Statuut voor het Koninkrijk aanvaard WD hield vast aan bezwaren i' BRITSE HAVENARBEIDERS VEROORDEELD Massa-arrestaties onder Moham medaanse Broeders mm Voorlopig nog geen gesprek met Rusland Nieuwe rel in de voetbalwereld VIJFDAAGSE ARBEIDSWEEK ri DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De voetbalwereld zet het kaatsen van de bal voort DE KROON OP HET WERK Ramp bij Salerno In rapport van Raad van Onderzoek 1 i Uw Ontwapenings- besprekingen worden hervat Na de aanslag op Nasser ÏSnS/ g6heime Adenauer in Washington aangekomen - 4^ Eisenhower op persconferentie: Beroepsvoetbalbond mag (van KNVB) geen liefdadigheid bedrijven Donderdag 28 October 1954 mm mmmm Een laatste vaar wel voor het vertrek Ondernemingen in W. Java aangevallen Radio-actieve regen in Canada Voldoening aan alle zijden Belg. Kath. Vakverbond bepleit: WEERBERICHT V Daden moeten op woorden Wmm Pljliizers volgen Reeds 279 doden geborgen m ■mw^ "v •«•••-••••• A' —K' lif: i -* - mm 4 De ontvangst van Mgr H. van Elsivijk te Naaldwijk, die heden in de Parochiekerk aldaar tot bisschop is gewijd. Dr Khamis Gamerda, op een na de Commentaren op aanvaarding statuut Blsi De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van hedan- tot morgenavond, luidt: Heldere nacht met vooral in het Zuiden van het land vorming van mist. Morgen overdag wisselende bewolking en overwegend droog weer. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid- West. Aanhoudend zacht weer. Vrijdag 29 October: Zon op 7.2S uur.onderiT.lS uur. Maan op 10.37 uur, onder 18.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 27 October 1951, Wat bij de algemene beschouwingen reeds een historische dag werd ge noemd, is het vandaag geworden, toen met 34 tegen 4 stemmen door de Eerste Kamer bet wetsontwerp tot aanvaarding van een Statuut voor bel Koninkrijk werd aangenomen. Hiermee is de samenwerking tussen Neder land, Suriname en de Ned. Antillen een feit geworden. Zoals wij gisteren in ons overzicht reeds vermelddnn kwamen de bezwa ren tegen dit Statuut hoofdzakelijk van de zijde van de VVD, die bij mond/ van prof. Molenaar dezelfde argumenten ontwikkelde als diens „eestverwant prof. Oud in de Tweede Kamer had aangevoerd. C Vandaag bad minister Kernkamp op deze algemene beschouwingen te antwoorden en hij deed dat in een knap opgebouwde rede, waarin bij in verband met het openhakken van de Grondwet in 1948 juist voor dit doel als zijn mening weergaf, dat niet de letter van de overeenkomst be slissend was, maar de geest. Men moest volgens minister Kernkamp de nadruk leggen op bet feit, dat er een overeenkomst is bereikt en dat de wil tot samenwerking en tot versterking van de eeuwenoude banden tussen de drie Rijksdelen aan. wezig is- een van de Grondwet afwijkend voorstel tot wijziging van het Statuut in tweede lezing met gewone meerderheid door de Staten-Generaal kan worden aanvaard. En tenslotte was er dan nog de mening van de regering zelf namelijk, dat art. 218 van procedurele aard is en slechts in zover van overeenkomstige toepassing op art. 217 voor wat betreft de procedurele aard van dit voorstel. Prof Kernkamp verbond met deze opvatting het nog te plegen overleg, dat het openhakken van de Grondwet in 1948 had bedoeld en ook de mening van de heer Kropman, dat deze artikelen slechts betrekking hadden op de phase van overgang naar een nieuwe rechtsorde. Prof. Kernkamp ging in zijn rede nog eens uitvoerig in op de verschillende interpretaties, welke het al of niet in strijd ziin met de artikelen 217 en 218 van de Grond wet ropgelijk maakt. Hu rele- veerde aller- eerst de opvat ting van Kropman, meent, dat d artikelen 217 en en 218 deel uit makend van het 14de hoofdstuk, dat bijzondere bepalingen b®" vat nopens de overgang "aar Minister KERNKAMP een n!all^en K°ninkrijk Nieuwe Sdelök &rak- SW aan 't werk ter dragen- Deze gelden namelijk alleen voor de totstandkoming en aanvaarding van de nieuwe rechtsorde. Is deze een maal tot stand gekomen, dan zijn deze artikelen uitgewerkt. Art. 55 lid 3 van j,et Statuut kan dus volgens hem niet wor den onderworpen aan de toets van het veertiende hoofdstuk. De heer Pollema had een andere mening verkondigd, een mening overigens, die evenmin een strijdigheid aannam met de Grondwet. De heer Pollema ging uit van art. 215 van de Grondwet, dat de nieuwe rechtsorde plaatst op de grondslag van het gepleegde en „nog te plegen overleg". Dat nader overleg over de nieuwe rechts orde is er geweest en art. 55 van het Statuut is dan ook niet in strijd met de Grondwet, daar deze opvatting door de Grondwet zelf wordt gesanctionneerd door het nader te plegen overleg. Dan was er de opvatting van prof. Molenaar, die wél strijdigheid zag met de Grondwet. Diens bezwaar richtte zich tegen art. 55 lid 3 van het Statuut gezien tegen de achtergrond van de artt. 217 en 218 van de Grondwet, tengevolge waarvan moeilijkheden, ook de grondwettelijke plichten van het veertiende hoofdstuk worden verzaakt. Daden moeten thans op woorden volgen, zo zeide minister Kern kamp en de bedoeling van het veertiende hoofdstuk kan niet beter worden ver wezenlijkt dan door het Statuut met zo groot mogelijke meerderheid te aanvaar den. Wat dan ook geschiedde. Bij de replieken kwam het nog tot een debat tussen de heer Molenaar enerzijds en anderzijds de heren Pollema en Krop man. De heer Pollema had prof. Mole naar namelijk de passage uit het Voor lopig Verslag voor de voeten geworpen, waarin deze had gezegd, dat de volgens een der bladen briljante rede van minis ter Kernkamp in de Tweede Kamer bij nadere lezing in de Handelingen aller minst brillant moest worden genoemd. De heer Pollema had gemeend, dat deze passage beter achterwege had kunnen blijven. Dat zullen wij zelf wel uitmaken, zeide prof. Molenaar nu. De heer Kroprpan verweet hij, dat deze niet met hem had gedebatteerd, maar met prof. Oud. Wel, zo reageerde de heer Kropman, ik heb er niet het minste be zwaar tessn om in de Handelingen daar, waar ik de naam van de heer Oud heb genoemd, die van prof. Molenaar te doen drukken, dat komt volmaakt op hetzelfde neer. Nu had prof. Molenaar ook gezegd, dat de heer Kropman zijn stukken niet had gelezen. Als ik te weinig lees, antwoordde de heer Kropman daarop, Pr°f; Molenaar leest te veel. Hij zoekt en hij pluist te veel, hij moet daarop de Kleine Johannes van Van Eeden maar eens nalezen. Zijn noodlot daarbij is, dat hij altijd iets vindt, waarmee hij de regering te lijf kan gaan. Dat is een bedenkelijk bedrijf. Het gaat er hier alleen om, dat wij iets tot stand brengen, maar ook hoe wij het tot stand brengen. Dit geval is geen juridische dissertatie, maar een rechtsregeling, zei de heer Kropman. Daarom hechtte hij weinig waarde aan het recherchewerk van prof. Molenaar en zou zijn fractie gaarne zijn stem aan het ontwerp geven. Met uitzondering dan van één lid van zijn fractie. Ook een pluizer dus repliceerde prof. Molenaar voor de laatste maal. Nadat het ontwerp in stemming was gekomen bleek, dat alleen de drie aan wezige leden van de V.V.D., de heren Molenaar, Wendelaar en Louwes (het vier- dat het Koninkrijk Nieuwe Stijl kan gaan j de lid De Vos van Steenwijk kwam juist werken. Als dat niet zou geschieden dan na de stemming binnen) mitsgaders het nóg zou, afgezien van de internationale I communistische lid de heer Geugjes, had den tegengestemd. Voor stemden dus de K.V.P., P.v.d.A., C.H. en A.R. Het enige lid van de K.V.P., dat tegen het ontwerp was, mr Sassen, was wegens ziekte afwezig. De vertegenwoordiger van Suriname bij de Nederlandse regering, dr Pos, woonde op de tribune de debatten bij. Na afloop werd prof. Kernkamp door de gehele Kamer gelukgewenst met de bekroning van zijn werk. De beide communistische moties, inge diend op de onderwijsnota van minister Cals, die verleden week was afgehandeld, werden hierna met alleen de communis tische stem vóór beide verworpen. F. S. Deze uiteenzetting maakt het duidelijk, dat de kwestie van de interpretatie meer een zaak is voor de staatsrechtgeleerden dan voor de practische samenwerking waar het hierom gaat. Het gaat hier om het feit, zo zeide minister Kernkamp, Volgens een officiële mededeling zijn bij de overstromingscatastrofe in de stad en de provincie Salerno gisteren reeds 279 lijken geborgen, waarvan 102 alleen reeds in stad. Het totaal aantal doden wordt op ruim 300 geschat. Tientallen dorpen in deze z.g. „Amalfi- rivièra" zijn ernstig geteisterd en bieden een trieste aanblik. Een officiële woord voerder noemde de namen Amalfi, Vietri, Maiori, Minori, Cava dei Tireni, Molina en Canelloni. Speciale reddingsbrigades zijn in de loop van de afgelopen nacht in allerijl uit Napels en Rome naar de plaat sen van de ramp vertrokken en zijn thans koortsachtig bezig met het uitgraven van de ingestorte huizen, op zoek naar over levenden. Men doet nog steeds tal van droeve vondsten. Zo vond men in een spoorweg tunnel nabij Canelloni de stoffelijke over schotten van 38 bewoners van dit dorpje, die bij het instorten van huizen door het watergeweld werden meegesleurd naar de in de diepte lopende spoorweg langs de kust. De spoorlijn werd als het ware een kunstmatige stroom, waarin de lijken werden verder gevoerd naar de tunnel. De mobiliteit van de reddingscolonnes wordt ernstig gehinderd, doordat overal een modderlaag ligt, die soms wel een dikte van twee meter bereikt. De raad van onderzoek, die door de Britse minister van arbeid was ingesteld, heeft gisteren aan het Britse parlement verslag uitgebracht over 't arbeidsgeschil, dat de havenstakingen heeft veroorzaakt. In het verslag wordt gezegd, dat de ha venarbeiders contractbreuk pleegden door geen overwerk te willen verrichten. V. v -w -< PW J - V V- -;;'V- vV s ,vV, 'V- 'rfV n'-'V v J ja f-'-i ,1Y - 8se -< '„.I Zoals bekend was de belangrijkste aan leiding voor de staking, dat de arbeiders zich op het standpunt stelden, dat over werk vrijwillig en niet verplicht is. Volgens de raad van onderzoek is de individuele arbeider wél tot overwerk ver plicht, maar alleen indien en in zoverre dit redelijk is. Bij beoordeling van ieder individueel geval moeten alle omstandig heden in aanmerking genomen worden. De situatie in de havens is intussen niet veranderd en meer en meer begin nen bepaalde producten schaars te wor den. De Britse commissie voor rantsoene ring van krantenpapier deelde gisteren mede, dat met ingang van Zaterdag a.s. het verbruik van krantenpapier in Groot-Brittannië met 25 procent beperkt zal worden, zulks ten gevolge van de schaarste, die door de staking is inge treden. Dit komt er op neer, dat de meesje Britse bladen met zes in plaats van met acht pagina's per dag zullen uitkomen. Met een vertoon van eendracht, zoals men dat nog niet vaak in de ÜNO gezien heeft, aanvaardde de politieke commissie gisteren zonder hoofdelijke stemming een resolutie inzake de ontwapening, welke door de V. S., de Sovjet-Unie, Groot-Brit- tannië> Canada en Frankrijk gezamenlijk was ingediend. Deze resolutie stelt voor de geheime be sprekingen in de subcommissie der ont wapeningscommissie weer te entameren. De assemblee zal nog haar uiteindelijke goedkeuring aan deze resolutie moeten geven Gezien echter de unanimiteit in de commissie is het zeker- dat de assemblee met een geweldige meerderheid zal vóór stemmen. De Japanse premier Yosjida, die de vo rige week in Londen is aangekomen, was de eregast op een gisteren door premier Churchill in 10 Downingstreet aangeboden diner. Yosjida vertrekt vandaag naar de Ver enigde Staten. De Egyptische politie weet wie de aanslag op premier Nasser heeft ge pleegd. Het is een zekere Abdel Latif. Hij verklaarde dat hij tot zijn daad was aangezet door Mohammed Hindawi, hoofd van de afdeling van de Moham medaanse Broederschap te Elbabeh. in de onmiddellijke omgeving van Cairo. In het gehele land werden gisteren in totaal 500 leden der Broederschap gear- resteerd. Gistermorgen had een woedende me nigte het hoofdkwartier van de Mo hammedaanse Broederschap te Cairo bestormd en in brand gestoken. Terwijl de brandweer begon met de blussing van het brandende gebouw» trachtten m allerijl aangevoerde troepen de menig te onder bedwang te krijgen, die leuzen aanhief als: „Dood aan de Broeder schap!", „Leve Nasser!". Tevoren had de politie reeds wacht posten bij het gebouw geplaatst, omdat Dinsdagavond, direct na het bekend worden van de aanslag op premier Nas ser, betogers reeds een aanval op het hoofdkwartier hadden gedaan. De Broederschap, een fanatieke poli- tiek-religieuze organisatie, die de voor naamste oppositie tegen de regering vormt, was tot het begin van dit jaar verboden. e, autoriteit van de Broeder- nrermA,. at 'n een telegram aan deelrl f asser de aanslag veroor- BroederZïï woordvoerder van de meida voOT-a-Verklaarde' dat dr Ga" van de Wr^°r^en een bijeenkomst belegd Er zm? Ader «Hanisatie had den over ont-Ha n Esproken wor- gids dr Hassan Hodelby, en ovTont- Omtrent de dader van de aanslag op Nasser is bekend, dat hij reeds eerder een aanslag heeft gepleegd op een der leden van de Raad van de Revolutie. Hij is herhaalde malen gearresteerd wegéns oproerig optreden. Volgens de Egyptische politie-ambtenaren, die met het onderzoek naar de aanslag zijn be last, is hij het werktuig van een groot scheepse samenzwering. Te Cairo was het gisteravond rustig. De politie had echter met het oog op eventualiteiten de bewaking van de voornaamste gebouwen verdubbeld. k De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, is gister avond met een vertraging van 25 minuten in Was hington aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door minister Dulles. De Amerikaanse stafchef, generaal Ridgway, en de Duitse ambassadeur in Washington, dr Krekeier, waren eveneens ter begroeting van de bondskanselier aanwezig. Minister Dulles hield een korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat, hoe meer hij de bondskanselier zag, des te meer hij diens moed, visie en staatsmanschap bewon derde. Hij gaf Adenauer de verzekering, dat hij in de V.S. altijd hartelijk welkom is, aangezien het Amerikaanse volk waardering heeft voor de „geweldige bijdragen", welke hij tot de Westelijke solidariteit heeft geleverd. Dr Adenauer antwoordde in het Duits. Zijn verklaring werd door een tolk in het Engels vertaald. Sprekend over zijn vorig bezoek aan Washington, in April 1953, herinnerde Adenauer er aan, dat op dat ogenblik de kwestie van W.-Duitsland's toetreden tot de NATO nog niet geregeld was. Na gewag te hebben gemaakt van de moeilijkheden bij het vinden van een voor alle Europese deelgenoten aanvaardbare regeling voor het deelnemen van de Bondsrepubliek aan de verdediging van het Westen, bracht de bondskanselier dank aan de Amerikaanse re gering en het Amerikaanse volk voor hun steun aan het Westduitse streven om souverein te worden en opge nomen te worden in de gemeenschap van vrije volkeren. Met name dankte dr Adenauer president Eisenhower en minister Dulles voor hun vertrouwen en hulp. „Het gehele Duitse volk is verenigd in de wens om in voort durende en hartelijke vriendschap met het Amerikaanse volk te leven", zo zei dr Adenauer. De bondskanselier zal negen dagen in Washington blijven. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie te Washing ton verklaard, dat de Verenigde Staten wel bereid zijn om ter geschikter tjjd met Rusland over wereldproblemen te spreken, mits de Russen eerst tonen oprecht te zijn. Op het ogenblik achtte de president de tijd voor zulk een bijeenkomst in alle geval nog niet gekomen. Eisenhower-zeide dit, toen men hem om zijn oordeel vroeg over Sir Winston Chur chill's verklaring, dat hij, Churchill, be reid was met Malenkof te confereren wanneer de overeenkomsten over de Duitse herbewapening en de Europese eenheid geratificeerd zouden zijn. Verder zeide de Amerikaanse president, dat de vrije wereld zich blijkbaar steeds meer gaat realiseren, dat het nodig is dat zij een verenigd front vormt. Als bewijzen noemde hij de regeling van de Suezkanaal- kwestie, van het probleem Triest en van Perzische oliekwesties, de ontwikkelingen Naar eerst thans bekend geworden is zijn in de nacht van 24 op 25 October twee ondernemingen in West-Java aan gevallen. Het betreft de rubberonderne ming „Gambung" en de rubberonderne ming ..Tondjong". Zowel bij de aanval op de „Gambung" als bij de aanval op de „Tondjong" sneuvelde een der politie mannen, die de ondernemingen poogden te verdedigen. Op de „Gambung" werden, voor zover nagegaan kan worden, twee woningen in de as gelegd. De bende vluchtte toen po- litieversterking naderde. Op de „Tondjong" werd een onbe schrijflijke ravage aangericht, waarin al leen de moskee en een woning nog over eind bleven staan. 44 woningen werden in de as gelegd. De schade op de onderne ming wordt geschat op 190.000 rupiah. in Guatemala, Korea en Xndo-China, de oprichting van de Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie en de Parijse accoorden over de Europese verdediging. Sprekend over de op handen zijnde congresverkiezingen constateerde de president, dat een zekere apathie heer ste bij het Amerikaanse volk. Hij schreef dit toe aan een te grote tevredenheid over de huidige stand van zaken. In antwoord op een vraag, zeide Eisen hower, dat hij de uitslag van de stem mingen niet als een maatstaf voor het vertrouwen in hem of in zijn regering zou beschouwen. Hfj weigerde de uitslag van de stem ming te' voorspellen. In de laatste week van September zijn sporen van radio-activiteit, klaarblijke lijk afkomstig van de jongste atoomont ploffingen in de Sovjet-Unie, in het ge bied van Ottawa waargenomen, zo wordt in een mededeling van de raad van on derzoek der Canadese defensie gezegd. De hoeveelheid radio-activiteit, die de regen in die periode in het genoemde ge bied bevatte, was echter zo gering, dat zij van geen betekenis was, zo wordt hier aan toegevoegd. Minister Kernkamp: uitte zijn zeer grote verheugenis, nu een oplossing was bereikt van een zaak, die zeer urgent was geworden en die nu de overzeese rijks delen in de gelegenheid stelt zich in te schakelen in de behartiging van algemene rijksbelangen. „Grote kansen zijn thans geschapen om elkander grotere hulp te bieden, die tot verdere verbondenheid za' leiden", aldus de minister van Overzeese Rijksdelen. Dr Da Costa Gomez: „Ik ben zeer ver heugd, in het bijzonder omdat de „kroon op het werk" juist samenvalt met mijn 47ste verjaardag". Mr N. Debrot, algemeen vertegenwoor diger van de Nederlandse Antillen in Ne derland: „Ik ben gelukkig. Ik wens allen, die hebben medegewerkt, op de eerste plaats de minister, hartelijk geluk". Het Statenlid mr I. C. Debrot (KVP): „Hiermede is de koloniale periode afge sloten en de tüd aangebroken om op basis van nevengeschiktheid te gaan samenwer ken. Ik ben ervan overtuigd, dat van een samenwerking de Antillen veel profijt kunnen trekken op sociaal, cultureel en economisch terrein". Prof. R. A. J. van Lier, directeur van de stichting planbureau Suriname: „Da aanvaarding van het statuut is voor znij van bijzondere betekenis, omdat ik zo nauw bij het welvaartsplan van Suriname betrokken ben. Het statuut effent de weg voor het voeren van financieel-econom - sche besprekingen met Nederland ter ver krijging van middelen, die tenslotte nodig zijn om het welvaartsplan te effectueren". „VLIEGENDE KAT". Twee Amerikaan- se sóldaten in Duitsland maken een ,Jl- Cat" modelvliegtuig gereed voor eer vlucht boven het trainingskamp te Gra- fenwoehr, waar grondtroepen hun op leiding krijgen. Het vliegtuigje is bc doeld als trekker voor luchtafweerdoe len. Vliegend geeft het dezelfde indruk ken als een „echt" vliegtuig. v y: Naar wij vernemen heeft de voetbalclub BW bet voornemen om via een kort geding tegen de gemeente 's-Hertogenbosch te verhinderen, dat de Beroepsvpetbalbond en het Comité Vluchtelingenhulp 1954 de beschik king zouden krijgen over het Bossche stadion ,,De Vliert De Bossche eersteklasser beroept zich op een bepaling in het huurcontract met hst stadion. Volgens deze bepaling dient de gemeente Den Bosch eigena resse van het stadion eerst met het BVVbestuur overleg te plegen ai vorens men het stadion voor andere doeleinden ter beschikking stelt, lu verband met de mogelijkheid van dit kort geding is de beslissing ol /e wedstrijd tussen de twee bondselftallen van de Beroepsvoetbalbond al of niet zal doorgaan, nu enige dagen uitgesteld. Woensdagochtend heeft ook de, te Den Bosch woonachtige voorzitter van de KNVB, ir Hopster, opnieuw stappen ondernomen teneinde het door gaan van de wedstrijd tussen de twee bondselftallen van de Beroepsvoei. halbond ten bate van de Hulpactie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland alsnog te verhinderen. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft ir Hopster wederom aangeboden voor hetzelfde doel in het Bossche stadion een wedstrijd door twee KNVB-elftallen te laten spelen. Noot van de sportredactie. Oef men heeft in de Nederlandse voetbalwereld de oorlog aanvaard en men krijgt nu wat men hebben wilde Het rumoer rond „het telegram" is nog niet geheel ver stomd, het mysterie van de omkooppo ging van enige Belgische internationaals is nog niet opgelost, of er heerst al weer een nieuwe rel. De rel heeft zich als volgt ontwikkeld. Twee weken geleden bocd de voorzitter van de Beroet svoetbalbond het Comité Vluchtelingenhulp 1954 aan, ten bate van de door dit comité te voeren actie een wedstrijd tussen twee bondselftallen te laten spelen. Alle onkosten zouden daar bij voor rekening komen un de Beroeps voetbalbond. Het Comité Vluchtelingen hulp accepteerde dit aanbod met beide handen (het zou dit cok geaccepteerd hebben, indien dit van K.N.V.B.-zijde ge komen ware, doch de K.N.V.B. had het op dat .noment kennelijk te druk met zijn eigen besognes om ook nog aan vluchtelingen te kunnen denken) en het wendde zich tot de directeur van het Amsterdamse stadion met het verzoek het Olympisch S'adion voor deze gelegen heid ter beschikking te stellen. Na een onderhoud met het K.N.V.B.-bestuur wees de directeur van het stadion, de htcr Bessem, dit verzoek evenwel af. Men verwachtte, dat nu de K.N.V.B. wel met het plan voor een wedstrijd ten bate van de vluchtelingen te voorschijn zou komen, doch zo dit plan al bestond, men hoorde er nimmer van. Het wekte de schijn alsof het K.N.V.B.-bestuur volop tevreden was nu het verhinderd had, dat de Beroepsvoc" Ibond binnen de muren van het Olympisch Stadion zou komen. Het is begrijpelijk, dat ir Hopster zich „bijzonder teleurgesteld" voelde, toen hij vernam, dat B. en W. van Den Bosch hun stadion wèl ter beschikking stelden, daarbij uitsluitend denkend aan de nood der vluchtelingen. Het jammerlijke is, dat het K.N.V.B.- bestuur deze rel had kunnen voorkomen zo het éérder dan de Beroepsvoetbalbond aan de nood der vluchtelingen gedacht had en het twee weken geleden met het plan voor een liefdadigheidswedstrijd aan het licht was gekomen. En nu laat het ons tamelijk onverschillig wie ten bate van deze vluchtelingen een stadion vol mensen bij elkaar schopt, de K.N.V.B. of de Beroepsvoetbalbond, doch wij hebben wèl, in tegenstelling tot onze vaderlandse en plaatselijke voetballeiders, pas nog een tocht langs de Oostenrijkse vlucVtelin- genkampen gemaakt; wij hebben bitter en scherp de nood en ellenden van meer dan tweehonderdduizend door de wereld vergeten mensen geproefd en we zijn er van overtuigd, dat elk tientje waarmee men, als gevolg van een vaderlandse voetbalrel welke men had kunnen voor komen, de vluchtelingen, die nu van het Nederlandse volk hulp en redding ver wachten, benadelen zou, tienmaal zwaar der weegt dan alle belangen van alle voorhanden zijnde Nederlandse voetbal bonden (MART. W. D.) (Van onze Brusselse correspondent) Als inzet van de campagne voor de ver kiezingen der ondernemingsraden, die binnen enkele weken zal plaats hebben, hield hef Algemeen Katholiek Vakver bond van België te Brussel een eerste grote meeting, die door nagenoeg zes dui zend gedelegeerden uit. het Vlaamse land werd bijgewoond. Het zelfde zal eerst daags ook voor Waalse gedelegeerden ge schieden. De nationale voorzitter van het Alge meen Katholiek Vakverbond, de heer A. Cool, trok de conclusie uit de ervaring der afgelopen jaren, en in verband met de toekomst zeide hij o.m. „dat de tijd van de braafheid voorbij is; als iemand ons wil slaan, dan slaan wij eerst!" En als aandeel van de arbeiders in de ver hoging der productiviteit vraagt hij' „vijf dagen werk en zes dagen loon per week". De verworven resultaten, aldus de heer Cool, moeten voor de arbeiders behouden en verruimd worden. Met een fanatiek linkse regering aan het bewind, moeten deze vandaag ook nog strijd voeren voor de vrijheid van opinie, voor de democra tische instellingen en tegen de partisanen- politiek der overheid. De heer Cool som de in dit verband de wandaden der re gering nog eens op. Eindigend zeide de heer Cool, dat de vijf-daagse arbeidsweek in heel Europa moet worden ingevoerd. En dat mede met dit doel in 1955 door het Internationaal Arbeidsbureau een internationale confe rentie zal worden gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1