OFFICIEUS Eleonor Roosevelt, vrouw, publiciste AMERIKA'S FIRST LADY en Weer staking in Enschede Binnenlands apostolaat bloeit op Staking bij vertrek van „Oranje De Vluchteling Cayenne tansrat&süi W «^Isr-Msar* De squire van Hainton Hall ROTTERDAMSE GRAANMARKT i tod« -sar n «rta|vrs ïsa ss d5S'-«=;l^to w Bij Sint Wïllïbrord-Zondag Elenor begon nogal links HiX SgïïSd h,,* m« Honderdiachtig werkers en 57 instellingen geven de vragers antwoord Indonesisch personeel liep van boord van PAGINA 8 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1934 Nieuw tijdperk De kinderen STERKE PRIJSSTIJGING VOORAL VAN HAVER Bewondering bleef E.V.C. doet haar best MALENKOF LIJKT NIET OP EEN „DICTATOR"^ „Kolossale onwetendheid" der Russen iisi Verzoeningspoging tussen Israël en Arabische wereld? JOY-RIDER VAN 13 JAAR afif f «en der Protes tantse Christenheid. Wel zwaar druk. ken daar de gevolgen van de Reformatie en het vrije onderzoek, dat steeds tot verdere afsplitsing leidde Een exponent van dit streven was nog onlangs net congres van de Wereldraad van Kerken in Evanston. Tientallen richtingen waren er vertegenwoordigd, maar ondanks al goede wil en bedoelingen, naar de uiter lijke schijn althans kwam men elkander niet nader, op te veel punten bleek on derlinge verdeeldheid en bruggen we door OTTWELL BINNS 63' 'V (Wordt vervolgd.) Opgestookt? Vertrek om drie uur DIRECTIE RAPTIM— NEDERLAND 1 .li. T lrlAA/^l hAoffef oon Van onze correspondent) NEW YORK, 29 October. Een van de grote vrouwen van onze tijd is die Amerikaanse, die merk waardig genoeg door de Amerikanen nog altijd maar onofficieel a,s de Jirst Lady" beschouwd wordt, en dat terwijl Mevrouw Eleonor Roosevelt al bijna tien jaar uit het Witte Huis weg is. Maar Mevrouw Truman en Mamy Eisenhower hebben ook nooit zon persoonlijke \er. houding tot het Amerikaanse volk gehad als Mevrouw Roosevelt, die on langs zeventig jaar is geworden. Wat is de reden van die merkwaardige band tussen Eleonor Rooseve» en de Amerikanen? Een band, die zo sterk is, dat zelfs de Rooseve». haters nooit in staat zijn geweest om de positie van Eleonor te ontwric.li- ten al hebben zij de meest schandalige geruchten over haar en haar familie verspreid. Misschien komt het, omdat de sterkste en grootste kwaliteit van Mevrouw Roosevelt is, dat zij naar anderen kan luisteren, en luisteren met die indringende aandacht, dat ze tegengestelde opinies op hun juiste waarde kan schatten en begrijpen. En daardoor heeft zij het vertrouwen gekregen van vele lieden, die elkanders vijanden zijn. Het is eigenaardig, dat op het ogenblik dat Mevrouw Roosevelt uit liet Witte Huis wegging, zij niet uit de glans van het voetlicht trad, waarin zij tot dan toe gestaan had, maar pas daarna een belangrijke eigen rol in de wereld begon te spelen. Met de dood van haar man begon een nieuw tijdperk voor Eleanor Roose velt. President Truman, die haar waar de ais diplomate juist schatte, zond Mevrouw Roosevelt als Amerikaans ge delegeerde naar de Verenigde Naties. Haar intelligentie tezamen met de char me van haar bescheidenheid en haar altijd gematigd oordeel, won nu in wijde wereldkringen respect en sympathie. Toen zij de brillante maar moeilijke Franklin Roosevelt huwde, was zij een schuwe jonge vrouw, die zich door de dominerende Engels-Hollandse schoon moeder een ware incarnatie van het begrip aristocratie de eerste tijd van het huwelijk volkomen in de hoek liet drukken. Eleanor was nog tamelijk links, wist niet goed hoe zich te kleden en bezat nog een onzeker optreden. Maar zij was ook niet gemaakt om te brilleren en haar grote begaafdheden lagen onder het oppervlak. Wanneer haar man niet zo geslagen was door het lot in de vorm van kinderver lamming, zouden die bijzondere talenten van Eleanor waarschijnlijk ook niet tot de ontplooiing zijn gekomen, waartoe zij later ontvouwd werden. Maar op dat ogenblik, dat President Roosevelt kreu pel dreigde te worden en de wereld zijn politiek genie scheen te moeten gaan verliezen, toonde Mevrouw Roosevelt haar volle grote waarden, toen zij niet alleen de verpleegsterstaak met van zelfsprekendheid liefdevol op zich nam, maar ook volledig zijn helpster werd in die zin, dat de President door haar hoorde en zag, dat zij hèm oog en oor werd- Met verbeten moed en onwrik bare wil overwon Franklin Roosevelt de slag die hem getroffen had, maar hoeveel van die wil en moed had hij geput uit de steun van zijn vrouw? Zij moest zichzelf zo volkomen weg cijferen en volledig opgaan in deze veel eisende en veelbehoevende man, dat zij later in haar boek „This I remember schrijft, dat de priVé-persoon Eleanor ophield te bestaan. „De intrek in het Witte Huis betekende in zekere zin eigenlijk het einde van mijn leven D.w.z. het einde van het leven van de vrouw, die voor zichzelf een privé-be- staan voert. Maar de mens in de per soon Eleanor ging zeker niet verloren en vervulde een grote taak. Zij was de bemiddelaarster tussen a.h.w. het volk en haar man. Zij kon door de haast steeds aan de rolstoel geketende en toch zo temperamentvolle President, die van deze stoel uit het lot van de wereld hielp meevormen, niet ontbeerd worden. Op haar indrukken verliet hij zich. Zij was onvermoeibaar onderweg naar mijnen, soldatenhospitalen, nood- gebieden van landbouwstreken of ach terbuurten. En het was haar inspanning omwille van vrijheid en recht, en haar strijd tegen de armoede, haar volkomen en ontwapenende oprechtheid ook met haar wijd en mild begrip, welke haar langzaam tot de haast legendarische figuur maakten, welke zij nu geworden is. huidige Amerikaanse gedelegeerden be paald slagen). Niettemin bleef mevrouw Roosevelt, ook toen zij niet meer bij de Verenigde Naties werkte, steeds beschouwd als de „onofficiële Amerikaanse gezant". Op 68jarige leeftijd ging zij inhalen wat zij in haar leven had verzuimd en begon om de wereld te reizen. Geen Ameri kaans diplomaat had zulk succes (zij oogstte wat zij zélf met haar begrip voor andere landen en volken in de Verenigde Naties had gewekt). De In- diers en Pakistani wedijverden in be wijzen van waardering voor de voorma lige Presidentsvrouw. Mevrouw Roose velt kroop de lemen hutten binnen van de Bombay-achterbuurten, ze danste in heemse dansen mee met de padvinders van Calcutta, bezocht de Beduinen in Jordanië, beklom het redenaarsgestoel te in Parijs en Londen. Overal won zij vrienden, ook dank zij diezelfde 1 e- scheidenheid als waarmee zij eens, toen zij Presidentsvrouw was, een soldaat, die bij een plotselinge regen op straat een paraplu voor haar had opgestoken en voortdroeg, naar het Witte Huls had meegetroond voor de lunchToen zij enige tijd geleden een bliksembezoek in Chili maakte, kwamen de leidende fi guren daar zo onder de indruk van haar persoonlijkheid, dat de president Ibanez die notabene o.m. om zijn anti-Amerika nisme kort tevoren als President was gekozen, alle protocolvoorschriften over hoop gooide en naar Mevrouw Roose velt's ontvangst toeging, waarna hij niet meer van haar zijde week. Zelfs de Chileense Communisten waagden niet tegen het bezoek van deze Amerikaan se hun tiraden af te draaien. staat ze altijd klaar voor een goede zaak, maar is iets voorzichtiger en spaarzamer geworden. Haar kinderen zijn haar vreugde, maar ook haar zorgen. Zij is moeder van vier zoons en een dochter, hoofd van een familie met 18 kleinkinderen en twee achterkleinkinderen, talloze neven en nichten en negen schoondochters en ex-schoondochters. De scheidings processen van haar zonen verdwijnen niet uit de koppen van de schandaal- krantjes, en mevrouw Roosevelt ver dedigt haar zoons ook niet, al staat ze als moeder achter hen. Want zij weet, dat de jeugd van haar kinderen in ze kere zin even eenzaam is geweest als zijzelf in haar huwelijk was. Hun vader had nooit tijd; wanneer de kinderen met hem praatten, deed hij of hi) luisterde, maar keek onderhand in staatspapieren. En langzamerhand sloten de kinderen zich voor hun vader af Voor zichzelf verlangt Mevrouw Roo sevelt niets. Ze kleedt zich hoogst een voudig en met de grandioze onverschil ligheid, die de zeldzame vrouwen van haar slag kenmerken. Pas toen zij tegen de 70 liep is zij begonnen met heel be scheiden wat rouge en poeder te gebrui ken en wanneer men haar toilettafel ziet weet men in een oogopslag, dat de eigenaresse daar bijzonder weinig tijd spendeert. Een stevige kam en borstel, een vergeeld portret van haar man en een flesje eau de cologne is alles wat men op die toilettafel ziet. Dat tekent de vrouw, die van de dertig dagen in de maand er minstens vijftien gebruikt om lezingen te houden. Maar dat zijn dan geen affaires waar men noodge dwongen naar toe gaat. Want Mevrouw Roosevelt spreekt zo spontaan, zo warm en natuurlijk en heeft uit zoveel erva ringen te putten, dat elk van die avon den de mensen, die naar haar geluisterd hebben, rijker weggaan. En zo hand haaft mevrouw Rooseve» zich nog altijd als de onofficiële „First Lady" van Amerika. ('aak kon men haar, soms al heel vroeg t1[_mrT-— „"HOS» ln de morgen als de conferenties nog niet begonnen waren, reeds in de hallen van de V. N. In gesprek met gedelegeer den uit andere landen zien. Het was jammer, dat de Eisenhower-regering mevrouw Rooseve» niet op de post in de Verenigde Naties behield, omdat zij haar land daar zulke bijzondere diens ten bewees, al was het alleen maar die begrip voor Amerikaanse stand- wekken (waarin niet alle van punten te (Bericht van A. Bosman, Graanmakelaar) De Internationale graanmarkten be leefden deze week de sensatie van zeer scherpe PrÜsst«gmgen, welke zich U I zonder accentueerden toen het Yapi t Argentinië enige honderdduizenden ten gerst, haver en rogge van de nieuwe I oogst tot zeer hoge prijzen aan emge 1 shippers b(j inschrijving kon verkope en men zich Inde graanwereid evende ogen uitwreef over de moed van somm I gen om dusdanig in te grijpen. De maisprijzen gingen eveneens om hoog, doch hierbij was de Jtijgmg meer 1 regelmatig zonder grote schokken. De vraae voor dit artikel bleef dan ook matig terwijl hoofdzakelijk platamais 'weggekocht. N. An, ni^ m momenteel .weer eens duur en vooral latere I dingen doen grote premies. schil- I t„ A„etraliscbe gerst vonden verscnu hands-aanbod van milo ontbreekt wordt dit artikel nu schaars. Inlandse granen volgden de buiten landse granen slechts schoorvoetend. Vooral de vraag naar haver bleef be neden verwachting, zodat met een zeer bescheiden verhoging der prijzen genoe gen moest worden genomen. Rogge is beslist beter gevraagd en ca. 1 duur der. Gerst kon een avance van 1 tot 1.50 boeken bij klein aanbod. Koeken voor spoedige levering in trek en mooie premies te maken. Vooral de omzetten in soya-, katoen- en in mindere mate van lijnkoeken-schilfers-meel wa ren van betekenis. In Australische gerst ende zaken plaats i I pen, de prijzen waren dagelijks hoger en vond ^ds koper achüg geweest en prijsverschillen van 2 per 100 kg. tegenover 2 dagen geleden De bewondering voor Eleanor Roose ve» is nooit verminderd. Nog in de laatste vier jaren hebben Gallup-steek- proeven steeds weer bevestigd, dat deze vrouw door de Amerikaanse vrouwen het meeste wordt bewonderd. Maar ze werkt ook onvermoeibaar. Haar kolom; „Mijn Dag" wordt dagelijks door 75 kranten gedrukt en iedere maand ver schijnt van haar hand een pagina vraag en antwoord in een bekend vrouwen tijdschrift. Lang heeft zij ook per week vijf interviews met bekende persoon lijkheden voor de radio gegeven en ver scheen daarbij nog een half uur voor de televisie. Iedere dag ontvangt Mevrouw Rooseve» 800-900 brieven en zij heeft dagelijks een minimum van 3 uur nodig om haar post te lezen en gedeeltelijk te beantwoorden. Mevrouw Rooseve» is zeker niet arm. Ze heeft, b v. in haar beste jaren 1949-1950 ruim 250.000 dollar verdiend met voordrachten, boeken e.d. En haar erfenis uit het Rooseve» bezit wordt ook op ongeveer een millioen ge schat. Zolang zij de vrouw van de Pre sident was, gaf zij al haar inkomsten aan liefdadigheidsinstellingen; ook nu Ongeveer 80 leden van het personeel van de spinnerij Noorderhagen van Van Heek en Co N.V. te Enschede hebben gis teren het werk neergelegd. Het betreft voornamelijk leden van de Eenheids Vak Centrale, die in staking zijn gegaan. Gis terochtend hebben zij bussen met Duitse arbeiders bij de grenspost Glanerbrug op gewacht. Zij trachtten hen te bewegen niet aan het werk te gaan. De Duitse ar beidskrachten hebben hieraan gevolg ge geven en zijn naar huis teruggekeerd. Donderdag is er een bespreking ge weest tussen de drie vakorganisaties „De Eendracht" (NW), „St Lambertus" (KAB) en „Unitas" (CNV) met de direc tie van Van Heek en Co, waarbij volledi ge overeenstemming is bereikt over de toepassing van de 6 pet loonsverhoging Hiermee is ook de ondernemingsraad ac- coord gegaan met uitzondering van een lid van deze raad. Gistermiddag is in een van de cantines van het bedrijf een vergadering gehou den, waar de stakers in de gelegenheid werden gesteld uit de mond van de heer J. Fahner, districtsbestuurder van „De Eendracht", een uiteenzetting te horen Lord Coleraine. de leider van de Britse afvaardiging van parlementsleden, die vorige maand een bezoek aan de Sovjet- Unie heeft gebracht, heeft Vrijdag te New York verklaard, dat Malenkof, naar het hem althans toescheen, niet veel van een dictator heeft. Malenkof maakte tijdens het gesprek, dat de afvaardiging met hem heeft gehad, veel meer de indruk eer. eerste-minister volgens de Britse opvat ting te zijn dan een absolute heerser, aldus Lord Coleraine. De Russische leider toonde zich zeer beheerst en nogal waak zaam. De Britse parlementsleden spraken ver scheidene malen met gewone burgers zoa~ der dat zij iets van bespieding door amb tenaren bemerkten, aldus Coleraine. Over toestanden .buiten de Sovjet-Unie heerst „een kolossale onwetendheid", zei de Brit se parlementariër, die dit gedeeltelijk toe schreef aan „een weloverwogen tactiek om gegevens te verzwijgen". Lord Coleraine noemde als voorbeeld een arbeider, aan wie was verteld, dat er geen scholen in Engeland waren. Zij wa ren, naar deze Rus meende, tijdens de oorlog gesloten en werden nooit heropend om het Britse volk in onwetendheid te laten. Toen het parlementslid het Britse scholenstelsel had uiteengezet, zei de Rus sische arbeider, dat zijn zegsman een slachtoffer van de propaganda was.. over de gang van zaken bij de besprekin gen te Utrecht, waar werkgevers en werknemers op uitnodiging van het Col lege van Rijksbemiddelaars hebben ver gaderd. Na deze bijeenkomst is een aan tal stakers weer aan het werk gegaan, doch in de spinnerij werken verscheidene machines op het ogenblik niet- De B.B.C. heeft het grootste contract dat zij ooit in haar bestaan een medewer ker heeft aangeboden, afgewezen gezien Tegen het uitzonderlijke hoge honorarium van zevenduizend pound sterling per jaar heeft zij getracht haar eerste omroep- en televisie free-lance commentator, de 41- jarige Richard Dinbleby. voor vijf jaar definitief aan zich te binden. Dimbleby heeft er evenwel de voorkeur aan gegeven volkomen onafhankelijk të blijven Be halve free-lance commentator is hij eige naar van een dagblad, schrijver en bezit ter van een boerenbedrijf, aldus weet Reu ter te melden. UIT Engelse romans herinneren we ons een squire als een deftige, oude heer Indien hij geen bakkebaarden had, sierde hij zich met een omvangrijke snor. Hij droeg minstens een wandelstok en vaak een jachtgeweer en was menigmaal kaal. En hij was meestal niet mis.. Zo althans werd hij ons vaak voorge steld. Maar de „squire van Hainton Hall" is negen jaar, draagt een kort broekje, witte sokjes en heeft een pracht van een blonde krullebol. En hij zou kunnen doorgaan voor een moderne Lord Fauntleroy. Al is hij dan geen lord en slechts een squire, zijn be zittingen evenaren die van een lord en., hij beleefde hetzelfde als die kleine jon gen uit New York, die in Engeland bij zijn grootvader in een kasteel de wereld beroemd geworden „Kleine Lord" werd. De „Kleine Lord" is inmiddels een ver haal, een ietwat sentimenteel geval, dat voor het overige de vorige generatie diep ontroerde. De „squire van Hainton Hall is n mo dern fabeltje, dat op de verbeelding zal werken van alles wat jong en van veel, dat oud is.. Misschien wordt er wel eens een boek over hem geschreven. James Heneage is een jongen van ne gen jaar. Een beetje verlegen, verder een gewone jongen, één uit duizenden. Of lie ver, dat laatste was hij. Immers een ge wone jongen heeft geen groot landgoed, met een mansion er op van veertig ka mers en bezit geen drie dorpen, zoals James Heneage. Hij heeft dit allemaal' pas geerfd van Lord Heneage, een verre neef van James grootvader. De lord stierf, zeven en tach tig jaar oud en James bleek zijn enige erfgenaam. De jongen wist zich de lord nauwelijks te herinneren. Hij was er een keer van zijn leven geweest, op een tea party. De „estate" van de „squire van Ham- ton Hall' ligt in Lincolnshire. Daar heeft James enkele maanden doorgebracht, sa men met zijn moeder, die weduwe is en zijn twaalf-jarig zusje. De houtvester leerde hem schieten en paardrijden en James bereed er zijn eigen pony. Bij de dorpssmid mocht hij helpen met het beslaan van paarden en in een winkeltje van het grootste dorp kocht hij elke dag een ijslolly. James heeft een heerlijke vacantie in Hainton Hall doorgebracht. Zijn nieuwe rijkdom heeft hem niet over het paard ge tild. Al tikken de mannen in het dorp aan hun pet, als ze hem tegenkomen, hij wordt er niet verwaand door. Hij be schouwt het als de gewoonste zaak van de wereld, dat ze hem „squire" noemen. Het is maar goed, dat hij niets snapt van successierechten en andere belastin gen. Anders was zijn verblijf op Hainton Hall hem tamelijk vergald. Zijn moeder zit in de grootste zorgen hoe ze het grote landgoed zonder schulden moet houden. James, de squire van Hainton Hall, gaat nu naar Eton, om daar een def tige opvoeding te krijgen, temidden van standgenoten. Misschien zal hij later nog aan een universiteit gaan studeren. - -X K1IÉ& James Heneage schuiert zijn pony, die hij zoeven uit de stallen van Hainton Hall heeft gehaald. Maar eens zal hij terugkeren naar Hain ton Hall, als een echte squire.. Laten we hopen, dat hij dan zijn blonde haren niet verliezen zal vanwege de fi nanciële moeilijkheden, waarin heden ten dage zovele Engelse grootgrondbe zitters verkeren. Dezer dagen lazen we nog, dat een lord de balzaal van zijn kasteel tot graanzol der had ingericht. De portretten zijner voorouders zagen er neer op het er dro gende graan van zijn velden, waarvan de opDrengst hem in staat moet stellen, o^. het kasteel te kunnen blijven wonen.. Zorgen of geen zorgen, welke jongen zou niet willen beleven, wat James tie- ueage overkomen Is..? Een hoge ambtenaar van het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken is Vrijdag uit Tel Aviv naar Rome en Parijs vertrokken, waar hij naar ver luidt, besprekingen zal voeren met ver tegenwoordigers van Arabische staten. In gewoonlijk goed ingelichte kringen brengt men zijn reis in verband met con tacten over vredesbesprekingen tussen Israël en de Arabische staten in versche; dene Europese hoofdsteden. De dertienjare Roosendaler v. Z„ die in een maand tijd niet minder dan vijf maal met een her of der geparkeerde per sonenwagen uit rijden ging, is thans na een wilde rit van Roosendaal naar Zeven bergen in voorlopig arrest gesteld. Reed hij de vorige maal met personenwagens net zo lang tot de benzine op was, nu was het al zover, dat hij in Oudenbosch rustig benzine bij ging tanken. Hier waarschuw de men echter de politie, die de auto maniak tenslotte te Zevenbergen ln de kraag greep. Veertien dagen na de Missie-Zondag komt de Willibrord-Zondag. Trok de eer ste onze blik ver over de grenzen naar de missielanden, waar de Kerk van tweeduizend jaar een nieuwe ■verschij ning is in het werelddeel, de tweede, die dit jaar samen valt met het feest van St Willibrord, trekt de aandacht naar het apostolaat in het eigen land. Dat Wil zeg gen. dat onze gedachten blijven stilstaan in de straten van onze eigen woonplaats, in het huis van onze buurman, bij de fabriek en het kantoor, waar wij samen- werken met anderen. En die gedachten moeten zich bezighouden met de ziel van die anderen en zich de vraag stellen van de dichteres: komen zij allen thuis. Er is, helaas, in onze Westerse we reld de christelijke wereld, zoals zij nog itpeds heet een steeds toenemende vloed van ontkerkelijking. Steeds meer mensen van Katholieken en Chnstelijken huize verliezen in de vervlakking van deze moderne tijd het contact met de Kerk en voor een groot deel het Godsgelij Maar anderzijds staan daar ^e henml e J vin ft in Protestantse kring naar eenheid, de andere van het aldoor groter wor dende aantal van de zoekers, die ontdek ten niet zonder een God te ven en nu naar de waarheid str5^ei r V6pe Oecumene het streven naarde^her- ^fo^dl tijd daar rijp voor was dan is het voor ons nu wel bet moment om de hemel te bestormen met gebed op- dat zii de ware eenheid, de eenheid in de éne Heilige Katholieke Kerk mogen vim dTntussen is gelukkig het individuele bekeringswerk, de individuele terugkeer naar hit Vaderhuis in Nederland sterk in groei. En dit feit vraagt van de St Willibrordvereniging, welke zich op dit gebied bijzonder beweegt, steeds groter activiteit bij het werk der herkerstening en hereniging. Het binnenlandse aposto laat neemt een snelle vlucht. Waren er in 1949 17 instellingen en instituten, waar wordt gewerkt aan de genoemde twee taken, nu, vijf jaar later, is dat aantal gestegen tot niet minder dan 57. Er wordt individueel les gegeven, er zijn ook lezingen in kleine kring over katholieke onderwerpen en voorts vindt men daar volop gelegenheid om eens binnen te lopen en te praten over dingen, die aan trekken of afstoten in de Katholieke Kerk. Vijftien van deze huizen vindt men in het Aartsbisdom, 30 in het bisdom Haarlem, 8 in het bisdom Den Bosch en in de bisdommen Breda en Roermond elk twee. En het aantal priesters en re- digieuzen, dat zich geheel aan dit werk geeft, steeg in de afgelopen vijf jaren van 97 tot ruim 180. Wel een bewijs hoezeer dit werk nodig is en in welk een grote behoefte bij onze met-katholieke landgenoten het voorziet. Niet alleen echter wacht men in die huizen op hen, die uit eigen beweging binnen komen, daarnaast is er uiteraard een activiteit richting. Zo verschijnt sedert twee jaren b.v. het blad „De vragende mens", dat een ge sprek wil zijn tussen katholiek en bui tenkerkelijke en gratis aan duizenden bui tenkerkelijken wordt toegezonden. De correspondentie, die er op komt, toont steeds meer aan, hoeveel vragende men sen er wel zijn. Dan is er sinds kort o.a. de „pleinpre- diking" van pater Jelsma in Den Haag, welke grote belangstelling trekt. En voorts werkt de vereniging samen met acties zoals de Rozenkranskruistocht,_ net bedrijfsapostolaat en de nieuw opgerichte Actie voor God". Op deze Willibrordus-Zondag nu vraagt de St. Willibrordusvereniging op de eerste en voornaamste plaats om ons gebed. Het geloof is nu eenmaal een ge nade en om genade moet worden gebe den Wie zich even indenkt in dit weiK van apostolaat, begrijpt van hoe ontzag wekkende betekenis het is en hoe ver schrikkelijk nodig het is, daaraan mee te werken door ons gebed. Op de tweede plaats is echter ook ma teriële steun nodig. Voor het onderhol» der werkers, voor de bekostiging van huis- en zaalhuur, drukwerk en zoveel andere dingen. Alles bijeen een bedrag van vele, vele duizenden. En daarom hoopt de vereniging, dat ieder de col lecte, welke Zondag in alle kerken voor in omgekeerde dit doel wordt gehouden, naar vermo gen zal bedenken. ook, Het vertrek van het m.s. „Oranje" van de Stoomvaartmaatschappu „Nederland dat bepaald was op gisteren 1 uur, is in verband met arbeidsmoeiUikheden met 820 man Indonesisch bedieningspersoneel enkele uren vertraagd. De „Oranje die om 1 uur, geheel volgeboekt met passa giers uit de Amsterdamse haven naar Djakarta zou vertrekken, moest tenge volge van deze geheel onverwachte sta king twee uur in de haven blijven liggen. Tot verbazing van de honderden passa giers en de familieleden, die ln drommen op de kade stonden, wandelden een uur voor het vertrek achter elkaar de ruim 200 Indonesische bedienden van boord en stelden zich in een grote groep bij de portiersingang op. Naar wij van de directie van de Stoom vaar maatschappij „Nederland" verna men, maakten deze bedienden bezwaar tegen 't huidige rouleringssysteem. Hun actie betrof volgens de directie geen di recte loonkwestie. De Indonesische bedienden bleven tot kwart voor één, dus tot een kwartier voor het vastgestelde vertrek, op de katte bijeen staan. Intussen voerden enkeien hunner besprekingen aan boord van ae Oranje" met de directie over de grie ven. Deze besprekingen leidden niet tol Zo is het ook gegaan, nadat ik Sandy Muir ontmoette en hij zich aan bood met me mee te gaan. Diama"^®'} betekenden voor mij middelen om goea weg te komen. Je weet wel, dat ik wat geld bezit, maar het is allemaal in Eng land en het zou veel moeite kosten net hierheen te krijgen zonder mijn geheim aan een of andere overheidspersoon te verraden, die me dan waarschijnlijk weer heel gauw naar Cayenne terug zou stu ren Bovendien zou ik mijn identiteit niet gemakkelijk hebben kunnen bewijzen. - Daar hoef je je nu geen zorg meer over te maken, kerel. Ik ben blij, dat ik gehoor heb gegeven aan de bewerin gen van Jules en dat we je achterna gegaan zijn. Ginds bij Baptists Landing SleCh'ed l"gen\etvooriaar|hogorde ,k het eeits iets bepaalds van geruL.„i„ „laatsins van buiten- je— Heg£t Jgan Batist je verteld.. Neen, die was weg. Maar toen zijn vrouw Pascaline, een verduiveld aai dig mens, hoorde dat wij vrienden van Je waren, vertelde ze ons dat jullie een volledige diamantzoekersuitrusUng ^had- Swe? stomend goed m^en men'schijnt zich hiervo^op^oekom stige aankS0^rSbenkend dat genoemd te baseren. Het is b «tellen heeft land momenteel veel te jMU die dlior de "slechte binnenkomst snel moet door de siecnie^ tpffprl j. worden gerun zeer zeker zou dan een goede plaatsing a r lar **-■ uiiiiiirer uit dan ^«uuss- en kwam billijker Drofiteren van Milo en dari konden P landse rogge zeer "'rogge in la- lijkheden behoren Canada^gg gekocht den,de..P°Sltu;m?£pr uit dan platarogge. stroomopwaarts waart gegaan. Ze deed ook een vreemd verhaal van een vrouw die achter jullie aanzat maar aan wie ze geen inlichtingen had gegeven.. Dat was Adèle. Ze heeft toch kans gezien alles te weten te komen, door mid del van een van haar Indianen, die fa milie was van een vrouw, die daar woont Eind verder passeerde Le Coq ons kamp in een motorboot en hij had ge weldige haast. Hij kreeg ons echter niet in de gaten. Op het ogenblik ligt zijn boot juist op de plek waar deze rivier in de hoofdrivier uitmondt, gemeerd, onder bewaking van een paar Indianen Daardoor zijn we ook op het idee geko- mfxe, deze stroom op te varen. Jules zag op een gegeven ogenblik olie op het wa ter drijven, waardoor we haar ontdekten. Hetgeen een buitengewoon geluk ge noemd mag worden. Maar zeg tegen je Indianen, dat ze van hier af voorzichti ger roeien. Het water draagt ieder ge luid mijlen ver mee en als Le Coq en zijn bende een beetje oplettend zijn zou den ze ons gemakkelijk kunnen horen aankomen. En ze handelen zonder enig gewetensbezwaar. Als ze vermoeden dat ie hun plannen wilt dwarsbomen, zullen ze je zonder aarzelen neerschieten. Daar ze de diamanten gevonden hebben, denk ik niet dat ze nog erg veel interesse hebben voor jouw dollars. Die zullen ze nu toch in geen geval meer te zien krijgen, lachte Harborough en gaf zijn Indianen een bevel. Meteen hielden de roeiers op met hun gezang en onder doodse stilte voor de kano met matige vaart verder. Het was een zwaar bewolkte nacht, ontelbare vuurvliegjes vlogen tussen de bomen en over het wa ter op een neer. De stilte werd aan houdend verstoord door het gezoem der muskieten, het gesjirp der krekels en vooral door het voortdurend kwaken van de kikvorsen. In de stilte van de nacht groeide dit geluid aan tot een waarlijk verbazingwekkend lawaai en de stem men waren zo gevarieerd, dat het scheen of de vloek van Bobel over het kik vorsenvolk was neergedaald, even zwaar als eertijds over de bouwers van de to- ren. Onder bescherming van deze geluiden waren ze in staat volko menongemerkt totopdriehonderd meter te naderen van de plek waar een lichtgloed tussen de bomen hun bestemming aanduidde. Op een geschikte plaats, waar de rivier een kleine inham vormde, besloten ze aan land te gaan. Na een gefluisterde be raadslaging slopen de drie blanken ge- waoend met geweren verder terwijl de Indianen bij de kano achterbleven. Langdon gaf de richting aan en de anderen volgden als schimmen. Plotse ling bereikte hen een wild gezang. Le Coq en Co. vermaken zich goed fluisterde Harborough. De hemal geve, dat ze een goede voorraad rum meegenomen hebben., en te horen naar wat ze zingen is dat ook wel zo. Toen ze vlak bij bet kamp waren, hield het gezang op en enige minuten later klonk het brallend gelach van een paar halfdronken kerels, gevolgd door de wild protesterende stem van een vrouw. Neen, neen Le Coq. Dat kun je niet toestaan. Het zou erger dan een mis daad wezen! —Adèle! fluisterde Langdon scherp. Dat klonk als of ze iets duivels ge meens van plan waren. Ja, antwoorde Langdon grimmig. We moeten ons haasten, ik geloof dat we geen minuut te vroeg zijn. Ze versnelden hun schreden en even later hoorden ze een der mannen op ru we lachende toon zeggen: Maar natuurlijk, Adèle! Een begra fenis en een bruiloft tegelijk. Het ver driet en de vreugde van het elven ln een enkele nacht. Dan ging de spreker verder, met een dwingende klank in zijn stem: Adele, breng haar hier. Henri de Faramond zal trots op je zijn als hl) verneemt, hoe je zijn dochter hebt uit gehuwelijkt. Het was Langdon die in uiterste ver bazing kreunde. Wat begon zijn vriend, hoewel hij zeer goed begreep, wat deze verrassing veroorzaakt had. Die naam! Hoorde je het met.' Mimi is., is de.. Ja, fluisterde Harborough snel. Ik vermoede dat al een' uur geleden toen je me het hele verhaal vertelde. Maar wat doet er dat toe? Reeds voor jullie elkaar ontmoette, was, Mimi van jouw partij. Je zult er waarschijnlijk niets van gehoord hebben m.aar dezelfde avond, dat je zelf uitbrak, was zij bezig ge weest om Le Coq voor je bevrijding aan het werk te zetten;evenals lk. Maar zij was mij toch nog voor, hoewel ik dat op dat ogenblik nog niet wist. Je kunt haar niet aan de genade van deze schurken overlaten. Haar in hun hande laten? Ik denk er niet aan! Langdon sloop snel verder tot aan de rand van de open plek en de anderen volgden hem. Toen hij de laagste bomen bereikte draaide hij zich om en deelde fluisterend zijn instructies uit. Jij sluipt helemaal naar het andere einde van de open plek, Harobough en jij Jules, blijft halverwege. Als we hen 'overvallen, trachten ze natuurlijk een goed heen komen te zoeken, hetgeen we hun in ieder geval moeten beletten. Houd je gereed als je mij te voorschijn ziet komen. Hij wachtte tot de twe anderen verdwe nen waren en loerde dan voorzichtig naar het kamp. Hetgeen hij te zien kreeg, was niet geschikt, hem kalm te doen blijven. Een groot vuur brandde in het midden van de open plek, de ganse omtrek helder verlichtend. Een klein eindje daar vandaan zat Sandy muir te gen een kist geleund, stevig vastgebon den. Hij scheen half buiten kennis. Le Coq zat in een kampstoel, met drie lege flessen naast zich en een tinnen beker in zijn hand. Hij was volslagen dronken. De andere drie stonden dicht bij hem, terwijl Adèle een klein eindje van hen af stond, haar gezicht doodsbleek maar haar zwarte ogen brandend als vuur. onmiddellijk resultaat, hetgeen overi gens in zo'n kort tijdsbestek nauwelijks verwacht kon worden. Toen zagen de passagiers aan boord en de wachtenden op de kade, hoe de gehe le groep zich over de uitgelegde trap aan boord begaf, doch enkele minuten later kwamen zij allen weer terug met hun bagagekoffers op de schouders. „Deze bedienden, die voor het grootste deel al jaren bij ons in dienst zijn en hun hart geheel aan het varen verpand heb ben, zijn over het algemeen meegaand van karakter", zei ons de chef algemene za ken van de „Nederland", de heer Schogt. „Ik kan niet geloven, dat zij allen de grieven delen. Zij moeten opgestookt zijn door enkelen onder hen, die wij als uit zonderingen beschouwen". Volgens de directie van de „Nederland" Is in deze staking geen Nederlandse vak bond betrokken. Aan boord van de „Oranje" gedroegen de passagiers zich nogal laconiek. Men maakte zich over het vertrek weinig on gerust, al begreep iedereen, dat dit zeker enige uren vertraagd zou worden. Na precies twee uur onderhandelen is het geschil dank zij de bemiddeling van de heer Sjafel van het Indonesische Hoge Commissariaat bijgelegd. Kort na tweeën werd deze mededeling op de kade met gejuich ook van de be trokken bedienden zelf ontvangen. Zu laadden hun bagage op de schouders en marcheerden met verheugde gezichten te rug naar het schip. Naar wij van de directie der Maatschap pij „Nederland" vernamen zal het geschil verder in georganiseerd overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisaties in Indonesië tot algehele oplossing worden gebracht. Om 3 uur is het schip tenslotte ver trokken. De raad van bestuur van de Stichting Raptim heeft tot onderdirecteur van de Raptimafdeling Nederland benoemd, de heer J. Vilders, chef van de passage afdeling van de frma de Wed. J. van Wesel Zoon, welk bureau o.a. optreedt als Raptim-agent in Amsterdam Wanneer de internationale werkzaam heden van de Stichting naar Rome zul len zijn overgeplaatst en eerlang de huidige directeur mr J. M. van Wessum, zijn werkzaamheden als directeur zal beëindigen, ligt het in de bedoeling de heer Vilders tot directeur van de Neder landse afdeling te benoemen. De Duitse schrijver prof. Wilhelm Joachim von Reichel is Donderdag te Merao in de Italiaanse Alpen overleden. Hij schreef onder het pseudoniem Joachim von Kürenberg een groot aantal biogra fieën.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8