i Ring van grauwheid omholstert Rotterdams verjongde centrum Doel en betekenis van saneren Rotterdamse literatuurprijs hun Augustijnen herdenken geestelijke vader Grote stijging van studenten aantal - Dr FELIX KERSTEN: LIJFARTS VAN HIMMLER ZWARTE ZWAAN GEVANGEN IN HUISSEN Vrouw vecht voor haar goede naam Saneren moeilijke operatie rook KAVEEWEE Rijksmobiele colonnes De Utrechtse artsenvergadering Voor Raad van Rechtsherstel in Arnhem Factor woningnood Lokaas: brood gesopt in jenever „Zeevaart" begint haar tocht langs de scholen Moskou wil praten met Tokio De rol van de klaver jas- club Tanks en vliegtuigen ingezet tegen Algerijnse nationalisten 6 maanden gevangenis voor autobestuurder In elke prijsklasse n Gezond idee Mgr Alfrink pontificeert een H. Mis in Culemborg Kerkbrand te St. Joost Herziening salarissen gemeente-secretarissen Trage voortgang in de zaak-Sclnnidt Wezelaar's Vissers monument Blijvende jaarlijkse aanwas: twaalfhonderd PAGINA 5 VRIJDAG 5 NOVEMBER 195- Teen werving meer, doch andere maatregelen Wederwoord van de „Kon. Maatschappij" Verkeer GEMENEBEST-CONFERENTIE TE LONDEN PARIJSE BAKKERS STAKEN Amsterdams burgemeester liet onderwijsexpositie „te water De gevaren De omgeving Over economische betrekkingen In groot verband BELGISCH PARLEMENT STEMT PER DRUKKNOP Geen anti-Nederlandse houding Leermeester der Middeleeuwen Zijn christelijk denken Pater dr E. Hendrikx O.E.S.A. uit Nij megen sprak over „Augustinus' visie op het christendom". Al waren zijn opvattin gen over God in zijn vroege jaren al te menselijk, toch heeft hij enige waarhe den vastgehouden, die hem tenslotte op de weg naar de Katholieke Kerk brach ten. Hij geloofde in het voortbestaan van de ziel, in een enige onveranderlijke God en zag. dat het christelijke heil slechts in de gemeenschap van de Kerk tot de mens kan komen. Wel dreigde nog na zijn bekering het platonisme in zijn opvattingen sterk te overheersen. Hl] kende ook weinig plaats toe aan het zon debesef van de mens tegenover God. Het feit van de Verrijzenis aanvaardde Augustinus als gelovig christen wel. maar hij wist er geen verklaring voor te geven. Na de bestudering van de H. Schrift begon hij een wezenlilk verschil tussen het platonisme en het christendom te zien. Hij zag ook in, dat niet het ge bruik van bet zintui gelijke verkeerdI was. maar het misbruik. De genade leerde hij te zien als meer dan een verlichting van de menselijke geest. Koster redde Allerheiligste uit de vlammen INTER AMERIKA AN SE ECON. CONFERENTIE Nederland wordt uitgenodigd tot deelneming Rechter wil „geen onzin" meer horen BELASTINGONTDUIKING DOOR ARTSEN Minister Beel heeft na rijp beraad ge meend niet te moeten overgaan tot een nieuwe wervingsactie ten behoeve van de Rijksmobiele colonnes, waarvan hp in allerlei opzicht geen genoegzame resul taten vermag te verwachten. De grote betekenis van deze colonnes voor de be scherming van de bevolking, welke nog toeneemt naar mate de aanvalskracht van een tegenstander zich verder ontwikkelt, maakt het naar het oordeel van de mi nister onvermijdelijk andere maatregelen te treffen, waaromtrent hij in overleg is getreden met enigen zijner ambtgenoten en waarvan hij het resultaat ten spoedig ste aan de Kamer hoopt te kunnen mededelen. Aldus prof. Beel in zijn antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopige ver slag betreffende de begroting van Binnen landse Zaken. In antwoord op een desbetreffende vraag deelt de minister nog mede. dat onder de op 1 Augustus j.l. ingeschreven 155.300 vrijwilligers bij de B.B. zich 26.900 of 17 procent vrouwen bevonden. Het dagelijks bestuur van de Kon. Ned, Mij. tot Bevordering der Geneeskunst deelt mede, dat het lang voordat er sprake was van een „medisch comité van actie" kennis genomen heeft van een plan van het particuliere verzekeringswe zen, samenhangend met een verhoging van de z.g. weistandsgrens waarbinnen de verplichte sociale verzekering geldt. Het hoofdbestuur zegt zich van een definitieve beoordeling te hebben onthouden en zich te zullen onthouden, totdat deze plannen geheel zijn uitgewerkt en dus op hun practische waarde kunnen worden beoor deeld. Een verklaring door het hoofdbestuur afgelegd in de (besloten) algemene verga dering j.l- Zaterdag te Utrecht gehou den waarin het optreden van het co mité van actie werd gelaakt, werd met applaus beantwoord, aldus het dagelijks bestuur. zeer Het is met Rotterdam een vreemd geval. Rond de thans wel moderne kern ligt een gordel van min of meer nauw-gebouwde verouderde en soms naargeestige buurten. En daaromheen weer ruimere, frisse wijken met oroen en andere vriendelijke kleurtjes. Het woord „saneren (gezond- maken) houdt voor de Maasstad in het in overeenstemming brengen van de verouderde buurten met de stadskern en de nieuwe buitenwijken. Het is gemakkelijk gezegd, maar moeilijk gedaan. Hoe moeilijk het is bleek uit een gesprek, gevoerd op de dienst van Stadsontwikkeling en ons Wederopbouw Leefden we niet in een periode van groot gebrek aan woningen, wij zouden al lang de moker in de verouderde buur ten hebben gehoord. Men wuift de ge dachte aan saneren zelfs weg, wanneer daarover wordt gesproken. „Als we zien, hoevelen nog op 'n woning wachten, zal de eerste zorg moeten zijn het bouwen en niet het breken" hoort men dan. Goed laat ons aannemen dat de op lossing van de huisvestingsproblemen zijn verkregen, dan staat het saneren voor de deur. Maar dan zal er ook een weldoordacht plan moeten bestaan om die sanering te kunnen uitvoeren. Daarom is het zaak, er vroeg mede te beginnen, ja zelfs nu. Naast de huisvesting is er ook nog het verkeer dat om een oplossing vraagt. In de modernestadskern zijn de banen voor het verkeer met strakke lijnen ge trokken maar men ziet ze vaak uitmon den in engten, die niet in overeenstem ming zijn met de centrum-aanleg. Wij behoeven maar te wijzen op de West- blaak en men weet. wat wij bedoelen. Doch in de moderne buitenwijken vin den wij nu die brede verkeerswegen in hun voortzetting terug. Daartussen ligt de te saneren wijk met nauwe, s°ms doodlopende straten, „hofjes", bochten en engten. De stadssanering heeft, zü het in tweede instantie, ook ten doel, de cen trumwegen aansluitend te maken op de wegen in de buitenwijken zodat één har monisch modern wegennet in en om de stad zal ontstaan. Wanneer met de sanering op grotere schaal zal worden begonnen weet nie mand ons te zeggen, evenmin als de rangorde der onder handen te nemen wijken. Deze hele kwestie is nog pre matuur, zegt men. Maar toch schijnen er reeds bij het gemeentebestuur plannen te liggen en zelfs wordt er wel eens gesproken over een eerste aanpak hl Crooswijk, hoewel bet oude Wes ten en oud.Feijenoord ook een goede kans schijnen te maken voor op de ranglijst. Afgezien van alle plaatselijke kanten die aan het saneren zitten, leek het ons wel dienstig, het sanerings-principe in 't algemeen eens te beschouwen en wij konden dit doen dank zij de medewer king van de Rotterdamse gemeentelijke dienst van Stadsontwikkeling en Weder opbouw, die ons met tal van gegevens ten dienste was. Op 3 Januari van het volgende jaar zullen de eerste ministers van het Britse Gemenebest te Londen bijeenkomen, zo is door premier Churchill in het Lager huis medegedeeld. De premiers zullen „Vele dingen van groot belang in de internationale wereld" bespreken. Geen onderwerp zou onbespro ken blijven, aldus Churchill. De Parijse bakkers hebben gisteravond een staking van 24 uur besloten. Het geldt vermoedelijk een protestactie tegen de weigering van de regering om een verhoging van'het percentage wit meel in het brood toe te staan, waardoor de broodprijs verhoogd zou moeten worden. De burgemeester van het Betuwse stadje Huissen heeft een niet alledaagse vangst gedaan. Hij is er met toepassing van een beproefd middel in geslaagd een zwarte zwaan te vangen. Bewoners van de buurtschap Het Loo- veer hadden de zwaan ontdekt op een op de zuidelijke Rijnoever gelegen binnenwa ter. Het dier. dat uit onbekende oorden was komen aanvliegen, zwom rustig op bet kabbelende water van het kolkje. Het zwanennieuws verspreidde zich als een lopend vuurtje door het stadje. Onder hen, die zich kwamen overtuigen van de aan wezigheid van de zeldzame vogel bevon den zich burgemeester Terwindt en een pater. De zwaan vluchtte niet voor de nieuwsgierige kijkers, doch bleef statig op het water dobberen. Geen der aanwezi gen zag aanvankelijk kans de zwaan in levende lijve te overmeesteren, totdat Huissens eerste burger op een idee kwam» Hij informeerde bij de uit Huissen afkom stige pater, of hij kans zag op korte ter mijn voor brood en jenever te zorgen. De geestelijke toog op pad en kwam korte tijd later terug met de gevraagde ingre diënten. Stukken brood werden met het geestrijk vocht overgoten en met kleine tussenpozen naar de zwaan geworpen. Het niets vermoedende beest liet zich de lek kernij gretig welgevallen. Het lokaas miste zijn uitwerking niet, want tot verbazing van de toeschouwers kwam de zwaan rustig naar de milde gevers zwemmen. De burgemeester behoefde slechts zijn hand uit te steken om de vogel in zijn bezit te krijgen Bij informatie is gebleken dat het dier, dat geen enkel kenmerk draagt, met af- komstig is uit de dierentuin te Arnhem. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de zwaan uit het buitenland is komen aanvliegen. Zolang er geen telefoontje komt van premier Sir Winston Churchill, die nog steeds zijn zwarte zwaan mist, of een andere eigenaar zich meldt, heeft Huissen behalve de witte zwaan in zijn s+adswapen, ook zijn zwarte zwaan. Gisteren omstreeks twaalf uur stelde burgemeester d'Ailly in de Amsterdamse haven de stoomfluit van het m.s. „Oran je" in werking ten teken, dat de aan boord ingerichte schooltentoonstelling „oe zeevaart" officieel was geopend en aan haar tournée door Nederland kon begin nen. Sinds geruime t«d organiseert de stichting „Onderwijstentoonstellingen exposities op allerlei gebied, die dan a diverse scholen in den lande worden geleend om de leerlingen een 'n"ru geven van wat er zoal in het (maatsc peljjke) leven te koop is. In totaal n zü nu al 18 van dergelijke .bedrijfsbeel- den" uitgeleend, welke hebben gerouleerd langs meer dan 300 gemeenten. Overal trokken de exposities zeer grote belangstelling; al meer dan 300.000 kinde ren brachten er een bezoek aan. Aange moedigd door dit succes heeft de stichting nu in samenwerking met de Maatschappij „Nederland" een tentoonstelling vervaar digd over de zeevaart, die de jeugd aan de hand van overzichtelijke maquettes zeer duidelijk laat zien, wat nu eigenlijk de taak van de zeevaart is en welke rol de Nederlanders daarin vervullen. Gisteren heeft burgemeester d'Ailly deze expositie in tegenwoordigheid van talrijke militaire en politieke autoriteiten en afgevaardigden uit de onderwijs- en scheepvaartwereld „te water gelaten". Eerst had de directeur van de „Neder land" mr D. A. Delprat, dit nieuwe aan schouwelijke leermiddel officieel aan de voorzitter van de stichting, de heer F. C. Haalenbos, overgedragen. Over twee weken begint de tentoonstel ling haar reis door Nederland. Als eerste plaats staat op het programma Den Haag, de bakermat van de stichting. Een buurt vraagt sanering, wanneer een groot aantal woningen met meer voldoet aan de heersende norrpen op volkshuisvestingsgebied. Een aanvraag voor deze plaatselijk verschillende normen vindt men in de bouwverordeningen, b.v. een huiskamer- breedte van minstens 3 meter, een huis kamerhoogte van minstens 2.5 meter en een minimum huiskameroppervlak van ongeveer 15 vierkante meter. Elke wo ning moet zijn voorzien van een W.C. met waterspoeling etc. etc. Uit het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en het Nederlands Congres voor Openbare Ge zondheidsregeling kwam een Commissie Woningwaardering tot stand, die een in terim-rapport uitbracht, waarin criteria voor krotopruiming worden aangegeven, geschikt voor landelijk gebruik. Hierin komt ook voor de term „basis gebreken"; een basisgebrek is een fun damentele belemmering voor het leven en de bewoning, bijvoorbeeld de rug- aan-rug woningen, de woningen met in totaal minder dan 30 vierkante meter nuttig vloeroppervlak, het ontbreken van riolering of waterleiding, gevaarlijke constructies, het ontbreken van vlucht- mogelijkheden bij brand enz. De regering van de Sovjet-Unie heeft j-ie regei in6 officiële con- aan Japan voorgestem hpsin van ferentie te doen houden:het het volgende jaar, het 1 aeheei hetzij te Tokio, tijdens welkehet geneei der economische vraagstukken dte beide landen raken, besproken zou w°rden. Het voorstel was vervat m eenh^°° schap van de directeur van het bureau voor het Verre-Oosten van het Russiscne ministerie voor buitenlandse handel aan de Japanse volksvertegenwoordiging. Het voorstel werd door een afgeyaar- digde van de Japanse Liberale Partij uit Moskou naar Tokio overgebracht. Gaan wij nu wat verder zien, aldus vertelde men ons. dan komen we tot de woning in de omgeving. Ook die omge ving kan basisgebreken vertonen zoals het gemis aan recreatie-mogelijkheid voor kinderen, het voorkomen van stank, stof enzovoorts van bedrijven. De rich ting van straten en bouwblokken, de hoogte van omliggende bebouwing en de plaatsing daarvan, zijn soms oorzaak, dat in vele woningen practisch geen zon •komt; bij het neerzetten van blokken huizen moet met deze factoren rekening worden gehouden. Er kunnen, verspreid door de wijk. te midden van woningen, bedrijven en be drijfjes voorkomen, die in de wijk in vreten Er kan een gemis zijn aan bomen pt, nlantsoenen, aan speelplaatsen of be reikbare schoolwerktumen. Er kunnen door nauwe straten trams langs trottoirs rijden Er kunnen moeilijke verbindin gen zijn van de ene kant van de wijk naar de andere. Wanneer nu een huurt die gesaneerd gaat worden, onder handen wordtgeno men, zal men over het algemee g van een centrale gedachte. Ee stadsstructuur staat voorop.. vr°®ge/ruqpr neerde men wel door een buurtje aan te pakken, zoals bl)voo beeld oud-Scheveningen. Nu zal men eerst de samenhang van de wijk met a wijken er omheen en met nog andere stadsdelen bekijken. Er wordt dus een plan gemaakt van de gehele stedelijke structuur en daar zal men dan naar toe moeten werken. Dit is dan geen kwestie van een jaar of drie maar, laat ons zeggen, vijftien jaren of meer. Het wordt een fasen-plan en men zal gaan beginnen met de slechtste ge deelten. Wanneer wij nu het oog richten op de woningen in de wijken, die tot stand kwamen in de tijd van de snelle uit groei der steden als b.v. Rotterdam en Amsterdam in de laatste helft der vorige eeuw, dan vinden wij daar op één hectare soms tussen de 100 en 200 wo ningen. Wordt een wijk gesaneerd, dan wordt alles veel ruimer. De straten worden waar nodig breder en er komt hier en daar groen. Zo kan het gebeuren dat op de plaats van drie straten er later slechts twee komen, waardoor het aan tal woningen per hectare daalt. Men zou dan bijvoorbeeld tot een gemiddelde van een zestig woningen per hectare kunnen komen. Hoewel de sanering van een buurt bloksgewijze zal gaan en dus geleidelijk, is zij toch niet zonder gevaren omdat in zekere mate het buurtleven zal wor den verstoord. De bewoners van de te slopen blokken zullen naar allerlei nieuwe wijken moe ten verhuizen. Dat betekent een uiteen vallen van de buurtvereniging, van de klaverjasclub en de hengelclub van de buurt. Men gaat voorgoed uit elkaar. Bij deze moeilijkheden zullen vooral de kerken en sociale organisaties en in stellingen een belangrijke taak hebben om tot nieuwe kernen in de gesaneerde buurt te geraken. Op onze vraag of men de gesaneerde woonwijk geheel zonder bedrijven ziet. antwoordde men, dat bedrijven die een centrale ligging nodig hebben en niet hinderlijk zijn voor hun omgeving, onge twijfeld hun plaats kunnen hebben in de vernieuwde wijk doch dan op verant woorde wijze. Tenslotte vernamen wij. dat Rotterdam een der weinige steden van Nederland is, die over een uitvoerige en complete wo- ningkartotheek beschikken. Amsterdam heeft er ook een. Utrecht is er mee bezig en Den Haag begint er aan. In deze har- totheek heeft elke woning een kaart met uitvoerige gegevens, waarvan men bij allerlei studies en plannen gebruik kan maken. Wanneer men zou komen tot de sane ring van de oude Rotterdamse^ buurten is dat een stout plan. Ongetwijfeld zal het met de befaamde Rotterdamse voort varendheid worden aangepakt als de be sluiten daartoe eenmaal zouden zijn ge nomen. Maar de technische diensten zul len het zeker met ons eens zijn, wanneer wij aannemen dat er nog heel wat water door de Maas zal zijn gevloeid, eer het gave stadspatroon zal zijn aaneen-ge- maasd. Met tanks en vliegtuigen Is Donderdag ochtend het Franse leger in actie geko men om het bergdorp Foem Toeb van nationalistische verzetslieden te zuive ren. Foem Toeb ligt in het woeste gebied ten Zuiden van Batna, dat Woensdag door de Franse inwoners werd ontruimd, daar het onmogelijk was de veiligheid van de bevolking te verzekeren. Gisteren avond laat rukten de Franse tanks het dorp binnen. Een colonne Franse troepen, die eerder in de week er in geslaagd was naar het bestuurscentrum Arris door te dringen is Donderdag, zonder tegenstand te ont moeten, naar Batna teruggekeerd.^ On geveer 1.000 verzetslieden, onder leiding van Tunesische vogelvrijverklaarden ma ken sinds Maandag de gehele streek on veilig. Franse jagers beschieten de na tionalistische stellingen op steile rots punten, van waaruit de wegen beheerst worden. De verzetslieden beheersen de hoogten, die uitzien op Arris en heb ben pogingen in de afgelopen drie dagen om hen te verdrijven met succes het hoofd geboden. De stad is geïsoleerd en wordt door helicopters van voedsel voor zien. Twee andere Franse gewapende co lonnes hebben zich Donderdag ver enigd bij de toegangen tot het bolwerk der verzetslieden in de streek van Aures. Intussen worden ook troepen van het vreemdelingenlegioen naar het strijdto neel gezonden. Dagelijks arriveren voorts versterkingen van parachutisten en troe pen van de burgerwacht in Algiers. Militaire autoriteiten zijn van oordeel, dat tenminste twee uiterst mobiele berg- divisies nodig zijn om de verzetslieden uit hun sterke stellingen te verdrijven. De Haagse rechtbank heeft de 40-jarige fabrikant Th. G. G. uit Amsterdam con form de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden en ontzetting uit het recht een auto te besturen voor de tijd van vijf jaar. Verdachte had onder invloed van sterke drank in de nacht van 6 op 7 April j.l. in Den Haag een auto bestuurd en was in volle vaart tegen een lichtmast in de Alexanderstraat gereden. Tengevolge van deze botsing was één van de inzittenden der auto, de beeldhouwer L. van der B. aan de bekomen verwondingen overleden. De Zwolse politierechter veroordeelde gisteren P. K., arts te Genemuiden. tot driehonderd gulden boete subs, een half jaar hechtenis, veertien dagen gevange nisstraf voorwaardelijk en voorwaarde lijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar, wegens het in beschon ken toestand besturen van een auto. Daar de proefnemingen in de Belgische Senaat met het stemmen door middel van een drukknopinstallatie een bevredigend resultaat hebben gehad, is besloten zo spoedig mogelijk een dergelijke installa tie ook in de Kamer van Volksvertegen woordigers aan te brengen. (Van onze correspondent) De voormalige lijfarts van Himmler, dr Felix Kersten, thans arts in Stockholm, die voor belangrijke diensten in de oorlog aan Nederland bewezen, het grootkruis kreeg in de Orde van Oranje-Nassau, heeft Donderdag te Arnhem voor de Raad van Rechtsherstel opzienbarende verkla ringen afgelegd ten gunste van de 52-ja- rige mevr. v. D.—B., echtgenote var. de oud-directeur va„ het Kröiler MiilL.'- museum op de Hoge Veluwe, die een eis tot ontvijanding en daarmede tot terug gave van het in beslag genomen deel van haar ver._ ogen (ca 15.000) heeft ingesteld. De vroegere Finse „Medizinalrat", die o.m. als lijfarts van Prins Hendrik van 1928 tot 1940 in ons land verbleef en door wiens bemiddeling aan duizenden Neder landse krijgsgevangenen het leven werd gered, verklaarde, dat mevrouw Van D. reeds vóór de invasie de Nederlandse gezant had gewaarschuwd. Zij kende na melijk Von Ribbentrop als een kennis van haar eerste man, de Duitser L. en was bevriend met de contactman tussen Von Ribbentrop en Himmler. Zij had ook aan dr Kersten mededeling gedaan van de voorgenomen kunstschattenroof. Door haar tussenkomst was deze wegvoering van Nederlandse kunstschatten naar Po len verijdeld. Mevr. Van D. zou voorts de invrijheidstelling van gearresteerde Duitsers, Engelsen en Joden hebben be werkt en zij was ook een betrouwbaar koerierster voor illegale berichten, die van Duitsland naar Scandinavië moes ten worden overgebracht. Dr Kersten zelf had daarvoor een or ganisatie opgebouwd, mede omdat hij op verzoek van de Finse regering tijdens de oorlog in Berlijn was gebleven. Mevr. Van D. was een goede Duitse, hoewel zij van geboorte Amerikaanse was, zo zei dr Kersten, maar zij was be reid alles te doen wat maar tegen de Nazi's ging. Ook had zij een rol gespeeld in de vredespoging van de Zweedse re gering, in 1944. Over zichzelf zei dr Ker sten, dat hij in tegenstelling tot diverse berichten, noch een Duitse decoratie, noch een professoraat had aanvaard. Mevr. Van D. was in appel gekomen bij de Raad voor Rechtsherstel van een beslissing, die het Beheersinstituut had genomen, waarbij aan het verzoek om ontvijanding van het vermogen van me vrouw v. D. geen gevolg werd gegeven, omdat zij een „anti-Nederlandse houding had aangenomen". Het ging mevr. Van D. niet om terug gaaf van enige duizenden guldens, maar louter om prestige overwegingen. Zij was in 1935 gehuwd met de Duitser L., die diverse agenturen in staalwaren had. In 1946 was zij met de heer Van D. in het huwelijk getreden. In 1943 was zij echter al definitief in Nederland komen wonen Door de president, mr. J. van der Grinten, werd haar verweten, dat zij als procuratiehoudster in de staal warenfirma van haar eerste man, her haaldelijk vliegtochten naar Scandinavië had gemaakt om non-ferro metalen voor de Duitse oorlogvoering te bestellen. Zij zou aan Hitier zijn voorgesteld en de Nazi-groet hebben gebracht. Mevr. Van D. ontkende dit pertinent. De zakenreizen waren alleen maar de dekmantel geweest om berichten te kunnen overbrengen. Het Beheersinstituut had ook bezwaar gemaakt tegen een brief van mevr. v. D., waarin zij geschreven had in 1941: „Deutschland muss dieses Ringen gewin nen". Mevr. Van D. zei, dat dit een con statering van een feit was en geen wens, anders had zij „soll" gescbreven. Een lange rij van getuigen legde hierna verklaringen ten gunste van mevr. v. D. af, o.a. enkele benende Arnhemse artsen, die haar activiteit voor onderduikers, évacué's en Joden prezen. Na dit alles wenste de advocaat van het Beheersin stituut eerst met zijn directie te spreken, waarna de Raad besloot de pleidooien op 1 December vast te stellen. De directeur van de Rotterdamse kunststichting drs W. Hofman, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat op de gemeentebegroting een bedrag van 2.500, is uitgetrokken voor het doen in stellen van een jaarlijkse prtfs °P gebied van de literatuur. De prijs denkt men in twee delen te splitsen, namelijk een landelijke voor diegene, die belang rijk werk op kunstcritisch gebied heeft verricht: dit jaar op het terrein van de architectuur. Ieder jaar vervolgens in een andere sector van de kunst. Het tweede deel van de prijs is bestemd voor degene, nationaal of internationaal, die op een of andere wijze belangrijk over Rotterdam heeft geschreven. De prijzen die nog geen naam hebben en pas voor (Van onze Utrechtse redacteur) Er moge twijfel bestaan of de H. Augus- tinus wel de stichter is van de Orde der Augustijnen. In ieder geval is hij hun geestelijke vader en daarom zien zjj het als een plicht, nu het 1600 jaar is gele den, dat de grote Kerkvader werd gebo ren, hem te eren. Zo verklaarde de provinciaal, pater dr Athanasius v. d. Wejjden O.E.S.A. de vie ring gisteren in Culemborg, waartoe vertegenwoordigers van alle priester orden en congregaties waren uitgenodigd. Het is een stijlvolle herdenking gewor den, waarbij door twee knappe voor drachten, van een leek en een priester, het begrip van de persoon en het werk van Augustinus voor velen is verhelderd. Een voornaam accent kreeg dit eeuwfeest door de Pontificale H. Mis, die de Aarts bisschop-coadjutor, Z. H. Exc. mgr dr B. T Alfrink in de fraai versierde kapel op droeg, met assistentie van de Definito- ren der Orde. Er klonk pracht,ge zang van „Die Sanghertjcs uyt die Haghe', een koor uit Eindhoven, onder leiding van Pater Caspar Oddens O.E.S.A. Ook hun zang tijdens de bijeenkomst in de aula van het Studiecentrum werd zeer gewaardeerd. Tot de aanwezigen behoorden Prelaat dr M. Ondersteijn van de Nobertijner- abdij te Heeswijk; mgr dr W.van Hees, generaal van de Kruisheren uit St. Aga tha; abt Aloysius van de Laar van de Cisterciënsers uit Tegelen; Dom Mahler van de Benedictijnen te Oosterhout; de hoöfdlegeraalmoezenier mgr A. van Straelen; burgemeester Van Koningsbrug- gen en de prioren en rectoren van de hui zen en onderwijsinrichtingen der Augus tijnen hier te lande, alsmede vele lera ren. Van de Apostolische Internuntius, mgr Paolo Giobbe, ontving men een brief. Pater-provinciaal wees er in zijn openingsrede nog op, dat de Orde de laatste tientallen jaren in Nederland veel zegen heeft ondervonden. Dr Michel P. J. van den Hout uit Eind hoven hield een referaat over „Augusti nus' visie op de cultuur van zijn tijd". Hij wees op het litteraire karakter, dat ook aan het werk van Augustinus eigen was met een toekenning van grote macht aan het woord. Toch was Augustinus niet blind voor het decadente der cultuur en hij schiep orde in de problematiek, waar uit nieuwe wegen te voorschijn kwamen. Men kan hem daarom een leermeester van de middeleeuwen noemen. De antieke philosophie was voor hem een broeinest van ketterij. Hij is de eerste geweest, die de phaenomenologie van de cultuur heeft ontleed om na te gaan wat voor het chris tendom bruikbaar is. „L'art pour l'art" vond hij overbodig en decadent. Er voltrekken zich grote veranderin gen in zijn christelijke mentaliteit. Als hij tot priester is gewijd, verdiept hij zich in de H. Schrift, waardoor hij tot het in zicht komt, dat er buiten de Kerk geen heil is. Voor hem geldt nu niet de vraag, hoe de christen mee kan gaan met de wereld, maar hoe hij beter christen kan worden. De cultuur is voor hem te veel verbonden met het heidendom. Hij ging zijn eigen weg met het scheppen van een clericale cultuur. Dr Van den Hout be schouwde het als een verdienste van de Augustijnen, dat zij de pure klassieke traditie hebben verbroken. Onder de druk van de tekst der H. Schrift verdwijnen tenslotte de laatste resten van de autonomie van de mens om het meesterschap van Gods Barmhartig heid te erkennen. Diepe nederigheid is volgens hem nu de enige houding, die de mens past. Als Augustinus zijn „Confessiones" schrijft, is zijn innerlijke ontwikkeling als christen voltooid. Hij verklaart nu. dat als men het geloof in de Verrijzenis weg neemt. de christelijke geloofsverkondi ging haar zin verliest. Hij neemt krachtig stelling tegen het platonisme en niets druist volgens hem meer tegen de chris telijke geest in dan het verbreken van de Kerkelijke eenheid. Tenslotte gaf pater Hendrikx aan de hand van „De civitate Dei" een verkla ring van de invloed van het christendom op de staat. het eerst in de loop van het volgend jaar zullen worden uitgereikt, zullen van een penning vergezeld gaan. De Rotterdamse kunststichting, die al elf penningen heeft doen ontwerpen, houdt zich thans bezig met het laten ont werpen van een penning, die zal kunnen worden uitgereikt aan reproducerende artisten, wanneer daar aanleiding voor bestaat. Donderdagmorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kerk van St Judocus in het rectoraat St Joost» ge legen onder de gemeenten Echt en Maas- bracht. Het priesterkoor en de daarnaast gelegen sacristie stonden spoedig in lichter laaie. Ondanks groot gevaar begaf de kos ter, de heer Fr. Smeets, zich in het brandende gedeelte en slaagde er in op het nippertje het Allerheiligste en een ciborie uit het tabernakel te redden. Direct daarna stortte het brandende ge welf naar beneden. De Roermondse brandweer, die in recordtempo op het terrein van de brand aanwezig was, slaagde er in met vier nevelspuiten de brand spoedig te bedwin gen. Door dit snelle optreden kon het schip van de kerk gespaard blijven. De schade wordt door verzekering gedekt. In de loop van de morgen brachten mgr Lemmens, deken Linssen van Echt en de burgemeesters van Maasbracht en Echt een bezoek aan het terrein van de brand Door het aanbrengen van een noodvoor ziening kan de kerk dienstbaar blijven voor de godsdienstoefeningen. De Interamerikaanse Economische en Sociale Raad heeft besloten, dat Frankrijk, Spanje en Nederland zullen worden uit genodigd deel te nemen aan de interame rikaanse economische conferentie, welke op 22 November a.s. te Rio de Janeiro zal worden geopend. c? (Van onze correspondent) Naar wij vernemen, heeft de minister van Binnenlandse Zaken, aan de colleges van Gedeputeerde Staten richtlijnen ge geven omtrent de herziening van de sa larissen der secretarissen van gemeenten tot 100.000 inwoners. Dit in verband met de reeds lang in uitzicht gestelde ver betering van de salarispositie van het personeel der kleinere en kleinste ge meenten. Voor gemeenten van 10002000 inwo ners wordt het salaris van de secretaris verhoogd van 5070 tot 6120; in ge meenten van 2000—3000 inwoners van ƒ5568 tot ƒ6540. Deze verhoging neemt in betekenis af naarmate de gemeente groter is. Voor gemeenten van 80.000100.000 in woners bedraagt zij iets meer dan 2%. Directeuren van gemeentewerken zul len 90% van het salaris van de secretaris ontvangen; andere hoSfden van dienst 80 a 85%. Voor de eerste ambtenaren ter secretarie zal dit percentage 80% be dragen. Gisteren is de rechtbank tegen de Neder lander Schmidt, die verdacht wordt van subversieve activiteiten, voor het land- gerecht te Djakarta voortgezet. De ver dediger, mr Bouman, legde 19 kwitanties over, ten bewijze, dat de gearresteerde Jungschlager in de tweede helft van 1950 geregeld geld kwam opnemen bij het bij kantoor te Maastricht van de Amster damse Bank. terwijl volgens getuige To- masoa de heer Jungschlager in die tijd een bijeenkomst op de onderneming „Dra- maga' zou hebben geleid. Mr Bouman ver zocht Tomasoa hierover nader te horen, maar aangezien deze getuige niet aanwe zig was» werd dit verhoor uitgesteld. Getuige Haris bin Soehaemi verklaarde, dat ook een Amerikaan een ro" heeft ge speeld in het ondergrondse werk tegen de Indonesische regering. Voorts werd hij ondervraagd over zijn ontmoeting met Schmidt in Pameungpeuk aan de Zuidkust van Jaiia, waar getuige met vijftien leden van de Darul Islam een duikboot met wapens, naar zijn zeggen, afwachtte. De duikboot kwam na enkele dagen wachten. In een rubberbootje kwa men twee Ambonezen en een Europeaan naar de kust. Getuige zei eerst, dat de Europeaan een Hollander was, later dat hij Amerikaan was. De rechter herinnerde hem aan zijn eed en zei „geen onzin te willen horen". De duikboot zou 12 kisten met jungle-geweren en pistolen hebben aangevoerd, volgens Haris. Hij verklaarde vervolgens Schmidt andermaal te hebben ontmoet bij Malabarberg, ten Zuiden van Pengalengan, in October 1951. Daarna had hij hem nog enige malen gezien, soms ia gesprek met kapitein Bos (een naam» dis regelmatig voorkwam in de berichten over bende-activiteiten in West-Java). De zitting zal de volgende week Donder dag worden voortgezet. De Amsterdamse beeldhouwer H. M. Wezelaar heeft in zijn atelier aan het Prinseneiland te Amsterdam de vergro ting van zijn gipsmodel voor het IJmuidense vissersmonument uit Parijs terug ontvangen. Daar was met behulp van de pentograaf het kleine model tot op zijn natuurlijke grootte vergroot. Als het in het begin van het volgende jaar in Haarlem in brons zal zijn gegoten zal het op de kop van de haven worden geplaatst als durende herinnering en eer betoon aan de opvarenden van de Ne derlandse vissersvloot die het leven lieten op zee. Inmiddels is het voetstuk voor het monument naar een ontwerp van professor G. H. M. Holt gereed ge komen. (Van onze correspondent). De rechtbank te Breda deed gisteren morgen uitspraak in de zaak tegen de Bredase tandarts L. en de kinderarts dr S., beiden beschuldigd van belangrijke belastingontduiking door onjuiste opga ve van hun inkomsten over de jaren 1949/1953. In aanmerking nemend de zeer moeilijke financiële omstandigheden waarin beide beschuldigden, die zeer so ber leven maar voor zware lasten ston den verkeerden, veroordeelde de recht bank L. tot een boete van 10.000 subs, een maand en dr S. tot een geldboete van 20.000 subs twee maanden. De recht bank hield hierbij rekening met het feit, dat een vrijheidsstraf zeer ernstige terugslag op de practijk van deze artsen zou hebben en dat bovendien nog een zware schuld aan de belastingen blijft. Het aantal studenten, dat in 1938 ruim 12.000 bedroeg, was in 1952 tot bijna 29.000 gestegen. De vragen, die onmiddellijk achter deze constatering rijzen, zijn: van waar komen al deze nieuwe studenten, en: zal het aanbod in de komende tijd in derdaad tweemaal zo groot blijven als vóór de oorlog? De conclusies van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat een analyse van de toeneming van het aantal studenten in de periode 1938—1952 publiceerde, luiden: 1 De toeneming van de universiteitsbe volking na 1945 is in belangrijke mate gestimuleerd door de sluiting in de oorlogsjaren. 2. Zonder deze sluiting zou het aantal eerstejaars studenten gemiddeld toch jaarlijks 1200 hoger zijn dan voor de oorlog. 3. Voor de toeneming was vooral de grotere deelneming uit hoger en mid delbaar sociaal milieu, alsmede van Rooms-Katholieke zijde, van belang. 4. In mindere mate is de toeneming van het aantal studerenden bij het hoger onderwijs gestimuleerd door de algehele bevolkingsgroei, het verstrekken van ren teloze voorschotten en de gestegen deel neming uit het lager milieu. 5. Van de na-oorlogse toeneming heb ben, vooral geprofiteerd de faculteiten der wis- en natuurkunde, wiskunde en letteren, letteren en wijsbegeerte en vee artsenijkunde. Ook de technische weten schap telde aanzienlijk meer studen ten. Godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid en geneeskunde hadden in 1952 ongeveer evenveel eerstejaars studenten als in 1938.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5