Fries als voertaal bij het lager onderwij s Herziening der gemeentelijke indeling op Goeree-Overflakkee aim van de Champs Elijsées WSi- Vliegende schotels naar het rijk der fabels Wetsontwerp bevordering eri ontslag officieren aanvaard PROF. ASSELBERGS NAAR TOKIO 89.50 52.50 109.- 74.50 92.50 Communist Schalker uit de Rotterdamse raad Afscheid directeur der Koninklijke School te Den Bosch Laatkomers moeten wachten „Waarnemingen" in Nederland volkomen fantasie winkelcentrum-binnenweg en beijerlandselaan VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 Bezwaren van een te strak systeem Jnhaalverbod ï-aSra overigens niet geheel objectief besteld daar deze wisten, dat sq een an dere status zouden hebben dan de beroeps- i fficier Bovendien was er de mogelijkheid dat zij bij zeer uitzonderlijke kwaliteiten Mensa-subsidies r>J 'n Gezond idee, rook KAVEEWEE in één woord VOL-maakt CONCERTGEBOUWORKEST HIELP NED. GEZINNEN Honorarium radio-uitzending geschonken Sociologisch rapport groten deels tegen samenvoeging Alleen Sommelsdijk en Middelharnis Prof Groenman komt tot de conclu sie dat van de 13 gemeenten slechts 2, te 'weten Sommelsdijk en Middelharnis, in aanmerking komen voor samenvoe- ging. De andere gemeenten Ouddorp vertoont zich aan de onder zoeker als een gemeente met apart ka rakter. Zij dient volgens het rapport op grond van de verzamelde gegevens als zelfstandige eenheid te blijven bestaan zonder toevoeging van (delen van) an dere gemeenten. H. C. BECKERS OVERLEDEN PAGINA 7 André Verhorst ontving de zilveren Jeroen Boscli-penning In A'damse Stadsschouwburg ELFJARIGE JONGEN VERDWENEN ONTTROONDE VECHTJAS 9 9 was het bezwaar, dat de reserve-officieren was het bezwaar, dat de reserve-officieren voor bevordering practisch ten achter staan bij de beroepsofficieren. Bij de ma rine kan een res. officier zelfs nooit voor een commando in aanmerking komen. 's.GRAVENHAGE, 28 October 1954. Bij zitten en opstaan heeft de Tweede Kamer _ei,ruik ontwern tot revelin" van het onderwijs in de Friese taal omwerp tot re0eiin voertaal bii het lager onderwijs aan- van die taal of van een streektaal ais voertaal dj „p tui «re liet feit vaard Maar algemene instemming was er toch met, fc o -« dat een aantal leden van de K. V. P. zich van hun zetels verhieven, toen de voorzitter hun, die tegen het ontwerp waren, ^verzocht op te taan Zover het zo gauw te bezien was, waren het de KVP- eden Peters, Fens, Droessen, Van der Zanden en Groen, die tegen het ontwerp waren. De heer Lucas kwam juist binnen en stond dus op a ogeni 1 Van hen was, zoals wij gisteren reeds meldden, de heer Peters de woord voerder geweest. Deze 'had het ontwerp volkomen overbodig gevonden, omdat in 1937 de LO-wet reeds in dier voege was gewijzigd, dat toen in art. 2 lid 3 gesproken werd van „enige kennis van de streektaal Daarbij kwam dan volgens hem, dat er nergens m de wet van een verplichting wordt gesproken van het gebruik van de Ned. taal r» onl(irl vnn de staatssecretaris, mej. De Waal, hiertegen waren e ai0um £nige kennis van de streektaal, zo redeneerde zij, wil. niet overtuigend. J' n lan» niet zeggen, dat er sprake is van systematisch ouderwijs. En al "eeft de wet geen directe bepaling van het Nederlands als voertaal, de wet t.,ii ,r toch wel van uit, zij verbiedt toch ook het doceren van een vreemde j;aai e* i i,, taal op de lagere school Toch bleef de heer Peters dit een be perking achten. Men kon volgens hem elke taal gebruiken, terwijl volgens deze wet een spreektaal nu ten hoogste in de drie eerste klassen mag worden gebruikt. Doorslaggevend werd het voor de heer peters toen hij bevestigend antwoord lcreeg op zijn.vraag of Nederlands de voer taal zou zijn als in het leerplan niets over een streektaal als voertaal zou vermeld staan. Zou het wèl vermeld staan dan zou nóg na het derde leerjaar het Nederlands verplicht zijn. Dit kan alleen maar in houden, dat in een gemeente, waar niets over de streektaal in het leerplan staat vermeld, iedere streektaal zou kunnen worden verboden en voor die consequentie voelde de Limburger Peters kennelijk niets. Met hem nog enkele andere K.V.P- leden. Intussen is daar dan nog altijd de bepaling van „enige kennis van de streek taaldie kan worden gebruikt voor het yyixi teren van een streektaal. «ip da bemer king van mevr. Fortanier de Wit dat dit wetsont werp te vroeg was gekomen omdat het expe riment met het Fries nog gaan de was. ant woordde mej. de Waal, dat dit experiment al had uitgewezen, dat in de lagere klassen voldoen de kennis van d? Ned. taal werd opgedaan. Het wordf'reeds^anaf de eerste klas onder wezen en na het derde leerjaar is het de enige voertaal; de situatie voor het Ne derlands werd er volgens de staatssecre taris niet slechter door. Zij toonde zich zelfs een voorstandster van tweetalig on derwijs, zoals zij het noemde, men moest alleen zoeken naar een aangepaste metho diek. De resultaten van het onderwijs In het Nederlands zouden moeten worden gewaarborgd. In antwoord op de heet Peters meende zij ook. dat dit wetsont werp niet inging tegen de onderwijsver nieuwing, het was een bewuste verbetering van het taalonderwijs en zij vreesde geen overlading. Voor de opleiding van katholieke onder wijzers voor Friesland achtte zij het vol- Mej. «Ir A. DE WAAL „Enige kennis van de streektaal doende, indien op de kath. kweekscholen te Hilversum en Steenwijkerwold een groep van zes voor het onderwijs in het Fries zou worden gevormd. Eventueel zou men cursussen in het Fries aan deze kweekscholen kunnen bevorderen. Een andere moeilijkheid was die voor het alleen Nederlands sprekende Kina. Hierop zouden volgens de staatssecretaris de gemeenten moeten toezien en voorzie ningen treffen voor ouders, die het Neder lands als voertaal voor hun kinderen pre fereren Ook zou het niet nodig zijn op alle scholen in een gemeente het Fries als voertaal in te voeren- Daarom was de invoering van een streektaal alleen facul tatief gesteld. Het wetsontwerp betreft die streektalen, waar „de streektaal een le vend gebruik is". Maar welke streektalen zijn dat? Dat. zal de practijk moeten uit maken, meende mej. de Waal en zij noem de bijvoorbeeld Limburg, Twente, Gronin gen en Salland. Zij voorzag hiervan ook geen cultureel en sociaal isolement. Regionale verster king van de cultuur was belangrijk voor hele Nederlandse volk, belangrijk vond zij namelijk ook de kennis van méér dan een tciclla Met de genoemde katholieke tegenstem mers werd - na enige repliek alleen van de heer Peters - het wetsontwerp ten slotte aanvaard. Daarna begon de Kamer aan de wets ontwerpen tot herziening der wettelijke bepalingen ten aanzien van de bevorde ring en het ontslag van officieren en re- serve-officieren van de Krijgsmacht. Dit wetsontwerp is uitgedijd tot een dik pak papier, omdat het in eerste instantie door de Kamer ongunstig was ontvangen en de minister tot tweemaal toe een ge wijzigd ontwerp had ingediend. De bezwaren van een te strak systeem waren er nu nog. Met name de heer Visch (K.V.P.) had bezwaar tegen het systeem van deze wet om alles in de perfectie te willen regelen. Dat kan men tóch niet. Daarom was het volgens hem beter ge weest een Raamwet te maken en de detaii- regeling vast te stellen bij A. M. v. B. Hij toonde zich wel verheugd over deze ver betering, dat de totale rechtspositie voor de drie delen van de Krijgsmacht zoveei mogelijk was gelijk getrokken- Gebleven De heer Roosjen, die het ook voor de reserve-officieren opnam, zeide dat voor deze categorie promotie slechts mogelijk was, als eerst de beroepscollega's promotie hadden gemaakt. Hij noemde dat een soort ,-inhaalverbod" en het zinde hem niet, dat de minister meende, dat de re serve officieren in speciale en algemene kennis ten achter zouden staan bij «ae beroepsofficieren. Dit gold volgens h - zeker niet voor de lang-verbanders. - promotie moest het belang van het lano prevaleren. De heer Visch maakte nog de opmer- king, dat het onderzoek of bevorderipi moet geschieden door een commissie door één persoon ai zes jaar in studi Minister Staf wees in zijn antwoord op rie aleemene beschouwingen, welk ani kingen geheel aan de ^aa™^eli1kheid vete gederailleerde regelingen in de wet op veie geacua lang-verbanders beroepsofficier zouden kunnen worden. Ook staatssecretaris Moorman ging daarop nog nader in en betoogde, dat er voor de reserve-officieren de mogelijkheid bestond van tijdelijke bevordering. Uitvoe rig zette hij uiteen, dat mét het in-het-oog houden van de zo noodzakelijke corpsgeest bet landsbelang nauw verbonden was Nooit kan bij zulk een regeling iedereen worden bevredigd, er is naar een compro mis gezocht, waardoor het billijkheidsge voel zoveel mogelijk wordt bevredigd. Het klassebelang en het landsbelang zijn nauw met elkaar verbonden en daarom was een regeling „to the point" noodzake lijk. t Uitvoerig ging de staatssecretaris daarna op alle aangevoerde details in. Er volgde daarop slechts een korte repliek, waarop het wetsontwerp z.h.st- werd aangenomen met de bekende aantekening der commu nisten. Behalve een aantal hamerstukken was er nog het wetsontwerp wijziging van de woningwet in het belang van de bescher ming van de bevolking tegen de gevolgen van oorlogsgeweld. Dit houdt o.m. in de verplichting tot het bouwen van schuil kelders en het aanpassen van de gemeen telijke bouwverordeningen binnen zes maanden aan de bepalingen van deze wet. Minister Witte had niet veel moeite met de korte bespreking, welke dit ontwerp opriep. Het werd z.h.st. aanvaard. Er was nog een wetsontwerp ingevoegd waardoor aan Indonesiërs, afkomstig uit Suriname, kosteloos het Nederlanderschap kan worden verleend. Minister Kernkamp was er nog snel voor in de Kamer ver schenen, maar er werd geen woord ove« gezegd. Het wetsontwerp werd zonder dis cussie en z. h. st. aangenomen. afzet van voer- en fabrieksaardappelen voor hen, die geen lid zijn van een fa criekscoöperatie en nu genoodzaakt zijn deze tegen een lage prijs aan opkopers te verkopen. Minister Mansholt zette daarop uiteen, dat de productie van deze aardap pelen 10 pet hoger lag dan vorig jaar en de productie van aardappelmeel 5 pc', lager. Het spreekt vanzelf, dat de leden van de coöperatie het éérst voor levering in aanmerking komen. Er was, zo deelde minister Mansholt mede, juist deze middag in Zwolle weer overleg gaande tussen de geqrganiseerde landbouw en de fabrieken Zo dit geen resultaat zou opleveren, zoo de enige maatregel, die hü zou kunnen nemen, deze zjjn, dat het uitvoerrecht,naar Duitsland van 50 ct. per 100 kilogram, zou worden geschorst, waardoor de niet aan geslotenen hun aardappelen tegen de nor male prijs als exportaardappelen zouden kannen verkopen. F. S. (Van onze universitaire correspondent) Voor het vertrek van prof. dr W. J. M. Asselbergs mochten wij met hem een onderhoud hebben over doel en achter grond van zijn reis naar de Japanse hoofdstad. Het ministerie van Economische Zaken heeft een nieuwe opgave van contracten gepubliceerd, welke door de ministeries van Oorlog en Marine werden gesloten met Nederlandse en buitenlandse onder nemingen. Deze contracten vertegenwoor digen een waarde van bijna 10 millioen, waarvan o.m. 2.416.260 voor Ameri kaanse helmen bij de Ver. Blikfabrieken Amsterdam, 1.627.921 voor confectie bij Kors en Moorman, Amsterdam, 734.000 voor het bouwen van gebouwen tn de legerplaats bij Harskamp door het Aan nemersbedrijf v.h, Zwolsman, Den Haag en 460.154 voor een telephone terminal set bij de Ned. Standard Electric, Den Haag. De leider van het Verenigde (opposi tie-) Front van Pakistan, de heer Soeh- rawardy, die van sommige zijden als mo gelijke opvolger van premier Mohammed Ali is genoemd, heeft te Zürich. waar hij herstellende is na een operatie, verklaard, dat hij niet voor het einde van de volgen de maand naar Karachi zal terugkeren. Een politieke afgezant, die hem het ver zoek van zijn politieke vrienden had over gebracht, om terug te keren „teneinde het Pakistaanse volk leiding te geven is in middels op de thuisreis, zo wordt te Zu rich vernomen. Soehrawardy had herhaaldelijk de ont binding van de Pakistaanse constitutie geëist, omdat zij, naar zijn zeggen, niet representatief was. Ook eiste hij, dat de ontwerp-grondwet losgelaten zou wor- De gouverneur-generaal is Zondag j.l. tot ontbinding van de constitutie overge gaan en heeft de bijna gereedgekomen grondwet terzijde geschoven. Het rapport, waarop de grondwet gebaseerd was, is in- langrijker, omdat er geen exemplaar meer van in de Nederlandse en Belgische bibliotheken aanwezig is. Op 8 November wordt de terugreis drgVondweTge^ënde"'verga- aanvaard en 10 November s avonds om I „„privpkeurd 6 uur hoopt men weer op Schiphol te zijn. Tenslotte waren er nog vragen aan de minister van Landbouw gesteld door de heren Droessen (K-V.P.) en Haken (Comm.) De heer Droessen wilde voor de mensa der Wageningse studenten dezelfde sub sidie als voor de overige universiteiten. Uit het antwoord van de minister bleek, dat er nog steeds overleg gaande is tussen de studentencorpora en de Senaat over de regeling daarvan. De Senaat wenst de bij drage naar draagkracht te geven, de stu dentenraad dezelfde bijdrage voor ieder een. Het resultaat was, dat de algemene regeling aan de andere universiteiten vo.- gens minister Mansholt ook gewenst was voor Wageningen. Hij zou trachten het overleg te doen beëindigen en op verzoeK van de heer Droessen wilde hij bevorderen dat in ieder geval de subsidiëring binnen enkele weken op deze basis zou gaan wer ken. De heer Haken (Comm.) vroeg naar de Op 1 November a.s. zal de eerste Super-Constellationvlucht naar Tokio plaats vinden en de K.L.M. zal hiermee haar luchtlijn Amsterdam—Tokio leggen. Maandag om half vijf wordt op Schip hol gestard en 4 November 's morgens om zeven uur hoopt men via Ceylon en Manilla het Haneda-vliegveld te berei ken. Uit Nederland maken deze reis mee de heer W. G. N. de Keizer en prof. Assel bergs. Dr C. C. Krieger, penningmeester van de Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde te Leiden is door familie omstandigheden verhinderd de vlucht mee te maken. In Calcutta. Karachi, Colombo en Bangkok zal het gezelschap worden uitgebreid met vertegenwoor digers van de pers en uit de handels wereld van deze landen. Zij zullen van 4 tot 8 November in het Marunouchi-Hotel verblijven. Op het programma staan een tuinfeest en een cocktailpartij ten huize van de Gouver neur, een Takarasuka- en een Kabaki- voorstelling. een bezoek aan de tempel en het Meer van Shuzensi en een rede van prof. Asselbergs voor het Japanse Ge nootschap voor Culturele Betrekkingen met het Buitenland. De Nijmeegse hoogleraar zal dan spre ken over „Meeting of Cultures", in welk betoog hij duidelijk zal laten uitkomen, dat verscheidenheid van cultuur in eerste gevolg wel een vervreemding teweeg brengt, maar dat er spoedig een natuur lijke drang ontstaat naar vergelijking, die eindigt met een verzoening in zichzelf, wanneer de elementen voor verdraag zaamheid geschikt zijn. Hij zal deze stel ling toetsen aan de culturele betrekkin gen tussen West-Europa en de Aziatische wereld en daarbij zal hij refereren aan het samenbotsen van de Afrikaanse en de Romeinse Cultuur in de tijd van Sint Augustinus. Verder zal prof. Asselbergs de Neder landse medische boeken die onlangs in Japan gevonden werden onderzoeken en een rapport daarover uitbrengen. Hierbij zal zijn bijzondere belangstelling uitgaan naar de dissertatie van de zeventiende- eeuwse medicus-dichter J. A. van der Goes, die in dit boek over „De duize lingen in het hoofd" de leer van Descar tes aanvalt. Dit proefschrift is des te be- Het Concertgebouworkest, dat op 19 Oc tober J.l. in Toronto een concert heeft ge geven, dat ook per radio werd uitge zonden, heeft het voor deze radio-uit zending ontvangen honorarium besch k- baar gesteld voor 45 Nederlandse gezinnen in Toronto, die door de orkaan en de hiervan het gevolg zijnde overstroming zijn getroffen. In opdracht van de door de gemeenten op Goeree-Overflakkee en de door de politieke groeperingen op dat eiland in gestelde commissie tot onderzoek van het door Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land ingediende voorstel tot herziening van de gemeentelijke indeling, is een on derzoek ingesteld naar de sociologische aspecten van deze kwestie. De opdracht tot het instellen van het onderzoek werd in April j.l. verleend aan het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk te Amsterdam. Het namens genoemd instituut uitge brachte rapport is samengesteld door professor dr S.J. Groenman, te Utrecht met medewerking van de heer R. R. Koopmans. sociol. cand. Dit rapport is thans aan de gemeenteraden der Flak- keese gemeenten aangeboden. Het zal Zaterdagmiddag a.s. te Sommelsdijk worden besproken tijdens een speciaal daartoe belegde bijeenkomst van burge meesters, raadsleden, wethouders en ge meentesecretarissen van Goeree-Over flakkee en uiteraard binnenkort ook bij de behandeling van het voorstel van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, dat aantal gemeenten op Goeree-Overflakkee van 13 tot 4 terug te brengen. Merkwaardigerwijs betreft het hier de grootste gemeenten op het eiland. Prof Groenman is van mening, dat, hoewel er verschillen bestaan tussen beide gemeen ten verschillen die kunnen worden gelijkgesteld met die tussen de wijken van een stadje de beide kernen dus danig zijn vergroeid in sociaal en econo misch opzicht, dat het geen zin meer heeft twee afzonderlijke gemeenten te handhaven. De auteur is van mening, dat de overige gemeenten als zelfstandige gemeenten dienen te blijven gehand haafd, evenwel met dien verstande dat Alsof ze van de Champs Elysées komen, zó elegant van lijn zijn deze mantels. Maar de prijzen ziin niet te vergelijken met die van Parijs, want DE STER brengt deze successen in een speciale November-aanbieding. Wees modieus In deze swagger van velours ondule. Grote ronde kraag en aantrekkelijke, wijde mouw mei manchet. Speciale Novemberprijsl de gemeentelijke grenzen in overeen stemming worden gebracht met de zoge naamde „oriëntatiegrenzen". Hiermede wordt bedoeld dat enkele buurtschappen geheel zijn georiënteerd op een andere gemeente, dan waartoe zij nu behoren, door excentrische ligging ten opzichte van de kern der gemeente. Ten opzichte van de gemeente Goede reede en Stellendam maakt professor Groenman dit voorbehoud, dat er voor samenvoeging (der beide gemeenten) on voldoende motieven zijn zolang de status quo in economisch en sociaal opzicht blijft gehandhaafd. De auteur neemt hierbij in overweging dat door het leg gen van een dam in het Haringvliet, of door andere oorzaken de vissershaven van Stellendam verloren kan gaan en er bijzondere maatregelen voor de Stel- lendamse vissersbevolking zouden moe ten worden genomen. In dat geval ziet professor Groenman reden voor samen voeging van de beide gemeenten. Profes- voeging van de beide gemeenten. Dirksland neemt een eigen positie in als centrumplaats tegenover Middelharnis- Sommelsdijk. Een grenswijziging, waar door de Nederzetting Kralingen bij Dirksland wordt gevoegd, is in elk geval wenselijk. Nieuwe Tonge is een gemeente met een krachtig eigen leven. Er is geen enkele aanleiding haar bij Middelharnis en/of Sommelsdijk te voegen, terwijl ook een Samenvoeging met Oude Tonge een geldi ge motivering mist. Deze gemeente dient te worden gehandhaafd. Er is volgens Prof. Groenman geen aanleiding Stad aan het Haringvliet bij de gemeente Middelharnis-Sommelsdijk te voegen. Wel is gewenst een grenscor rectie door te voeren, waarbij in elk ge val de buurtschap „De Weel" naar Stad aan het Haringvliet overgaat. Het scharnierpunt, waarom de proble matiek van Oost-Flakkee draait, is Acht huizen (700 inwoners). Deze nederzetting ligt in Den Bommel en Ooltgepsplaat, terwijl zij als Rooms-Katholiek centrum affiniteit vertoont met Oude Tonge. De auteur van 't rapport kiest voor indeling bij Oude Tonge. waarbij dan de Lang- staat onder Ooltgensplaat en de zuidzijde onder Den Bommel blijven ressorteren. Omdat de rapporteur geen voordelen van samenvoeging ziet. meent hij dat Melissant, Dirksland en Herkingen die nen te blijven bestaan, echter na ver schillende grenscorrecties, ongeveer in de geest, als de sociale oriëntatie op de drie kernen aangeeft. Gistermiddag neim de gemeenteraad van Rotterdam kennis van een schrijven van de heer J. P. Schalker, tot nog toe leider van de communistische raadsfractie, waar in deze wegens zijn gezondheidstoestand ontslag neemt als lid van de gemeenteraad In de ouderdom van 70 jaar is gisteren in het St Elizabeth Gasthuis te Tilburg overleden de heer H. C. Beckers, oprich ter en directeur van de N.V. Haarden- fabriek „St Joseph" te Bergen op Zoom. In 1917 begon de heer Beckers met een fabriek van bescheiden omvang. Onder zijn leiding is het bedrijf uitgegroeid tot een haardenfabriek waar ongeveer 600 mensen werkzaam zijn. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd nam gistermiddag de heer André Verhorst afscheid als direc teur van de Koninklijke School voor Kunst en Kunstnijverheid' te Den Bosch. Bij ontstentenis van burgemeester Loeti voerde wethouder dr H. van Velthoven namens de gemeente het woord, daarbij de ontembare energie van de scheidende directeur prijzend en zijn vele andere goede hoedanigheden van hart en hoofd in het licht stellend. De heer Verhorst kwam destijds uit Rotterdam met de onvergetelijke Huib Luns naar Den Bosch, waar hij tot heden 35 jaren werkte en dat zijn tweede vader stad werd. De gemeente Den Bosch, zo zeide dr Van Velthoven, is zeer erkentelijk voor het aandeel dat de heer Andr' Verhorst als leraar en als kunstleraar heeft gehad in de culturele opgang der stad. Het ge meentebestuur wilde deze activiteit daarom honoreren met de zilveren Jeroen Bosch-penning, welke aan de scheidende directeur werd uitgereikt. Namens de leraren van de Koninklijke school sprak de heer Peter Roovers na mens de vereniging van directeuren van Kunstnijverheidsscholen de heer Basart uit Rotterdam, de heer v. d. Ven voerde uit naam van de MTS-ieraren het woord en de heer Guido van de Griendt sprak na mens de leerlingen der school. De dichteres Harriet Laurey gaf enkele declamaties ten beste. In zijn dankwoord betoogde de heer Verhorst dat dit feestelijk gebeuren voor hem niet zozeer een afscheid dan wel een hartelijk eerbetoon was geworden De kleinzoon, de 12-jarige Onno opende daarna de tentoonstelling van zijn groot vader. 's Avonds was er op de Koninklijke School een feestelijke bijeenkomst. (Van onze correspondent). De directie van de Stadsschouwburg heeft gemeend een rigoureuze maatregel te moeten nemen om aan het euvel van te-!aat-komen paal en perk te stellen. Na 1 November zullen even over acht uur de zaaldeuren dicht gaan. Het cubliek. dat daarna komt. kan in een van de foyers via luidsprekers het eerste bedrijf volgen en vervolgens tijdens de eerste korte pauze zijn plaats innemen. In principe zal het zo gaan, dat op het tijdstip na acht uur, wanneer de file voor de kassa verdwenen is, de voorstelling zal beginnen. De commissaris van politie te Vlaardin- gen verzoekt namens de ouders opsporing- aanhouding en terugbrenging van Jan Hoogerwerf, geboren te Vlaardingen op 21 November 1942, die op 27 October 1954 om 14 uur de ouderlijke woning heeft ver laten en daarin niet is teruggekeerd. EeD ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang ongeveer 1.45 m., ge kleed in donkerblauwe zeiljopper. bruine manchesterplusfours, grijze kousen, licht bruine lage schoenen, grijs trico over hemd. Hij had een blauwe overall bij zich „De Koning van de Nieuwstad" heette de 54-jarige arbeider B. S. en deze repu tatie had hij wellicht in dit oude stadsge deelte van Groningen te danken aan zijn formidabele kracht, zijn agressiviteit en zijn omvangrijk strafregister, waarop verschillende veroordelingen wegens mis handeling prijken. Gisteren stond hij voor de Groningse rechtbank terecht wegens mishandeling van een caféhouder, de 55-jarige S. C. De caféhouder stond op zijn beurt we gens mishandeling van de geweldenaar, „majesteits-schennis", zo u wilt. De offi cier eiste tegen de geweldenaar 4 maan den gevangenisstraf en tegen de caféhou der twee maanden. De „Koning van de Nieuwstad" is voorlopig althans ont troond. - Er was ruzie ontstaan in het café van C. en de arbeider was de caféhouder met een mes te lijf gegaan. De man verde digde zich eerst met een Engelse sleutel en bleef toen de geweldenaar met een biljartqueu bewerken, ook toen deze reeds door 'drie cafébezoekers was vast gegrepen en naar buiten werd gesleurd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de agressieve arbeider inderdaad een zekere terreur uitoefende in deze buurt. De publieke tribune was vol buurtbewoners, of misschien beter gezegd „onderdanen". t iT In Maastricht heeft zich onder hoge be scherming van mgr P. J. M. Jenneskens een comité gevormd teneinde te komen tot het stichten van een passend herden kingsteken op het graf van mgr J. Ingen- dael, laatstelijk deken van Maastricht. Voorzitter van het comité is de heer G. Gijbeis, wethouder en loco-burgemeester van Maastricht. Notariaat. In de vacature, ontstaan door het overlijden van notaris A. B. ter Haar le Noordwijk Binnen is benoemd de heer J. W. de Haan, thans candidaat-notaris te 's-Gravenhage. Altijd geliefd blijft de téddystof, waarvan dit vlotte iasje is gemaakt. Speciale Novemberprijs! ïoonaongevend is deze swagger van zibeline-mohoir met losse showt. Speciale Novemberprijs! Ook getailleerde mantels blijven modern. De astrakan geeft een apart cachet aan deze mantel van leder- velours. Speciale Novemberprijs 1 De charme van deze mantel van mohair velours blijkt uit de sierlijke stiksels langs kraag, schouderpas en manchet. Speciale Novemberprijs l In het begin van September kwam bij de Utrechtse sterrenwacht een aantal be richten binnen over waarnemingen van merkwaardige verschijnselen in de lucht. Na een oproep in de dagbladen werden ongeveer tweehonderd brieven uit alle delen van het land ontvangen. De bestu dering en bewerking van dit materiaal is nu voltooid. Het blijkt, aldus de Sterrenwacht, dat de waarnemingen niet alle op hetzelfde ver schijnsel slaan, want in de brieven worden uiteenlopende dagen en tijdstippen ge noemd De berichten hebben betrekking op een tijdsinterval van ongeveer tien dagen De verschijnselen waarover de waarne mers schrijven vallen uiteen in vier groe pen: Een aantal waarnemers, in de omge ving van Nijverda) heeft zich laten beet nemen door schooljongens, die een vlie ger met een lampje aan de staart hadden opgelaten. Ook de ballonnen met een lampje eraan, die (voor het onderzoek van de windrichting) dagelijks door het K.N.M.I. worde* opgelaten, werden door sommigen voor „vliegende schotels" aan gezien en aan Sterrenwacht gerapporteerd Andere waarnemingen, vooral uit da kuststreek, hadden betrekking op de door straaljagers achtergelaten conden- satiestrepen of op deze vliegtuigen zelf, blinkend in het licht van de ondergaande zon. Juist in die tijd werden uitgebreide manoeuvres gehouden. Tenslotte was er een aantal waarne mers. die kennelijk een vuurbol hebben gezien. Een vuurbol is een zeer heldere „vallende ster". Helaas was het aantal waarnemingen te klein en te onvolledig om van deze vuurbollen de baan te bepa len. Dit zou we) mogelijk geweest zijn bij een groter aantal. Sinds 1947 houdt men zich op de Utrecht se sterrenwacht bezig met het verzamelen en bewerken van waarnemingen van vuurbollen. De bewerking staat onder leiding van drs J van Diggelen en di C. de Jager. In de loop van deze tijd is reeds een 4000-tal brieven ontvangen over aan de hemel geziene lichtverschijnselen. Onder deze vierduizend was een aantal, dat, althans volgens de waarnemers, be trekking had op „vliegende schotels". Merkwaardig is echter, dat vuurbollen steeds door een soms zeer groot aantal waarnemers uit het gehele land en ook daarbuiten worden opgemerkt, terwijl het bij een bericht over „vliegende schotels" steeds een of enkele waarnemers betreft op niet meer dan een punt. Deze berich ten worden nooit bevestigd door meldin gen uit andere plaatsen. Op grond van dit uitgebreide materiaal menen de onderzoekers van de Utrechtse terrenwacht dan ook zonder enige twij fel de „vliegende schotels" naar het rijk der fabelen te kunnen verwijzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7