemeld door Moes zal worden ver hangen, Pol Anoul geschrapt is wegens a,m schorsing en doelman Gernaey nog i=„i niet genezen is van zijn tegen Duits- tegen Duitsland zijn debuut maakte en morgen zijn eerste „Derby" speelt, een speler die zich uitstekend bij het schap geroutineerde cracks aansluit. Alles bijeen inderdaad een sterk elftal En wat stelt Oranje daar tegenover? Opnieuw Steiger in het doel, ofschoon de jongste ervaringen leren dat men naar een vervanger mag uitzien. De derde klasser Wiersma als debutant op de rechtsbackplaats, terwijl Odenthal, daar verdrongen, nu de linksbackplaats van Tebak overneemt. Rechtshalf wederom Klaassens; over de linkshalfplaats heeft men zich nog nader moeten beraden, tot tenslotte de keus is gevallen op Van Schijndel, man van ervaring, op het ogen blik goed in vorm, géén lid van de Ned. Elftal Club, maar te elfder ure toch boven Jansen en Verhoeven verkozen. Rinus Terlouw, jaren lang onze „vaste" spil, staat ditmaal aan de kant; een bles sure, dalende vorm bij stijgende jaren, tekort aan snelheid en een nif t-vlekkeloze verstandhouding met trainer Merkel zijn er de oorzaken van. Hij wordt opgevolgd door de jonge Hans van der Hoek, die al eens eerder (ruim een jaar geleden in Oslo) voor hem inviel. Van der Hoek zal het tegen „duivel" Bik Coppens ontzettend moeilijk krijgen. Wij behoeven aan de reputatie van de Antwerpse vlegelvoetballer niets meer toe te voegen. Een maand geleden zagen wij hem nog in Brussel, waar hfl tegen Lie- brich een afschuwelijk stuk theater op voerde, uiterst knap van technische kunde maar verfoeilijk van onsportiviteit. Nor maal gesproken is dit voor Van der Hoek niet te houden. De enige kans die de jonge Feijenoord- stopper heeft, is zijn wellicht grotere snel heid. Hij zal moeten trachten, éérder dan Coppens bij de bal te zijn. Dat eist een consequente dekking op de centimeter en een voortdurende paraatheid op onmiddel lijk ingrijpen en vóór-zijn. Want hééft Coppens eenmaal de bal, dan houdt hij hem ook! Een steun voor Van der Hoek kan wellicht zijn, dat hij gesecondeerd wordt door twee half^spelers (zowel Klaassens als Van Schijndel). die beiden over een goede tackle beschikken. Een jaar geleden werd Coppens tenslotte óók uitgeschakeld, doordat niet alleen Terlouw maar bovendien steeds een of twee andere Oranjehemden hem steeds op de huid sprongen. Dat ditmaal niet een groot ook in de Oranje-ploeg gehaald. Dillen brengt zijn schuttersreputatie mee. De Bruyckere is een vraagteken. Roosenburg heeft blijkbaar de voorkeur voor de mid denvoorplaats genoten, maar men heeft daartoe Cor van der Gijp niet geheel wil len opofferen en de Dordtenaar moet nu maar bewijzen dat hij ook als linksbuiten uit de boeten kan cn daar slagvaardiger dan de verdrongen Luiten is. Uit de opstelling van deze voorhoede blijkt, dat men is afgestapt van het denk beeld van trainer Merkel om met twee vooruitgeschoven binnenspelen» te opere ren. Zowel Timmermans als De Bruyckere zijn typisch verbindingsspelers en het ligt kennelijk in de bedoeling om Roosenburg als stormram te laten optreden Maar laten wij ons niet verdiepen in tactische en technische bespiegelingen. Sedert de lichte opgang, welke bij de 2—2 tegen Rot Weiss Essen geconstateerd mocht worden, door de 61 tegen Sparta-Praag weer zo radi caal de bodem is ingeslagen, zal men de JEF MERMANS, geen commentaar Deze voorbeschouwing op België- Nederland werd geschreven vóór de bom van de „omkoop-affaire Mermans" ontplofte. Bovendien weigeren wjj om deze affaire ook maar in enig opzicht in verband te brengen met de aspecten, die aan een normaal sportief verloop van deze wedstrijd zijn verbonden. kracht van onze ploeg niet in zuivere voetbalcapaciteiten mogen zoeken. Waar het op aankomt, is de mentale kracht. Er behoeft op enige zwakheid bij de Belgen niet gere kend te worden. Toen Jef Mermans a twee weken geleden I de 1 oefenwed strijd var. ons elftal M in Amsterdam bij woonde, wilde hij Is zich beleefdheidshal ve liever van com mentaar onthouden Morgen zit Mermans wéér op de tribune. Maar overigens heb ben de Belgen inder- fe daad hun sterkst mo- lilgelijke elftal opge steld, werd elke sug gestie om deze wed strijd te benutten teneinde een stel jongere spelers te examineren, resoluut Weggewuifd De Belgen nemen geen risico meer Zij zullen de blunder van een iaar geleden (25 October te Rotterdam: Neder landBelgië 1—0) onder geen beding her halen. Déze keer zullen zij ons niét onder schatten. En dat is dan, zoals gezegd, voor de Oranje-ploeg een compliment. Zjj kan zich daar wellicht aan optrekken. En voor het overige mag men hopen, dat ons elftal méér nog dan door zjin afvaardiging als vechteompagnie van de K.N V B. in zijn strijd tegen de N.B.V.B. gestimuleerd zal worden door het besef dat het op de Ant werpse kiel ongeveer ons laatste beetje Nederlandse sport-eer heeft te verdedigen. Dan is wellicht tóch nog dat eervolle resultaat mogelijk, waaraan ons voethal op het ogenblik zowel in zijn binnenlandse troebelen ais voor zijn buitenlandse stan ding zo schreeuwend behoefte heeft. GERARD PATTIJN In de van 1905 daterende (en op initia tief van de Antwerpse club Beerschot en de Rotterdamse sport-pionier Cees van Hasselt opgezette) serie voetbal-interlands tussen België cn Nederland is de wed strijd die morgen in het Antwerpse voor stadje Dcurne wordt gespeeld de 79e ont moeting. De balans van de tot nu toe gespeelde 78 wedstrijden ziet er als; volgt uit: gesp. gew. gel. verl. doelp. Totaal: Nederland 78 36 16 26 191-158 België 78 26 16 36 158-191 Vóór dc oorlog: Nederland 60 31 11 18 155-111 België 69 18 11 31 111-155 Na de oorlog: 36-47 Nederland 13 5 5 8 België I3 8 5 5 47-36 opvolger van Terlouu\ heeft tegen Coppens de zwaarste taak van allen. strateeg als Mermans en een realist-schut ter als Anoul erbij zijn om de door een grotere concentratie op Coppens onvermij delijk in onze verdediging vallende gaten uit te buiten, kan voor ons wellicht een meevaller zijn. In de voorhoede zal alles weer van Theo Timmermans afhangen. Is hij niet op dreef, dan komen de vier anderen het ook niet. Rechtsbuiten Dillen en linksbinnen De Bruyckere zijn te elfder ure nog in de Ned. Elftal Club en prompt daarop De laatste wedstrijd die de Oranje-pioeg tegen België speelde, was eveneens in Antwerpen en wel op 4 April jl. De Bel gen wonnen toen met 48. Hedenmiddag wordt op het terrein van Sportclub Enschede (aanvang half vier) een wedstrijd gespeeld tussen de Ensche- dese stedelijke ploeg en een Bondselftal- De beide elftallen zullen als volgt in het veld verschijnen: Bondseiftal: doel: Van der Berg (Emma); achter: Van Tuyl (Eindhoven), Rosmalen (ADO); midden: Van Rooy (Eindhovenj; Smeets (Juliana): Jo Tebak (Eindhoven); voor: De Jong (Willem II), Van der Lin den (DOS), Canjels (NAC), Lenstra (Hee renveen), Van der Kuil (VSV); reserves: Wasmus (ADO), Heinen, Bekkering (bei den Quick N.), Van der Meulenburg (Go Ahead). Enschede's stadselftal: doel: Koper (En- schedese Boys); achter: Bruggeman (En- schedese Boys), Busschers (Sportclub En schede); midden: Snijders (Rigtersbleek), Froehlich, Van Wijlich (beiden Sportclub Enschede); voor: Trooster (Rigtersbleek), Selderhuys Jr (Enschedese Boys), Bleyen- berg (Rigtersbleek), Selderhuys Sr (En schedese Boys), Jansen (Sportclub En schede); reserves: Oelen (Rigtersbleek), Groen (Sportclub Enschede), Walmink (Rigtersbleek), Voges (Sportclub En schede). Indien Froehlich met het elftal van de Koninklijke Luchtmacht, dat op dezelfde dag naar men weet te Den Haag tegen een ploeg van de geallieerde Tac tische Luchtmacht uitkomt, meespeelt hij is in dit elftal als spil opgesteld zal hij door Walmink worden vervangen. (Van onze paardensportmedewerker) Zondag heeft men de keus tussen Duindigt en Hilversum feitelijk bespottelijk, dat on twee plaatsen, op zo'n korte afstand van elkaar gelegen, tegelijk courses worden gehouden. En kele paardenstaan zelfs voor beide meetings ingeschreven en men dient dus maar af ».2 waohten, waar zij aan de start zuilen verschij nen. Hetgeen het geheel nu niet bepaald over zichtelijk maakt. Voor de vijf draverijen op Duindigt staan 70 paarden genoteerd, dus vrij grote deelne ming kan worden verwacht en 32 volbloeds voor de drie rennen, welke dus eveneens flink bezet zullen zijn. Hilversum biedt negen draverijen (dat wordt dus weer laat!). Ook "lier blijkt de belangstel ling groot, want 112 aangiften kwamen binn3n. De finale om het dames-kampioenschap is één der belangrijkste courses. Hier volgen de beide programma's met de paarden onzer keuze: Duindigt: Sunshine-prijs, 2040 m., 19 inschrijvingen: Sylvia Anna, Sterntje S, Sammy Mars; Sorento- prijs, 2100 ,m.f 17 inschrijvingen: Quick Maire. S.O.S., Roland us; Sir Messidor-prijs, 2100 m., 14 inschrijvingen: Oscar, Querelle Spencer, Odylia O; S.O.S.-prijö, 2000 m., 9 insenrijvingen: Oddity, Quite Heny, Quicksilver S; Sita-prij«T 2000 m., 11 mschrij vingen: Martini Spencer, Madame B, Nemetor B; Victrix-prijs ren 1330 m. (leerling-jocey's)9 inschrijvingen: Tsatli, Douce France, Benjamin; Cesarewitsch, ren 3600 m.f 11 inschrijvingen: Kenitra, Boekanier, Dream Star: Shannon Silver-prijs, ren 1800 m. 12 inschrijvingen: Gitana, Algol, Hidalgo. Hilversum: Carmen-prijs, 1500 m., 11 inschrijvingen: Tra- bant, Tender Erebus, Toomel D; Rigoletto-pr'is 1980 m., 12 inschrijvingen: Robert Dulith L, Siera Hanover, Swift Hanover; Finale Dames- campioensehap lamatnces), 2340 m., 9 inschrij vingen: Nellie Gregor, O Mc Gregor, Princes £ora; Faust-prijs I, 1980 nv., 14 inschrijvingen: Ritmeester, Quirina Fanfare, Reine Néosho- Faustprijs IIt 1980 m., 13 inschrijvingen: Roland Spencer, Shadow, Rob; Paljas-prijs, 2340 m., inschrijvingen: Quick Bongershof, Rosamund2, Rina V; Traviata-prijs, 1960 m., 17 inschrijv'n- gen: Qui est ce qui, River, Padua; Figaro-prijs, 2340 m., 13 inschrijvingen: Nora Spencer, Omar Spencer. Maaike van IJmuiden; Zauberflöte- prijs, 2800 m., 9 inschrijvingen: O Bonni, Nor ton Williams, Olympia B. Gaarne nemen wij met instemming over het commentaartje, dat het Brus selse „Nieuwsblad-Sportwereld" over de „omkoop-affaire Mermans" schrijft.: „Het zou toch blijk geven van weinig gezond verstand, indien iemand de K.N. V.B. of de gewaardeerde sportieve op vattingen van de Nederlandse sportman- in-het-algemeen om dergelijke idioterie zou zwaar vallen". „Maniakken zijn er overal waar men sen leven met. te veel geld en mét een zwoele verbeelding. Zij duiken overigens bij voorkeur op in woelige tijden, zoals er thans helaas in Nederland, waar een „voetbaloorlog" in alle strengheid woedt, heersen." Andere soortgelijke series steden-wed strijden, jonger van datum, zijn intussen alle alweer uitgestorven. Maar Antwerpen en Rotterdam hebben hun traditie gehand haafd. Voor de 50ste maal zal dit altijd nog aantrekkelijke evenement dat tn de loop der jaren als iets onmisbaars in de MOES GIVARD (F. C. Luik) (Standard) MEES (Antwerp F. VAN BRANDT (Lierse) COPPENS (Beerschot) HOUE LEMBERECH1S (Standard) (F. C. Mechelen) HUIJSMANS (Beerschot) CARRé (F. C. Luik) MEERT (Anderleclit) DRIES (Berchem) sfeer van de „Landen-derby" is gegroeid, plaats vinden. En deze voorwedstrijd voor de „grote ontmoeting" is nog steeds even interessant als bij de geboorte tn 1909. Tweemaal is de serie door een oorlog en d® nasleep daarvan onderbroken geweest: van 1914 tot 1927 en van 1940 tot 1946 Maar desondanks viert zij dit weekend haar gouden feest en dat mag men aan de Ant werpse gastheren wel overlaten! Van de 49 tot nu toe gespeelde wedstrij den wonnen de Rotterdammers er 16. de Antwerpenaren 24. De balans luidt: gesp. gew. gel. vrl. doelp. Rotterdam ..49 16 9 24 107—120 Antwerpen ..49 24 9 16 120-107 Ondanks het verlies, dat de Rotterdamse clubs aan de Beroepsvoetbalbond hebben geleden en waardoor men over verschei dene prominente spelers niet de beschik king heeft, Is er toch nog een aardig elf tal op de been gebracht. Én de groennem- den hebben vooral met de opstel l ng te elfder ure van Rien Terlouw als stopper- spil een belangrijke versterking gekregen Vooral de Antwerpse toeschouwers zullen het interessant vinden, de Sparta-stopper. die iaren achtereen een schrikbeeld van elke Rode Duivels-voorhoede was, weer eens in „hun" wedstrijd te zien optreden En ook ditmaal ontbreekt in deze Rotter damse ploeg het Schiedamse glement niet; dat heeft al eens eerder de doorslag ge geven! „Vladimir Kuts is het eerste voltooide product van een nieuw Russisch drie jaren-plan dat beoogt top-athleten te kweken. De Russische trainers nemen er drie jaar vobr een athieet voor de wed strijdsport op te leiden. Dan komen zij voor de dag met lopers als Kuts en zij zullen veel meer grote figuren naar voren brengen zo omstreeks het tijdstip, dat de volgende Olympische Spelen in 1956 !n Melbourne worden gehoudgn." Aldus ver klaart Emil Zatopek in een in het Britse dagblad „Daily Worker" van zijn hand verschenen artikel. „Net zoals ik", zo gaat de Tsjech verder, „trainen de Russen vele kilometers per dag. Maar hun sprint-oefeningen zijn anders. Zij hebben voorts een schema, dat gebaseerd is op ten hoogste een kilometer wedstrijd lopen in het eerste jaar, twee en drie kilometer in het tweede jaar, waarna in het derde jaar eerst de 5 en 10 kilometer voor wedstrijden in aanmerking komen. Ik ben van mening dat wie ook van de moderne record-brekers physiek niet meer begaafd is dan degenen, die in vroeger jaren wereldrecordtijden liepen. De belangrijkste factor Is dat wij op andere wijze trainen dan vroeger gedaan werd." De vraag, hop ver men volgens hem met het verbeteren van de huidige wereld records nog zou kunnen gaan, vond ook Zatopek moeilijk te beantwoorden. „Maar ik veronderstel dat Landy's wereldrecords op de 1500 meter (3 min. 41.8 sec.) en op de mijl (3 min. 58 sec-) volgend jaar niet gebroken zullen worden en dat Chataway de grens heeft bereikt, welke bij de tegen woordige trainings-methode voor de 5000 meter te halen is. Naar mijn mening zijn Chataway en Kuts de beste 5000 meter lopers ter wereld die we thans hebben. Ik ben nu te oud om nog de snelheid op te kunnen brengen om deze twee te ach terhalen", aldus de 32-jarige Tsjechische veelvoudige wereldrecordhouder. sche pi1??6,10156" verwonding. is dit Belgi weinte Lnog van ®en kracht die slechts geleden .r<ioet voor die van vier weken tegenzet mogelijk! Ómdat het gaat °n omcil! nog gevreesde Nederland „nrrmliment. WellinvA - 1 een vindt de Oranje- compliment. Acht van de elf Belgische spelers zagen wij op 26 September in Brussel bouwen aan de prachtige 2—0 zege. waarmee de Duitse Wereldkampioensploeg van haar voetstuk werd gestoten. En w« hebben toen eerlilk gftegd. voor ons Nederlands Elftal héél erg ons hart zitten vasthouden! Want dit Belgische elftal speelde een partij voetbal, waartegen onze jongens kansloos geacht moesten worden Het zün vrijwel allemaal bekende ^cracks. die morgen het rode shirt utatie spelers die ook in óns lan<^ e ht „0or- genieten. Coppens en gember op. Carré en Mees. Van Bran, kleine Huysmans: sederBrusse 1 bijgekomen doelman Meert, dte - tree eveneens bouwt op zijn repuiau Het Nederlandse elftal wordt voor dit tournooi uiteraard tot de grote favorie ten gerekend. Het zal het echter in de poule tegen Oostenrijk en Denemarken aanstonds al zwaar krijgen. Tegen Oos- u ons 'and nog nooit gespeeld Wij herinneren ons van de ploeg uit We- nen. dat zij in Helsinki 1952 geen slecht Hamburgs elftal klopten. Met Denemar figuur sloeg. Zij verdedigde zich heldhaf-1 ken heeft Nederland al vijf wedstrijden tig tegen India, dat pas na de rust tot een 5—1 zege kwam (Oostenrijk moest toen in het troost-tournooi verder). Cursussen in trainingskampen en een aantal oefen wedstrijden hebben de Oostenrijkers een degelijke voorbereiding gegeven; de ver wachting lijkt gewettigd, dat zij sedert Helsinki vooruit zijn gegaan, wat bete kent dat zij niet gemakkelijk te kloppen zullen zijn en in ieder geval met onder, schat mogen worden. Dit geldt evenzeer voor de wedstrijd tegen de Denen, die in de laatste maand Finland in Helsinki met 2o versloegen en met 31 een sterk gespeeld, waarvan vier gewonnen en één gelijk 22 en nog wel in Amsterdam in 1947 toen onze ploeg zeker heel sterk was doch ender de maat bleef. Ook over deze Denen, wier spel in stijgende lijn is, oordele men niet te licht. Nederland moet in zijn poule het beste totaal behalen van de drie om naar de halve finales te kunnen overgaan. Ein digen b.v. twee ploegen met een gelijk aantal punten, dan wordt die ploeg ge plaatst die de andere verslagen heeft; en is dat niet het geval, dan wijst het groot ste aantal gescoorde goals de winnende ploeg aan. De winnaar van poule B (en daar is Nederland dan favoriet voor) komt Zon dag in de halve eindstrijd tegen de win naar van poule C en dat zal waarschijn lijk Duitsland zijn (voor de data van de diverse poule-wedstrijden verwijzen wij naar het programma hiernaast). Die poule C is met vier ploegen onge twijfeld zeer spannend. Spanje lijkt hier de outsider, maar als men bedenkt dat de Spanjaarden in Brussel aleens van België en in eigen Madrid van Duitsland hebben gewonnen, is het duidelijk dat hun kracht niet te onderschatten is. Maar desondanks en ofschoon Polen in Helsinki 1952 van België won en achter Duitsland tweede werd in het troost-tournooi, geloven wij wel dat Duitsland hier de poule-winnaar wordt en België nummer twee. De Duit sers hebben zich geweldig op dit tournooi voorbereid; zij zullen stellig een poging doen om de hegemonie op het Continent die zij in de laatste jaren voor de oorlog van Nederland overnamen, opnieuw te veroveren. Ongetwijfeld zullen zij in Brussel nog sterker voor de dag komen dan in Helsinki, toen de Oranje-ploeg hen slechts met 10 wist te bedwingen Wint Duitsland dus zijn poule, dan wordt het dus de tegenstander van het Nederlands elftal in de op Zondag te spelen halve finale; voor de andere haive eindstrijd zijn dan België (nummer twee in zijn poule) en Groot Brittannië de op ponenten, want de Britten zullen het met Frankrijk en Zwitserland wel klaren. Weef Nederland ook nu de Duitsers te kloppen, dan komt het in de finale van Maandag vermoedelijk tegen Groot-Brit- tannië; zo niet, dan om de derde plaats tegen vermoedelijk België. Hoe sterk is ons elftal nu? Het is heei moeilijk, daarop een antwoord te geven, ook voor ons die de geheel trainingscam-' pagne (inclusief de athletiek-training o.l.v Chris Berger in het Olympisch Stadion, de oefenwedstrijden en de competitie wedstrijden) hebben meegemaakt. Er is altijd een verschil tussen oefenpartijen en landenwedstrijden en een tournooi stelt nóg bijzondere eisen. De oud-inter national Rein de Waal (van 1927 tot 1940 niet minder dan 60 interlandwedstrijden) is optimistisch en beschouwt de huidige ploeg zelfs als sterker dan die welke in Helsinki 1952 de zilveren medaille ver overde. En de ploeg zit inderdaad niet slecht in elkaar. Maarde aanval speelde in de jongste oefenwedstrijden in doorsnee toch tè weinig productief om een groot optimisme te kunnen recht vaardigen. De ploeg is geleidelijk steeds iets ver jongd. ook vergeleken met het vorige jaar nog: Esser vertrok naar de West, burge meester Derckx trok zich voor interland- spel terug Ancion heeft niet voldoende tijd meer om zich volledig te geven. En vergeleken met Helsinki '52 zijn er zelfs nog maar vier veldspelers over: Drijver, Loggere, Kruize en Van Heel; zó geruis loos en onopvallend maar niet minder doeltreffend is verjonging in haar werk gegaan. Uit de vijftien spelers, die de reis naar Brussel zullen maken, is het sterkste elf tal o.i. als volgt te kiezen (en wij nemen dan ook aan, dat het in déze opstelling zal spelen, althans in de eerste poule-wed strijd, die Donderdag tegen Oostenrijk gaat): doel: Lou Mulder (Amsterdam); achter: Jos Terlingen (Be Fair) en Han Drijver (E.M.H.C.); midden: Gé Gerrits (Venlo), Dick Loggere (Laren) en Ton v. Dijck (Kampong); voor: Freddy Hoog- hiemstra (S.C.H.C.), Henk Bouwman (B.M.H.C.), Roepie Kruize (H.H.Y.C), Eddy Zwiers (S.C.H.C.) en Wim v. Heel (H.H.Ï.C.). Met zijn 34 jaren is Loggere de nestor, tevens aanvoerder, van de ploeg. Hij speelde al 57 wedstrijden; nog 5 en hij plaatst zich aan de spits van de erelijst der internationals (Esser 62, De Waal 60; Hij komt dus waarschijnlijk in Brussel aan zijn 61e wedstrijd toe, want hoe de resultaten ook uitvallen, het programma bevat voor onze ploeg in ieder geval 4 wedstrijden. Loggere heeft echter veel kans achter haald te worden door Drijver, die ai 55 interlands speelde, veel jonger en ook in goede conditie is. Ook Kruize met zijn 54 wedstrijden zou een kans krijgen, doch hij zowel als Bouwman (17 interlands) hebben vaak physieke bezwaren; beiden zijn pas van een blessure genezen en hun vorm wordt voor Brusse] zorgvuldig ont- Het Europese Landen-hockey tour nooi te Brussel wordt gehouden van Woensdag 27 Octobee t.m. Maandag 1 November; de wedstrijden worden gespeeld op de terreinen van de Royal Racing Club de Bruxelles bij de Chaussée de Waterloo te Brussel- Ukkel (Vivier d'Ois), de bijwedstrij den op de terreinen van Wellington, de tijdsduur is normaal tweemaal 35 minuten en het programma luidt als volgt: Woensdag 27 October op terrein Racing I: 14.00 DuitslandSpanje (poule C) en 15.45 BelgiëPolen (poule C). Donderdag 28 October op terrein Racing I: 12.30 NederlandOosten rijk (poule B) en 13.45 Duitsland Polen (poule C), op terrein Racing II: 14,45 Groot BrittanniëFrankrijk (poule A) en 16.00 BelgiëSpanje' (poule C. Vrijdag 29 October op terrein Ra cing I: 13.30 ZwitserlandFrankrijk (poule A), op terrein Racing II: 14.45 BelgiëEngeland dameswed strijd „ter opluistering" van het ge heel en 16.00 DenemarkenOosten rijk (poule B). Zaterdag 30 October op terrein Racing II: 12.30 Groot-Brittannië Zwitserland (poule A) en 13.45 Po lenSpanje (poule C), op terrein Ra cing I: 14.45 NederlandDenemarken (poule B) en 16..00 BelgiëDuits land (poule C). Zondag 31 October op Racing hoofdveld de halve eindstrijden: 14.30 winnaar poule Anumer 2 poule C; 14.45 winaar poule Bwinnaar poule C (vermoedelijk NederlandDuits land, zie onze voorbeschouwing hier naast). Zondag 31 October op terrein Wel lington de klassementswedstrijden: 9.45 derde poule Aderde opule B (wedstrijd D), 11.00 tweede poule A tweede poule B (wedstrijd E). Maandag 1 November op terrein Wellington de klassementswedstrij den: 9.45 verliezer wedstrijd Dver liezer wedstrijd E, 11.00 winnaar wedstrijd D—vierde poule C. op ter rein Racing II de „finale" der klas sementswedstrijden: 10.30 winnaar Ederde poule C (om de vijfde en zesde plaats eindklassement). Maandag 1 November op hoofdveld Racing wedstrijd om derde en vierde plaats: 14 45 verliezer eeiste halve fi naleverliezer tweede halte finale. Maandag 1 November te 15.30 uur de eindstrijd op het Racing-hoofd- veld tussen de winnaars van de beide halve finales. zien. De physieke factor is trouwens in getrouw kanonnier in Oranje-aanval dit landen-tournooi een punt van onzeker heid, dat teméér van belang is. nu de Britse opvatting gevolgd zal worden en vervanging van spelers tijdens de wed strijd niet toegestaan zal zijn 1 Behalve Loggere, Drijver Kruize en Bouwman beschikken ook Van Heel (46 interlands, evenveel als clubgenoot en reserve Boerstra) en de doelman Mulder (15 wedstrijden) al over veel ervaring. Minder is dat het geval met Van Dijck (3) en Hooghiemstra (8), terwij] er ten slotte drie debutanten in de ploeg zullen staan: Terlingen, Gerrits en Zwier, van wier debuut natuurlijk ook zeer veel zal afhangen. Het zijn alle drie prima club spelers, in de proefwedstrijden schonk hun spel vertrouwen, maar.... een lan- denwedstrijd is zoals gezegd altijd nog iets anders. Wü zijn er in ieder geval van over tuigd, dat deze vernieuwde Oranje-ploeg flink en op sportieve wijze partij zal geven. En wjj hopen, dat coach De Waal en de leden van de elftal-commissie, be nevens de tientallen officials en honder den belangstellenden uit ons land, weer veel vreugde aan de Nederlandse hoc keyers zuilen mogen beleven, der traditie Ook de reserves van het Nederlands Elftal voor de strijd tegen België zijn nu compleet. Naar de Keuze Commissie mee deelt, is Tom van der Land (van HBS) aangewezen als reserve-doelman (en dus niet de VSV-er Van der Wint, die aanvan kelijk op de nominatie stond). In het Nederlands Jeugdelftal is Feyt (Woerden) als keeper vervangen door Schouten (O.S.V.), die reserve was. Feyt moet spelen in het elftal van de Ned Luchtmacht, dat tegen de Geallieerde Luchtmacht uitkomt. Aan de reserves van het Jeugdelftal is Den Dekker (AFC) toe gevoegd. De lichtgewicht Nikolai Kostilev heeft tijdens de landenwedstrijd gewichtheffen tussen Rusland en Egypte te Leningrad twee wereldree.ords verbeterd. Bij het tweehandig trekken kwam de Rus tot 122.5 kg, 2 kg meer dan het huidige we reldrecord, dat sinds 15 December 1953 met 120.5 kg op zijn naam stond. Voor de drie Olympische oefeningen totaliseerde Kostilev 380 kg, eveneens een nieuw we reldrecord. Het oude. overigens nog niet officieel erkende, record was met 377 5 kg sinds 5 April van dit jaar in het bezit van zijn landgenoot Ivanov.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9