Partij versterkt haar macht m BRIEF UIT CHINA 'i GOUDEN SCHELPEN BELADEN MET OOFT Bij volle maan over de Straat van Messina Folders moet je in de nacht-trein maar vergeten Pelgrimage naar Santa Rosalia 1 Het „Jus canonicum" der Chinese communisten ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 PAGINA 'T De Dalai Lama en het boertje uit Shansi op het congres Hiernaast drukken wij in de eenvoudige taal, waarin zij geschreven werd, een brief af, die ons vanachter het bamboe-gordijn bereikte. Al werd dit epistel opge steld om lezers in West-Euro pa iets te vertellen over de toestanden in het nieuwe China, de schrijver heeft ken nelijk zijn geladenheid over de communistische politiek niet zo kunnen beheersen, dat hij aan een hechte groe pering van de feiten en een diepere analyse kon toeko men. Het geschetste tafereel is echter leerzaam genoeg om het onze lezers niet te onthouden. Vuurwerk voor de president Mao Interieur van Santa Catharina te Palermo. Geen stukje wand bleef onversierd. k tm*. Mao Tse Tung: Propaganda.. van Nieuwjaar als een nutteloze ver spilling doodverfde. Die schone rode kleur Van het rood naar het zwart! Wie durft zich zuiver te verklaren in het aanschijn vande partij? De grote brokken zijn nu wegge werkt, de lucht is voor de Partij ge- luivsïd en men kan de verkizingen Knock out De mengkroes Bedevaart Niet voor aestheten IP» l r* De baai van Palermo me top de achtergrond de lichtende Monte Pellegrino HET COMMUNISME eet zijn groten op Twee bazen der Chinese industrie zijn gevallen twee grote'bazen! Sinds lang kon men iets bemerken in de bladen; de bedreigingen voorspelden niets goeds; maar zorgvuldig werden alle details verzwegen, men wou liet vel van de beer niet te vroegtijdig verkopen. Men vermeed ook namen te noemen. Men hield nog geen vergaderingen op alle boeken van steegjes, doch men fluisterde overal, in elk milieu. Men sprak er u over, en dan eerst moclit gij er over spreken fluisterend! uit u zelf mocht gij er met niemand over praten... Toen plotseling de misdaden aan liet publiek werden bekend gemaakt. Het begon met partijvergaderingen voor al de leden: men scheidde die leden in twee delen, de mensen die alleen een politieke activiteit had den de mensen die een industriële bedrijvigheid hadden. Maar allen sprak men over de hovaardij, de zelftevredenheid, het kapitalistisch egoïsme. Voor een half jaar verscheen een ukaze van de partijleiding - indirect tegen de hogere leden der partij - die geselend sprak over diezelfde hovaardij der hogere leden, over de communisten uit de industrie, die hun werkgebied beschouwden als hun exclusief ko ningdom, naar niemand meer luister den, altijd onafhankelijk handelden, geen raad vroegen aan de partij. Nu werden al die „hogere leden" samen geroepen naar de hoofdstad, en het gebeurde Intussen waren echter de verkie zingen reeds begonnen: op lokaal plan, in kleinejre districten. als vertrekpunt nemen voor het op ruimen van al diegenen die goede relaties met de gevallen groten on derhielden. Vroeg of laat worden die mensen slachtoffer van hun „hoogmoed hun „zelfvoldaanheid" en hun „kapita listisch egoïsme". Wie van hen durft zich zuiver ver klaren in het aanschijn van de „Par tij"?. De kranten van tegenwoordig ge ven in détail de punten waarop men hen klein zal krijgen: geen eerbied en geen contact met de lagere agen ten, geen eerbied voor de POLITIEKE overheid, niet- democratisch hande len, onafhankelijkheid tegenover de „esprit de corps" van de partij, weer stand tegen het opdrijven der pro ductie, enkel denken aan eigen suc cessen, ze wilden uit gewoonte hun tekortkomingen niet meer inzien, die de werkelijkheid verwringen of onder geschikt maken aan hun plannen, ze willen geen buitengewone omstan digheden erkennen, alle moeilijkhe den niet objectief inzien, ze zijn te conservatief en te zelfvoldaan, zitten als koningen op hun troon, zijn vol daan met wat verricht werd, houden geen rekening met de financiële mo gelijkheden, enz.Wie nu tegenover zulk een mogelijk plan van overtre dingen staat, kan nog moeilijk zeg gen: Welke zonden worden mij ten laste gelegd? En diegenen, die in het Centraal Bestuur aan de koorden trekken, heb ben dan ook geen moeilijkheden om hun slachtoffers - hun politieke te genstanders - weg te werken, hen in een bepaald actiegebied onschade lijk te maken, en hen zo niet in de gevangenis te brengen, dan toch naar een verre onbekende post te verbannen, of, wat zelden gebeurt, tot volledige onderwerping te bren- gen. En men mag hen die zich onder werpen niet beschuldigen van laf hartigheid! Na die opruiming werden plots alle candidaten voor het Congres ge kozen, en verscheen spoedig 't voor lopig ontwerp der Constitutie. Midden September zag men 1200 afgevaardigden naar de hoofdstad trekken, voor het groot Congres. Onder deze afgevaardigden was er natuurlijk niemand die er niet mocht verschijnen. Men had het uiterlijk de schijn gegeven alsof er een echte verkiezing had plaats gehad, die on afhankelijk van het bestuur en „fair" was verlopen. Er waren stromannen en vooral de grote bazen die zich tijdens de laatste zuiveringen hadden opge werkt: Chang Che Choung, Ma Hong Ping, Teng Pao Chang, Chang La Lang en Mevrouw Soun Wen. De grote verrassing was de komst van de Dalai Lama en Pan Tsan Lama uit Thibet: dat ze die hier kre gen is te beschouwen als een grote politieke overwinning. Er lopen echter geruchten dat er troebelen waren alvorens ze die twee in de hoofdstad kregen; in elk geval, wie de beide afgevaardigden uit Thibet kon benaderen, heeft ge zien hoe triest ze voor zich uitkeken. Men kreeg de indruk met krijgsge vangenen te doen te hebben. Bij hun aankomst in de hoofdstad werden ze natuurlijk feestelijk ont vangen, door de grote bazen in de bloemen gezet, en zij zelf waren ge kleed in hun prachtigste tooi en in groot ornaat. Op de congres-vergaderingen verschenen ook enkele „katholie ken": de vicaris - generaal van Nan king, de eerste die vooruitstrevend was geweest en de Pauselijke Nun tius uit China heeft helpen zetten en de vroegere rector van de Aurora. Ook enkele militaire Chefs, die echter gewantrouwd worden door het Centraal Bestuur om hun te gro te populariteit (dat loopt wel spoedig uit óp een zuiveringsactie!), zoals de Generaal Lin Piao. En dan veel „eenvoudigen": een boertje uit de kolchoze van Shansi, 'n vrouw wier grote specialiteit be staat in het besturen van een tractor (weet men dat de expres-trein tus sen Peking en T'ientsin uitsluitend door vrouwen wordt bestuurd) en dan nog enkele voor- of modelwerkers, die de andere arbeiders steeds moe ten opdrijven. Die mensen zullen voorzeker op het Congres heel braaf zijn en be amen wat de Groten te zeggen heb ben. De groten, die zullen „zeggen" wat de andere te doen hebben en al de anderen die weten dat ze niets te doen hebben dan dat wat hun ge zegd wordt. Dat Congres, gedurende twee we ken, verliep op wieltjes, de Consti tutie werd goedgekeurd zonder dat een letter hoefde te worden veran derd. De verbeteringen aan de Con stitutie waren reeds klaar gemaakt, bovendien werd een Wet gestemd de alle voorlopige verbeteringen vooraf reeds goed keurt. Er werd een President gekozen, de rapporten van het vijfjarig bestuur goed gekeurd. Mao, met eenparigheid van stem men tot President gekozen, benoem de de verschillende chefs der Partij- bureaux aan, vormde het nieuwe gouvernement, hetgeen onmiddellijk werd geaccepteerd en toen kon ieder naar huis terug. Hun aanwezigheid werd overbodig! Daarom juist moesten zekere te Invloedrijke personen verdwijnen, moest hun macht worden gefnuikt. Als groep konden die gevaarlijke ele menten een dreigende, agerende macht vormen. En om de eenheid Van richting in de Partij te bewaren moesten alleen bepaalde elementen verkozen worden. Twee koningen, de industrievorst Kao Kang van Manchourije, en de baas van Oost-China, Shao Jou Che vielen als offer aan de Partij. Beiden zijn grote industrie-leiders; hun ondergeschikten, totaal naar hun hand gevormd, bedragen 400.000 arbeiders en bedienden. Men weet niet nauwkeurig wat met hen gebeurde. Van de eerste vernam men echter dat hij gewapenderhand weerstand bood, toen men hem kwam aanhouden, en ook, dat hij zei Mao de president, slechts een oude vod'te vinden, waarvoor nodig een opvolger moest gezocht worden. Toen die twee eenmaal uitgescha keld waren, gingen de verkieziinge vlug door, werd ook de vBrdcling het land (in zes delen - bestuurd do een militair - met uitzondering de burger Kao Kang, herdoopt in een Beria door het Centraal Bestuur opgegeven. Door het afschaffen van die zes hoofdbesturen en het in bevoegdheid herstellen van de provinciale bestu ren concentreert natuurlijk de hoofd stad de macht in eigen handen. Bovendien geeft dit veranderen van bureaux, organisaties en stich tingen de gelegenheid om tal van kleinere baasjes in stilte aan te pak ken. Hier vertellen de bladen natuurlijk niets van, althans niet in bijzonderhe den. Wél in abstracto men geeft er een ascetische vorm aan: men moet de hovaardij bestrijden, er bestaat ge mis aan eenheid in de directie, weg met egoïsme en zelfvoldaanheid. Het materialisme vergt dus het beoe fenen van talrijke deugden. Wie zou dit gedacht hebben. Wij worden beproefd door God; m China is God uitgeschakeld, zorgt het Bestuur der Partij voor de be proevingen. In feite ging het dus tegen twee industriedistricten en beweerde men dat die twee de vooruitgang der an dere gebieden stremden. De bazen van die districten had den natuurlijk een overwegende macht in het partijbestuur van hun gebied, dat voor alle leveringen van hen af hankelijk was. Die groep maakte stilaan school en kreeg navolgers in alle andere ge westen; dat werd gevaarlijk voor het trio dat op het Centraal Bestuur in de hoofdstad de macht in handen hield. .Nu de twee groten gevallen zijn, liquideert men alle volgelingen, jaagt hun school uiteen en verspreidt de kleinsten over het hele land. Een S°ed deel kwam in de gevan genis terecht - het publiek weet hier mets van want on lave son linge en amilie"! enkelen werden van graad verlaagd, anderen kregen een reprimande thuis gestuurden wer den op het „zwart boekje" genoteerd. De gelukkigsten mochten een publiek gewetensonderzoek doen, en diep hun berouw belijden, tegenover de bonzen - die - de - zuivere - richting - van - de - party vertegenwoordigen De communisten bestudeerden goed het ius canonicum in China be staan nu alle sancties zoals de „nota infamans" - de blaam - tot de schor- sïng en de excommunicatie. Voor deze laatste zware sanctie werd doodeenvoudig het woord „Kerk" door „Partij vervangen. Rond de verkiezing van de Presi dent werd er spanning geschapen, men wilde dit nog beter doen dan de verkiezingen van een Paus. Alle radio's moesten op het pro gramma staan en de mensen waren verondersteld met ingehouden adem naar de berichtgeving van de radio sprekers te luisteren. En te wachten op het ogenblik dat de stemmen wer den geteld: Wie zou het zijn?. Drie kwart van een uur duurde de ze comedie en toen kwam de uitslag: Mao Tse Toeng. Om aan te tonen hoe de mensen in twijfel verkeerden over die uitslag volstaat het programma de eerste minuut na de bekendmaking van het resultaat te schilderen: de geschil derde portretten van Mao kwamen op straat, mensen met de armen vol paffers liepen door de straten en sta ken een knetterend vreugde-machi negeweer aan. Diepten die mensen in hun eigen geldbuidel om die blijken van ge trouwheid zo maar publiek te kunnen demonstreren? De Staat, hier vertegenwoordigd door de Syndicaten had reeds lang genoeg schikkingen getroffen en ma teriaal ter beschikking gesteld, om nog de schijn van een improvisatie van volksvreugde te bewaren. Toch werd er goede propaganda ge maakt die dagen, want vreemden zullen natuurlijk in de waan verkeerd hebben dat dit alles spontaan ge beurt. De rest van de bevolking liep me de, want wie zou dit niet doen nu de gelegenheid werd gegeven op kosten van de staat een vuurwerk aan te steken, nadat men er lange jaren van beroofd was geweest door een partij gebod dat vuurwerk ter gelegenheid De le October werd het Nationaal Feest en de 5e Verjaardag van de Communistische Republiek gevierd. Geen kosten werden gespaard om de ze feesten zo groots mogelijk op te zetten. Want er waren vele bezoekers uit het buitenland aangekondigd. Men sprak van enkele tienduizenden. En het ging er dus om die mensen een indruk te geven die gunstig voor het regiem was en hen er toe zou bren gen. overal te verkondigen dat in China iets aan het gebeuren was, iets groots, dat het Communistisch regiem een weldaad voor het land was geworden. Grote triomfpoorten werden overal in de hoofdstad opgericht, in het hel rood geverfd en prachtig met neon versierd. Natuurlijk waren de officiële hui zen en winkels op kosten van de staatskas ook prachtig versierd. Een wandeling door de stad bracht ech ter dadelijk de overtuiging dat de andere inwoners niet zo enthousiast geweest waren in hun versieringen. Toch was de politie in alle huizen geweest om de mensen er van te verwittigen dat ze in geen geval in hun nationale plicht mochten tekort schieten. Tijdens de feestdagen men sen genoeg in de straten: men had drie dagen verlof gegeven, alle fa brieken en bureaux sloten hun deuren en feest of geen feest, al de mensen waren blij eens voor enkele uren uit die dagelijkse sleur te kunnen ont snappen. 's Avonds werd er een groot vuur werk gegeven, de luidsprekers ga ven in alle straten muziek, strijdlie deren en andere programma's. De soldaten werden in de straten gestuurd om zich met de burgers te verbroederen, de hele nacht werd ge danst. Alle officiële afvaardigingen, die uit vreemde landen waren gekomen, om het feest bij te wonen, werden uitgenodigd in het tentoonstellingsge bouw dat de sovjet Chinese vriend schap moet huldigen. 30.000 Werklieden zwoegden lange maanden om dit gebouw klaar te krij gen, werkten dag en nacht, en vol brachten een reuzenwerk. Het gan se gebouw staat nog omgeven door stellingen, geeft nog de indruk van een oven van bakstenen (naar het schijnt worden de buitenste muren wel met marmer bekleed!) ziet er niet al te lelijk uit en wanneer de toren, die opstijgt uit een reeks van drie verdiepingen af zal zijn en tot een hoogte van 110 m. reikt, zal zij wel indrukwekkend worden. Boven dien is het de bedoeling boven op de toren een 5 m. grote rode ster te plaatsen die over de hele streek zal heenlichten. Om een toegang te verkrijgen heeft men een hele reeks gebouwen afge broken, een brede autoweg aangelegd, een grote parkeergelegenheid open gesteld. Hoewel er niet zo veel personen auto's bestaan, rijden alle groten en de kleineren die leven in de schaduw van de groten, met prachtige auto". Wanneer er ergens een vergader- ring van de parijbonzen plaats heeft staat het volk versteld van het grote aantal auto's dat die mensen samen brengen. Auto's, allemaal in het zwart ver nist - de kleur van de ernst! - Maar ernst of geen ernst, die heren zijn niet bang voor doodgewone Wes terse kapitalistische vermaken, zo als danspartijtjes en zo meer. Alleen wordt daar geen vreemd volk geduld! Odi profanum vulgus et arceo? Was het niet Horatius die zei: SICILIË, mengkroes van culturen df» vprvnilinc* kunnen we niet verder, blijft ons (Van onze redacteur) In de nachttrein is er geen plaats voor de waar. derin" waarop de folderachtige uitgaven van de Siciliaause V.V.V. beslist wel recht hebben. Bonkende bouten banken en daarop een mélange van slapende of half waken de bruinerikken in interlock en andere sjofele kledij, een penetrante geur van knoflook en stoomwaim componeren het milieu, waarin de nacht moet worden uitgezeten. Het treintje laat aan elk van de talrijke stationnetjes een paar van de passagiers vallen en na het geklap van de portieren is er telkens het ruisen van de branding om de eigen wereld van de „Accelerato" althans aan enige plaats bepaling te helpen. Links van de urenlange route naar Palermo, moeten de bergen zijn, die goud glanzen in de zon, althans volgens de folders. Er is alleen een zwart vlak achter het linkervenster af en toe doorgeprikt door enkele verre lantaarns. Reclils de eeuwig blauwe zee; we zien slechts spokende wolkenhemden, aan flarden gescheurd door de kille bries en soms een glinsterstreep op het inktkleurige fond. Als de coupé bijna leeg is, krijgt Mor pheus ook bij ons een kans. Het planken bruin van de coupé vervaagt en herin neringen beginnen een ongecontroleer de rondedans, die zich voortdurend be weegt om het massale Christusbeeld in de straat van Messina, een gewijd ba ken met blauwe neon-letters aan zijn voet. Het water spiegelt in deinende tin teling de rozenkransen van licht, die ons straks als Messina zijn aangewezen en een zwaarmoedige volle maan verrim pelt tot een grimassengezicht in het spel van de golven. Dat was de zee-engte, nu z«n we dan op het tover-eiland, ironiseren onze gedachten, juist voor óns bewustzijn naar onbekende oorden ^Uende s—U haalbons voBlagerf veranderde - werkelijkhei^ Al op het eerste gezichtjzijn cde foMgrs geslagen door het morgenlij feest. Een complete knock-out en binn®" seconde! Daar zijn de bergen, goud en bijna van hun stoffelijkheid ont daan nu zij lichten in de volle zon. D- Conca d'Oro denken wij, de gouden schelp, want de schaal tussen de gol vende kammen is beladen met ooftig groen, met agaven, citroenen, Indische vijgen, amandelbomen en sinaasappel plantages, in een voortdurende afwisse ling van blikkertinten. Maar 'n tandeloos mannetje, dat de hele nacht braaf te genover ons heeft gezeten met n mand je op de knie, hanteert afwerend zijn wandelstok: Dit is Bagheria en Palermo komt pas na een half uurtje. Genoeg tijd dus om onze indrukken stevig vast te zetten. Om het stroperige blauw van de zee, bijna beangstigend van roerloos heid te confronteren met het festijn van lichtglanzen daarboven', om de verval len vissershutten langs het rosse strand als voorlopig criterium voor Sicilië's welvaart te noteren; om de „Caretto" te leren kennen, het rode ezelwagentje, dat zijn bontgeschilderde panelen af en toe verstoppertje laat spelen achter de dorre cacteeën langs de bergweg. Wat is de Alpenromantiek inclusief .Glühen", Edelweiss en nauw;e ra.YU" 'nen ver weg denken wij. Hannibal moet- de Romeinen wel danig verrast hebben toen hij zijn olifanten met langs de Monte Pellegrino maar over de alpenweiden dreef. De bergen van Sicilië mogen een even naakte top hebben als de Zwitserse, ze staan bol- gezogen van licht en zijn edel van vorm. Het, open landschap met weidse val leien vormt een schelpensnoer waarin de fruit- en palmentuinen opgetast lig gen als verkwikkende combinaties van telkens beheerste tinten groen. Het oude Trinacria heeft zijn aan trekkingskracht dan ook niet gereser veerd voor Phoenicische of Griekse ko lonisten. Ook de Romeinen hebben hun steden gevlijd tegen de hellingen van de Etna, de Arabieren legden de overdadige palmentuinen, complete leer boeken in sub-tropische plantenkunde aan en de Staufers zorgden voor het le vendig silhouet van stadjes als Cefalu, die er bekroond met dubbel-getorende kerken tegen de rotsen liggen als ver dwaalde Hanzesteden f.iibee-k aan de Tyrrhecnse zee denkt de noorderling on willekeurig als hij Cefalu passeert. Dat alles ontstond lang voor het Ko ninkrijk Napels en Sicilië, een merk waardige verbinding van Spaanse her komst In Palermo proeven we daarvan de wonderlijke vruchten: een barok-kerk waarin geen vierkante cenümeter on versierd is gebleven en straten waar we tussén de zwoel-gesmede balkons de huizen bijna niet kunnen vinden. Als we 's avonds op het pleintje zit ten waar St Dominicus met electrische lampjes om het hoofd als een wat al te volronde pilaarheilige naar zijn eige" kerk staat te staren, weten we plotseling hoe weinig Latijns, maar hoe Spaans Latijns Amerika er moet uitzien. De zelfde bizarre combinatie van primitieve vroomheid en zakelijke moderniteit, de zelfde ontmoeting van chroom en vet kaarsen, van armoede en mondiale ge noegens, als we in documentaire films over Zuid-Amerika tegenkwamen, tref fen we hier in deze stad van goedkope zeeplucht, van koetsjes en kerken, van stinkende sloppen en het Lido Mondello. Een bedevaart naar Santa Rosalia voltooit het beeld. Het is Zondag en de reeksen van volle autobussen zitten her haaldelijk met tegenliggende collega's in de haarspeld-knoop. Over schouders en tussen verwarde haren door vangen we af en toe een glimp op van het pano rama, dat zich beneden ons allengs ver wijdt tot de hele gouden schelp. De stad zelf verkleint zich daarin tot een ruw- geknoopt rosig tapijt. De cactussen hebben opgehouden het zoveelste ob stakel voor ons uitzicht te zijn. We rij den langs, de smeltgloed van de kale berg tot in een brede plooi de overbe laste bus stopt en begint leeg te drup pelen. Onwennig staan we even later in het schitterlicht temidden van de volksmassa's, die hier als zwarte zwer men zijn neergestreken. Hele families hebben zich met kinderen, braadpannen en de onsmakelijkste proviand op de rotsbodem neergelaten; de vervuiling van stro kaarsenstompjes, papiersnip pers en etensresten op de trappen naar het rose heiligdom laat zich niet met één pen beschrijven. En in tamme re gelmaat drenzen de grauwe stoeten, wat opgefleurd door de bonte devotie-vlag getjes, die in alle maten en prijzen ver krijgbaar zijn bij lamme en gezonde handelaars, de kerkdeur In. Wij gaan zonder vlag dezelfde weg, maar niet lang. Want al op het punt, waar de kerk in een grot overgaat kunnen we niet verder, blijft ons ge voel steken in de devotionele wanorde, in de chaos van kaarsen en afdruipend vet, in stro, dat voor een complete suggestie van een stal zorgt, en in de wansmakelijkheid van mensen, die met ontstoken gezichten het beeld van Santa Rosalia kussen, of met besmette handen de marmeren voeten van de Heilige stre len. Jonge nog gezonde kinderen lopen er tussen en ook zij doen mee aan het ritueel. We moeten niet denken aan de ziek ten, die zich via deze devotie kunnen verbreiden; St. Rosalia* die in deze grot haar kluizenaarsleven sleet, heft eens Palermo van de pest gered; we hebben het vertrouwen van al deze simpele gelovigen evengoed te respec teren als de wondermacht van de Hei lige; maar wij noorderlingen zijn nu een maal iets meer vertrouwd met de wereld van de klinieken dan met die van de wonderen en ons hart draait om bij het onhygiënische bedrijf. Als wij ons niet vergissen had ook Goethe bij zijn bezoek aan de grot al zijn cynisme nodig om niet weg te hol len, want een gedenksteen in de wand vertelt met gouden letters en nogal mis plaatste trots, dat de dichter zijn bewon dering uitsprak voor de schone lichaams bouw van de Heilige. De verstokte aestheet vond blijkbaar toch nog een lichtpunt in een omgeving, die hem af moest stoten. 1 Li. - v":;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5