Mgr Alfrink opende het Hoger Katechetisch Instituut R.Ph.O.-musici geen ambtenaren Unilever keert 25 bonus uit Op weg naar een nieuwe maat schappelijke orde RYNBENDE'S NIEUW ROOD DANK YAN HET DUITSE VOLK VOOR ONDERVONDEN HULP HONGAARS MEISJE PER K.L.M. NAAR HUIS r KNARDIJK is DICHT Godsdienstonderwijs op middelbare school van verstrekkende betekenis Nedere pensioenvoorzieningen voor elf oudere orkestleden Onveranderd interimdividend over verhoogde kapitaal U geniet langer en intenser voor Geen liefdadigheid met openbare gelden Te veel Nobelprijzen naar Amerika? Vijfduizend gulden geëist van de staat oor Vluchtelingen hulp: f 555.000 V. J De maatschappelijke opdracht aan Katholiek Nederland Kap de bomen langs de weg VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 PAGINA 3 Steeds meer katholieke leer lingen Katechetische vernieuwing Kalrchese als vorm van prediking Inmenging NOOIT ZO NIEUW ALS NUI Originele Amerikaanse melange van de fijnste tabakken. Originele Amerikaanse King Size lengte. WIJZIGING DER CONVERSIE KOERSEN V trechts bur gent eest er: Stemmen staakten bij voorstel verdubbeling uurloonactie OVERDRACHT GESCHENKEN AAN HET NED. R K. HUIS- VESTINGCOMITé Hemingway niet naar Stockholm ii Wegens zeven maanden onrechtmatige hechtenis KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ KRING DORDRECHT Door A. VAN RIXTEL S.C.J., Gevangenisaalmoezenier. De viering van het eeuwfeest van het herstel der Hiërarchie gaf volop gelegenheid het heden van de Kerk in Nederland te zien tegen de achtergrond van het verleden. Katholiek Nederland blijkt tot een ze "ere olwassenheid gekomen. Met de stand onzer emancipatie is het t ïans zo gesteld, dat wij onze taak op maatschappelijk gebied bewust en stelselmatig ter hand kunnen nemen. Deze taak beoogt niets an ers dan een hervorming van de maatschappij in evangelischen geest. Op deze taak willen wij in het licht van het Mandement ons nu bezinnen. De tijd dringt!! Geloof en Leven Grootse taak op sociaal terrein Drie oplossingen presenteren zich! De Paus zegt het! Staatkundige en economische medezeggenschap De nieuwe Orde sn de P. B. O. K. v. K. vraagt: VERHOGING EXPORT- PRIJZEN VAN K.S.G.-STAAL 1EN STEM VERDWIJNT UIT DE AETHER SCHATTEN VAN PERU Ernstig en dringend! (Van onze Utrechtse redacteur) ■.Over het resultaat van het godsdienst onderwijs aan middelbare scholen is reeds vaak genoeg geklaagd. Ieder jaar in de herfsttijd, wanneer de scholieren van het middelbaar onderwijs de universiteiten gaan bevolken, wordt op meer of minder alarmerende manier de onkunde van deze groenen op het gebied van godsdienst onderwijs aan den volke kond gedaan Wij zijn er vin overtuigd, dat 'n hoeveelheid ..weetjes" van personen uit net vak ..godsdienst" nog geen ?odsd'^"f„'ge.mens vermogen te maken. Maar wanneer de on kunde komt te liggen °P het terrein van de geloofsleer zelf, zodat men met de we zenlijke inhoud van het geloof geen weg meer weet zal er inderdaad reden zijn tot grotere bezorgdheid en tot onrust over zoveel gebrek aan inzicht na zoveel jaren van goedbedoelde onderrichting". Deze woorden sprak de Aartsbisschop coadjutor, Z.H. Exc mgr dr B. J. Aifrink gistermiddag, toen hi) in Culemborg het Hoger Katechetisch Instituut, dat gast vrijheid bij dc P rs Augustijnen geniet, opende. Dit instituut stelt zich ten doel weten- schappeÜj ke bezinning ten dienste van hen, die leiding moeten geven aan hèt godsdienstonderwijs en wil dus voorzien in het gebrek aan goed onderricht, voor zover de opleiding van de godsdienst leraar hiermee te maken heeft. Mgr wees erop, dat ook de leraren opleiding aan de universiteit heeft ach terhaald, dat men met loutere vakbe kwaamheid en wetenschappelijke oplei ding nog geen didactisch en Pa,ed5goë-'fS geschoold leraar is Zo zal ook de lverk niet alleen moeten'trachten om de beste man te vinden voor de post van gods dienstleraar, zij zal ook de wegen moeten vinden om degenen, aan wie dit gewicn- tige ambt wordt opgedragen, zoveel mo gelijk gelegenheid te geven zich voor deze taak te bekwamen. Het zijn deze averwe- Slagen en het is deze bezorgdheid, dieei toe hebben geleid, dat dit Hoger Kateche tisch Instituut geopend wordt. Het kan van groot belang zijn voor de Nederland se Kerk. De bevolking van de middelbare scho len neemt steeds toe. In Nederland be staan thans minstens 110 katholieke in richtingen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, de instituten voor priester-opleiding niet meegerekend. Op 1 Januari 1952 waren deze scholen bevolkt door meer dan 26.000 leerlingen. De statis tiek leert de bijna fabelachtige toeneming van het aantal scholieren, dat katholiek onderwijs volgt. Naast de 26.000 van 1952 staan er dertig jaren eerder, in 1922 slechts 4000 Van 1947 tot 1952 nam het aantal met 3000 toe; het jaar daarna zelfs met 2000 in één jaar. Hier ligt een zeer voornaam stuk van de intellectuele ont wikkeling van het katholieke volksdeel De religieuze houding van dit deel van het gelovige volk kan aan de Kerk niet onverschillig zijn. In 1952 deden er 2500 van deze scholie ren eindexamen. Voor een groot kwam- tum van deze groep is de godsdienstige leer-periode voor het leven afgesloten. Hoe weinigen volgen van de andere helft opleiding aan een katholiek instituut van hoger onderwijs of volgen de colleges in katholieke philosophic en godsdienstleer, die op gezette tijden aan andere instituten van hoger onderwijs gegeven worden. Een groot deel van de katholieke acade mici blijft staan op het peil van gods dienstkennis dat zij aan de middelbare school verworven hebben. Met dit bezit gaan zij door het leven en op dit niveau worden zij de leiders van ons katholieke volk. Het lijdt daarom geen twijfel, dat voor de Kerk in Nederland het gods dienstonderwijs van de middelbare school een factor is van verstrekkende betekenis. Persoonlijk had Mgr graag gezien dat dit instituut zijn plaats gevonden had in de schaduw, of beter gezegd, in het licht van onze universiteit. Universiteit en in stituten als dit zullen van elkaar kunnen profiteren en in elkandeis h t de katho lieke waarheid meer relief kunnen ge ven. Tenslotte is het de waarheid en het beleven van die waarheid dat met alle katholieke onderwijs wordt godsdienstonderwijs van de middelbare school is in dit complex een factor van niet te onderschatten betekenis. En ue godsdienstleraar van die school mag we ten, aldus Mgr dat hij in de Kerk een taak van grote waarde vervult. Die taak vraagt de inzet van geheel zijn persoon lijkheid Want nog meer dan alle kennis en paedagogische bekwaamheid is het de Persoon van de leraar, die vormend werkt np de leerlingen. Dit Hoger Katechetisch Instituut wil naar alle zijden de gods dienstleraar bekwamen voor zijn taak. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het Curatorium, mgr dr W. Koem-aadt, die wees op de krachtige, niet aflatende drang, vooral na de laatste we reldoorlog, naar katechetische vernieu wing. In het kader van deze vernieuwing staat het Hoger Katechetisch Instituut insti tutioneel als 'n sluitstuk en als 'n licht baken voor de te volgen weg. Spr, dankte het Hoogwaardig Episcopaat en de Pro vinciaals' van Priester-Orden en Congre gaties voor de oprichting, verwelkomde de docenten en dankte in het bijzonder de directeur, pater W. Bless S.J., voor het organisatorische werk. Ongeveei 60 cur sisten hebben zich gemeld, doch er kon den slechts 51 worden toegelaten, onder wie 28 seculiere geestelijken. 21 religieu zen en 2 leken. De voorzitter zei, dat het Curatorium levendig contact wil onderhouden met heel de wereld van het katholieke onder wijs en begroette in dit verband met vreugde de vertegenwoordigers van ver schillende organisaties, zoals het K.O.V., de Kath. Mulo-vereniging, de Kath. Ver eniging van leraren bij het M.O., die van leraren bij het N.O. e.a. In hun tegen woordigheid zag spr. het besef, dat de vernieuwing van het godsdienstonderricht noodzakelijk centraal moet staan bij de hervorming van het gehele katholieke onderwijs. Pater dr P. Schoonenberg S.J. hield daarna een openbare les. welke handelde over ..Katcchese als vorm van prediking". Inleider wees erop, dat juist -de laatste jaren onder ons katholieken een theolo gische reflexie op de prediking is begon nen. Er is het reformatorische verwijt, dat wij de prediking van het Woord Gods onderwaarderen krachtens onze katholie ke leer over de rechtvaardiging door de sacramenten. Inderdaad valt er de laatste eeuw een contra-reformatorische eenzij digheid te bespeuren. Men vergat dieper in te gaan op het waarheidselement, dat gelegen is in de prediking van het Woord Gods. De katholieke theologie heeft zeer lang de H. Schrift te eenzijdig gelezen om er teksten voor haar argumentatie in te vinden. Spr. ging dan in op de betekenis van het woord, dat in diepste zin een ge meenschap sticht tussen spreker en luis teraar. Het woord wil de waarheid mee delen. In de prediking geeft God ons gemeenschap met Zijn eigen leven. God ging in het Oude Testament een Verbond met de mensen aan en dan staat het vast, dat hij een gemeenschap met ons aangaat, wanneer Hij door het Woord der predi king met ons spreekt. Vervolgens ging spr. na, hoe Christus in het Nieuwe Tes tament tot ons spreekt, om vervolgens de prediking te confronteren met de leer over de werkdadigheid van de Sacra menten. Zowel Sacrament als het Woord kunnen we een instrumenteel handelen noemen uit kracht van weldadigheid. Bei den zijn een handeling, die in zich boven natuurlijk is. Alle katechese draagt het mysterie van de prediking in zich. Spr. eindigde zijn voordracht met duidelijk te maken de rol van de H. Geest in het Kate- chismus-onderwijs. Voor degenen aan wie katechismus gegeven wordt, moet moge lijk gemaakt worden om de H. Geest te ontvangen. Gisteren moest de Rotterdamse raad be slissen, of het personeel van het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest zou wor den opgenomen in het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. Daartoe moest een stichting in het leven worden geroepen. Over het algemeen was men wel verheugd met deze oplossing, doch er bleken nog teveel haken en ogen aan deze zaak te zit ten, zodat het voorstel werd aangehouden De heer P. Kapinga (AR) had er bezwaar tegen, dat een particuliere instelling in de sfeer van de overheid werd getrokken. Maatregelen als deze, zeide hij, zouden wel eens kunnen worden gevolgd door een algehele ambtelijke status. Zowel de heer Kapinga als de heren S. Groenendijk (Comm.) en mr A. Beerman (CH) voelden de bezwaren die verbonden waren aan de „inmenging" van ambtelij ke zijde, voortvloeiend uit aanneming van het voorstel, hoewel mr Beerman er wel van overtuigd was, dat men van ambtelij ke zijde wel een bescheiden gebruik zou maken van het presentierecht op de ver gaderingen van het Orkestbest.uur. De heer Kapinga diende daartoe een voorstel in, dat een amendement moest betekenen Het luidde aldus: De Raad besluit ter vervanging van de laatste alinea van art. 8 245b dat de wet houder van Onderwijs en Volksontwikke ling van de gemeente Rotterdam of een door deze aan te wijzen ambtenaar telken male als hij daartoe de wens te kennen geeft wordt toegelaten tot de vergadering van het bestuur als adviseur, waartoe hem de agenda's van de vergaderingen tijdig worden toegezonden. Wethouder A. J. v. d. Vlerk wees er op, dat elk lid van het Orkest door het Gew. Arbeidsbureau zou worden gezien als elke figuur uit het particuliere bedrijfsleven. „Wij hebben geen enkele behoefte ons in te dringen op dit terrein", zeide hij, hoe wel men formeel wel van inmenging zou kunnen spreken. De kwestie is uit en tena bekeken, geen pensioenverzekeringsmaat schappij kon een acceptabel voorstel doen. Er was geen uitwijkingsmogelijkheid. Antwoordend op opmerkingen van en kele raadsleden, welke nadere voorzienin gen zouden worden getroffen voor elf oudere orkestleden, zeide de wethouder, dat naar de mogelijkheden voor hen een grondig onderzoek zal worden ingesteld en de uitkomst aan de betreffende commissie zal worden overgelegd. Komt men dan tot overschrijding van het crediet, dan komt het vanzelf weer in de raad. Ondanks een aanbeveling van mr J. Loeff (KVP) kon men er niet toe komen, de kwestie af te hapdelen en werden voor stel en amendement ter nadere bestude ring aangehouden. lti literfles 5.90 literfles C 3.05 (exclusief itatieceld) Origineel Amerikaans recept van Wallbrook Tobacco Co. Inc. Golds- boro. North Carolina U.S.A. keuze: recepissen voor certificaten van ge wone aandelen groot f 1000.- en f 100- of recepissen voor gewone aandelen groot f 1000.-) van 3 December 1954 af verkrijg baar te stellen tegen inlevering van divi dendbewijzen no. 41 van gewone aandelen, dividendbewijzen no. 41 van certificaten van gewone aandelen en bewijzen van ge rechtigdheid no 41, welke aan de houders van geboekte aandelen zullen worden toe gezonden. al welke bewijzen dooreenlever- baar zullen zijn. Het interim-dividend zal alsdan zowel op de oude als op de nieuwe aandelen van 10 December 1954 af betaalbaar zijn tegen inlevering van dividendbewijs no. 42. Indien tot de voorgestelde uitkering van bonus-aandelen wordt overgegaan, zal dit ten gevolge hebben dat de minimum en maximum conversiekoersen der 314 pet converteerbare obligation van Unilever N."V. worden verlaagd tot onderscheiden lijk 180 cn 244. De raad van bestuur van Unilever N.V. is voornemens aan een op 15 November a.s. te houden buitenge, wone algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen ten laste van een agio-reserve aan de houders van het op 2 December a.s. te 12 uui des middags uitstaande gewone aan delenkapitaal uit te keren 25 pet in gewone aandelen, welke gerechtigd zullen zijn tot het volle dividend over het boekjaar 1954 cn volgende jaren. Aan een eveneens in November tc hou den buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van Unilever Limited zal worden voorgesteld in overeenstem ming met de bepalingen der tussen beid<; maatschappijen bestaande egalisatieover eenkomst aan de houders van het gewone aandelenkapitaal van Unilever Limited een evereenkomstige uitkering van bonus aandelen te doen. In verband met deze voorstellen tot uit kering van bonus-aandelen deelt de raad van bestuur van Unilever N.V. ter voor lichting van aandeelhouders reeds thans mede, dat hij voornemens is, indien deze voorstellen door de algemene vergadering van beide maatschappijen worden aange nomen, bij een onveranderde koers van bet pond sterling, op 10 December a.s. op uurloonactie voor de vluchtelingen voor de thans uitstaande en op de nieuwe ge-1 wat betreft het gemeentepersoneel, iri- In de gisteravond gehouden vergade ring van de Utrechtse gemeenteraad heeft het lid van de raad. Stekelenburg (P. v. d. A). een interpellatie gehouden over de wone aandelen over het boekjaar 1954 een interim-dividend van 5% pet (v.j. 5M pet op de destijds uitstaande gewone aandelen! betaalbaar te stellen. Het overeenkomstige interim-dividend op het gewone kapitaal van Unilever Limited zal over 1954 6 pet (v.j. 6 pet op het destijds uitstaande ge wone kapitaal) bedragen. De raad van bestuur is voornemens de recepissen voor de bonus-aandelen, voor zien van dividendbewijs no. 42 (ter vrije (Van onze correspondent) Namens de bevolking der Westduitse Bondsrepubliek heeft Donderdagmorgen de Duitse consul dr A M. Reuschenbach uit Rotterdam aan het Ned. R. K. Huis- vestigingscomité te 's Hertogenbosch een aantal geschenken aangeboden als dank voor de hulp en het medeleven na de tweede wereldoorlog aan het Duitse volk betoond. De voorzitter van het Ned R. K. Huisvestingscomité, mgr dr J. C. von Over- beek nam deze gaven, bestaande uit kunst werken van de hedendaagse Duitse kun stenaars, met grote erkentelijkheid in ont vangst, er daarbij zijn vreugde over uit sprekend dat de verstandhouding tussen de beide nabuurvolken steeds beter wordt. Sedert 1950 ondervonden bijna vierdui zend Duitse kinderen in Nederland een gastvrij onthaal; thans worden voor het merendeel kinderen van Heimatlosen en vluchtelingen hier verpleegd. Rond Nieuwjaar wordt voorts wederom een transport Weense kinderen verwacht. Bij de fraaie geschenken van het Duit se volk was een persoonlijk schrijven van de Bondspresident Theodor Heuss ge jaren van bittere nood duizenden mannen cn vrouwen in nabije en verre landen liun gevoelens van humaniteit door talrijke geschenkzendingen naar Duitsland heb ben doen blyken. Sedert die tijd beseffen de Duitsers, dat zU grote dank verschul digd zijn. Gedurende jaren heeft het Duitse volk giften ontvangen, thans moge het ook eens de bescheiden gever zijn. Behalve mgr dr J. C. van Overbeek wa ren ook de overige bestuursleden van het Ned. R. K. Huisvestingscomité bij deze plechtigheid aanwezig, o.w. de vice-voor- zitter mr E. baron Speyart van Woerden, alsmede de directeur de heer Verhoeven Een groot aantal verslaggevers en foto grafen had zich om het landhuis van Er- nest Hemingway in de omgeving van Ha vana verzameld, in afwacht-ng van het officiële telegram uit Stockholm, dat de Amerikaanse auteur officieel de Nobelprijs zou toewijzen. Hemingway verklaarde zich zeer ver heugd met de onderscheiding. Op de vraag, wat hij met het geld (125 000 vulden) zou doen, antwoordde hij: „Mijn schulden be talen en trachten de rest op verstandig® wijze te gebruiken". Hij deelde mee, dat hij niet naar Stock holm zal gaan om de prijs in ontvangst te nemen, aangezien hij nog behandeld wordt voor de verwondingen, welke hij in het begin van dit jaar bij een dubbel vlieg ongeluk in Afrika heeft opgelopen Hij voegde hieraan toe, dat hij zich al veel beter voelt en dat hij werkt aan een roman over Afrika. Naar zijn mening gaan er te veel Nobelprijzen naar Amerika Enige van deze onderscheidingen behoorden naar anderen te gaan. (Van onze Amsterdamse redactie). De kleine Martha Merl, een Hongaars vluchtelingetje uit een kamp in Duits land, kon bij het kindertransport van de stichting „Hulpactie voor Hongarije" Woensdag j.l. niet naar huis; het kind lag met koorts te bed. Begin volgende dag mag ze wel reizen, oordeelde de dok ter. Nu het eigenlijke transport al weg voegd, waarin deze er op wees dat in de I was, bleek het moeilijk te zijn een goede reisgelegenheid voor het vluchtelingetje te vinden. Het was de K.L.M., die de hel pende hand bood. De directie verklaarde zich namelijk bereid de kleine Dinsdag morgen van Schiphol af met een toestel naar Stuttgart mee te nemen tegen zeer sterk gereduceerde prijs. Onder de hoede van een stewardess gaat de kleine nu voor het eerst in haar leven een vlieg tocht maken. -,Pe tige?aar van een theaterbureau t® Utrecht, J. v. d. H„ heeft de Staat der Nederlanden in kort geding doen dag vaarden, op grond van „onrechtmatig® vrijheidsberoving". Hij eist een bedrog van 5000 als schadeloosstelling voor d® ongeveer zeven maanden, die hij in pre ventieve hechtenis heeft doorgebracht, on der verdenking van oplichting. Zowel de officier van Justitie als ver dachte zelf hebben indertijd appèl aan getekend tegen het vonnis van 1 Juni jl. van de Utrechtse rechtbank, waarbij Van de H. tot acht maanden met aftrek werd veroordeeld. In hoger beroep eiste de ff°™^eur-generaal een jaar en vier gevangenisstraf met aftrek, doch i-vhtinu6 -tshof te Amsterdam, dat de op- bewezen achtte, sprak hem "iÜ561 I1" vrii en stelde hem on middellijk in vrijheid Het Comité Vluchtelingenhulp 1.954 heef- gisteren 32.000 ontvangen. In totaal ,s nu tot en met gisteren 555.000 binnen gekomen. De Kring Dordrecht van de V.P. ver gadert Zaterdag 30 October a.s. te 15 uur 'b het Groothandelsgebouw te Rotterdam De agenda vermeldt o.a. De Kring pro pagandaleider luidt de actie .Terug naai de 12.000" in. Benoeming van twee afge vaardigden naar de Bestuursraad. Benoe ming van de 3e afgevaardigde naar de Partijraad. Behandeling van de voorstel len tot wijziging van enige reglementen van de Partij en van de daarop ontvan gen amendementen. „Wij zijn de tijden; zoals ivij zijn, zó zijn de tijden". St. August. „Dit is de overwinning, die de wereld overwint: ons geloof!" Jo. 5 In de éne. ondeelbare christelijke le- vensbeschouwing is het geloof d g slag van alle leven en werken. Dit geldt ook voor de christen voor zover h J. levend lidmaat der burgerlijke m - schappij, medeverantwoordelijk is vo het aardse welzijn. „Söciaie belangstcl- iing en sociaal verantwoordelijkheids besef behoren mede tot de o®1™1? jar.p deugden, die samengaan met net Kina schap Gods". Het behoort dus tot de taak van icdei Katholiek om naar het hem gegeven licht en talent, en volgens de plaats, die hij in de samenleving inneemt mede te werken aan de. opbouw van de chris telijke maatschappij. Op alle levensge bieden waar door vorming en opvoe ding aan de geestesgesteldheid van zijn volk, direct of indirect, gewerkt wordt moet hij aanwezig zijn. Deze sociale aanwezigheid in eenheid, openheid en samenwerking dient niet enkel de sa menleving, doch verruimt eri verdiept ook de eigen persoonlijkheid. Niets kan dus onze afwezigheid verantwoorden (bid. 3—10). Hier staan wij voor wat de Bisschop- Pen inleiden met 't opschrift„Grootse taak op sociaal terrein"; waarbij dan „sociaal" verstaan moet worden als •.omvattend het maatschappeliik leven in at zijn aspecten". Dezte taak is zeer ac tueel en dringend. ->, P maatschappelijk terrein con- tiet Mandement zien wij ons °PJ, "genblik voor een grootse ver- a%1JS,heid geplaatst. Wij voe- IneHe Hg=,tlukkig' dat wij - na al het foknmen L0p soclaaI terrein tot stand r,?k /V..Vs nu meer positief en con- Pt jtunnen gaan bouwen aan een be ter, een meer geordend, en vooral in christelijk opzicht volmaakter maat schappelijk bestel", (blz. i6) Zeer waarderende woorden worden gewijd aan onze Katholieke organisaties als de wegbereiders dezer mogelijkheid' (blz. 17). In het licht van een doordrin ging der maatschappij met een christe lijke geest passeren de revue: de sociale scholen en cursussen, de studieclubs en het. kernwerk, vakkundige en levensbe schouwelijke vorming, retraitewerk en bezinningsdagen, kortom alle vormen van geestelijke, culturele en sociale ver heffing, waarin het maatschappelijk ver antwoordelijkheidsgevoel zich uit. Daarnéast wijst het Mandement echter ook op de behoefte aan nieuwe vormen en methoden, om het werk der sociale organisaties steeds vruchtbaarder te ma ken en telkens meer aan te passen aan de noden en de instelling van onze tijd, zoals dit reeds gebeurt in de „Credo- Pugno-clubs" der Katholieke arbeiders en de „Studiekringen" der Katholieke werkgevers, in kern- en kadervorming (blz- 20). Als belangrijke elementen in het hier besproken maatschappelijke leven worden aangestipt: het sociaal-charita tieve leven, het onderwijs, de opvoeding, de jeugdbeweging en de sport, lectuur film, radio, televisie, de Katholieke pers (bladz. 36). En te midden van dit voorbijschietend wit en zwart lichten dan plotseling de omtrekken op van wat „het plan van eenheid openheid samenwerking op maatschappelijk terrein" uiteindelijk zal moeten brengen: „Een rechtsorde, die haar regelend be ginsel vindt in de bekommernis voor het gemeenschappelijk welzijn, d.i. het ge ordende welzijn van allen, zoals dit wordt voorgeschreven door de zedelijke normen van de sociale rechtvaardigheid en van de sociale liefde", (blz. 26). Dit is de komende Maatschappelijke Orde (blz. 17) voor een Nieuwe Maat schappij (blz. 32), welke de Bisschoppen op het oog hebben. In haar opbouw gaat het om het vin den van de juiste verhouding tussen in dividu en gemeenschap, met de verzeke ring van de maatschappelijke bestaans zekerheid als inzet. Deze maatschappelijke bestaanszeker heid is een overal levend geworden ideaal, en op dit keerpunt in de ge schiedenis bieden zich drie methoden tot de verwezenlijking ervan aan. Zij staan in scherpe onderlinge oppositie, en deze tijd schijnt naar een beslis sing te jagen! Daarom ook is onze maat schappelijke aanwezigheid zo urgent! Alle drie richten zij zich tegen on gebonden concurrentiestrijd en egoïs me. die als heersers op economisch gebied zoveel leed en tranen brach ten, met alle, ons nog zo bekende naweëen. Alle drie beloven de zo vurig ge wenste maatschappelijke bestaansze kerheid voor allen, als rijpe vrucht. Doch onderling verschillen zij prin cipieel in de wijze, waarop zij het ideaal denken te verwezenlijken. De eerste oplossing: de communisti sche, (die reeds in een gedeelte dei- wereld zich meent te verwezenlijken) ziet het economische leven als primair. Zij is nu eenmaal van marxistischer! huize! De mens wordt ingevoegd in een eco nomische eenheid: fabriek, colchoz en wat dies meer zijen het is deze alles omvattende economische organisa tie met haar straffe ordening, die gelei delijk het werk van een „Overheid naar oude gedachtengang" over neemt. Zo wordt de Staat overbodig. De tweede oplossing: die van de Wel vaartstaat, (de naam waarmee zij gaar ne adverteert), heeft hier en daar ook reeds een stap in de werkelijkheid ge probeerd. Daarin wordt het economisch leven, door een voortschrijdende na tionalisatie der bedrijven, geheel onder het dwingend staatsgezag gebracht; d.w.z. dat de leiding ervan gelegd wordt in de handen van een buiten het be drijfsleven staande bureaucratie. In deze beide heilmethoden wordt de zegen verwacht van een door de sa menleving opgeroepen en aanvaarde Moloch: een economische moloch in het eerste, een politieke moloch in het tweede stelsel. Afgezien van mogelijk goede bedoelingen, heeft in beide stel sels de mens als enkeling geen be lang. Alle uitingen van de individuele mens vanaf het eenvoudigste werk zijner handen tot aan zijn idealen op staatkundig gebied toe worden, van zijn wieg tot zijn graaf, beheerst door de wijdgespannen draden van het spin- neweb, dat Moloch over de samenle ving spant. Van de „Rechten van de Mens" kan hier in feite geen sprake zijn, omdat de Macht, bij uitsluiting in de handen van weinigen gelegd, noodwendig uitgroeit tot een of econo misch öf politiek gekleurde dictatuur (blz. 23—24). En wel beschouwd, welke waarborgen biedt Moloch voor de in lossing van de belofte ener indivi duele maatschappelijke bestaanszeker heid? Geen enkele? Integendeel! De derde oplossing: dient zich aan als de corporatieve organisatie van de maatschappij. .Dit is het Katholieke ideaal; het oudste erfgoed der chris telijke sociale actie", (blz. 24). Niet minder dan beide andere be oogt dit de geborgenheid in eigen volk: de individuele bestaanszekerheid voor de zwoegers, de zwakken, de minderbe deelden. Doch het kiest daartoe de juiste middelen. Hoort nog eens het woord, dat de Paus op 7 Mei 1949 richtte tot de internatio nale katholieke werkgeversorganisaties; gezet in dit perspectief, klemmen zij zó!: „Het economisch liberalisme, 1 die strijd van allen tegen allenl kan alleen overwonnen worden door de ves tiging van een publiekrechtelijk, sociaai- economisch stelsel, dat steunt op de ge zamenlijke verantwoordelijkheid van allen, die deelnemen aan de productie". Lees in verband hiermee de argumenta tie op blz. 24-27 van het Mandement. Niet Moloch, doch gü zelf moet het ilocn Geen Moloch, die als Opperwerk meester of Opperambtenaar het individo van z(jn menselijke rechten berooft Staat en economisch bestel moeten ge scheiden blijven! Alleen dan kan de menselijke waardigheid onaangetast blijven. Dit Christelijke ideaal brengt voorts mede, dat, zoals de Staat democratisch is georganiseerd, zó dat de ieden perio diek hun oordeel kunnen uitspreken over het te volgen staatkundig beleid zo óók het economisch leven corporatief moet worden opgebouwd met medezeg genschap d.w.z. medeverantwoordelijk heid van de leden van het bedrijfsleven voor de gang van zaken in het bedrijf, met behoud van de bedrijfsvorm welke het bedrijf, met behoud van de bedrijfs vorm, welke het economisch leven ver eist. Juist in die politieke zeggenschap en deze economische mede-verantwoorde lijkheid liggen de redelijke waarborgen van de verwezenlijking van wat hoger werd aangeduid als: de geborgenheid in eigen volk. Want „Jansen" is er zelf bij; Deze corporatieve orde heeft daadwer kelijk haar begin van verwezenlijking gevonden in de Publiekrechtelijke Be- drijfs-Organisatie Daarom is het niet te verwonderen, dat de Bisschoppen er om standig bij stilstaan (blz. 24-2?). En met recht! Want de gedachte van de christelijke saamhorigheid, die samen werking brengt in plaats van klasse- strijd; die verenigt, niet om tegen an deren te strijden, maar om met allen eendrachtig samen te werken begint in de P B.O pril en schuchter nog. door te breken op het terrein van het be drijfsleven. Zij verdient en behoeft zorg en liefde. De P.B.O. is de eerste inzet der Nieu we Maatschappelijke orde, waarin de werknemers komen tot een rechtsposi tie, welke hun toestand van afhanke lijkheid, waarin zij zich in het bedrijfs leven nog vaak bevinden, doet over gaan in een toestand van gelijkwaardig lidmaatschap van de bedrijfsgemeen- schap Zij zullen als groep volwaardig kunnen meespreken, d.i. vooral ook medeverantwoordelijkheid dragen voor het welzijn der bedrjifssehappen en van het geheele economische leven. (blz. 26). Het Mandement nu is één inspireren de oproep tot allen, om naar dit voor beeld zich op te maken tot mede- en samenwerking aan de verdere voorbe reiding en doorvoering van het corpo ratieve ideaal! begrepen het onderwijzend personeel. Het bleek dat het college van B. en W. in meerderheid was tegen verdubbeling van het op ƒ10.000 te schatten bedrag. De burgemeester, jhr mr C. J. A. de Ranitz. zeide in zijn antwoord, de noden van de ongelukkige vluchtelingen niet te onderschatten, doch geen vrijheid te kunnen vinden liefdadigheid te plegen met de openbare gelden. Bij de stemming over een door de heer Stekelenburg ingediend voorstel, het be drag van de uurloonactie te verdubbelen, staakten de stemmen op 18 voor en tegen. De scheidingslijn bleek bij de stemming door de partijen heen te gaan en ook bij het college van B. en W. was dit het geval. Volgens het reglement van orde zal in de volgende vergadering opnieuw over het voorstel gestemd moeten wor den. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Noord-West Veluwe heeft tn haar vergadering besloten een adres te richten aan de minister van Verkeer en Water staat in verband met de vele. somtijds ernstige auto-ongelukken op de rijks straatweg Amersfoort Zwolle, vooral tus sen Harderwijk en Nunspeet In het schrij- ven zal worden gevraagd alle bomen langs de Rijksstraatweg te laten kappen. De Brusselse Exporteonventie van de Kolen- en Staalgemeenschap heelt weder om enkele staalprijzen geldend bij export naar derde landen verhoogd. De prijzen van ingots en gewalst staal voor export naar de dollarlanden (uitgezonderd de V.S. en Canada) werden o.m. met 2 verhoogd, terwijl de prijzen voor export van gewalst staal naar Zwitserland met Zw. frs 7.50 werden verhoogd. De ver hogingen werden noodzakelijk om de prijzen aan te passen aan het niveau op de internationale ijzer- en staalmarkt. De voor velen zo vertrouwde stem van dr P van Anrooy, zal binnenkort niet meer door de luidspreker gehoord wor den. De gezondheidstoestand van de heer Van Anrooy heeft hem. zoals wij hebben gemeld, helaas genoodzaakt zijn uitzen ding „Inleiding tot muziekbegrip" dit sei zoen niet voort te zetten. Op 1 November te 19.15 uur zal hij in de AVRO-uitzending afscheid nemen van zijn vaste kring van luisteraar-vrienden. Gezien de grote belangstelling voor de tentoonstelling „De Schatten van Peru" in het Centraal Museum te Utrecht, wordt deze expositie verlengd tot en met 14 No vember 1954. Deze oproep is waardig, ernstig en dringend. Want de ernst van deze tijd is deze: er bieden zich drie oplossingen aan en winnen zal die. aan welks ver wezenlijking met de meeste voortva rendheid, met het beste intellect, en met de hartelijkste toewijding zal wor den gewerkt. Het gevaar is zeker niet denkbeeldig, dat de brede massa's ter wille van de zo vurig verlangde individuele maat' schappelijke bestaanszekerheid een maai het wachten moede, bereid zou den zijn, zélfs de Moloch te slikken. Dat verhoede Goden daarom moeten wij ons inzetten voor de taak. die de Bisschoppen ons opleggen Maar de vraag naar wat wij. nü en hiér, moeten en kunnen doen, als christen en katholiek, voor een vaar dige voortzetting van de uitbouw ener corporatieve organisatie der maat schappij, .wordt er des te nijpender door Daarover dan in een slotartikel. 's-Gravenhage, October 1954. Gisteren is de verbinding tot stand ge bracht tussen de twee delen van de Knar- dijk, die in het IJsselmeer tussen Harder wijk en Lelystad, de toekomstige hoofd stad van de gezamenlijke Zuiderzeepol ders, is opgebouwd. Het afsluiten van de Knardijk op zichzelf niet zo spectaculair als de sluiting van een stroomgat in een zeedijk bete kent toch een mijlpaal in de wordingsge schiedenis van de polder Oostelijk Flevo land. De vaste oeververbinding met 6e toekomstige „Metropool" van het nieuwe land Lelystad, komt hiermede namelijk tot stand. In de loop van de volgende zo mer zal men deze „stad in het water" langs de bestrate dijk kunnen bereiken. De Knardijk, die in totaal 30 millioen gulden heeft gekost, zal in de verre toe komst, als ook de tweede Zuidelijke Flevo- polder aan de zee zal zijn ontrukt. voor het grootste deel een slaperdijk worden. Een deel van het thans aangebrachte be schermende materiaal zal dan ook later elders kunnen worden gebruikt De sluiting van de dijk zelve is van een leien dakje gegaan. In het IJsselmeer staat geen andere stroom, dan die, welke door de wind kan worden veroorzaakt Men kon dus rustig "oortgaan met het leggen van keileemdammen, waartussen een zand- lichaam werd gespoten. Gistermorgen om 11.33 u. precies gaf de grote grijperkraan „Karma' met zijn fluit een sein, dat door de tientallen schepen en vaartuigen werd overgenomen, die zich op dat tijdstip ongeveer 18 km van Har derwijk en 6 km van Lelystad hadden verzameld bij de ongeveer 30 m brede strook water die beide delen van de Knardijk nog scheidden: de „Karma" had de schep keileem gestort, die de (nog fragiele) verbinding vormde tussen beid» dijkdelen. Op dat ogenblik werd op het Noordelij ke dijkdeel. waar ongeveer de helft van Lelystads inwoners zich had verzameld, de rood-wit-groene maatschappijvlag van de M U.Z. gehesen De honderden aan wezigen hieven op dit. voor de meesten hunner zo belangrijke ogenblik, een har telijk gejuich aan en onmiddellijk vingen de talrijke arbeiders met draglines, pers zuigers enz aan met het voltooien van wat de „Karma" was begonnen De ope ratie MUZ, die werd begunstigd door het meest schitterende herfstweer, dat men zich denken kan, was geslaagd. Vele autoriteiten waren bij dit belang rijke ogenblik aanwezig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3