Onschatbaar arsenaal wordt steeds meer opengelegd Gevaar van rode prooi is lang niet denkbeeldig De zwarte zwaan in Huissen was van Deventer Japan Amerika's steun in Azië Maar steun op wankele basis -< Yoshida naar de Ver. Staten Churchill wacht nog steeds op zijn vluchteling Observator mm Democratische samen werking met Eisenhower Westen aceoord met Von Neurath's vrijlating In Duitsland verongelukt PAGINA 3 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 Afrika staat momenteel in het middelpunt van de belangstelling. Het verdringt zelts het Verre en Nabije Oosten in de berichten en verslagen van persbureaux en kranten. Na Indo China is in het Verre Oosten een toestand van '11 zeker evenwicht ingetreden. De Vietminh gedragen zich in het door hen bezette gebied opvallend gematigd. Hier en daar wordt reeds gemompeld, dat ze er op uit zijn, de rest van Indo China, Vietnam inbegrepen, te grijpen met een hand met een fluwelen handschoenZe willen de indruk wekken, nog niet zo kwaad te zijn en aldus de weerstand van de anti-commumsti- Frankrijk wordt in Noord Afrika met deze harde werkelijkheid geconfronteerd. Mende,-Franceheeft A gene. na me, minder dan veertig politieke moorden, doortastende „ma,regelen moeten nemen- En in de rest van Afrika woelt en gast het onde, de oppervlakte. In het land van Haile Selassie, onze keizerlijke gast van het ogenblik, is het rustig. Dank zij een verstandig, voormtzterid regeerbeleid, dat het volk langs geleidelijks tveg i e mot et ne tijc invoert. In Ethiopië is echter het aanzien van de keizei ns amg, dat het als een bindende band werkt, die onrust vooi omt, terwij er tevens, dank zij een zelfstandig politiek en staatkun ig estaan van duizenden jaren, zich niet de problemen vooi oen, we e in het koloniale Afrika vooral Frankrijk en Engeland gto e baren. sche elementen breken. Maar dit is een ander chapiter! Ook in het Nabije Oosten is het betrekkelijk rustig, al wordt er dan een aanslag op premier Nasser van Egypte beraamd en de leden zijner regering. Het is, alsof de olie, die nu weer in Abadan vloeit, er in figuurlijk zin olie op de poli tieke golven heeft geworpen. In de haard van onrust van Oost Europa, met Oost-Berliju als centrum, heerst een bijna verkwikkende stilte. En ondanks de bewapening van Duitsland houdt men zich in West Europa meer met imaginaire vliegende schotels bezig dan met de harde werkelijkheid. mmi mm Probleem moeilijker geworden Yoshida wil sterker staan „Meer dan halverwege Een dode en twee zwaar gewonden DE KOMENDE FRANSE „SOCIALE WEEK" rialisme Jong Afrika.... Het ivil vooruit. En het marcheert... Ook de negermeis jes willen hun aandeel hebben in de opmars naar de nieuwe tijd! Deze karakteristieke foto is ontleend aan het jubileumnummer October 1054 van „Katholieke Missiën'. nfcrhnnn pr in dip rest" van Afrika in beweging. Er vindt een ec0"°nUpCh;| rrppn trpwanpnri verzet wordt revolutie plaats, maar tevens en d e Snegcf afgezien daTvan de Mau Mau veel belangrijker, al is ze _er m^belang- in do Ke'nya-kolonie, is letterlijk alles er i I telijke omwenteling van nauwelijks af- 1 zienbare afmetingen. Deze geestelijke omwenteling kan men kort en bondig kenschetsen als „Afrika Ontwaakt. En het zijn veelal dezelfde factoren, die ten grondslag liggen aan het ontwaken van de neger. Ten eerste een grote vrijheids drang, al of niet kunstmatig aange kweekt en bevorderd en ten tweede een enorme hunkering naar kennis en weten schap Men kan intussen niet zeggen dat er in Afrika een nationaal reveil plaats vindt. En wel, omdat de negerstammen, waaruit het grootste gedeelte van de 19» millioen bewoners van het zwarte we relddeel bestaat, slechts incidenteel het verband van een nationaliteit of liever een staatsverband hebben gekend. Aoze dit al kenden, zoals in Zuid-Afrika b.v- de Zoeloe's, bleef toch de stam de bin dende macht. Het stam- en famihebesef is bij alle negers sterk ontwikkeld. Ho vendien, de huidige koloniën zijn m De- langrijke mate een administratieve sa menvoeging van soms heel verschillende gebieden met een uiteenlopende bevol king met stamverschillen, die met zo direct tot de blanke spreken, maar v00^ de negers soms van doorslaggevende aard zijn. Wat het koningschap betreft, ook hier is de stam, vertegenwoordigd door zijn oudsten, een beslissende macht, die zelfs over het aanblijven en afzetten van een zwarte monarch beslist In West Afrika en Oost Afrika bevin den zich grote opeenhopingen van natio nalistische strevingen, die op uiteinde lijke onafhankelijkheid zijn gericht Voor al Engeland heft hier reeds veel toege geven, door het verlenen van een zekere autonomie d.m.v. kiesrecht, parlemen ten en andere democratische instellingen, welke onder het typisch koloniale ïmpe- ondenkbaar waren. Tot goed begrip diene, dat we hier niet van koloniaal imperialisme spreken in de zin die de communisten en vele socialis ten' er aan hechten Wij zijn zo vrij, het te zien als een deel van de zending der blanke en Christelijke wereld aan in me nic opzicht zo achterlijke gebieden, waa schrikbarende toestanden heersten Het koloniale imperialisme heeft voor Af"^ vele goede zijden gehad. Dit is er do°r uit het zwartste heidendom en de Prl1™" tiefSte levensomstandigheden gehaald. Dat er ook nog heden ten dage in He me tropolen van donker Afrika ontstellende toestanden heersen, valt voornamelijk teru°- te voeren op eeuwenlange stilstand en zelfs achteruitgang. Achteraf is het gemakkelijk te zeggen, dat de kolonise rende mogendheden nog veel meer had den kunnen en moeten dan ze deden. f*®1 is evenwel de vraag, of dit inderdaad mo gelijk is geweest. De beantwoording van deze „eren zou ons inmiddels te ver vo Intussen blijven we iets v°e}en vk nin. mentaliteit van het Engeland van k gin Victoria en Rudyard Kipling.dat onder zijn zegenrijk gezag brengen v verwilderde gebieden als een soort mis Trouwens, ook ons vaderland "®e in "Indonesië mogelijk gemaakt, wat e nu gebeurt. Het schonk het o.a. geeste liikp en Intellectuele élite, zonder welk een land niet zelfstandig kan dlyY®nv_, Wat lhans in Afrika plaats vindt, het ^nnrhrpkeii van de onafhankelljkheids- noniische' ^^3» door het koloniale, imperialisme gebracht. Het heeft er zich in de vorm van proauc ten goed voor laten betalen ongetwijfeld, maar het gaf toch ook heel wat, al blpkt het lang niet genoeg. Afrika ontwaakt! En men zal goed doen, lriermede rekening te houden. En niet mogen vergeten, dat een in de nieuwe tijd gejaagde massa buitengewoon onevenwichtig is en gemakkelijk van buitenaf te be. invloeden. Daarom is het verre van denkbeeldig, dat Zwart Afrika een dankbare voedingsbodem voor hel communisme zou kunnen worden. En zo het communisme er dan al geeste lijk geen wortel zal schieten, omdat de neger tamelijk individualistisch en stambewust is, het zou als goede bondgenoot binnengehaald kunnen worden. Sovjet-Rusland heeft zich steeds uitgegeven als enige kampioen voor de vrijheid der verdrukte vol. ken ofschoon het er zelf een tien tal onderdrukt, binnen en buiten zijn grenzen en het werpt zich ook op als het land, waar rassenonderscheid niet bestaat. Terecht vraagt de bekende Ameri. kaanse reizende journalist John Gunther zich dan ook in een pas door hem gepubliceerd artikel af: vervalt Afrika tot het communisme? Hij stelt deze vraag op grond van er varingen, opgedaan na een tocht door 26 Afrikaanse landen en staten, waar op hij 50.000 kilometer aflegde en met de ogen van een man, die overal in de wereld heeft rondgekeken, dingen zag, welke hem tot nadenken stemden en hem het lang niet denk beeldige communistische gevaar deden signaleren. Gunther waarschuwt: houdt Afrika in het oog. Wie Afrika in handen heeft, be zit de grootste troef, welke het spel der internationale politiek nog kan opbren- rmn IToAnrtrYiieoh c- Afrilro OPtl fRIROhflt.- -v miciiiauuiiaic punwen v w gen. Economisch is Afrika een onschat baar arsenaal. Het kan op hulpbronnen bogen, die niet alleen van een heel we relddeel zijn, doch tevens van enorm be lang voor de moderne grootindustrie. Zijn landbouw, veeteelt en opbrengst van grondstoffen voor de moderne indus trieën lijken onbeperkt Het is uiteraard geen toeval, dat juist de Verenigde Staten (naar telkens blijkt) zich zo voor Afrika interesseren. Als jong land hebben ze automatisch grote belang stelling voor een ander jóng land, dat eveneens onbegrensde mogelijkheden be zit. De Amerikanen ervoeren dit reeds in Marokko, waar ze grote economische en financiële belangen hebben. Een land als Ethiopië volgt direct op Marokko en dan is er nog die befaamde rest De Amerikaanse belangstelling uitte zich o.a in het feit. dat een wereldblad als The New York Times" een redac teur" naar Afrika zond. die de opdracht kreeg, er twee jaar lang door te zwer ven. Deze speciale verslaggever had zich te voren goed voorbereid "D begint thans met zijn artikelenreeks. In het eer- ste artikel noemt hij het probleem, dat Afrika oplevert, in heel de wereld uniek Het is w-el interessant, na te gaan, wat deze Amerikaan zegt van een continent, dat in menig opzicht als een verlengstuk van ons Europa mag worden beschouwd en er in ieder geval door vele banden mee verbonden is. Hij gebruikt voor het gedeelte van Afrika beneden de Sahara de naam „pri mitief subcontinent", begint dan met vast te stellen, dat talrijke gebieden nog in dezelfde toestand verkeren als in de tijd. dat Livingstone zijn grote ontdek kingsreizen ondernam. Dit heeft Lrnest Hemingway, de pas met de Nobelprijs onderscheiden schrijver, eveneens gecon stateerd. Ook deze Amerikaan onderken de de belangrijkheid van Afrika en orga niseerde, zoals bekend, er zo pas enkele expedities, op een waarvan hij bpna ver ongelukte. Het is het rassenvraagstuk, dat de man van „The New York Times" het eerst interesseerde. Hjj stelde vast, dat dit ten Zuiden van de Equator op vier verschil lende wijzen tegemoet getreden wordt. In Zuid Afrika valt het streven waar te nemen, op het zwarte continent een blanke samenleving te grondvesten, met uitsluiting der negers en kleurlingen als de Indiërs. Ten Noorden van de Unie van Zuid Tussen Bobo Dioulasso en Abidjan loopt een luxe treindwars over Afrikaanse savannen en door een Afrikaans oerwoud. Deze steden hg0en ergens in Frans Equatoriaal Afrika. Afrika dus in Rhodesië en Brits Oost Afrika, streeft men naar een soort sa menwerking tussen blank en zwart zon- der echter de „apartheid geheel Pols te eeven Er bestaat daar een mengsel van zelfregering en koloniaal bestuur, van sentimentalisme en commercialisme. Portugal heeft voor zijn kolonies in Oost" en West Afrika, derhalve Angola en Mozambique, een pro gramma ontworpen, om van de Afrikanen een soort zwarte Portu gezen te maken. De Portugezen regeren er nog steeds volgens achttiende eeuwse koloniale opvat tingen, maar ze kennen bijna geen rassenonderscheid. België heeft in de Congo een reus achtig zakenconcern tot ontwikke. lin» gebracht en het bestuurt dit "ebied met de mentaliteit van een zakenman. Het wil er iedereen een kans geven en ook de hoogste rangen, indien moglijk, voor de zwarhe open stellen. Een der practisclie doelstel, lingen is het kweken van een ge schoolde arbeidersmassa onder de negers, waarhij echter het kweken van dividenden niet vergeten wordt! Het is enigszins simpel gezegd. En het spreekt vanzelf, dat behalve het rassen vraagstuk in Afrika nog tal van andere problemen aan de orde zijn, al was het maar alleen de Christianisering en de daarmede gelijke tred houdende geeste lijke ontwikkeling der inlandse bevol king Voor deze keer zij het genoeg, ons te bepalen tot bovenstaande lichtflitsen op het grote probleem, dat Afrika voor de wereld vormt. Premier Churchill wacht nog steeds tevergeefs op de terugkeer van zitn iwar t zwaan, want het exemplaar, dat in sen door de vindingrijke eer!ste bu g met behulp van brood, gesopt in jen aan de Zuidelijke Rijnoever werd gevan gen, is niet van de Britse premie afkomstig uit Deventer. Het dier was uit het stadspark van de koekstad van zijn ouders weggevluent en na veel omzwervingen op Huissens grond gebied neergestreken. Gistermorgen rim kelde op het bureau van de Rijksjiolitie te Huissen de telefoon. Het was de direc teur van de dienst Landerijen en plantsoe nen uit Deventer, die informeerde naar de verblijfplaats van de kostbare gemeente lijke vogel. De politie kon de directeur mededelen, dat het dier was overgebracht naar Burgers Dierenpark te Arnhem, waar het zich uitstekend thuisvoelde. Des mid dags toog de gemeentelijke functionaris uit Deventer naar Arnhem, waar hem de zwaan werd overhandigd. De Devent zwarte zwanenfamilie is thans weer ver eend Zij die met de plantsoenenzorg zijn belast hebben er inmiddels voor gezorgd, dat het zwanenjong met opnieuw het luchtruim kan kiezen. "lil*' Prn?»Jonni m noil 11K.OT n uitvloeisel I/eze Afrikaanse negers leven nog in het zwartste heidendom. Hier bewerken ze de dodentrommel, die alleen gebruikt wordt, wanneer een man gestorven is en heel de stam bijeengeroepen moet worden, om hem te bewenen. (Van onze New-Yorkse correspondent) Washington zal op 7 November een belang rijke bezoeker ontvan gen: premier Shigeru Yoshida. Politiek is dit bezoek van de eerste minister van J apan voor Amerika van zeer groot belang, omdat de Ame. rikaanse politiek in het Verre Oosten geheel ge baseerd is op de nauw. ste samenwerking met Yoshida's regering. De Japanse premier zal na tuurlijk met Dulles con fereren en met de chef van het Pentagon, Wil son; met admiraal Rad ford, hoofd van de staf chefs; met de min. van financiën Humphrey, en de chef voor de hulp aan het buitenland, „r tii „1 Stassen, vervolgens met de president van de Wereldbank, Eugene Black en.met president Eisenhower. Japan vormt de steunpilaar van de Amerikaanse buitenlandse politiek in Azië. Zonder Japan en Japans vriend schap zou het hele defensiesysteem, dat de V.S. in Azië hebben gebouwd, (en welk systeem vooral steunt op Japan en de Philippijnen)) zonder zin zijn. In Washington begint echter de vrees merkbaar te worden, dat de „steunpi laar" van de Amerikaanse buitenlandse politiek in het Verre Oosten op een honest wankele basis staat, n.lde Japanse economie. Want na Japans ne derlaag in de laatste oorlog en de ver andering van het politieke beeld in het Verre Oosten had Japans economie elke steun verloren en bood geen enkel hoop vol perspectief meer voor de toekomst, daar het land was afgesneden van zijn natuurlijke markten en zijn bronnen met ruwe grondstoffen. En Japan is tenslotte zoals een Japans diplomaat zei geen „fabrieksland". Als het geen ruwe stoffen noch ook markten heeft, is bet ten dode opgeschreven. Om datgene te Het economische probleem is nog ver ergerd na het einde van de oorlog in Korea, omdat sinds die tijd Amerikaanse dollar-inkomsten steeds meer zijn geredu ceerd. En alleen, dank zij een energieke economische politiek van zuinigheid en drastische verminderingen in import, heeft de Japanse regering de enorme eco nomische moeilijkheden gedeeltelijk op gelost Volgens Japanse statistieken heeft dat land de eerste 6 maanden van dit jaar voor een milliard dollar goederen geïmporteerd en voor 700 millioen dollar geëxporteerd. Dit, samen met de 300 millioen, weike Amerikanen spenderen in Japan, heeft dus de buitenlandse be talingen in evenwicht gehouden. En wat het fiscale jaar betreft, dat in Maart 1955 eindigt het is nu reeds te voorzien, dat Japan zeker een tekort van 100 mil lioen dollar zal hebben. kunnen importeren, wat Japan zelf nodig heeft, moet het laad in staat zijn om te fabriceren en te exporteren, waarvoor dus ruwe grondstoffen en markten onontbeerlijk zijn. Maar als ge volg van de tweede wereldoorlog, en van de Chinese revolutie, als wel van de Ko reaanse oorlog en de „koude oorlog" niet te vergeten met de blokkade van China, heeft Japan zijn traditionele markten verloren alsook de voormalige toegang tot. zijn ruwe grondstoffen. Daarom is Japan op vandaag b.v. ge dwongen om kolen uit Pennsylvania te importeren, inplaats van die uit Mant- sjoerije te krijgen. Dit geldt ook voor ijzererts, dat uit de V.S. komt. En wat de markten betreft: de Amerikaanse ta rieven zijn lioog. China is als afnemer uitgeschakeld en in Zuid-Oost-Azië be staat een conflict met de Engelsen. Het resultaat is dus: voortdurende tekorten in Japans buitenlandse, handel, maar te gelijkertijd de noodzaak van voortduren de Amerikaanse hulp. Een groot deel van Japans economi sche gezondheid hangt in velerlei vorm van de Amerikanen af. Niette min wordt op de economische problemen van Japan-in-de-toekomst door niemand antwoord gegeven. De Amerikaanse pers richt daar met bezorgdheid de aandacht op. En wel mede omdat, zoals de Ame rikaanse bladen berichten, er in Japan een groeiende druk is ontstaan voor her vatting van handelsbetrekkingen met Rusland en China. Sommige Japanse za kenlieden dringen aan op „gelijke kan sen" met de Engelsen, Duitsers, Fransen etc., die in China oude handelsconnecties weer opnemen. En juist nu de interna tionale spanning afneemt, neemt deze druk om weer handel met China en Rus land te drijven in Japan hand over hand toe. Sommige Amerikanen menen, dat dit ook een gevolg is van ouvertures, door China en Rusland onlangs gedaan, en welke in Japan niet zonder weerklank zouden zijn gebleven. Maar merkwaar digerwijs maakt zich de Amerikaanse pers hierover meer bezorgd danofficieel Washington- Wat Yoshida zelf betreft, de nadruk wordt hier erop gelegd, dat hij om drie redenen zoveel moeilijkheden „thuis" heeft: a) om de verschillende schanda len, waarin enkele van Yoshida's vrien den waren gewikkeld; b) omdat Yoshida vóór herbewapening is en hij daarmee tegen de draad van Japans publieke opinie en wens gaat; c) omdat de Japan- nezen Yoshida te pro-Amerikaans vinden. Amerikaanse autoriteiten menen, dat er goede kansen zijn, dat Yoshida's regering het kan overleven, al zien ze met be zorgdheid, dat er niemand is, die de pre mier inderdaód pro-Amerikaans kan vervangen. (Overigens is dit een pro bleem, datzich voor het State Department vermenigvuldigd heeft; ook Adenauer is een oud man voor wie men geen ver vanger ziet, die de pro-Amerikaanse bui tenlandse politiek zal voortzetten; dit geldt insgelijk voor Korea met Rhee). Vanzelfsprekend komt Yoshida naar Amerika om zijn prestige thuis met Ame rikaanse hulp te versterken, en tegen heug en meug in zullen de Amerikanen duswel in de zak moeten tasten, in het centrum van de discussies zullen de eco nomische problemen staan. Japan wii ten eerste Amerikaanse surplussen kopen voor 130 millioen dollar, d.w.z. tarwe, katoen, boter en soja. Naar wat wp ver nemen hier, willen de Amerikanen echter niet meer dan voor 60 millioen verko pen. Want de Japannezen willen m yen s betalen, welk geld echter in Japan zou blijven en gebruikt zou mogen worden voor projecten, die de economische ont wikkeling bevorderen. Japan zal om twee „kleinere" leningen aan de Wereldbank vragen, één voor modernisatie van in dustrieën, en één voor landbouwontwik keling Verder wil Japan lid worden van de organisatie GATT (General Agree ment on Tariffs and Trade) en de Ame rikanen willen daarbij helpen. Vervolgens wil Yoshida een zekere tarievenverla- ging voor Japanse exportgoederen trach ten te verkrijgen. En dan zal de premier de Amerikanen om hulp verzoeken voor het verminderen van weerstand van de Engelsen op markten in Zuid-Oost Azië Ongetwijfeld zullen de Amerikanen Yos hida zoveel het in hun vermogen ligt, willen helpen, en even ongetwijfeld zal de premier de Chinees-Russische aan biedingen als troef bij de onderhandelin gen gebruiken. Dit alles echter zal met de wérkelijke economische problemen van Japan kunnen oplossen, hoogstens de oplossingen daarvoor uitstellen Senator Lyndon Johnson, leider der nieuwe Democratische meerderheid in de Senaat, heeft nadat do»r de laatste ver kiezingsuitslagen was bevestigd, dat de Democraten in het Huis van Afgevaardig den èn in de Senaat de meerderheid heb ben verkregen, verklaard dat de democra tische afgevaardigden „in aanzienlijke mate" met de regering-Eisenhower zullen samenwerken- „Wij zullen de president meer dan hal verwege tegemoet komen bij elk streven, om een gemeenschappelijke oplossing te vinden voor de moeilijke vraagstukken van nationale veiligheid, vrede en het be vorderen der welvaart. Indien wij het niet met de president eens zijn, zal onze stem door onze over tuiging worden bepaald. Wij zullen aan de orde gestelde vraagstukken uitsluitend beoordelen aan de hand van onze begin selen." Maar Senator Johnson zeide óók nog, dat zijn partij voorstandster is van een daadwerkelijke twee-partijenpolitiek ten aanzien van het Amerikaanse buitenland se beleid en de verdediging tegen commu nistische agressie-dreigingen. Hij sprak zich uit voor een „redelijke wetgeving voor de boeren, herziening van de wet op de atoomkracht, opdat daarin verder gaande waarborgen tegen het ont staan van monopolieposities zullen worden opgenomen en verbetering der arbeids wetgeving, dit zowel ten voordele van de bedrijfsleiding, als ten bate der werkne mers. Washington zal intussen insisteren op herbewapening. Het merkwaardige is echter, dat de grondwet, expresselijk door generaal MacArthur voor Japan ge- maakt, geen herbewapening veroorlooft. De 137.000 gewapende manschappen vormen dus eigenlijk een illegaal leger, maar door ze „strijdkrachten tot zelfver dediging" te noemen, tracht men de grondwettelijke eis hier te omgaan. Ame rika zou die 137.000 tot 250.000 opgevoerd willen zien. Doch de stemming is sterk tegen herbewapening In Japan en Yos hida is dus gedwongen kalm aan te doen, ook al manen de Amerikanen tot gro tere snelheid in de herbewapening. Zoals men ziet, zullen de onderhande lingen tussen Yoshida en Amerikaanse autoriteiten geheel gehouden worden in het raam van de welbekende politiek van beide zijden. Washington meent, dat het zijn huidige politiek in Japan moet hand haven, Yoshida zal de nadruk op Japans vriendschap leggen en economische hulp krijgen. Maar deze onderhandelingen zul len geen enkele verrassende ontwikke ling brengenen geen enkel antwoord geven op, noch een oplossing brengen voor de grote economische problemen- De Westelijke hoge commissarissen in Duitsland hebben de Sovjetrussische hoge commissaris, G. M. Poesjkin, medegedeeld, dat hun regeringen de onmiddelijke vrij lating van Von Nenrath zonder vooraf gaande besprekingen goedkeuren uit de gevangenis van Spandau, waar hij, zoals bekend, een straf uitzit wegens oorlogs misdaden. De mededeling van de Westelijke hoge commissarissen is het antwoord op een drie dagen geleden door Poesjkin gedaan voorstel, dat de vier hoge commisaris- sen zouden beraadslagen over „de voor tijdige vrijlating" van Von Neurath met het oog op zijn hoge leeftijd en zijn slech te gezondheidstoestand. De 81-jarige Von Neurath is de oudste van de zeven Duitseoorlogsmisdadigers, die zich in de gevangenis van Spandau bevinden. Hij was o.m. tot 1938 minister van buitenlandse zaken en later ..rijks protector" van Tsj echo-Slowakije. Hij werd te Neurenberg tot 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens in deze func tie gepleegde oorlogsmisdaden. Gisternacht is een personenauto uit Zwolle tussen Langenhorst en Ochtrup (Westfalen) tegen een boom gereden, ten gevolge waarvan de heer G. J. A. uit Zwolle, handelaar in bouwmaterialen, op slag werd gedood. De twee andere inzit tenden, de heer K. F. uit Naarden, die de wagen bestuurde en de heer A. J. K. uit Zwolle, moesten zwaar gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. Beiden verkeerden in levensgevaar. Zij waren met grote moeite door omwonen den uit de wrakstukken van de auto ge haald. De commissie .van voorbereiding van de Sociale Weken in Frankrijk heeft besloten dit jaar de besprekingen te houden van 19—24 Juli en wel te Nancy. Onder werp van bespreking zullen zijn de technische aspecten van de verspreiding der heden daagse beschaving: hiermede zijn bedoeld pers, radio, bioscoop en televisie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3