Franse handelaar-in-voetballers fungeert als trait d'union tussen de K.N.V.B. en Lille O.S.C. CREDIETVERLENING AAN EMIGRANTEN WENSELIJK Roozenburg-Huisman weer remise ECONOMISCH PROGRAMMA VAN EISENHOWER MYSTERIE IN DE VOETBALWERELD Bossche clubs protesteren bij B. en W. tegen NBVB-wedstrijd in De Vliert VI ASPISBIN K.N.V.B. biedt ook een Vier conclusies wedstrijd aan U r gentie-commissie bezoekt Limburg Minister van Sociale Zaken geadviseerd: Credietwaardigheid noodzakelijk Iitelhouder reeds dicht bij prolongatie Kort geding om Snoek V.S. onderdeel groeiende economie der vrije wereld Stadion Feijenoord laat N. B. V. B. niet toe Tien Nederlanders vrij gelaten Auto reed achter op vrachtwagen Ger de Roos verlaat de K. R. O. VAGINA 5 WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 De derde man.-. En negen punten..-. Houvast Het telegram bestaat voedt! Vluchtelingenhulp kan nog kiezen Voetbalpolitieh Voor het haar van Gentlemen Tussen Venlo en Eindhoven ARBEIDER RAAKTE BEKNELD ONDER TRANSPORTBAND ANDRé VERHÖRST GEEN VREES VOOR VERLAMMENDE DEPRESSIE Nog één in arrest ZEVEN JAAR VOOR MOORDENAAR Vertegenwoordiger gedood; collega zwaar gewond ST WALBURG TE ARNHEM WEER DEKENALE KERK Deken te Enschede benoemd JONGEN DOOR TREIN GEDOOD MET MOTOR KANAAL INGEREDEN Tweede slachtoffer gevonden Het telegram" aan Lille werd verzonden uit Parijs Door MARTIN W. DUYZINGS In de papieren oorlog, die verleden week tussen de K-N.V.B. en de Beroepsvoetbalbond is losgebarsten speelt een, onderhand reeds volop berucht geworden telegram", dat de Franse club Lille O.S.C. op ?- September j.l. van of namens de K.N.V.B. ontvangen zou hebben, blijkbaar een bijzonder belangrijke rol. Nadat, in een boeiend spel van glasharde beweringen en keiharde dementi's het duel rond het telegram verleden week in een draw geëindigd was met, naar het leek, in een voor de Beroepsvoetbalbond wat gun stigere corner-verhouding, wachtte, Maandag j.h, het K.N.V.B.-bestuur niet eens tot het dankbare gejubel rond de eervolle nationale nederlaag in Deurne goed en wel uitgestorven was, om het ademloze vaderland te vergasten op een officiële mededeling, waaruit zon. der veel moeite de suggestie te distilleren viel, als zou de volledige gescliiedenis.van.het-telegram door het hoofdkwartier van de vijand „van A tot Z verzonnen zijn. Daar nu de Nederlandse voetballerij gevaar loopt volkomen verdwaald te raken in de duistere doolhof van een affaire, waarin het „ja" van de ene Partlj plompverloren tegenover het „neen van de andere is komen te staan; daar, voorts, dit telegram merk. waardigerwijze van weerszijden is opgeblazen tot een „cause célèbre", en daar wij het, tenslotte, mede de taak achten van de Nederlandse sportpers er voor te waken, dat een tóch al ongelukkige voetbaloorlog niet ontaardt in een rauwe guerilla, waarin men elkan der, zo nodig, ook met unfaire middelen bestrijdt, hebben we ons de moeite genomen om met assis tentie van onze Parijse sportcorrespondent en van enige relaties in Franse sportjournalistieke kringen - het raadsel van het „telegram" te ontwarren. tegenkomt, verlegden we onze speurtocht ijlings naar Parijs. „En passant" was ons intussen reeds gebleken, dat de club Lille op 22 Septem ber j.l. wel degelijk een mededeling ont vangen heeft, gelijkluidend aan die welke door de Beroepsvoetbalbond geopenbaard was. Hetzelfde Lille-secretariaat, dat nu aan de K.N.V.B. schriftelijk verklaart, dat de hele affaire van A tot Z verzonnen moet zijn, heeft namelijk in een tele foongesprek met Geleen op 21 October j.l. het bestaan en de ontvangst van de beruchte mededeling bevestigd, er aan toevoegend dat het telegram zich op het ogenblik in het dossier-Van der Hart bij de Franse voetbalbond bevond (men heeft dat telefoongesprek in Geleen gemaks- j halve op een geluidsband vastgelegd); doch bovendien heeft ook de heer Ver- maele, zoals gezegd: een der Lille-be- stuursleden. Zaterdag j.l. nog ten over staan van enige getuigen de ontvangst der gewraakte mededeling toegegeven. De enquête, die ons tot achter de sen van achtereenvolgens drie voetbal bonden (de Franse, de Nederlandse en die der Rebellen), twee voetbalclubs (Lille O.S.C. en Fortuna-Geleen), een Noord- Franse suikerwerken-fabrikant 'tevens bestuurslid van Lille) en een te Parijs verblijvende internationaal befaamde han delaar-in-voetballers heeft gebracht, leid de tot de hierna volgende conclusies; a. De K.N.V.B. heeft formeel ge lijk indien hij verklaart nooit een tele gram met de berucht geworden inhoud en voorzien van de signa tuur van de K.N.V.B of van diens secretaris, de heer Brunt, naar Lille verzonden te hebben, b. De Beroepsvoetbalbond heeft n'e min het recht aan zijn zijde als nM weert (en dat is de inhoud va£i)Ie op geheten „telegram"!), da on(vlng 22 September een te'®|rdeze club te waarmee getracht wcr K.N.V.B., bewegen om, op kosten va a„dse Be_ een proces tegen oe roe psvoetbal club FortUnarftnfra,,thr#>nlr naar aanleiding van contractbreuk welke de Fortuna-sp'I Van der Hart tegenover Lille O.S.C. gepleegd zou hebben. c. De K.N.V.B. heeft zich echter nimmer rechtstreeks lot Lille ge wend, doch het „telegram" stamt van een tussenpersoon, wiens naam tot nu toe van weerszijden in het debat zorg vuldig vermeden werd en die, naar ons bleek, met het verzenden van dit be rucht geworden telegram kennelijk een bar eind buiten zijn boekje is gegaan. d. De secretaris-generaal van de club Lille O.S.C. heeft met zijn brief, die nu door de K.N.V.B. als „bewijsmateriaal" wordt opgevoerd, niet bijgedragen aan het streven meer helderheid te brengen in een puzzle waarmee de Nederlandse voetbalwereld nu al langer dan een week in een ongezonde staat van opwin ding wordt gehouden. Alvorens we nader op die conclusie in gaan, lijkt het ons dienstig de geschiede- ma van het „telegram" aan de hand van de feiten in het kort nog eenmaal te schilderen. De feiten zijn de volgende. 1. Op 19 October weerlegt de Beroeps voetbalbond in een officieel communique de uit de K.N.V.B.-bron stammende be richten als zou de Beroepsvoetbalbond het voornemen hebben het Nederlandse Elftal, dat op 24 October In Deurne tegen Belgie moest strijden, „leeg te kopen". 2. Tn dit communiqué gaf de Beroeps voetbalbond echter toe enige weken tei- voren besprekingen c.q. onderhandeling gevoerd te hebben met twee spelers, die op dat ogenblik voor verkiezing 1^ he_ Oranie-team in aanmerking komendT Sparta-spil Tenouw en de Feiienoord-spil Van deT Hoek. 3 In zijn communiqué verklaarde de oproepsvoetbalbond op zoek naar een spil ,n formaat getogen te zijn. nadat ge- n was, dat Lille O.S.C. pogingen deed "irtuna-spil Van der Hart (zonder f«l de beste speler in de rijen van de i iepsvoetbalbond) weer in haar bezit te krijgen. onthulde de Beroeps- 4. In dat verband o une 0 s.C. van voetbalbond te weten aangemoedigd de zijde van de K.n v k.N.V.B. zou zijn om op kosten v de cjub beginnen «gen zo op 22 zo besloot „De Telegraaf", acht het met uitgesloten, dat dit onderhoud (met monsieur X) de voedingsbodem is gewoi- den. waaruit een telegram ontsproten is, dat al of niet via de Franse voetbalbond bij Lille is binnengekomen en dat door ziin inhoud de indruk heeft gewekt, dat he? van de K.N.V.B. afkomstig was". 9 Terwijl Nederland nog gonzend peinsde over de merkwaardige overeen komst tussen de inhoud van het door de Beroepsvoetbalbond gepubliceerde tele gram en het onderwerp van een gesprek, dat dc heer Brunt met „een Fransman" had gevoerd, publiceerde op 25 October de K.N.V.B. een nieuw communiqué, waarin raen citeerde uit een verklaring van de Liile-secretaris, als zou de hele telegram historie van „A tot Z" verzonnen" zijn. In deze merkwaardige doolhof van be weringen en ontkenningen hebben we, ter opheldering van een aantal ongelukkige misverstanden, een kleine enquête ge houden. Het eerste houvast, dat we op deze speurtocht tegenkwamen, was bet afschrift van het „telegram" Dat afschrift bevindt zich in handen van de Beroeps voetbalbond. Het werd getypt op brief papier der O.S.C. Lille; het werd boven dien door een der Lille-bestuursleden, de heer Vermaele, verstrekt met de na drukkelijke mededeling, dat het van de K.N.V.B. afkomstig 'was. Een notitie op dit afschrift meldt, dat de oorspronkelijke mededeling op 22 September in Lille arriveerde. Merkwaardigerwijs ontbreken er twee dingen op dit afschrift: de naam van de plaats, waaruit het telegram werd verzonden ende-signatuur van de af zender. Het tweede houvast vonden we in ons eigen archief. Daarin bevindt zich name lijk een exemplaar van het Franse sport dagblad „L'Equipe" van Zaterdag 25 Sep tember j.l., bevattend een bericht, waarin in één adem gemeld wordt: a. dat de K.N.V.B. „in het begin van deze week" (22 September?) pogingen had gedaan om de club Lille te engageren als sparring- partner voor het Nederlandse elftal in een op 8 October te Amsterdam te houden oefenwedstrijd en b., dat de K.N.V.B de club Lille opgewekt had een proces tegen Fortuna te beginnen op kosten van de K.N.V.B. Nu is „L'Equipe", wat het nieuws aan gaande de Franse voetbalwereld betreft, doorgaans niet slecht geinformeerd en daar we voorts niet aannemen, dat de heer Brunt onmiddellijk over proceskos ten en over de Beroepsvoetbalbond be gint te praten tegen iedere willekeurige Fransman, die hij op een Parijs terrasje Want Silvifix bevat Puur Sil vikrin, de natuurlijke haar voeding! Dank zij een geheel nieuwe formule geeft Silvifix I nu 2 x zoveel glans en doet U 2 x zolang met één tube Voor de dagelijkse kaarver zorging Silvifix! Het glanst, het verfraait en het voedt In Parijs speurend naar de man die destijds op 25 September „L'Equipe" om trent de (mislukte) transactie tussen Lille en de K.N.V.B. informeerde, stuitten we op een van die merkwaardige figuren, die voornamelijk achter de coulissen van de internationale voetbalwereld een even zonderling als lucratief beroep uitoefe nen. De naam van deze man is Ucrain- cyck; en zo ge ooit eens uw lijfclub voor goed geld aan de slag wilt zien tegen een Franse topclub of tegen Admira'Wien of tegen de kampioenen van Hongarije, zo behoeft ge in Parijs slechts het nummer „Invalides 6953" te bellen en monsieur Ucraincyck, wiens relaties tot heel diep in de Balkan reiken, bedient u op uw wenken. Het blijkt nu, dat het monsieur Ucrain cyck is geweest, die met de heer Brunt en met Lille O.S.C. destijds over het spelen van opgemelde oefenwedstrijd on derhandeld heeft. Het blijkt bovendien, dat monsieur Ucraincyck hij achtte het niet nodig dat te ontkennen na een onderhoud met de heer Brunt, op 22 Sep- tembei de beru hte mededeling aan Lille heeft verstrekt. De heer Brunt, die wij om informatie vroegen, bevestigde, dat hij inderdaad met de heer Ucraincyck destijds niet al leen over een engagement van Lille, doch ook over de affaire Van der Hart-For- tuna gesproken heeft. De heer Brunt heeft, zo deelde hij ons mede, tijdens dat gesprek de indruk gekregen, dat mon sieur Ucraincyck zich bijzonder ergerde aan de Nederlandse Beroepsvoetbalbond (met name aan de zogenaamde „roof" van Van der Hart) en de heer Brunt heeft daarop gezegd zich af te vragen wat een Nederlandse rechter aangaande deze roof zou beslissen. In tegenstelling tot zijn Vrijdag j.l. in „De Telegraaf" gepubliceerde mededeling verklaarde ons de heer Brunt nu echter destijds niet gezegd te hebben, dat de K.N.V.B. de kosten van een eventuele procedure wel betalen zou („In Lille kun nen ze dat zelf wel betalen", zegt de heer Brunt), terwijl de K.N.V.B.-secre taris ons voorts verzekerde, dat Ucrain cyck met het verzenden van zijn tele gram niet in opdracht van de heer Brunt of van het K.N.V.B.-bestuur handelde. „Onze persoonlijke mening", aldus de heer Brunt, „is, dat Lille, door het voor te stellen alsof dit telegram van de K.N V.B. afkomstig was, pressie heeft willen uitoefenen op de club Fortuna". Het plan van de Nederlandse Beroeps voetbalbond om op Zaterdag 6 November a.s. in het stadion „De Vliert" te 's-Herto- genbosch ten bate van het Nationale Co mité „Vluchtelingenhulp '54" een wed strijd te laten spelen tussen twee elftallen, samengesteld uit de beste spelers van de N B.V.B., heeft tot gevolg gehad dat de K.N.V.B-verenigingen uit Den Bosch en Vught Dinsdagavond een protestvergade- r.ng hebben gehouden teneinde B. en W. van Den Bosch te bewegen het stadion „De Vliert" voor deze ontmoeting niet ter beschikking te stellen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer W. J. A. Pöpplein, voorzitter van B.V.V., welke club als huurster van het stadion op grond van het huurcontract reeds protest tegen een en ander had aangetekend. Als groot ste bezwaar brachten de afgevaardigden naar voren, dat naar hu mening het. ver lenen van steun aan de Beroeps voetbal bond het werk van de K.N.V.B. kapot maakt. In een met algemene stemmen aan genomen motie aan B. en W. van Den Bosch zeggen de ter vergadering aanwezi ge KNVB-verenigingen, dat van de voor genomen wedstrijd een sterke propaganda moet uitgaan voor het bestaande beroeps voetbal waardoor de positie van de be staande verenigingen wordt ondermijnd en daardoor hun jeugdwerk wordt bemoei lijkt, op grond waarvan zij B. en W. met klem verzoeken deze ontmoeting niet te laten doorgaan. De voorzitter van de K.N.V.B., de heer ir H. F. Hopster, die later ter vergadering verscheen, deelde mee dat hij Maandag een onderhoud met de betrokken wethou der, de heer ir Geurtsen heeft gehad. Hij heeft daarbij o.m. gezegd, aldus verklaar de de Bondsvoorzitter, het prachtig werk te vinden om voor de vluchtelingen te wil len spelen maar dat dit niet gepaard moe! gaan met propaganda voor de beroepsvoet balbond. Daarom biedt de K.N.V.B. zeil aan om voor dit doel een attractieve wed strijd tussen twee goede Bondselftallen te spelen. Het standpunt van B- en W. van Den Bosch zal, aldus de heer Hopster, po sitief de verhouding tussen de KNVB en het gemeentebestuur van Den Bosch ver troebelen. Naar wij vernemen houden B. en W van Den Bosch de definitieve toestemming voor het spelen van de N.B.V.B.-wedstrijd nog in beraad. Nadat gisteravond op het Bondsbureau te Den Haag een vergadering had plaats gehad van de Urgentie-commissie van de Kon. Ned. Voetbal Bond, zijn hedenmor gen twee leden van deze commissie, de heren L. Brunt (secretaris van de KNVB) en jhr M. C. Mollerus (vice-voorzitter van P.S.V. namens de VEK) op weg gegaan voor een trip door het KNVB-noodgebied nr 1: de provincie Limburg, waar zij hedenochtend om half 11 in Heerlen zijn gearriveerd, om te bestuderen welke ver dere maatregelen er nog genomen moeten worden. Verscheidene KNVB-clubs in Limburg hebben ter bestrijding van hun hoge financiële lasten reeds geldsbedra gen uit het KNVB-strijdfonds ontvangen en het ligt in het voornemen om tot een meer uitgebreide sanering over te gaan. Tijdens de Internationale driekamo zwemmen, welke Zondagmiddag in het Sportfondsenbad te Maastricht werd ge houden, is de MZPC'er Wim Godding er'a geslaagd een nieuw Zuid-Ned. record op de 200 meter schoolslag te vestigen met een tijd van 2 min. 51,7 sec Het oude record stond op naam van Boermans (Venlo) met 2 min. 52 sec. brengt vochtige lucht mee en beïnvloedt de planten zichtbaar. De mens is dan vatbaar voor hoofdpijn, verkoud heid en reumatiek. Een goed middel daartegen is het beproefde »ftaye>l« preparaat En daarmee ljjkt ons de affaire van het „telegram" dan rond. De K.N.V.B. verzond het inderdaad niet, monsieur Ucraincyck ging n.a.v. een gesprek met de heer Brunt buiten zjjn boekje, er arriveerde op 22 September in derdaad een telegram in Lille en dit tele gram werd zowel door de informant van „L'Equipe", die als twee druppels water op de heer Ucraincyck Ijjkt, als door enige bestuursleden van Lille O.S.C. val selijk en naar de heer Brunt meent uitsluitend met het doel om pressie uit te oefenen op een Nederlandse club aan de K.N.V.B. toegeschreven. In feite gaan dus in de rel rond het telegram zowel de K.N.V.B. als de Be roepsvoetbalbond vrij uit. De lieden, die, door een flagrant-on- juiste voorstelling van zaken deze rel in de Nederlandse voetbalwereld veroor zaakt hebben, wonen in Lille en in Par(js. En ze doen er goed aan in de toekomst hun zetten op het voetbal-politieke schaakbord maar liever voor binnenlands gebruik te bewaren een proces te Fortuna. Deze aanmoediging meldde de Beroepsvoetbalbona^ September in Lille ontvangen z I 5. Nadat de Beroepsvoetbalbon'd jn gesuggereerd had, dat de K.N V.B. zijn Strijd tegen de Rebellen van min elegante methoden bediende (een Kodid» Iijke Voetbalbond kiest partij voor ee Franse beroepsclub en tégen een Iandse voetballer zonder dat men zich de moeite getroost heeft de affaire, waarin deze voetballer verstrikt is geraakt, van beide zijden te onderzoeken), antwoord de dc K.N.V.B. op 20 October met de mededeling: „Van de z«de van 't K N.V.B.- bestuur noch door zijn secretaris, de heer Brunt, werd een dergelijk telegram aan L En daarmep1 was het perpetuum mobile dan in beweging, want: 6. Slechts enkele uren nadat het AH.' de K N V B.-ontkennmg aan het Neder landse telexnet had prijs gegevemant- woordde de Beroepsvoetbalbnnd met d publicatie van de letterlijke tekst van bet „telegram": „De K.N.V.B. wenst dat Lille een proces tegen de club Fortuna begin en schadevergoeding eist voor de roof van de speler Van der Hart" aldus deze lekst. De rest van de Inhoud kwam over een met de vorige mededeling van de Beroepsvoetbalbond: de K N V.B bleek bereid de proceskosten voor zijn rekening te nemen: en zo Lille gevolg zou geven aan de wensen van de K.N V.B., zo zou, volgens deze mededeling, de heer Brunt zich ten spoedigste naar Lille begeven, teneinde ter plaatse de te volgen proce- dure te bespreken. 7 Diezelfde nacht volstond de K.N.V.B. met een kort doch prachtig commentaar: Het is niet waar r\ u on 99 October verklaarde de 8. Doch op 22 octop f„ da( hij h? PariirsU?enVgesprek had gehad met „een Fransman die geen bedelingen had met de club Lille of met de Franse voet bal bond". In dat ge^rekL ^„„zegd Telegraaf", heeft de heer "Llandse zich af te vragen hoe een N. rechter zou oordelen over de m van de Beroepsvoetbalbond. Voorts de heer Brunt deze mysterieuze Fransm gezegd dat de K N V B zeker genegen zou zijn de onkosten, die Lille bij een even tuele procedure (gericht tegen Fortuna) zou maken, te betalen. „De heer Brunt", In zijn woonplaats IJmuiden speelde Piet Roozenburg Dinsdagavond de negen de partij van zijn titelmatch tegen Wim Huisman. De damclub „IJmuiden" had weer voor een prima organisatie gezorgd. Om half vier des middags vond een offi ciële ontvangst plaats op het Gemeente huis, waarbij het volledig college van Burgemeester en Wethouders aanwezig w?s De burgemeester, mr M. M. Kwint, memoreerde in zijn openingsspeech dat wfi in het verleden diverse wereldkam pioenen in ons land hebben gehad in verschillende takken van sport, doch dat Ss de damtitel „zo'n beetje de laatste der Mohikanen is". Een Uoost vond mr Kwint het dat in Nederiand het dammen op dit ogenblik op zon boog^peil staat, dat ook de uitdager een Ned®rJfnn5erdas: Het was o.m. op deze overweging dat het gemeentebestuur had gemeend subsidie te moeten toestaan, waardoor ae laatste vier partijen in de Gemeen Groot-Velsen kunnen worden gespeeim Des avonds om zes uur was de bulge - vader weer in de speelzaal aanwezig om voor Roozenburg de eerste zet te doen. Deze was 3329, de inleiding van de be kende Roozenburg-opstelling, die tot zeer ingewikkeld spel kan leiden. Roozenburg wil dit wel, maar Huisman heeft blijk baar in de 8e partij zijn lesje geleerd en streeft in het vervolg naar een overzich telijke stelling. De titelhouder bleek deze avond in gril lige stemming te zijn. hetgeen zich op het bord afspiegelde. Ten koste van alles werd klassiek spel vermeden en reeds na de 14e zet was een stand ontstaan, waar in Roozenburg een denk-plan trachtte door te voeren, dat de studeerkamer nog niet is gepasseerd. Daardoor werd Huis man in een richting gedreven, die hij waarschijnlijk liever niet had ingeslagen, want het spel werd zeer ingewikkeld. Huisman sloeg echter aardig terug en drong sterk op naar het centrum, waar door Roozenburg bij de 19e zet werd ge dwongen af te wikkelen en daardoor kwamen er na 24 zetten toch weer klas sieke beelden opdagen. De partij had het volgende verloop P. Roozenburg (Wit), W. Huisman (Zwart). 1. 3329, 1923. Roozenburg gaat het eens proberen met zijn eigen opstelling. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat wij de Wereldkampioen weer eens zijn eigen variant zagen spelen. 2. 3530 14—19; 3. 40—35, 10—14; 4. 30—25 Nu Huisman weigert met 2025 op Wit's plannen in te gaan- geeft Wit zijn aan vankelijk denkbeeld op. 42024; 5. 29x20, 15X2. Huisman, in de 8e partij blijkbaar genezen van verwikkelingen tracht met deze ruil het spel overzichte ilJk te houden. ®- 34—30, 5—10; 7. 31—26, 17—21; 8. 26X17 11X22. Huisman wil zijn eigen weg vol genen trekt zich niets aan van de theore tische voordelen, die Wit met zijn 7e zet tn go o* 8 aar|bood. 9. 44—40. 7—11: jj Een grappig denkbeeld rlv n Zsnerf/°or de hand "St- 10 Huisman 27' Een uitval van biedt m'nrff interessante perspectieven ?9 39yot ,«t°Lde toeschouwers. 3« 33 m? 13 43~39. 11—17; 14 1 I";" s 0Pbouw is origineel ihiZtf Waarde ervan nog moe- ten blijken 1418—22- 15 48—43 23—29. Deze stoutmoedigheid is vrijwe1 gedwongen. 16 34X23, 19X28- 17 30X19 13X24; 18. 42-38. 8-13: 19 37-32 Roozenburg wil zich niet al te ver'laten terugdringen en wikkelt daarom af 1928X37; 20. 41X21, 17X26; 21 3832, 2227; 22. 32X21, 26X17. Er duiken nu toch weer klassieke beelden op. 23 40—34, 12—18; 24. 46-41- 2—8. Voor het eerst in deze match zagen wij Roozenburg iets minder staan en moest hij alles in het werk stellen om belangrijk nadeel te ontgaan. Bij de 31e zet gebruik te Roozenburg de volle 40 minuten voor zijn volgende zet. Maar toen wist hij dan ook het beste eindspel te verkrijgen. 25. 41-37 10—15; 26. 43—38, 18—23 27 4440, 13—19; 28. 49^3 8—13; 29. 36—31. 7—11. Roozenburg staat nu positief iets minder. 30. 31—26, 14—20. Een voortzetting die ons slechts matig kan bekoren omdb! zij tot versnippering leidt. Wij zouden liever 1318 hebben gezien, zo mogelijk gevolgd door 813 enz 31. 25X14. 9X20. 32. 37—32, 4—9; 33 32—27Roozen burg, die deze hele partij zeer vlot ha over deze zet 40 minuten na. Hij scheen echter geen middel te hebben ge vonden om nog iets te bereiken, wan: hierna volgde een algehele opruiming, die een gelijk eindspel bracht. 3313—18; 34. 34—29, 23X34: 35 39X30 18—22; 36. 27X18 17—21; 37. 26X 17, 11X13; 38. 33—28, 20—25. De partij die het meeste beloofde en het minste bracht Merkwaardig loopt het soms. 39. 38—32. 25X34; 40 40X20, 15X24; 41 32—27, 13—18: 42. 45—40, 9—13; 43. 40—34. 18—23; 44. 28—22. 13—18; 45 22X13, 19X8; 46. 2722, 6II. Wit heeft nu iets voordeel in het eindspel. 47. 47—41, 8—13; 48. 47—37, 3—8; 49 34—30, 13—19; 50 37—31 24—29. Het mo ment van de tijdcontröle is voorbij. Hu's- man was ditmaal niet in tijdnood geraakt. 51. 31—27, 11—16; 52. 43—38, 8—13; 53. 22—17, 13—18; 54. 27—22. Remise gegeven De stand luidt thans 117 in het voordeel van Roozenburg. De 10e partij wordt Woensdagavond wederom te IJmuiden gespeeld. gespeeld en veel tijd in reserve had. dachi I week vonnis wijzen. Voor mr F. Tilman, president van de rechtbank van 's-Hertogenbo«ch. is in kort. geding behandeld de eis van de be roepsvoetbalclub Venlo om het opstellen van de speler Snoek in de E.V.V Eind hoven ais een onrechtmatige daad te le- scbouwen. daar Snoek zich op 15 Aug. 1954 voor een iaar contractueel had ver bonden aan Venlo en sedertdien Snoek echter tweemaal voor Eindhoven is uit gekomen. De raadsman van Eindhoven wees de president op art. 2 van het door Snoek getekende contract, waarin staat dat Venlo het recht heeft om de tot 15 Augustus 1955 gesloten overeenkomst te annuleren Hieruit mag geconstateerd worden, dat er van een proeftijd sprake is. tn welk geval Snoek het recht heeft volgens art 1639L van het Burgerlijk Wetboek die dienst betrekking door op'ègging te doen be eindigen, van welk recht Snoek op 13 September j.l. schriftelijk gebruik heeft gemaakt De raadsman van Venlo voerde aan, dat in de strijd die is ontstaan tussen de amateurs en de profs, de nrofs worden bewogen hun contracten zonder meer te ■.'•eken wa' in 15 gevallen is gebeurd gcu'-nt 73! aan het eind van deze Op het industrieterrein aan de Oost- havendijk te Goes is gisteren de 64-jange arbeider D. uit Kloetinge door een val lende transportband geraakt. De trans portband moest in een auto geladen wor den, hetgeen geschiedde met behulp van planken. Toen het gevaarte nog ander halve meter van de grond af was. kan telde het plotseling naar links en kwam terecht op de man. Deze werd naar h»l ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Op 15 Januari 1953 heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Raad voor de Emigratie verzocht te willen adviseren over de vraag, in hoeverre en in welke vorm aan emigran ten, die hiervoor in aanmerking komen, ook met betrekking tot hun huisvesting en, in geval zij over kunnen gaan tot zelfstandige uitoefening van enig beroep, bij een vestiging ais zodanig, crediet zou kunnen worden verleend. De Raad voor de Emigratie heeft nu in het advies geconcludeerd, dat zowel vanuit het belang der gehele Nederland se volksgemeenschap als vanuit het wel zijn der Nederlandse emigranten het in beginsel is verantwoord en wenselijk cre diet te verstrekken aan emigranten ten behoeve van hun huisvesting en hun be drijfsvestiging in het vreemde land. Steeds zal in het oog moeten worden gehouden, dat gehandhaafd blijven a. de primaire verantwoordelijkheid van het ontvangende land voor de beslissing om trent geschiktheid en toelating van de emigrant en voor diens ontvangst, ver zorging en nazorg; b. het persoonlijke karakter van en de persoonlijke verant woordelijkheid voor de emigratiebeslis- sing. Vast staat, aldus het advies, dat onder de Nederlandse emigranten een gerecht vaardigde behoefte bestaat aan kapitaal verstrekking, waarin niet of in onvol doende mate wordt voorzien. Het karakter van de betrokken cre- dietverlening zij uit zijn aard katalytisch en aanvullend. Voorts Zal de emigrant in het ontvangende land credieten moeten trachten te verkrijgen overeenkomstig de aldaar geldende normen. Voorop dient te staan de credietwaardigheid van de cre- dietnemer Het verdient geen aanbeveling tot op richting door het Rijk van een aparte bank voor emigrantencredieten over te gaan maar instede daarvan meent de raad te moeten adviseren voor 't Nederlandse bank- en credietwezen voorwaarden te scheppen, welke gunstig zijn voor de ontwikkeling van het particuliere initia tief. Voor zover dit initiatief onverhoopt tekort zou schieten, is credietverstrek- king van overheidswege of mede van overheidswege wenselijk. Er dient bevorderd te worden, dat het overleg tussen de overheid en de particu liere activiteiten plaats vindt in een cen traal orgaan, waarin, behalve de terzake geïnteresseerde particuliere instellingen, ook de overheid zitting neemt. Het is gewenst, dat voor Nederlandse credietinstellingen de gelegenheid wordt geopend de aan de credieten inhaerente risico's, welke zij niet bereid zijn te dra gen, te verzekeren, maar ter bevordering van een goede selectie en credietbewa- king lijkt het gewenst een gedeelte van het risico door de Nederlandse instelling zelf te laten dragen. De risico's, welke met de verzekering worden gelopen, zijn van zodanige aard, dat in vele gevallen herverzekering bij de staat noodzakelijk zal zijn, terwijl transfer, en koersrisico's volledig verze kerd moeten kunnen worden, indien daar mede de medewerking van de Nederland se credietinstelling kan worden verkre gen; hiervoor zal een voorziening op de begroting moeten worden getroffen, ter wijl een commissie met de beslissingen omtrent de herverzekering za' moeten worden belast. De directeur van de Kon. school voor kunst en kunstnijverheid te 's-Hertogen- bosch, André Verhorst, zal op 28 October afscheid nemen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde» leeftijd Na het officiële afscheid zal in het gebouw van de Koninklijke school een tentoonstelling uit zijn werk worden geopend. President Eisenhower heeft gisteren gepleit voor een Amerikaans buitenlands economisch programma tot uitbreiding van de handel, aanmoediging van de in vesteringen, steun aan het convertibili- teitsstreven en vermindering van de be hoefte aan directe hulp aan andere lan den. In zijn rede. die werd uitgesproken voor de National Security Industrial Association gaf de president een uiteen zetting van zijn programma voor de eco nomie tegenover het buitenland, dat het eerste punt is van een zeven punten om vattend programma, waarvan het doel is in minder dan tien jaren de waarde van de nationale productie te brengen van 356 milliard op 500 milliard. ..Dit zou neerkomen op een gemiddelde toeneming van meer dan $3000 voor elk tegenwoor dig Amerikaans gezin", zo zeide hij. Eisenhower wees op het belang van vertrouwen in de algehele economische groei van de V.S. en zeide, dat de vrees voor een verlammende depressie thans rustig „opzij gezet" kon worden. „Ik ben van mening, dat het hoog tijd is, dat wij in ons grote, groeiende pro ductieland, de vrees van ons afschuiven, welke reeds zo lange tijd in verschillende vormen bij ons bestond, vrees voor oor log. vrees voor werkloosheid, vrees voor onszelf, vrees voor de toekomst", aldus Eisenhower. „Met zekerheid weten wij thans, dat één vorm van vrees, die voor een verlammende depressie, veilig ter zijde geschoven kan worden Dit betekent, dat wij een aantal dingen moeten doen", zo merkte de president op. „In de eerste plaats moeten wij een In de Maandag gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders in de N V. Stadion Feijenoord is de vraag ter tafel gekomen, of de inkomsten wellicht ver groot zouden kunnen worden door voor het spelen van wedstrijden contact op te nemen met de N.B.V.B Van bestuurszijde Is daarop geantwoord, dat men onder de huidige omstandigheden geen wedstrijden van profclubs in het Stadion zal toelaten. Indien er door het toestaan van prof voetbal binnen de muren van het Stadion noch interland- noch andere internatio nale ontmietingen zouden kunnen plaats hebben en de velden „besmet" zouden worden verklaard, zou juist het tegendeel bereikt kunnen worden van wat de vra gensteller wil. Weliswaar is het Feijen- oord-Stadion een commerciële onderne ming en zal mer, als zodanig de ontwikke ling in de voetbalwereld op de voet moe ten blijven volgen, maar tegenover aan deelhouders zou het niet verantwoord zijn thans het profvoetbal binnen de poorten te halen. Men moet ook niet vergeten, dat de ver houding tot de KNVB altijd van zeer vriendschappelijke aard is geweest Daar om wordt het gewenst geacht in deze zaak een afwachtende houding aan te nemen. programma ontwikkelen voor de econo mie tegenover het buitenland, dat de handel zal vergroten, investering zal aan moedigen er toe bijdraagt, dat inwissel baarheid van valuta bereikt wordt en de noodzakelijkheid van rechtstreekse hulp aan andere landen vermindert. Onze economie kan slechts groeien als een onderdeel, zij het dan ook een groot en belangrijk onderdeel van een groeiende economie in de vrije wereld. In de tweede plaats moeten wij de be- stuurskosten verminderen, opdat meer belastingverlagingen mogelijk worden. Ten derde moeten wij Amerika een modern net van snelverkeerswegen geven. Niet alleen, dat de verkeerspro blemen van het land daar minder groot door worden maar door uitvoering van dit grote programma zullen wij ook een gezonde economische groei krachtig sti muleren en de veiligheid van het land vergroten. In de vierde plaats moeten wij ons agrarische programma blijven verbete ren. Ten vijfde moeten wij bespoedigen, dat het atoom in vreedzame dienst van de mensheid gesteld wordt. Als zesde punt is er het streven naar meer en betere scholen en huizen. Tenslotte moeten wij de hulpbronnen van water, electrische energie en bodem van de dalen onzer grote rivieren tot ontwikkeling brengen". Verder zeide president Eisenhower, dat 1954 het „voorspoedigste vredesjaar" in de Amerikaanse geschiedenis is. 'n Scha duw werd echter op dit beeld geworpen door het feit. dat in bepaalde industrieën en op bepaalde plaatsen enige werkloos heid bestaat als nasleep van oorlog en inflatie. De president onderbrak de voorlezing van zijn rede om de jongste cijfers om trent de werkloosheid bekend te maken en deelde mede, dat het aantal werk lozen tot 2,7 millioen is gedaald en voor het eerst in dit jaar beneden de 3 mil lioen is gekomen. Van de 11 Nederlanders, die op 28 Sep tember jl. op last van de Indonesische autoriteiten in arrest zijn gesteld, is be kend, dat er thans 10 Wederom op vrije voeten zijn gesteld. De Utrechtse rechtbank veroordeelde gis teren de 43-jar. grondwerker P. V. te Hei- no, beschuldigd van moord met voorbe dachten rade, tot een gevangenisstraf van zeven iaar met aftrek. Verdachte had in Februari 1939 het Utrechtse meisje G. v. M. door wurging om het leven gebracht nabij het zwembad De Liesbosch te Jutphaas. Eerst in 195) werd het stoffelijk overschot van het slachtoffer gevonden tijdens graafwerk zaamheden bij het zwembad en in Maa-i van dit jaar volgde de arrestatie van de dader, die een volledige bekentenis afleg de. Geëist was zes jaar met aftrek. (Van onze correspondent). Gisternacht is op de Deventer- straat te Apeldoorn een auto met aan het stuur de 32-jarige vertegen woordiger J. van O. uit Almelo, achter op een langs de weg geparkeerde vracht wagen gebotst. Van O. werd hierbij ge dood. De 30-jarige J. S. K. uit Wagenin- gen., eveneens vertegenwoordiger, die naast hem zat, moest zwaar gewond naar het Juiiana-ziekenhuis te Apeldoorn wor den overgebracht. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Vast staat echter, dat de achterzijde van de vrachtauto goed was verlicht. De programmaleiding van de KRO deelt ons het volgende mede; „De Kath. Radio Omroep en de heer Ger de Roos zijn geheel tot overeenstemming gekomen over het beëindigen van het dienstver band van de heer De Roos met de KRO. Beide partijen hebben in onderling over leg en met wederzijds goedvinden de ar beidsovereenkomst op 10 October 1954 als geëindigd beschouwd". Door de bisschop-coadjutor van Utrecht is de Sint Walburgkerk te Arnhem weer tot dekenale kerk verheven. Tot pas toor-deken van de St Walburg is benoemd de zeereerw. heer J. J. H. van Rossum, pastoor van de St Martinusparochie te Arnhem. Hij volgt de zeereerw. heer C. J. A. Venings op, die nu benoemd is tot de ken te Enschede en tot pastoor aan de St Jacobuskerk. Tot pastoor van de St Martinuskerk te Arnhem is benoemd de zeereerw. heer G. J. Jansen, pastoor te Renkum; tot pas toor te Renkum de zeereerw. heer A. B. de Jong te Dinxperlo en tot pastoor te Dinx- perlo de weleerw- heer P. J. C. Krijnen, kapelaan aan de H. Willibrorduskerk te Utrecht. Behalve de reeds gemelde benoemingen door de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht is voorts met ingang van 29 Octo ber a.s. benoemd tot kapelaan te Utrecht (H. Paulus) de weleerw. heer B. H. F. Rubeg. (Van onze correspondent) Op de overweg aan de Verlengde Lode- wijkstraat te Groningen is Maandagavond de 19-jarige H. B„ wonende aldaar, door de trein uit Nieuweschans gegrepen en op slag gedood. De bomen van de overweg waren gesloten. Maandagavond is ter plaatse van het on geval het stoffelijke overschot opgehaald va/i de 21-jarige C. K. uit Dei, Helder, die, zoals gemeld. Zondagavond met een motorfiets in het water van het Noord- Hollandsch Kanaal was terecht gekomen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5