Den Haag schonk Keizer Haile Selassie verzameling litho's Stijlvolle ontvangst door ministerraad in Ridderzaal Directeur van „Tate Gallery slaat neer In 1951: 941 millionnairs in Nederland 215 meer In vi jf jaar tijds HET RAADSEL VAN ZIJN TIJD V Bedrijfschap schildersbedrijf hield eerste openbare vergadering Attentie! R Y m v Voortaan alleen nog maar de punt 'n balpunt? punf ii'i i' PAGINA 3 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 Alles wat Uwe hand vindt om te doendoet dat met Uwe macht Exotische kleuren en geuren bij vorstelijke dis Duizenden juichten Ontvangst door ministerraad Al 32 jaar constante kwaliteit i Indonesische militairen landden op Nieuw- Guinea Bezitsvorming onder ambtenaren Nieuwe richtlijnen bezoldiging gemeentepersoneel Historische banden Subsidie-regeling voor de winter bracht uitstekende resultaten Kostbaar geschenk Het diner mannen die „gezien" zijn, prefereren BRYLCREEM Voorburgse duinen worden voltooid Bouw van drie viaducten en aanleg van circulatieplein De Nederlandse arrestanten in Indonesië Procureur-generaal: Het is niet waar Personeel-tekort bij politie Van onbeheerst optreden geen sprake voor mooi, gezond haar Borgharenaars gemiddeld het minst vermogend, Wassenaar der s het „rij kt e*' Groningen en Limburg Onderwijzerssalarissen Voorstellen der organisaties afgewezen? Br omcur sussen' Heerlense politie nam initiatief Houdini (Tony Curtis) bevrijdt zich uit een dwangbuis, 20 m boven de straat (Van onze Haagse redactie) t echTS enige avondlijke uren heeft de Residentie gastvrouw mogen zijn van Ziine Keizerlijke Majesteit Haile Selassie. Echter de ontvangst welke de Afrikaanse vorst, zijn zoon, de hertog van Harrar en diens echtgenote, prinses Sarah en hun gastgevers H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard was bereid, was er niet minder hartelijk om. De stad had zich in feesttooi qestoken. De vaderlandse driekleur en het Ethiopische geel-groen-rood wap perden langs de route, welke het vorstelijke gezelschap rolflde.naar het °u(ie stadhuis, waar het gemeentebestuur zijn opwachting maakte, raar Hotel Des Indes waar de Keizer een diner aanbood en naar de Ridderzaal, waar de indes, waar ae^eizer ter ere van het hoge bezoek recipieerde. De parle- avonas LULLb ue 7 ninrort. rn. ppn. 7.PP. VCl.n "I I Bij de receptie van de ministerraad in Hp de Ridderzaal te 's-Gravenhage richtte vAx-v keizer Haile Selassie enkele woorden tot H. M. de Koningin. V. I. n. r. H. M. Koningin Juliana, Z. K. M. de Keizer, de Hertogin en Hertog van Harrar en Prins Bernhard. regering s auvuu.* SCèielden in de binnenstad waren in een zee van UcMSgezetUTprotkjesachtige verlichtingen waren aangebracht speciaal op de licht gezet. £>p J ,..fc de vijverberg en het Lange Voorhout. Da Uerd eln'warme en gezellige sfeer geschapen op deze frisse Novemberavond. Ruim twintig minuten later dan was voorzien, arriveerden de beide konink lijke auto's en de vier volgauto's aan de Groenmarkt. Daaraan was via de Rijs- wijkseweg en het .hartje van de stad een ware zegetocht vodvafgegaan. Duizenden stonden langs de weg opgesteld en over laadden de vorstelijke bezoekers met luide toejuichingen. Het sluitingsuur van de kantoren op dat moment stelden velen in staat, op weg naar huis, een glimp op te vangen van de vorstelijke bezoekers. In de „vierschaar" van het oude raad huis werden de vorstelijke bezoekers be groet door burgemeester F. Schokking en de wethouders. Daar werden door de 10- jarige Diederik Dettmeijer en de 7-jarige Josias van Aartsen. zoontjes van de wet houders, bloemen aangeboden aan de Ko ningin en prinses Sarah. Vervolgens na men de hoge gasten plaats in de fraai met anjers, rozen, dahlia's en hortensia's ver gezeten, de Prins ter linkerzijde. Aan het hoofd van de keizerlijke dis zaten voorts rechts van Koningin Juliana de hertog van Harrar en minister-president dr W. Drees en links van Prins Bernhard de hertogin van Harrar en minister prof. dr L. Beel. Naar de wens van de hoge gastheer was de dinerzaal ingericht als een vertrek van het keizerlijk paleis te Addis Abeba. Hier voor werden 400 meter zijden gordijnstof gebruikt- Een schat van bloemen sierde het trappenhuis, de hal en de eetzaal van het hotel. Tegen kostbare tapijten straalden strelitzia's statige bloemen uit Afrika en palmen in hun tere oranje en groene exotische schoonheid. Voorts, zoveel moge lijk in de Ethiopische kleuren, waren ver sieringen aangebracht van oranje-gele ro zen en gerbera's, grote toeven rode en gele chrysanten, terwijl op de hoofdtafel voor de vorstelijke personen toeven heerlijk geurende Maartse viooltjes waren gevleid. Tijdens het diner hield de Keizer een toespraak, waarin hij zeide, dat het voor hem een groot genoegen was verleden jaar de Prins aan zijn keizerlijke hof te ont vangen. Zijn bezoek heeft een krachtige impuls gegeven aan de ontwikkeling van nauwer economische en culturele betrek kingen tussen onze beide landen, aldus de Keizer. Z.K.M. rekende het zich daarom een eer zowel als een genoegen persoonlijk in staat te zijn bij dit tegenbezoek getuige nis te mogen afleggen van zijn hoogachting voor H.M. en haar Gemaal en van zijn be wondering voor hun mooi en fascinerend land. Na de rede van Z.K.M. sprak de Konin gin haar dank uit voor de gastvrijheid haar en haar echtgenoot deze avond geboden- H.M. wees er op, dat het Nederlandse volk gelukkig is van zijn eerbied voor de Keizer en het volk van Ethiopië te kunnen getui gen. U hebt alleen moeten doorstaan wat wij later gezamenlijk hebben doorgemaakt met een groot deel van de wereld, aldus H.M. U hebt alleen gezegevierd over dat gene wat wij later gemeenschappelijk heb ben overwonnen. Tegen tien uur verlieten de vorstelijke gasten en hun gevolg „Hotel Des Indes". In de verlichte auto's werd gereden langs Lange Voorhout, Kneuterdijk en Buitenhof naar de Ridderzaal, waar de ministerraad recipieerde. In de prachtig versierde Rid derzaal had zich een 700-tal gasten verza meld: de leden van de hoge colleges van staat, de voorzitters van Eerste en Tweede kamer, de fractievoorzitters en de leden der commissies van Buitenlandse Zaken van de beide Kamers, de hoofden van de diplomatieke missies in ons land, secreta rissen-generaal, directeuren-generaal, de Commissarissen der Koningin in Noord- en Zuid-Holland, Gelderland, Noord-Brabant en Utrecht, onze gezant te Addis Abeba, de burgemeesters van de steden, die door de keizer werden bezocht, vertegenwoordigers van handel en industrie, van verkeer, van de werknemersorganisaties, hoofdofficie ren van land- en luchtmacht en vlagofficie ren van de Marine en vele anderen. Onder hen bevonden zich ook de leden van de Rode Kruis-colonne, die in 1935 naar Ethiopië is gegaan. Een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Rijksdelen deelt mede, dat in de tweede helft van October op Zuid- West Nieuw-Guinea in de omgeving van de Etna-baai in een tweetal prauwen 48 Indonesische militairen zijn geland, behorende tot 't 25ste regiment infanterie. Deze militairen kwamen via Dobo uit Ambon. Ze trokken, na de kampongbevol king gemolesteerd te hebben, het binnen land in. Eenheden van de mariniers zet ten de achtervolging in. De bende is thans verspreid, met achterlating van munitie, voedselvoorraad en verschillende docu menten. De achtervolging duurt voort. In antwoord op een vraag in het voor lopige verslag van de Tweede Kamer op de begroting van Binnenlandse Zaken of de minister maatregelen overweegt, waar door de bezitsvorming onder ambtenaren kan worden bevorderd, deelt prof. Beel mede dat hU dienaangaande reeds is be naderd door zijn «ambtgenoot voor Pu blieke Bedrijfsorganisatie. In dit stadium is het hem echter niet mogelijk daarover nadere inlichtingen te verstrekken. Slechts zü nog onder de aandacht ge bracht, aldus de minister, dat dit pro bleem niet los kan worden gezien van de bezitsvorming onder de overige werkne mers in den lande. Met inachtneming van de adviezen van de onderscheiden colleges van Ged. Staten, heeft de minister thans de nieuwe richt lijnen voor de bezoldiging van het gemeen te personeel aan de belanghebbende orga nen doen toekomen. zei van De Keizer werd na binnenkomst toege sproken door de minister-president, dr W. Drees, die de historische banden schetste want de BIC PUNT: schrijft on middellijk en regelmatig, bevat de beroemde BIC IMAC inkt, die r nooit vlekt, wordt onvoorwaar delijk gegarandeerd! In blauw, rood en groen. Let vooral op de naam BIC op de schacht en op de stift. BIC brengt ook andere modellen tot f 7.95 neen, een sierde middennal om te luisteren naar de speech van de burgemeester. 1 „De gemeenteraad van deze stad is hier vandaag bijeengekomen, aldus mr Schok- king, om uiting te geven aan zijn diep gevoelde eerbied voor de persoon en het Streven van Uwe Majesteit". H« leerde de betekenis van 's-Gravenhage als internationaal en nationaal centrum- „Is het dan een wonder, zo vroeg de burge meester zich af, dat mijn stad zich van harte verheugt hulde te kunnen brengen aan Uwe Keizerlijke Majesteit, die voor ons in zo sterke mate de onafhankelijkheid en de vooruitgang van Ethiopië verper soonlijkt? Wanneer wij denken aan het zegenrijke bewind en de veelzijdige beid van Uwe Majesteit, treft ons de over eenkomst met het woord van Haar l11^ tere voorvader, koning Salomo, toen deze zeide: Alles wat Uwe hand vindt om te doen doet dat met Uwe macht ten slotte deelde hij mede, dat het gemeent bestuur de Keizer de volledige verzameling litho's wilde aanbieden, welke John Martin Bernatz in 1852 van land en volk van Ethiopië heeft gemaakt. Daarna sprak de Keizer een kort dank woord, waarin bij zeide, dat er i»a»r wei nig namen in de moderne geschiedenis zjjn, welke zo nauw zijn verbonden met de ont wikkeling en de verdediging van het inter nationale recht dan die van Nederland en van 's-Gravenhage. „Wij denken, aldus de Keizer, aan het Internationale Gerechtshof aan het Permanente Hof van Arbitrage en aan de talrijke conferenties, die sedert het einde van de vorige eeuw hun zetel hebben in deze adellijke hoofdstad". Haile Selassie sprak in de Arahmische taal, waarna een tolk zijn rede vertaalde in het Frans. Als bewijs van vriendschap bood de Afrikaanse keizer de burgemeester twee olifantstanden, twee speren en een fraai schild aan. Vervolgens zong het Pa- lestrinakoor o.l.v- Antoon Maessen twee psalmen van Sweelinck. In de voormalige vergaderkamer van B. i W. bewonderden de hoge gasten het Haagse geschenk, dat was geborgen in een casette van donkerrood leer met gouden opdruk. Nadat verversingen waren aange boden en de Keizer zijn handtekening had gezet in het gastenboek verlieten de vor stelijke bezoekers het vroegere raadhuis. stram in de houding bewaakten mare- ,aII«pe's in groot tenue het „Hotel Des Indes" aan het feëriek ver,ichte LanKe u„„» toen Keizer Haile Selassie, na de Voorhout, toen n. stadhuis, zi}n ere. ontvangst op hetna u Rern_ diner aa it*ers der Kamers, vele leden hard, de voo leden van de hofhou- van de der Koningin in dingen, de Com burgemeester en Zuid-Holland, de Haagse hunne dames aanbood. tr.i„r rechts van de Keizer De Koningin was reents In de grote vergaderzaal van de Sociaal- Economische Raad is gisteren de eerste openbare vergadering gehouden van het bedrijfschap schildersbedrijf, welke door een groot aantal genodigden werd bij gewoond. De voorzitter, de heer E. J. van Lent, heeft er in zijn openingsrede aan herin nerd, dat het schildersbedrijf op jaren lange organisatorische arbeid kan terug zien en dat het daarom vanzelf sprak, dat men zich, nadat de wet op de P.B.O. was aangenomen, over de instelling van 'n be drijfschap heeft beraden. De samenwerking tussen werkgevers en werknemers is in dit bedrijf reeds van oude datum. De landelijke collectieve overeenkomsten dateren reeds van 1918. Spr. vroeg verder de aandacht voor enkele punten, welke de onmiddellijke belangstelling van het bedrijfschap vragen. In de eerste plaats een behoorlijke yak- opleiding, beginnende op de ambachts scholen en via het landelijke leerlingstel sel, de opleiding tot gezel en uiteindelijk het meester-diploma. Hij gewaagde met waardering van de twee middelbare vak scholen de nationale schildersschool in Utrecht en de katholieke schildersschool in Boxtel. Een behoorlijk tariefstelsel tot op voering van de productiviteit zal nood zakelijk zijn, hoewel het in het schilders bedrijf uiterst moeilijk zal zijn dit tarief stelsel op wetenschappelijke basis te S Voorts vragen aandacht cursussen in het land, om de oudere vakmensen als he ware een bijscholing te geven. De voorzitter zei voorts, dat men de regering niet dankbaar genoeg kan zijn, dat zij door het verstrekken van 20 pet subsidie op de in de winter uit te voeren werken, het mogelijk gemaakt hee.t het bedrijf ook in de winter op gang te houden. Ter illustratie moge blijken, dat in de afgelopen winter voor 16,5 gulden aan werk is uitgegeven. Dat houdt in, dat voor 133.400 man-weken werk werd uitgevoerd. Een enquête heeft aangetoond, dat ca 70 pet van dat werk zonder subsidieregeling in het geheel niet, of niet in de winter zou zijn uitgevoerd. Dat be tekent, dat zonder die regeling er geduren de 16 weken gemiddeld 6000 werkloze schilders meer aan het arbeidsbureau zouden zijn ingeschreven geweest. Na deze openingsrede heeft de vertegen woordiger van de minister voor publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, mr P. ver Loren van Themaat, namens de minister de gelukwensen aan het bedrijfschap over gebracht. Na hem sprak de voorzitter van de S.E.R., prof. dr mr F. de Vries, een woord van gelukwens. tussen Ethiopië en Nederland en o.m- de, dat de bevrijding van het land Keizer Haile Selassie de eerste grote over winning was van het recht in een strijd, die in het begin slechts werd gekenmerkt door tegenspoeden. De minister-president constateerde met grote voldoening de hoopvolle samenwerking tussen beide lan den. Wat de landbouw en waterbouwkunde betreft, zijn contacten gelegd, aldus spr., die in meer dan één opzicht reeds bijzon der vruchtdragend zijn geweest. Op andere gebieden is een innige samenwerking in voorbereiding. Het is verheugend vast te stellen, dat Uwe Keizerlijke Majesteit zich verwaardigd heeft U persoonlijk voor dit werk te interesseren. Hierna dankte Z-K.M. in het Frans voor de woorden van dr Drees. „De geschiede nis van onze betrekkingen, zoals u die ge geven hebt, mijnheer de minister-presi dent, toont, zo zeide de Afrikaanse vorst, dat de vriendschap niet op het niveau van algemeenheden is gebleven, daar zij de basis geworden is van een nauwe samen werking op velerlei gebied. Het industriële kapitaal van Nederland, de kennis van uw ingenieurs en landbouwkundigen hebben uw land vooraan geplaatst bij de econo mische ontwikkeling van mijn land. Mijn bezoek hier heeft mij de overtuiging ge schonken, dat het mogelijk is deze samen werking nog te vergroten". Daarna werden tal van gasten aan de Keizer voorgesteld- Zowel Keizer Haile Selassie, Koningin Juliana en Prins Bern hard, alsmede de hertog en hertogin van Harrar onderhielden zich enige tijd met velen van hen, terwijl een ensemble uit de Marinierskapel concerteerde. Om ongeveer 11 uur vertrokken de vor stelijke bezoekers naar Amsterdam. 11 11 In de beroemde Lon- dense ,,Tate Gallery" waren Donderdag vijf honderd uitgelezen gas ten verzameld, die on der leiding van Sir John Rothenstein f^soo^K een rondgang maakten over de ten^00^groem- gewijd aan de „taan de Russische balletdan sec -en choreograaf Dia S Maar terwijl allen aan de lippen van de expli cerende directeur hin gen. was er één gast, die over Diaghilef en het tentoongestelde zijn eigen mening had en dit niet onder stoelen of banken stak. Deze gast de heer Douglas Coo per, kunsthandelaar in Australië, was uit het hout gesneden, dat be hoefte heeft aan een in prikkelende termen ge stelde tegenspraak. Sir John Rothenstein. die van zaal tot zaal zijn uit eenzettingen begeleid zag door de opmerkin gen van zijn hinderlijk volgende opponent, wond zich hierover tenslotte zodanig op, dat hij Dia ghilef liet voor wat hij geweest is, en zich met geweld op de aterling wierp. De uitgelezen omstanders, waaronder o m. de echtgenote van de Franse ambassadeur te Londen, madame Mas- sigili en mevrouw In- grid RosselineBerg man hoorden een dof fe klap op het hoofd van de weerbarsti ge Cooper, die ter aarde viel om daar duizelig en bijziend de vloer af te tas ten naar zijn afgeslagen bril. De heer Rothenstein kon. opgelucht door zijn bevrijdende kastijding, zijn altijd interessant betoog over Diaghilef weer voortzetten. En Cooper? Nee. die zou er geen werk van maken, naar hij later zei. Maar ..ik zou het wel op prijs stellen, als Rothenstein toch minstens zijn ver ontschuldigingen aan bood", merkte hij op. De verzorgdheid van Uw uiterlijk hangt vooral af van Uw haar. Brylcreem. de volmaakte hairdresstng geeft Uw haar een leven dige. natuurlijke glans voor heel de lange dag. Brylcreem is geëmul geerd: dus geen overda dige vettigheid. Mas seer dagelijks met Brylcreem - de heil zame bestanddelen houden Uw hoofd huid gezond. Uw haar vrij van roos. Op 23 November a.s. zal worden aan besteed het wijzigen en afmaken van de opritten van de viaducten, die zijn ge projecteerd op het punt, waar de belang rijke nieuwe Rijksweg Ypenburg— Burger veen straks de bestaande autosnelweg Den Haag—Utrecht, alsmede de daarnaast ge legen spoorlijn tussen beide steden, zal kruisen. Er zullen hier, volgens de A.N.W.B., twee viaducten komen over de autosnelweg, alsmede een hoog gelegen circulatieplein en één viaduct over de spoorlijn Den HaagUtrecht. De bouw van de viaducten en de eigen lijke rijbanen zal eerst later worden aan besteed. De werken, welke t.hans worden aanbesteed, betreffen de voltooiing van de grondwerken op het punt, dat in de volks mond de „Voorburgse Duinen" heet, welke zeer omvangrijke werken reeds in 1939 voor een aanzienlijk deel tot stand kwamen. De procureur-generaal, mr Sunarjo, heeft tegenover de pers naar aanleiding van de mededeling van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken over mishandelingen van Nederlandse arres tanten verklaard, dat naar zijn mening de berichten over mishandelingen „°P fantasie moeten berusten". „De gearres teerden worden weieens stevig aange pakt". zo vervolgde hjj. „doch dit is geen mishandeling". Het was hem van een arrestant bekend, dat hjj in het zieken huis was opgenomen. De betrokkene lijdt aan een inwendige ziekte, waarvoor opname in een ziekenhuis nodig was. Het was hem niet bekend, dat een ge arresteerde in een psychiatrische inrich ting was opgenomen. Wel wist hij, dat een arrestant zeer overstuur was, het geen hij echter toeschreef aan het feit, dat betrokkene reeds een volledige be kentenis aflegde en nu waarschijnlijk wraaknemingen vreest Tenslotte zei de procureur-generaal, dat de zaak-Jungschlaeger nog vóór 15 November aan de rechter zal worden overgedragen. Nog steeds valt, voornamelijk in de grootste gemeenten, een onderbezetting bij de gemeentepolitie te constateren als gevolg van een tekort aan gegadigden, al dus minister Beel in zijn antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Ka mer betreffende de begroting van Binnen landse Zaken. Op 1 October j.l. waren er ongeveer 480 vacatures, waarvan alleen in Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenha- ge circa 370. De minister wil uitdrukkelijk stelling nemen tegen de opvatting, dat een in toe nemende mate onbeheerst optreden van de politie zou zijn te constateren. In elk ge val, waarin pers-artikelen zijn verschenen over vermeend onjuist optreden van de gemeentepolitie, heeft de minister zich van het gebeurde op de hoogte doen stel len. Daarbij bleek vrijwel steeds, dat de betrokken ambtenaar geen verwijt kon treffen en dat een deel van de pers in vaak overheerste en eenzijdig geïnspireerde publicaties het rechtmatig optreden in een meer of minder twijfelachtig daglicht stel de. .11 llJ County Laboratories Ltd., StanmoreEngland Jacq. Mot N.V., Amsterdam In een publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek „Vermogensver deling 1951" worden gegevens vermeld betreffende de vermogensverdeling der gemeente, per economisch-geografisch ge bied, per provincie en voor Nederland als geheel, naar de toestand op 1 Januari 1951. Volgens de gepubliceerde gegevens be droeg het totale vermogen in handen van natuurlijke personen in 1951 21.2 mil liard tegen 18,2 milliard in 1946, hetgeen neerkomt op een stijging van 17 pet. Het gemiddelde vermogen per aangeslagene in de vermogensbelasting en per inwoner bedroeg in 1951 resp. 51.656 en 2080 d.i. resp. 8 pet en 9 pet meer dan in 1946. Degenen met een vermogen van 100.000 en meer slechts 9 pet van het aantal aangeslagenen - waren l° 1951 aangeslagen voor ruim 65 pet van het totale belastingbedrag, terwijl de bij drage van de personen met een vermo gen beneden 30.000 - ruim 50 pet van het totale aantal 4,4 pet van dit bedrag beliep. De 941 (1946: 726) millionnairs - 0,2 pet van het totaal aantal vermogens belastingplichtigen moesten bijna 15 pet van het totale belastingbedrag op brengen. Uit de regionale cijfers bljjkt o.m. dat het gemiddelde vermogen per inwoner in de verschillende provincies en econo- misch-geografische gebieden vrjj sterk uiteen loopt. Van de provincies heeft Groningen het hoogste gemiddelde ver mogen 2872) en Limburg het laagste 1076). Zeer hoog is het gemiddelde vermogen in gebieden, waarvele forensen en rente niers wonen, zoals duinstreek in Zuid- Holland 5084), Het Gooi 4930) en Noord- en Zuid-Kennemeriand 4014). Van de gemeenten hadden de volgende twee groepen de hoogste vijf resp. de laagste vijf gemiddelde vermogens per in woner: I. Wassenaar 17.583, Bloemendaal 16.431, Blaricum 10.418, Usquert 9452 Laren (N.H.) 8887. II. Borgharen (L.) 105, Schinveld 266, Posterholt 296, Tudderen 333, Stein 366. De Alg. Ned. Onderwijzers Federatie, waarin het Kath. Onderwijzersverbond, de Ned. Onderwijzersvereniging en de Prot. Chr. Federale Raad samenwerken, heeft een telegram gezonden aan minister Cals waarin zij zegt met ontsteltenis te hebben kennis genomen van de mede deling van de minister in de Eerste Kamer, dat de salarisvoorstellen van de federatie door de regering niet in gun stige overweging zijn genomen. Het federatiebestuur zegt teleurgesteld en gegriefd te zijn, dat de leden van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel werkzaam bij het lager onderwijs langs deze weg moeten kennis nemen van het standpunt der regering inzake de inge diende salarisvoorstellen. Het verzoekt de minister, op de kortst mogelijke termijn te willen mededelen, of zijn uitlating in de Eerste Kamer betekent, dat de salaris voorstellen, door de leden van de in de federatie samenwerkende organisaties bij de voorzitter van de bijzondere commissie voor overleg ingediend, niet vatbaar zijn voor bespreking in deze commissie. De gemeente-politie van Heerlen, waar op elke 30 inwoners één bromfiets voor komt, wil proberen het aantal ongelukken, waarbij bromfietsers zijn betrokken (ge durende de laatste vier maanden waren dat er in Heerlen 63) te doen verminde ren door in de theoriezaal van het plaatse lijke politiebureau cursussen voor brom fietsers te houden. Daarmee zal men Maandag a.s. beginnen. Elke cursus duurt drie avonden. Op de laatste avond wordt een mondeling en schriftelijk examen af genomen, waarna de geslaagden een diploma van de Ver. voor Veilig Verkeer ontvangen. De cursussen zullen omvatten lessen over de plaats van de bromfiets in het verkeer en in de verkeerswetgeving en over de betekenis van de verkeersborden. De cursisten krijgen ook nog een ge stencild papier met technische wenken voor het oplossen van zich tijdens het rijden voordoende storingen aan hun brommer. In het komende voorjaar wil de Heer lense politie tevens gelegenheid geven voor het afleggen van rijproeven. Tot directeur voor ordeningsvraagstuk ken van het directoraat-generaal voor handel en nijverheid bij het ministerie van Economische Zaken is benoemd mr P. ver Loren van Themaat, tot nu toe ad junct-directeur voor ordeningsvraagstuk- ken. Hij volgt in deze functie drs J. H. D. v. d. Kwast op, die kort geleden tot di recteur-generaal van handel en nijverheid is benoemd. Dat was de erenaam die Houdini aan het begin van deze eeuw verdiende door zich, zonder enig zicht baar hulpmiddel, te be vrijden uit dwangbuizen, politieboeien en kerkers, zelfs uit de cellen van de Londense Scotland Yard! Door zijn verbluffende prestaties in de grootste „huizen" van Europa en Amerika en door zijn fel le strijd tegen het spiritis me sprak het leven van deze uitbrekerskoning destijds zeer totde ver beelding van het publiek Dat Paramount in dit le ven prachtig „stuff" zag voor een technicolor- schowfilm is volkomen te begrijpen; en uit het suc ces dat men met deze film boekt, blijkt iets van de belangstelling die er ook vandaag-de-dag nog voor grote variété-artis- ten bestaat. In de film moet alles nóg mooier zijn dan het in werkelijkheid al was; Houdini (Tony Curtis) leert zijn vrouw (Janet Leigh) kennen op de ker mis waar hij als „wilde man" te kijk staat, en niet tijdens de voorstelling in de meisjesschool waar zij elkaar in werkelijkheid voor de eerste maal za gen. Zou deze historische vrijheid nog te vergeven zijn. bedenkelijker wordt het als men Houdini op het toneel laat sterven bij het uitvoeren van zijn be faamde trick, waarbij hij aan handen en voeten ge boeid en met 't hoofd om laag hangend in een gro te glazen fles wordt neer gelaten. De fles is geheel gevuld met water, zodat de artist zich binnen de minuut moet bevrijden wil hij niet verdrinken. Op het witte doek is de eerste openbare uitvoe ring van deze trick hem reeds fataal, terwijl Hou dini in werkelijkheid deze tour honderden malen heeft gebracht zonder daarbij ook maar ééns in ernstig gevaar te zijn ge weest! Een jammerlijke, onop zettelijke trap van een student waarbij Houdim's blinde darm en andere organen gekwetst wer den is de uiteindelijke doodsoorzaak geweest. Medische hulp mocht niet meer baten en op 2 No vember 1926 stierf hij in een hospitaal te Detroit, op 48-jarige leeftijd. Be halve zijn vrouw liet hij een doorwrocht werk over de „Geschiedenis der Ma gie" en vele andere publi- caties achter; zijn huis ta New York was gevuld met ettelijke duizenden boeken en documenten over het illusionisme, dat door een secretaris werd geregis treerd en opgeborgen. Houdini was een harde werker en zijn met een dikke eeltlaag bedekte handen getuigden ervan, dat ook het afstropen van boeien zware arbeid kan zijn. Voor een belangrijk deel had hij zijn succes te danken aan zijn Barnum- achtige flair voor reclame. Voor iedere grote stad had hij weer een andere stunt; in 1906 bevrijdde hij zich en 16 andere ge vangenen uit de staats gevangenis te Washing ton, in Juli 1912 liet hij zich onder politietoezicht in een kist sluiten, ge boeid en wel, waarna het hele geval, met 100 kg ijzer verzwaard, in de New Yorkse haven werd geworpen. Enige tiental len seconden later kwam hij al weer lachend en bevrijd boven water! „Het raadsel van zijn tijd" noemde men hem; sommigen zeiden ,.Ameri- ka's grootste zwendelaar". Zoals steeds lag de waar heid in het midden. FRITS VAN DIXHOORN. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3