Statuut van liet Koninkrijk m de branding „Tweede-Kamerdebat" bleef uit Grote slotinzameling van de Stichting 1940-'45 BRITSE SAMENWERKING MET K.S.G. radio programma Vandaag ben ik uw cliënt geworden De Vluchteling Cayenne PUZZLE HERDERSHOND MET HAMER DOODGESLAGEN De katholieke zaak op televisiegebied RU ROL Onze dagelijkse Zacht weer 1 t7" 1 *1 Willem Parel op de film Tien jaar na de Bevrijding Emigranten dragen ook steentje bij Liever emigreren dan tijdelijk naar de West Ontwerp-verdrag Woensdag voor Raad van Ministers Huidgenezing Weer Eurovisie Geen maatregelen tegen KLM-piloot Buitenlandse handel in September Landarbeider: „Ik werd zó woedend VOENSDAG 27 OCTOBER 1954 PAGINA S Tweevoudigs interpretatie Drie bezwaren Vrij dag buitenopnamen in Amsterdam ONDERSCHEIDING Voor Nederlanders geen vaste aanstelling in de Antillen PATER HOOY CssR VLOOT- AALMOEZENIER LOSHANDIGE AGENT VOOR HOGE RAAD Beroep werd verworpen BM.R.S Oplossing van gisteren NAUWER CONTACT TUSSEN KAJ EN KJB NESTOR NED. BIOSCOOP WERELD RIDDER O.N. Ongeluk „Paulus Potter" voor Raad voor de Luchtvaart Dekkingspercentage 86 (v-j. 100) pet FRANS-DUITSE ECON. SAMENWERKING VERLAGING WESTDUITSE INVOERRECHT OP EIEREN? door OTTWELL BINNS 's-GRAVENHAGE, 26 October 1954. Voor de behandeling van het wetsontwerp tot aanvaarding van een Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, dat vandaag in de Eerste Kamer aan de orde kwam herinnert men zich, dat in de Tweede Kamar het bezwaar ter sprake is gekomen van strijdigheid met de Grondwet. Het zou namelijk in strijd zijn met het veertiende hoofdstuk van de Grondwet en bet «in" daarbij over de bijzondere bepalingen nopens de overgang naar dr nieuwe°rechtsorde. Er schijnt nu een interpretatie mogelijk te zijn, dat men op grond van artikel 55 van het Statuut een overgang naar een nieuwe rechtsorde zou kunnen vestigen met een eenvoudige meerderheid, wat dan in strijd zou zijn met de bepalingen van de Grondwet. Wij hebben indertijd bij de behandeling in de Tweede Kamer de staatsrechtelijke kant van deze zaak uitvoerig uiteengezet. Het waren toen vooral de heren Oud (WD) en Schouten (AR), die deze grondwettelijke bezwaren hadden. Wij herinneren er aan, dat de eindstemming dit merkwaardige resultaat te zien gaf, dat de VVD met uitzondering van mevr. Fortanier-De Wit, die bet Statuut mede had helpen voorbereiden zijn fractieleider volgde en dat de heer Schouten in zijn fractie met zijn bezwaren alleen bleef staan en zijn fractie deze bezwaren minder belangrijk vond dan de aanvaarding van het Statuut. In de Eerste Kamer nu zijn deze be zwaren niet zo breed uitgemeten als des tijds in de Twede Kamer. Men stond hier op het standpunt, wat o.a. werd ver dedigd door de heren Algra (A.R.) en De Dreu (P.v.d.A.), dat het onvruchtbaar was dit debat opnieuw te beginnen, al voegde de heer Algra daaraan toe, dat dit de vrijheid van hen, die grondwettelijke bezwaren hadden, onverlet liet. De heer De Dreu verdedigde het standpunt, dat het na de aanneming met algemene stem men van het Statuut in Suriname en in de Ned. Antillen beter was de discussie hier te beperken. De heer Kropman (K.V.P.) bestreed vooral prof. Molenaar (V.V.D.) die de bezwaren van prof. Oud, zijn partijgenoot in de Tweede Kamer, had onderschreven en nog eens uitvoeng had ontwikkeld. De heer Kropman stelde zich op het standpunt dat prof. Romme ook m de Tweede Kamer had verdedigd, dat de res tricties in de art. 217 en 218 van het veertiende hoofdstuk van de Grondwet alleen betrof- fen de over gang naar en de aanvaar ding van de nieuwe rechts orde, maar niet de perio de der wer king. Na aan vaarding en de bevestiging door de Ko ningin is het veertiende hoofdstuk, dat in de Grond- Mr G KROPMAN wet is ge- Grondwet openhakken.. bracht Jrnrt van de nieuwe rechtsorde, uitgewerkt. Nu blijkt het, aldus mr Kropman, dat een tweevoudige interpetatie mogelijk is en voor dat geval beriep hij zich op Schol ten, die meent, dat men in dat geval de bedoeling moet bezien als een hulpmid del om uit de moeilijkheden te komen. En de bedoeling van deze grondwets wijziging was het openhakken van de Grondwet om een compromis mogelijk te maken. De heer Pollema (C.H.) had nog een nieuw argument tegen de grondwette lijke bezwaren van prof. Molenaar. Hij wees op art. 215 van de Grondwet, waar sprake is van het „gepleegde en nog plegen overleg". Dit hoofdstuk is erin gebracht in 1948 (veertiende hoofdstuk) en het nog te plegen overleg betrof dus de zaken in de jaren na 1948 en dus ook dit ontwerp. De heer Oud aanvallend zei- de hij, dat de bezwaren, die deze in de Tweede Kamer had ontwikkeld van de zelfde man kwamen, die de souvereini- teitsoverdfacht wél had aanvaard als in overeenstemming met de Grondwet, maar dit Statuut niet. Hij aanvaardde de bepa lingen van het Statuut als grondwettig en zou er gaarne zijn steun aan geven. De heer Kropman vertelde nog, dat de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie vóór het Statuut was. Waaruit bleek, dat één lid van zijn fractie er tegen zou zijn. De heer Kropman zeide voorts, dat het een lid van zijn fractie was, die op het ogenblik ziek was en die dus morgen, als hierover moet worden gestemd, ook niet zijn stem zal kunnen uitbrengen. Dat dit de heer Sassen is, be hoefde hierna voor niemand meer een geheim te zijn. De heer Algra (A.R.) had drie bezwa ren tegen het statuut. Het was te ver nuftig, de kwestie van Nieuw-Guinea was niet alleen een aangelegenheid voor Ne derland, maar voor het Koninkrijk en de positie van de gevolmachtigde minister was niet te verenigen met het Ned. Staats bestel. Maar hij bewonderde de federa tieve gedachte van het Statuut, zoals dat binnen het Koninkrijk zou worden ge vestigd, waarbij de rechtszekerheid met waarborgen was omringd en de wil aan. wezig was tot overleg en samenwerking. Daarom sprak hij van een historische dag op het ogenblik, dat dit Statuut zou worden aanvaard. De heer Pollema noem de het een dag van blijdschap en minister Kernkamp zal dan ook morgen niet veel moeite hebben om de oogst binnen te halen. In de avondvergadering werd de Can- berra-overeenkomst behandeld. Uit de rede van de heer Wendelaar (V.V.D.) bleek eigenlijk, dat het niet de bedoeling van de Kamer was geweest deze overeenkomst aan de goedkeuring van de Kamer te onderwerpen. Het was eigenlijk alleen aangevraagd en tien leden van de Eerste Kamer moeten die aanvrage doen uit courtoisie tegenover de minister van Buitenlandse Zaken, maar courtoisie is nog geen juist gebruik van rechten en plichten. Het motief was eigenlijk geweest, dat een der ondertekenaren van het verdrag aan de voorgestelde wijziging niet kon meewerken en nu wilde men door de behandeling de minister tegemoet komen. Het was naar wij menen, prof. De Zwaan geweest, die dit idee had geopperd, maar die was intussen ziek geworden en nu nam prof. Gerretson zijn taak over. Deze maakte van de gelegenheid gebruik om een aanval te doen op de ambtenaren van Buitenlandse Zaken. Wat de minister de gelegenheid schonk om te zeggen, dat hij in zijn ambtelijke en niet-ambtelijke leven zelden een organisatie had ont moet, die zo efficient, bekwaam en met ijver werkte als de ambtenaren van Bui tenlandse Zaken. Het had verder met veel om het lijf. Minister Beyen antwoordde op zijn be kende gemakkelijke manier en de Kamer vond het al lang goed Vrijdag beginnen in Amsterdam de buitenopnamen voor de nieuwe Neder landse speelfilm „Het wonderlijke leven van Willem Parel". Hierop aansluitend beginnen op 8 November in de Cinetone studio's te Duivendrecht de studio-op namen. De regie is, zoals gemeld, in handen van Gerard Rutten, die samen met Joop Geesink, Eli Asser en Max Dendermonde het draaiboek samenstelde. De titelrol wordt natuurlijk gespeeld door Wim Son- neveld. De verdere hoofdrollen door Pe- ronne Hosang, Hans Kaart en een debu tante, Femke Talma. Medewerkers zijn verder nog Herbert Joeks, Rijk de Gooyer en Tom Kelling. Laatstgenoemde zal een nieuw lied zingen getiteld „Wonderen zijn de wereld nog niet uit", waarvoor de muziek werd ge schreven door Dolf van der Linden, die met het Metropole-orkest de muzikale be geleiding van de film verzorgt. Verwacht wordt, dat de film omstreeks eind Januari van het volgend jaar voor het eerst in de bioscopen zal worden ver toond. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr J. W. B. van JMÏnister"*Kernkamp zal morgen op de j der Stigchel, directeur van het Museum algemene beschouwingen over het Sta- voor het Onderwijs der gemeente 's-Gra- tuut antwoorden.F. S. venhage. (Advertentie) niHl ANISETTE SUPER-EINE f 9.20 per fles Voor de handde N.V. Levert «t Co. Amaierdeq» C Wat nog nimmer in ons land is ge schied heeft de Stichting 19401945 we ten te bewerkstelligen: binnen zeven da gen vond zjj maar liefst 113 autoriteiten, onder wie alle leden van de regering, alle commissarissen der Koningin, alle fractievoorzitters in Eerste en Tweede Kamer, de burgemeester van alle pro vinciale hoofdsteden, kerkelijke autori teiten en vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersverenigingen en nog vele anderen, bereid zitting te nemen in een aanbevelingscomité voor haar lustruminzameling 1955. Op 10 Mei van het volgend jaar herdenkt ons volk voor de tiende maal zijn bevrijding en ook de stichting '40-'50, die de zorg op zich heeft genomen voor ruim 6000 gezinnen van gesneuvelde verzetsstrijders en voor 1100 invaliden, bestaat dan tien jaar. Om het leed van al deze oorlogsgetroffenen te verzachten heeft de stichting ongeveer 30 millioen nodig. Dank zij de spontane giften vlak na de bevrijding, dank zij ook de jaarlijkse aanvulling door de „uur loonactie", de collectes en niet in het minst dank zij het trouwe leger van 120.000 contribuanten dat jaarlijks zes ton bijeenbrengt, is men nog vier tot vijf millioen gulden verwijderd van het be oogde doei. En dat doel wil de stichting op het tweede lustrum van de bevrijding bereikt hebben. De viering van de 10de Mei in 1955, waarvoor een Nationaal Bevrijdingscomi té wordt opgericht dat alle festiviteiten zal coördineren en dat als eerste punt op zijn program heeft staan: stimulering van de offervaardigheid ten behoeve van de weduwen, wezen en invaliden, die door de stichting geholpen worden, zal, aldus wil de minister-president het. in het te ken van herdenken en gedenken staan. De stichting '40-'45 vraagt nu van het Ne derlandse volk in al zijn geledingen een inlossing van het restant van de ere schuld; na 1955 wil zij „van de straat" af en haar verder werk met behulp van de contribuanten geruisloos verrichten. Zij zal dan ook tal van acties ontplooien, waardoor dit plan verwezenlijkt kan worden. Allereerst met de gebruikelijke uurloon- en tramkaartenacties, voorts met collectes in de kerken op 30 April en 1 Mei. en met collectes in de schouwbur gen en bioscopen. Bovendien wordt een beroep gedaan op allerlei verenigingen een som uit de kas af te staan, wordt aan gemeentebesturen en Provinciale Staten een éénmalige subsidie gevraagd en wor den twee soorten sigaretten in de handel gebracht met een toeslag van 20 ct. De schooljeugd wordt ingeschakeld via een speciale spaaractie („opdat ook zij we ten en voor leerlingen van middel bare scholen wordt een boekwerkje over het verzet beschikbaar gesteld. Tot slot hoopt de stichting met een huis-aan-huis- actie in de week voor de bevrijding de laatste gaatjes te vullen, nodig om het viervoudige te halen van de andere jaar lijkse inzamelingen welke ongeveer 1.2 millioen opbrachten. Ons gehele volk moet voor dit prachti ge doel kunnen geven en vandaar dat de stichting met medewerking van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en van de Emigratie-Centrales ook 'n beroep zal doen op alle Nederlanders in het buiten land zoals de 120.000 emigranten. De be kende lithograaf Aart van Dobbenburgh ontwerpt een suggestieve prent, die als eigenlijk overbodige aanbeveling voor de acties, waaraan radio en televisie grote aandacht zullen besteden, overal verspreid zal wördert. Het Koninklijk Huis heeft zijn volle instemming met de plannen betuigd. Sprekende over zijn vacantieverblijf in Nederland, heeft gouverneur Struycken gezegd, dat het feit, dat het zo moeilijk is Nederlandse deskundigen te laten uit komen voor vacatures in de Ned. Antillen voor een belangrijk deel te wijten is aan de omstandigheid, dat zij in de Antillen altijd in „tijdelijke" dienst komen en geen vaste aanstelling kannen krijgen. De oorzaak hiervan is, dat de Antil liaanse autoriteiten functies willen open houden voor landskinderen, die zich in Nederland of elders specialiseren. Hier door is het zeer moeilijk hoger politie personeel, artsen met ervaring op sociaal terrein, maatschappelijke werksters, on derwijzers enz. enz., kortom, allerlei men. sen, wier aanwezigheid in deze zich snel ontwikkelende maatschappij nodig is, te krijgen De Nederlanders verkiezen kennelijk emigratie naar Australië, Canada of andere landen boven een tijdelijk verblijf op de Antillen, omdat zij elders een toe komst voor het leven kunnen opbouwen. De aanzienlijke verbetering van de toe stand in Nederland, het tekort aan ar beidskrachten daar, de perfecte sociaie maatregelen enz. oefenen uiteraard ook invloed uit. temeer- omdat in verhouding met Nederland, de salariëring op de An tillen niet meer zo aantrekkelijk is als voorheen. Ook meent gouverneur Struycken, dat de onvriendelijke opmerkingen, somtijds op politieke vergaderingen aan het adres van de Nederlanders gemaakt, van invloed zijn. Met ingang van 1 November is pater L. Hooy C.s.s.R. benoemd tot vlootaal- moezenier met de rang van luitenant-ter- zee-eerste-klasse. Pater Hooy was tot op heden directeur van het broeder-juvenaat op de Nebo te Nijmegen. De Britse regering heeft zicb in begin sel kunnen verenigen met een ontwerp verdrag met de Europese Kolen- en Staal gemeenschap, zoals dit onlangs in infor mele besprekingen tussen de heer Monnet, voorzitter van de Hoge Autoriteit van de K. S. G. en Duncan Sandys, voormalig Brits minister van bevoorrading, is uitge werkt. De Raad van ministers van de Kolen- en Staalgemeenschap zal Woensdag te Luxemburg bijeen komen ter bespre king van dit ontwerp-verdrag, dat niet veel meer inhoudt dan een schema voor samenwerking, als voortvloeisel van de voorsteilen door de Hoge Autoriteit in December van het vorige jaar gedaan. De nadruk wordt er op gelegd, dat sa menwerking in verschillende opzichten vruchtbare resultaten zou kunnen opleve ren, ook al kunnen de H. A. en de Britse regering slechts indirecte middelen tot verwezenlijking ervan aanwenden. Het ontwerp-verdrag zou, naar de Fin. Times meldt, voorzien in de instelling van een Raad van Samenwerking (Council of Association) samengesteld uit Britse mi nisters en leden van de H. A. De taak van deze raad zou zijn de Britse en West- europese politiek in zaken van gemeen schappelijk belang met elkaar in overeen stemming te brengen. De Raad heeft geen directe macht, maar aanzienlijke invloed kan in beide kampen worden uitgeoefend door de H- A. ener zijds en door de National Coal Board en de Steel Board anderzijds. Men meent op deze wijze tenminste on juiste concurrerende expansie van de we derzijdse industrieën te kunnen tegengaan. De raad zal zich voorts hebben bezig te houden met de bevordering van de vrije handel tussen het V. K. en de zes landen van de K. S. G. De onderlinge afhanke lijkheid van beide gebieden wordt als een gegeven feit aangenomen. Wat betreft steenkool kan worden geconstateerd, dat de leveringen van het V. K. aan de zes landen van de gemeenschap gestegen zijn van 314 millioen ton in 1952 tot meer dan 5 millioen ton in 1953. Het V. K. kocht daarentegen in Europa in 1953 slechts 500.000 ton, maar naar verwachting zal de hoeveelheid in 1954 stijgen tot 2 millioen ton. Het V. K. betrok in 1952 1 millioen ton staal uit landen, welke tot de gemeenschap behoren en in 1953 750.000 ton. De leve ring van staal aan de landen van de ge meenschap door het V. K. was echter ge ringer van omvang en bereikte in 1953 nog niet de 250.000 ton. Een van de moeilijke punten, die ze ker in de Raad van Samenwerking ter sprake zullen komen, is het systeem van dubbele prijzen, dat in het V. K. wordt toegepast, zodat het Continent er niet zo voordelig kan kopen als de Britse afne mers. Vermoedelijk zal de raad eens per jaar een verslag over zijn activiteit publiceren. De agent van politie T. W. uit Bloemen- daal hield in Juni 1952 een fietsend paar aan wegens een verkeersovertreding. Hoe wel geen verzet wer<j gepleegd, werd een jongeman met de gummistok geslagen. Deze kwestie had een nasleep voor het ambtenarengerecht. Wegens mishandeling en een voor dit gerecht afgelegde valse eed werd de agent veroordeeld door het Amsterdamse ge rechtshof tot 4 maanden gevangenisstraf. De veroordeelde kwam In cassatie. Van daag heeft de procureur-generaal bij de hoge raad geconcludeerd tot verwerping van het beroep. Het arrest werd bepaaid op 23 November. Huidzuiverheid - Huidgezondheid De komende maanden zullen, zoals be kend, de Europese televisiestations weer programma's uitwisselen. Hoewel omtrent de programma's voor de laatste twee we- ken van December nog niet alle onder- handelingen zijn afgesloten, is_ het thans toch reeds mogelijk een overzicht te ge ven van hetgeen in de komende weken internationaal zal worden uitgezonden. De Nederlandse televisie zal deze program ma's relayeren naast de normale program ma's op Dinsdag- en Vrijdagavond. Deze lijst ziet er als volgt uit: 1 November: een reportage uit Londen van de internationale wedstrijd schoon- rijden op de schaats voor dames. WOENSDAG 27 OCTOBER Uitzending vanuit Engels Trans.t Camp Hoek van Holland. Golflengte nie 22.00 uur Martin Block. 22.30 uur Jo Stafford zingt. 22.45 uur De Band speelt. 23.00 uur Bing Crosby Show. 23.30 uur Verzoekprogramma. 00.30 Sluiting. DONDERDAG 28 OCTOBER HILVERSUM I. (402 M) 7.00 KRO. 10.00 NC RV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. en Kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. vrouw. C.3o Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.35 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath Nws. 13.20 Pianoduo. 13.50 Gram. 14.00 Kamerork. 14.35 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Kamermuz. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.55 Instr. trio. 18.25 „Uw naam in mu ziek". 18.40 Caus. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19-20 Saciaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 22.00 Periodieken Parade. 22.10 Gram. 22.20 Orgel. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 M) 7.00 AVRO. 7.50 VP RO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7 50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 10.50 V. d kleuters 11.00 Oe Antwoordman, 11.15 Metropole ork. 11.45 Caus. 12.00 Musette ork. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.33 Lichte muz. 12.50 ..Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Med. ot gram. 13.20 Caus 13.25 Sport. 13.55 Beursber 14.00 Hoorsp. 14.40 Gram. 14.45 V. d. ziekeo. 15.30 Zang en piano. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Amus, muz. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Rege- ringsui tz. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.25 V. d. jeugd. 18.40 Piano, gitaar en bas. 19.00 V. d. kind. 10.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Rep. 19 15 Amus. muz. 19.45 Klankb. 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.15 Radio Philh. Ork., groot koor en solist. 21.10Hoorsp. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.30 Lichte muz. 23.50—24.00 Gram. Enircland, BBC Home Service. 330 M. fn no V d. scholen. 13.00 Orgelspel. 13.25 V. d. ai Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Med. 14.20 pl muz 15-00 V. d. scholen. 16.00 Gram. Ph 24 RaM-rep 16.40 Ork. conc. 17.30 Vragenbe- lb.25 Race ïtp irsb Weerber. 19 nn Tsiwc - 4 on nn V d kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. in V? r 19 25 Sport. 19.30 Orgelspel. 19.50 10. lo Caus. lp- qj-r. conc. 21.35 Ameri- Caus. 20.00 Gram. Qevar> progr. 22.00 kaanse nieuwsbriet.^^- Q Qrk> conc> 23.30 19.30 Kamermuz. 20.30 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Amus. muz. 24.09 Nws. 0.25 Lichte muz. Frankrijk Nationaal Progr. 347 M. 12.30 Operaconc. 13.00 Nws. 13.20 Operaconc. 14.00 Nws. 14.05 Recital. 14.25 Hoorsp. m. muz. 16.05 Gram. 16.45 Recital. 17.10 Orgelconc. 17.5d Gram. 18.00 Orkestconc. 18.30 Amerik. pitz. 20.00 Nationaal ork. 22.25 Gram. 23.4524.00 Nws. Brussel. 324 en 484 M. 334 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Ba zuinkwartet. 14.30 Franse les. 14.45, 15.35 en 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Volksliederen. 16 15 Gram. 16.30 en 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Kinderkoor. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Voordr. eann'omr. ork. 20.10 Klankb. 20.40 „Franciscus", „eatorium. de 21.40 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Omrork 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. ?54„nMrram 13-60 Nws. 13.15 en 14.15 Gram. 12.00 Gram. 5 Lichte muz. 17.00 Nws. 14.30 Ork.conc. lg 3Q Nws^ 2„ 00 Hoo 17.15 Gram. 19.13 muz. 22.55 Nws. 22.00 NWS. 22.13 *J tj.rv Uitzendingen voor Ned. BBC European o „sVen verschenen en: En- 22.00—22.30 Nws.zoe 2,H M)_ gelse literatuurgeschiedenis. 4 November: optreden van Audry Hep burn en Toon Hermans in Den Haag. 6 November: relayering van een pro gramma uit München, waar het orkest en het ballet van de Bayrische Staatsoper de opera „Die Schone Gartnerin" van Mozart uitvoert. 15 November: een concert uit Londen met als solist de violist Jehudi Menuhin. 20 November: de aankomst van St Nico. laas in Amsterdam. 28 November: een programma uit Mi laan, waar paardenrennen worden gehou- den om de Grand Prix des Nations 1 December: uit het ,W,e™},le?st^/.0"r,te Londen de voetbalwedstrijd Engeland— Duitsland. 2 December: een studioprogramma uit Zwitserland met ee° documentair pro gramma onder de titel „Een vallei onder water". 5 December: uit Rome een reportage van de voetbalwedstrijd Italië-Argentinië. 11 December: uit Londen in de middag uren een speciaal kinderprogramma. 19 December: uit Bazel een reportage van de ijshockeywedstrijd Zwitserland- Rusland. Horizontaal: 1. ta; 3 .om; 5. si; 6. Ik; 8. ork; 9. ede; 11 gal; 12. ka; 13. tor; 14. sa; 15. ode; 17. ree; 20. oever; 22. emmer; 24. la; 25. mi; 26. psalm; 29. leest; 32. leo; 33. een; 34. ot; 36. rijn; 38. eb; 39. nek; 40. est; 41. opa; 42. kr; 43. al; 44. eg; 45 ek Verticaal: 1. tokio; 2. ara; 4. meter; 5. serre; 6. las; 7. klaar; 10. do; 15. ovaai, 16. de; 18. em; 19. emmen; 21. els: 23. eis; 26. pronk; 27. Ie; 28. morel; 29. lente; 30. ee; 31. tabak; 35. ter; 37. ijs; 38. epe. In een bijeenkomst van de dagelijkse besturen van de nationale leidingen van de Katholieke Arbeiders Jeugdbeweging en de Katholieke Jeugdbeweging is de brief van mgr J. P- Huiberg fl.d. 1 Juli 1954 besproken, waarin een aanvulling werd gegeven op het bisschoppelijk besluit van 25 September 1945 inzake de zorg voor de jongste arbeiders, die nu K.A.J. en K.J.B. betreft. In een vriendschappelijke sfeer werden de verschillende aspecten van deze rege ling onder ogen gezien. Een nauwer con tact en overleg tussen de belde organisa ties onderling, werd als noodzakelijk aan vaard. De directieven, welke in de diocesen in onderling overleg van de diocesane leidingen reeds zijn uitgegeven, dienden mede als richtsnoer voor de be spreking. Men besloot vervolgens dit con tact regelmatig te zullen herhalen. Tjjdens een voordracht bjj de Haagse première van „Uw Onbekende Huisge noot", de film over de K.R.O., heeft de heer T. Rammelt, programmaleider bij deze omroep de katholieken opgeroepen om met alle krachten te ijveren voor de katholieke zaak op televisiegebied, waar door het werk van pastoor Ferquin niet beter voortgezet zou kunnen worden. Volgens de heer Rammelt zal de tele visie onherroepelijk de radio uit de aether verdrijven, zoals nu reeds in de V.S. het geval is. Op zijn studiereis door dit land had hij slechts kunnen leren, wat wij hier moeten vermijden. „Door nu zijn steun te geven aan de eigen katholieke radio-omroep steunt men het recht op een eigen televisie-omroep", aldus de heer Rammelt. Hij verdedigde het „vier-omroepenstel- sel", omdat men de tegenstellingen niet oplost door in één omroep samen te gaan, doch wel aan elkanders wensen en eisen tegemoet kan komen van een eigen zelf standigheid uit. Ons omroepstelsel noem de de heer RammeR-nieLWeehts een uni cum, doch tevens een voorbeeld voor de gehele democratische wereld. Tenslotte bestreed spreker een politieke rubriek, zoals die, waarin de VARA de dingen van de dag bekijkt door de rode bril van Evert Vermeer. „Deze debatten ontaarden in een steekspel van woerden zo zei de heer Rammelt, bij iedere zet van de ene partij volgt een nog veel be tere van de andere. Ongelijk bekennen voor millioenen luisteraars kunnen da sprekers niet opbrengen en de luisteraars Tijdens een hem gisterenmiddag ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van het Passage-theater te Den Haag aange boden receptie heeft dr J. Hulsker, hoofd van de afdeling Kunsten van het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de 87-jarige heer S. Kinsber- gen, directeur van genoemd theater en nestor van de Nederlandse bioscoopwe reld. namens de minister meegedeeld, dat het H.M. behaagd had hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. van de tegenpartij, in ons geval de niet- katholieken, zouden zich slechts ergeren en niet nader gebracht worden tot een juiste opvatting van het katholieke ge loof". De filmvoorstelling werd georganiseerd door de Haagse Katholieke Garde. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de hoofdlegeraalmoezenier mgr Van Straelen en de generaal b. d. Van Voorst tot Voorst. De wnd. directeur-generaal van de luchtvaart heeft gisteren de raad voor de luchtvaart verzocht geen maatregelen te nemen tegen de 31-jarige gezagvoerder van de K.L.M., H. F. Hawkins. Deze ge zagvoerder startte met de Convair „Pau lus Potter" op Tweede Pinksterdag 1953 voor een vlucht naar Parijs. Naai hij ver klaarde had hij, toen het vliegtuig een maal los van de grond was, geen controle meer op zijn hoogteroer, weshalve hij be sloot een buiklanding uit te voeren. Bij deze buiklanding schoot het vlieg tuig van het vliegveld Schiphol dwars over de Schipholweg en doodde daarbij twee meisjes van resp. zestien en vier jaar. Het vliegtuig brak doormidden, vijf voorbijgangers op de weg werden gewond. Van de passagiers werden drie zwaar ge wond en negen licht gewond, terwijl van de bemanning de derde piloot en de boordwerktuigkundige zware verwondin gen opliepen. Uitvoerig is voor de raad voor de lucht vaart gediscussieerd over de mogelijke oorzaak die ertoe leidde dat gezagvoerder Hawkins meende geen controle op zijn hoogteroer te hebben. Men bracht hierbij in het geding dat de spanning-regelaars van de trekkabels van het hoogteroer niet of onvoldoende olie bevatten. De getui- gen-deskundigen noch de wnd. directeur- generaal konden echter met overtuiging zeggen, dat dit de oorzaak van een ver lies aan hoogte bij de start kan zijn ge weest. De raad voor de luchtvaart zal op 7 December uitspraak doen. Volgens de door het C. B. S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in September 1954 890 millioen (v.m. 872 millioen), ter wijl voor een waarde van 764 millioen (v.m. 702 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 86 (v.m. 81 en v.j. 100). Na vandaag blijf ik Uw Castella Parels gebruiken. Ik had mijn was ongeveer 2 uur in het hete Castella sop gezet en toen ik mijn goed eruit haalde was het resultaat geweldig. Mijn tafellakens, vinger doekjes enz. waren „stralend-wit". Het bonte goed daarna gewassen knapte heerlijk op- Tot het einde toe behield ik mijn zacht schuimend sop, in een woord, 't was 'n genot met Parels te wassen In de toekomst zal mijn was „parelend" helder worden. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen U vliegt nu door de was heen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in 't water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Frankrijk en West-Duitsland hebben overeenstemming bereikt over het begin sel van economische samenwerking op grote schaal tussen beide landen, alsmede over handelsverdragen op lange termijn. De volgende maand zullen handelsbespre kingen tussen de beide landen beginnen, aldus is officieel te Parijs meegedeeld. Volgens het gepubliceerde communiqué hebben Mendès-France en Adenauer tij dens de vorige week gehouden besprekin gen de wens uitgesnrok?n. dat onderne mingen in beide landen en Frans-Duits kapitaal zullen samenwerken in Europa en overzee. De twee regeringen overwegen voorts de oprichting van een Frans-Duitse economi sche commissie en van eer kamer van koophandel. Omtrent de vraagstukken, verband hou dende met de kanalisatie van de Moezel, wordt medegedeeld, dat deze onderwerp van nieuwe besprekingen zullen uitmaken en uiteindelijk tezamen met de andere be langhebbende landen zullen worden be sproken. De overeenkomsten op lange termijn tus sen beide landen zullen voornamelijk be trekking hebben op bepaalde landbouw producten, meer in het bijzonder tarwe en uiteindelijk ook suiker- De Bondsdagfractie van de Vrije Demo craten heeft een initiatiefvoorstel inge diend tot invoering van een gemengd glijdend invoerrecht op eieren, dat DM 192 per 100 kg zou moeten bedragen, vermin derd met 60 pet van de douane-waarde. Dit recht zou dan op 1 November a.s. van kracht moeten worden. Door een anoniem briefje is de rijks politie te Callantsoog in Mei van dit jaar op het spoor gekomen van een dieren mishandeling door de 35-jarige landar beider F. de B. aldaar. Hij had van een lid van de dierenbescherming te Schagen een Duitse herdershond gekregen en heeft het dier op de avond van de 19e Mei met een klauwhamer net zo lang op de kop geslagen tot de hond dood was. Wegens dierenmishandeling was de landarbeider door de politierechter te Alkmaar tot een maand gevangenisstraf N\vs, 22.15 Town 9T45" Pari. overz. 24.00 Wetenschappelijk overz. 23.43 ran. —0.08 Nws. Engeland, BBC A'^aEhoek" 1°12.15 Voordr. 12.00 „Mrs. Dale s DaguoeK 131- Lichte 12.30 Ork.conc. 13.00 Farl.^ o^ 1s.n0 V. d. muz. 13.45 Ork.conc. 14 45 V. d kind. 15.00 V d_ 16.30 Pianospel. 16.45 vrouw. 16.00 Gevar.muz. 10-33 J7 3Q Lichte muz. 17.15 „Mrs. Dal.eAn Ork conc. 19.15 Caus. 17.45 Fabrieksfanfare. 18.30 OrK.cinu V a ..a 9(1 00 NWS. 20.23 SP"' V. d. jeugd. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. -- inter- 20.30 Gevar.progr. 21.00 Lichte muz. 11- 0g Views. 22.00 Klankb. 22.30 Gevar.progr. Nws. 23.15 Act. caus. 23.20 Caus. 23.30!R?"® 0.05 Voordr. 0.20 Lichte muz. 0.50—1-00 Nws. NWDR. 309 M. 12.00 Orkestconc. 13.00 Nws. 13.10 Omr. ork en sol. 14.15 Gevar. conc. 16.00 Filmmuz. Pianorecital, 17.00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 55. Sandy hernieuwde zijn pogingen. Meisje, sprak hij, er zp deze geschiedenis enige vreemde dingen, waa je niet het minste vermoeden van hebt, maar die je de een of andere dag zult ontdekken, en als dat gebeurt, zul je God ervoor danken, dat en Sandy Muir je voor een misdaad behoed heD ben. Een misdaad? Ja, en ex-ger dan dat. Als je alles wist, zou je er niet meer over denken, haar weg te willen sturen. Maar God dank, heb jij hier niet het laatste woord per slot van rekening zijn het Dudley en ik, die hier te beslissen hebben. Ik zal hem terstond wekken, en hem vertel len dat die dame verzoekt bij ons te mogen blijven, en dat, als zij weggaat, ik met haar mee ga. Basta. Hij sprak op zulk een vastbesloten toon, dat het meisje uitriep: O, Sandy, dat Hij schonk geen aandacht aan haar woorden, maar stapte in de richting van de hut waar Langdon mets vermoedend van het vreemde voorval buiten nog steeds doorsliep. Mimi bleef staan waar ze stond, nog immer even vijandig, ter wijl de vrouw naast haar met door tra nen verduisterde ogen voor zich uit staarde over het water. Vanuit de hut kwam het geluid van zachte stemmen en dan plotseling luid op de stem van Langdon, met een klank van uiterste verbazing: Maar, dat kan niet, Sandy! Ik vertel je de zuivere waarheid, kerel. Als je haar kunt overhalen... De stemmen werden weer onverstaan baar zacht, na enige tijd klonken voet- stappe" en de twee mannen kwamen te voorschijn. Mimi draaide zich om, en T anedon kwam recht op haar toe, slechts een zijdelingse blik werpend op Adèle. Mimi begon hij met een stem, die zijn emotie verried, kom een eindje met me mee. Ik heb je iets belangrijks te ze«^nmeisie ging terstond met hem mee «n haaT arm door de zijne trekkend, en haar r „aar een donker pTelfe aan het verst verwijderd eind van de open plek. De vrouw volgde hen met een blik van volkomen begrijpen. Zo, mompelde ze, dus... Precies, beantwoorde Sandy de on uitgesproken vraag. Dudley is een Soe kerel. Je hoeft je geen zorgen temaken voor haar toekomst. Heeft u hem alles verteld? Wel dat u haar moeder is. Maar over haar vader heb ik nog geen woord durven zeggen. Dat zou teveel van net goede ineens zijn! Het is het beste, dat zo lang mogelijk verborgen te houden, dus weest voorzichtig, het niet te verra- d6— Ik zal zwijgen als het graf. Maar wat is zij vreselijk hard voor me. Ja, zo is de jeugd dikwijls. Als ze het leven een beetje beter hebben leren kennen, verandert dat wel. U.u is een goede man, monsieur Sandy. Ik? Lieve hemel! Ik ben een bruut van een kerel. Maar ik heb een weinig in de wereld rondgekeken en weet dat iedere man of' vrouw op zijn tijd een beetje medelijden verdient. Ik hoop voor u dat het meisje van gedachten veran dert. Beide zwegen, wachtend tot de twee jonge mensen zouden terugkomen. Toen ze eindelijk verschenen, trilde de vrouw van opwinding. Zou hij het haar verteld hebben? fluisterde zij half snikkend. Neen. Het is er nog niet de geschik te tijd voor. De twee kwamen nader, en spoedig ontdekte Sandy, dat, hoewel haar houding nog verre van vriendelijk was, Mimi toch iets toegeeflijker geworden was. Ze bleef zwijgend op een afstand staan, terwijl Langdon het woord deed. Alles is geregeld, zoals Sandy het wenste sprak hij op kalme toon. Voor de rest van de nacht zult u de hut met Mimi delen. Sandy zal mijn hangmat daar ophangen... De mijne, onderbrak hem de Schot. Wat komt er een hangmat op aan, fluisterde de vrouw met een verstikte snik. De grond... U is een vrouw, onderbrak Langdon kortaf. Sandy en ik zouden al niet veel beter dan dieren moeten zijn, om u de last en het gevaar te laten lopen, dat ons deel is. Als u een ogenblik wilt wachten, zullen we alles zo spoedig mo gelijk klaar maken. Hij gaf Sandy een wenk en beide man nen gingen hun hut binnen waaruit ze even later weer tevoorschijn traden en met een hangmat naar de andere hut liepen. Het meisje en de vrouw wachtten zwijgend tot ze weer naar buiten kwamen Alles is gereed, sprak Langdon, en fluisterde vervolgens Mimi enige woor den in het oor. Het meisje wendde zich tot haar gewe zen vijandin. „Wilt u me volgen.' Samen gingen ze de hut binnen, terwijl Sandy het vuur bijeen haalde. Dan ging hij weer op de kist zitten en stak na denkend een pijp op. Na een paar grote rookwolken uitgeblazen te hebben, keek hij zijn metgezel aan en fluisterde: Wel kerel dat is een gekke toestand voor je. Een tragische toestand voor die vrouw, antwoorde Langdon. Zou je werkelijk denken? Meen jij dan van niet? Neen! Je neemt de kwestie nog al kalm op Niet iedere man zou zo'n vrouw voor schoonmoeder wensen. Wat je me verteld hebt, verandert de zaak helemaal. Enige tijd bleven beiden zwijgen, tot tenslotte Langdon de stilte verbrak. Ik geloof, dat we een zware strijd tegemoet gaan. Als Mimi niet verandert.. Maak je daarover maar geen zorgen Het oerwoud is Cayenne niet! Zé zal op de duur wel op het gezelschap van de vrouw aangewezen zijn en dan., de stem van het bloed is een verbazend vreemd en sterk tets. We zullen zien, hoe de zaak afloopt. De ochtend brak aan en de verhoudin gen schenen er niet veel beter op ge worden zijn. Na verloop van een paar dagen viel er evenwel, zoals de Schot voorspeld had, enige ontspanning in de vijandigheid van Mimi te bespeuren. Van grote invloed hierop was het werk wat het kleine gezelschap verrichtte, dat me nig opwindend ogenblik meebracht. Vlak bij de oude vindplaats van Lang don, die reeds overwoekerd was door kruisplanten, groeven de mannen een kleine kuil tot ze de bovenste aardlaag geheel verwijderd hadden en de diamant- houdende klei- en grint-laag bloot kwam. Deze werd uitgegraven en gestort in een lange watergoot, welke uitliep op een grote zeef, waarin de zwaardere delen van het zand gescheiden werden. Het grint en de eventuele diamanten stortte men daarna uit de zeef in een bak. De inhoud werd dan nogmaals gewassen en snel rondgedraaid, opdat aanwezige dia manten van het grint gescheiden zouden worden. In het midden moesten de dia manten zichtbaar worden, terwijl alle overige bestanddelen door hun geringe zwaarte bij de draaiing van het midden weggespoeld werdea (Wordt vervolgd.) veroordeeld. Gisteren is deze zaak in hoger beroep door het gerechtshof te Amsterdam behandeld. „De hond had twee mensen aangevallen en toen heb ik hem twee dagen aan de ketting gelegd. Daarna werd de hond los gelaten, maar hij ging achter de kalveren aan. Toen ik de hond 's avonds eten wil de geven, nadat ik hem eerst aan de ket ting had gelegd, beet hij naar mij. Ik werd toen zo woedend, dat ik de hond met een hamer heb geslagen tot hij dood was", zo verklaarde de verdachte, die voorts zei, dat hij er erg veel spijt van heeft. Als getuige a décharge werd de werk gever van de verdachte gehoord. „Hij is altijd erg goed voor dieren. Hij heeft een complete menagerie in zijn huis: konij nen, parkieten en katten", zei deze. Op verzoek van de verdediger besloot het hof de zaak aan te houden, teneinde een psychiatrisch rapport te laten uit brengen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het koude weer, waarbij perioden met zonneschijn werden afgewisseld "®or buien, waarvan enkele met onweer of ha gel gepaard gingen, heeft plaats moeten maken voor een Zuidelijke tot Zuidwes telijke luchtstroom, die betrekkelijk zach te en vochtige lucht naar ons land trans porteert. Deze overgang gaat gepaard met enige regenval en een vrij sterke toene ming van de wind. Opmerkelijk zijn de temperatuurverschillen van de afgelopen nacht. Zo werden Dinsdagavond nog tem peraturen nabij het vriespunt gemeten, terwijl Woensdagochtend de temperaturen meer dan 5 graden bedroegen. Voor de verdere weersontwikkeling is een depres sie van belang die al enkele dagen boven het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan over een uitgestrekt gebied stormachtige winden veroorzaakt. Deze depressie beweegt nu in de richting van het zeegebied tussen IJsland en Schot land. Het frontensysteem, dat er mee samenhangt, veroorzaakt vandaag enige regen. Nadat dit front is gepasseerd, dringt de warmere en vochtige Oceaanlucht naar West-Europa door. Het is echter waar schijnlijk. dat langs het front nieuwe sto ringen tot ontwikkeling komen, die het weer in ons land een onstandvastig ka rakter geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3