Prachtige Peer Gynt Willem v. d. Loos Artistiek succes voor de Muziek school Toonkunst door Grootste papierfabriekshal van Europa in Schiedam PIERRE DE MENBES-FRANCE. ONGRIJPBARE OUDE TIJD Geheugen-hulp Nieuws uit OMTREK De figuur van de Franse premier Uit die goede Een schat zult U zelden vinden! Magna Pete speelde „De Fluwelen Handschoen" Ouer de Echte... De honderdjarige gefêteerd De overval op de Nieuwe Haven R.K. Zwemvereniging „Start" WALDO-RUSCHOOL Levensavond Engels schip kreeg machineschade VLAARDINGEN W0ÈN5DAG 27 OCTOBER 1954 PAGINA 2 Met zeer sobere middelen Ondanks de zeer sobere middelen wist V. d. Loos te boeien in grote mate; wij zeggen „ondanks", maar misschien was het juist het ontbreken van afleidende invloeden van tegenspelers, en de sugges ties van decors die onze aandacht met meer spanning deed richten op de Peer Gynt die Willem v. d. Loos met klemmen de kracht en welhaast feilloze beelding op de planken zette. Welhaast feilloos' we hadden de Peer Gynt die tegenover de Kobold-koning stond wel gewenst als een iets minder bedeesd triomfator. De Doore koning was prachtig fel getekend en Peer maakte een wat al te schuchtere indruk; Knap van techniek Orkest en Ballet DE NIEUWE PAPIERFABRIEK WORDT MODELFABRIEK Schiedam ligt gunstiger dan Rotterdam OVER NIEUW GUINEA Een druk weekeinde Hoort hij „links" of „rechts" thuis? Deze kapitale vraag, die de Fran sen stellen wanneer zij hun politici wensen te classificeren waar door het ook voor het buitenland makkelijk wordt om te oordelen is, voor wat betreft Mendès-Franee, niet te beantwoorden. In 1928 verdedigde een een-en-twintig jarig student, die tevens leider was van een linkse studentenbeweging, op brillante wijze zijn juri disch proefschrift, dat vol lol was voor de politiek en de techniek van president Raymond Poincaré, die in 1926 de Franse financiën saneerde. Dat was Pierre Mendès-Franee. „Hoe kan dat nu?" zei een van zijn vrienden, „je behoort tot een linkse groepering en je bewondert de gedachten van Poincaré, leider van rechts.". „Ik bewonder zijn ideeën dan ook niet'antwoordde Mendès-Franee, „doch Poincaré heeft een schitterend werk volbracht en daarom voel ik mij tot hem aangetrokken." EEN NIEUWE N.V. 69915 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Katli. Bond van Bejaarden en Gepensionneerden, afd Schiedam Het woord is zo mooi, vol diepe klank Na een leven van zorgen en arbeid, als ware het leven een drukke, bedrijvige dag geweest, mag de mens de verkwik king van de avondrust verwachten. BURGERLIJKE STAND SPEELGOEDBEEST] ES „ROTTERDAM EN DE ZEE"' Tentoonstelling te Gothenburg trekt veel belangstelling Verstandiger is Uw wensen te ver vullen door volhardend sparen. Begin er nog deze week mee. WERELDSPAARDAGEN 29 EN 30 OCTOBER SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 WAS HET DEZELFDE HOND VOOR K. V. B. GROEP GILDE Het toneelspel ALG. KATH. WERKGEVERS VERENIGING KOOS NIEUW BESTUUR 7^Sê^»oUW) elke Zondag van 12 tot half een. IN ROTTERDAM NEL) VRACHTKNMARKT BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM (l cr. au? viuziekmedeiverker) Willem v. d. Loos gebruikte oen heel simpel toneeleostuum Het was alle „decor", dat er was, en zelfs dat was niet nodig geweest. Want v. d. Loos wist in uitstekend solotoneel hevige spanningen op he wekken en treffende effecten teweeg te brengen door de loutere kracht van groot talent. Zeer gedistingeerd ingeleid door Kiek Sprong (men besteedt a] te zelden zulke aandacht aan de details, die nochtans zo veel bijdragen tot een verzorgde uitvoe ring) werden telkens enkele essentiële scènes uit ieder bedrijf gespeeld. Het is verleidelijk (én te gemakkelijk) om ver gelijkingen te makén met de uitvoering van de vorige werk wat de kwaliteit be treft. Wjj willen evenwel volstaan met vast te stellen dat V. d. Loos in zijn eer ste scène een hoogte bereikte, waarheen Beckers eerst langzaam groeide in het laatste bedrijf. MEN ZAL HET zich nog wel her inneren. De P.v.d.A.-afgevaardig- de Evert Vermeer, een kopstuk m rode kringen, ging in de Tweede Kamer middels een nijdige vraag ons arme Schiedam te lijf. En wel, omdat het gemeentebestuur, met name de burgemeester en de ge meentesecretaris, met een keurig etiket instonden voor de echtheid van een be paald soort jenever, een typisch Schie dams product, de moutwijn. Dat mocht niet, vond hij. Hem werd door de betreffende minis ter geantwoord, dat er niets bijzonders was aan deze geste van het Schie- damse gemeentebestuur. Dit beval ae betreffende jenever niet aan alhoe wel dit toch wel in de lijn zou kunnen liggen maar waarborgde, dat het vocht werkelijk uit graan gestookt was en zuiver. Er waren toen mensen, die zeiden, aai de heer Evert Vermeer een mooie re clame voor het Schiedamse product had gemaakt, zo helemaal gratis. Nu, in zekere zin was het een gratis reclame. Maar het kost Schiedam toch wel iets, om de echtheidscontrole van die jeneversoort te doen geschieden. We troffen n.l. in de begroting een post aan, van vijfhonderd gulden, ter bestrijding van de kosten van de con trole op de echtheid van het product tn tcvof/Siic Nog slechts één firma laat het nog doen Hiertoe moet een controleur be zoldigd en speciale etiketten worden ge- drukt Nogal duur, zal men zo zeggen. Maar die 500 gulden zijn een raming- Volgens de laatst vastgestelde rekening werd voor de echtheidscontróle een be drag van 288,85 uitgegeven, waar een inkomste van f 125 tegenover stond. Zo duur is het dus oc.h weer niet. En wanneer men er een Tweede Kamerlid, reclame door kan laten maken, is het een koopje, nietwaar f Die vragen naar de echtheidscontróle zijn echt naar ons zin geweest. DAMWACHTER. zijn vrij brutale eisen hij vroeg het hele koninkrijk! doen vermoeden dat Ibsen hier wel een wat krachtiger figuur ge wenst zal hebben. De Peer echter die onder de woedende aanval van het hels- ziedende dwergenvolk bijna bezwijkt werd door V. d. Loos op imponerende wijze vertolkt. De scène van de Grote Kron kel werd nergens overtroffen in zeggings kracht en suggestiviteit. De stervende Ase was eveneens zeer knap van techniek. Niets is zo moeilijk als makes zonder al te veel overdrijving is een extra compliment wel waard. Deze scène „Ase's dood" leverde een der weinige punten op, waarbij to neel en muziek elkaar niet alleen troffen, maar zelfs een sterke eenheid vormden Voortreffelijk getimed en uitstekend aan gevoeld in verband met de tekst door de dirigent Herman van den Born, deed de muziek hier werkelijk haar dienende taak: deze samenstreving leidde dan ook tot een moment van grote suggestiviteit. Overi gens konden noch orkest, noch dirigent een grootse indruk maken. Anders was dit met de balletgroep van Nelly v. d. Valk in de Dans der Kobolden (het gedeelte na de pauze hebben we niet meer kunnen meemaken). Prachtig gesty- leerd, uitstekend van compostiie en door sommige danseressen technisch zeer goed uitgevoerd. Een bijzonder compliment voor de vindingrijke geest, die Netty v d. Valk bij de choreografie en de regie van deze dans heeft bezield, Is hier wel op zijn plaats, al blijft het natuurlijk waar, dat de materie in dergelijke tafe relen sterk meewerkt! Een vergelijking met de Maastrichtse balletgroep van vo rige week valt hierbij wel heel sterk iD het uitbeelden van een sterf-scène: het het na<jeel van de laatste uit! is de enige situatie in het leven die voor de acteur in wezen een gesloten boek blijft en die hij niet kan beleven dan op het ogenblik waarin het géén toneel meer voor hem zal zijn Dat V. d. Loos een dergelijk hachelijk moment wist doen leven en aanvaardbaar Jammer, heel jammer, dat deze voor treffelijke uitvoering slechts door zo wei nigen werd bijgewoond. Daartegenover mag het een winstpunt genoemd worden, dat een zeer groot percentage van het gehoor uit jongeren bestond, die kenne lijk zeer werden geboeid. En terecht! Het was hedenmorgen in de Halley- straat te Schiedam een drukte van be lang. De vlaggen hingen uit, het orgel speelde en de vele buurtgenoten bevon den zich op straat, om Zich voor de wo ning te verzamelen van mevrouw J. H. Steenstra-Nienkemper, die vandaag haar honderdste verjaardag viert en dus de oudste inwoonster van Schiedam is. Op de deur van haar woning (zij woont bij haar schoondochter in) hing 'n grote krans. Toen na enige tijd het politie- muziekgezelschap verscheen om haar een muzikale hulde te brengen, kwam de oude dame voor het raam om de velen, die zich buiten verzameld hadden en haar toejuichten, te danken. In de woning zelf kon men zich nau welijks nog roeren. Zij was gevuld met bloemen en fruitmanden, daar veie inge zetenen blijk van belangstelling hadden gegeven met een dergelijk geschenk. Het gemeentebestuur van Schiedam had een waarlijk enorme fruitmand gezonden. De burgemeester en zijn echtgenote kwamen de honderdjarige feliciteren. Mr Peek verklaarde in Zijn felicitatiespeech- je, dat zij er twintig jaar jonger uitzag dan de leeftijd, waarop zij officieel staat ingeschreven. Er was ook nog een grote taart van de Bond van Ouden van Dagen. Opoe Steenstra was een beetje confuus van al die belangstelling en zij is niet zover gekomen, om een speech je af te steken, maar dat de dag van vandaag voor haar een bijzonder heuglijke was, bleek wel uit geheel haar gezicht. De Rotterdamse Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de be drijvers van de overval op de Nieuwe Ha ven. De 25-jarige bankwerker J. H V en de 22-jarige loswerkman W. O. uit Rot terdam werden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar met drie maanden aftrek. Er was twee jaar ge- eist. De 43-jarige controleur J de B.. uit Vlaardingen, de man, die het tweetal tot hun daad had gebracht, werd conform de eis tot dezelfde straf veroordeeld. Zoals we reeds hebben medegedeeld, heeft het gemeentebestuur aan de heer H. van Broekhuyze te Rotterdam een ter rein aan de Bettoweg in erfpacht gege ven. voor de bouw van een nieuwe pa. pierfabriek. Naar wij hieromtrent nader vernemen, zal op dit terrein 'n fabriekshal gebouwd worden, welke vrij zeker de grootste papierfabriekshal in Europa wordt. Ze zal 'n totale inhoud hebben van 32.000 kubieke meter en een enorme fabrieks- ruimte, alsmede een kantoorgebouw, schaftlokalen en andere bedrijfsruimten omvatten. De hal wordt 70 meter lang, 43 meter breed en 10 meter hoog en is een staalconstructie van het Ingenieursbureau voor Bouwwezen en Industrie Van Wijk, De Vries-Wieringa, civiel ingenieurs en architecten te Rotterdam. Dit bureau heeft Schiedam aan de ondernemer als de meest aangewezen plaats voor de nieuwe fabriek aangewezen, omdat het onze stad economisch het voordeligst acht En zo voegde men er aan toe, toen men ons dit mededeelde. Schiedam wèet zelf, geloven we, niet eens precies, dat men er economischer kan werken dan in Rotterdam, ook omdat Schiedam ten aan zien van het transport bijzonder econo misch gelegen is Met de bouw van de modern ingerichte papierfabriek zal reeds over vier weken begonnen worden en men hoopt haar op 1 Juli van het volgend jaar in bedrijf te stellen. Dan zal met drie ploegen een continubedrijf worden ingezet, met een kern van minstens vijftig arbeiders. Deze arbeiders zullen in Schiedam worden aangeworven. Hedenavond houdt in Gebouw Arcade broeder-missionaris Casimiris voor de leden van de KAB een lezing met film over Nieuw Guinea. De broeder is een uitstekend en geestig spreker en zijn on derwerp heel interessant. Leden van de KAB hebben gratis toegang. Men ver zoekt ons inmiddels mede te delen, dat er nog enkele tientallen kaarten aan de zaal beschikbaar,ïijrhen men graag zou zien, dat de zaal geheel gevuld was. De R.K. zwemvereniging „Start" heeft een druk, welbesteed weekeinde gehad. Zondagavond werd er in zaal „Beatrix een gezellige contactavond gehouden. De ongeveer 60 leden hebben zich op deze avond uitstekend geamuseerd met spel en dans. Maandagavond lag de activiteit in het Sportfondsenbad. Er werd om half zeven begonnen met het afleggen van zwem- proeven voor het zwemdiploma van de K.N.Z.B. Onder toezicht van de heer Gar- naat, chef van het Sportfondsenbad en de heer Steehouwer, bondsofficial van de K.N.Z.B. hebben 65 merendeels zeer jeug dige jongens en meisjes de voorgeschre ven proeven verricht. Er werd niemand afgewezen. Werkelijk een mooi succes voor instructeur Garnaat en zijn staf. Na de zwemproeven werd een onderlinge wedstrijd gehouden, waaraan zelfs vele van de zojuist geslaagden deelnamen Hier zijn de uitslagen: 25 meter rugslag meis jes tot 12 jaar: 1 O- Stahlie. 2 Ineke Janse. 25 meter rugslag jongens tot 12 jaar: 1 H. Olthuis, 2 G. v d Bosch. 25 meter school- Deze uitlating, hoe lang geleden ook gedaan, tekent de Franse premiei ten voe ten uit. Hij heeft maling aan ideeën, be ginselen, theorieën, en hecht sicchts waar de aan de feiten. En hij onthoudt deze feiten des te beter naarmate ze betrekking hebben op ondernemingen die succesvol zijn. Daarom is het moeilijk van hem te zeg gen of hij „rechts" of „links" staat. Zeker, in de huidige situatie wordt Mendès- Franee door alles wat links heet gesteund en toegejuicht. Doch de linkse groeperin gen, die leuzen als „vooruitgang" en „be weging" tot de hare maken, hebben hem minder uit verstandelijke dan wel uit ge voelsoverwegingen. tot haar kampioen ge kozen. „P M.F.", zeggen zij, ,,is de man die vooruit marcheert en dus is hij er een van ons". Evenwel, de non-conformistische „stijl" van de premier verbijstert de Linkse groe peringen evenzeer als die van rechts Ge maal opportunist als hij is, heeft hij geen duidelijke plaats tussen de traditionele scheidslijnen die de politieke kampen in Frankrijk verdeeld houden, evenmin als in een der groeperingen die In de wereld tegenover elkaar staan. PIERRE MENDèS-FRANCE Is 47 laar oud In 1932 werd hij de iongste afgevaar digde in het Franse parlement en in 1.938 werd hij de jongste minister ir de Volks frontregering van Lêon Blum Hij is lood en stamt af van een familie die oorspron kelijk lang geleden, uit Portugal gekomen is. Zijn vrouw, die Cicurel heet met haar meisjesnaam, is de dochter van een in vloedrijke Egyptenaar. 7ij heeft aanzien lijke belangen in talrijke warenhuizen te Cairo en Alexandrië Mendès-Franee is vrijmetselaar, doch dit zonder enig secta- risme. want de vrijmetselarij is voor hem veeleer een middel dan een doel. serve en bijna met enthousiasme een pre mier. die tegen hem praat en die iets doet. Op dat ogenblik wordt het tegelijkertijd moeilijk om kritiek te leveren of uiting te geven aan zekere reserves als men niet terstond beschuldigd wil worden van duis tere plannen ten opzichte van een man, die. met zijn regering, die even long en dvnamisch is als hij zelf. „Iets" doet Evenwel, de politiek van de heer Men- JEUGDCONCERT wte^Mslag Hedenochtend heeft het R. PH. O. in ^on„'ens tot 12 jaar: 1 G. Schuitemaker. 2 volledige bezetting in het Passage Theater G v d Bosch 25 meter schoolslag meis jes 13—15 jaar: 1 Bea v d. IJssel, 2 Con- De Staatscourant no.69 bevat de statu ten van de naamlooze vennootschap „Schiedamsche Kunstsmederij en machine fabriek, voorheen G J. Vincent en Co Doei: het vervaardigen van grof-, fijn-, en kunstsmeedwerk, het maken en herstel len van machinerieën en ketels, 't gieten in alle metalen en het drijven van handel in dit alles, en verder de fabricage van en den handel in ai datgene, wat met aeze vakken in verband staat. Duur: tot 31 De cember 1929. Kapitaal: f 300.000.-. ver deeld in 300 aandeelen. elk van 1000 Inbreng: onroerende goederen enz. De vennootschap wordt bestuurd door twee directeuren, onder toezicht van een gede legeerden commissaris en twee commis sarissen Als zoodanig treden eerst op: de heeren E. J. M. Beukers en F. M. Beu kers als directeuren, de heer G. C. Beu- kers als gedelegeerd commissaris en de heeren G J van Swaay en mr M. J. C M. Kavelaars als commissarissen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 24 Maart 1904). Advertentie O40BIMO VOO* SCMIIPAM f* O 76ste Jaargang No. 22597. De kantoren der Redactie en Admim stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18 telef. 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal, 2.15 per maand f 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij dn erkend advertenttebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uit' sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen.. De avond van het leven is voor zeer velen gekomen, maar de werkelijkheid doet elk van ons ervaren, dat de levens avond in de maatschappij van het heden de bejaarden geen verkwikkende rust brengt. Over de vergrijsde en gebogen hoofden hangt voortdurend een zwarte donkere wolk van moeilijkheden en zorgen. Het leven blijft van de bejaarde mensen zo veel vragen, dat zij nietmeer kunnen spreken van de stille, onbezorgde rust van de oude dag. De nood der tijden dwingt de bejaarde de levensstrijd voort te zetten tot het laatste einde. Voor zeer velen en vooral die gekomen zijn uit de werkende stand blijft het leven een strijd om er te ko men. Het klinkt hard en het is hard, maar zo is de werkelijkheid en niet anders. Daar waar de individuele krachten om aan de moeilijkheden 'net hoofd te bieden aan het afnemen zijn, is de natuurlijke oplossing tezamen aan de druk van het leven weerstand te bieden. Zo is het door velen al begrepen. Het werk is aangevat en de laatste jaren is er onder de bejaarden en gepensionneer den in eigen Bond een activiteit ont plooid, welke voor hen, die er kennis van hebben genomen, grote bewondering afdwingt, vooral ook om het vele gogde. dat reeds is bereikt. En het zelf doen geeft hoop, dat men in wat nog te wach ten staat, zal slagen. Maar de beweging staat nog aan het begin. Evnmaal begonnen, bleek al spoe dig de noodzaak van een eigen Katholie ke organisatie. Onze Bisschop heeft dit ook begrepen en dank zij zijn daadwerkelijke steun en bezielende stuwing is in ons diocees het werk met voortvarende ijver aangevat. Jammer echter, dat door velen nog al tijd niet begrepen wordt, dat ook hier een sterke, zelfstandige Katholieke organisa tie een dwingende eis is. Het is zo nodig, dat juist in deze grote groep de katho lieke stem en de beginselen worden ge hoord en verwezenlijkt. De levenszorgen voor onze bejaarden zijn zorgen en voor de ziel èn voor het lichaam. In de korte tijd van ons bestaan hebben we reeds prachtige resultaten bereikt en velen voor de Kerk behouden of tot haar be schermende zorg teruggebracht. Er is slechts één conclusie mogelijx Alle Katholieke bejaarden en gepension neerden in een Katholieke Bond. Het secretariaat Jac. De Winter is ge vestigd: Ouddorpschestraat 2. een concert gegeven voor de jeugd van de middelbare scholen. Uitgevoerd wer den de Ouverture Wilhelm Tell van Ros sini, Saul et David van Wagenaar en Ca price italienne van Tschaikowsky. De werken werden door de dirigent, Eduard Flipse, toegelicht. E rwaren ongeveer ze venhonderd jeugdige toehoorders aanwe zig, die ten zeerste van het gebodene genoten hebben. GEBOREN: André M„ zn van A. M. Dingenouts en G. v. d. Berg; Constance B„ dr van P. W. van Vonderen en H. Keller; Jnnie, dr van C. Tintel en L. A. E. Seijkens; Theodora J., dr van F. M. Schoof en W. P. Janse; Peter G. M.. zn v. P. G. M. Mellema en C. J. L. Schaap. dès-Franee verontrust zijn tegenstanders evenzeer als zijn vrienden. Vrienden en vijanden vragen z'ch gelij kelijk af wat er achter deze man schuilt en wat hij uiteindelijk wenst te bereiken. In enkele weken tijds heeft hij het staatsbesef hersteld en het prestige van Frankrijk omhoog gehaald Doch wal blijft er over binten deze on middellijke successen? De vrede n lodo- China is gekocht voor een ortis die ais hij door welk ander dan ook zou zijt: Oe- taald. de verontwaardiging var, hel geneie land zou hebben opgeroepen H<» verlern-n van binnenlandse autonomie aan Tunesië heeft geen einde gemaakt aan de activi teit van de nationalistische terroristen die door de „Arabische Liga" worden ge steund, integendeel zij ls toegenomen De begrafenis van de E.D.G. is betaald met de Londense accoorden. die voorzien m de heroprichting van een Duits leger, maar dan zonder de veiligheidswaarborgen die in het oude verdrag van Parijs waren ver vat. De buitengewone bevoegdheden die de Nationale Vergadering aan de regering heeft verleend, zijn nog niet in die mate gebruikt dat ze de nationale economie weer op het luiste spoor hebben gezel Het schijnt wel dat Mendès-Franee voor het ogenblik een aantal uiterst merkwaardige operaties met succes heeft volbracht, doch niemand is bij machte om zich over de gevolgen van de reeds genomen beslissin gen uit te spreken en evenmin overigens over de latere ontwikkeling van een poli tiek. die met sprongen voorwaarts gaat. Mendès-Franee ls omgeven docr raads lieden. die bijna zonder uitzondering be horen tot de kringen van de .haute finan ce" en de grote industrie Hierdoor zou de houding van de premier, die terughoudend ten opzichte van Duitsland en meer ver zoenend ten opzichte van Rus'and is wel licht verklaard kunnen worden Voor de Franse industrie is Rusland immers een afnemeT. Duitsland daarentegen een con current Maar dan komt ook de grote paradox aan het licht van een politiek die door de linkse krachten gesteund wordt en die waarschijnlijk geen ander doe, heeft dan in Frankriik een dynamisch kamtalisme te herstellen, waartegen luist velen die Men dès-Franee toeiuichen strijden. Niettemin büift het een feit dat de beer Mendès-Franee. mei ai de kwahteiten en gebreken, die bij hem evenredig ziln aan zijn intelligentie er in geslaagd is Frank rijk uit zijn verstarring te halen Maar waar zal hij Frankrijk naar toe voeren. nie van Geerenstein. 25 meter schoolslag jongens 1315 jaar; I A. Buckers. 2 H. Aben. 25 meter rugslag meisjes 13—15 jaar: 1 Connie van Geerenstein. 2 Jeanet Brunik 25 meter vrije slag meisjes 13—15 jaar: 1 Bea v. d. LJssel. 2 Connie van Gee renstein. 50 meter rugslag meisjes 16 jaar en ouder: 1 Virginia Lokkerbol. 2 Leny de Leede. 50 meter schoolslag meisjes 16 jaar en ouder: 1 Leny de Leede. 2 Cor Akeman. 50 meter rugslag jongens 16 jaar en ouder: 1 Frans Buckers. 2 Hans Vlek. 50 meter vrije slag jongens 16 iaar en ouder: 1 A Tijdens de bezetting voegde Hij zich bij generaal De Gaulle te Londen, niet om zich met de politiek te gaan bezig houden zoals zovelen dat deden, doch om te vech ten. Hij was officier-waarnemer bij de luchtmacht en gedroeg zich zeer moedig. Bij de bevrijding nodigde generaal De Gaulle hem uit om als minister van econo mische zaken deel te nemen aan de voor lopige regering Bij die gelegenheid lan ceerde hij voor de eerste maal zijn ..po litiek van de keuze", die hem beroemd zou maken De Franse economie bevond zich op dat ogenblik in een uiterst penibele situat.e en de financiën werdén aangetast dooi de snel om zich heen grijpende inflatie Mendès-Franee wilde nu als een'chirurg gaan optreden: hij stelde voer onverbid delijk te snijden te amputeren om de en kele met zorg gekozen gezonde delen nog te behouden. Maar hij vindt tegenover zich de minister van financiën de heer Pléven. die de klassieke medische weien schap voorstaat: kruidenaftreksels. zalfjes en poeders. Het standpunt van Pléven won hel en Mendès-Franee verliet niet zonder enig gerucht de regering. De economische moeilijkheden die Frankrijk dientengevolge tot deze laatste jaren toe zou ondervinden, zouden hel aan Vanwege de commissie van huishoude lijke en gezinsvoorlichting zullen op 4, 11 18 en 25 November des avonds van 7 tol 10 uur cursussen worden gegeven in het vervaardigen van speelgoedbeestjes en wel aan de Huishoud- en Industrieschool aan de Pr. Mauritsstraat 9. Aanmelding tot 30 October aan de school. Het uitgaande Engelse schip „Albion Star" geraakte vanochtend om half vijf nabij de seinpost Hoek van Holland in moeilijkheden tengevolge van machine- schade. Met de stoomfluit werd om sleepboothulp verzocht. Het schip ver speelde het bakboordanker en een ge deelte van de ketting. De „Albion Star ging nabij de spitse ton rood 5 ten anker. Om vijf uur voeren de sleepboten „Ebro", „Blankenburg" en „Waterweg" ter assistentie uit. Sleepboothulp was evenwel niet meer nodig. De „Albion Star" lichtte om o.25 uur het anker en keerde naar Rotterdam te rug. Naar wij van de Stichting „Havenbelan- I ^iedere gen" vernemen, geniet de op haar mstl- 24 uur. Denaive_ iviaana HEDEN Passage Theater: „Het vierde Masker" (volw.behalve Donderdagavond Monopole Theater: „Het recht van de '^Stedelijk8Museum Dagelijks van 2 tot 5 rU'k Openbare Lees- en Studiezaal en i jM.'/lrlod wan V i I.lt mof, Ju11f,I n.,' IV i - wi iwv t-v/u vnuvi Buckers, 2 H. Vlek. De eerste en tweede de afgetreden minister mogelijk maken aankomende in elk nummer werden met een medaille beloond. Het was een zeer geanimeerde avond, die door talrijke be langstellenden werd bijgewoond. Advertentie Mevr. M. C. B.—Z. deed gisteren aan gifte. dat ze was gebeten door een hond. Zij liep gisteravond om half tien bij het Fabriplein, toen zij plotseling werd gebe ten in het rechterbeen en in de rechter heup. Ze heeft zich onder behandeling gesteld van haar huisarts Gisteren meld den wij reeds, dat een kind werd gebeten. Zou het dezelfde hond zijn? Er was veel belangstelling van de zijde der dames voor de toneelavond, welke de Katholieke Vrouwenbeweging Groep Gil de gisteravond in gebouw „Irene" had be legd en waar het Rotterdamse toneelgezel schap ..Magna Pete" het Amerikaans to neelspel ..De fluwelen handschoen" speel de. De presidente van de groep Gilde, me vrouw A. PopmaDiks, verwelkomde de aanwezigen, waarbij zij in het bijzonder mevr. Peek en de oud-presidente van de Kath. Vrouwenbeweging, mevr. Willems begroette. Mevrouw Popma vroeg de speciale aan dacht van de aanwezige dames voor een Dleirieractie ten bate van het F.refonds Oud-verpleegsters, een actie welke lande lijk door de vrouwenbeweging wordt ge voerd. teneinde oude verpleegsters voor wie geen pensioenregeling geldt, te helpen in de grote nood. waarin dezen verkeren. Voorts kondigde de presidente een zes tal geloofsverdiepingsavonden aan. welke geleid zullen worden door kapelaan De Greeff uit Vlaardingen. Elk jaar oo het feest van Christus-Ko ning houdt de vrouwenbeweging een col lecte aan de kerkdeuren ten bate van een in Castrioum te bouwen rusthuis voor de eigen leden, en elk iaar is het voor het bestuur een grote zorg, hoe h»t benodigde aantal collectrlces biieen te krijgen Mevr Popma deed een warm heroen oo de aan wezigen om zich voor dit doel. dat in het belang van de leden zelf is. in te zetten. Dames. di° de toneelavond niet konden bijwonen, kunnen zich alsnog opgeven bij de presidente, Warande 172. Van „De fluwelen handschoen" zegt re gisseur Martin Duynstee in zijn toelich ting: dit stuk alleen zien als middel, een publiek een avondje te boeien met een geraffineerd en amusant spelletje tussen een non en een bisschop is natuurlijk mo gelijk Vertoning hiervan krijgt dan een bedenkelijk karakter. Men moet in dit toneelstuk het in vergelijking met de grote problemen van de Kerk vrij on belangrijke conflict echter zien als een Illustratie van de Kerk. als de uit mensen bestaande, maar door God geleide orga nisatie", Dit is natuurlijk zeer juist uitgedrukt, doch het lijkt ons voor een Nederlands publiek practisch uitgesloten, „Mag na Pete" 's opvoering van dit Ame rikaanse spel. dat waarschijnlijk Ameri kaanse verhoudingen heel goed weefgeeft. anders te genieten dan „als middel een publiek een avondje te boeien met een geraffineerd" enzovoort. Het doet naar Nederlandse begrippen uiteindelijk te triomferen. Omdat zijn eigen stellingen niet beproefd zijn valt het hem niet moeilijk en hij doet dit dan ook grif de stellingen var. Pléven te veroordelen. De Franse politiek begon evenwel lang zaam in een gevaarlijke starheid te se- raken De ernstigste problemen Indo- China. Noord-Afrika, de organisatie van de Europese verdediging, de soc ale on tevredenheid en de kwijnende economie vertroebelden en vergiftigden de atmo sfeer Mendèes-France speelde op brillante wijze een Cassandra-ro! en voorspelde de moeilijkheden, die iedereen helaas consta teerde. „Wij moeten kiezen" herhaalt hij zonder ophouden Kiezen tussen herbewa pening en economische expansie tussen de oorlog in Tndo-China en de wederop bouw, tussen beweging en s'agnatie en wat al meer. „Wij moeien kiezen" Ja, maar zelf weigert hij te kiezen wam bij de meest belangrijke stemmingen in het Palais-Bourbon onthield hij zich wijselijk: b.v. bij de ratificatie van het Atlantische pact, bij het eerste debat over de E D G bij de interpellaties betreffende de oorlog in Indo-China, bij hel budget enz In Mei 1953, voor de val van de rege ring René Maver. vervulde Mendès-Franee de rol van- oppositieleider en bij gevolg kreeg hij opdracht een nieuw kabinet samen te stellen Doch hij stelde een economisch en financieel programma op dat zo stoutmoedig en zo onverzoenlijk was, dat hij er de Nationale Vergadering die stevig in haar verstarring verankerd lag, de stuipen mee op lijf ioeg De Inves tituur werd hem geweigerd Geïrriteerd door de nederlaag verdubbelde Menoès- France de kracht van zijn kritiek en hij viel de buitenlandse politiek van Bidault heftig aan Zo werd de heet Bidault ge sommeerd een einde te maken aan de In- dochinese oorlog en te Berlijn slaagde hij er In om Molotov over te halen tot de conferentie van Genève. waarvan de vrede in Indo-China de inzet zou zijn „De conferentie van Genève is niet de weg die leidt naar een regeling voor Indo- China" roept Mendès-Franee uit. „het is slechts een handige diplomatieke zet om een politiek te bemantelen die tot voort zetting van de oorlog leidt Aldus gehan- neuci lauvi.^c dicapt te Parijs, heeft de heer Bidault met ietwat vreemd aan liefdesperikelen te z.ien de minste bewegingsvrijheid in Genève en v M 1 uiteindelijk stort de regering--Laniel Ineen onder het gewicht van de ramp van Dien opgelost in de werkkamer van een moeder-overste van een groot klooster annex onderwijsinstelling. Bovendien was de houding van de zuster tegenover haar overste zoals ..Magna Pete" deze uit beeldde radicaal anders dan wij die kennen van onze kloosterlingen. Ook was de bisschop in dit spel niet die eerbied en ontzag afdwingende figuur, die wij graag in een zo hoge kerkeliike auto riteit z.ien. Niettemin was de opvoering van dit spel zeer accentabel en heeft het Gilde er een genoegliike avond aan be leefd. De dames van het Gilde zijn per saldo ervaren genoeg om het hunne van dit gegeven te denken, zodat het hen be slist niet zal schaden. Hetgeen echter niet Bien Phoe. HET UUR van MEN DèS-FRANCE heeft dan geslagen. De communisten, die de mogelijkheid van een omverwerping van de buitenlandse politiek bevroeden, draven verheugd aan achter het gemêleer de gezelschap, vrienden van de tv-er Men dès-Franee: neutralisten, pacifisten en vee! mensen, die. zonder overigens ook maar enigszins de ideeën van de premier te delen, moe en misselijk zon van het Franse nietsdoen. Dan begint een verbazingwekkend tijd perk Mendès-Franee, die op zijn beurt naar Genève gegaan is weet in vier we- gatie te Gothenburg georganiseerde mari tieme tentoonstelling een verheugende belangstelling. Blijkens mededeling van de Westholm, directeur van het Kunstmu seum te Gothenburg bedroeg het aantal bezoekers in de eerste tien dagen niet minder dan 6000. j„ Er is ter plaatse vee' propaganda ge maakt. met name op de scholen, zodat men in de eerste weken veel bezoek van deze instellingen verwacht. De critiek over deze tentoonstelling luidt over het algemeen gunstig. In een dezer dagen gehouden vergade ring van de Kring Rotterdam Schiedam van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging werd de heer A. Kuijpers herkozen tot voorzitter. In de vacature- Nolet werd gekozen de heer C. J. J. Ka merbeek. Het Bestuur van deze Kring is thans als volgt samengesteld: A- Kuijpers (Rot terdam) voorzitter; F. M. Beukers (Vlaardingen); mr A J. Hammerstein (Rotterdam); J. J. M. Lips (Dordrecht); A. H. W. v. d. Lugt (Rotterdam); C. J. J- Kamerbeek (Rotteredam)drs E. Th- m Sadée (Rotterdam); F. J. F. Vrijmoed (Rotterdam); J. H. J. Wittkampf (Schie- Geèsteliik Adviseur is Rector J Dun selman (Rotterdam) en secretaris drs H. G. M. Linnebank ('s-Gravenhage, Raamweg 32). VERENIGING VOOR VEILIG VERKEER Vrijdagavond. 29 October, 8 uur, zal de afd. Vlaardingen van de Ver. voor Veilig Verkeer, in de zaal Concordia, RiJke" straat een openbare vergadering hoU De heer F. H. A. Greive, inspecteur van politie te Rotterdam, zal hier een cause rie houden. Voorts zullen enige actuele films worden vertoond. Eenieder is wel kom. SCHAKEN. In de H.V O -cantine had de ontmoe ting plaats H.V.O. l—Maassluis 1. Het voorlopige resultaat werd 1 in het voordeel van Maassluis. Er werden vijt partijen afgebroken. De situatie van deze partijen wijst er op c*at deze ontmoeting op een grote zege voor de Maassluizers zal uitlopen. Gedetailleerde Uitslagen A. de Jong— G. Fikke 0—1. P. Korpel—N. FUkes 0—1. D. A. TorrenJ. v. d. Lely afgebr., P. BongersK. F. Ebling afgebr.. P. de Goede—J. Hofland 0—1, J den Breems— j, g. v. d. Berg afgebr., A. Kouyman— A. Hofland afgebr., J. v. Wijngaarden— H J. van Stralen H. de KoeJ. Vlot afgebr., L. Veldheer—1C. M. Schip pers V2 14 De afgebroken partijen zullen 3 No vember in de H.V.O.-cantine worden uit gespeeld. Maandag 1 November wordt voor de derde klasse van de Rotterdamse Schaak bond de ontmoeting H.V.O. II—Maassluis II gespeeld. Aanvang 8 uur. avond van7 —8.30 uur, behalve Dinsdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van K.A.B. HEDEN: Gebouw Arcade Film en spre ker Nieuw Guinea 8 uur. NACHTDIENST APOTHEKERS De nachtdienst der apothekers w°rt^ deze week waargenomen door Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan. Donderdag 28 October toneel en muziek jyp getting. Solist Julian Olevsky,viool Grrote Schouwburg, 8 uur: Herhaling nnemnfisvoorstelUng door Amateurs m. nn v. ne Zuider Orkestver., De Verenigde Z-ngers en twee centrale gezelschappen van de NATU Luxor, 8 uur: „De Bedriegertjes (ABC-caba- ret). BIOSCOPEN Programma's van Z'4 t/m 28 October Arena: Manon van de bronnen <14 M, ^aP*" tol: De onderwereld van Montmarlre tstriKt volw.»; Centraal- Moulin Rouge »voiw Ci neac: De zwarte parel '14 Colosseum: drie musketiers <a l.Harmonie: Zolen8 bit mij oen. ,14 i Lutusca; JJ»»' koren rijpt tontradeu); Passage Het vierde masker ivolw wegneemt, dat de meeste aanwezigen zich ken tijds datgene te verkrijgen, wat de de gang van zaken in een conflict tussen heer Bidault gedurende twee maanden had een bisschop en een leraar vermoedeliik geweigerd. Spectaculaire beslissingen en enigszins anders voorstellen. I bliksembezoeken volgen elkaa. op in een De R. K. Organisatie voor kerkelijke, nieuw rhythme. De Franse opinie wordt culturele en sociale belangen „St Christo- j er door verrukt en het buitenband wordt phor" heeft dit toneelstuk bekroond en wij i er door verras! Een krachtige en handige kennen de beoordeling niet. Maar geschikt propaganda legt er zich op toe het psy- voor elk publiek is het zeer zeker niet. chologisoh effect van het optreden van de Hierop is trouwens vroeger al reeds de regering te vertienvoudigen. De gemiddel- aandacht gevestigd. de Fransman aanvaardt zonder enige re- ROTTERDAM, 26 October 154 25 October n.m.: 125 ton gerst Ravestein; 90 ton gerst VBeghel: 170 ton meel Nijmegen; 420 ton tarwe Oirschot; 550 en 425 ton copra ton granen Amersfoort; 300 ton haver liggen/ liggen/varen; 215 ton granen Maashees; 210 varen; 120 ton grondnolen Delft; 230 ton super Ruischerbrug; 543 ton kolen Den Haag; 120 ton kolen Tilburg; 160 ton ledige zakken Amster dam; totaal 49 reizen en 25 vletreizen. 26 October v.m.: 750 ton palmpitten Tlggei\ varen; 162 ton palmpitten Zaanstreek; 300 en 225 ton stukgoed Amsterdam; 210 ton kunst mest Amserdam; 150 ton kali Jutfaas; 350 ton mee Zaanstreek; 133 ton rijst Amersfoort; 140 ton granen Wageningen. laatste kogel -14 J.i, R$^£;faDeadinofOPniihl H8 M;PVictoria: De zwarte parel ,14 Aangiften van 25 October: BEVALLEN: L. M. C. Dankaarts geb Br-i- venboed z. - M. W. van Doodewaard eeb. c;panjersberg d. B. M. A. J. van der Hof geb. van Merriënboer d. E. Postmus g.-b, Goeree z. H. van Wirdum geb. Banning d. S. M. de Beer geb. Rieke d. A. C. Riet veld geb, Schweigert d. C. A. Verwei.1 geb. van Wilgen z. G. N van Holst geb. du P-ee 2d. V/. M. Kooien geb. Wittekamp d. J. Smallegange geb. van Driel d. P. Streefkerk geb. Noorlander d. - W. Nieuwpoort geb. Kerkhof d. - M. de Rooü geb. Weevers z. P. van den Brink geb Dogterom d. J. C. van de Griend geb. Leenheer z. G. var. len Broek geb. Vervorst d. K. E. 1M. Goudman Seb. Paul d. - W. de Winter geb. Schouteri -''. A Catshoek geb. Kubbe t. J. P Heuser geb. Kanters d. - A. Stok geb. Zevenbergen u. T A C Hofland geb. Goedhart z. Bouman geb. Geense z. - s van Leeuwen ge ?eavae1d8zVeLZErDérk" geb siob* cP"- T Spie ring! géb Ritskes d. en z. - H. Tuitel geb. Jans z N. A. Lip geb Jansen d. - W. van der Touw geb. van Wijngaarden z. J. P. F. Th Peters geb. Breuer d. M A. Wetzels geb. Montert d. M. C. van Gent geb. Leemans z. M. van der Leer geb. Beenhakker z. G. M. Schoovers geb. Heijmnns d. N. Aukes geb. van Deursen d - H. M. Tönder geb B-irto z. - L. E. M. van OU en geb. van Oi.ien z - J. H. Posthumus geb. Joosten z. C. M. n Oosterom geb. van Vuuren d. L. L. Touw geb. Schram z. - A. A. de Bruin geb. van Duk d. M. Mom geb. Oud d. M. J- Dovvula geb. Alberts z. G. M. H. van Bcers geb. Kle ven z. P. Hannik geb. Schouten z. S. M. Dekker geb. de Ridder d. J. M. Reijeri geb. Meijer z. M. Bronmans geb. Bruggerrann d. C. J. Driesse geb. den Hoedt d. M. J. van Eijk geb. van Dijk d. J. W. Blaak geb. van der Nat z. - P. van Zadelboff geb. >-an Olffen z. B. M. J. Meijer geb. Smcman z - A. E. van Meerkerk geb. van Drunen z. - »L de Jong geb. Romijn d. G. A. Jutte R?n. Vermaat d. M. Driesprong geb. Baas d. M. P. de Vriese geb. Schoufour z. OVERLEDEN: J. J. Arense, wedr van u. Carmejoole 66 j. - G. J. W. Teepe, man van P. A. van der Plaat 74 j. S. den Boer. man van J. E. van Vliet 83 j. - J. A. van der Staaij, óng. vrouw 76 j. G. de Raad. man van M. van Willigen 65 j. - P. van Veen. man van M. Masson 52 j. - W. Weeda, man van Chr. W. van der Stelt 67 j. - P. M. Nielsen, wed. van W. H. Nielsen 83 J. - C. W. ven Delft, vrouw van M. de Ltlij 46 ,i. J. Boer lage. man van M. Smit 62 j J. M. Baksteen, man van H. W. van Twigt Thans 51 j. - van Reijswoud, wed. van D. Oussoren 66 j. - L. A. Kouwenhoven, man van H. J. van Leeu wen 61 j - H. J. G. van Ommen, dochter 3 m. J. C. Tims, man van A. C. Straub 68 j. N. C. van Rossum. wed. van J. Sehellev't 71 j. h. W. Groeneveld. zoon 1 m. f. Streppel. wed. van F. J. Leijdekkers 84 j. E. J. M. Liebeton, ong. vrouw 74 j. - F. Ruijs- senaars. man van A. A.>Kraan 51 j. J. C. van Krevelen, wed. van P. C. Warnaar 87 J. H. Jager, man van E. H. Homan 73 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2