Belastingverlaging in 1955 Meer gelijkmatige vermindering directe belastingen voor alle inkomenslagen Invloed van loonsverhoging op de begroting Dr Albert Schweitzer sprak Audrey verdiende 17 ha grond voor oorlogsinvaliden Moch weigerde zijn benoeming tot rapporteur MENDES-FRANCE BINDT DE STRIJD AAN Steeds grotere klassen bij 't L.O. Mèndes-Fraiice een nieuw stokpaard tegen alcoholisme Schatkist ontvangt 150 millioen meer, maar moet 170 millioen meer uitgeven Meteorenzwerm aan Novemberhemel Vrijdag 5 November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Matiging progressie over de gehele lijn Nieuw onheil over Salerno Voor vluchtelingen: 821.000 De Belgische generaais- affaire T. Wij allen zijn schuldig Als winnaar van de Nobelprijs voor de vrede Rechts houden in Zweden Haagse meisjes en vrouwen voor een foto netjes in de rij Ratificatie Parijse accooiden Tegen de overmatige productie en liet verbruik van alcohol Rijksgemiddelde: 38 kinderen per onderwijzer Rakosi's positie onduidelijk Ontwapenings besprekingen tussen Grote Vier voortgezet „Sea Dart" in de lucht ontploft Twee convair- vliegrampen WEERBERICHT VERHOGING BELASTINGVRIJE MINIMA Herziening weeldetabel Vergeten groepen Arrest verlengd Nationalisme moet overwonnen worden Advies aan minister Moch eenter, die a Verenigd0 „Zacht" tegenover Algiers 's Werelds snelste ivater- vliegtuig 'er- fan jol, op- sen zer 7 en nd- eel er- ing en- len De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Overwe'gend matige wind, in hoofdzaak Zui delijk. Dezelfde of iets lagere middagtempe- raturen. Zaterdag 6 November: Zon op 7.42 uur, onder 17.04 UUIJ. Maan op 14.49 uur, onder 2.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In zijn memorie, van antwoord aan de Tweede-Kamer betreffende de financiële beschouwingen over de begroting 1955 wijdt minister Van de Kieft uitvoerige beschouwingen aan de aanstaande belas tingverlaging. Mede in het licht van de ontwikkeling der inkomstenverhoudingen acht de mi nister het verantwoord om met name ook de relatief hoge druk in alle klassen van het persoonlijke inkomen te verminderen in plaats van ook ditmaal het accent in de ondernemingssector te leggen. Wat nu de verdeling van deze belasting verlaging in de persoonlijke inkomens sfeer betreft, mag voorts niet worden voorbijgezien, dat als gevolg van de in de laatste jaren aangebrachte verlichtingen van de belastingen naar het inkomen, waarbij de druk meer is verlicht voor de lagere en middelbare dan voor de hogere inkomens, de belastingdruk voor deze laatste inkomensgroepen verhoudingsge wijs zwaarder is geworden. Bij de aanstaande verlaging van de directe belastingen in de sector van bet persoonlijk inkomen gaan de gedachten van de minister daarom uit naar een maatregel, die, hoezeer daarin het aan deel voor de lagere inkomens belangrijk zal zijn, over het geheel genomen een meer gelijkmatige vermindering van las ten voor alle inkomenslagen zal brengen. Naar aanleiding van het uitgesproken verlangen met betrekking tot het tijdstip van inwerkingtreding van de verlagingen van andere dan kostprijsverhogende be lastingen kan de minister verklaren, dat het niet in het voornemen van de rege ring ligt de verlaging van de directe be lastingen later te doen ingaan dan die van de kostprijsverhogende belastingen. Wel is uiteraard mogelijk, dat om rede nen van technische aard op een enkel punt een uitzondering moet worden ge maakt. Vooropstellende, dat de in het oog ge vatte belastingmaatregelen en huiirverho- ging een samenhangend geheel zijn, ver trouwt de regering de wet in de aanvang van het volgende kalenderjaar te kunnen indienen, opdat de maatregelen nog in de loop van 1955 in werking kunnen treden. De minister deelt mede, dat in het be lastingprogramma een voorstel voor een herziening van de weelde tabel en van de tabel van vrijgestelde goederen zal worden opgenomen en dat bij de herzie ning van de tarieven van de loon- en in komstenbelasting de regering een mati ging van de progressie over de gehele lijn, alsmede een verhoging van de belas tingvrije minima voor ogen staan. Gaarne zegt de minister toe bij de ko mende belastingherziening ook de ge rechtvaardigde belangen van de midden stand niet uit het oog te zullen verliezen. De minister is ten volle doordrongen van de moeilijke omstandigheden, waarin ook dat deel der z.g. vergeten groepen verkeert, dat voor zijn levensonderhoud is aangewezen1 op de inkomsten uit een bescheiden kapitaaltje of lijfrente. Dit probleem heeft dan ook de volle aandacht van de regering. Tot de maatregel, welke in de sociale sfeer zouden bijdragen tot een aanzienlijke, verdere financiële ver betering, behoort, ook naar de mening van de regering, met name een spoedige invoering van eeft algemene ouderdoms voorziening, zoals door de S.E.R. is be pleit. Aan de voorbereiding van de ter zake in te dienen wettelijke voorzienin gen wordt met voortvarendheid gewerkt. Zware storm en regen Het gebied van Salerno, waar tien da gen geleden meer dan 300 mensen om kwamen door aardverschuivingen en over stromingen, is Donderdag opnieuw ge teisterd door een zware storm, die ge paard ging met zeer zware regenval. Plaatselijk deden zich opnieuw over stromingen voor. Een pas herstelde brug werd beschadigd en verbindingen tussen Majori en Amalfi, die eveneens nog maar sedert kort weer gebruikt konden wor den, werden wederom verbroken. Ook in het gebied van Napels hebben zich plaatselijke overstromingen voorge daan. In zijn antwoord aan de Tweede Kamer op de financiële beschouwingen betref fende de begroting voor 1955 deelt de minister van financiën mede, dat het niet mogelijk is, een nauwkeurige schatting te geven van de consequenties, die de verdere loonsverhoging, welke onlangs na het indienen der begroting tot stand kwam, voor het begrotingsbeeld zal meebrengen. Volstaan moet worden met een zeer globale schatting. Op die basis lijkt de verwachting ge wettigd, dat de opbrengst der belastingen tengevolge van de onderhavige maatregel voor het dienstjaar 1955 zal toenemen met rond 175 millioen, waarvan dan na af trek van de aandelen voor het Gemeente fonds en het Provinciefonds, circa 150 millioen aan het rjjk ten goede zou komen. Naar verwachting zullen onder invloed van de recente loonsverhoging de Uit verschillende plaatsen in Nederland zijn de laatste dagen berichten binnenge komen bij de Utrechtse sterrewacht over waarnemingen van heldere vuurbollen. Een voorlopige bewerking van het nog zeer schaarse materiaal maakt waar schijnlijk, dat we hier te maken hebben met de voorlopers van de tauriden. Dit is een zwerm van heldere meteoren, die jaarlijks in het begin van November ver schijnt. Niet ieder jaar is deze meteorenzwerm even indrukwekkend. Soms zijn de me teoren vrij onopvallend, maar dit jaar is reeds een aantal zeer heldere tauriden gezien, die men geen meteoren maar vuurbollen noemt. Hoewel dit moeilijk te voorspellen is, bestaat de mogelijkheid dat ook in de komende nachten vuurbol len zichtbaar zullen zijn. BU de 775 000, die het Comité vluch telingenhulp tot en met Woensdag had ontvangen, is gisteren een bedrag van ƒ46.000 gekomen. Het totaal op gironum mer 5100 Den Haag is daardoor gestegen tot 821.000. Over Hilversum II wordt vanavond van 20.30 tot 21.00 uur een heruitzending ge geven van het klankbeeld „Een uur voor een toekomst", waarin drie verslag gevers vertellen van hun bezoeken aan vluchtelingenkampen in Oostenrijk en Griekenland. De Belgische reserve-generaal-majoor Maroye en Jacquet de Haveskercke, als mede kolonel Grimart, die beschuldigd worden van malversaties bij de aanbeste ding van militaire werken, zijn gisteren voor de Brusselse raadskamer verschenen. Aan het einde van de zitting verlengd de voorzitter, rechter Bertholet, het aan houdingsmandaat met een maand, intus sen heeft de recherche nog de aanneme Jules Krings uit Verviers aangehouden, die eveneens bij deze zaak betrokken z zijn. opbrengsten van de loonbelasting, de vereveningsheffing en de omzetbelasting stijgen, en wel met bruto respectievelijk 80, ruim 15 en 50 millioen, terwijl ook ten aanzien van de overige belastingen, te zamen genomen, met enige stijging van opbrengst rekening kan worden gehou den. Tegenover de genoemde, globaal op 150 millioen te stellen bate voor het rijk zal, naar eveneens globale schatting, staan een toeneming der rijksuitgaven met 170 millioen, welk bedrag als volgt kan worden gespecificeerd: salarissen rijkspersoneel 49 millioen, subsidies en bijdragen 35 millioen, pensioenen en wachtgelden 26 millioen, sociale voorzie ningen 42 millioen, diversen 18 millioen, totaal 170 millioen. De loonronde heeft dus, naar verwach ting, een nadelig effect op de begroting. De burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, stelt de oudste wet houder van de Hofstad, de heer D. J. Hf. Feber aan keizer Haïle Selassie voor. Dr Albert Schweitzer, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede van 1952, heeft Donderdag in zijn Nobel-toe- spraak te Oslo verklaard, dat de moei lijkheid in de wereld is, dat de mensen niet de bovenmenselijke rede hebben, die nodig is om hun bovenmenselijke macht in evenwicht te houden. „Een nieuwe ethiek, gebaseerd op humanitaire opvattingen, is nodig om er voor te zorgen, dat de mens de krachten die tot zijn beschikking staan, niet voor vernietigende doelen ge bruikt". De vredesprijs werd dr Schweitzer het vorig jaar toegekend, tegelijk met de prijs voor 1953, 'die naar generaal George Marshall ging. Wegens z'ijn werk in Afrika kon dr Schweitzer niet eer der naar Oslo komen om de gebruike lijke toespraak tot het Nobel-Instituut te houden. Hij deed een beroep op de volkeren, te beginnen bij het helen van de wonden, die zij elkaar in de oorlog hebben toege bracht. Uit naam van allen, die lijden in de strijd voor de vrede, smeek ik de vol keren de eerste stap op dit nieuwe pad te zetten. In de sfeer van vertrouwen, die dan geschapen zal worden, zou men kun nen beginnen met de taak om een billijke oplossing van de problemen welke door de twee wereldoorlogen zijn ontstaan, tot stand te brengen". „Men moet de kracht van de geest niet onderschatten. Hij heeft de volkeren van Europa uit de middeleeuwen gevoerd en een einde gemaakt aan bijgeloof, heksen jacht. foltering en vele andere tradicnele wreedheden en dwaasheden. De geest zou in onze tijd een nieuw wonder kunnen verrichten, een wonder dat zelfs nog gro ter is dan het eerstgenoemde. Wat telt, is dat wij moeten erkennen, dat wij allen schuldig zijn aan onmenselijkheid", aldus dr Schweitzer. Tijdens de periode van de twee wereld oorlogen was een nationalisme van de ergste soort ontstaan. Op het ogenblik zou dit beschouwd kunnen worden als het grootste obstakel op de weg naar sa menwerking en goede wil, welke tussen de volkeren moeten bestaan. Dit natio nalisme zou alleen kunnen worden over wonnen door een wedergeboorte van de humanitaire geest en dit gold niet in de laatste plaats voor de overzeese landen, die tevoren door blanken werden be stuurd en die welke pas kort hun onaf hankelijkheid hadden veroverd, aldus dr Schweitzer. De kans bestaat dat het Zweedse ver keer zich binnen niet al te lange tijd zal moeten aanpassen aan het overige weg verkeer op het Europese vasteland. Een speciaal daartoe ingestelde com missie van zes experts heeft de Zweed se minister voor verkeer gisteren ge adviseerd om de Zweedse automobilisten en andere weggebruikers voortaan op de weg rechts te doen houden. De commis si e vond om deze ingrijpende wïjzigmg door te voeren de maand Juni in 1959 het meest geschikte tijdstip. De experts meenden dat de kosten 215 millioen Zweedse kronen zouden be dragen en adviseerden derhalve voor de komende vier jaar een speciale belas ting te heffen. Alleen de voorzitter van de commissie heeft zich echter niet aangesloten bij deze aanbeveling a.an de minister. Hij achtte de verandering het geld niet waard. Men verwacht, dat het Zweedse parle ment zich in het volgende voorjaar met dit vraagstuk zal bezig houden. Naar aanleiding van de (mislukte) non- slag op premier Nasser te Alexandne op 26 October j.l., is de Egyptische rege ring er toe overgegaan maatregelen te treffen tegen de politiek-religieuze or ganisatie van de Moslem Broederschap. Ongeveer 300 leden van deze beweging zijn gearresteerd. Onze foto toont enige van de jongere leden onder arrest. Een merkwaardige coalitie van commu nisten en overtuigde voorstanders van de afgedane Europese Defensie Gemeenschap slaagde er gisteren in bun verzet tegen de recente accoorden van Parijs kracht bij te zetten door de benoeming van de gewezen socialistische minister van defensie Jules Moch tot rapporteur over de verdragen in zake de West-Europese Unie. In politieke kringen in Parijs zag men in de benoeming van Moch door de com missie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering een teken van verzet tegen Mendes-France. Moch is tegenstander van een onmiddellijke be wapening van Duitsland en als rapporteui zou hij een sleutelpositie hebben in het ratificatie-debat, daar hij de bevindingen van de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden voor de Nationale Vergade- ring uiteenzet. die deel uitmaakt van de Franse deleg w York bevindt. missie van de Verenigde Naties om /iaar Parijs terug te keren. In regenngskrm- gen was men zeer opgelucht ov weigering, daar Moch zeer wel m staa zou zijn geweest het tijdschema, da Mendès-France voor een snelle ratifica tie heeft opgesteld, danig in de war te sturen door een vertragingstactiek. Men hoopte dat er vandaag, wanneer de con> missie een nieuwe ra?P?'^e"Lz°un1"'en0'' men, een gunstiger uitsla» Naast Moch werden de oud.premiei Réné Mayer, radicaal, en de gaullisi Jacques Vendroux aangeweze Dujts. porteurs resp- over het verdrag, lands toetreding tot de NATO regelt en over de Saarovereenkomst. Overigens doemden gisteren nog andere moeilijkheden voor de Franse premier op. de Gauillisten. die verscheidene ministers in zijn kabinet hebben, waren met vol daan over wat zij zijn „zachte" houding ten aanzien van het terrorisme in Algiers noemden. De socialisten beklaagden zien erover, dat de premier hun niet duidelijx de lijnen van zijn economische plannen had uiteengezet. Op 11 November zullen zij op een speciaal partij-congres de uit nodiging van Mendès-France tot deei neming aan het kabinet bespreken. Mendès-France zelf heeft gisteren in de commissie voor buitenlandse aangelegen heden van de Senaat zijn uiteenzettingen over de Parijse accoorden voortgezet. Op de vraag van enige senatoren, wat er zou gebeuren indien de Westduitse Bondsdag de Saar-overeenkomst zou verwerpen, ant woordde hij dat hij de Parijse accoorden met inbegrip van de Saar-overeenkomsi 1 als een ondeelbaar geheel beschouwde Indien West-Duitsland inderdaad de Saar overeenkomst zou verwerpen, dan zou er „verder niets meer bestaan en zouden we weer volledige vrijheid van handelen heb ben", aldus de premier, Priemier Mendès-France is van plan een campagne te voeren tegen een van de ernstigste sociale misstanden in Frankrijk, n.I. het alcoholisme en tegen de invloed rijke belangengroepen, die deze misstand hardnekkig in het leven houden. Op grond van zijn buitengewone bevoegd heden op economisch gebied heeft hij reeds gedecreteerd, dat de al te grote suikerbietenoogst van het volgende jaar slechts voor een derde voor het distilleren van alcohol mag worden ge bruikt. De premier, die door zijn openlijk ge toonde voorkeur voor een goed glas melk tijdens zijn grote redevoeringen in het parlement drinkt hij ettelijke glazen zelf het goede -voorbeeld geeft, over weegt thans verdere maatregelen, waar van binnen een week de publicatie wordt verwacht. Als zodanig worden genoemd: 1. Het opnieuw invoeren van enige be palingen, welke in de afgelopen oorlog golden, zoals die betreffende „drankloze" dagen en een nauwkeuriger regeling van de openings- en sluitingstijden van café's e d Thans gaan de meeste „bistro's" reeds vroeg in de ochtend open en zij sluiten niet voor 's avonds laat of na midder nacht. 2. Verhoging van de belasting op al coholhoudende dranken of op shjtver- gunningen. In Frankrijk zijn procentsge- wijze meer café's en alcoholisten dan in enig ander land ter wereld. 3. Het stellen van hoge boeten op openbare dronkenschap. Thans hangt m elk café een oude bekendmaking, waar op in kleine letters te lezen staat, dat beschonkenen wegens ordeverstoring, het Klaterend applaus steeg gisterenavond op in het Haagse Scala, toen de voorzitter van de Bond van Ned. Militaire Oorlogs slachtoffers- mr dr W van Ommen Kloeke mededeelde, dat de tournee van Audrey Hepburn voldoende heeft opgebracht om 17 ha in Doorn te kopen voor het toekom stige wooncentrum voor ernstige invaliden. De heer Van Ommen Kloeke dankte Audrey hartelijk voor haar medewerking Uit erkentelijkheid is zij tot ere-lid van de bond benoemd; zij is het derde ere-lid. Zij ontving het gouden kruis van verdienste van de bond. De actrice zeide, dat niet alleen zij dit kruis verdient, doch allen, die haar heb ben geholpen om de fondsen bijeen -e brengen en degenen, die nog zullen hel- pen om het doel, dat de bond zich heeft gesteld, te bereiken. Audrey woonde met haar man deze spe ciale avond bij, waarin het gezelschap van Toon Hermans met „Za-Za" optrad. Toon Hermans heeft de actrice met enkele woorden op het toneel ingeleid. Zij zeide aan het slot van haar toespraak, dat zij ook zal trachten in Amerika bij Ameri kaanse Nederlanders fondsen te werven voor de ernstige Nederlandse oorlogsinva liden. In de pauze is zij naar haar hotel vertrokken- slaan van politiemannen e.d. een boete van vijf francs (vijf cent) krijgen. Ook zal er scherper op worden toegezien, dat geen alcoholische dranken aan minder jarigen worden verkocht. 4. Vermindering van het aantal perso nen, dat thuis mag distilleren en een campagne tegen clandestiene stokerijen, die tezamen ongeveer de helft van de alcohol leveren, die jaarlijks in Frank rijk wordt gebruikt. 5. Beperkende bepalingen op het adver teren van alcoholhoudende dranken Het zal Mendès-France niet gemakke lijk vallen een wetsontwerp tegen alco holmisbruik in het parlement aangeno men te krijgen, wegens de uitermate goed georganiseerde belangenvertegen woordiging en wegens de gecompliceerd heid van dit probleem, welke onlangs door onze Parijse correspondent in het licht werd gesteld. In Parijs hebben in tussen 500 caféhouders reeds een reso lutie aangenomen, waarin bij voorbaat protest wordt aangetekend tegen elke ac tie der regering in deze richting. Het C. B. S. heeft de resultaten gepu bliceerd van een onderzoek over de school- en klassegroótte bij het gewoon lager onderwijs over de periode 19331954. Indien men het in de jaren dertig veel vuldig optredende verschijnsel van de kwekeling met akte, dje zelfstandig een klas voor zijn rekening had, in de bere keningen verdisconteert, is het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer, globaal gesproken, voortdurend gestegen, n.I. van 33 in 1933 tot 36 in 1954. Daarnaast nam reeds van 1939 af het aantal kleine klas sen (n.I. met 30 of minder leerlingen) voortdurend af, en het aantal grote klas sen (met 41 en meer leerlingen) voort durend toe. Beide verschijnselen han gen, als gevolg van de vigerende leer- lingenschaal, samen met een vrijwel per manente toeneming van de gemiddelde schoolgrootte, welke in die periode steeg van 159 tot 189. Naast de historische analyse tekent de publicatie van het C.B.S. de situatie in 1954. In dit jaar blijkt 5 pet van alle leerlingen te zitten in klassen met min der dan 25 leerlingen en 23 pet in klas sen met meer dan 45 leerlingen. Waar de grootste scholen zijn vindt men tevens de meeste grote klassen, zo bij het R. K. on derwijs. Tussen de gemeenten onderling bestaan, wat de gemiddelde kiassegrootte betreft, grote verschillen. De situatie in de klei ne gemeenten is in het algemeen gunstiger dan in de grote. Sterk boven het rijksge middelde (38,5 en hoger) liggen vele ge meenten in het Zuid-Oosten des lands en een aantal verspreide gemeenten in het Westen. Radio-Boedapest maakte Donderdag avond bekend, dat oud-premier Matyas Rakosi in een wijk te Boedapest candidaat is gesteld voor de aanstaande verkiezin gen voor de volksraad. Rakosi, jarenlang de onbetwiste commu nistenleider in Hongarije, is onlangs door de huidige premier Nagy verantwoorde lijk gesteld voor de slechte economische toestand in Hongarije en beschuldigd van „dictatoriaal optreden", zodat zijn positie ernstig geschokt leek. In Wenen verluidt, dat hij zwaar ziek is- De Algemene Vergadering der V.N. heeft Donderdag met algemene stemmen een re solutie ingediend door de V.S., Groot-Brit- tannië. Frankrijk en de Sovjet-Unie aan vaard- waarin de ontwapeningscommissie der volkerenorganisatie wordt verzocht wederom de subcommissie bycen te roe pen, die vorig jaar te Londen in geheime besprekingen pogingen heeft gedaan de impasse in het ontwapeningsvraagstuk te doorbreken. In de ontwapeningscommissie zijn de eir leden van de Veiligheidsraad plus Canada vertegenwoordigd. Van de subcommissie maken de V.S., de Sovjet-Unie, Canada, Groot Brittanië en Frankrijk deel uit. 's Werelds snelste watervliegtuig, de met waterski's en twee straalmotoren uit geruste Convair YF2Y-1 „Sea Dart", is gisteren boven de Baai van San Diëgo (Californië) ontploft. Het toestel bevond zich op het ogenblik van de ontploffing op een hoogte van 160 meter. De vlieger, Richbourg, was juist opge stegen om de snelheid en wendbaarheid van het vliegtuig te demonstreren. Twee convair—vliegtuigen zijn gister avond in het Westen der V. S. neergestort. Boven de baai van San Diego explodeer de de „Sea Dart", 's werelds snelste wa tervliegtuig, enkele ogenblikken nadat het voor een demonstratievlucht was opgeste gen. De piloot werd nog levend uit het water opgepikt, doch stierf enkele ogen blikken later- Later op de avond stortte een marine- convair brandend neer op het vliegveld van Tueson op Arizona. Vier mensen wer den gedood en elf zwaar gewond. De bran dende wrakstukken kwamen neer op electrische leidingen, zodat licht, telefoon en telegraaf in een deel van de stad uit viel. De hoge gasten tijdens het noenmaal in het Beursgebouw te Rotterdam. Naast de Keizer (r.) mr K. P. v. d. Mandele.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1