Juliana-kanaal te klein voor wassende goederenstroom Het donker is licht genoeg Tannhauser" bij Ned. Opera Presidentsverkiezing begon een jaar te vroeg Eisenhower wel, republikeinen met zo erg gezien Belangwekkend rapport van Limb. Scheepvaart Vereniging H' N' Nieuwe sluizen H.M. de Koningin en Z.K.M. de Keizer van Ethiopië wonen deel der première bij Moeilijkheden op binnenlands terrein ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 PAGINA 13 WÜ 6. Slechts door het aanbrengen van een tweede stel sluizen in het Juliana-kanaal, naast het bestaan de, zal aan de thans heersende en in de toekomst nog moeilijker wor dende toestand een einde kunnen worden gemaakt, een conclusie, waarbij de commissie niet nalaat de aandacht te vestigen op het feit, dat reeds bij de onteigening van gronden voor de aanleg van het kanaal rekening werd ge ou en met het aanleggen van een twee e serie sluizen. Opnieuw'- de Stop Nood-oplossing De rapporteurs zien de oplossing' dan ook uitsluitend in het vervaar digen van 'n tweede serie sluizen te Maasbracht en Bom, een kost baar project dat echter uitstekend zou passen in het kader van de plannen tot verbetering der inter nationale vaarwegen die nog steeds in studie zijn. ST NICOLAAS- EN KERST. PAKKETTEN VOOR Hr Ms „VAN ZIJLL" AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Bestuurder gedood INVOER VAN LEDERWERK IN BELGIE Bezwaren van binnenlandse industrie 101-JARIGE IN TER APEL Weinig Nederlands De voorstelling KERSTPOST VOOR OPVAREN- DEN VAN H Ms „VAN KINSBERGEN" AMERIKAANSE INVOER BEPERKINGEN OP ZUIVEL V V'-V-V.; vNy. >w \sy..«..y/.SV - V Van onze redacteur) MAASTRICHT, Vrijdag. Toen in 1934 het Juliana-kanaal voor de scheepvaart werd geopend, op dt eerste plaats ten behoeve van het binnenlandse verkeer, berekende men, dat de nieuwe vaarweg voor de duur van vc e c ecennia aan de bestaande en nog groeiende behoeften zou kunnen voldoen. Reeds in 1937 echter moest men signaleren, dat de sluizen te Born en Maasbraclit het, zich voort durend en snel uitbreidende verkeer op het kanaal niet meer konden ver werken, als gevolg waarvan de scheepvaart aanzienlijk oponthoud onder, vond. Nu, twintig jaar na de opening van het kanaal, is de situatie zo, dat de scheepvaart aan de sluizen te Born en Maasbraclit gemiddeld drie dagen wordt opgehouden, dat dit niet alleen de scheepvaart doch ook de, van deze vaarweg gebruik makende industrie een schade berokkent, die niet nauw keurig "te* becijferen valt, doch die jaarlijks in de tientallen millioenen guldens moet lopen, en dat men dientengevolge in kringen van scheepvaart, industrie en handel met steeds meer klem aandringt op het zoeken naar de oplossing voor een probleem, dat ver uitreikt boven de enge provinciale belangen. Een door de Limburgse Scheepvaart Vereniging ingestelde com missie beeft nu de onderscheidenlijke facetten, verbonden aan dit probleem, belicht in een gedocumenteerd en belangwekkend rapport, dat onder meer aan de minister van Verkeer en Waterstaat is aangeboden en dat met klem van argumenten aandringt op het verruimen der schut.mogelijkheden aan de hierboven gemelde sluizen. De conclusies tot welke de commissie na een diepgaande studie van het probleem 's gekomen, zijn de volgende: 1. De uitbreiding van de scheepvaart op het Juliana-kanaal, ten gevolge van de tpenemende export van brandstoffen, zand, gnnt, stenen enz. uit het industriegebied rond deze vaarweg, de uitbreiding boven dien van het transitoverkeer, heeft dit kanaal als internationale verbinding ver- re doen uitgaan boven het bij de indienst- stelling daarvan gesteld hoofddoel; De afvoer van de brandstoffen der Limburgse mijnen overwegend naar an- ?ere delen van ons land stelt aan de J'eeds drukker wordende scheepvaart op ,et Juliana-kanaal zware eisen, zowel aan vervoerders als aan de onderscheidene belanghebbende industrieën, zulks als gevolg van het onder de heersende situa tie niet te vermijden oponthoud voor de schepen aan de sluizen in het kanaal; 3- Wanneer de in discussie zijnde plan nen tot uitbreiding en verdere verbinding van de internationale vaarwegen in de Maasvallei (de Maas—Rijnverbinding) een maal ten uitvoer zijn gebracht, zal het op onthoud bij het schutten in het Juliana- kanaal -nog belangrijk toenemen; 4. De vervoerders en de industrie zul ten zich als gevolg daarvan voor steeds hogere lasten en grotere moeilijkheden gePlaatst zien; Het is noodzakelijk en onvermijde- hjk, dat onverwijld door de desbetreffen- de overheidsinstanties maatregelen wor- den beraamd, waardoor aan deze on draaglijk toestand voor handel, scheep vaart en industrie een einde komt; In een te Maastricht gehouden Per,s" conferentie hebben de voorzitter van de Limburgse Scheepvaart Vereniging, de heer L. J. E. Daenen, en de voorzitter van de commissie van rapporteurs, de heer W. G. van Gooi, het probleem, waar voor men nu de aandacht van de autori teiten heeft gevraagd, nader toegelicht. Zo men het verkeer op het Juliana- kanaal ontleedt, blijkt, dat het binnen landse kolenvervoer, ten behoeve waarvan het kanaal eigenlijk in eerste instantie be stemd was, nog slechts een onderdeel vormt van het totale vervoer over het kanaal: zowel het export-, a's het tran sito-verkeer zijn in zeer belangrijke mate toegenomen. Het rapport geeft in verband daarmee enkele, aan duidelijkheid niets te wensen overlatende cijfers. Het verkeer aan de sluis te Maasbracht bedroeg in 1946 16.000 schepen, met een capaciteit van 10.325.000 ton; in 1953 was dit verkeer al toegeno men tot 27.000 schepen met een totaal ver mogen van 16.500.000 ton. In Born blijkt deze groei nog sterker te zijn: 12.000 sche pen (7 millioen ton) in 1946, 25.500 schepen (14 millioen ton) in 1953! Men verwacht nu, dat dit verkeer nog in beduidende mate zal toenemen. Men voorziet, als gevolg van het in werking treden van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap, op de eerste plaats een sterke toeneming van de export der Lim burgse kolen. Men verwacht voorts een nog sterkere intensivering vah het tran sito-verkeer (het vertoont nu reeds een scherp stijgende lijn), en men houdt, ten slotte, rekening met het in gebruik stellen van de nieuwe „Beatrix"-mijn in Midden- Limburg en het eerlang opheffen van de Stop van Terneuzen, waardoor ook grotere schepen tot 2000 ton op het Julianakanaal geschut zouden moeten worden, hetgeen nieuwe vertraging zou opleveren, afgezien van het feit, dat bij het opheffen van de Stop van Ternaijen waardoor ook grotere langrijk deel van het verkeer van en naar het Luikse industrie-bekken te verwerken zou krijgen. De gevolgen van de vertraging welke de scheepvaart op het Julianakanaal onder vindt. zijn nu reeds duidelijk merkbaar. Het oponthoud van drie dagen maakt vooral voor de reders de reis niet meer rendabel: men kan niet meer concurreren met de tarieven van de spoorwegen en zo wel de reders als de schippers tonen de neiging, de Maas en het Juliana-kanaal te vermijden. (Er heerst in Limburg nu reeds drie weken achtereen een nijpend tekort aan scheepsruimte). Doch bovendien on dervindt de industrie door dit oponthoud belangrijke nadelen zowel bij de aanvoer van grondstoffen als bij de afvoer van vervaardigde producten, hetgeen uiteraard vooral geldt bij export naar overzee. Van de zijde van de Rijkswaterstaat heeft men, zeer onlangs, getracht, althans enigo verlichting te brengen in de heersende moeilijkheden, door de mogelijkheid te openen, schepen te schutten tot 12 uur 's nachts, hetgeen er op neerkomt, dat de sluizen te Born en Maasbracht gedurende slechts vier uur per etmaal niet in werking zijn. Practisch heeft deze maatregel echter geen effect, op de eerste plaats omdat het schutten-bij-donker slechts nut zou heb ben, indien niet alleen de sluizen doch ge heel het kanaal van een verlichting zou worden voorzien, zodat men de schcep- vaartstroom eveneens tot het middernach telijke uur in beweging zou kunnen hou den; op de tweede plaats omdat deze maat regel in strijd is met de, in de binnen scheepvaart heersende arbeidsvoarwaar-1 den, die het scheepspersoneel een nacht rust van tenminste tien uur garanderen. Ter gelegenheid van het St Nicolaas- feest en het Kersfeest kunnen briefpak- jes met een maximum gewicht van 500 gram, voor welk briefpakje geen lucht recht wordt geheven, worden verzonden aan opvarenden van Hr Ms fregat Van Zijll, welk schip in de Koreaanse wa teren verblijft als eenheid van de zee strijdkrachten der Verenigde Naties. Indien deze briefpakjes bestemd zijn voor het St Nicolaasfeest, moeten zij tus sen 8 en 20 November op een postkan toor ter verzending worden aangeboden. Zijn zij bestemd voor het Kerstfeest dan moeten zij tussen 15 en 27 November op een postkantoor ter verzending worden aangeboden. Adressering als volgt: Rang of kwaliteit, naam, marinenum mer. Aan boord van Hr Ms fregat Van Zijll Amsterdam, c s marine. Op de adreszijde links boven te ver melden: „St Nicolaaspakket", dan wel „Kerstpakket". (Van onze correspondent). Gisteren is op de onbewaakte over weg bij Duiven, tussen Arnhem en Zevenaar. een personenauto door een trein gegrepen. De bestuurder, de heer P. winkelier uit Duiven, die alleen in de wagen zat, werd op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Wanneer binnenkort Christopher Fry's „Het donker is licht genoeg" door de Haagsche Comedie in Nederland wordt geïntroduceerd, zal dit stuk het Londense schouwburg-publiek meer dan zes maan den gevangen hebben gehouden in de ban van Fry's poëzie. Toen ik een paar maanden na de oorlog de Engelse katho lieke auteur en schrijver Robert Speaight zijn mening vroeg over de tendenzen in de Engelse dramatiek, gaf hij als licht punt temidden van een overigens weinig origineel oeuvre dat de oorlog had opge leverd, de belangstelling van het publiek voor het dramatisch vers. Dit had als wisselwerking het gevolg een voortdurend experimenteren met het vers als drama tisch medium door dichters als Ronald Duncan, T.S. Eliot en Christopher Fry. De eerstgenoemde is eigenlijk nooit uit gestegen boven zijn „This Way to the Tomb". Eliot daarentegen heeft zowel theoretisch in zijn opstel Poetry and Drama als practisch in een serie opeen volgende stukken Murder in the Cathe dral, Family Reunion, The Cocktailparty en The Confidential Clerk ernaar ge streefd het vers tot een soepele en kneed bare vorm te maken voor de dramatische handeling, zodat het vers niet afleidt van inhoud en dramatische spanning. Voor de veel jongere Christopher Fry is het vers zulk een natuurlijk medium, waarmee hij zo gemakkelijk speelt, dat hij zich soms laat verleiden tot een bril- lante speelsheid zonder inhoud. Fry's levensphilosophie tekent zich langzamer hand duidelijk af in zijn First bom en in A sleep of Prisoners. In het eerstgenoemde stuk klinkt al het optimistische woord van Mozes: Good has a singular strength Not known to evil, en de gevangenen vinden in hun droom de moed om te zeggen: Good has no fear; Good is itself, what ever comes. It grows, and makes, and bravely Persuades, beyond all tilt of wrong: Stronger than anger, wiser than strate gy, Enough to subdue cities and men If we believe it with a long courage of truth. In het jongste stuk van Christopher Fry zien wij deze moed om goed te zijn ge personifieerd in de gravin Rosmarin Ostenburg, die in de donkere dagen van de opstand in 1848 van de Hongaren tegen het Oostenrijks-Hongaarse Keizerrijk een deserteur uit het rebellenleger herbergt, Richard Gettner, haar schoonzoon, een onsympathieke nietsnut, die een on gelukkig huwelijk heeft gehad met haar dochter Gelda. De rebellen hebben de tweede echtgenoot van haar dochter Pe ter Zichy, als gijzelaar gevangen genomen maar de gravin weigert Gettner uit te leveren aan Kolonel Janik, de bevelhebber der rebellen: You put me very near the hard heart of the world, Colonel, where bad and good eat at the same table- No man is mine to give you. Wanneer de deserteur in een duel haar zoon een zware wond toebrengt, vraagt zij de soldaten: Not to make him the cause of punish ment Not to make his wound a death. Als tenslotte het fortuin van de oorlog keert- verleent zij onderdak aan de vluch tende commandant der rebellen, Janik, die eerst haar huis had bezet. Wanneer zij temidden van het krijgsrumoer sterft aan het eind van het laatste bedrijf wordt ook de laffe Richard Gettner geinspireerd door haar les van moedige naastenliefde. Christopher Fry heeft dit stuk geschre ven voor de lievelinge van het Engelse schouwburg-publiek, Dame Edith Evans, die deze rol tot een van de grote creaties van haar lange toneelloopbaan heeft ge maakt. Het is jammer dat zoals in de meeste stukken van Fry de figuren zo weinig door de dramatische dialoog elkanders karak ter onthullen, zoals Shakespeare dat zo geraffineerd kan doen. Wat wjj weten van Gravin Ostenburg weten wij groten deels van haarzelf. Maar voor een actrice van formaat biedt dit laatste stuk van Fry de gele genheid voor subliem acteren. En Dame Edith Evans heeft deze gelegenheid met beide handen aangegrepen. DRS TH. ZWARTKRUIS. Het plan, om een aantal Amsterdamse grachten te dempen is wat men noemt „als een donderslag bij heldere hemel" gekomen. De gemoederen in grachten- minnend Amsterdam zijn nog steeds niet tot bedaren gekomen. De eerste jaars van de Corps-dispuut vereniging Akademeia van de Vrije Universiteit organiseerden Vrijdag een protestactie onder het motto „Geen gepingel met het Singel". Nóg konden zij deze demonstratie varend houden Zelfs droefheid was niet in staat de „machtigste stem van het Britse leger" die van Regiments-Sergeant-Majoor Ronald Brittain van de Goldstream- Guards, tot zwijgen te brengen. De oude bekende van talloze parades was in een buitengewone „stentor-stem ming" voor zijn laatste parade, welke hij na 37 jaar militaire dienst diri geerde bij zijn afscheid van de Mons Cadetten-opleiding te Aldershot in Hampshire. De man, die met zijn machtig stemgeluid, generaties van cadetten schrik aanjoeg, is nu 55 en hield zijn af scheidsparade met als inspecterend officier de Hertog van Gloucester. Na enige tijd verlof zal de Op iedere twee Belgen is er thans een, die schoenen van buitenlands maaksel draagt. Dit deelde een delegatie van de nationale lederfederatie de kabinetschef van de eerste minister mede in een on- derhoud, tijdens hetwelk zij protesteerde tegen de grote invoer van buitenlands le derwerk in België. Verleden jaar impor teerde België meer dan 4 millioen paar schoenen ter waarde van trs men en in de eerste acht maanden van 11 J r 2,75 millioen paar ter waarde v millioen. De delegatie drong aan op e nemen van maatregelen om aan deze in voer, die oorzaak is van een toenemende werkloosheid, paal en perk te stellen. Zondag wordt mevr. Smit—Meijering te Ter Apel 101 jaar. Zij is nog zeer kras, maar doordat zij verleden jaar haar heup heeft gebroken is het lopen voor haar zeer moeilijk geworden. Mevr. Smit woont in bij haar kleindochter en is de oudste inwoonster van de gemeente Vlagtwedde. oudgediende in Hatton Garden te Londen een burgerlijke loopbaan aan vangen. Regiments-sergeant-majoor C. L. Smy uit Ipswich (links), de op volger van Brittain brengt een toast uit op zijn „goed-gestemde" voor ganger.... Op het drukke programma dat Z. K. M. Haile Selassie tijdens zijn bezoek aan Nederland heeft af te werken is ook tijd ingeruimd voor enkele mani festaties van Nederlandse cultuur. Zo is hij dan Vrijdagavond met zijn Koninklijke Gastvrouw en Gastheer, zijn zoon prins Makonnen, zijn schoon dochter prinses Sarah, en een uitgelezen Ethiopisch en Nederlands gevolg, in de Koninklijke Loge van de feestelijk versierde Amsterdamse Stads schouwburg verschenen om een deel van de Tannhauser bij te wonen, die hij de Nederlandse Opera in première ging. De geschiedenis van de edele Ethiopische prinses Aïda was misschien toepasselijker geweest, maar het ging in dit geval waarschijnlijk minder om het kunstwerk zelf, dan om de uitvoering in haar kwaliteit van Nederlandse cultuur-manifestatie. Zie boven. Alleen.kon men die kwaliteit met de beste wil van de wereld wel toekennen aan deze Tannhauser-première? Ze wordt gefinancierd met Nederlands geld, maaT daar houdt het nationale element dan ook wel zowat mee op. De dirigent Krann- hals is een buitenlander. De regisseur Hartmann een buitenlander. De décorschilder Preetorius een buiten lander. Tannhauser Karl Liebl een buitenlander. Wolfram August Gschwend een buitenlander- Venus ET GROTE PROBLEEM, dat de ln- internationale pers op het ogenblik in verband met de verkiezingen in de Verenigde Staten bezighoudt, is wel, welke invloed de overwinning van de democraten op de buitenlandse politiek van Washington zal hebben. En de vrij algemene opvatting, welke wij volkomen delen, is, dat men er bitter weinig van zal merken. Het is een niet te loochenen feit, dat de democraten een overwinning en de republikeinen derhalve een nederlaag hebben geleden. De meerderheid, zowel in het Huis yan Afgevaardigden als Sn de Senaat is om. En al is de democratische meerderheid, vooral in de Senaat, zo klein mogelijk, en soms verkregen met een minimaal overwicht bij de stembus, het feit van de democratische meerder heid in beide huizen van het Congres ligt er. En dat heeft consequenties, vooral daardoor, dat de voorzitters der commis sies thans democraten zullen zijn; en dat bijv. McCarthy uit de commissie voor on Amerikaanse activiteit zal verdwijnen. Maar ook het voorzitterschap van de se naatscommissie voor buitenlandse aange legenheden komt in democratische han den, wat een belangrijke verandering zal brengen wel niet in de Amerikaanse po litiek, maar wel in de sfeer, waarin die politiek zal worden gevoerd. En ook dat is een zaak, waarvan men de betekenis niet mag en kan onderschatten. Er zijn enkele hertellingen van de stem briefjes nodig, welke voor de omwente ling van de Senaat toch nog een lichte wijziging zouden kunnen brengen. Men verwacht het niet, maar in elk geval zal het weken duren, vóór de officiële uit slag wordt bekend gemaakt; en zo lang zal enige onzekerheid voortduren. Mis schlen, heel misschien ontstaat er in de Senaat nog een zeker evenwicht, maar dat kan niet verhinderen, dat het Congres democratisch is geworden; daaraan valt niets meer te veranderen, ook niet door hertellingen. zelfs geen meerderheid. Er gaapt een af grond tussen de populariteit van presi dent Eisenhower en die van de republi keinen, welke laatsten ook nu weer slechts zo'n kleine nederlaag hebben ge leden 'ank zij Eisenhower. En dat is het tweede motief, waarom de presidentiële verkiezingscampagne nu reeds begint, heel sterk achter de schermen, maar toch ook merkbaar in de gewone dagelijkse politieke activiteit. Het gaat er voor de republikeinan om president Eisenhower te bewegen een tweede presidentiële ambtsperiode te aanvaarden. Hij zelf heeft reeds herhaal de malen te kennen gegeven, dat hij deze niet ambieert, ze zelfs positief niet wil. Maar evenals in 1952 en nu in 1954 zal de enige kans oor de republikeinen in 1956 bij Eisenhower liggen. Een andere figuur met een flinke aantrekkingskracht bezitten zij niet; in tegenstelling met de democraten, (lie in Stevenson een voor treffelijke presidentiële candidaat bezit ten. Het is merkwaardig, hoe deze man, in 1952 een Let '-kelijke onbekende die bovendien t'j de presidentsverkiezingen werd verslagen, een nationale figuur is ge-.urden, die i 1955 tegen elke republi keinse candidaat zonder meer, behalve wellicht tegen Eisenhower opgewassen zal blijken te zijn. U ZIJN IN een democratische staat de ogen v alle partijen mede op de aanstaande verkiezingen gericht; daaraan is menselijkerwijze gezien een voudig niet te ontkomen. Maar de Amerikaanse democratie is een eigenge- aarde democratie; zo is het bijv. mogelijk, en dat zal ook nu weer het geval zijn, dat een republikeinse regering aanblijft, terwijl het parlement, Huis en Senaat, democratisch isEn een van die eigen geaardheden is, dat minstens een jaar lang en nu zal het twee jaar zijn, de ge hele politiek op de komende verkiezingen is georiënteerd; niet met één oog, maar met beide ogen, met hoofd, romp, handen en voeten. Liselotte ThomaMüller een buiten landse. Dat daarnaast partijtjes als van Walther van der Vogelweide, Bitteralf, en een stuk of wat edelknapen uit Neder landse monden komen, en dat het pel grimskoor een licht-Amsterdams accent laat horen, is dan al niet meer integre rend, en ook om de Landgraf (Siemen Jongsma) draait de opera allerminst. Z-i was de enige grote rol, die door een eigen kracht van de Nederlandse Opera bezet werd, de Elisabeth waarmee, zoals men weet, Gré Brouwenstijn haar sporen verdiend heeft van de zomer in Bay- reuth. Het is best mogelijk (al zou ik erovei willen discussiëren) dat partijen als Venus, Tannhauser- Wolfram momenteel door Nederlandse zangers niet volwaardig te bezetten zijn. Maar is de enige toelaat bare conclusie uit die omstandigheden misschien niet: dat men dan de Tann hauser beter onopgevoerd kan laten? Temeer waar toch het werk als geheel 'n de honderd en tien jaar van zijn bestaan niet aan zeggingskracht gewonnen heeft, cn Wagners visie op het conflict: aardse liefdehemelse liefde er bepaald niet aan nemelijker op geworden is. Al die problemen daargelaten mag men echter vaststellen, dat de Nederlandse instanties, die onze opera dan toch tn elk geval beheren, moeite noch kosten ge spaard hebben om de Tannhauser zo machtig mogelijk ten leven te wekken en dat vooral ook de toegewijde leiding van Alexander Krannhals aan menig muziek- fragment, dat op papier verbleekt scheen, nieuwe kleur en gloed heeft weten te ver lenen. ALS MEN ZICH NU afvraagt, wat het meest verontrustende aspect van de verkiezingsuitslag is, welke de beide partijen in een positie tussen hangen en wurgen heeft gebracht, dan is het wel, dat de presidentiële verkiezingscampag ne niet, zoals normaal is, in November 1955 begint, maar reeds op de dag van vandaag. Dit heeft twee oorzaken. Tenslotte is de overwinning van de democraten niet zo geweldig, als zij zelf hadden verwacht; de oud-president Truman bleek bij al zijn vreugde toch enigermate teleurgesteld. Uit alles blijkt, dat de republikeinen niet bijzonder in de gunst staan bij de kiezers- massa; dat is trouwens reeds in 1952, na dat de democraten twintig jaren aaneen aan het bewind waren geweest, tot uiting gekomen; er was toen een sterke discre pantie tussen de inderdaad overweldigen de overwinning van Eisenhower en de narrow escape van de republikeinen; het scheelde weinig, of zij hadden in het be langrijke wetgevende orgaan, de Senaat, Intussen is het een geluk, dat de bui tenlandse politiek van de Verenigde Sta ten geen zuiver republikeinse of zuiver democratische is. Truman vond daarvoor steun bij vele republikeinen, Eisenhower bij vele democraten. En in beide partijen vonden beiden ook tegenstanders. Het Is zelfs zó, dat Eisenhower voor die politiek meer op de hulp van de democraten dan op die van de rechtervleugel van zijn eigen partij kon en ook moest rekenen. Practisch is er steeds een bi-partisane buitenlandse politiek geweest, ook al werd die onder Eisenhower officieel niet erkend. De moeilijkheden zullen vooral liggen op het binnenlandse terrein: landbouw subsidies, werkloosheid, stakingsrecht, belastingen enz. Maar ook de democraten zullen voorzichtig zijn om hun goede kansen voor 1956 niet te bederven. Mid- termsuccessen zijn geen waarborg voor de presidentiële verkiezingen; zij kunnen hoogstens een aanwijzing vormen. De tactici der twee partijen zullen zich over de resultaten buigen om van alles het beste te maken. Aan de eindeloze lengte van aldoor die zelfde statische scènes kan ook Krann hals niet veel veranderen. Vreesde men niet zijn musicologen naam te grabbel te gooien, dan zou men hartelijk willen adviseren de kleine helft van die Tann hauser maar te schrappenEn dan bleef er genoeg over om een kwalijke caricatuur te scheppen van erotiek, van religie en van de hele middeleeuwse mentaliteit. Wat overigens de uitvoering van het werk betreft mag men op slot van reke ning toch nog van een Nederlandse weer gave spreken, omdat de Elisabeth van Gré Brouwenstijn de sterkste en ontroe rendste creatie van de hele avond was. Haar enige waardige secondant was de Wolfram van August Gschwend. Carl Liebl had als Tannhauser zeer goede momenten, maar ook vocale inzin kingen, terwijl Jongsma deze ayond met teveel intonatiemoeilijkheden te kam pen had. Nel Duval, Van Mantgem en Groot deden goed werk in kleinere rol len. doch een pijnlijke misgreep was de schelle, vermoeiend vibrerende Venus van Liselotte Thomamtiller. Het ballet in de Venusberg was dé goutant, maar blijkbaar zodanig bedoeld en dus in zekere zin te prijzen. De als gewoonlijk grootscheepse decors van Preetorius waren stellig suggestief en zijn costuums maakten de bekende mi niaturen uit het Heidelberger handschrift tot tableaux vivants. Voor het laatste bedrijf heette burge meester d'Ailly Hunne Majesteiten wel kom in de koninklijke loge. Staande tus sen H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard hoorde keizer Haile Selassie de beide volksliederen aan, waarna de veel beproefde vorstelijke aandacht werd op geëist voor de zware monotonie van Tannhauser's laatste stuiptrekkingen. H. N. Ter gelegenheid van het Kerstfeest kunnen ten behoeve van opvarenden van Hr Ms fregat „Van Kinsbergen" zeepost- pakketten worden verzonden met heit ms „Friesland", dat omstreeks half Novem ber uit Amsterdam vertrekt. Deze pak ketten dienen uiterlijk 13 November op een postkantoor ter verzending te wor den aangeboden. Adressering als volgt: Rang of kwaliteit, naam, marinenum mer, aan boord van Hr Ms fregat „Van Kinsbergen", care of royal Netherlands navy liaison officer. KPM-building, no 1. finlayson green, Singapore. Sv.v.^>.LL».v»v^i>xW>:ö; In een niet-openbare bijeenkomst van de Organisatie der Algemene Overeen komst voor Tarieven en Handel (G. A. T. T.) hebben de Ver. Staten rapport uit gebracht over de maatregelen, die zij hebben genomen tot opheffing van de invoerbeperkingen op zuivelproducten. Tijdens dev zitting van de G.A.T.T. van verleden jaar werd een resolutie aange nomen, waarin werd aangedrongen op een beëindiging van de beperkingen en waarin aan Nederland toestemming werd gegeven tot tegenmaatregelen in de vorm van een beperking van de Neder landse invoer van Amerikaanse tarwe.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 13