BOEKEN, TONEEL EN FILM Boeken, die iedere katholiek moest bezitten 1 .Stad op Wielen", een Neder landse smalfilm Het geloof en de simpele vroomheid Springtij op de wipplank „Niet iedere soldaat sneuvelt „Zuicl-Afrika land van goede hoop Het welvaartsprobleem in Zuid-Italië „Op zoek naar de horizon Juliana Region(1954) De landarbeiders in Nederland „Nieuwe sprookjes uit alle landen i Met de camera in het woonwagenkamp bij Maastricht ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 PAGINA 10 Door Job Sytzen Uitg. A. W. Sijtliof, Leiden.) Km tori in Jirhto InnioBurns en Gracie AIlen zien eerliJk §ezesd (De vroegste ontdekkingsreiziger der mensheid door Paul Herr- Vrijman Uitg. W- de Haan, Utrecht ivoorden van Portland Mason stunt „Filmforum" Blauw bloed als reclame- O Spijkers op laag ivater 1 het niet, dat het hier een geheel nieuwe en zeer mooie vertaling betreft van het dikwijl? zeer simpele, haast kinderlijke Latijn, dat, naar vrijwel algemeen wordt aangenomen, Thomas a Kempis in de eer ste decennia van de 15e eeuw schreef. Een werkje, dat door de vertaling in otro- phische vorm, waarbij het rhythme en de muzikaliteit van de oorspronkelijke tekst dicht benaderd worden, de vroomheid van de toenmalige christenen in al haar over tuiging en kinderlijke eenvoud voor ons plaatst. K.— N.a.v. „Het geloof van de katholiek", door dr N. G. M. van Doornik M.S.C., De Het moet gezegd worden, dat deze roman de lezer zeer sterk doet voelen de ontberingen, die vele Nederlandse jongens in Indië geleden hebben. Wij ge loven ook niet, dat de situaties, hoe 17 ORT NA ELKAAR kivarn dezer dagen in de serie pocket- books, die tezamen de „bibliotheek voor het katholieke gezin' willen vormen, alswel in die andere reeks van kleine boekjes, die reeds een grote bekendheid heeft verworven, een werkje uit, dat een zuiver godsdienstig karakter draagt. Wij meenden er daarom Zonnewijzer en „De navolging van ciiris- J I 7*7 r r 7 7 J 7 77 tus", door Thomas a Kempis, vert, dr P. goed aan te doen, deze beide boekjes tegelijk onder de aandacht te A. h. j. Merkx, Prismareeks. Uitgaven brengen. En het verheugt ons, dit te kunnen doen, want zowel het van Het Spectrum te utrecht. kleinood, dat gevormd wordt door „De Navolging van Christus alswel een beknopte, doch niettemin volledige en daarbij in duidelijk te doorschouwen bewoordingen opgebouwde verhandeling over „Het Geloof van de Katholiek", mag in geen enkele boekenkast van de mens, die het meent met het wondermooie, éne ware geloof, dat hij belijdt, ontbreken. Door prof. dr P. Serton üitg. G. A. Boom en Zoon, Mep pel) Elk tot dusverre in de Terra-bibliotheek verschenen boek beantwoordt aan hoge wetenschappelijke en tegelijkertijd popu laire eisen. Zo ook weer dit boek over Zuid-Afrika, cJat de schrijver een land van goede hoop noemt, maar dat tegelij kertijd voor ons, Europeanen, een land is, welks politiek jegens de kleurlingen, de bekende apartheidspolitiek, ons voor heel wat raadselen en derhalve ook on- en wanbegrip stelt. Het is dan ook begrijpelijk, dat prof. dr Serton, die tientallen jaren de problemen, welke met grote rassenverscheidenheid in één land onverbiddelijk samenhangen, ter j;iv' tl tol o lil- nou ic lliutc een beetje op tegen hun aanstaande tele- (Door H. Tazieff Uiig. H. P Leopold, Den Haag) Een boek over vulkanen, in een pret tige stijl geschreven en berustend op persoonlijke ervaringen van de schrijver, een geoloog van professie, die er op een goede dag toe kwam, van vulkanen spe ciale studie te maken Hij vertelt zijn ervaringen op prettige wijze en vlecht er wetenschappelijke bijzonderheden door heen Het resultaat is, dat men onge merkt een goed idee krijgt van hetgeen een vulkaan is Een aantal verklarende noten achterin en een overzicht van vul kanen en vulkanische ge teenten com pleteren het boek, dat aldus een kleine vraagbaak is. nis nemen. rauw ook beschreven, overdreven zijn piaatse zeif heeft kunnen bestuderen; die 59 (Door dr ir M- J. Boerendonk - Uitg. J. Valkenburg, Echt) lijk iedere katholiek moest bezitten, na melijk de „Navolging van Christus". Wij zouden het overbodig vinden, nog iets over dit na de Bijbel meest gelezen boek der gehele christenheid te zeggen, ware „Het Geloof van de Katholiek" is in feite een omwerking van een reeds eer der verschenen geschrift van dr N. G. M. van Doornik MSC. Dit andere boek heet te „Kleine Triptiek van het Godsrijk". Nu kan men over het zo rijke en gescha keerde katholieke geloof ongetwijfeld vele dikke boeken vol schrijven, doch een godsdienstig boek, dat de grote massa wil bereiken, stelt bepaalde eisen. Het moet niet te groot van omvang zijn, het moet niet te ingewikkeld zijn wat de materie betreft en vooral moet het in een een voudige, makkelijk aansprekende taal zijn geschreven. Met deze eisen heeft pater Van Doornik rekening gehouden, want maim, Ned. bewerking van Jan hij wilde ongetwijfeld met dit boek zo veel mogelijk mensen bereiken. Van een drieweekse studiereis in Zuid Italië en Sardinië is dit uitzonderlijk goed verzorgde boekwerkje van de di recteur van Grond en Pachtzaken ten Departemente van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening de weerslag. Niet alleen de vakman maar ook de leek die omtrent de problemen die hier aan de orde worden gesteld voorlichting zoekt zal er met veel belangstelling van ken en men ontkomt niet aan de indruk, dat veel leed overbodig is geweest. Duide lijk wordt ook gemaakt, dat een goed meeleven van het thuisfront onze sol daten in de tropen morele kracht gaf. Maar juist op dit punt lijkt ons dit ver haal sterk eenzijdig gekleurd, omdat het alleen vertelt over vrouwen en verloof den, die niet trouw bleven, terwijl toch velen zich zeer heldhaftig en moedig gedragen hebben. Ook ten aanzien van het leven van de soldaten in Indië, ziet de auteur alleen de lelijke kant met een voorkeur voor pikante avonturen. Het is zeker geen boek voor jonge men sen en wij geloven, dat menigeen, die de strijd in Indië heeft meegemaakt, een zekere ergernis niet kan ondz truk- ken, omdat het boek nalaat te wijzen op standvastigheid in een goed levens gedrag, alsof die niet evengoed is be toond. Ook van de Nederlandse families in Indië, die militairen aan huis ontvingen, wordt geen erg fraai beeld opgehangen. door een voortdurend contact met allerlei soorten moeilijkheden op dit gebied een Inzicht heeft verworven, dat de buiten staander steeds zal moeten missen, bijna een kwart deel van dit, zoals in deze reeks steeds het geval is, prachtig uitge geven boek van een 280 duidelijk gedruk te bladzijden, aan alle kwesties, welke met het rassenprobleem en dus met de apartheidspolitiek verband houden, heeft gewijd. Een bovendien zeer interessante lectuur, welke veel opheldert van hetgeen ons vaak onbegrijpelijk voorkomt. De co lour-bar, de kleurslagboom. wordt in dit boek in elk geval voor ons veel begrijpe lijker. Dit is echter slechts een deel. zij het een belangrijk deel van prof Sertons werk. Hij schrijft, en hoe prettig, over het land. over de bewoners, over de poli tieke organisatie, over de welvaartsbron nen, over de geestelijke krachten Om te besluiten met een hoofdstuk over de be tekenis van de emigratie van Nederlan ders naar Zuid-Afrika met een uiteenzet ting over de voordelen en de moeilijkhe den, welke de immigrant in zijn nieuwe vaderland zal ervaren. Een belangwekkend boek, dat de kennis van de lezer zal verrijken. (Door D. Wijnbeek Uitg. HollandiaBaarn Opnieuw is een jaargang verschenen visie-uitzending met. Portland Mason, de vroegwijze, zesjarige dochter van filmstel James Mason. „Als ik het wel heb", aldus Gracie Al len, „gebruikt dat kind zulke lange woor den, dat je één ervan in stukken kan hak-, ken en genoeg stof tot conversatie over houden voor de hele verdere dag". Toen men Portland Mason op haar beurt vroeg, wat ze van Burns en Allen dacht, antwoordde ze; „Ze zijn vast erg geestig, maar kleine meisjes zoals ik begrijpen de grappen van grote mensen niet". Twee-en-twintig prinsen, 24 prinses sen, drie aartshertogen en drie aartsherto ginnen zijn uitgenodigd voor de Broad- way-première van de film „Desiree", waarin Marlon Brando en Jean Simmons de hoofdrollen spelen. Plus nog eens 28 graven, 19 gravinnen en Lady Iris Mount- batten, de achterkleindochter van konin gin Victoria van Engeland- Hollywoodse publiciteitsagenten hebben deze „stunt" bedacht. Het enige nadeel is, dat, op een enkele uitzondering als Lady Iris na, niemand in New York ooit van al deze adellijke dames en heren heeft ge- gehoord. van de beste foto's rond het Koninklijk „Honger lijden voor de kunst is prach- gezin verzameld, zoals reeds van 1948 tig, maar je moet het niet overdrijven Het af en telken jare een collectie is uitge- is era mnni PPtriPo on antic+ialj' af en telken jare een collectie is uitge geven. Het geheel omvat reeds meer dan 500 foto-reproducties. In de nieuwe jaargang dezer Oranjekroniek valt een byzondere variatie op. j" De dikwjjls ontstellende geloofsafval in onze tijd is een zorg van het bestuur der Kerk. Welke zijn de oorzaken van dit moedwillig of „zo maar" afdwalen van het geloof, dat we als kind leerden kennen? Het zjjn er verschillende, doch de voor naamste is wei het gebrek aan kennis van het geloof dat ons als kind met zijn grote schoonheid en zijn geruststellende zekerheid omgaf. Daarom zijn boeken, die men niet slechts lezen kan, doch die men om de uiterlijke vorm ook wel lezen wil, boe ken, waarin men niet vastloopt in een web van dorre geleerdheid, broodnodig. Het Geloof van de Katholiek nu kan men niet alleen lezen door de taal, waarin het geschreven werd, doch men zal het, een maal begonnen zijnde, ook geheel willen lezen, omdat men al spoedig gepakt wordt door de klaarheid, waarmede over het katholieke geloof, over de rijpheid en volheid van Christus leer verteld wordt. Op deze wijze leert men, wanneer men slechts zeer ten dele godsdienstonderwijs gekregen heeft in zijn jeugd, de innige diepte van ons geloof en de overweldi gende grootheid en liefde van God her kennen en beter kennen. En hoe meer men leert kennen, hoe meer men gaat liefhebben. Met het lezen van dit waar devolle boekje uit de Zonnewijzer-reeks krijgt ook de ontwikkelde leek een nog beter inzicht in datgene, wat hij gelooft en wordt bovendien zijn geheugen waar nodig opgefrist. En tenslotte zal degene, die zoekende is, wanneer hij dit boekje onder ogen krijgt, verlost worden van zijn onbekendheid met dit geloof, waar voor 'wij niet dankbaar genoeg kunnen zijn, hij zal gaan nadenken, misvattingen zullen verdwijnen en wellicht mede door dit boekje uiteindelijk zijn bestemming leren zien. Nogmaals, een waardevol boekje, dat velen terug zal brengen naar de Kerk, dat velen nog gelukkiger zal maken dan zij al zijn, dat ook de oudere jeugd, onder wie de behoefte dikwijls zo groot is, hopelijk zal bereiken en dat daarnaast menigeen zal helpen de juiste weg door dit leven te vinden. Bij dezelfde uitgever verscheen in de Prismareeks een ander boekje, dat eigen- Een populair geschreven boek over een aantal perioden der beschavingsge schiedenis, waarin wordt verteld, hoe het mensdom de eerste schreden zette op de weg naar hogere ontwikkeling en technische vooruitgang. Op deze weg speelde het avontuur een grote rol en hieraan wordt bijzondere aandacht be steed, hetgeen aan de leesbaarheid van dit fraai geïllustreerde boek ten zeerste ten goede komt. Hier en daar moet men, wat Herrmann schrijft, met een korreltje zout nemen en ook de critische zin dient, af en toe aan het werk te worden gezet. Dit neemt evenwel niet weg, dat men de verschillende hoofdstukken met belang stelling leest. Het is prettig, dat de schrijver het verleden zich aan het he den doet spiegelen en daarbij gezorgd heeft, up to date te zijn. Dit verhoogt de actuele waarde van het boek. Het laat zich lezen als een roman. WERELDNIEUWS is erg mooi actrice en artistiek te zijn, maar je moet een goede naam en geld achter je hebben". Mary Scott, van wie deze woorden af komstig zijn, kan met gezag spreken. Ze is de vrouw van Sir Cedric Hardwicke. Ze is het meisje, dat eens uit een club is gezet, omdat ze een lange pantalon droeg (en. dat nog wel in het hoogst onwaar schijnlijke gezelschap van Graham Gree ne), En ze is een actrice, die op het ogen blik haar Londense debuut maakt in „The ,T, r-r TT/ ij Gil"l Dn the Via Flaminia" („Niet veel (Door prof. dr E. WHofstee e.a. bijzonders, maar je moet toch èrgens mee Tliia 1 nnrlhnuu- aennnillisch beSinnen"). „Toen ik in Hollywood was, LJitg. Lanabouw-economiscn „u ruim acht jaar geleden en niet al t(j Instituut, Den Haag) best boerde in de films, ontmoette ik Ce- 8' drie" vertelt Mary. „Hij gaf me een goede Onder de titel "Een beroepsgroep in raacl- „Ga naar New York. Dat is de plaats beweging" verscheen het rapport be- voor een man en een loopbaan". Dus ging treffende het onderzoek naar aantal, naar New York en leed er honger", ontwikkeling en de sociale positie „En wat deed je toen?", luidde de van de landarbeiders en de seizoenwerk- nieuwsgierige vraag, lieden in de landbouw, in de zeekléi. in „Ik volgde Cedncs advies op en trouw de weidegebieden en de veenkoloniën. de hem, natuurlijk De thans 28-jarige Mary Scott is eens sigarettenverkoopster geweest in een Hol- Voor iemand, die millioenen dollars lywoodse nachtclub. „Het is veel prettiger krijgt uitbetaald om zich te laten filmen, Lady Hardwicke te zijn. Als ik Sir Lau- aldus hadden we onze trouwe lezers reeds rence Olivier ontmoet, maakt hij een die verleden week willen vertellen, heeft pe buiging, kust m'n hand en noemt me Bing Crosby er een merkwaardige afkeer „Mylady". Welk meisje zou daarover niet van om voor een portretfotograaf te po- verrukt zijn. Eerst was ik erg naief. Cedric zei, dat Aan de in Hongarije geboren regisseur Michael Curtiz is de eer te beurt geval len, de eerste VistaVision-film te maken. Michael Curtiz is in de wereld van de „White Christmas", eerste Vista Visionfïlm Michael Curtiz, niet de eerste de beste Edith Head, winnares van vele Oscars Billg Crosby: „M'n zoons op college vroegen om cell film niet de eerste de beste Hoewel nie mand hem ooit van bijzonder artistieke portret van de ouwe heer Honger lijden voor de kunst is aspiraties zal durven beschuldigen, heeft prachtig— Maar je moet' t niet overdrijven Vier ridders ih ^nmeree/lerfe^glsS^'^hnflts. bazing kunnen indeHken van" de Para één film Alleen de Ronde Tafel ontbreekt nog Lange „Yankee Doodle Dandy", Mildred Pierce", mount-fotograaf, toen enige tijd geleden „Life with father en „Casablanca welke tijdens de verfilming van Irving Berlin s laatste hem jaren geleden een Oscar voor In de Hollywoodse studio's van Para mount, waar hij al meer dan twintig jaar voor dc camera's heeft gestaan, weet dan ook iedereen te vertellen, dat de portret fotograaf erg gelukkig is, als hij Bing ééns in de vijf jaar voor zijn toestel krijgt. Tenslotte geeft zelfs de ijverigste foto graaf het op om Bing naar de portret studio te lokken en dus krijgen Bing's bewonderaars steeds dezelfde oude foto's van de „Kreuner" te zien. Men zal zich dus gemakkelijk de ver- (Van onze film redacteur) Tegen Kerstmis van dit jaar zal het Nederlandse pu bliek door de film „White Christmas" voor het eerst ken nis kunnen maken r7i7 j 7-. 7 mct 't VistaVision- (Verzameld door Antoon Looien systeem Uitg. J. Philip Kruseman, Den Haag) In een gelijke uitvoering als de bundel „Sprookjes uit alle landen" verscheen een boek dat men als het vervolg kan be schouwen Uit de onuitputtelijke schat van sprookjes uit Egypte, Corsica, Pèrzië, China, Madagascar en vele andere lan den selecteerde Antoon Coolen een nieuwe serie van twintig die de sprookjesliefheb ber wederom confronteert met zeer ver schillende sprookjesstijlen van het volks sprookje en het legendarisch verhaal tot het Chinese kunstsprookje. Dat deze liefhebbers zich vooral ondei de jonge kinderen zullen bevinden lijkt ons onwaarschijnlijk. De meeste van de ze sprookjes richten zich tot volwassen mensen die echter, wanneer zij van pure fantasie houden, er hun hart niet minder aan kunnen ophalen dan bij de eerste reeks het geval was. De uiterlijke verzorging, met de teke ningen van Rie Reinderhoff, is wederom bijzonder geslaagd. van Para mount. het jongste wapen in de oorlog rond '4 grote doek. De voornaamste voordelen van dit nieuwe systeem, waarover we reeds uitvoerig hebben geschreven, zijn: 1. Een scherper beeld door te foto graferen op een groter negatief, dat later wordt ver kleind; 2. Mogelijkheid tot aanpassing aan elk formaat doek hoog, breed, laag of kolossaal zon der versluiering van het beeld; zijn regie opleverde. Toch was het een hele eer, dat Paramount hem de regie over haar eerste VistaVisionfilm „White Christmas" toevertrouwde en Curtiz heeft hard gewerkt om zich die eer waardig te tonen. Het verhaal van „White Christmas" ge ïnspireerd op de gelijknamige „song" van Irving Berlin, speelt zich af in de theater technicolórfilm „White Christmas" zijn telefoonbel overging en een stem tot hem zei: „Hallo, nier Crosby. Ik kom direct naar je toe om een paar foto's te laten maken". „O ja?" antwoordde de ongelovige foto graaf. „Nou, hier is Rembrandt, maar ik schilder vandaag niet, want ik heb m'n vrije dag." Een paar minuten later echter stapte Edith Head, winnares van vele Oscars met haar mode wereld. zodat er volop wordt gedanst en Crosby bij hem binnen. Hij had zelfs een gezongen. Maar de geschiedenis is ook vermengd met een tikje droefheid, niet hartverscheurend, maar hartverwarmend. De hoofdrollen in deze „super-musical" in technicolor worden gespeeld door Bing Crosby, Dannay Kaye, Rosemary Clooney en Vera-Ellcn. Nu is veelzijdigheid altijd één der voor naamste eigenschappen geweest van Mi chael Curtiz, die alle soorten films heeft geregisseerd van Wild Westfilms en mu ziekfilms af tot tragedies toe. Voor Cur tiz, die eens zelf op een balletschool is geweest, was het daarom niet moeilijk, Danny Kaye en Vera-Ellen leiding te ge ven bij de ingewikkelde passen van een dans, die tevens een dramatisch hoogte punt m de film vormt. Een zeer belangrijke medewerkster aan deze film is Edith Head, op wiet schoor steenmantel een half dozijn Oscars prij ken. die ze heeft gewonnen met haar ont werpen voor de damestoiletten in een aan tal van Hollywood's voornaamste films. Voor het eerst in haar langdurige loop baan heeft Miss Head ditmaal ook heren- costuums getekend voor Bing Crosby en extra overhemd, das en colbertje bij zich om zich te verkleden. „Vooruit maar, jongens", klonk het op gewekt. Natuurlijk rustte de fotograaf niet, eer hij er achter was, wat Bing tot dit onver wachte bezoek had bewogen. „Wel", bekende hij, „m'n zoons op col lege hebben geschreven om een portret van de ouwe heer voor hun slaapkamer. Ik heb de foto's in het archief eens nage keken en kon mezelf nauwelijks herken nen. Zo zag ik er jaren geleden uit. En plotseling kwam ik tot de ontdekking, dat ik het inderdaad was, jaren geleden. Daarom ben ik nu hier". Binnen een uur waren meer dan hon derd foto's van de populaire filmster crooner genomen. „Ik heb van m'n leven niet zo vlug gewerkt", gaf de Paramount-fotograaf later toe. „Maar ik moest wel. Er is een geweldige vraag naar portretten van Crosby en ik zal hem wel niet meer te zien krijgen, voordat hij karakterrollen van 80-jarige oude heren speelt." Gene Kelly, danser, choreograaf, scena- ik een nieuwe mantel moest kopen en ik vroeg: „Welke kleur?". „Nerts, natuurlijk, kleine dwaas", luidde zijn antwoord. Sindsdien ben ik ouder en wijzer gewor den". Sir Cedric Hardwicke vindt het prach tig, dat zijn vrouw als actrice optreedt. „Mijn zoon Edward staat op het ogenblik op de planken Dus moeten ze me samen zo'n beetje kunnen onderhouden. Dat zou weer eens wat anders zijn. In mijn tijd heb ik twee regeringen onderhouden; de Britse en de Amerikaanse" Sir Cedric speelt een rol in de film „Richard UI", die op het ogenblik in En geland wordt gemaakt. Zijn medespelers zijn Sir Laurence Olivier. Sir Ralph Ri chardson en Sir John Gielgud. Op de vraag, hoe hem dit beviel, antwoordde de vierde ridder: „Het enige, wat we nog nodig hebben, is een ronde tafel". In het jongste nummer van „Filmforum" neemt R. F. Bordewijk het pleidooi, dat dr J. M. L. Peters tijdens dc filmstudie week in Utrecht ten behoeve van een au tonome filmkunde heeft gehouden, onder de loupe, terwijl H, Wielek zich in een overzicht van Fritz Langs loopbaan af vraagt, of deze cynische filmer zich ter- wille van het geld cynisch heeft neerge legd bij wat zijn opdrachtgevers van hem eisen. l?n OverWiit-hoM ontwerpen, in conferentie met Danne Kaye over een door Danny Kaye, die ieder ongeveer twintig rijver en regisseur heeft de pers een van Speciale pró haar ontworpen costuum, dat hij zal dragen m „White verschillende costuums in deze kleurige rmschnjver en regisseur, heeft de pers_een jectie-apparaten in Christmas", de eerste Vista Visionfilm van Paramount naar films zullen^ de bioscopen. de gelijknamige song van Irving Berlin. Het is de cultureel adviseur van de N.C.B., namelijk de heer E. van Eyndhoven, die in het Juni-nummer van het W.K.A.-blad de wapenen opneemt tegen het spel „Springtij" van L. Lockefeer. Ondanks het feit, dat dit stuk een groot succes bleek, durft van Eyndhoven het een draak te noemen zonder meer. Mijns in ziens heeft van E. hier groot gelijk in. Het grote succes van het stuk zegt hieromtrent niets. Zovele dra ken kunnen op een groot succes roemen. De heer van E. probeert zijn stelling ook te bewijzen. Maar hierin gaat hij m.i. te ver. Hij wil te veel bewijzen. Dit is de grote fout van zovele critici, di^ de draken te lijf willen gaan. Zij komen aandragen met allerlei nietszeggende dingen, om toch maar vooral goed te doen uitko men, dat het stuk een draak is. Maar met die nietszeggende dingen bewij zen zij niets. Zij blijven er mee aan de oppervlakte en overtuigen nie mand. Nogal logisch dat zij dan een felle tegencritiek krijgen. In dit geval neemt de schrijver van Springtij zelf de pen tegen de heer van E, ter hand (in het Juli-nummer van het W.K.A.-blad). De heer van Eyndhoven begint bij voorbeeld zijn critiek met de vol komen nietszeggende volzin: „Voorop zij gesteld, dat men toneelstukken met vele aanwijzingen omtrent de gemoedsbeweging van spelers in het algemeen kan rangschikken onder de categorie „Draken". Vanzelfsprekend komt nu natuur lijk de schrijver aandragen met massa's voorbeelden van wereldbe roemde stukken, waarin men ook vele aanwijzingen vindt omtrent ge moedsbeweging. Dit schijnt dus geenszins een specifieke eigenschap van draken te zijn. Ik voor mij meen, dat dit veeleer een specifieke eigen schap van de een of andere schrijver is, of het hier nu een drakenschrijver betreft of een schrijver van stukken, die wereldtiteratuur blijken te zijn. Het is toch nogal vrij duidelijk, dat teksten tussen haakjes niet het to neelstuk uitmaken. Ik ben het van de andere kant met de heer van Eynd hoven eens, dat men door de tekst tussen haakjes dikwijls gewaar schuwd is. Maar dit is zo bijkomstig, dat men dergelijke dingen niet eens naar voren moet halen bij het be strijden van draken. Door de vele bomen gaat men tenslotte het bos niet meer zien. Zo sleept -de heer van Eyndhoven nog veel meer materiaal naar voren, waarmee hij niets bewijst. Hij noemt springtij bijvoorbeeld ook een draak om de gezwollenheid van de tekst. En haalt hier twee uitdrukkingen naar voren, die deze gezwollenheid van het stuk zouden moeten bewij zen. Namelijk: „Wrekende hand Gods" en „Kind van de zonde". En weer komt de schrijver van het stuk in zijn tegencritiek natuurlijk aan dragen met tientallen gelijkwaardige uitdrukkingen in veel geprezen stukken. Maar bovengenoemde uit drukkingen zeggen toch ook niets omtrent de gezwollenheid van de tekst. En zelfseen gezwollen tekst houdt nog niet altijd in, dat een stuk een draak is. Als men draken wil bestrijden, moet men geen spijkers op laag water zoeken. Men denkt, dat een critiek zo erg gemakkelijk geschreven is, maar dat is niet waar. Men moet wel dege lijk met een glasheldere argumente ring voor de dag komen. Een stuk kan een draak zijn om zijn inhoud of om de uitwerking van de inhoud. Is het om beide redenen een draak, ja dan is het wel een hopeloze draak. Nu moeten wij toegeven, dat de heer van Eyndhoven in zijn critiek op „Springtij" wel degelijk aangeeft, waarom dit stuk in werkelijkheid een draak is. Hij geeft de inhoud, de intrige en de neven-intrige van dit stuk en toont hierbij aan, dat deze onaanvaardbaar onhoudbaar is. Een dergelijke inhoud bewijst voldoende de drakerigheid van het stuk. En dan kan de suggestieve uitwerking mis schien nog iets redden, het stuk redt zij niet. Als de heer van Eyndhoven het hierbij gelaten had en dit des noods nog wat meer had uitgediept, dan had de schrijver van het stuk weinig tegencritiek kunnen leveren. Want dan had hij moeten bewijzen, dat deze inhoud wel heel aannemelijk was. Maar nu komt de heer van Eynd hoven met nog tientallen andere nietszeggende dingen naar voren, die de schrijver in een uitvoerige tegen critiek natuurlijk stuk voor stuk ont zenuwt, en waar het omgaat, wordt verdoezeld. Zodat de heer van Eynd hoven in zijn antwoord op deze te gencritiek het betreuren moet, dat de schrijver wel ingaat op de tientallen nietszeggende bezwaren tegen dit stuk, maar 'niet op het hoofd-be- zwaar: n.l. de intrige (en nevenin trige). De schrijver heeft groot gelijk, dat hij hier niet op ingaat. Maar de heer van Eyndhoven had hem geen kans moeten geven om op allerlei kleine (misschien zelfs wel heel persoon lijke) bezwaartjes in te gaan, die gemakkelijk te ontzenuwen waren. In zijn tegencritiek, waarin de schrijver (L. Lockefeer) niet in het minst bewijst, dat zijn stuk geen draak zou zijn, hoeveel loftuitingen hij ook aanhaalt van dankbare toe schouwers en verenigingen, snijdt hii ook het probleem van de draken aan. Hij raadt het W.K.A. sterk aan de strijd eens aan te binden tegen de „morele" draken, die ons uit heidense milieu's worden toegeschoven en de mentaliteit van ons volk vergiftigen. Van Eyndhoven antwoordt hem, dat hij het hierin met Lockefeer vol komen eens is en dat deze strijd veel voornamer is dan de strijd, die mo menteel woedt tegen de vrij onschul dige draken. Dit betekent natuurlijk niet, dat men de vrij onschuldige draken dan maar met vlag en wimpel binnen moet halen. Toch ben ik wel eens bang, dat wij in onze strijd tegen de vrij onschuldige draken te ver gaan. Alles heet zo gauw draak te genwoordig. Een beetje volksrstuk zal wel een draak zijn. Maar heeft Lockefeer m.i. groot gelijk, waar hij schrijft, dat ons amateur toneel op de allereerste plaats volks toneel is en moet zijn. Maar een volks-stuk behoeft nog geen draak te zijn. De critiek echter tegen de on schuldige draken is zo scherp en fel geworden, dat het wel lijkt alsof sommige schrijvers en uitgevers bang geworden zijn, om gewone stukken te schrijven en uit te geven. Het gaat er bijna op lijken, alsof er geen goed stuk meer verschijnt tegenwoordig. De uitgevers brengen niets meer dan draken en rommel op de markt, zo heet het. Zou het misschien aan de critiek te wijten zijn, dat een katho lieke uitgever, als Kinheim, de laat ste jaren zijn toevlucht neemt tot het uitgeven van stukken als: „Tramlijn Begeerte", „De dood van een han delsreiziger" en „Kleine Sheba kom terug"? Als dit waar is, weten wij precies op welke weg wij zijn met onze critiek. Door onze strijd tegen de onschuldige draken werken wij dan de „morele" draken in de hand. Ik ontving deze week nog een brief van een onzer lezers, waarin hij mij wees op de dikwijls zo grote positieve waarden van vele veroordeelde dra ken. „Wat een opofferende naasten liefde en goede menselijke eigen schappen komen daarin'niet dikwijls naar voren". En dit is ook zo. Dit mogen de critici niet uit het oog verliezen. Hoewel de stukken misschien zeer primitief zijn, kunnen zij voor het volk toch hun waarde hebben. De meeste van hen danken hun groot succes toch ook niet aan niets. "dragen Bovendien heeft ze lesje gegeven in de kunst van het diplo- ool'de" prachtige toiletten van Rosemary matieke antwoord. Men vroeg hem naar Clooney en Vera-Ellen ontworpen. zijn meest geliefde danspartner in de De vórige week plaatsten we de nieuw- film. Was het Rita Hayworth, Judy Gar- ste foto van Bing Crosby. Aan deze foto land, Cyd Charisse of Vera-Ellen? was een hele geschiedenis verbonden, die echter door een combinatie van plaatsge brek en misverstand niet in de krant is gekomen, ofschoon er wél in de koppen boven het wekelijkse filmnieuws melding van werd gemaakt. Heel diplomatiek noemde Kelly, alle veronderstellingen negérend, de naam van Fred Astaire. De laatste maal, dat die twee samen hebben gedanst was in 1945 in „Ziegfeld Follies"- De Amerikaanse komieken George Gene Kelly diplomaat (Van onze correspondent) Zoals bij vele plaatsen in ons land, ligt ook in de landelijke omgeving van Maas tricht een woonwagenkamp. Maar dan een kamp, dat een unicum van moder niteit is. Toch is dat niet altijd zo ge weest. Ook het Maastrichtse kamp her bergde mensen, die door de gewone bur gers werden gemeden en die door hun vuilheid weerzin wekten. Dat verschil is te danken aan de on vermoeide, altijd goed gehumeurde pater J, J. Belt, S.C.J. en om te laten zien, dat deze mensen in de grond precies eender zijn als ieder ander, en tevens om te to nen, hoe met goede wil en steun heel veel is te bereiken, is bij hem het plan gerijpt een film van hen te laten maken in hun eigen omgeving. Pater Belt stak zijn licht op 'bij de Lim burgse Smalfilmclub en vond de heer J. Claassens bereid een film in het woon wagenkamp te maken, hoewel ook bij deze goedwillende filmenthousiast ter stond de vraag rees: als ze me maar niets doen! Zo zat er ook bij hem de angst voor de bewoners en hun omgeving in. Maar pater Belt kent zijn kampbewo ners. Hij wist de heer Claassens gerust te stellen en de opnamen begonnen. Dat was een grootse gebeurtenis voor de be woners en het gevolg was, dat iedereen op de film wilde. Op een avond vond de heer Claassens alle banden van zijn auto leeg. Een represaillemaatregel van een stel jongelui, die niet naar hun genoe- Ons streven blijft natuurlijk: ver- gen op de film waren gekomen. Maar bij antwoorde spelen. Maar laten wij in deze minder prettige manifestatie is het onze strijd tegen de huidige draken gebleven en Claassens heeft aan zijn film, altijd een open oog houden voor het K^kt volk voor wie uiteindelijk de stukken ve^dÓor Brunklau? en de toe geschreven wordem werden vervaardigd door Geróme vier muren te houden, maar nu marcheert alles uitstekend op de school met haar 70 kinderen en 50 kleuters in de fröbelklas. Met voldoening vertelt pater Belt van het bezoek aan het Lof en van de aan biddingsuren. „Het zijn enige mensen", zegt hij met een dankbare glimlach. Jaarlijks trekt een processie uit het kamp naar Banneux en hun eigen proces sie is de hoogtijdag. Dan wordt er gesierd en gepoetst en na afloop, als in elk dorp, gefeest en gedanst. Aan de ontwikkeling van de vaders en moeders van de 60 gezinnen, die het kamp £jlllHOllSl(lSt €ll tl OlS bevolken, wordt eveneens de nodige aan- dacht besteed. Er zijn contact-avonden, er worden naaicursussen gegeven, enz. Er wordt nog steeds hard gewerkt in het kamp bij Maastricht, want het doel is nog lang niet bereikt. Door deze ge slaagde film over het leven van de woon- wagenmensen en over wat onder hen reeds is bereikt, wil pater Belt belang stelling wekken om zijn werk te kunnen voortzetten. Veertien dagen geleden is de film voor het eerst vertoond aan de kampbewoners zelf. Ze waren enthousiast en trots, want deze film laat zien, hoe ze zijn in hun doen en laten. Hoe ruw ze uiterlijk ook lijken, ze zijn erg gevoelig en voelen zich spoedig gegriefd en verkeerd begre pen. Wat er met toewijding en geduld is te bereiken, toont pater Belt duidelijk in deze film en wat in het Maastrichtse kamp kon tot stand komen, moet ook el ders mogelijk zijn, op het gebied van het onderwijs zowel als op dat van het ker kelijk leven. In het begin viel het niet mee die vrijgevochten kinderen tussen Gisteravond heeft in de Redoutezaal te Maasstricht de officiële première van de film plaats gehad, waarbij mevr. ba ronesse Michiels van Kessenich een in leiding heeft gehouden. Aa de processie wordt er gefeest en gedanst in het woonwagenkamp bij Maastricht. Beeld uit de smalfilm „Stad op Wielen" van J. Claassens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 10