Geen af* eroomde subsidie meer melk en geen RAMPJAAR In het veen kijkt men niet op een turfje Beslissing over weistandsgrens uitstellen Mgr H. van Elswijk C.S.Sp. tot bisschop gewijd 3 Op weg naar een nieuwe maat schappelijke orde Toekomstige melkvoorziening in Nederland Actie van artsen wordt voortgezet Ontroerend afscheid op A dams C.S. HONGAARSE KINDEREN TERUG NAAR DE KAMPEN Gloeilampjes DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 PAGINA 3 Maar dan zal de prijs waarschijnlijk 45 ct per liter worden Verrekenprijs wordt hoger Volgend voorjaar melk van 3 procent Huishoudroom De aardappelen- en bietenoogst Geen uitbreiding van uitzonderingsverlof Maar het natte product van nu veroorzaakt catastrophe Uitwerking nadere voorstellen vergt een maand Een levenswens vervuld Mountbatten opper bevelhebber der Britse marine Voor de vluchtelingen Het half millioen gepasseerd De ramp in Canada Nederland schenkt 50.000 dollar Wilde zwijnen tuk op bloembollen KLOPJACHT LEVERDE SLECHTS EEN „OVER LOPER" OP WILLEM BARENDSZ" VERTROKKEN Voor het laatst Met het heerlijk avondje in zicht Speelgoed uit Engeland via de lucht Uitvoer bloembollen bereikte nienw record Voor 127 millioen verscheept Worden gebitten duurder? Sociale en economische ramp Vijand nummer één: de vorst ADENAUER: „Minstens drie jaar nodig voor leger vorming" KEUR LI K E U R E Nj Naald-wijk beleefde ontroerende plechtigheid Ontvang de H. Geest SUB-TUUM'PR/5cSIDIUM i. „Bij gebrek aan overleg mislukken de plannen, na rijp beraad komen ze tot stand", Spr. 15 22. __y De geest en de wijze onzer maatschappelijke presentie Plicht tot aanwezigheid Ons zelf zijn in eenheid en vrijheid Ons zelf zijn in grote openheid Eenheid, openheid samen werking Plechtige zegen «Het Nederlandse publiek zal er aan moeten wennen om 45 cent voer een fles melk te gaan betalen". Dit sombere vooruitzicht, dat gelukkig voorlopig nog toekomst is, werd geopperd door de heer B. van der Heide, directeur van de Coöp. Melk- centrale g.a., tijdens de 9e jaarvergadering, die gisteren door deze coöpe. ratie in het Groothandelsgebouw te Rotterdam is gehouden. Maar dat zal dan melk zijn mèt een vetgehalte van 31/% pet en zónder het subsidie, dat de regering momenteel nog op de consumptiemelk ver leent. Tijdens zijn inleiding over verschillen de aspecten van de melkvoorziening in Nederland gaf de heer v. d. Heide een heldere uiteenzetting van het ingenieuze maar ingewikkelde systeem van heffin gen en toeslagen, waarmee wordt bereikt, dat de boer, los van de zuivelsituatie, over het gehele jaar een vaste prijs voor zijn melk ontvangt en dat de melkprijs voor de consument niet aan schommelin gen onderhevig is. Ten onrechte wordt er, aldus deze spr. wel eens op aangedrongen, dat het zoge naamde Westelijke consumptiemelkge- bied wordt afgeschaft. Dit gebied, dat in het verleden kunstmatig in het leven is geroepen, heeft sinds anderhalf jaar alle kunstmatigheid verloren. De in- en uit voer van melk is er vrij. Het enige, waarin het Westen zich nog van de rest van het land onderscheidt is, dat de con sument er een hogere subsidie ontvangt van cent per liter. Vóór de oorlog was er in dit gebied, het dichtst bevolkte van Nederland, dat ten Zuiden van Alkmaar begint en zich langs het IJsselmeer uitstrekt tot Amers foort en vandaar naar Rotterdam en Dor drecht, geen melktekort. Thans evenwel wordt de bch°e" slechts voor de helft gedekt en ™°a*ant melk worden aangevoerd uit Overijssel, Gelderland, zeil prijsvorming in dit Voor elk nieuw „melkjaar", dat loopt van 1 November tot en met 31 October wordt door de regering een minimum garantieprijs vastgesteld. Het vorige jaar bedroeg die prijs gemiddeld f 20,60 voor het gehele land, maar voor het eerst zal het er ditmaal om .houden, of die Pr1s ook inderdaad wordt bereikt. Het is daar om niet uitgesloten, dat de verrekenprijs voor het jaar, dat op 1 November begint, hoger zal worden gesteld. Waarschijnlijk 3 cent per liter. Want hoe hoger deze prijs is, des te geringer de kans, dat de regering moet bijspringen en in rege- ringskringen bestaat de neiging om het subsidie geleidelijk te doen vervallen. Een andere factor, die tot verhoging van de melkprijs zal bijdragen is de op heffing van de sinds 1940 ingevoerde melkstandaardisatie. De koemelk in Ne derland heeft gemiddeld een vetgehalte van 3,7 procent. Thans wordt afgeroom de melk van 2)4 procent verkocht. Alge meen evenwel wordt aangedrongen op een verhoging van het vetgehalte. De minister denkt aan twee soorten melk, namelijk van 2li en 3li pfocent. Behalve het bezwaar, dat dan misschien de melk van 2li procent wèl en de melk van 3li procent niet zou worden gesubsi dieerd, hetgeen tot een kunstmatig sroo verschil tussen beide soorten zou leiden, bestaan daartegen ook technische ren. Volgens de heer v. d. Heide zal reeds in het aanstaande voorjaar het vetgehalte van de melk, in overleg met de Stichting voor de Landbouw, worden verhoogd tot 3 procent. Dit zou, indien daarmee geen subsidieverhoging gepaard gaat (hetgeen overigens niet mag worden verwacht), leiden tot een prijsverhoging van 2 a 3 cent per fles. Het vervallen van het subsidie, de later volgende verhoging van het vetge halte van de melk tot 3ü procent èn de loonronden, waarvan het eind nog niet is te zien (de lonen maken ongeveer 50 procent van de totale bedrijfskosten uit) zullen volgens de heer v. d. Heide er toe leiden, dat de melk op de duur 45 cent per liter gaat kosten, dus driemaal zo hoog als de vooroorlogse prijs van 15 cent, maar in vergelijking met de kosten stijging van andere levensmiddelen niet abnormaal. Aan het slot van zijn betoog had de heer van der Heide nog twee wensen: uitbreiding van het assortiment van zui velproducten met zogenaamde „huishoud room" van 10 procent naast de slagroom van 40 procent en de koffieroom van 20 procent en verder kwaliteitsbetaling voor de melk. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Weijden, be treffende de te nemen maatregelen voor het binnenhalen van de aardappelen- en bietenoogst, heeft de minister van Land bouw geantwoord, dat hij niet de vrees heeft, dat de moeilijkheden, ontstaan door de uitzonderlijke omstandigheden van dit jaar, er toe zullen leiden, dat het volgend jaar in zeer onvoldoende mate aardappelen en bieten zullen worden ge teeld. Het wordt door de minister van Oor log en van Marine om redenen van dienstbelang waaronder begrepen de vereiste controle, waartoe in het bij zonder is te rekenen het verifiëren der aanvragen door de burgemeesters on gewenst geacht, het bestaande uitzon deringsverlof onafgebroken te verlenen en/of tot meer categorieën van militai ren uit te breiden. Aan het uitzonde ringsverlof ingevolge de bestaande re geling zal derhalve geen verdere uit breiding worden gegeven. (Van onze correspondent) (Van, onze Amsterdamse redactie). Het Medisch Comité van Aanbeveling, dat de conclusie van de geruchtmakende brochure van mr dr H. L. Kunneman on- van I Het comité hoopt dan ook, dat het hoofdbestuur van de Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst Zater dag zal toegeven aan de aandrang uit de vergadering de goedkeuring van de ver- dersteunt, ontvangt momenteel tal van verg derëwelstandsgrens voorlopig aan Admiraal Earl Mountbatten, de vroe- ~pre (en laatste) onderkoning van India, wordt benoemd tot opperbevelhebber van de Britse marine (First Sea Lord) en chef van de marinestaf, zo d"lt Britse ministerie van marine Admiraal Mountbatten zal deze in Maart overnemen van admiraal Rhoderick McGrigor. Earl Mountbatten of Burma is een oom van de hertog van Edinburgh, de echtge noot van koningin Elizabeth. Hij is 54 jaar oud. Het is bekend, dat deze benoeming voor Earl Mountbatten de vervulling is van een levenslang gekoesterde wens. Zijn vader was eveneens First Sea Lord, tij dens de eerste wereldoorlog. ,D<L "Pbrengst van de actie voor de 1?15hulp heeft gisteren de half millioen gulden overschreden. Er was tot dan toe binnengekomen 473.000, er werd bijgestort °®^(F,'Zodat de stand gisteren sloot met 523.000. De Nederlandse regering heeft aan onze amh= jl„r te Ottawa meegedeeld, dat ambassadeur t qqq dollar beschik- zij een bedrag d slachtoffers baar heeft gesteld voor u van de overstromingen in In Apeldoorns Berg en Bos. waar in het komende voorjaar circa 120.000 bloem bollen in allen.u soorten en variëteiten, in bloei zullen staan heeft men op groot scheepse wijze een jacht ingezet op een stel wilde zwijnen, die zich te goed heb ben gedaan aan de dezer dagen gepote bolgewassen. Men ontdekte n.l., dat enige borders ondersteboven waren gegooid. Kennelijk was dit het werk van wilde zwijnen. Zonder verwijl trommelde de directeur van de Dienst van Landelijke Eigendom men, de heer D. Bouman, een tiental ja gers bij elkaar, die om elf uur met dertig drijvers een ware klopjacht op de wilde zwijnen begon. Tot de avond bleven de jagers actief. Er werd menig schot gelost, maar de buit viel tegen. Slechts een z.g. overloper wist men te verschalken. Men heeft echter goede hoop. dat de wilde zwijnen thans zijn verjaagd en dat de bloembollen met rust zullen worden gelaten. Mocht dit niet het geval zijn dan zal men dezer dagen opnieuw een aanval op de everzwijnen inzetten. Gisteren is de .Willem Barendsz" uit Verdam vertrokken voor zijn negende ïfalvisexpeditie naar het ZuldP°°'g®bYeddp „°als bekend is dit de laatste maal dat de ^Willem Barendsz" als fabrieksschip zal hOmncigrecarifuur verliet het schip de CuVr6n van Umuiden en zette koers naar ~Hra?ao om te bunkeren. Evenals ver- *,,den jaar staat de expeditie onder lei- 8 van kapitein I. Klein. vergadering van de Maatschappij ter Be vordering van de Geneeskunst geopend wordt, zal uit de vergadering bekend worden gemaakt hoeveel medici uit net gehele land met de artsenactie om de weistandsgrens niet tot 6000. op te trekken, instemmen. Men denkt dat het er ruim 500 zullen zijn, dus dik 10 pet. van de actief werkende medici. De Maatschappij is voornemens, zo is bii monde van een hoofdbestuurslid op 'n vergadering van de Kring Amsterdam medegedeeld a.s. Zaterdag als het enigs zins mogelijk blijkt, de optrekking der weistandsgrens, welke een punt van ae agenda uitmaakt, er „dóór te drukken Zij heeft in bespreking met het comité uitstel van behandeling afgewezen; het voorstel om mr Kunneman gelegenheid te geven zijn conclusies in een nader gepre ciseerd project uit te werken, kon in de Ogen van het hoofdbestuur geen genade vinden. De heer Kunneman denkt ongeveer een maand nodig te hebben. „Waarom krijgt hij deze kans niet", zo vraagt het comité zich bezorgd af. Al veronderstelt het niet direct, dat men tussen de bedrijven door doende is van de gehele volksgezondheid een staats zaak te maken, veel liever ware het toch de artsen, die het verzet van het comité ondersteunen, dat zij weten, waar zij aan toe zijn, Het is voor ons een „to be or not to be", arts of ambtenaar, zo menen de strijd lustige medici. En het ziet er dan ook naar uit dat het Zaterdag in Utrecht be hoorlijk zal spannen. De artsen hebben de patiënten, die meer dan 5300 verdienen, op de hand. daarvan zijn ze overtuigd. In het nieuwe systeem van dr Kunneman kan dit pu bliek zelf beslissen of ze fondspatiënt wil zijn dan wel een particuliere verzekering wil afsluiten. Daar als gevolg van de havenstaking in Engeland de speelgoedbevoorrading van ons land voor het komende Sint Nicolaasfeest in gevaar dreigde te komen behalve Duitsland is ook Engeland een van onze grootste speelgoedleveranciers heeft een inkoopbureau in Amsterdam een groot Engels vrachtvliegtuig gechar terd met een laadvermogen van ruim zes ton, waarmee gedurende drie achtereen volgende dagen grote hoeveelheden speel goed uit Engeland zullen worden aange voerd. De duizenden poppen, kranen, grote en miniatuur vrachtwagens, driewielertjes en alles, wat een kinderhart op het ge bied van speelgoed zou kunnen begeren, zijn afkomstig uit de grootste speelgoed fabriek ter wereld (namelijk de Lines Bros. te Londen). Gistermiddag kwam de eerste speelgoedvracht, ter waarde van ruim 15.000 gulden, op Schiphol aan. Wvnand De uitvoer van bloembollen heeft dit jaar opnieuw een record bereikt. Van de oogst 1954 aan tulpen, hyacinthen en nar cissen werd 46.339 ton verscheept voor een bedrag van 127 millioen gulden. In 1953 ging 42.407 ton tulpen, hyacinthen en nar cissen over de grenzen voor een totale waarde van 111.462 gulden. De belangrijkste afnemers vooi de bol- bloemen waren opnieuw de Ver. Staten, Engeland, West-Duitsland, Zweden en Frankrijk. In de genoemde hoeveelheden en be dragen is niet begrepen de thans begon nen uitvoer van gladiolen en „bij-goed". Deze gladiolenuitvoer duurt tot het voor jaar 1955 toe. (Van onze Amsterdamse redactie) Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Maatschappij ter bevordering der Tandheelkunde tot alle tandartsen een schrijven gericht, waarin geadviseerd wordt aan de tandheelkundige labora toria, mede nangende de onderhandelin gen met de Ziekenfondsen, met uit te betalen het percentage van 15 waarmee deze laboratoria hun prijzen verhoogd hebben. Gesproken wordt van een belang rijke verhoging, die doorberekend zou moeten worden bij het publiek. De lab0~ ratoria menen echter, dat van een be langrijke verhoging voor de patiënten helemaal geen sprake behoeft te zijn. riet betreft hier een prijsvermeerdermg voor de tandarts van 90 ct op een kroon, o, on een vol gebit en 1,35 op een jacket kroon. Vergeleken met de prijzen, die de artsen het publiek berekenen blijft er, al dus de laboratoria, weinig van de 15 ,o over. Het veenbedrijf in Zuid Oost Drente is in niet mindere mate door het slechte weer getroffen dan de landbouw hier en elders in het land. Na al de jaren vol tegenslag, die de verveners na de oorlog beleefd hebben, durven zü evengoed te spreken van een catastrofe, zoals alleen de oudsten onder hen zich uit hun jeugd herinneren. Van de laatste halve eeuw schijnt slechts het jaar 1903 dit seizoen geëvenaard te hebben als rampjaar voor de turfwinning. Toen het aanhoudend natte weer be gon ongeveer half Juni was de turf campagne pas ruim twee maanden aan de gang. De eerste turf was nog niet vol doende gedroogd. Men is echter rustig doorgegaan met de productie in de over tuiging, dat na de regen wel weer zonne schijn zou komen. Maar reeds op het eind van Juli werd het de verveners duidelijk, dat het de verkeerde kant op zou gaan, tenzij de nazomer en de herfst zeer droog weer zouden brengen. Normaal duren de werkzaamheden in het veen door tot half Augustus. Daarna komt de tijd, dat de turf in kleine sta peltjes bij millioenen en millioenen op het veld wordt gezet, zodat de wind en de zon het product goed droog kunnen maken voordat in de late herfst de afzet een aan vang neemt. Dit jaar echter is de veenarbeid vroeger gestaakt, deels uit pessimisme, deels door de onmogelijkheid om bij voortdurende regen in het natte veen te werken en deels ook, omdat er groot gebrek aan zet- veld ontstond door het feit, dat er geen droge turf kon worden weggevoerd. Niet temin is het aantal geproduceerde turven nog groot genoeg om in de huidige om standigheden te kunnen spreken van een sociale en economische ramp in het veenland. De veenderijen leveren thans een trieste aanblik op. Over grote oppervlakten ziet men de turf op stapels staan en de kans, dat ze nog droog zal worden is uitgeslo ten. In plaats van dat de turf licht is en hard, zoals ze in deze tijd behoort te zijn, kan men gemakkelijk zijn vinger steken in de zachte en natte massa. Ofschoon er officieel nog geen cijfers omtrent de productie en de schade zijn vastgesteld, nemen ervaren verveners aan, dat van de gehele turfproductie nog ongeveer tachtig procent nat op het veld staat. De eerst gewonnen turf is reeds naar de afnemers gegaan, doch deze bevat in het algemeen 40 procent vocht tegen 2025 procent in normale jaren. Daar er voor huisbrand bijna geen turf is te krij gen vreest men dat het stoken van kolen en het gebruik van flessengas nog meer zal toenemen dan na de oorlog ook in de veenstreken al gebeurd is. De grote vijand van de natte turf is de vorst. Deze zal zeker niet lang meer op zich laten wachten. Turf, welke bevroren is geweest, is slechte brandstof en als zo danig natuurlijk veel minder waard. Ingewijden lachen geheimzinnig als men vraagt wat er zal gebeuren met deze grote massa's turf. Zij voelen wel aanko men, dat in het aanstaand voorjaar hier en daar de turf toevallig in brand zal raken. Maar branden of geen branden: er zijn reeds twee enorme verliezen geleden en dat zal zijn weerslag hebben op de mo gelijkheden voor een goede turfcampagne in het volgend seizoen. Om nog maar niet te spreken van de turf, die niet verbrandt en dus niet alleen letterlijk in de weg zal staan, maar ook figuurlijk. Want wan neer een grote hoeveelheid overjarige turf wordt aangeboden tegen spotprijzen, dan daalt de prijs van het „verse" pro duct. Bondskanselier Adenauer heeft te Parijs vóór zjjn vertrek naar de Ver. Staten in een interview met „Paris Presse" ver klaard, dat het tenminste drie jaar zal duren, vóór er een volledig opgeleid Duits leger zal zijn. Eerst zullen officieren en onderofficie ren moeten worden geworven, waarna de kaders zullen worden gevormd, die on geveer een derde van de totale sterkte zullen vormen, zo zei hij. Sprekende over de kosten van de Duitse herbewapening, verklaarde de bondskan selier, dat West-Duitsland voor de mili taire uitgaven een strenge limiet zal moe ten stellen, aangezien „wij, door de nabij heid van de communistische wereld, onze goede sociale en economische toestanden niet in gevaar mogen brengen". De jongste Sovjetnota, waarin opnieuw bespreking van de kwestie van Duitslands hereniging werd voorgesteld, bevatte vol gens Adenauer's eerste indrukken „geen belangrijke nieuwe elementen". Hij zei, dat het nu „meer dan ooit nodig is, dat de vrije landen hun eenheid van handelen ten aanzien van het oostelijk blok bewa ren. Daarom moeten de Parijse overeen komsten van kracht worden vóór de on derhandelingen met de Sovjet hervat wor den". zo meende hij. (Van onze Amsterdamse redactie) hoven was een speciale wagon voor de 24 kleintjes uit Amsterdam en omstreken Op het vanwege de bouwwerkzaamhe-1 gereser^ 35 den aan de voetgangerstunnel erg romme lige eerste perron van het Amsterdamse CS. speelden zich gistermiddag ontroe- 1 i.1_„ LnG +11TOO rende tonelen af teen omstreeks half twee 24 Hongaarse vluchtelingenkinderen uit kampen in Oostenrijk en Duitsland, die dank zij de zorgen van de stichting „Hulpactie voor Hongarije" drie maanden liefderijk in Nederlandse gezinnen zijn opgenomen, weer naar huis als men de kampen dan een „huis" mag noemen terugkeerden. In de trein naar Eind- Fockink kinderen de lange reis, in Boxtel 8 en in Eindhoven 9. Hier stapten de Hongaar- tjes over in de internationale trein, die in Venlo nog 30 pleegkinderen uit Limburg opnam. Vanmorgen om zeven uur arri veerde de trein in München, vanwaar de kinderen, die in Duitse kampen thuis horen, verder vervoerd werden. De rest ging met de trein door naar Salzburg en Wels in Oostenrijk. Bepakt en beladen kwamen de klein tjes, waarvan de meesten diep onder de indruk van het afscheid waren, op het Amsterdamse C.S. aan. Sommigen waren gekleed in Hongaarse nationale kleder dracht. De zesjarige Erika Hover, die in een Volendams gezin een heerlijke tijd heeft doorgebracht, had het vooral erg te kwaad. Zij huilde hartverscheurend en was niet tot bedaren te brengen. Ook de pleegouders zelf konden hun tranen niet bedwingen. Om 13.33 uur precies begon de grote reis, voor de kinderen het slot van een fantastische vacantie, die zij zo hard nodig hebben in hun misère in de kampen. (Van onze correspondent) Gisteravond is de korte tijd geleden tot bisschop van Morogoro (Afrika) benoemde mgr H. J. van Elswijk CSSp, op luisterrijke wijze in de parochie van de H. Adrianus te Naaldwijk ingehaald. Naast zijn moeder gezeten in een landauer, werd monseigneur op het terrein van de CCWS hartelijk verwelkomd door de zeereeiw. heer J. van den Rergh, pastoor der parochie. Hierna defileerde de Westlandse jeugd in uniform, vergezeld van de kath. muziekverenigingen uit het Westland, langs de bisschop, waarna Z.H.Exc. in een fleurige stoet onder de vrolijke tonen van opgewekte marsmuziek door de bevlagde straten van Naaldwijk naar de pastorie aan de Molen, straat werd geleid. Overal waar de stoet langs trok, was de belangstelling zeer groot. Hedenmorgen is mgr Van Elswijk in de rijk met witte en rose anjers en chrysanten en met palmen en laurieren versierde kerk van Naaldwijk tot bisschop gewijd. De parochiekerk was tot in de uiterste hoeken bezet. Onder de aanwezigen bij de wijdings plechtigheid merkten we op mgr H. van Hussen, directeur van de pauselijke ge nootschappen, de generaal, de provinciaal en oversten van missiehuizen van de Paters van de H. Geest, bijna alle heren geestelijken uit het Westland, oud-kape laans van de parochie Naaldwijk, die de bisschop als priesterstudent en jong mis sionaris hebben gekend, dr Melchior uit Haarlem, die op zijn expeditiereizen met mgr Van Elswijk in contact heeft gestaan, burgemeester S. Hoogenboom van Naald wijk, burgemeester K. Wouters van Mon ster, dr M. P. A. Meissen, burgemeester van Wateringen en alle leden van het ere- comité. Consecrator bij de H. Wijding was Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem; medeconsecratoren waren H.H. Excellenties mgr J. W. M. Baeten, bis schop van Breda en mgr W. P. A. M. Mut- saerts, bisschop van Den Bosch. Deken G. Kuys van Poeldijk fungeerde als pres byter assistens, de zeereerw. pater H. J. Strick, provinciaal van de Congregatie van de H. Geest en pastoor A. v. d. Burg van Honselersdijk, als troondiakens, pas toor Van den Bergh van Naaldwijk als diaken en als subdiaken de zeereerw. heer J. Vijverberg, rector van huize Sint Martinus te Naaldwijk. Capellanus primus was pater E. Welling, overste van het missiehuis van Weert en capellanus se cundus pater v. Pelt, overste van het missiehuis van Gemert. De overige func ties werden verricht door kapelaans uit de verschillende parochies van het West land. Het parochiële zangkoor voerde op ver dienstelijke wijze onder directie van de heer M. van den Berg de driestemmige mis van Perosi voor gemengd koor uit. Organist was de heer A. van den Berg. Nadat tijdens het H. Misoffer de Li tanie van Alle Heiligen was gezongen, knielde de wijdeling neer voor de con secrator, waarna deze en de mede-conse- Het wapen van Mgr,H. J. Elswijk. Door A. VAN RIXTEL S.C.J., Gevangenisaalmoezenier. Het gevaar, dat de aandacht voor het bisschoppelijk Mandement in het stof van allerlei nevendiscussies verstikt, is niet denkbeeldig. Dit zou meer dan betreurenswaardig zijn. Wij willen daarom een poging doen dit uiterst actueel en waardevol document uit het stof dezer nevendiscussies we" te trekken, om het op zijn eigen niveau Jn een drietal artikelen nieuw aan de orde te stellen; en daarbij: Ie. Onze maatschappelijke presentie, 2e Onze maatschappelijke opdracht en 3e'. De weg deze te vervullen onder de aandacht te brengen. Wij staan op een keerpunt in de ge schiedenis. Dergelijke keerpunten ken- merken zich door het chaotische. Natio- naai en internationaal zien wij de volke ren in beklemmende worsteling mei diepgaande vraagstukken, die voor hun leven en toekomst beslissend zijn. Merk waardig is daarbij, dat de problemen, die men NIET aan de orde stelt, zeker niei minder belangrijk zijn, dan die welke wel in het brandpunt der belangstelling staan. Want géne raken meer dan déze de grondslagen van de culturele, sociale economische en politieke orde; en bij eer. strijd op leven en dood voor de heer schappij van de geest over de stof, zijr, zij beslissend; niet enkel voor ons Chris tenen, maar óok, en méér nog, voor heel de mensheid 'n Voorbeeld! Op het V.N.-wereldcon gres over het bevolkingsvraagstuk wer den onlangs, als vrucht van diepgaand wetenschappelijk onderzoek- en docu mentatiewerk de resultaten aangebo den van een door de Staat gepropageer de- en gecontroleerde abortus, „zijnd? een efficiënte bestrijding van bestaande 0{ gevreesde overbevolking". Daarbi: werd er als vanzelfsprekend vanuit ge' gaan dat de moeder, het gezin, de maat schappij. het recht hebben zich te verde .tioen tegen het ongewenste kind, ai.- aanrander van het welvaartspeil.Het feit spreekt voor zichzelf Welnu: op de achtergrond van derge lijke feiten - en legioen is hun naam - j. «rekrneD onzer bisschoppen buitengewoon welsprekend. Wij mogen deze daarom niet laten verstikken in het stof der eerste, niet steeds even bezon nen en zelfs ietwat wilde nevenreactie» Deze wekroep kan men aldus samen vatten: „Katholieken (zeer bijzonder katholie ke leken er wordt op nationaal en in ternationaal niveau inzake de maat schappelijke orde een beslissende strijd gestreden; beslissend niet enkel voor de plaats der Kerk in de wereld, maar oók voor het welzijn der volkeren zelve. Deze strijd speelt zich ook af in ons land. Gij moet present zijn! ieder op zijn wijze en allen te samen! Gij moet present zijn, op elk moment en bij elk der grote proble men, waarmede de mensheid op dit keer punt in de geschiedenis worstelt; ook en vooral op maatschappelijk gebied. God geeft ons hier en nu, een goede kans. Die mogen wij niet missen". Godsdienst en leven zijn niet te schei den. Adeldom verplicht. Alle levensuitin gen moeten doortrokken zijn van ons Kindschap Gods- Ook op maatschappe lijk gebied! Om present te kunnen zijn, is het eerst nodige: ons zelf te zijn; als enkelingen; maar óók als ge meenschap. Onszei ft ezijnineen- h e i d: in een eenheid, die niet het ac cent legt op de bescherming der zwakke broeders, maar die wortelt in onze le venshouding en steunt op de innerlijke grond onzer geweldige gemeenschappen) ke taak, hier en nu! Dat betekent geen kuddegeest; want het Mandement roepi bij herhaling om persoonlijkheden; doch dan om persoonlijkheden, die in een juist geordend verband en in een plan matige synthese hun krachten weten sa men te leggen en te bundelen, teneinde overal waar het pas geeft en nodig is óók als gemeenschap, present te kunnen zijn, op alle velden van het maatschap pelijke leven, waar de mensheid lacht ei schreit, strijdt en lijdt. Dit samenoptrekken in de kracht onzei levensbeschouwing en in het bewustzijn onzer opdracht moet ruimte laten en vr ij held aan ieders per soonlijkheid. Samenbundeling van krachten is het tegendeel van de beruch te gelijkschakeling, die aan het persoon lijk initiatief de noodzakelijke ruimte tot armslag ontneemt. Organiseren is geen unificeren, noch steriele massificatie. Zeer integendeel. Kuimte voor vrijheid en initiatief; een heid in beginsel en ideaal; samenwerking in plan en methode moeten de welover wogen kenmerken onzer maatschappe lijke presentie zjjn! zoals het Mandement met nadruk betoogt, (blz. 10—12). Doch dit ons-zelf-zjjn betekent ahe minst een zich samentrekken en opslu ten in 't bekende ivoren torentje zonder vensters en zonder poorten. De tijd van „in-ons-isolement-ligt-onze-kracht" t» gelukkig overwonnen. Zeker! elke door braakgedachte, die ons beletten zou indi vidueel en gemeenschappelijk volledig ons-zelf-te-zijn, wordt in het Mandemeni beslist afgewezen of sterk ontraden Maar daarnaast wordt ons een bewogen openheid op het hart gedrukt, letter lijk: op het hart gedrukt. Overigens hoe zouden katholieken, hetzij als enkeling, hetzij als gemeenschap, z°n~el deze bewogen openheid ooit volledig zichzelf kunnen zijn??Wb zbn maatschappelijk gezien nietop «e eerste plaats enkel verantwoordelijk vooi ons eigen welzijn; wij zijn mede ,Y® antwoordelijk voor het wel zijn van allen. Dit eist een bewogen aandacht vooi alle maatschappelijke vraagstuuken waarmede ons volk nationaal of inter nationaal worstelt. Deze gaat heel ver Zjj bestaat niet enkel in een taxeren er stempelen van de strevingen van an dersdenkenden volgens onze katholiek» beginselen; zij omvat ook een tegemoei- treden onzerzijds vanuit óns beginsel in hun vlak, om daar onze overtuiging waar te maken in hun taal; en wel bo venal op constructieve wijze. Ter illustratiie grijpen wij te rug op bovengenoemd voorbeeld. He is niet genoeg op een wereldcongres present te zijn om vast te stellen, dai anticonceptionele voorlichting en ge controleerde abortus een van-Staats wege-georganiseerde kindermoord zijn Neen! daar past allereerst begrit voor de schier wanhopige problemer van overbevolking, waarmede sommig» volkeren worstelen; om vervolgens me' hen te speuren naar positieve oplossin gen, gedocumenteerd door overtuigeno researchwerk. Daarnóést kan men dan aantonen, hoe een tegennatuurlijke be volkingspolitiek ook cultureel, sociaal en economisch, zelfmoord betekent. De statistieken der gecontroleerde abort: kunnen achterhaald worden, b.v. doot de statistieken van het stijgend aantai moeders, die dreigen te verstikken in de psychische gevolgen hunner tegen natuurlijke daad en in wanhoop hen zoeken bij hier onmachtige psychiaters De katholieke socioloog of econoom zal wederom in zijn eigen voor ieder ver staanbare taal kunnen aantonen, dat een zodanig vergrijp tegen de zedelijke peilers ener samenleving op maatschap- pelijk-economisch terrein „niet be taalt"! Ter illustratie zou men ook kunnen verwijzen naar een geprezen woning bouwsysteem: de drie kamertjes, waar in onze moraal stikt, op de rij gevolgd door onze levensvreugde, onze volks kracht en dus ons bedrijfsleven, onze welvaart Het zijn slechts voorbeelden- De be doeling is duidelijk. Zedelijke beginse len hebben hun consequenties op alle levensgebieden en zijn daar te transpo neren in een taal, die verstaanbaar <s óók voor hen, die deze beginselen niet of slechts ten halve accepteren. Aanwe zigheid in openheid gaat uit van de overtuiging, dat de waarheid één is en op alle gebieden „vertaalbaar" op con structieve wijze; zij corrigeert de dwa ling niet zonder eerst het goede te ac cepteren. Tot dit ons-zelf-zijn in eenheid en openheid roept de Paus ons sinds jaren op door woord en voorbeeld. Een open heid dus naar alle kanten, vanuit de eenheid van onze overtuiging: een open heid, gedragen door welwillendheid en begrip, óók voor de problemen, waar mede de andersdenkende op zijn wijze worstelt; een openheid, die getuigt van bescheidenheid, en die de macht van de quantiteit hanteert in overeen stemming met een qualiteit, welke voor zichzelf speekt. Dat is de weg tot samenwerking met alle positief gerichte krachten, waarvan het Mandement bij herhaling spreekt. Het gaat er om, ons geloof in God, dat ademt in liefde tot de mensen, ook maat schappelijk uit te spreken in oprechte christelijke solidariteit. Zo tekenen de Bisschoppen ons een sfeer en wijze van maatschappelijke presentie voor, die men kort en krachtig zou kunnen noemen: plan van Eenheid Openheid Samenwerking. Dit plan is groots van visie en uiterst actueel. Het zet de doorbaakgedachte in haar juiste, vruchtbare synthese. In deze at mosfeer en visie staat de maatschappe lijke opdracht, waarvoor Katholiek Ne derland wordt opgeroepen. Daarover morgen! 's-GRAVENHAGE, October 1954. eratoren achtereenvolgens heide handen op het hoofd van de wijdeling legden bij het uitspreken van de woorden: „Accipe Spiritum Sanctum" („Ontvang de Heilige Geest"). Dit was het indrukwekkende moment, waarop mgr Van Elswijk onder grootse stilte en diepe ontroering der honderden aanwezigen de H. Bisschops wijding ontving. Na de zalving van hoofd en handen en de overreiking van de staf, de ring en het Evangelieboek werd het H. Misoffer voortgezet tot na de benedictie van de consecrator. Toen had de overhandiging plaats van de mijter en de handschoenen, waarna bij de intronisatie de consecrator de nieuw gewijde bisschop bij de rechterhand en de oudste der mede-consecratoren bij de lin kerhand namen en hem deden plaats nemen op de zetel, waarvan mgr Huibers was opgestaan. Daar gaf de consecrator hem de staf In de linkerhand, zette hem zelf de mijter op en hief daarna het Te Deum aan, dat door alle gelovigen werd voortgezet. Tijdens het Te Deum beleefden de talrijke aanwezigen het treffend ogen blik, dat de nieuwe bisschop met de mijter op het hoofd, de bisschopsstaf in de hand, geleid door de mede-conse cratoren, door de kerk ging, terwijl hij de gelovigen zegende. Na het Te Deum besteeg mgr Van Elswijk het altaar om de plechtige zegen aan de aanwezigen te geven. Na deze plechtigheid verlieten de bis schoppen, begeleid door de andere gees telijkheid, onder het zingen van het „Christus Vincit" het kerkgebouw. Vanmiddag was er in het concertge bouw een receptie, waarbij ook mgr Hui bers tegenwoordig was en waar het cadeau, een enveloppe met inhoud, door de voorzitter van het comité, de heer B. J. Krijger, aan mgr Van Elswijk werd overhandigd. Velen hebben van de gele genheid gebruik gemaakt om de pas ge wijde bisschop persoonlijk hun gelukwen sen aan te bieden. Palermo (Sicilië) Zeven jaar geleden schoot Francesco Scaletta een man dood. Hij kreeg zeven jaar gevangenisstraf, werd kort gele den, na tiet uitzitten van zijn straf, weer vrijgelaten en kocht een café. Gis terenochtend, toen Francesco 's mor gens de luiken opende van zijn nieuwe zaak, klonken er negen schoten. Men vond hem even later, met kogels door zeefd, voor de ingang van het café lig gen. In Palermo, op Sicilië, het land van de bloedwraak. Londen Weinig nieuws van Kevin Sheean, de 25-jarige Ierse ziekenverpleger, bezig met de verovering van het wereldre cord lang-spreken. Sheean heeft tussen zijn hoogdravende toespraken gelegen heid gevonden om te melden, dat hij zijn poging gelijkwaardig vindt aan het beklimmen van de Mount Everest. En verder is onder zijn nog steeds uiterst gering gehoor ook een zwerfkat gesig naleerd: het beest keek schuw rond en verdween daarna met spoed, de staart tussen de pootjes. Is het een voorteken. Wenen Dat het bier best is, dat is nogal be kend, dunkt ons. Maar wist U dat het ook tot tempering van kinkhoest kan dienen? Oostenrijkse artsen hebben na melijk bekend gemaakt, dat het bezoek aan een brouwerij, het opsnuiven van de pittige hoplucht en al de andere aan het brouwen van goed bier verwante geuren, ter bestrijding van de ergste verschijnselen van kinkhoest even nut tig is als een vliegtocht op grote hoogte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3