Mendès-r rance misrekende zien Kamerleden, vakverenigingen en middenstand stellen eisen Bij sneeuw en gladheid geen pekel meer op overwegen KRO en R.K. EHBO houden monsterloterij Gesp annen toestand in Londense havens MELKHANDEL WIL PRIJS NIET VERHOGEN sr&?ï?sw Atoomenergie in dienst de gehele Ver. Staten willen ieder behulpzaam zijn van mensheid land r 9M SSlËliËÊÊmM b Weer bliksemloterij Misschien ook iets voor Mendès-France Iets kouder jSSSr sr Lodge introduceert Eisenhower s plan Zaterdag 6 November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Zwerf stromen waarschijnlijk oorzaak van ongeluk bij Eist Veroordeling Zuid-Afrikaanse rassenpolitiek Zes katholieke organisaties moeten er wel bij varen 250.000 aan prijzen >December zal een Voor vluchtelingen: 369.000 Hoger vetgehalte leidt tot geringer verbruik Mist over de autobaan Gevaiigenisoproer te Sao Paulo WEERBERICHT Sociale spanningen VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRAGEN Anglicaanse bisschoppen over onderwij s-heleid „Sla Uw Slagten bate van mensen en gezin in nood 1C1Jnt^UrtèrihdeCva^1ieronreVal7i 1 is""»" cr" onvotdoe°nde gezinsverzorgsters gilleket dat iëts dergeiyks kan ontstaan zijn; ta.r«k zijn HB Vijf avonden spanning Twee acties per jaar SCHILDER NA VAL DOOR TREIN OVERREDEN GEEN MELK BIJ KRUIDE NIERS EN BOEREN Botsing van veertig auto"s Vier punten Mogelijkheden Kruideniers NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met op de meeste plaatsen re gen. Overwegend matige wind aanvankelijk Zuidelijk later draaiend naar Noordelijke rich tingen. Lagere middagtempe'raturen. Zondag 7 November: Zon op 7.44 uur, onder 17.03 uur; Maan op 15.58 uur, onder 3.24 uur. Maandag 8 November: Zon op 7.46 uur, onder 17.01 uur; Maan op 15.28 uur, onder 4.49 uur. Touwtrekken bij een begroting g "Tl| Tf g V\ iviOMton XiQtl HOPTI (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Vrijdagavond Dc Franse minister-president heeft gis teren in de Assemblée de vertrouwens kwestie. nog wel in de constitutionele vorm, moeten stellen, doch hij zal a.s. Dinsdagavond wel meer dan de helft van het aantal Kamerleden achter zich vin den. Dat stellen van de vertrouwens kwestie schijnt dagwerk te zullen worden. Reeds is hü door de ministerraad gemach tigd dc vertrouwenskwestie te stellen, telkenmale als de Assemblée ie behande ling der verschillende begrotingen tracht te verhinderen, maar ook bij de vaststel ling van de data van de interpellaties inzake de Algerijnse woelingen, bij de behandeling van het verdwijnen van ge heime defensie-stukken en t.a.v. de her vorming van de constitutie. Hoewel in de wandelgangen van het Palais Bourbon de sfeer vooi de heer Mendès France met de dag minder gun stig wordt, is er weinig gevaar, dat men zijn bezoek aan Canada en aan de dat in de tweede helft dezer plaats hebben, zou willen verhind dan zijn er nog de debatten ov" p ficatie van de verdragen van Londen e Parijs, die er blijkens de eerste kennis making door de Kamercomm iss:ie minister-president niet slecht vo Hoewel bij de wispelturige Assemblee iedere voorspelling gevaarlijk is, lijkt de Kamer voorlopig een houding van afwach ten te zullen gaan aannemen waarbij men de minister-president zeer nauwlettend op de vingers zal kijken. In het parlement liggen de onmiddel lijke moeilijkheden voor de heer Mendes- France in de begrotingsbehandeling, die thans aanvangt. Tot dusver heeft de heer Mendès-France van zijn economische vol macht een zo bescheiden en. vooral, een onduidelijk gebruik gemaakt, dat de Kamer de uitwerking ervan op de inkom sten en uitgaven van het 1 niet kan vatten. °e sinds gisteren in be handeling genomen begroting had ™or de uitgaven het totaalcijfer van 3 279 mil liard, doch door de eveneens gisteren door de ministerraad goedgekeurde ver hoging op de ambtenaarssalarissen, die 4» milliard eisen, is het eindcijfer 3.327 mil liard geworden, waartegenover staat 2.994 milliard ontvangsten. Rekening houdend met een voorgenomen bezuiniging van 15 milliard, komt het tekort op 218 milliard Constitutioneel heeft de Assemblee niet het recht de uitgaven op te voerem maar door het verwerpen van de honfdstukKen In de commissie en andere manoeuvres ka-n het parlement de behandeling ophou- den. totdat de regering zwicht en met maar individueel de partijgenoten aan zoekt, naar de premier beweert om een ondemocratische uitwas" tegen te gaan. hogere cijfers komt. Deze obstructie heeft nu al plaats t.a.v. de begrotingen van de PTT, de pensioenen, de oud-strijders, arbeid, oorlogsschade, enz. Bij alle hoofd stukken dus waarbij geld valt uit te delen De heer Mendès-France kan nu natuur lijk niet de verhogingen toelaten om ze dan vervolgens met de hem gegeven vol macht bij decreet weer te niet te doen en hij moet dus wel de tegenover de Assem blée. die het gemis aan bevoegdheid om zulke uitgaven door te voeren zeer m°®'" lijk draagt, wel in het krijt treden. Bij dat gevecht is de omringende atmosfeer intussen van groot gewicht De heer Mendès-France had gehoopt met de 6V2 pet verhoging van minimum lonen cn de daardoor uitgeoefende druk tot algemene loonsverhoging de sociale rust voorlopig te hebben verzekerd. Maar het is anders uitgekomen. De vakvereni gingen zijn ontevreden geworden, de mid denstand is zijn eisen gaan stellen cn de Parijse bakkersstaking, die gisteren na genoeg algemeen was, wordt vandaag reeds gevolgd door het bakkerijpersoneel Er dreigt voorts een staking Van het rij dend personeel der spoorwegen. Bewijzen te over dus. dat in het, land de spanning is gebleven. Het aangekondigde ingrijpen in het snelgroeiend alcoholisme heeft nu ook de gehele drankhandel in verzet ge bracht. De grootste zorg voor de heer Mendès- France vormt de toestand in Algerije, waarvan overigens moeilijk gezegd kan worden, dat hij er enige schuld aan heeft. Zij geeft de partijen echter de gelegenheid tot voor de regering gevaarlijke manoeu vres, vooral waar de heer Mitterand, die als minister van binnenlandse zaken de Noordafrikaanse departementen Algiers. Oran en Constantine onder zijn beheer heeft, ook in de regeringsmeerderheid veel tegenstanders heeft. Socialisten gepikeerd Het Is bovendien nog lang niet zeker, dat de socialisten, die a.s. Woensdag en Donderdag in congres bijeenkomen, toe stemming zullen geven tot het aanvaarden van regeringsverantwoordelijkheid. Een sterke stroming wil niet, nog geen ander half jaar voor de algemene verkiezingen, de rol van oppositiepartij opgeven. Bo vendien nemen de socialisten het, evenals M.R.P. de heer Mendès-France hoogst kwalijk, aat hij zich niet tot de Kamer fracties wendt om ministers te zoeken. De partijen vinden deze manier van doen echter „een premie stellen op indiscipli ne". Het wordt de zes socialisten in de partij dan ook zeer kwalijk genomen, dat zij in onderhandeling zijn getreden, en die zes beklagen zich er op hun beurt over, dat de heer Mendès-France wel over zijn principes spreekt, maar al te geheimzinnig is met het daaruit voortvloeiend pro gram. Met de kabinetswijziging is de heer Mendès-France nog hoegenaamd niets op geschoten. Ook in de publieke opinie is de eupho- ■rie, bij de diplomatieke succes voor Men dès-France ontstaan, zeer aan het tanen. En de moeilijkheden, voor welke hij zich geplaatst ziet, dwingen hem om in ski termen te spreken tot een „slalom' waarbij dc minste tactische fout hem in de afgi'°n(J kan werpen. De Anglicaanse aartsbisschop van York dr Cyril Garbett, heeft Donderdag de ras senpolitiek van de Zuidafrikaanse regering onchristelijk, tyranniek en gevaarlijk ge noemd. Op een diocesane conferentie te York tel hij, dat het voorstel om 60.000 inheem sen uit. de westelijke districten van Johan nesburg over te brengen naar een gebied op een afstand van ongeveer 20 kilometer van de stad neerkomt op een eigenmachti ge massa-deportatie op een manier zoals in nationaal-socialistische of communist! eche staten werd en wordt toegepast. De aartsbisschop van Canterbury- di Geoffrey Fisher, veroordeelde Woensdag op een diocesane vergadering te Canter bury het beleid van de Zuidafrikaanse re gering ten aanzien van kerkelijke scholen. Dr Garbett zei Donderdag o.m.: „Wij mogen niet langer het zwijgen bewaren wij moeten ons protest even duidelijk laten horen als indertijd tegen Hitiers behande ling van de minderheden in Duitsland. Volgens dr Garbett wil de regering van Zuid-Afrika de inheemsen in algehele on derwerping houden door hun middelbaar en soortgelijk onderwijs te onthouden Door dit beleid wordt de christelijke zen ding, die reeds vele jaren onder de Ban toes werkt, bedreigd. De Zuidafrikaanse regering „maakt aanspraak op algehele controle van het onderwijs door de mis sies. De regelingen die zij voorstelt zul len het christelijke werk op onderwijsge bied zo goed als onmogelijk maken. De vrijheid van de kerken in uiterst belang rijke kwesties zal door de staat worden vernietigd", aldus aartsbisschop Garbett Het justitiële onderzoek naar de oor - zaak van het spoorwegongeluk bij Eist op Woensdag 13 October j.l. is otficieel nog niet afgesloten. Het gerechtelijk la boratorium moet nog rapport uitbren gen. Maar de justitie kan wel onder schrijven het rapport van de spoorweg- deskundige, waarin als het oordeel van dc N.S. wordt uitgesproken, dat de oor zaak van het ongeval er een van buiten af is geweest en dat zich iets dergelijks voor 13 October nog nooit had voorge- gedaan. De spoorwegen hebben naar aanleiding hiervan reeds maatregelen getroffen om herhaling te voorkomen en een order uitgevaardigd, dat geen pekel of iets dergelijks bij sneeuwval of gladheid op spoorwegovergangen mag worden ge strooid. Die pekel zou zg .„zwerfstromen op geëlectrificeerde baanvakken kunnen veroorzaken, waardoor de bodem gelei dend wordt. Volgens persoonlijke opvatting van de Officier van Justitie te Arnhem, zou een dergelijke „zwerfstroom" ten tijde van het ongeluk bij Eist kunnen zijn veroor zaakt door het vallen van kunstmest of andere chemicaliën (bij een transport over de spoorwegovergang ter plaatse) op een wisselkoker. De geconstateerde toestand over ongeveer een meter en dus niet de gehele breedte van de over gang duldt daarop. Bij het reconstrueren van een toestand loop na de laatste volledige controle van de wisselkoker in deze spoorwegover gang. De toestand van het gebruikte stuk draad van dezelfde kwaliteit was 11.1. na de proef practisch identiek (even versleten) aan die van de betrokken draad in de wisselkoker. (Van onze verslaggever) Vele kinderen verkeren in nood, om dat zij ouderloos zyn of ouders hebben die niet in staat moeten worden geacht, hun een behoorlijke opvoeding te geven: omdat zjj in krotwoningen leven en geen zonnige speelplaatsen hebben', er is gebrek aan Katholieke sportleiding; in talloze ge omdat moeder ziek Een opname van het bezoek van Z. K. M. Haile Selassie aan de D.A.F.- fabriek te Eindhoven: Tijdens de rond gang poseerde het hoge gezelschap in een „wapendrager", welke voor het leger in de D.A.F.-fabriek worden gebouwd. We zien hier Keizer Haile Selassie en H.M. de Koningin in gezel schap van de gebroeders van Doorne (beiden met bril) en mevrouw van Doorne (naast H.M. de Koningin). courant worden ver natuurlijk! een ge- door het optreden van zwerfstroom ge durende een jaar: het preciese tijdsver- cn oude mensen ent er zijn veel te weinin Katholieke jeugdherbergen voor de in de zomer rondtrekkende jongens en meisje. Om deze nood, waarin grote en kleine mensen èn hun gezinnen verkeren- te ver zachten is geld nodig handenvoi geld. En daarom hebben de K.R-O en de R-K E.h B.O. een grootse 6-doelen loterij op touw gezet onder het motto: „Sla Uw Slag waarvan de baten ten goede komen aan de zes volgende organisaties: Katholiek Ver bond voor Kinderbescherming, Neder landse Sportbond, Stichting Nationale Ka tholieke Gezinszorg, Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg Katholieke Vacantiehuizen- en Jeugdher bergenccntrale en Katholieke Nationale Jongens- en Meisjesjeugdzorg. Audrey Hepburn heeft Vrijdagochtend, op de vijfde dag van haar verblijf tn Nederland, met haar man, Mel Ferrer, een bezoek gebracht aan het revalida tiecentrum van het Ministerie van Oorlog „Aardenburg" te Doorn. Op ongedwongen wijze onderhield het sterretje van Nederlandse afkomst zich met de mannen, die zich in „Aarden burg" op een nieuwe toekomst voor bereiden. Een moment uit een gezellig gesprek met een aantal dwarslaesies. Twee millioen loten a raison van één I gulden zullen van begin December af aan de man worden gebracht. En het zal dit maal geen ééndags-actie zijn, zoals tot nog toe gebruikelijk was, maar, nadat op 30 Januari a.s. de verkoop zal zijn stopgezet wordt op vijf avonden tijdens een aantrek kelijk K.R.O.-pfogramma de trekking be kend gemaakt. Elke avond worden duizend j prijzen uitgeloot, benevens een huis tei waarde van 15.000. De eerste avond - 30 Januari - is moeder aan de beurt: de tweede - 1 Februari is bestemd voo vader; de derde - 5 Februari - voor zus de vierde 6 Februari voor de zoo: en de laatste - op 8 Februari - is het de beurt aan hen, die nog niet zijn ge noemd In de laatste uitzending wordt, be halve dan de duizend prijzen plus een woonhuis nóg een huis van 20.000 uit geloot om alle houders en houdsters van de loten nogmaals een kans te geven In totaal hebben de prijzen een waarde van f 250.000. Op een van de Zondagen van spreid, waaraan heim is verbonden- Daar zitten ook weer interessante prij zen aan vast. In overleg met het Episcopaat en prof di Kors OP, voorzitter van de KRO is besloten, zo deelde de heer Toon Ram melt gisteren op een persconferentie mede. dal de Katholieke omroep en dc BK. EH.BO. ip het vervolg hoogstem twee financiële radio-acties per iaar zul len voeren Dit gebeurt om velerlei over wegingen. waarbij niét alleen is gedacht aan hel peilen van de belangrijkheid van de organisaties, die steun behoeven maar vooral ook het feit, dat de beurs van de mensen niet al te zwaar moest worden belast. Voorts zal in het nieuwe systeem ae verkoop aan de kerkdeuren op Zondag met alle gevolgen van dien voor de collecte in de kerk tot het verleder, behoren, doordat de loten aan bepaalde adressen te verkrijgen zijn. Ook is bij deze moijsterloterij en bij alle daarop volgende tegemoet gekomen aan de bezwaren van niet-winnaars of win naars van kleine prijzen, dat bijna uil sluitend grote prijzen ter beschikking waren gesteld. Er zijn er ditmaal niei minder dan 5006. Maar daar gaat het eigenlijk met op de eerste plaats om: er verkeren tien duizenden mensen in barre nood- Om hèn gaat het! Zii moeten worden geholpen en daarom wordt van Katholiek Neder land gevraagd zijn slag te slaan. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 48.000 ontvangen. Het totale bijeengebrachte bedrag is nu 809.000. Het K.N.M.I. deelt mede Koude lucht uit de poolstreken is de laatste dagen ver naar het Zuiden ge stroomd. Het koufront, dat deze lucht be grenst. liep vanmorgen over de Golf van Biscaye en het kanaal van Wales, waar zich een actieve neerslagzone aan het front bevond, en vandaar verder over Engeland en de Noordzee naar Scandi navië. Ten Oosten van dit koufront be vindt zich zachte lucht, waarin de tem peraturen des middags tot vrij hoge waarden oplopen voor deze tijd van het jaar. Maar deze zachte lucht wordt lang zaam in Oostelijke richting teruggedron gen, zodat het zich laat aanzien, dat de temperatuur gedurende het weekeinde een daling zal ondergaan. Hedenmorgen om kwart over acht heeft zich op de Velperpoort te Arnhem een ongeval voorgedaan, waarbfj de Arnhem se schilder W. het slachtoffer werd. De man was op het viaduct de brug aan het schilderen, toen hij plotseling door een onbekende oorzaak schrok en van de lad der viel. Een juist passerende trein greep de arbeider die vrijwel op slag gedood werd. Het slachtoffer was gehuwd en va der van twee kinderen. TV"'Ö' (Van onze Haagse redactie) In de gebieden van ons land, waar de melkdistributie is gerationaliseerd zal de bruto winstmarge van de melksly- ters ondanks de loonsverhogingen van dit jaar niet behoeven te worden ver hoogd. Dit is de mening van de R.K. Bond van Melkhandelaren in Nederland, de Prot. Chr. Bond van Melk- en Zui velhandelaren, de Centrale Besturenbond van Zuivelhandelarenorganisaties en de Verenigde Melkhandelarenorganisaties. in welke organisaties te zamen ruim 10.500 van de 12.000 kleinhandelaren in melk georganiseerd zijn. En dit ondanks het feit, dat de distributiekosten van melk voor 70% uit loonkosten bestaan. Het is nog niet zeker, of dit ook kan gelden in de afzetgebieden, waar geen rationalisatie is toegepast. Echter ook daar za! alles op alles gezet worden om evenals bij de loonronde van 1 Januari is geschied doorberekening te voorko men. Dit werd gistermiddag op een perscon ferentie namens de vier bovengenoemde organisaties verklaard door de heer A. Een en een rv5?£ingscommissie van onderzoek lijke pogingen thfbben gisteren afzonder- te herstellen"nS!daran om de arbeidsvrede men de gevolgd b°"dfnse hav.ens' waa/ Tn dichte mist lieeft er„gistermiddag j o.itnhaan tussen Heidelberg en ?P i. vi in West-Duitsland een massa- Mannheim gegrepen. Niet verkeersongeval P waren hierbij be- minder dan 40 auto s die ree(js trokken. Enkele autom rgden later een ongeval hadden gen htergelaten wederom tegen op de weg - begin voertuigen aan en dit wera vol- van een gehele serie aanrvl^ e zWaar- gens de berichten waren er tw en zes lichtgewonden js. Voorts wordt noe gemel"v„„iriiho en teren op de autobaan tussen Kar11U Heidelberg 13 verkeersongevallen Plaal* vonden, waaebtj drie personen werden gewoflA, moet worden. Deze kwestie immers was de aanleiding tot het pas deze week bij- gelegde arbeidsconflict, dat de Engetse havens gedurende een maand heeft lam gelegd. De tweede poging om de rust te her stellen kwam van de „Transport and Ge neral Workers Union" die lidmaatschaps- kaarten uitreikte aan elf niet-aangesloten ladingcontroleurs. Het feit. dat deze con troleurs geen lid van een vakorganisatia waren, was voor hun 1.200 collega's aan leiding om met staking te dreigen. De Arbeidsraad in de Londense havens had deze elf nieuwe arbeidskrachten Vrijdag geen werk gegeven teneinde moeilijk heden te vermijden. Tijdens een opstand in de gevangenis van Sao Paulo. die Donderdagavond uit brak. zijn tal van gevangenen gedood en gewond. De opstand brak uit. toen een gevangenen, die plotseling krankzinnig werd, in een dwangbuis werd gesloten Volgens de eerste berichten was de opstand van te voren beraamd, want alle gevangenen beschikten over wapens. De Amerikaanse permanente afgevaardigde naar de V.N., Henry Cabi-i Lodge, heeft bij het openen van het debat over het grootse perspectieven openende plan van president Eisenhower inzake atoomenergie vom vredesdoeleinden in de politieke commissie gezegd, dat Amerika aanbiedt andere landen te helpen bij het oprichten en exploiteren van reactors voor het ontwikkelen van atoomenergie voor vreedzame doeleinden „Wij zijn bereid met andere landen besprekingen te voeren over bilaterale overeenkomsten die het ons onder onze wetten mogelijk zullen maken technische inlichtingen technische bijstand en de noodzakelijke hoeveelheid splijtbaar materiaal voor de bouw en de exploitatie van reactors voor onderzoek in hel buitenland te geven", aldus Lodge. In bepaalde gevallen, aldus Lodge, kun nen kleine reactors in één jaar tijds wor den gebouwd voor heel wat minder dan 500.000 dollar. Deze zouden radio-actieve isotopen kunnen produceren, die gebruik kunnen worden voor het welzijn der mens- h<Zoals bekend, bracht president Etsen howei in een toespraak voor de V N in December van het vorig jaar voor net eerst dit plan voor de ontwikkeling van atoomenergie voor vreedzame doeleinden naar voren. Onderhandelingen met de Sovjet-Unie over een overeenkomst boek ten tot nu toe helaas geen resultaat. In< tussen voerde Amerika echter ook onder handelingen met de andere voornaamste bewerkers of producenten van atoomma teriaal Groot Brittannië, Frankrijk. Ca r.ada. Zuid-Afrika, Australië, België en Portugal voor een internationaal ont wikkelingsplan, zo nodig zonder de Sov iet-Unie. De Amerikaanse delegatie deed de kwes tie op de agenda van de huidige zitting van de Algemene Vergadering der V.N, plaatsen en de minister van buitenlandse zaken. Foster Dulles diende een plan va> vier punten in Dit plan behelst; 1. Een internationaal agentschap, waar van het lidmaatschap open staat voor alle landen ter wereld; 2. Het beleggen van een Internationale wetenschappelijke conferentie aanstaand voorjaar onder auspiciën der VN.; 3. Het openen van een opleidingsschol- volgend iaar in Amerika waar buitenland se geleerden de beginselen van atoom energie voor vreedzame doeleinden kun nen bestuderen Amerika is van plan hier voor dertig tot vijftig buitenlanders uit te nodigen, aldus Lodge; 4. Een uitnodiging aan overzeese medic en chirurgen om deel te nemen aan ge neesmethoden van kanker met atuomener gie, die in Amerikaanse ziekenhuizen wor den gebruikt Lodge zei Vrijdag- dat 'n 1955 een honderdvijftig tal hiervoor zou den worden uitgenodigd Lodge verklaarde verder, dat radio actieve kobalt en andere elementen grote: affect sorteerden bij het doden van kan kercellen dan X-stralen. Radio-actlviteii kan voedsel bederfvrij maken en heeft een ommekeer gebracht in kippenboerde voorts een nieuwe synthetische stof vooi bloedtransfusie opgeleverd en de verplaat rij en viskwekerij. Atoomonderzoek heeft srng van ziektenverspreidende vliegen en nsecten kon door middel van Isotopen worden nagegaan De opwekking van elec- triciteit door middel van atoomenergie is echter niet rendabel. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie, aldus Lod ge, heeft niettemin een programma van vijf jaren opgesteld om vijf experimentele reactors, alle van volkomen verschillen de opzet, te bouwen om electrische energit te leveren- Het internationale agentschap moet, vol gens Lodge, dezelfde betrekking tot de V N. hebben als andere z.g. „gespecialiseerde agentschappen". Toen president Eisenhower voor de eer ste maal zijn plan opperde stond hem de- oprichting van een internationale atoom bank, die voorraden splijtbaar materiaal zou hebben voor ogen Maar. zei Lodge Vrijdag, na de verwerping van de Sovjet unie waren de andere landen tot de con clusie gekomen, dat het misschien de voor- keur verdiende dat het agentschap zoo werken als een verrekenkantoor voor aan vragen voor splijtbaar materiaal dat dc- leverende landen direct aan de goedge keurde projecten zouden leveren Aan gezien de geldmiddelen van het agentschao beperkt zullen zijn, zouden deze beter ge bruikt kunnen worden voor aanvullend- programma's. dan voor bet bewaken van de voorraad splijtbaar materiaal, aldus Lodge. De Britse afgevaardigde Sir Piersoo Dixon noemde het Amerikaanse voorsta -,een moedig en practisch plan" genoemo Hij sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unh er toch nog aan wil deel nemen Maar In dien de Russen niet willen samenwerken ..zijn wij desalniettemin bereid samen te werken met andere landen, die belang hebben bij de oprichting van een inter nationaal atoombureau in het vaste ver trouwen, dat dit aanzienlijke voordelen voor alle aangeslotenen met zich mee zal brengen'' aldus Dixon. De Britse afgevaardigde stelde voor 'n de zomer van het volgende jaar de kwes tie te Genève te bespreken. Daarna voerde de Canadese minister van gezondheid en welzijn. Paul Martin, nog het woord. Hij zeide, dat in Canada een kobaltbr.m is gemaakt die het werk kan doen van een Roentgen-apparaat van twe<- millioen volt voor een derde van de kos ten. Door middel van deze bom wordt de geneeswijze door middel van radio activi teit binnen het bereik van alle kanker patiënten gebracht, zo zeide Martin. IT) *"t-v Heuft. voorzitter van de katholieke bond. Voorts zeide hij. dat de kleinhandel ver hoging van het vetgehalte van de con- sumptiemelk onnodig en ongewenst acht. De huidige consumptiemelk is van prima kwaliteit en smaak. De consument proeft geen verschil tussen gepasteuriseerde melk met 2% of 3V'2% vet. Aan vettere melk bestaat uit voedingsoogpunt geen behoefte. Daarentegen wel aan dierlijke eiwitten, waarvan 50% via de melk wordt geleverd. Daling van het melkver- bruik moet daarom worden voorkomen. De ervaring van voorgaande jaren heeft evenwel geleerd, dat iedere prijsstijging een daling van het verbruik ten gevolge heeft. En elk vet meer geeft een prijsverhoging van 2 a 3 ct. per liter. Ter illustratie zij vermeld dat het ver bruik per hoofd per jaar in 1952 215.3 kg, in 1953 212.4 kg en in 1953 209.5 kg be droeg. In deze jaren was de gemiddelde consumentenprijs in guldens respectie velijk 0.206. 0.224 en 0.244. Naar. aanleiding van de brief van 5 October van de minister van Landbouw en Voedselvoorziening aan de Tweede Kamer over de melksanering stellen de vier organisaties dat er geen sprake is van een ..gesloten" karakter van de melkdetailhandel Een ieder kan zich vestigen indien aap de vestigingsvoor waarden wordt voldaan. Waar eventueel .geslotenheid" bestaat via ondernemers afspraken zijn deze door de minister van Economische Zaken geschorst Deze kwestie van „geslotenheid" is in studie bij de commissie bedrijfsregelingen, om welke reden de bonden alle maatregelen nu onbillijk en voorbarig vinden. Boven dien is concurrentie aanwezig. Wat de inschakeling van de kruide niers bij de melkverkoop betreft achten de bonden het onjuist, dat de minister kennelijk de kruideniers voor de ver koop van flessenmelk wil vrijstellen van de zg persoonseisen Zij vinden dit een doorbreking van het thans gevoerde vestigingsbeleid. Het toekomstig vesti gingsbeleid moet nog worden uitgestip peld bij de toepassing van de nieuwe Vestigingswet Bedrijven. Ieder hierop vooruitlopen is onjuist. Bovendien zou de tnelkhandelbranche hierdoor in het hart worden getroffen, daar 40% van de omzet uit flessenmelk bestaat. Tenslotte zou de inschakeling van de kruidenier ernstige gevolgen hebben voor de consumptiemelkvoor- ziening en voor de distributiekosten van „losse" melk. Veehouders Tegenover inschakeling van de zelf- slijtende veehouder thans alleen voor komend in Zeeland staan de bonden eveneens absoluut afwijzend. Hierdoor zou een jarenlang gevoerd beleid inzake de verplichte pasteurisatie en de standaardisatie worden teruggebogen. Regelingen inzake de uitbetaling naar kwaliteit en de bevordering van de volksgezondheid zouden worden ge schaad. De zuivelindustrie, met name het melkinrichtingswezen en de melkhandel vooral op het platteland, zouden ernstig worden getroffen en de voorziening met melkproducten aldaar zou worden be moeilijkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1