Adam begint over ruim 4 jaar met stadhuisbouw aan de Amstel B. en W. hebben voorkeur voorj meervoudige opdracht Adenauer poogt coalitie weer te helen Voor- en nadelen voor president Eisenhower Franse industriële productie op hoger niveau Op weg naar een nienwe maat schappelijke orde MIDDEN ST ANDSBELEIÊTOP HOGER PLAN Gloeilampjes Met slechts één - ongemotiveerde-stem tegen Opera komt op Frederiksplein Privégebruik van anto door werknemer Kaasjager en zijn „zwaard" Constateert merkwaardige geestesverwarring Na de Amerikaanse verkiezingen STknsh -Si», SE"® Invloed van de gunstige conjunctuur VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 Deining Komischenoot Wijziging in regelen voor inkomstenbelasting Miami (V Pers maakt balans op Maar PAGINA 7 OUDE MAN DOODDE VROUW MET EEN STEEN Twaalf maanden gevangenisstraf geëist DERDE DIVISIE NAAR DUITSLAND ui J LAAT DAARBIJ DE STENEN SPREKEN! Onderling beraad De vak- en standsorganisaties Een plattegrond in blauwdruk De levende bomvstetum De vorming van het onderlinge beraad Katholiek en Nederlands In de leer bij de eerste Christengemeente De leiding t reeds de nodige onteigeningsmaatregelen getroffen zijn. Daarna zal ogenblikkelijk I begonnen worden met de aan. en afvoer- i wegen, waarvan enkele toch ook in het kader van de tunnelbouw noodzakelijk zijn. Van onze Amsterdamse redactie Aan de besluiteloosheid van Amsterdam over de plaats van het nieuwe stadhuis is gisteravond laat tenslotte een einde gekomen. Na een ruim zes uur durend tamelijk mat debat hoe kon het ook anders met zo'n nare voorgeschiedenis! heeft de hoofdstedelijke raad zich met veertig stemmen vóór en slechts één tegen accoord verklaard met het principe- voorstel, om het stadhuis te bouwen op het Waterlooplein en aan de te verbreden Amstel en Zwanenburgwal. Tevens werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de voordracht om het Frederiksplein te bestemmen voor een nieuw Operagebouw. Er zal een bouwcommissie worden benoemd die met spoed voorbereidingen voor de stadhuisbouw zal treffen. Er bestaat een goede kans, aldus wet houder Van 't Hult, dat over ruim vier jaar de bestaande bebouwing op het Wa terlooplein geamoveerd is, waarna dan met de uitwerking van het eigenlijke plan kan worden begonnen. Het behoeft beslist geen tientallen jaren meer te du ren voor het gerealiseerd is. B. en W. vinden het voorshands het meest aan trekkelijk voor de stadhuisbouw een meervoudige opdracht te verstrekken en dus niet opnieuw, zoals voor de oorlog, via een openbare prijsvraag een of meer architecten uit te kiezen. Hoewel volgens de Bond van Nederlandse Architecten er formeel geen band meer bestaat tus sen het stadsbestuur en de destijds be kroonde prijswinnaars, wil het college de bouwmeesters Berghoef en Vegter, die hun ontwerp nader mochten uitwer ken, niet bij voorbaat uitschakelen. Toch mag echter de ontwikkeling van 15 jaren in de architectenwereld niet veronacht zaamd worden en ook aan jonge veelbe lovende krachten moeten kansen gegund worden om in Amsterdam een stadhuis te verwezenlijken, dat past In het oude stadsbeeld en dat een synthese moet vormen tussen heden, verleden en toe komst. ,,Het zwaard van hoofdcommissaris Kaasjager", zoals de heer Le Cavelier (VVD) het uitdrukte, sneed vlijmscherp door al het gejfraat heen. De raad bleek wantrouwig te zijn gestemd over de plannen van B. en W. wat betreft de toe komst van de oude binnenstad, waarin het stadhuis nu toch een plaats moet krijgen. De heer Douqué vroeg dan ook de uitdrukkelijke toezegging, dat het bij de voorgestelde doorbraken zou blijven. Hij kreeg die toezegging. Het politie rapport, dat zoveel rumoer heeft ver wekt, is slechts een advies en kan geen reden zijn te veronderstellen, dat B. en W. bezield zouden zijn met een afbraak- en dempingswoede. Trouwens, binnen enkele weken komt er een nota over de verkeersproblemen in de binnenstad en alles wat daarmee samenhangt, aldus de wethouder. De opposante liberalen zorgden voor de komische" noot. Nadat de heer De Cavelier duidelijk te kennen had gege ven. dat hij door de „hypnotische macht" van de Waterlooplein-voorstan- ders, die niet alleen vijf wethouders maar ook vele raadsleden zij het node hadden bekeerd, niet in slaap te wiegen was, kwam zijn fractiegenoot Boekei plotseling met een motie van orde om, alvorens een besluit te ne men. B. en W. op korte termijn een no ta te laten uitbrengen over de ontwik keling van de oude 9tad ten aanzien van de cultuur-historische, sociale en verkeers-technische aspecten. Algehele ontsteltenis! Een verbaasde burgemees ter d'Ailly betreurde terecht deze mo tie, zij betekende niets anders dan ver der uitstel. De raad dacht er net zo over. „De V.V.D. zeurt en maakt heel vreemde bokkesprongen". wees de im mer bondige heer Seegers de liberalen terecht. De motie maakte dan ook geen schijn van kans; zij werd met 375 stemmen verworpen. Mej. Luns (K.V.P.) kon beslist geen enthousiasme opbrengen voor het Water looplein. Haar ernstige bezorgdheid ging uit naar de aesthetische aspecten en haar beklemming was groter geworden bij aan schouwing van het Haagse stadhuis. Wet houder Van 't Huil beloofde de nodige voorzichtigheid. Hij stelde ook de heer Douqué tevreden, die de wens had geuit de burgerij niet onkundig te laten van de plannen; er zullen zeker exposities van maquettes komen. Laatstgenoemd A.v.r.- lid kreeg voorts de verzekering, dat de ouderwetse" tram niet op de Zwanen burgwal zal gaan rijden, terwijl er ook geen nieuwe weg van het Spui naar deze wal zal komen. De wethouder roemde de dienst van P W wier leiding zeker niet van eigen zinnigheid beticht kan worden. Bij haar heeft slechts de wil voorgezeten de best mogelijke oplossing voor Amsterdam te bereiken. Aan het uiterlijk van de vrij komende zijgevel van de Mozes- en Aaronkerk zal alle aandacht worden be steed. De wethouder beklemtoonde, dat de bouw van het stadhuis nu zo vlot mogelijk zal verlopen, binnen twee jaar kunnen Om kwart over elf kon eindelijk tot stemming worden overgegaan. Even was er deining, toen bleek dat slechts de heer De Bruyne van de V.V.D.die de gehele avond geen stom woord had gezegd, zijn ongemotiveerd „tegen" uitbracht. Burge meester d'Ailly wenste tot slot de raad en de stad geluk met het genomen besluit. Hij bracht hulde aan de wethouder voor de uitnemende verdediging en de veie voorbereidende werkzaamheden en spraK zijn groot vertrouwen uit £e Neder landse architectenwereld, die hu zeaer capabel genoeg achtte een Sr»»ts' de hoofdstad waardig, representatiei stadhuis (met Burgerzaal) te bouwen. Natuurlijk blijft de woningnood een ernstige zaak zo besloot mr d'Ailly, „maar het zou dwaas en kortzichtig zijn daarvoor andere urgente werken uit te stellen Restte de raad nog de plaats van de Opera te bepalen. Niets stond er nu nog in de weg om daarvoor te bestemmen het Frederiksplein, waar eens het Paleis voor Volksvlijt in al zijn glorie gestaan heeft De heer Seegers (C.P.N.) trok zijn uit 1950 daterend voorstel om de opera neer te zet ten in Zuid, op het August Allebéplein. in. De wethouder zegde toe spoedig, met voordrachten te komen. Er bestaan be paalde ideeën onder wiens regie de opera gebouwd zal worden, maar de naam van de architect is nog niet bekend. Met de Galerij zullen 53 woningen en 57 bedrijfs ruimten moeten verdwijnen. Om precies twaalf uur was de historische raadszit ting afgelopen en mochten wethouder Van 't Huil en diens voorganger mr Van der Velde felicitaties in ontvangst nemen. Zoals bekend, wordt, indien een werk nemer een hem voor de vervulling van zijn dienstbetrekking ter beschikking staande personenauto niet geheel of na genoeg geheel voor die dienstbetrekking gebruikt, tenminste 10% van de catalo gusprijs van die auto als kosten voor privé-gebruik beschouwd. Wanneer een werkgever in zo'n geval voor de autokos ten een vergoeding geeft, wordt derhalve als inkomen beschouwd 't verschil tus sen die vergoeding en de totale auto kosten, nadat die totale kosten eerst zijn verminderd met tenminste 10% van de catalogusprijs. Er kunnen zich echter gevallen voor doen, waarin een- werknemer voor het privé-gebruik van een hem door de werkgever ter beschikking gestelde per sonenauto aan deze een vergoeding moet betalen. Naar de mening van de staatssecreta ris van Financiën kan de toepassing van bovenbedoelde bepaling van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 in deze gevallen tot onbillijkheden leiden. In een aanschrijving van 27 October j.l. deelt genoemde staatssecretaris dan ook aan de belastingdienst mede, goed te keuren, dat het bepaalde in artikel 26a, letter b. in die gevallen niet wordt toe gepast, indien de door de werknemer be taalde vergoeding tenminste gelijk is aan de kostprijs van de voor privé-doel- einden verreden kilometers en tevens de omvang van het privé-gebruik in be hoorlijke mate aan contröle is onderwor pen. Te denken valt aan werknemers, die een staat moeten bijhouden, waarop de afgelegde trajecten en het aantal verre den kilometers worden vermeld. De Westduitse bondskanselier dr Konrad Adenauer, heeft Donderdag tc Jlonn het volle gewicht van zijn autoriteit geworpen in de politieke strijd, die binnen de regeringscoalitie over zijn Saarovereenkomst is ontstaan. Hij liet er in een met zwakke stem uitgesproken radiorede geen twijfel over bestaan, dat zijn eerste contact met de rebellerende partijleiders nog geen keer ten gunste heeft gebracht. Integendeel, Adenauer getuigde van „een merkwaardige verwarring der geesten over de overeenkomsten van Parijs en in het bijzonder over die betreffende de Saar". haar standpunt nog niet definitief be paald. Hij meende, dat een deel zijner coalitie genoten het vermogen mist de wereld situatie in haar geheel op juiste wijze te beoordelen. Mogelijk zijn volgens Aden auer de komende verkiezingen in Hessen en Beieren oorzaak van de toegenomen oppositiegeest. In elk geval verzekerde de overeenkomst, volgens hem, voor Saarland politieke vrijheid en nog veel meer. Adenauer wees op de veel wijdere strek king van de Parijse overeenkomsten en zeide, dat de diepste indruk, die hij uil de V. S. had meegebracht, was, dat Europa slechts door eenheid een grote toekomst kan verwerven. Dr Adenauer was Donderdag reeds eer der op de dag begonnen met zijn grote aanval op de weerbarstige elementen der regeringscoalitie. De bondskanselier voer de achtereenvolgens besprekingen met de parlementaire leiders van de Christen democratische partij, de Vluchtelingen- partij en de Duitse partij. Van deze heeft alleen de vluchtelingenpartij zich tot nu toe openlijk tegen de Saar-regeling uit gesproken. De Duitse partij, die de klein- stö groep in de Bondsdsg uitmaskt» heefl De Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, heeft gistermiddag in zijn ambts woning te Den Haag aan de heer H. Groeneweg uit Enschede, directeur van de Katoenspinnerij Oosterveld aldaar, het ereteken van officier in de Kroonorde uitgereikt. De heer Groeneweg heeft zich gedurende een kwart eeuw verdienstelijk gemaakt ten behoeve van de vorming en uitbreiding van de afzetmarkt voor Con- golese katoen. Den Burg (Texel) Nog nooit te voren", zei de heer Blok, hoofd van Texel's kustwacht, „heb ik zoveel vogels om de toren gezien". Het is inderdaad een imposant gezicht de tienduizenden vogels, waaronder tal loze leeuweriken en hele legers spreeuwen, tegen het vallen van de avond rond de lichtbundels te zien cirkelen. Urenlang houden ze dat spel vol. aangetrokken steeds maar weer door die felle, rondwentelende lichtsta- ven totdat ze tenslotte zich neerlaten op de toren of op de daken van de om liggende huiz'en. Maar dit imposante schouwspel is het enige aardige, wat er aan is. Want de omwonenden kunnen des nachts niet slapen van het lawaai, dat de dieren de hele nacht door toch nog weten te veroorzaken en schoorste nen raken soms verstopt van de spreeu wen, die er in vliegen. In één schoor steen, die niet meer trekken wilde, ont dekte men vijftig gesneuvelde spreeu wen Slechts een heel enkele voge] vliegt zich tegen de vuurtorenmuur dood; dit geringe aantal wordt klaard door het feit. dat men de muur door schijnwerpers laat verlichten, zo dat deze duidelijk zichtbaar is, on danks de felle stralen van 't draaiende licht. Bombay Aan de Verenigde Naties zal verzocht worden goed te keuren, dat 'n Unesco- fai P \n woestijnen bloeiende tuinen s? jeg?en er er verder evenzeer T?fe '"dustrieën zal doen verrij- j™' Zuid-Afrikaanse professor, u t Unesco-commissie een ver schroeide kale vlakte in de Indische staat Rajasthan. bezocht deze woestijn in een tuin te verande ren, indien men er in zou slagen met behulp van machinerieën het bodem water voor bevloeung te gebruiken. Hoe gaat het, wanneer er in een mil- Uo-nnairsfamilie eens verschil van me- StrMen vindt hier en daar een heer des huizes een greep m de voor_ raad juwelen en wierp die o ,j mer. Voor honderdduizenddollar zwierven er toen rond als S schotels. Toen later de lucht weer was opgeklaard, gingen de echtelieden juwelen weer oprapen. Maar ze zoenen nu, dagen later, nog steeds naar een broche van 25.000 dollar. De politie heeft inmiddels reeds alle veertig gasten ondervraagd, die de ju weienregen meemaakten. De uitslag van de verkiezingen voor de senaatszetel van Oregon bevestigde de reeds eerder gegeven officieuze totaal- uitslag. De winnaar, de democraat Neu- herger, bracht het aantal senaatszetels voor zün partij op 48. De republikeinen tellen er 47 en de voormalige republi kein, thans onafhankelqke senator V\ ay- ne Morse, ook uit Oregon, maakt de »t> vol. Aangezien Morse de democraten bu stemmingen steunt, beschikken deze laat- sten dus over een meerderheid van twee zetels in de senaat. (Afgezien van de stem, die vice-president Nixon, ambts halve voorzitter van de Senaat, bij net staken der stemmen kan uitbrengen). Morse stemt ook met de democraten mee bij de thans opnieuw to kiezen nieuw „floorleader" en voorzitters van dese naatscommissies. Al deze h"Ogst mUoed rijke parlementaire functies ««Meni ons weer in handen van de democraten over gaan. De laatste twee senaatszetels, die van New Jersey en Oregon, zijn tot het laat ste toe omstreden gebleven. In 0re8°" bleek Neuberger tenslotte met nog geen tweeduizend stemmen méér (op een totaal van ongeveer een half millioen) de gelukkige. In New Jersey verkeerde de republikein Case ongeveer in dezelfde positie. In New Jersey hebben de demo craten dan ook onmiddellijk een her stemming aangevraagd, waarvan uit slag nog niet bekend is. In i gouverneur van de staat terstond alle stembussen door de politie verzegelen en op 1 December zal de uitslag van een officiële telling ook daar bekend worden gemaakt. De Amerikaansepers publiceert uit voerige beschouwingen over de lessen, welke uit de jongste verkiezingen kun nen worden getrokken Over het alge- meen weigert men in de democratische overwinning een nederlaag van net pro gramma van president Eisenhower te zien Daarvoor is het verschil in krach ten te gering geweest. En zo men al van een bepaalde lijn in het verloop der ver kiezingen wil spreken, zo constateert met name de „Washington Post' en de Herald Tribune'' en de „N.Y. Times laten eenzelfde geluid horen dan moet men zeggen dat de Amerikaanse kiezers een voorkeur aan de dag hebben gelegd voor een gematigd bewind onder afwij zing van de uiterste rechtervleugel der republikeinen. McCarthy en zijn geest verwanten, zo meent men hebben bij deze verkiezingen een zware klap gehad. Over de positie van president Eisen hower na deze verkiezingen wordt m de pers enigszins optimistisch geoor deeld Men wijst erop. dat door het se- nforenstelsel de fuelling v™^orStte?sfunctiesi in dewi be- ?èr^vïeuge?'van standers waren van het f 1H gram en men voegt eraan toe, dat dit juist op het stuk van het buitenlands beleid thans anders zal zijn. In de Senaat vervangt senator Lyndon Johnson, die zich openlijk een voorstan. der van Eisenhowers buitenlandse politie* heeft verklaard zijn republikeinse voor ganger senator Knowland, die voor zijn extravagante ideeën inzake de politiek in het Verre Oosten onlangs nog een olll- ciële berisping van het Witte Huis te in casseren kreeg. Ook de voorzitter van de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, senator Alexander Wiley geenszins een figuur als wijlen sena tor Vandenberg wordt thans door een democraat vervangen, n.l. door Walter George, die Eisenhower steunt- De repu blikeinse meerderheid in Huis en Senaat was ook verantwoordelijk voor de ver mindering van de door de regering voor gestelde bedragen voor de hulp aan het buitenland, die thans weer zou kunnen worden verhoogd. Onder de huidige con stellatie zou de president ook uitvoering kunnen geven aan zijn plannen tot uit wisseling van atoomgeheimen met bond genoten en tot verlaging van de Ameri kaanse tariefmuren. De senaatscommissie voor tarieven en buitenlandse zaken ver liest de „aarts-tariefmurenbouwer", Reed, als voorzitter. De democraten zullen het Eisenhower dus wat de buitenlandse politiek betreft, niet moeilijk maken, integendeel, zo is de conclusie van de Amerikaanse pers. al zullen zij, om met de „Washington Pos!; te spreken, kritiek uitoefenen op „de grandioze holle woorden", die geregeld door de Eisenhower-administratie de we reld worden ingezonden. Maar daar staat tegenover, dat t-a-v. de binnenlandse politiek Eisenhower s moeilijkheden geducht zijn toegenomen. Eisenhower's agrarische politiek is door de democraten scherp gecritiseerd. zijn sociaal-economische projecten evenzeer, 7.oaIs b.v. zijn wijziging van de Taft-Hart- leywet en de belastingpolitiek, die vol gens de democraten al te zeer de „big business" bevoordelen- Onder deze om standigheden hangt alles af van de mate, waarmee de president zijn bovenpartijdig prestige weet te handhaven en te ver sterken. De laatste twee jaar van zijn ambtstermijn zullen het uiterste aan tact van de president vergen. „Wil het middenstandsbeleid verant woord zij", dan moet het een deelbeleld zijn en passen in het raam van het alge meen belang. Uiteindelijk wijzen de Mid denstandsnota en het „Middenstandsbeleid op hoger plan" naar een breed katholiek sociaal programma, waarbij men, voorzo ver het betrekking heeft op het over heidsbeleid, o.m. de juiste verhouding moet zoeken tussen algemeen en deelbe- leid en tevens de verdeling van de aan dacht der overheid over de verschillende belangengroepen critisch dient te beschou wen Een dergelijk programma vergt een buitengewone inspanning, maar is onmis baar, daar immers de opvattingen over de taak van de overheid zich nu principieel onderscheiden van die van voor de oor log" Aldus drs H. J. J. Neefs, landelqk secretaris van de R.K. vakbond voor de textieldetailhandel „St Willibrord", in zijn rede over „Middenstandsbeleid op hoger „lan en de Middenstandsnota", welke hu gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam heeft gehouden tijdens de middagzitting van de Centrale Raad van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het bis dom Haarlem. Om over de middenstandsnota te kun nen discussiëren, moet men een klaar beeld hebben yan aard en omgrenzing van het overheidsbeleid en van de begin selen en middelen van dat beleid. De in houd van het beleid moet zijn afgestemd op de omstandigheden, de beginselen daarentegen blijven onveranderd. In de nota is aan de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende structuurverhou dingen tussen industrie en ambacht groot winkelbedrijf en midden, en kleinbedrijf nauwelijks aandacht geschonken en der halve ook niet aan het vraagstuk van de economisch-rationele verhouding tussen groot- en kleinbedrijf. Toch is deze pro bleemstelling in de V.S. zeer actueel ge worden. Verder refereerde de heer Neefs aan hetgeen de heren Th. Hooy en dr N._ van den Heuvel in de Tweede Kamer voor de nota over het middenstandsbeleid gezegd hebben. Zij typeerden het als te „fragmen tarisch, te incidenteel, te weinig gecoördi neerd en zonder fundament „Kondigt de nota nu alle middelen aan, die moeten worden aangewend om. tot een midden- standsbeleid van waarlijk nieuwe stijl te Vandaag zet dr Adenauer zijn reeks van besprekingen voort, nu met de leiders der liberale partij, die zich als „nationale oppositie" tegen een afschei ding van de Saar van Duitsland hebben opgeworpen. De kanselier zal dan zijn hardste noten hebben te kraken, daar de liberale partij reeds openlijk heeft verklaard voor wijziging van de over eenkomst te zijn. Naar verluidt, zal dr Adenauer er daarbij niet voor terug schrikken de liberalen voor de mogelijk heid van een uiteengaan van de een jaar geleden gesloten coalitie te stellen. Adenauer wil de liberalen geen ge makkelijke uitweg banen door hen in de gelegenheid te stellen de Parijse ver dragen zonder de Saarovereenkomst te aanvaarden. Hij staat veeleer op het standpunt, dat de Bondsdag het gehele complex van de Parijse verdragen als éen geheel zal moeten behandelen. Met de besprekingen van vandaag, dis door een speciale zitting van het kabinet worden gevolgd, loopt bel overleg van Adenauer met zijn coalitiepartijen geens zins ten einde. Er moet op gerekend wor den, dat de bondskanselier persoonlijn voor elk der fracties der regeringspartijen afzonderlijk zal spreken om hen te wijzen op de gevolgen, die een afwijzing van le Saarovereenkomst voor de bondsrepubliek zou kunnen hebben. De leiders van de christen-democratische partij ontmoeten ook in de gelederen van hun eigen paruj ernstige bedenkingen tegen de Saarrege- ling doch zij huldigen het standpunt, dat de overeenkomst in elk geval van Duits standpunt een vooruitgang zou brengen tegenover de bestaande toestand. a j..a i.#4 ii.z. üij «maai Anhtar do nnniiil komen?" Spr. miste er o.a. de mededeling in, dat er gestreefd wordt naar een zo concreet mogelijk algemeen beleidsplan. Verder memoreerde hij, dat de nota vrij wel niets zegt over maatschappelijke, ze delijke of economische beginselen, maar de middenstandsnota kon daarover wei nig zeggen, omdat het overheidsbeleid zich nu eenmmaal dient te bepalen tot een glo baal ingrijpen op strategische punten. Aangaande het katholiek sociaal pro gramma merkte spr. nog op, dat de katho lieke middenstand de door alle geledingen van het kath. volksdeel uitgestippelde lij nen moet doortrekken naar een beleid, dat voor de middenstand is aangepast aan de behoeften van stand en tijd. „Wij moeten afleren het beleid en het belang van de middenstand te zien als een waarde op zich", aldus besloot spr. De vergadering van de Diocesane K.M. was in de ochtenduren geopend door de voorzitter de heer F. C. de Hosson, wiens rede wij gisteren reeds weergaven. Na deze rede volgde een huldiging van de heer Alb. H. J. Steeman uit Rotterdam, die uit het hoofdbestuur trad, nadat hij 'arenlang het secretariaat had vervuld, be geestelijke adviseur van de bond. rec tor J Kraakman, kon de scheidende mededelen, dat Z.H. de Paus hern het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice" had toegekend. Op de eerste plaats wegens zijn verdiensten voor de midden stand maar daarnaast ook voor zijn overi ge sociale werk. Nadat de rector het onderscheidingste ken had overhandigd, sloot de landelijke voorzitter van de Ned. R.K. Middenstands bond zich aan bij de huldigende woorden aan het adres van de heer Steeman en spoorde vervolgens de vergadering aan, accoord te gaan met een verhoging van de contributie van 16 tot 19. De begro ting van de N.R.K.M. voor 1955 vertoont namelijk een tekort van 32000 en ook die van de diocesane bond sluit niet. Dit voorstel zal eerlang in behandeling komen. Als opvolger van de heer Steeman w.er° tot secretaris gekozen de heer L. L, Kok, eveneens uit Rotterdam. De heer M. n. de Vos uit Middelburg werd als hooio- bestuurslid herkozen, terwijl als nieuw lia in dit college zijn intrede doet de heer Gardien. Dc Franse industriële productie heeft zich dit jaar zeer snel hersteld van de teruggang ais gevolg van de vacantiepe- riode. Volfcens voorlopige berekeningen heeft het indexcijfer van dc 'r.dustriële productie (1938 100) zich in September weer weten op te werken tot 152 vergele ken met 124 in Augustus en 138 in Sep tember van het vorige jaar. De stand van de productie, welke in de maanden van het tweede kwartaal werd bereikt is echter nog niet geëvenaard. Het snelle herstel moet worden roege schreven aan het feit, dat in tijden van gunstige conjunctuur het streven over heerst, de terugslag in de productie tij dens de vacantieperiode tot zo gering mo gelijke proporties terug te brengen. Hieronder laten wij een staatje volgen, dat een overzicht geeft van de ontwikke ling van de industriële productie gedu rende de afgelopen jaren in de eenste ne gen maanden van elk jaar. Index van de industriële productie (1938 Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September stijging 1952 1953 1954 tegenover 1953 151 144 149 5 152 145 149 4 152 145 152 7 151 145 157 12 148 148 161 13 147 147 159 12 137 131 149 18 116 103 124 21' 142 138 152 14 cijfers moet worden aangete- KCI1U, UAL --- conjunctuur de laatste tijd heeft onder gaan, niet in volle omvang weergeven. De expansie, welke bepaalde takken van in dustrie, zoals de electrotechnische en de chemische, de laatste jaren hebben te zien gegeven komt nl. onvoldoende in de cijfers tot uitdrukking, aangezien de statistiek uitgaat van de vooroorlogse industriële structuur, en ook onvoldoende rekening wordt gehouden met nieuwe productie methoden en procédé's, zoals in de indu strie van kunststoffen en lichte metalen. Strikt genomen zouden de cijfers dan ook met enkele punten moeten worden ver hoogd. De cijfers van de afzonderlijke takken van industrie zijn voor de laatste maan den nog niet beschikbaar. De N.Z Z weet echter te melden, dat in Juni voor ener gie-opwekking het cijfer van 159 werd be reikt tegen 154 in Juni 1953. De productie van investeringsgoederen stond op 171 (162) en die van consumptie goederen op 133 (121). Hieruit blijkt, dat de productiestijging op het gebied van de consumptiegoederen sterker was, dan ten aanzien van Investeringsgoederen. De laatste tijd moet echter de conjuncturele verbetering ook merkbaar zijn geweest op het terrein van de kapitaalgoederenindu- strie, waarvoor een aanwijzing wordt ge vonden in de krachtige stijging van de staalproductie. (Van onze correspondent). Voor de Bredase rechtbank verscheen de 78-jarige A. H., beschuldigd van mis handeling van de 68-jarige W. M. te Baarle-Nassau, die aan de gevolgen over leed. Als een wrak verscheen de be schuldigde die verpleegd wordt in een gesticht te Oisterwijk voor zijn rechters. Hij kon zich nog slechts moeizaam be wegen en een oog is reeds blind. Van de feiten kan hij zich weinig herinneren. Hij had de alleenwonende goed bemid delde vrouw eens honderd gulden ge leend. Toen hij vernam, dat zij in een ge sticht zou worden ondergebracht, was hij er op 12 Maart 1.1. heengegaan om zijn geld terug te vragen. Zij liet hem 's middags terugkomen en toen zou zij geweigerd hebben haar schuld te beta len. A. H. is toen in drift ontstoken en heeft haar met een steen op het hoofd geslagen tot zij niet meer bewoog. Hij wist echter niet, dat zij overleden was. Twee psychiaters waren het in hun rapporten niet eens over de verantwoor delijkheid van een man op die hoge leeftijd, die bovendien reeds tweemaal een beroerte gehad heeft. De officier eiste tegen verdachte een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zeven maanden voorwaardelijk met de verplichting, dat de man zijn verdere leven zal doorbrengen in het gesticht te Oisterwijk. waar hij nu ver blijft, of in een soortgelijke inrichting. De derde divisie, in totaal 18.000 man, zal deze maand haar herhalingsoefeningen in West-Duitsland houden, ongeveer in hetzelfde gebied waar kortgeleden de grote internationale manoeuvres zijn gehouden. De divisie zal in twee gedeelten op komen en oefenen. Gisteren en vandaag komen in totaal 11.000 man onder de wapenen; de tweede ploeg komt op 18. 19, 20 en 22 November op en omvat 7000 man. Na enkele dagen in de opkomst centra vertoefd te hebben, gaan de troe pen de grens over. Door A. VAN RIXTEL S.C.J., Gevangenisaalmoezenier. Kiest dus, broeders, uit uw midden zeven mannen van goede naam, vol van den Geest en van wijsheid. Hen zullen we aanstellen voor deze taak, terwijl wij zelf zullen voortgaan met het gebed en de dienst van het woord. De vraav: „Tot wie richt zich eigenlijk het vermaan van het Mande ment?" schijnt op het eerste gezicht volkomen overbodig. Bij nader bezien blijkt zij echter een overpeinzing waard. Deze boodschap aan katholle* Nederland richt zich vooreerst tot alle katholieken in het algemeen, vooral waar het aandringt op medewerking aan de opbouw van een christelijke maatschappij, overeenkomstig de harmonie c ie ei estaan moet tussen persoonlijk en maatschappelijk leven. Vooits ie it zij zn i tot elke katholiek in het bijzonder, waar het er op wijst, dat Christus weliswaar tot de wereld moet worden gebracht door persoon ijke heiliging en persoonlijk getuigen, doch daarbij tevens vaststelt, dat de mens vooi zijn persoonlijke heiliging en vooral voor het apostolaat niet buiten maatschappelijke vormen kan. Vermeden moet echter worden, dat de taak van allen, de taak van iemand zou worden; en daarbij dient bedacht, dat deze nieuwe taak een nieuwe synthese van krachten vraagt. Bijzonder valt de nadrukkelijkheid op, waarmede de leken tot de verdere voorbereiding en doorvoering van de „nieuwe ordening" worden opgeroepen. Verwacht men hier te lande, ook waar het wereldlijke aangelegenheden betreft, wellicht teveel van de geestelijke lei ders en mag hierin een zacht vermaan beluisterd worden? Hoe het zij, de bis schoppen laten op dit stuk niet de min ste twijfel: Voor een goede samenwerking en een iui'ste doorvoering van onze sociale ge dachten is het zeker gewenst dat de Katholieken spoedig komen tot de op stelling van een breed katholiek sociaal program", (blz. 33). Doch: „Wij, uw bisschoppen moeten ons hier beperken tot het verkondigen van beginselen en het stimuleren tot daden. De Heilige Kerk heeft haar eigen zending. Zij stelt zedelijke beginselen en normen ook ten aanzien van 't sociaal- economisch handelen, maar zij moet df technische en concrete regelingen over laten aan hen, die daartoe in het maat schappelijk bestel bevoegd en geroepen zijn. Dit is dus de bijzondere taak van leken en speciaal van katholieke orga nisaties. In onderling beraad en met evenwichtige toepassing van de begin selen moeten zij concrete gestalte geven aan de sociale leer der Kerk", (bid. 34). En verder: „Vanuit de diepte van een doorleefd Christendom, voorgelicht en geleid door klare sociale gedachten, die buiten alle discussie staan of behoren te staan, moeten onze sociale leiders, onze sociologen, economen en politici, een sociaal programma kunnen ontwerpen, dat aangevoeld en begrepen wordt als een eigentijdse vormgeving van gerech tigheid voor allen", (bid. 33). Het is een dringende oproep tot een dringende taak, gericht tot de „leken, organisa ties, sociale leiders, sociologen, econo men, politici". Doch wie hunner moeten het doen en hoe? Het Mandement vraagt „onderling beraad", ter samenstelling van dit Katholiek sociaal program. Individuëlf werkzaamheid kan op dit gebied der halve slechts aansporend of verhelde rend werken. Doch „onderling beraad' kent vele mogelijkheden! De katholieke politici? Zij zijn talrijk en krachtig gebundeld. Zou „politiek beraad" binnen hun muren bevruchtend kunnen werken en het program baren? Het is overbodig deze gedachte verdei te vervolgen, bekend als het is, dat onze leidende politici afwijzend staan tegen over dit denkbeeld. Terecht m.i., want hoe vurig vanuit deze kringen ook naar „een breedopgezet sociaal program" wordt uitgezien, men beseft levendig, dat zo'n program, dat in eigentijdse vormgeving onze maatschappelijke idealen, volgens de richtlijnen van het Mandement, in synthese brengt, het werk moet zijn der katholieke gemeen schap zelf. De taak der katholieke poli tici is: dit program staatkundig te trans poneren en politiek te dienen, wetend, dat zij alleen langs deze weg hun partij in de gemeenschap, die zij op het poli tieke forum vertegenwoordigen, in hechte eenheid kunnen verankeren. De blik glijdt als vanzelf daarheen. En het is geen geheim, dat het in deze krin gen aan actieve belangstelling voor dit ontwerp allerminst ontbreekt. Doch hier treedt de onderlinge onafhankelijkheid als remmende factor op. Overleg tussen deze lichamen onderling geschiedt op bijeenkomsten van afgevaardigden met mandaat van committenten, met wie steeds ruggespraak nodig is. Zo opent zich voor ieder onderdeel van het pro gram een moeilijke en langdurige weg van instantie naar instantie en terug, waarvan het einde nooit te overzien is. Sprak de ervaring niet reeds haar waar schuwend woord? Vooral daar waar het niet zozeer gaat over het katholieke beginsel, als wel over de practische uit werking daarvan op de onderscheiden gebied van 't maatschappelijke leven??... Intussen spreekt hier nog slechts een deel der bezwaren. Welbeschouwd, zijn er twee andere punten, die vooraf aan de orde moeten komen: Vooreerst draagt het Mandement als titel: „De katholiek in het openbare leven" van deze tijd. Voor er nu sprake kan zijn van een katholiek program voor dit leven, zal men althans schetsmatig voor zich moeten hebben, wét het openbare omvatten wat als be horende tot het charitatieve, het spiri- tuële enz. als daarvan ónder- en op zekere wijze afgescheiden moet worden beschouwd Men zou dit kunnen zien als het in kaart brengen van het bouw terrein: In het Mandement zijn daartoe veel gegevens aangedragen, doch de verwerking ervan, blijft volgens het uitgesproken beginsel aan de be voegden en geroepenen overgelaten. En bij de kartering van het terrein behoort noodwendig een afbakenen van de delen, die min of meer een eigen een heid vormen. Vervolgens is het van niet minder be lang te weten, welke Katholieke organi saties op deze gebieden werkzaam zijn Want eerst dan zal vaststaan of en voor hoever er nog onontgonnen gebied is, waarvoor alsnog een nieuwe organisatie in het leven geroepen moet worden; of oude organisaties nieuwe vormen zullen dienen te vinden, zoals het Mandement wenst. Zijn aldus de levende bouwste nen, door grondige research en docu mentatie, geïnventariseerd, dan zullen zij op doelmatige wijze tot een levende synthese, d.i. tot een bewoonbaar, stijl vol tehuis moeten worden opgetrokken. Een synthese: waarin ieder onderdeel in dienstbaarheid aan het geheel zijn eigen plaats en taak overziet en vindt. Een oplossing van de steeds dreigende onvruchtbaarheid van het beraad, waar op wij hierboven schrijvend over het overleg der stands- en vakorganisaties —zijn gestuit, kan slechts worden ver wacht, indien vooraf aan twee voor waarden zou zijn voldaan. Vooreerst zal in de beraadsvórm een waarborg moe ten zijn gelegen voor een verantwoorde, d.w.z. representatieve en daardoor ge zaghebbende uitspraak over wat in elk der maatschappelijke sectoren aan ver langens en inzichten leeft. Niet minder noodzakelijk is vervolgens, dat dit ma teriaal door deskundige en vertrouwde handen wordt geschift, getoetst en sa mengevoegd, om daarna tijdig en hel der in deze samenvatting teboekge- steld te worden. Dat al dit voorbereidende werk, in zijn drie elkaar beïnvloedende onderdelen, onmisbaar is voor een vruchtbaar ter hand nemen van de „grootse taak", waartoe de Bisschoppen Katholiek Ne derland oproepen, zal dunkt ons evident zijn. Het kan niet overgelaten blijven aan vrijwilligers, want wie zou zich daartoe, zonder meer, gerechtigd en bevoegd achten? Hier is een scheppende daad nodig, die al^meen erkende be kwaamheden vooropzet, en die steunt op grondige research en documentatie. Het werkstuk, dat uiteindelijk beoogd wordt, is gelijk gezegd een breed opgezet sociaal program, dat enerzijds zich zeer zeker zal mogen tooien met de titel van katholiek te zijn, doch an derzijds zal moeten passen op de Neder landse samenleving, d.w.z. voor héél Nederland met zijn gemengde bevol king. Het zal dus nooit tot stand kun nen komen in wat, met schijn van reden, als een katholiek „onder-onsje" zou kunnen worden gelaakt. Het zal ge dragen moeten worden door het gezag van mannen van algemeen erkende be kwaamheid, die door hun positie in staat zijn tot een beraad in alle open heid, en overal waar mogelijk ook tot samenwreking met „andersdenken den" of „met alle positief gerichte krachten", zoals het Mandement bij herhaling zegt. Het zoeken naar de juiste gevolgtrek king uit deze overwegingen kan wel licht de gedachten terugleiden naar een oplossing, die zij het dan in andere verhoudingen de eerste Christenge meente vond. Toen de gemeenteleden van buitenlandse origine tegen de in Palestina geborenen begonnen te mop peren, deden, de met veel geestelijke arbeid overladen, apostelen naar aanleiding van de hun voorgelegde, eer ste sociale grief aan de verzamelde gelovigen het boven dit artikel vermel de voorstel. En met succes. Zeven man nen van wie Stefanus de meeste be kendheid verwierf werden gekozen en door de apostelen in hun ambt be vestigd. Getransponeerd op de hier bedoelde verhoudingen, zou men zich kunnen voorstellen, dat de meest gerede organi saties indien zij zich met dit denk beeld mochten kunnen evrenigen desgewenst in onderling overleg, aan de bisschoppen een groslijst van namen zouden voorleggen van degenen, die hunnerzijds niet als de voor hen meest voordelige, maar als de meest bekwame voor dit werk worden beschouwd, en dat de bisschoppen daaruit een zevental zouden roepen voor deze taak. Een gezamenlijk overleg der organi saties zou, voor het leggen van een voorlopige financiële basis voor het plan, zeker niet kunnen ontbreken. Dat daarbij op eventueel op gang- gebrachte initiatieven kan worden aan gehaakt, is vanzelfsprekend. Het getal van zeven, wordt geopperd, omdat het openbare léven veelzijdig is. Een zekere werkverdeling is onvermijdelijk en de coördinerende kracht van een president zeer gewenst. Misschien verdient het aanbeveling eerst deze president aan te trekken en zich met hem over de ver dere medewerkers in deze, laat ons zeggen: „Stefanuskring" te beraden. Een aantal hulpkrachten zal verder onmis baar zijn. Het ligt voor de hand, dat aan deze „Kring van zeven" na het voorberei dende werk tot een gelukkig einde te hebben gebracht de leiding zal toe vallen bij de geleidelijke opstelling en de gezamenlijke verwerkelijking van een volledig program. Verwacht mag ook worden, dat de „Kring der zeven" al doende de weg zal vinden, zo dat voorstellen, omtrent zijn definitieve vormgeving, samenstelling en werk zaamheden, stilaan hun beslag kunnen krijgen. Bij de organische opbouw van het „Maatschappelijk Tehuis", dat wij be hoeven, om de ons opgelegde sociale taak te kunnen volbrengen kan de architect, die na de inventarisatie en het aanvoeren der „levende stenen" tot het optrekken van een diep door dachte en groots opgezette „Nieuwe Maatschappelijke orde", onze krachten samenbundelt en richt, niet ontbreken. „Kiest dus, broeders, uit uw midden zeven mannen Moge dit droge „proza der verwerke lijking" iets hebben bijgedragen, om Katholiek Nederland mede op weg te helpen naar de maatschappelijke pre sentie, die de Bisschoppen van ons ver wachten op dit keerpunt in de geschie denis. Want onze taak is niet enkel groots; zij is ook zéér urgent. Wij mo gen onze kans niet missen! Daarom moeten wij. in hechte eendracht met durf en voortvarendheid, ons beste intel lect en onze hartelijkste toewijding sa- menleggen, om de gestelde taak ten uitvoer te leggen., in Nomine Domini. 'sGravenhage Oct, 1954.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7