Rotterdam begroet een Keizer Reclame LAATSTE BERICHTEN Speculaties in enige bladen bezijden de waarheid i - Autobiografische boeken van Hella Haasse en Raymond Brulez Zo beschermt de nieuwe stofzuiger Uw gezondheid! Brulez vol tooide de reeks woningen Mijn Grote belangstelling voor vorst van Ethiopië Door de havens De Heerlense „Thermen" Hadji Agus Salim overleden Maakt voor Uw zaak Rond het K.N.V.B.-N.B.V.B.-bestand Onj uiste berichten vertroebelen de sfeer Voorheelden uit onze buitengewoon voordelige en alles overtreffende NO VEMBER-AANBIEDINGEN VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 PAGINA 4 „Het mirakel der rozen" Op de „Piet Hem Het geschenk Verticale groei Hoe zij daartoe kwam? Wel, de ont wikkelingsgang van de menselijke be wustwording, zo zegt Hella Haasse, is in zesduizend jaar niets veranderd. Het eerste waarnemen, de eerste critische overpeinzing, het ontluikend besef van te leven in een gemeenschap, de ver standelijke ontwikkeling, het volwassen worden, al deze fasen heeft de mens In de stad ORNITHOPHILIA 60 JAAR Drukke receptie te Utrecht NIJMEGEN HERDACHT 'LORENCE NIGHTINGALE HENRI ROLLET VOOR ZITTER FRANSE K.A. DRIEVOUDIG JUBILEUM BIJ AANNEMERSBEDRIJF C. J. v. d. HOEVEN N.V. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD NEDERLANDERS IN DUITSLAND VERONGELUKT AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Bestuurder gedood PROF. SUPOMO BEZOCHT MINISTER EDEN ERE-TENTOONSTELLING SCHILDER WILLEM WIT JENS In Provinciaal Museum te Den Bosch PAUSELIJKE GIFT VOOR „SOBRIëTAS" binnenweg O r^iiiiill! ERRES STOFZUIGERS en de lusht-dJeJJ Inademt „Het Sprookie van de Stofdraak" Zelfportret op twee manieren De iets Elk mens die schrijft, legt daarmee van zichzelf op het papier vast. gedicht, elk verslag, iedere brief is door de keuze van het meegedeelde alsook door de vorm een persoonlijke belijdenis. In zekere zin is elke schrij ver van nature autobiograaf. Voor geen hunner geldt dit intussen in zo sterke mate als voor de romanschrijver. Over bekende veorbeelden als Dostojewski's „Memoires uit het sousterrain" en Dickens' „David Copperfield" kunnen met honderden andere worden uitge breid, die bewijzen, dat de roman dik wijls niets anders is dan verhulde autobiografie. Maar ook al is het auto biografisch element niet altijd zo op vallend aanwezig als bij de genoemde werken, toch blijft het zelf beleefde voor de romanschrijver de rijkste bron. Het spreekt eigenlijk vanzelf. Omdat hij zich direct bezighoudt met de mens, die hij sprekend, handelend of als het ware hardop denkend ten tonele voert, die hij naar gelang zijn schrijversnatuur verwikkelt in avonturen van geestelijke of materiele aard, die hij onderdompelt in zielsproblemen of verstrikt in mys tificaties. kan de romanschrijver ner gens beter te rade gaan dan bij zijn eigen ervaringen, die hij uiteraard om weeft met allerlei verdichtsels. Slechts •wat hij bij zichzelf of bij anderen heeft waargenomen en gepeild, kan tot grond stof dienen voor ziin verbeeldingswerk. Roman en autobiografie staan inder daad niet zo ver van elkaar als de indeling in genres wil doen voorkomen Daarom moet men zich ook niet ver bazen wanneer Raymond Brulez zijn memoires, waarvan zojuist het vierde deel „Het mirakel der rozen" het licht op het leven te geven, laat zij de lezer als het ware een stereoscopisch beeld zien. Een beeld, dat het overigens waard is er de stereoscopische bril voor op te zetten. Boven werd reeds gewezen op een verschil tussen de autobiografie van Hella Haasse en die van Raymond Brulez. Er zijn meer verschillen. Zo wordt de objectiviteit, die Hella Haasse in haar levensverhaal wil betrachten, door Brulez welbewust vermeden. Hij is principieel subjectief. Hij ziet de din gen, de mensen, zijn familieleden en vrienden met een mild spottende blik en geeft zijn visie weer in een barok stijl van de gevoeligste en verfijndste soort, die op het ogenblik in het Neder landstalig gebied wordt ten beste ge geven. Bij het verschijnen van de vorige drie delen hebben wij meer dan eens de geraffineerde trefkracht van Brulez' formulering bewonderd. Wij voegden erbij, dat er reden bestond zich af te vragen of de reeks „Mijn woningen" ook nog een ander doel had dan de flonkering van de sierlijke stijl. Er viel soms weinig „houding", weinig rugge- graat in de lange keten van fijngecise- leerde anecdoten te ontdekken. Nu Brulez zijn autobiografie heeft voltooid, wordt het duidelijk, dat hij met de veelheid van losstaande voor vallen err met de talloze portretten van vrienden en bekenden toch meer voor heeft gehad dan uit de lectuur van sommige der vroegere delen blij ken kon. Zijn onvoorwaardelijke hom mage aan de figuur van Elisabeth, de hoofdpersoon uit „Het mirakel der ro zen" en zonder twijfel de meest nobele en opofferende van alle personages uit het hele werk. onthult dat Brulez, die in zijn portrettengalerij de mens heeft wil len uitbeelden in zijn goede en in zijn slechte hoedanigheden, zijn eigen levens overtuiging heeft willen neerleggen in de waardering die hij voor de diverse personae dramatis en hun gedragingen toont. Jammer is het intussen dat Brulez' gevoel voor humor een enkele maal een episode kiest, die welvoeglijkheids- halve beter verzwegen had kunnen wor den In verband met enige passages moeten wij daarom „het Mirakel der rozen" aan rijp volwassen lezers voor behouden. P. N.a.v. „Zelfportret als legkaart" door Hella S. Haasse Uitg. De Bezige Bij; „Het Mira kel der rozen" door Raymond Brulrz Deel IV van „Mijn woningen" Uitg. Meulenhoff, A'dam. aeei „net uci O 1 "l 1 zag, aankondigt als roman. Evenmin B 't stadscentrum van Rotterdam wapperden gisteren talrijke vlaggen in S zetttrefinboet tie ochtendwind. Niet alleen zagen wij de nationale en Rotterdamse vlaggen Hella Haasse haar zelfportret in boek- maar ook woei er de Ethiopische driekleur o.a. van het stadhuis, het Beursgebouw en het V.V.V.-kantoor. In de ochtenduren hadden zich reeds honderden verzameld nabij het Beursgebouw, waar het hoge gezelschap uit Ethiopië en bet Nederlandse vorstenpaar de lunch zouden gebruiken, die werd aangeboden door het Afrika-Instituut. den zich verdér o.a. minister prof. Zijl vorm publiceerde als eindresultaat van een langgekoesterd plan voor een historisch verhaal. Het eindproduct is niet altijd gelijk aan de opzet. Brulez, die eigen herinneringen te boek ging stellen, schreef, eenmaal begonnen, gro tendeels over anderen; Hella Haasse, die had willen schrijven over alle men sen, spiegelt de mensheid tot dat doel haar eigen beeld voor. Het verschil tussen opzet én uitvoering moge vreemd lijken, zo heel vreemd is het echter niet voor wie denkt aan het geen hierboven omtrent de vage gren zen tussen roman en autobiografie werd gezegd. Verhelderend is in dit verband Hella Haasse's „Zelfportret". Wat haar, afvorens de pen op te nemen, door het hoofd speelde was het verhaal van de mens en zijn verschilende wer ifopSoojd aqostnBpuauoH aP ftl 1dO Maatschappij heerste 's middags een sfeer, die duidelijk deed uitkomen, dat deze dag geen normale werkdag was. De inscheping aan boord van de „Piet Hein van de Keizer van Ethiopië, Hailc Selas sie I en zijn hoog gevolg, alsmede van Koningin Juliana en Prins Bemhard, had ook rond de Droogdok Maatschappij vele belangstellenden op de been gebracht. Omstreeks twaalf uur arriveerden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard, die op hun tocht door Rotterdam har telijk werden toegejuicht. Kort daarna kwam de Keizer van Ethiopië aan en ook hij en zijn gevolg hadden een geestdriftig welkom van de toeschouwers in ontvangst te nemen. Na een begroeting embakeerde het hoge gezelschap aan boord van de „Piet Hein die na losgemaakt te hebben, koers zette naar de rivier. De „Piet Hein" passeerde het monumentale Prins Bernharddok, waarin H.M.'s kruiser „Zeven Provin ciën" gereed wordt gemaakt voor de reis. Toen de „Piet Hein" de Schiemond pas seerde, klonken er eenentwintig saluut schoten, die afkomstig bleken te zyn van H.M. torpedobootjager „Evertsen Het doel van de vaartocht was de Maashaven Oostzijde, waar omstreeks kwart voor één kelijkheden in de stroom van de tijd. vu»^juC, ""T"öntr~ hier bleek dat Zü wilde de geschiedenis schrijven gedebarkeerd werd. Ook hier DieeK, ad „van een zesduizendjarig bewustwor- het koninklijk.bezoek.de ItoUerdamm r dingsproces, verteld als de groei van met ongemerkt voorbijgaat, want/veie^ kruipstadium tot volwassenheid van langstellenden hadden z yer_ één menselijk individu, vereenvoudigd lang van ivoren vani ee P 3 «n leven". Ul«.8,.n plen jterd stra, vice-admiraal N. Rost van Tonnin- gen, dr F. A. de Graaf, part. secretaris var. de Koningin, luit. t. zee F. Eibers, majoor baron van Lynden, adjudant van H. M. en de heer W. F. K. Bisschof van Heemskerk, stalmeester van H. M. In de Commissiekamer werden nu de ongeveer 70 personen die aan de maaltijd zouden aanzitten, door de heren Van der Mandele en Aukes aan de vorstelijke gas ten voorgesteld. Keizer Halle Selassie maakte de wens bekend een telefonisch gesprek met Addis Abeba, de Ethiopische hoofdstad te voeren welke verbinding prompt tot stand kwam. Nu begaf het gezelschap zich in de buitengewoon smaakvol versierde verga derzaal. waar de rose rozen en de bruine chrysanten met het groen een feestelijk geheel vormden met de hoofdtonen van de zaal. Hier was het, dat mr Van der Mandele een toespraak hield, welke vergezeld ging van het aanbieden van een kostbare door de befaamde cartograaf Blaeu in de 17de eeuw vervaardigde kaart van Ethiopië. De rede werd in het Frans uitgespro ken en nadat de keizer enkele dankwoor den had uitgesproken, gebruikte men de maaltijd. Hierna vertrokken de hoge gasten om drie uur om zich te begeven naar Delft, waar het waterloopkundig laboratorium werd bezocht. om over „de mens" digde zij evenwel met te schrijven over zichzelf. geestdriftig welkom geheten, waarvoor zij vriendelijk knikkend dankten. Om klokke een uur had de menigte op Beursplein en Coolsingel zich verdicht tot duizenden. De trappen van het Beursge bouw waren versierd met bruinrode chrysanten en mos. waardoor een feeste lijke entree was verkregen. Ter weers zijden van de doorgang had zich de kapel van het Korps Mariniers opgesteld die door het spelen van vaderlandse liederen de wachttijd bekortte. Toen van de zijde van de Hoogstraat de vorstelijke stoet naderde klonk uit de door alle tijden heen telkens weer met „j te e"n gejuich. De heren mr K. P van der Mandele en Ab. Aukes, die voor de ontvangst gereed stonden, geleidden resp. Keizer Haile Selassie die een grijze demi salson droeg en even zqn zwarte hoed naar het publiek zwaaide en H. M. de Koningin die een bruine bontmantel en een lichtblauw hoedje droeg, de trappen op, het Beursgebouw binnen. Achter de Koningin liep Prins Bern' dezelfde innerlijke ervaringen onder gaan. Wie dus een boek wil schrijven, waarin hij, zich niet bekommerend om de uiterlijke geschiedenis, het wezen lijke wil samenpakken wat de mens in zestig eeuwen beleefd heeft, kan even goed of zelfs béter zjjn eigen ge schiedenis schrijven. Het gaat immers om de „verticale" groei van de mens, jjaVd' die af en toe even glimlachte naar in tegenstelling tot zijn horizontale hen 'dle hij onder het ontvangende gezel- (historische) groei. Die verticale groei schap herkende. In het gezelschap bevon- onderging door de eeuwen geen wijzi ging. ZIJ geldt voor ieder mens. En zij kan door ieder mens waarheidsgetrouw worden geregistreerd wanneer hij poogt uit de eigen herinnering datgene te se lecteren wat van algemeen menselijk belang is. (Van onze correspondent) De in 1941 ontdekte fundamenten van het vroegere Romeinse thermencomplex te Heerlen, dat daar gelegen is aan de Coriovallumstraat. zal spoedig weer voor langere tijd aan het oog onttrokken worden. In September J.l. ontdeed men de fundamenten van de laag zilverzand, waar zij jarenlang onder verborgen wa ren geweest. Aanleiding daartoe was het feit. dat Heerlen toen bezocht werd door 150 deelnemers aan het destijds in Duits land gehouden internationaal congres voor Europese archeologie. Met het oog op de winter moet men de fundamenten thans weer onder een beschermende laag zilverzand laten ver dwijnen. Hiermee is inmiddels een begin gemaakt. Over het zilverzand zal een laag aarde worden uitgespreid. Behalve het gezelschap archeologen hebben de afgelopen weken ook vele andere groe pen belangstellenden, waaronder de le den van de Geschied- en Oudheidkun dige Genootschappen van Brabant en Limburg, het befaamde thermencomplex bezocht. Zoals wij enige tijd geleden reeds be richtten, bestaan er plannen om de fun damenten zó te conserveren, dat zij blij vend te zien zullen zijn. Besprekingen worden dienaangaande gevoerd tussen het gemeentebestuur van Heerlen en het ministerie van O. K en W. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek verricht momenteel op gravingen op een naast de fundamenten van de thermen gelegen terrein. Deze opgravingen hebben tot dusver bijna dertig kisten met scherven, munten en andere waardevolle vondsten opgeleverd. Ook werd hier de reeds eerder elders ontdekte Romeinse spitsgracht van het vroegere Coriovallum terug gevonden. Het bodemonderzoek wettigt de conclu sie, dat de eerste bewoning van het hui dige Heerlen dateert uit de tijd van keizer Augustus. Ter gelegenheid van het zestigjarige bestaan van de Kon. Ned. vereniging Omithophilia heeft het bestuur gister middag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht gerecipieerd onder leiding van de voorzitter mr E. L. Bakhuys. Hier kwa men o.m. hun opwachting maken de directeur-generaal van de landbouw ir A. W. van der Plassche, mr J. Milius en mr H. Schuit namens de Jaarbeurs, de secretaris van de Nederlandse Pluimvee organisatie, mr J. van der Deure en de voorzitter van de Haagse pluimveevereni ging Avieultura, de heer J. Giesbers. Tijdens de vooraf gehouden lunch had den gelukwensen aangeboden de directeui van het veeteeltwezên, Ir Th Rijssenbeek, de inspecteur van de landbouw en hoofd van de voorlichtingsdienst voor pluim veeteelt, ir J. G. Tukker, de voorzitter van de raad van beheer prof. dr J. G. van Manen en prof. dr W. Hirschfeld. Bij deze gelegenheid werd de staats-ereprijs, de Hoogendijk Wilton wisselbeker, door de daartoe ingestelde commissie uitgereikt aan de rijkspluimveeconsulent de heer P. J. Wijk. De jubileumviering werd besloten met een feestavond in het Jaarbeursgebouw. (Van onze correspondent). Zelfs de aan 1600 mensen plaatsbiedende grote concertzaal van de vereniging, kon alle belangstellenden voor de Nijmeegse Florence Nightingale-herdenking bij lange na niet bevatten. Er waren naar schatting 1.000 belangstellenden, onder wie burge meester mr Hustinx, de directeuren der Nijmeegse ziekenhuizen en vele religieu zen- en lekenverpleegsters. Het hoogtepunt van de door het Nij meegse vrouwenkoor onder directie van Jac. v. d. Zandt geopende avond gold de opvoering van het voor deze gelegenheid door Henri Kerkhoffs geschreven spel „Maar de liefde leeft". Artsen, verpleeg sters en verplegers uit de vier Nijmeegse ziekenhuizen voerden dit sPe1 onder regie van Henk Kramer op. Het liet niet na die pe indruk op de talrijke aanwezigen te maken. Een kort onderstrepend woord werd gesproken door dr Stal, adjunct in specteur van de Volksgezondheid in Gel derland. Dat heeft Hella Haasse in haar „Zelfportret als legkaart" willen doen. Zonder bijvoeging van het verbeelding» ïn het Aleemeen Ziekenhuis te Djakar- In het Aigemc hartklachten was op- ta. waar w«^ddag „veelden „the i I.JnnAris/ilii genomen, *,V""""~de Indonesische Re rubnek0,,ddem7a«-jarVig" Hadji Agus Salim. Evenals Hatta, Sjahrir, Yamin eni ver- luuuci uijvucftuis -Kvenais naita, .j... c. element vertellen over de dingen, die schei<Jene andere Indonesische letters is in haar leven het vertellen waard en.. Sajim geboren ter Sumatra s W - voor vertellen geschikt waren Want de H„ was voor de eerste wereldoorlog een schrijfster is zich zeer wel bewust, dat van de oprichters van de Serekat Islam de autobiograaf, zelfs al is hij ten stel- In djezeifde jaren was hij o.m. ook y - ligste van plan om eerlijk en objectief bonden aan het Nederlands consulaat n de waarheid mee te delen, enerzijds, Djeddabi iater was hij lid van de geremd door schroom, veel verzwijgt, raad en in de Indonesische journalistiek anderzijds een weinig fantasie behoeft werkzaam. Na 17 Augustus 1945 was nu wil hij de werkelijkheid voor de lezer lid van het ^Komitee Nasionaal" en ver laten leven. „Men'moet weten te lie gen om de waarheid te zeggen" schreef Marcel Arland. Tussen de sober geschreven frag menten over haar vroegste herinnerin gen over haar Indische schooljaren, de oorlogstijd, het pensionleven, de to neelschool, of over beslommeringen, die het moederschap meebrengt, bevat Hella Haasse's legkaart ook bespiege lingen waarin zij al zoekend 8eI®ld®}1* tot een gesloten levensbeschouwing komt. Het is bijzonder boeiend deze neergeschreven gedachten te confron teren met de memoire-fragmenten. Want in deze twee-eenheid tekent de schrijfster eigenlijk haar dubbel por- trel: door telkens weer naast net ie- vensverslag haar kijk op de mens en volgens vice-minister van buitenlandse zaken in de kabinetten-Sjahrir. Hij verge zelde Sjahrir naar de New Delhi-conferen- tie en de bijeenkomsten van de Veilig heidsraad over het Nederlands-Indonesi sche geschil. Later was hij minister van buitenlandse zaken in het kabinet-Sjan- fuddin. Het vorige jaar maakte Salim, dia toen niet meer op de voorgrond trad een reis naar de Verenigde Staten, waar hij als gast doceerde aan de Cornell Uni versity. De „wisecracks", waarmee hij vraaggesprekken met buitenlandse cor respondenten sausde en de kleurige adatcostUums, waarin hij zich bij voor keur vertoonde, maakten hem tot een van de meest geïnterviewde en gefotogra feerde van de Indonesische leiders. Tot opvolger van Jean Le Cour Grand- maison, voorzitter van de Nationale Fe deratie van Katholieke Actie in Frank rijk is benoemd de heer Henri Rollet, een 48-jarige fietsenfabrikant uit Parijs. Rollet promoveerde in 1948 aan de Sorbonne te Parijs op een proefschrift over de Katholieke Actie in Frankrijk van 1870—1901. Jean Le Cour Grandmaison heeft in 1924 tesamen met generaal Castelnau de nationale federatie opgericht om het verzet tegen de lekenwetten in Elzas- Lotharingen te organiseren. Na de tweede wereldoorlog kwam de heer Le Cour Grandmaison aan het hoofd van de Federatie te staan. Zijn opvolger Rollet is voorzitter van het Sociaal Secretariaat van Parijs, lid van het nationaal en internationaal bureau voor katholieke werkgevers. Hij is commandeur in de orde van St Sil vester. Zesde hulpbisschop voor Kard. Fel- tin. Kardinaal Feltin heeft met de be noeming van mgr Jean Rupp tot bisschop zijn zesde hulp-bisschop gekregen. Mgr Rupp, die in 1905 geboren is, zal de administratieve zorg op zich nemen over de buitenlandse gemeenschappen. Zoals men weet heeft kardinaal Feltin op 1 November zijn functie aanvaard als ordinarius van de Oosterse katholieken in Frankrijk, ongeveer 70.000 in getal. Op Zaterdag 6 November aanstaande zullen bij het Aannemersbedrijf voor wa- ter-, spoor- èn wegenbouw, C. J. v, d Hoeven N.V., gevestigd te 's-Gravenhage drie jubilea gelijktijdig worden her dacht. Allereerst bestaat de vennootschap 25 jaar, vervolgens is de directeur van het bedrijf de heer C. J. v. d. Hoeven, op deze dag 50 jaar in het aannemersbedrijf werkzaam en tenslotte zal het 25 jaar ge leden zijn. dat de zoon van de directeur, de heer W. M. v. d. Hoeven, vóór 25 jaar zijn intrede deed in de firma. Op de dag van dit drievoudige jubileum zhl in Hotel Witte Brug een receptie wor den gehouden. een vredespoging, die in ieder geval niet verdient verstrikt te geraken in een war net van nutteloze, van elke gedegen grond gespeende speculaties, die voorna melijk tegemoet komen aan een zekere sensatielust en die juist daardoor niet bepaald heilzaam werken. De besprekingen tussen de Urgentie-commissie en een delegatie van het N'.B.V.B.-bestuur, Dinsdag en Donderdag te Den Haag gehouden in een sfeer van wederzijds begrip, hebben in enige Nederlandse bladen helaas geleid tot, nogal sensationeel getinte, speculaties omtrent de in Den Haag ter sprake gekomen voor stellen. Beide delegaties hebben zich niet bepaald mededeelzaam getoond: zü lieten het, Dinsdagavond, bij een communiqué van het klassieke, niets-zeggende en weinig suggererende genre; en hoewel héél het vaderland stellig wel gaarne wil weten wat er in Den Haag besproken werd en hoe men meent tot een vergelijk tussen de Bond en de Rebellen te kunnen komen, men kan het standpunt der onder handelende delegaties volkomen billijken. Men behandelt in Den Haag een bijzonder moeilijk onderwerp en men wenst dit, zolang men niet tot een afgerond accoord gekomen is, dat daarna „ter ratificatie" achtereenvolgens aan het demissionnaire KNVB.-hoofdbestuur en aan de K.N.V.B.-bondsvergadering moet worden voor gelegd, te houden buiten de sfeer der, aan weerszijden van het front heersende sentimenten. Men is er zich, zo menen wij te weten, van K.N.V.B.-zijde terdege van bewust, dat slechts een voorstel, waarvan men terecht zeggen kan, dat het tot in details is uitgebalanceerd en waarvan men bo vendien bewijzen kan, dat het gedaan wordt in het belang van de h e 1 e Neder landse voetbalmaatschappij (tot in de al lerlaagste regionen), kans maakt, geac cepteerd te worden door een bondsver gadering, die niet eens een week geleden eensgezind niets anders dan de (figuur lijke) dood en (letterlijke) verplettering der Rebellen eiste. Daarom wensten in dit stadium der reeds vergevorderde onderhandelingen, beide delegaties geen publicaties. Daar om beantwoorden zij, die in Den Haag rond de conferentietafel zitten, nu elke vraag, welke men hun stelt, met een stereotiep: geen commentaar! Helaas; men heeft niet kunnen voor komen. dat een aantal bladen nu tot spe culatieve en grotendeels onjuiste publi caties is overgegaan, zonder zich te sto ren aan de belangen, welke op het ogen blik op het spel staan, zonder zich te rea liseren dat iedere vredespoging (niet al leen in Korea of Indo-China, doch zelfs in een Nederlandse voetbaloorlog, waar in het écht niet om de toekomst van de vrije wereld gaat) in ieder geval een reële kans zou moeten hebben. Een bericht als dat in „De Telegraaf' van Vrijdagmorgen, waarin o.m. gesug gereerd wordt, dat het vredesvoorstel er toe zou kunnen leiden, dat vijftien eerste-klassers van de K.N.V.B. plomp verloren onder de hoede zouden komen van het N.B.V.B.-bestuur; dat de Be roepsvoetbalbond de „volledige beschik- king over de stadions" zou krijgen en dat de Urgentie-commissie van de KN.V.B. geen enkel bezwaar zou ma ken tegen de N.V.-vorm van de N.B.V.B.- clubs, is, zo menen wij te weten, niet al leen volmaakt bezijden de, waarheid, doch verwekt bovendien in K.N.V.B.- kringen nu reeds nodeloos verzet tegen Gistermiddag om half zes is op de Rijks straatweg, ter hoogte van de Schoterbos straat in Haarlem-Noord, de 35-jarige mej. A, B., uit Haarlem, bij het overste ken van de weg door een vrachtauto aangereden. Met een schedelbasis-frac tuur is zij naar het St. Elisabethsgast- huis overgebracht, waar zij in de loop van de avond is overleden. (Van onZe correspondent). Bij een auto-ongeluk bij Ochtrup, in Duitsland, is hedennacht de 54-jarige steenhandelaar G. J. A. uit Zwolle om het leven gekomen. Twee andere inzittenden, onder wie de heer K. F. uit Naarden, werden zwaar gewond naar een zieken huis vervoerd. (Van onze correspondent). Hedenmorgen is op de onbewaakte overweg bij Duiven, tussen Arnhem en Zevenaar, een personenauto door een trein gegrepen. De bestuurder, de heer P. winkelier uit Duiven, die alleen in de wagen zat, werd op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. De afgebeelde DAMESJAPON van zeer aparte fantaslestof. Alleraardigst dessin in grote verscheidenheid van kleuren. Zeer slankkledend model. Een prettige winterjapon voor uiterst lage prijs 39.75 De Indonesische ambassadeur in Lon den, prof dr Supomo had Donderdag op zijn (Supomo's) verzoek een onderhoud met de Britse minister van buitenland se zaken, Eden. Het onderhoud had waar schijnlijk betrekking op de kwestie- Nieuw-Guinea. Prof Supomo vertrekt he den naar New York, waar de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de Al gemene Vergadering der V. N. staat. Ter gelegenheid van de 70-ste verjaar dag van de Brabantse kunstschilder Wil lem Witjens is tot en met 15 November een ere-tentoonstelling zijner werken in gericht in het Provinciaal Museum te Den Wetenschappen in Noord-Brabant heeft ir Damerau deze expositie geopend, waarna de directeur van dit Genootschap, de heei M. van de Griendt een inleiding hield over de schilder en zijn werk. Onder de geëxposeerde doeken bevinden zich talrijke landschappen, niet alleen uit Nederland maar ook uit Bretange, Duits land en Engeland en voorts stillevens en bloemstukken. Het oeuvre van Witjens is ongecompli ceerd en eerlijk, fris en blijmoedig van toon. Zijn werken uit het buitenland zijn een in kleuren en stemmingen vastgelegde vacantiereis, direct en vlot neergeschil- derd. Bij de opening dezer expositie voerde ook de secretaris der Maatschappij »Arti et Amicitiae" de heer Kees Heinsius het woord, de exposerende collega prijzend als een trouw lid, dat reeds vele jaren tot de Maatschappij behoort en aan talrijke tentoonstellingen daarvan deelnam. Bosch. Namens het bestuur van het Pro vinciaal Genootschap voor Kunsten en Elegante en modieuze WINTERMANTELS van prachtige kwaliteit flausch-fantasie de kleuren groen, grijs en bordeaux. Exceptionele aanbieding De militaire sectie van „Sobriëtas", de R K. Organisatie tot bevordering van de zedelijke hoofddeugd van matigheid en tot bestrijding van het alcoholisme, heeft van Z. H. de Paus een gift van 1000.— ontvangen. PLEINWEG 196 Papieren stofzak Wordt met stof en a! weggegooid Handig en hygiënisch. Voste stofzak van uiterst dichte vezelstructuur Vangt fijnere stofdeeltjes op. Speciaal bacteriënfilter Houdt het laatste microscopisch fijn stof tegen. R. S. STOKVIS ZONEN N.V. van der Heem fabrikaat De stof draak overwonnen! Dank zij de unieke 3-voudige filtering van de lucht die U inademt! wordt de gezondheid van U en Uw gezin beter beschermd! De ERRES stofzuiger houdt het stof werkelijlk vast! De lucht blijft zuiver, veilig, gezond! Dit is slechts één van de talloze voordelen die ERRES stofzuigers U bieden. Vraag Uw handelaar eens een demonstratie. U zult enthousiast zijn! Prijzen van 1.120.- tot f. 192.50 Speciale ERRES erodlet-service: reeds met f. 11.96 contant en f. 7.23 per maand kunt U in het bezit komen van een prachtige ERRES reinigen da vloer waarop Lf loopt voor gratis toezending van itripverhaat van Marten Toonder! naam straat en huisnr te 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4