Het verzekeringsbedrijf de volksgezondheid en BICATtPAN BINTJE EN HET BINTJE" De Architect Field vrijgelaten FRANSE KABINET SPOEDIG GEWIJZIGD „Willem Barendsz" voor het laatst naar de Pool DRAMATISCH ONGELUK OP ANGSTELBRUG Israël wil economische banden met Nederland verstevigen Straaljager maakte buiklanding bij Eindhoven De geheimzinnige Utrechtse koffer Gloeilampjes Is Uw maag ziek? Arts en Overheid 'Sten De Peetmoeder van 'n beroemde aardappel Griekse koningspaar weer vertrokken Poolse maatregelen tegen schuldigen aan zijn veroordeling Mendès-France zet besprekingen voort Nieuwe walvisvaarder gaat te water Auto sleurde metselaar het water in Minister Dov Joseph op bezoek Olie in bodem van jonge Piloot - die wellicht ramp voorkwam - gedood Joodse staat Eind Maart referendum in de Saai- Met motor in kanaal gereden Eigenaar meldde zich: „Die effecten? Vrijwel niets waard!" DINSDAG 26 OCTOBER 1954 PAGINA 3 Londen zeker MOTOR BOTSTE TEQEN KAR Eén dode BALLET NED. OPERA DANKBAAR FLAKKEE Om het behoud van vrijheid medische stand Toekomst van oude ome Willemnog onzeker ELECTRONISCHE REKEN MACHINE OP WEG NAAR ONS LAND Grootste buiten Amerika Olie in de Dode Zee REGEN-ZONNESCHIJN „STUDENTENGRAP" Dertig ruiten sneuvelden LELYSTAD HEEFT TELEFOON Met flambard en plunjezak Gedurende liet afgelopen weekend zijn de stofwolken in het strijdgewoel rond het ziekenfondsvraagstuk en de loongrensverhoging weer hoog opge waaid door het verschijnen van een brochure van de Studiecommissie uit !et Verzekeringsbedrijf en de actie van „Het Medisch Comité van Aan- Jr>veling", welke daarmee gepaard ging. Inmiddels is de stof wat opgetrokken f.1?'de hemel wat opgeklaard. Het 6eIÜk" 'Jdig verschijnen van de brochure en het ontketenen van de actie hebben aanlei ding gegeven tot de misvatting, da' beide het ware uit één bron zijn ontsproten. h is echter, naar men ons beeft ver- zekerd, niet het geval. De studiecommis- ®ie uit het Verzekeringsbedrijf staat ge- heel los van Het Medisch Comité van Aanbeveling en had de actie van dit .tste ook niet voorzien. Gemoedelijk zou de brochure, welke is £eschreven door mr dr H. L. Kunneman, niet zoveel gerucht hebben verwekt, als jhans nu er de actie van het comité mee is gepaard gegaan en het is nog maar de Vraag wie van beide thans het meest de' aandacht trekt Toch is de brochure op zichzelf reeds zeer opmerkelijk, want z.'i verklaart' categorisch, dat het particu liere verzekeringsbedrijf béreid en in staat is, zijn taak in het raam van de volksgezondheid te vervullen, d.w.z. dat bet een dekkingsvorm heeft te bieden, die voldoet aan redelijke eisen, waarbij oen premie wordt berekend, die door ieder gezin kan worden opgebracht en voorts dat het een oplossing heeft gevon den in de z.g. verzwaarde risico's. Aldus geformuleerd, is de conclusie van de brochure echter te ruim gesteld, want met „ieder gezin" wordt hier, zoals nader blijkt, bedoeld een gezin met een inko men van minstens f 5000. Men wil er ech ter wel mee aantonen, dat verhoging van de loongrens voor de ziekenfondsen bo ven de huidige van f 5300 niet nodig is. De brochure is echter over de te betalen Premie en de daarvoor te verkrijgen dek king te vaag, om terstond te kunnen c°ncluderen, dat nu de uitweg uit het ziekenfondsdoolhof gevonden is, zoals blijkbaar door Het Medisch Comité van Aanbeveling wordt gedaan. Over de premie wordt gezegd, dat deze "Sfhankelijk !s van de gekozen dekkings- y°rm en de grootte van het gezin, doch in geen geval bovenmatig hoog en zeker °P te brengen". En voorts: -,De dekking, daarvoor men zich kan verzekeren is voldoende omvattend en in sommige op- z'ehten zelfs minder beperkt, dan de ver plichte ziekenfondsverzekering". Afgaande op de huidige practijk v bet particuliere verzekeringswezen "oen op zijn minst vaststellen, dat de é- stand in verschillende opzichten toch g niet zo is" als hierboven wordt om schreven. Ook al neemt men met waar dering kennis van de oplossing, go vonden is voor <je zg. verzwaarde risico s welke zullen kunnen worden onderge bracht bij een stichting van Ziektekos tenassuradeuren, dan nog ontdekt men verschillende punten, waarin de particu liere dekkingsvormen thans niet kunnen voorzien. Een aanwijzing echter, dat het particu liere verzekeringswezen nog iets meer achter de hand heeft krijgt men uit het Londen Een Ierse ziekenverpleger, die zeker niets beters te doen heeft, is gisteren begonnen met een recordpoging in het lang-spreken. Hij is van plan 127 uur achter elkaar aan het woord te blijven en wat ons eigenlijk het meest verbaast is het feit. dat hij twee journalisten be reid gevonden heeft al die tijd naar bem te luisteren. Het onderwerp: „Over die vreemde dingen des levens", kan bem ongetwijfeld stof in overvloed Seven, al begon hij maar eens te vertel- jen over de wonderlijke kronkel in zijn hersens, die hem tot een dergelijke recordpoging heeft verleid. F rank fori En na deze spraakwaterval-veroorzaker moeten we U snel in kennis brengen met een piano-beul. Heinz Arntz. 55 jaar oud. wenst maar liest 412 uur achter elkaar op een piano te hameren. U zult zich er niet al te zeer over moeten verbazen, dat hij die krankzin nigheid al die tijd nog volhoudt ook. want hij is houder van het trotse wereldrecord marathon-piano met 401 uren. Die Heinz zal je buurman zijn Hollywood Christopher, twaalf aar, George, tien en Stephen, acht, alle drie zonen van Bob Crosby broer van de u ongetwij feld welbekende Bing, waren zoek en bleven zoek. De politie zocht de neie avond en de heel nacht tot men ze s morgens vond, kamperend in een dal. met ver van het ouderlijk huis. Neen. ze waren niet gekidnapt; ze hadden alleen maar een hekel aan de nieuwe kinderjuffrouw en daarom hadden de drie ondernemende spruiten van de Crosby-familie besloten het ouderlijke uis vaarwel te zeggen en verder maar kamperend door het leven te gaan. Met U-iUE,1 Pam bandleader Bob Crosby 4. w,e,er in ontvangst; en met £en, de bonderd politie- EjEEnn io,, de nacht op zoek zen terug Weer naar hun Posthui- Een zeventigjarige w.eduwe, die kort geleden is overleden, heeft 'haar zoon onterfd, zo deelde ze in haar testament mee. De voornaamste reden: haar zoon en haar schoondochter wilden de thee niet klaar maken, zoals zij die graag had. De rechter zal nu uitmaken of dit testament toch uitgevoerd zal worden. perscommuniqué van genoemd Medisch Comité van Aanbeveling, waarin wordt gespro :en van afzonderlijke dekking voor elke kostenfactor met enig risico aan de voet, terwij] aan elke denkbare redelijke eis uit het oogpunt van de volksgezond heid bij voorbaat wordt toegegeven, dit alles tegen een premie /elke in teder geval bij een inkomensgrens vanaf f 5000 °P het niveau ligt van de ziekenfonds- pr.mie (4 pet of f 200). Toegezegd wordt, dat binnenkort nadere concrete uitwer kingen zullen worden bekend gemaakt. Op dezt uitwerkingen komt het echter wel aan en het is mer, dat het comité zijn actie begonnen is der deze, want nu krijgt de actie een overhaast karakter die min of m' een si in de lucht is en blindelings vertrouwen vraagt, dat de concr0'- king inderdaad aan de eisen voldoet. Nu schijnt het, dat reeds enige maan den gele - oer de studiecommissie uit bet Verzekering-.-odrijf concrete voor stellen a. n E n. Ned. "Maatschappij tot bevordering der Gene kunst zijn gedaan, welke inderdaad uitgingen van een ge- rin„ eigen r.' aan de voet en voorts van een z/er ver ode dekking van de zw. *dere ris' .o's, welke de dekking in de verp' nfondsverzekering in (.Advertentie) Geen beter middel dan vele opzichten dicht schijnt te benaderen in andere weer te overtreffen. Hierbij was er dan van uitgegaan dat de vergoe ding var» de henor,. <i zou worden ge steld op 1.5 a 2.5 maal het R.V.B.-tarief en de premie op f 200 per jaar. Het is duidelijk- drt m dergelijke re geling niet tot stand kan komen, dan in samenwerking met organisaties van huisartsen en specialiste Tever. dat ook een dergeliji regeling onderhevig is aan invloeden van buiten door de stij ging van kostenfactoren, dat administra tieve en technische moeilijkbeden moeten worden opgelost etc. Met belangstelling zien wij daarom uit naar de nadere uitwerking van het co mité, dat drama eerst zijn werkelijke actie zou kunnen beginnen. Het zou overigens wel zaak zijn, deze voorstellen aan een .nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. Van alle partijen in deze kwestie en dit zijn er heel wal mag gevraagd worden, serieuze aan dacht er aan te besteden, ook ai gaan zij in tegen eenmaal gevestigde standpunten. Indien de mogelijkheid aanwezig zou blij ken, langs de weg van de particuliere verzekering aan een verdere uitbreiding van de verplichte ziekenfondsverzekering een halt toe te roepen en zelfs een deel uit de verplichte naar de particuliere sfeer terug te brengen, zonder dat de belangen van de betrokkenen hierdoor geschaad worden, dan is dit op zijn minst de overweging waard, gezien de vele be zwaren, die tegen het ziekenfondswezen alp zodanig zijn gerezen. Enige tijd geleden is er in dit blad voor gepleit, het advies tot verhoging van de loongrens tot 6000 voorlopig nog aan te houden, tot het overleg met alle betrok ken partijen zou zijn voltooid. Het komt ons voor, dat de hand, die door het par ticuliere verzekeringswezen wordt ge reikt, niet zonder grondige redenen mag worden afgewezen. exportaardappels Dit jaar is het precies een halve eeuw geleden, dat er in het Friese dorpje Suameer. het is niet dat we u de tong willen laten breken, maar dat dorp ligt heus in de gemeente Tietjerksteradeel, een meisje op de lagere school was, dat goed borden ,schoon kon maken. Daar aan en aan het feit, dat de school in Suameer destijds een merkwaardige school was, heeft dat meisje, Bintje heette ze, te danken, dat haar naam vandaag de dag de hele wereld over gaat en in alle werelddelen bekend is, want die Bintje werd peetmoeder van een doodgewone pieper, die nu de be roemdste exportaardappel is. terwijl Bintje zelf, mevrouw de weduwe P. Pe- besma-Jansma heet ze thans, als een heel gewone onbekende vrouw in Mars- sum, onder de rook van de Friese hoofdstad woont en haar buren waar schijnlijk niet eens bevroeden dat er verband bestaat tussen haar voornaanj en de naam van die beroemde aardap pel. die nu jaarlijks voor millioenen in Neerlands deviezenlaatje brengt. De hele geschiedenis van het Bintje vindt zijn oorsprong in het feit. dat meester Jt L. de Vries, die toen de scepter zwaaide in de school van Sua meer. een meester met sikje. deed. wat nu door deskundigen op de proefvelden wordt gedaan: hij kweekte nieuwe aardappelrassen. Meester De Vries was wat men noemt een singulier man. Hij kweekte aardappels in de schooltuin i achter z'n huis, hij kweekte aardappels in kistjes en in bloempotten, die in de vensterbanken van de schoollokalen stonden. En, als hij z'n aardappels ge oogst had, zette hij zijn producten bij de kachel in de school te drogen. Alle soorten, die meester De Vries kweekte, kregen een naam. Eerst vernoemde hij ze naar zijn kinderen (hij had er ne gen), daarna onder meer naar Chris- tiaan de Wet de Zuid Afrikaanse boe rengeneraal en waarom niet, de Friese veefokkers noemen hun stieren nu ook naar Faroek of Mc Carthy, en toen moest hij iets anders bedenken. Daar4- om begon meester De Vries leerlingen van zijn school, die uitblonken, te ver noemen. Op een goede dag nu, kweekte deze meester een kruising tussen Munsterse en Franse en die noemde hij naar Bintje. De vrouw van meester De Vries, die van alle nieuwe soorten een maal kook te, het is bekend, dat sommige soor ten een afschuwelijke geur in het mees- terhuis verspreidden heeft ook et Bintje gekookt, dat staat vast. Het is niet bekend, hoe die kookproef uitviel, maar wel, da't de meester uit Suameer eens vijf liter Bintjes aan een land- bouwonderwijzer verkocht voor drie dubbeltjes en dat het Bintje in het ver geetboek raakte. Het schoolmeisje Bintje intussen huwde met een nu reeds lang overleden winkelier-kap per-schoenmaker in Suameer en leefde haar leven onopvallend tussen de ande re dorpsbewoners. Van de naar haar genoemde aardap pel vernam men niets meer, totdat in 1923 in de Betuwe een aardappel op- Frankrijk omdat dfmen aardappel en het bleek bij de men die aaroap^ Gelderse nader onderzoek, ud1, Muis niets anders was da meester De Vries gekweekte 3 door de Friese aardappmve was versmaad en waarvan die uit>Suameer alleen maar eens w weggegeven aan wie maar Bintjes ben wilde. Nu bestaat een zeer deel van de exportaardappels uit Bintjes. In de winter liggen de aard- appelsorteerinrichtingen in de Friese Noordwesthoek er vol van en met de hoeveelheid, die jaarlijks wordt ge ëxporteerd, kan een trein van Leeuwar den naar Parijs worden gevuld. De Fransen zijn nog altijd gek op Bintjes, maar de Friezen, nee, die lusten ze nog steeds niet. al is het dit jaar dan ook vijftig jaar geleden, dat het Bintje werd geboren in een bloempot in de vensterbank van de school in Suameer. Trouwens: Bintje Pebesma-Jansma lust ze ook niet en ze heeft toch echt niets tegen meester De Vries, die nu reeds lang rust op het stille kerkhof van Suameer, vlak bij de plaats, waar hij zulk waardevol werk verrichtte. Een Franse lerares in Poughkeepsie (in de staat New York) heeft een practische oplossing gevonden voor het probleem, waar zij enige tijd geleden voor stond: hoe kan ik met m'n zes maanden oude Elizabeth op de fiets? Zij herinnerde zich opeens, dat zij van een bezoek aan Nevada vorig jaar nog een Indiaans babydraagstel bezat, dat aanvankelijk als souvenir gekocht was. Het draagstel bleek echter dermate solide, dat het voor 100% geschikt was om als kinder„zitje" dienst te doen. Mevrouw Louise Lip- schultz is enthousiast; en haar doch tertje...? Die huilt wanneer ze eruit moet...! Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland, die Zondagmiddag te vijf uur twintig op paleis Soestdijk waren gearri veerd. zijn gistermiddag om twee uur,*op hun reis door West-Europa, vertrokken naar Duitsland. (Van onze correspondent) Nabij de Warande te Oosterhout reed Zondagavond de 31-jarige A. van D. uit Hank met zijn motorrijwiel achter op een paardenkar. Van D- liep een schedelbasis- fractuur op en overleed tijdens overbren ging naar het ziekenhuis te Breda. Zijn verloofde, mej. A. P-, die achter op de motor zat, liep slechts enkele lichte ver wondingen op. Het Ballet van De Nederlandsche Opc ra onder leiding van Franeoise Adret zal de eerste voorstelling in dit seizoen geven op Dinsdag 16 November a.s. in de Stads schouwburg te Amsterdam. Op deze avond zal een programma wor den gegeven dat ook in Monte Carlo zal worden uitgevoerd. Het omvat o.a. -.Les Sylphides" (Chopin-Fokine), „De Canapé* (Andriesscn-Adret), „Quatre MouvemenV (Haydn-Adret) en „Le Rcve de Véroni que" (Katchaturian-Adret), van welk laat ste werk de wereldpremière met veel sur ces op het Internationale Ballet-Festival in Aix-lcs-Bains werd gegeven. Dc Amerikaanse architect Hermann Field, die in 1949 in Warschau verdween, toen hij op zoek was naar zijn vermiste broer Noel, is uit gevangenschap ontslagen, aldus meldt radio.Warschau. Hij heeft „algehele genoegdoening" ontvangen, nadat een diepgaand onderzoek de „ongegrond heid" had aangetoond van de beschuldigigen, die afkomstig waren van Jozef Swiatlo, zo werd hieraan toegevoegd. Swiatlo is een voormalig leider van de Poolse geheime politie. Hy verblijft op het ogenblik in de Ver. Staten, waar hij de vorig» maand onthulde, dat hij inder tijd zelf Hermann Field had gearresteerd. Volgens het bericht van radio-War- schau zijn „gepaste maatregelen genomen tegen de personen, die verantwoordelijk zijn voor het gebrek aan waakzaamheid en controle", waardoor Field kon wor den veroordeeld- Hermann's broer. Noel, een voormalig functionaris van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken en de hulp organisatie van de „Kwakers" verdween in Mei 1949 in Praag. Zijn echtgenote, Herta. is later eveneens verdwenen. Noel werd tijdens het proces tegen Alger Hiss in de Ver. Staten een communistische agent genoemd. In communistische lan den werd hij ervan beschuldigd een Ame rikaanse spion te zijn. Swiatlo verklaarde de vorige maand te geloven, dat Noel en Herta dood zijn. Hy had beiden in 1949, toen zij door de Hon gaarse autoriteiten werden vastgehou den. ondervraagd, doch toen hij ruim een jaar later weer in Boedapest was en hen verder wilde ondervragen, was dit niet toegestaan. De Hongaren geloofden volgens Swiatlo. dat de Fields betrok ken waren bij het een of andere spion- nagecomplot of een samenzwering tegen de communistische regering. De vrouw van Hermann Field Kate, verblijft met haar twee zoons, de 11- jarige Huhg en de 9 jarige Allan, by haar moeder in Londen. Toen zij Maandagochtend door Reuter werd opgebeld en het bericht van de vrij lating van haar man vernam, brak zij in snikken uit. Zij kwam in 1949 naar Groot-Brittan- nië voor, een zomervacantie van drie maanden.' Hermann Field kwam in Juli over en ging daarna naar een internatio nale conferentie van architecten in Ita lië. Hy was van plan na zijn bezoek aan Italië naar Warschau en Praag te reizen. Hy werd op 25 Augustus in Londen terugverwacht, doch zijn gezin wachtte tevergeefs op hem. In de officiële Poolse bekendmaking is verklaard, dat in 1953 een onderzoek was gelast naar de kwestie-Field. Gebleken was, dat Jozef Swiatlo, een „Amerikaan se agent-provocateur" zich in het appa raat van de openbare-veiligheidsdiensten had kunnen dringen. Een aantal perso nen was toen reeds op door hem opge stelde, valse beschuldigingen gearres teerd, aldus het communiqué- Behalve Hermann Field zijn nog enige Poolse burgers, die onschuldig waren veroordeeld, vrijgelaten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken had op 28 September in nota's aan Polen en Hongarije geëist, dat Amerikaanse functionarissen tot de Fields zouden worden toegelaten om hun repatriëring te regelen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen de Provinciale Staten van deze provincie voor. een schilderij voor de provincie te aanvaarden, dat de Flakkese bevolking heeft geschonken aan de dienst van de Provinciale Waterstaat als bewys van erkentelijkheid voor het werk, dat deze dienst heeft verricht voor het dijk herstel en de wederopbouw van de door de stormramp van 1 Februari 1953 ge teisterde streek. Het secretariaat van het Medisch comité van aanbeveling gevormd naar aanleiding van de brochure van mr dr H. L. Kunne man. waarvan wij gisteren reeds melding maakten, deed ons enige mededelingen toekomen, waarin o.m. wordt gezegd: „Het medisch comité staat in zijn toe lichtend communique van 23 October J.l. in principe achter de afgescheiden specia listen. In principe, want waar het om gaat is de vrijheid tussen patiënt en arts, die de arts de ereplicht oplegt zijn patiënt zo wel medisch als financieel naar eer en geweten te behandelen"- Indien de over heid de macht zou vragen, zo wordt ver der ongeveer gezegd, om inzake honore ringen dwingend te kunnen optreden, dan is het, indien niet alle artsen in Nederland in laatste instantie o.a. door mede te doen aan de enquete van dit comité deze po ging weten te verijdelen, met de vrijheid van dc medische stand gedaan en worden zy, aldus het comité, ingedeeld bij onder nemingen en bedrijven, die terwille van de economische verhoudingen aan de hamster- en prijsbeschikkingsvoorschriften zijn onderworpen. Op de a.s. algemene vergadering van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst, zal over deze zaken het oordeel van de Nederlandse artsen worden gevraagd. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Naar wij vernemen zal Mendès-France van de paar dagen rust, die hij zich thans gunt, gebruik maken om de reeds enige weken durende onderhandelingen met de socialistische partij-secretaris Guy Mollet te beëindigen. De onderhandelingen over het opnemen van socialisten in het Ka binet ondervonden veel moeilijkheden, doch de minister-president wil het congres der socialistische partij, dat met Aller heiligen wordt gehouden, in staat stellen over een concreet voorstel inzake het al dan niet deelnemen aan de regering te beslissen- t Het denkbeeld om de oppositie te verla ten heeft onder de socialisten sedert het optreden van Mendès-France krachtig Als de „Willem Barendsz" morgen voor de negende maal zee kiest, zal het de laatste reis zijn, die het sehip als traanfabriek maakt. Wat er t.z.t. met de „Oude ome Willem" staat te ge beuren is op het ogenblik nog dubieus; een beslissing hierover is nl. nog niet genomen. De tot nu toe grootste electronische rekenmachine buiten Amerika komt op 27 October a.s. met de „Nieuw Amster dam" in ons land Rotterdam aan. Hoewel deze rekeneenheid niet kan worden vergeleken met b.v. de „Reming- ton Univac", is haar prestatievermogen minstens gelijk aan dat van ongeveer 350 administratieve krachten, die elk een rekenmachine ter beschikking hebben. De 33-jarige metselaar M. V., afkomstig uit Oud Over (gem. Loenen). is gister middag op de brug over de Angste) in de provinciale weg Vreeiand-Aalsmeer onder Loenersloot door een uit de bocht vliegen de auto gegrepen en in het water geslin gerd. Toen het slachtoffer uit het riviertje was gehaald, bleken de icvensgéèstcn reeds te zyn geweken. De metselaar was bezig tezamen met een broer en een collega herstelwerk zaamheden te verrichten aan de brug. die enkele dagen geleden beschadigd werd. toen een auto uit de daar in de weg voor komende gevaarlijke bocht vloog en de brug ramde. Hetzelfde geschiedde ook gistermiddag, toen de bestuurder van een aankomende auto de bocht verkeerd nam van de weg raakte, de brugleuning ramde en in het water verdween, daarbij de ongelukkige metselaar meesleurend. De broer van het slachtoffer dook on middellijk in het water en slaagde er in hem na enige tijd op de kant te brengen. Helaas was V. toen reeds overleden. De auto, die gedeeltelijk op de wal bleef liggen kon later weer op de weg worden gesleept. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De om het leven gekomen metselaar was gehuwd en vader van twee kinderen. Even buiten de bebouwde kom van Woensel heeft gistermiddag tegen half v'« de piloot van een Thunderjet F.84 straaljager een noodlanding mo ken, toen hy, op slechts drie mijl van de "tartbaan van dc vliegbasis Eindhoven 'erwyderd. motorstoring kreeg, waardoor ztin toestel in de stad dreigde neer te storten. Het vliegtuig had echter reeds soveel hoogte verloren dat het, hoewel de vlieger erin slaagde een buiklanding te maken op een weiland, met een zware smak op de grond neerkwam. Dc piloot, de 37-jarige kapitein-vlieger B. W. Schip pers, liep door de klap dermate ernstige inwendige verwondingen op, dat hy spoe dig aan de gevolgen is overleden. Kapitein-vlieger Schippers, die afkom stig was uit Eindhoven, maakte een zoge naamde routineviucht, op de terugweg waarvan zijn toestel onklaar raakte. Hij seinde naar de vliegbasis, dat hij zijn machine zou afdraaien, teneinde te voor komen, dat deze in de stad zou neerstor ten. Het gelukte hem deze manoeuvre te volbrengen en zo naar alle waarschijn lijkheid een ramp te voorkomen, doch het kostte hein zelf het- leven. Het toestel kwam op z^n buik neer in een weiland aan de Lieven de Keijlaan, buiten de bebouwde kom van Woensel. De piloot bracht men in allerijl over naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven, doch hij overleed reeds tijdens het transport. Kapitein-vlieger Schippers was gehuwd en vader van een kind. (Van onze Amsterdamse redactie) „Begin 1948, toen de Staat Israël werd opgericht, bedroeg het aantal inwoners 650.000. Vier jaar later was dif cy/er meer dan verlubbeld: 1,5 millioen Joden en 180.000 niet-Joden. Het spreekt vanzelf, dat deze immigratie enorme problemen met zich heeft gebracht, op het gebied van huisvesting, werk- en voedselvoor ziening. Wij vertrouwen er echter op dat over een jaar of zeven, acht de nieuwe Joodse staat een welvaart heeft bereikt, die te vergelyken zal zijn met de huidige levensstandaard in de kleinere West- Europese landen. Vandaar ook myn be zoek aan Uw land, dat voorafgegaan is door een „werkvisite" aan Denemarken en Zweden en gevolgd zal worden door een bezoek aan België". Z. Exc. dr Dov Joseph, minister van Ontwikkeling van Israël, die Maandag in het Amstelhotel te Amsterdam de pers te woord stond, blijkt een man met een goed geheugen te zijn. Zonder meer wist htj on tal van vragen met cijfers te „gooche len" Om onze landbouw te vervolma- De volksstemming in het Saargebied over het Frans—Duitse accoord zal eind Maart of begin April van het volgende jaar worden gehouden, aldys heeft do Saarlandse premier, Johannes Hoffmann, gisteravond op een persconferentie te Saarbriickcn medegedeeld. De volksstemming zal onder toczichi staan van een neutrale commissie. ken", zo zei hij, „hebben wij water no dig. Wij voeren dus veel irrigatiewerken uit. In de afgelopen jaren is de opper vlakte aan grond, waar wij irrigatie toe passen, gestegen van bijna 70.000 acres tot 200.000 acres. Het aantal arbeiders in de industrie nam toe van 255.000 tot 550.000. Van een desolaat land hebben wij Israël tot een moderne staat gemaakt", aldus constateerde minister Joseph met gepaste trots. In 1953 voerde Israël tot een bedrag van 60 millioen dollar uit, waaronder voor 40 millioen aan industriële goederen voornamelijk textiel, gebreide kleding, potas, fosfaat, leerwaren en niet te ver geten valse tanden. Dit laatste artikel heeft de nieuwe Joodse staat ai wereld faam bezorgd. Israël wil vooral de eco nomische banden met Nederland verste vigen, dat is ook de reden van 's minis ters bezoek. Momenteel importeert men uit ons land chemicaliën, metaalwaren, schepen, machines en vee. Gevraagd naar de jongste olieboringen antwoordde dc minister, dat er thans zes maatschappyen, waaronder vyf Ameri kaanse en een Israëlische naar het zo begeerde product zoeken en wei in de streek van de Dode Zee (waarvan de Ro meinse geschiedschryver Tacitus al ge tuigde, dat het een „gas"- en „asfalt- mcer" was), in de Ncgev-woestyn. in de heuvels in het centrum van het land en aan dc zeekust. Het feit, dat dc Ameri kanen al meer dan zes millioen dollars in hun exploraties geinvesteerd hebben, deed de bewindsman niet twyfeien aan het succes van de boringen. „Er zal com merciële exploitatie mogelijk blyken", zo zei hy. ..De regering zal van de opbrengst van alle verwerkte olie 12% pet aan royalties krijgen. Onze economie kan dit geld best gebruiken", glimlachte dr Dov Joseph. (Van onze A'damse redactie). Tijdens de ontmoeting tussen de journalisten en de Israëlische mi nister van Ontwikkeling, dr Dov Joseph, werd het gesprek gebracht op export en import van Neder land. „Wij hebben veel water no dig". schertste de bewindsman lachend „en dat halen we nu met veel moeite uit welputten. Het is zo jammer, dat wij niet uw teveel aan regenval kunnen importeren. Israël zou d?n als tegenprestatie een hoeveelheid van zijn overvloe dige zonneschijn naar uw land willen exporteren. Ik geloof wel/ dat deze transactie beide volken ten zeerste zou plezieren". „Bestaat er enige grens voor de toela ting van Joden" zo luidde een andere vrgag. „Elke Jood, waar ook ter wereld, heeft het recht, zich in de nieuwe staat te vestigen. Er zijn zo een twaalf mil lioen Joden over de wereld verspreid. Daarvan leven ongevèer 2% tot 3 millioen achter het IJzeren Gordijn en zij krijgen geen toestemming naar het „beloofde land" te gaan. Israël zou een totaal van 4 tot 5 millioen Joden goede levensmo gelijkheden kunnen bieden, er is dus nog plaats genoeg". Tot slot sprak minister Joseph zijn ver trouwen uit, dat de jonge staat met zijn Arabische nabuurlanden in vrede kan leven. ..Die vrede zal er ook komen", zo merkte hij vol overtuiging op. „Het kan alleen maar voordeel voor beide partijen opleveren". Minister Dov Joseph, die Vrijdag in ons land is aangekomen, is Maandagmiddag op de Amsterdamse Effectenbeurs ont vangen; vandaag heeft hij een ontmoeting gehad met leden van de Nederlandse re gering en vanavond is er in het Carlton Hotel te Amsterdam een besloten bijeen komst met houders van Israëlische staatsobligaties, welke bijeenkomst ook door minister Drees wordt bijgewoond Verder zal de bewindsman confereren met bankiers en een ontmoeting hebben met Joodse Nederlanders. De bouw van het nieuwe fabrieksschip der Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart, dat „Willem Barendsz II zal worden gedoopt, vordert inmiddels vol gens plan. Op Zaterdag 20 November a.s. zal mevrouw Mansholt, echtgenote van de minister voor Landbouw het schip van de helling van Wilton-Fijennord in Schiedam te water laten. Omstreeks het midden van 1955 zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de „Willem Barendsz II" aan de maatschappij worden opgeleverd. Wederom 12 jagers zullen de „Willem Barendsz" dit seizoen vergezellen op zijn tocht naar de Zuidelijke "IJszee. De totale bemanning (inclusief de iagers) bestaat uit circa 500 koppen. En ook nu wederom wordt de gehele expeditie van Nederland uit bevoorraad. Wat dit betekent, wordt duidelijk als men b.v. weet. dat, het schip o.m. 30.000 kg vlees voor consumptie aan boord heeft. De reis gaat weer eerst naar Curasao, waar olie wordt gebunkerd. Vervolgens wordt koers gezet naar Kaapstad en medio December vertrekt de expeditie vandaar naar het vangstgebied in de Zuidelijke IJszee. Omstreeks 20 December kan de jacht worden geopend op potvissen, die de spermolie leveren. Eerst van 7 Januari af mag worden gejaagd op de z.g. vinwal vissen en 14 dagen later op de blauwe walvissen. Bij internationale afspraak is het aantal blauwe walviseenheden, dat dit seizoen door de gezamenlijke 19 expedi ties van verschillende landen mag worden gevangen, wederom vastgesteld op 15.500 Twee vinvissen tellen hierbij voor één blauwe walviseenheid. Van 1 tot en met 4 Februari zal mogen worden gejaagd op de z.g. buitruggen. Hierbij geldt, dat 2 buitrug telt voor 1 blauwe walviseenheid De directie is er dit seizoen nog niet toe overgegaan helicopters bii de vangst te gebruiken. Men heeft dit probleem nog in studie, evenals het electriseh doden van walvissen. Een Engelse expeditie heeft wèl helicopters aan boord, docb deze wor den uitsluitend gebruikt om het gebied te verkennen. De Nederlandse maat schappij wenst eerst de resultaten hiervan af. te wachten. veld gewonnen- Naar in deze kring wordt gezegd, zou Mendès-France de minister van financiën Faure, die buitenlandse za ken zou krijgen, willen vervangen door óf Lacoste óf Pineau en als verdere socialis ten in zijn kabinet willen opnemen: de heren Savary als minister van Staat. Ga- zier aan „arbeid" en Deferre aan „we deropbouw". Van de overige onderhandelingen lekt weinig uit, maar men meent te weten, dat ze ook met de MRP plaats hebben en dat de afgevaardigde, de heer Aujoulat die Oran in de kamer vertegenwoordigt, voor een portefeuille in aanmerking zal ko men. Daardoor zal voor het geval een ver zoening plaats heeft met de heer Monteil, en wegens de aanwezigheid van de heer Buron de MRP dan 3 zetels in de nieuwe formatie hebben- Van de onafhankelijken zou de heeb Temple in aanmerking komen en voorts zou ook de om de EDG uitge treden heer .Jacquet terugkeren. Dit laat ste zou ook het geval zijn met de heer Chaban Delmas, die als Gaullist eveneens uitgetreden was. terwijl Mendès-France weer moeite doet om de Gaullist Soustelle, leider van de Gaullistische fractie, die vroeger geweigerd heeft, in zijn ministerie op te nemen. Wat de radicalen betreft, deze zouden een portefeuille erbij krijgen n.l- die voor de heer TDelbierre- Het belangrijke punt blijven natuurlijk de onderhandelingen met de socialisten. Bij een gunstige beslissing hunnerzijds zou Mendès-France reeds begin volgende week zijn kabinet kunnen wijzigen over eenkomstig het voornemen, dat hij reeds bij zijn investituur als mintster-president heeft te kennen gegeven. Het overdragen van de portefeuille van buitenlandse za ken aan Faure sluit voor de minister president overigens de mogelijkheid niet uit voor het parlement zelf de diploma tieke overeenkomsten die hij gesloten heeft te verdedigen- Als Mendès-France in zijn opzet slaagt, zou hij een kabinet van „nationale eendracht" hebben ge vormd, want alleen de communisten en progressisten blijven dan buiten de cfeur staan. Verleden week is door een ontploffing op de stoep van het studentenhuis op Lepelenburg te Utrecht een dertigtal rui ten gesneuveld. De dader heef! zich bii de politie gemeld. Het is de 27-iarige stn- dent J. S., lid van éen Utrechtse studen tenvereniging. die 150 gram zelfgefabri ceerde ontplnffingstof in een «-eageer kolfje had gemengd Met een krant als lont had hij het buisje tot ontploffing ge bracht tijdens een op Woensdag j 1. ge houden installatiediner van de studenten vereniging in het universiteitshuis Of schoon de ontploffing als studentengrai zou zijn bedoeld, heeft de politie orocet verbaal tegen de dader opgemaakt. Gisternacht heeft de politie van Den Hel der uit het Noord-Hollandsch Kanaal, te genover de van Julianadorp komende Schoolweg, een motorrywiel uit het water gehaald, dat vier meter uit de walkant lag- Een automobilist, die van de Ryksweg de Schoolweg wilde inrijden, had nl. plot seling een motor uit zyn gezichtskring zien verdwynen. Hij vond remsporen, die naar 't Noord-Hollandsch Kanaal leidden en heeft toen terstond de politie gealar meerd. De veronderstelling is gewettigd, dat de motorryder met grote snelheid rechtuit het kanaal is ingereden in plaats van links af te slaan. Gisterochtend om negen uur is het stoffe- lyke overschot gevonden van de 17-jarige VV- R. uit Den Helder. Vermist wordt nog de 21-jarige C. K- eveneens wonende te Den Helder De jongens waren Zondag samen in Julianadorp op bezoek geweest en werden sindsdien vermist. De landdrost van de Noord-Oost Polder, ir A. Minderhout, heeft gistermiddag om klokslag één uur het eerste gesprek via het telefoonnet van Lelystad gevoerd met de directeur-generaal van de PTT, ir J. van der Toorn. Aan de ingebruikneming va» het tele foonnet was vanzelfsprekend een officieel tintje gegeven. Ongeveer twiniig geno digden waren aanwezig in het PTT- gebouw in Lelystad, toen ir C. Eroek- meyer, directeur van het telefoondistrict Utrecht, daar een inleidende toespraak hield. Landdrost ir Van Minderhout vroeg hierna aan de telfoniste Den Haag aan en enkele ogenblikken later voerde hij een ongedwongen gesprek met de directeur- generaal van de PTT. De gesprekken worden voorlopig tot stand gebracht door middel van een radioverbinding tussen Lelystad en Har derwijk. PTT is evenwel voornemens het volgende jaar een telefoonkabel tussen beide plaatsen te leggen. Naar gisteren bekend is geworden, heeft zich vorige week bij de Utrechtse politie gemeld de eigenaar van de koffer, die ruim een jaar geleden bij een der Utrechtse hotels door hem werd achter gelaten. De koffer kreeg een zekere ge- helmzinnigheid, doordat hij niet werd teruggehaald. De eigenaar bleek te zijn de 60-jarige uit Warffum afkomstige Tjaart Doornbos, die 35 laar geleden naar Canada is geëmigreerd en inmiddels reeds .lang tot Canadees is genaturaliseerd Hij is werkzaam bij een goudmijn in Yellowknife en hij maakt van tijd tot tijd een reis naar Europa. Vorig jaar heeft hij de koffer in Utrecht moeten achterlaten omdat hij niet meer wist waar hij hem had afge geven. Vorige week kwam hij, op reis van Napels naar Groningen, bij het Utrechtse politiebureau, in geruit hemd met flam bard en piunlezak, om nog eens te Infor meren naar zijn koffer van het vorig jaar. Behalve over de 28 klinkende dollars had hij zich over de verdere inhoud geen zorgen gemaakt. De effecten, hier geschat op een waarde van duizenden dollars, zijn volgen» hem vrijwel waardeloos. De koffer was inmiddels doorgegeven aan de Rijks-identificatiedtenst in Den Haag. Daar zal de flegmatieke oud- Gröniger wel komen opdagen al of niet met plunjezak om zijn 28 dollars met koffer en verdere inhoud in ontvangst te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3