Keizer Haile Selassie bezocht DAF Werkspoor, Philips en Geestelijke ontwikkelings gebieden en Bedrijfsapostolaat De technische organisaties hebben geen sociale taak Niet meer wachten voor 't loket. Inspanning LTB om tuinbouw inWesten des lands te handhaven SIERTELERS IN DE L.T.B. jjj w ITALIAANSE RADIO-PERIKELEN Koningin en Prins schonken röntgen- apparaat voor ziekenhuis in Addis Abeba Reclame door de aether Z.H.Exc. mgr J. P. Huibers installeerde twee belangrijke instellingen Huubke van Doorne kreeg een kostbaar gouden muntstuk Spoorwegmuseum m nieuw tehuis Duitse „Lufthansa" start 1 April a.s. Jac Groen opent jaarvergadering L.T.B. Vakgroep tuinders MISBRUIK VAN MONOPOLIE? Het lot der jonge kwekers Ethiopische onderscheidingen Peren naar Zweden PAGINA 9 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 Vleugel van Maliebaanstation geopend Keizerlijke interesse Met twee Dakota's Complete tanks Rond gezin en woning EMIGRANTENREIS VAN DE „GROOTE BEER" MEISJE ONDER AANHANG- WAGEN GEDOOD Spoorkaartjesverkoop in Duitse treinen De meest brandende kwestie waarmee de L.T.B. zich bezighoudt Wij zijn de verdedigers van de belangen van de gehele mens Christelijke Filmactie contra Bioscoopbond Bloemisterij-teeltrechl De kring Veenstreek bracht de kwestie ver- dë demonstratie met de artillerietrekker, de wapendrager en de jeep had de bij zondere belangstelling. De Keizer gaf uiting aan zijn grote bewondering en liet zich tot in details voorlichten Dit zijn geen wielvoertuigen meer, doch complete tanks, zo verklaarde hij. Ook Koningin Juliana liet zich m £eer enthousiaste bewoordingen Uit over haar indrukken van het bedrijf. Ten gevolge van tijdsgebrek kon Prins Bernhard geen gevolg meer geven aan zijn voornemen om zelf achter het stuur van een wapendrager plaats te nemen en een rit door 't geaccidenteerde terrein te maken. Even voor het afscheid heeft Keizer Haile Selassie, toen in de grote ont vangsthal thee werd geserveerd, het jongste zoontje van dr Huub van Doorne bij zich laten komen en het ventje een kostbaar gouden muntstuk overhandigd als souvenir aan zijn land. Te half vyf verlieten de hoge gasten de DAF om na een snelle rit door Geldrop naar het vliegveld Welschap terug te keren en daar de reis naar Amsterdam te aan vaarden. Wij zeggen mar alles (Van onze Roemeense correspondent) maken er nimmer een geheim van, dat we on liet zacht te italofiel" zijn. Maar dit betekent geenszins, dat we critiekloos r aims 'accepteren. Neem b.v. de Italiaanse Radio De uitzendingen worden overheerst door de z.g. „commerciële mededelingen Een m woord voor doodgewone reclame. Deze mededelingen zyn vatee - sprekende" eentonigheid en beogen mets anders dan de luisteraar ten slotte gedachteloos te doen nazeggen, wat de omroeper als een gramofoon voor liem „tafdraait". ons uiterlijk verlenen. Op het moment, waarop we vrienden verwelkomen, krij gen we te horen, dat onze zoutjes en kaas koekjes "er volkomen naast zijn En de kurketrekker ontvalt onze hand, omdat we op dit moment nou net precies een heel andere cognac hadden moeten ser- veren Als het warm is, wordt je de hitte nóg ondraaglijker gemaakt door het eeuwig opsommen van koele, zoete dranken. Als het koud is, krijgt ge het nóg kouder door de wetenschap, dat er van uw ondergoed, uw overhemden en dassen, uw pakken en overjassen niets jieugt. We hadden wel eens gelezen van een (tot dan toe onbesproken) heer, die zijn radio het raam uit smeet. We begrepen daar (toen niets van. En twee jaar^ge leden werd er een bomaanslag gepleegd Ziehier het beeld, dat men krijgt, wan neer men voor controle de radio een hele dag aan laat staan Er komt een half uur dansmuziek, u aangeboden door de heer Chlorodont. Er volgt een uurtje Napolitaanse chansons, die u te danken hebt aan een schoen- smeer-firma, een veterfabrikant of een TApndame Bij het vermelden van otke uc Btuuju vo„ naam wordt uiteraard even de voortref- in R0me. Het heette een •■P°^k™5?n lelijkheid van de ontelbare producten be- wij geloofden dat °hP|_ddeUljk,0„7 licht En het gaat vaort, zelfs tussen de MaÊar nu? Een politieke aanslag? Kom. liedi'es door. Ineens zegt de omroeper met kom> strenge stem, dat uw huid niet deugt, Gre i EEN DRIETAL erote Nederlandse 1 Ir Damme sprak een kort welkomst JihiniAU gro woord, waarin hu iets vertelde over d< bedrijven was het doel van Keizer Haile Selassie op de derde dag van zijn verblijf gisteren in ons land. Het eerste bezoek gold 's mor gens de fabriek van Werkspoor N.V. te Amsterdam; daarna vlogen de Keizer, ons Vorstenpaar, het Ethio. pische hertogelijke paar en hun gevolg met twee Dakota's van Schip hol naar Eindhoven, alwaar de Philips-fabrieken werden bezichtigd. Tenslotte had de D.A.F.-automobiel- fabriek nabij de lichtstad de vorste lijke personen te gast. Het bezoek aan Werkspoor, welke in dustrie kort geleden tezamen met Stork uit Hengelo de eerste suikerfabriek in Ethiopië bouwde, bracht vele bewoners van de Amsterdamse eilanden op de been. Om ongeveer 10 uur arriveerde de vorstelijke stoet bij Werkspoor, waar de Keizer werd ontvangen door de presi dent-commissaris ir M. H. Damme sr .de directeuren en de gedelegeerd commis saris van Stork. Huubke van Doorne bood de Keizer een bokaal aan en de Keizer, die een echte kindervriend is, vond het ken nelijk aardig, om dit geschenk uit zijn handen te ontvangen. Staande, beiden met bril, de heren van Doorne. (Van onze correspondent). Onder grote belangstelling van autori teiten en prominente figuren uit de spoor wegwereld had gisteren de officiële ope ning plaats van het Ned. Spoorwegmu seum, gevestigd in het oude, gerestau reerde stationsgebouw van de N. S- aan de Maliebaan te Utrecht. Juister gezegd van de linkervleugel van het gebouw, waarin de N. S. laten zien, wat zij te bieden hebben aan rollend ma terieel, beveiligingsinstallaties, onder- en bovenbouw van het spoorwegnet enz. De plechtigheid bestond in het doorknip pen van een rood-wit lint, gespannen in de deuropening tussen de bioscoopzaal en de nieuw ingerichte linkervleugel, welke ceremonie door de echtgenote van de bur gemeester, jkvr A. M. de Ranltz—De Brauw, werd verricht. Even te voren hadden enige sprekers, o.w* de president-directeur van de N. S. ir Q. den Hollander en burgemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz van hun voldoening over de nieuwe aanwinst getuigd. De di recteur wees erop, dat een museum als het onderhavige niet uitsluitend mag wor den beschouwd als een huisvesting van een aantal min of meer merkwaardige curiosa, maar ook een leerschool, waar men zich op de hoogte kan stellen van de huidige situatie op spoorweggebied en van de ont wikkeling in de naaste toekomst. Spr. honnte dat het museum een trefpunt mag worden voor allen, die de industrie die nen voor alle vertegenwoordigers van spoórwegkringen en voor de jeugd, die nog steeds meer „spoorweg-minded-rnoewor- den gemaakt; hopelijk ook voor buiten landse collega's. Ten slotte boodI spr. mevr De Ranitz een afbeelding aan van h Utrechtse Centraal station In zijn oor spronkelijke vorm. De burgemeester gewaagde van n grote genoegen, waarmede Utrecht s ge meentebestuur de terugkeer en definitieve vestiging van het spoorwegmuseum op de plaats, waar het thuis behoort, begroet- Van de gelegenheid maakte spr. tevens gebruik om te wijzen op de noodtoestand, waarin de oude Maliebaanspoorlijn het stadsverkeer brengt en een lans te breken voor de opheffing daarvan. Tenslotte deel de de burgemeester nog mede, dat de minister van O., K. en W. de zilveren ere penning, enige jaren geleden ingesteld door H. M. de Koningin voor ben, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor pu blieke, wetenschappelijke en artistieke verzamelingen, heeft toegekend aan de oud-directeur H. Asselbergh als blijk van erkenning vóór- diens verdiensten voor het spoorwegmuseum. De nieuweDuitse „Lufthansa' zal haar ®l'ropese bedrijf op 1 April 1955 begin- Jen met lijndiensten op Londen, Parijs en ■Madrid, de laatste met 'n tussenlanding te Zürich. In de zomer van 1955 zal dan een flenst op New York worden geopend, terwijl het net vervolgens tot andere Euronese en overzeese landen zal worden Uitgebreid. De „Lufthansa" zal in het begin erva ren buitenlandse vliegers als eerste pi loot in dienst hebben. woord, waarin hij iets vertelde over de geschiedenis van Werkspoor en over de bouw van de suikerfabriek in Wonji. De rondgang begon met een bezoek aan het Werkspoor-museum en aan de permanente fototentoonstelling. Ir Damme bood hier de Keizer een model van een Werkspoor-suikerrietmo len aan. Op de tocht door diverse machinehal len begeleidde „het lied van de arbeid" de vorst: de directie had het personeel verzocht aan de arbeid te blijven. Alles was dus in volle bedrijf, vooral in de ketelmakerij was het lawaai oorverdo vend, Bijzondere belangstelling van de Keizer hadden de jeugdige arbeiders. Telkens bleef hij staan en vroeg de jon gelui wat ze deden. Tot slot werd een grote montagehal be zichtigd. waar enorme dieselmotoren en turbines worden gebouwd. Na afscheid te hebben genomen van de directie ver trok de Keizer naar het paleis op de Dam terug. Even na half een landden op het\vlieg veld Welschap bij Eindhoven de twee Dakota's, waarmee het vorstelijke ge zelschap om 12 uur van Schiphol was vertrokken. De Dakota's ontmoetten tij dens de tocht vier Thunderjets, die de vliegtuigen op hun verdere vlucht naar Welschap begeleidden. Na de landing taxieden de Dakota's tot voor het plat form, waar een militaire erewacht van honderd man stond aangetreden, als mede de kapel van de Kon. Luchtmasht uit Nijmegen. In de eerste Dakota bevonden zich Z.K.M., H.M. de Koningin, de Prins, de hertog van Harrar en prinses-Sarah; het gevolg der vorstelijke personen had in de tweede Dakota plaats genomen. De hoge gasten werden begroet door de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant prof dr J- de en door Daarna inspecteerden de Keizer en de men a~n ^Jet"grote interesse bezichtigde Koningin de ere-waent. vervolgens nam|het hoge gezelschap het bedrijf; vooral H. de Kolfschoten. het hoge gezelschap plaats in gereed staande auto's voor de rit naar de stad. Met uitbundig enthousiasme juichte de Eindhovense bevolking Keizer Haile Selassie toe. Maar niet minder ook gold het vreugdebetoon Koningin Juliana, die gisteren voor de eerste maal als vorstin een bezoek aan Eindhoven bracht. In betrekkelijk snel tempo werd naar de andere kant van de stad gereden, naar het landhuis van ir Th. Tromp, lid van de raad van bestuur van Philips, aan de Sumatralaan. waar de vorstelijke gasten de lunch gebruikten. Na de lunch reed de stoet naar de Philips-fabrieken. Voor de ingang stond de Philipsharmonie opge steld, welke pittige marsmuziek ten ge hore bracht. Op de derde etage wandelde het hoge gezelschap langs de montageband voor ontvangtoestellen waarna het zich begaf naar de zevende etage van het veemgebouw Sdm om vervolgens de Ela-studio te bereiken. Hier hield ir Tromp een korte inleiding voor de daarna aanvangende demonstratie groot beeldtelevisie. Hierna boden Koningin en Prins de Keizer een door Philips vervaardigd röntgenapparaat aan voor het in aan bouw zijnde St Pauls-hospitaal te Addis Abeba. Het apparaat is geschikt zowel voor doorlichting als voor opname. In zijn begroetingstoespraak, vooraf gaande aan de demonstratie in de Ela- studio. overhandigde ir F. Philips Z.K.M. een in het Amharisch opgestelde oor konde aan waarin was vastgelegd, dat Philips bereid is zes Ethiopische studen ten gedurende twee jaar in het bedrijf een technische opleiding te geven met alle daaraan verbonden kosten. Na de demonstratie onderhield de Keizer zich nog even met Leon Pyazedjian, de 21-jarige Ethiopiër, die bij het J.N.O. (Jongens Nijverheids On derwijs) van Philips een technische op leiding ontvangt en die tijdens de de monstratie van de grootbeeldtelevisie via het beeldscherm de hoge gasten uit Ethiopië even had toegesproken. Een half uur later dan het vastgestelde tijdstip arriveerde het hoge gezelschap bij de D.A.F, Het zoontje van dr Huub van Doorne. de 7-jarige Huubke, bood hier de Koningin en Prinses Sarah bloe- Twce belangrijke commissies werden dezer dagen door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers geïnstalleerd: de Adviescom missie voor de Geestelijke ontwikke lingsgebieden in het Bisdom Haarlem (waarvan de instelling op Kerkenbouw- Zondag 12 September werd bekend ge maakt) en de R.K. Instelling „Het Be drijfsapostolaat in het Bisdom Haarlem, welke tot doel heeft de kerstening van het bedrijfsleven en van de bedrijfsgeno- ten afzonderlijk. Bij de installatie van de Commissie voor de Geestelijke Ontwikkelingsgebie den wees Mgr. Huibers op de veelheid en gecompliceerdheid van de vraagstuk ken van een zeer specialistisch karakter, waarmee de Bestuurder van een diocees in deze dagen geconfronteerd wordt en welke bij hun behandeling de steun van deskundige adviezen dringend behoeven Daar zijn b.v. de problemen rond het gezin, waarbij Z.H. Exc. sprak van de overdracht van taken, die vroeger volle dig aan de ouders waren toevertrouwd, aan organen en instituten. Bevorderd moet worden, dat de ouders met alleen taken delegeren, maar dat zij bij deze gedelegeerde opvoeding bij voortduring betrokken worden. Uitholling van het gezinsleven, aldus de Bisschop, wordt voorts in de hand ge werkt door bepaalde stedebouwkundige voorzieningen waar helaas soms te ver gaande ruimtebesparing in de wonin gen aanleiding geeft tot gemeenschappe lijke voorzieningen van allerlei aard. net vraagstuk der volkshuisvesting beval de Bisschop in dit verband nog eens zeer speciaal in de aandacht van de commis sie aan. terwijl Mgr Huibers tot slot zeg de met bezorgdheid de geestelijk ont bindende gevolgen te zien, welte de snelle ontwikkeling van het moderne maatschappelijke leven helaas zo vaak begeleiden. Het was Mgr H. J. J. van Hussen, die de rede van de Bisschop beantwoordde met een korte schets van datgene wat de commissie zich voorstelt in de eerste tijd als haar werkprogram te zullen be schouwen: uit onderzoekingen en opge dane ervaringen zal men een inzicht trachten te krijgen in al de problemen en de ernst er van. waarbij de vraagstuk- leiding van prof. dr A. Albregts, noem de de Bisschop van Haarlem deze vorm van categoriale zielzorg, ingepast in de gewone territoriale zielzorg, uniek in West-Europa. Bij de uitoefening van zijn functie moet de bedrijfsaalmoezenier duidelijk voor ogen houden, dat voor de structuur van het gehele menselijke leven met het be drijf als zodanig de eerste en laatste norm kan zijn en dat het tenslotte een kapitalistische of communistische on menselijkheid zou zijn. wanneer het be drijf arbeid, tehuis, ontspanning, na buurschap, sport, gezondheidszorg enz., het geestelijke leven, het vrije vereni gingsleven en tenslotte ook nog de kerk als tot het bedrijf behorende en aan het bedrijf onderworpen functies zou gaan inbouwen Zeer speciaal wees de Bisschop tot slot op de belangrijke plaats, die de leek in het moderne apostolaat moet innemen. Prof. Albregts gaf aan de Bisschop de verzekering, dat de leden van de Be heersraad zich bewust zijn van de taak, die op hun schouders is gelegd en dat zij met volle toewijding dit belangrijke werk zullen ondersteunen. voelt u betrapt, omdat het waar is. Ge neemt u voor om straks nog even die-ol- die crème te gaan kopen. Maar uw gevoel van opluchting duuri nog geen drie minuten. Want daar komt een dame, die onweerstaanbaar spieekt over een bepaald merk schoenen, „waar aan men de heer herkent'. We trekken een gezicht, of we niets horen, maar wa gen het toch maar niet naar de lompen aan onze voeten te zien. Om ons zelf te troosten, schenken we ons een stevig glas vermouth in (met veel gin erbij want dat wekt bij ons de appetijt op). Mis Een jonge, mannelijke, krachtige stem vertelt plotseling, dat u voor tafel iets geheel anders moet ne men, wilt ge thans jong. krachtig en mannelijk blijven. De vermouth (met veel gin) smaakt u dan natuurlijk niet meer. En gelaten zet ge u aan tafel. Kwa- si-opgewekt wenst ge uw gezin „smake lijk eten", maar op datzelfde ogenblik klinkt het vermanend door uw kamer Non bastaHet is niet voldoende elkaar smakelijk eten te wensen, want als er niet die-of-die spaghetti op jatei staat, is het eten domweg niet smakelijk We kunnen geen brok meer door de keel krijgen Zo gaat het door. Iedere dag, die ae Heer ons schenkt. En nu zijn we de moed totaal kwijt. De pakken, die we dragen, zijn beslist van inferieure kwaliteit. Dat weten we nu. De dranken, die we drin ken en het eten, dat we eten, is vol maakt verkeerd. De scheerzeep, waar mee we het tot nu toe hebben klaarge speeld, blijkt een vergissing te zijn. En we kunnen er maar niet in slagen in te zien, hoe we er toe konden komen om altijd maar te denken, dat we geen crèmes, poeders, haarwaters, vlees-in blik, vitamine-pillen, geconserveerd fruit en s'oep-in-doz'en nodig hadden. De hele dag door. En alles precies op tijdterwijl we onze sokken aantrekken, klinkt de „mededeling" door onze wo ning, dat zij niet de minste distinctie aan Voor de laatste maal van dit^jaar^ js de „Groote Amerikalijn Beer" van de Holland- te Rotterdam met emi granten naar Amerika en Canada vertrokken Onder de 300 passagiers, waarvan 77 kinderen beneden de twaalf jaar zijn 150 Nederlandse emigranten. Er zijn ongeveer twaalf gezinnen aan boord, dat van de familie Struyk uit Rijswijk met zes kinderen is het grootste. De „Groote Beer" zal eerst Halifax aandoen en vervolgens New York Op de terugweg reist een aantal negers uit Jamaica mee naar Engeland. De volgende reis van het schip, dat op 26 November in Nederland wordt terug verwacht. wordt met emigranten naar Zuid-Afrika gemaakt. Het vertrekt dan op 3 December uit Amsterdam. Gisteren om half negen is in de Raad huisstraat te Amsterdam een negentien jarig meisje op de fiets door een vracht auto aangereden en terecht gekomen onder de aanhangwagen. Het meisje overleed ter plaatse. ken rond gezin en woning de voorrang zullen krijgen. Een der eerste taken zal voorts zijn de voorbereiding van regio nale stichtingen, overeenkomstig de wens van de Bisschop, in de IJmond, net Waterweggebied en West-Friesland. De commissie is als volgt samengesteld: mgr H. J. J. van Husseri, voorzitter; prof. G. L. H. Zeegers. secretaris; rector W. Bokeloh; prof. ir J. Froger; Jóh. Kor- tink, mgr F. Op de Coul, mr G. Vermeu len, terwijl verder door mgr Huibers alsnog tot leden van de commissie voor de Geestelijke Ontwikkelingsgebieden zijn benoemd oud-minister prof. dr A. Albregts en prof. dr G. Horsten van de Nijmeegse universiteit. Tijdens de installatie van de R.K. In stelling „Het Bedrijfsapostolaat in het Bisdom Haarlem", die onder leiding staat van de hoofdaalmoezenier, de Z.E. Heer C. Geraets te Beverwijk, verder uit geoefend wordt door een aantal regu liere en seculiere priesters en welke in stelling voorts wordt bijgestaan door een uit leken bestaande beheersraad onder De reizigers, die op een van de acht tussenstations van de spoorlijn Fulda— Gersfeld in Duitsland instappen behoe ven zich in de stationsgebouwen niet meer van plaatskaarten te voorzien. Dit zou overigens ook niet mogelijk zijn, aangezien de plaatskaartenbureau op deze stations zijn opgeheven. Op deze lijn nemen de Duitse spoorwe gen namelijk een proef met de verkoop van kaartjes in de treinen. Een gedeelte van de trein is bestemd voor reizigers die reeds van plaatskaarten zijn voor zien, doordat zij niet op deze stations zijn ingestapt. Dit wordt met borden aan de wagons, aangegeven. Een kleiner ge deelte van de trein is echter bestemd voor de reizigers, die nog geen kaartjes heben gekocht. Deze kunnen in een van de wagons in een speciaal ingericht kan toortje hun kaartjes kopen. De bedoeling van deze proef is ener zijds de kosten van de spoorwegen van de plaatskaartenverkoop te drukken, en anderzijds de reizigers, die op deze wijze geen tijd behoeven te verspillen met het in de rij staan voor de plaatskaarten- loketten nog voordat hun reis is begon- te gerieven. Zondag gaat Heusden herdenken, hoe tien jaar geleden niet minder dan 134 inwoners in de parterre van het raadhuis omkwamen, toen de te rugtrekkende Duitsers het gebouw zonder voorafgaande waarschuwing opbliezen. Meer dan 180 Heusdenaren hadden tegen de geallieerde grana ten bescherming gezocht In 't sterke gebouw met zijn speelse lijnen en slechts 60 van hen konden levend uit de puinen worden gered. Het Raadhuis zelf, dat na de torens van de protestantse en de katholieke kerk werd vernietigd, was een prachtig laat-gothisch bouwwerk gesticht in 1588. In 1635 was het uitgebreid met 'n vierschaar en 'n kortegaard (ver bastering van Corps de Garde!) Dank zij de ingrijpende restauratie van 1876 —1880 kreeg 't dat enigszins wezen loze ën postkantoorachtige aanzien, dat op de bovenstaande foto tot uit drukking komt. In de lieden te Haarlem gehouden jaarvergadering van de L. EB. vak. groep tuinders heeft de heer Jac. Groen Azn in zijn openingsrede belang rijke problemen voor de tuinbouw aangesneden. Na erop te hebben ge wezen, dat de teeltregeling primair een bevoegdheid van bet Landbouw schap is en na zijn teleurstelling te hebben uitgesproken, dat aan de technische organisatie bij de stichting van de hoofdafdeling Tuinbouw een boven alle proporties staande invloed is gegeven, legt spr. in het bijzonder de tiadruk er op, dat voor in beslag genomen eigendommen compensatie het belangrijkste is. Een punt, waar de L.T.B. zich ook bij- zonder voor inspant, is de handhaving van de tuinbouw in het Westen des lands. Spr. bedoelde het beslag, dat op onze tuinbouwgronden wordt gelegd voor de woningbouw, stadsuitbreiding enz De L.T.B. riep een speciale dienst in het leven teneinde te sparen,, wat er nog gespaara kan worden, de rechtvaardige prijs te ver- langen voor de in beslag genomen eigen dommen en ook vooral het verkregen van compensatie voor verdrevenen. Spr. was van mening, dat de compensatie het be langrijkste is. En dit doet ons b.v. ook reikhalzend uitzien naar de herzieningen in pacht- en onteigeningswet, die met narde de rechten van verdreven pachters meer eerbiedigen dan de huidige wetten. Er moet vooral gestreden worden tegen grootmachten tegen welke wij maar klein zijn. Een speciale taak is die grootmachten die veelal zo gevoelig zijn als het over de rechten van de mens en van de minder heden gaat, te overtuigen dat het zeer nrmrressief is ook met deze kleinen, met dez? minderheden volwaardig rekening te houden. Spr. geloofde wel, dat er op dit gebied iets bereikt is. We zullen echter met man en macht voor de belangen van de verdrevenen moeten blijven opkomen. Als men hierbij met de betrokkenen zelf minder rekening zou houden, als men hun belane noa niet zó zou aanvoelen, dan mag toch ook nog wel bedacht worden, dat men de vitale levensbelangen van ons volk (en hiertoe rekende spr. de tuin bouw) niet straffeloos voor onz® econo mie in het leven kan snijden. Men zou daar zelve óók de verkeerde gevolgen van ondervinden. Dat wij intussen ook steeds het oog richten op compensatie, die in andere gebieden mogelijk voor de tuin bouw te verkrijgen zou zijn. spreekt voor zich. De samenwerking in de Stichting v. d Landbouw tussen de drie standsorganisa- ties van werkgevers en de drie arbeiders organisaties heeft na de oorlog de stan ding van de land- en tuinbouw een heel stuk omhoog gebracht. Als. wij dat verge lijken met de tijd van voor de oorlog, dan kunnen wij zeggen, dat door het werk en de kracht van deze Stichting thans met de land- en tuinbouw rekening werd ge houden. Enorm grote voordelen zijn voor de land- en tuinbouw bereikt, welke vroe ger niet of niet in die mate bereikt zouden zijn. Door andere groepen in het land wordt de land- en tuinbouw daarom be nijd. Ongetwijfeld heeft de tuinbouw van deze goodwill óók een stuk meegekregen en is de regering meer dan vroeger gesti muleerd geworden om ook de tuinbouw als een belangrijk stuk van ons volksbe staan te beschouwen. Maar wat spr. teleurgesteld heeft, is, dat dé tuinbouw zelf de oorzaak is geweest, dat het bestuur en het Stichtingsappaarat practisch geen belangrijke dingen voor de tuinbouw afzonderlijk heeft kunnen doen. Spr. zeide niet, dat de voorstellen altijd in alle opzichten goed zijn geweest, maar het was altijd zó, dat men het daarover in de hoofdafdeling bijna altijd oneens was en wat goed was nam de technische organisatie tot zich. En nu krijgen we dan het Landbouw, schap. Laat het daar nu anders zijn. Laat u, ook in de technische organisatie, lei den door wat wij in de katholieke stands organisatie pretenderen te zijn: de ver dedigers van de belangen van de gehele mens. Wanneer onze geestelijke overheid de P.B.O. aanprijst als een middel om tot een Christelijke maatschappij te komen, daarbij uiteraard denkende aan uitbanning van de klassenstrijd aan rechtvaardigheid en liefde t o.v. de werknemers, dan ge looft spr., dat met de economisch zwak keren niet alleen werknemers maar ook economisch-zwakke bedrijfsgenoten be deeld worden. De P.B.O. in ons geval het Landbouwschap mag zeker dienen voor de verdediging van de bedrijfsbe langen en wij zullen dit Landbouwschap zeker mogen aanwenden ook als macht om voor de het land- en tuinbouwbedrijf uit oefenende mensen patroons, arbeiders en die uit onze vele gezinsbedrijven een redelijk bestaan te bevorderen, maar dit zal zonder doorvoering van de recht vaardigheid en liefde voor elkander nooit i slagen. (Van onze Haagse redactie) De Christelijke Filmactie heeft de strijd aangebonden met de Nederlandse Bioscoopbond. Zfl kan er namelijk niet mee accoord gaan, dat films, welke om commerciële redenen niet door leden van de Bioscoopbond in roulatie worden ge> bracht, in ons land ook niet door anderen in openbare voorstellingen mogen worden vertoond. Aanleiding hiertoe is, dat de Bioscoop bond geweigerd heeft, vergunning te ver lenen tot levering van de Zweedse film ..Ik ben met U" aan de C.F.A. Als reden zou de bond hebben opgegeven, dat de C.F.A. door haar optreden de algenjene bedrijfsbelangen van bioscoophouders schade zou kunnen berokkenen. De film in kwestie was in eerste instantie door alle leden van de bond geweigerd. Later was de importrice er in geslaagd een lid te interesseren. Deze had toen een trans actie tot doorlevering gesloten met de C.F.A. De Bond wenste echter deze transactie niet te sanctionneren. Een kort geding voor de Amsterdamse rechtbank om de film toch los te krijgen, leverde geen resultaat op, omdat de C.F.A. niet met schriftelijke stukken kon bewijzen, dat de tussenpersoon gemach tigde was van de importrice. Waarschijnlijk zal de C.F.A. tegen dit vonnis in hoger beroep gaan. (Van onze correspondent) De minister-president dr W. Drees is door Keizer Haile Selassie benoemd tot grootkruis in de Orde van de Heilige Drie-Eenheid van Ethopië. Aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera is verleend het grootkruis in ae Orde van de Ster van Ethiopië en de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, de Ster van Eer van Ethiopië. Prof. dr J. Zijlstra, minister van Econo mische Zaken, werd het Grootkruis In de Orde van Menelik II verleend. De minis ter zonder portefeuille mr J M. A. H. Luns, ontving de Orde van Menelik IX. Tot grootofficier in de Orde van Menelik II werd benoemd burgemeester mr Arn. J. d'Ailly van Amsterdam, terwijl zijn ambtgenoot van Den Haag, mr F. W. A. Schokking, grootofficier in de Orde van de Ster van Ethiopië werd. Ook de sta tionschef van het C.S te Amsterdam, de heer E. C. J. de Jongh, kreeg een Ethio pische onderscheiding: het officierskruis in de Orde van de Ster. Met Ingang van Maandag 8 November mogen de Nederlandse veilingen weer uit- voermachtigingen afgeven voor de export van peren naar Zweden. De invoer van Nederlandse peren in Zweden is namelijk toegestaan met ingang van 15 November a.s. Verleden jaar werd deze export reeds half October toegestaan. Pogingen om ook dit jaar de datum vervroegd te krijgen zijn niet gelukt. Onder leiding van de heer J. Elders is gisteren te Haarlem de eerste officiële jaarvergadering gehouden van de vak groep Sierteelt van de Land- en Tuin- bouwbond in het bisdom Haarlem. Met dankbaarheid gewaagde de voor zitter van de grote activiteit in het afge lopen jaar. Na Aalsmeer hebben ook het Westland en de Veenstreek een kring gevormd Kennemerland liet nog verstek gaan. Het streven gaat naar een gezag hebbende landelijke Katholieke bloe mistenvakbond. naar het voorbeeld van de boomkwekers. Na de openingsrede kwam o.m. in be handeling een voorstel van de kring Langendijk volgens hetwelk het land bouwschap onbenut teeltrecht zal „in nemen" en dat dan tegen matige prijs voor jonge kwekers beschikbaar zal stel len. Voorts vroeg deze kring er bij de bevoegde instanties op aan te dringen, dat aan jonge tuinders tulpenrecht zal worden verstrekt. Het bestuur stond het verstrekken van teeltrecht aan jonge tuinders voor, mits zij voldoen aan de normale minimum eisen (tuinbouwcursus en minstens 5 jaar practijk). terwijl zij ook de beschik king moeten hebben over teeltrecht voor minstens 5 aren bloembollen, of 15 aren bijgoed. Het bestuur overwoog ver der er nog de voorwaarde aan te ver binden. dat alleen jonge kwekers van 23 t.m. 35 jaar voor dit teeltrecht In aan merking komen. Dit praeadvies van het bestuur werd aanvaard door de verga dering. ter sprake om voor jonge kwekers de mogelijkheid te openen een sierteeltver gunning aan te vragen voor 2250 m2 op open grand. Op de algemene vergade ring van de bloemistenvakbond te Utrecht is zulks afgewezen. Het bestuur stelde voor te trachten voor het volgend seizoen een regeling voor het verstrekken van sierteeltver gunningen aan jonge kwekers er door te krijgen, welke het volgende inhoudt: a) Aanvragers van 23 t.m. 35 jaar, die voldoen aan de normale eisen inzake opleiding en vakbekwaamheid, komen in aanmerking voor 2250 m2 vergunning voor open grond (of het equivalent hier van of voor een aanvulling tot dit maximum. Zij dienen de beschikking te hebben (en dit aan kunnen tonen) over voldoende grond en nog geen teeltrecht of minder dan 2250 m2 teeltrecht (of het equivalent hiervan) te bezitten. b) Het tè verstrekken teeltrecht blijft niet overdraagbaar en wanneer het na een jaar blijkt, dat het niet benut is of wordt en ook wanneer de betrokkene het wil verkopen, wordt het Ingenomen. Dit ingenomen teeltrecht komt t.z.t. weer ter beschikking van de jonge bloem kwekers. Het gaat hier dus alleen om het teelt- recht. dat de betrokkene om niet heeft verkregen. Ook dit prae-advies met het daarin vervatte voorstel werd aangenomen. Het zal worden doorgezonden naar de Ned. Kath. Bloemistenvakbond. Ter correctie van hetgeen de voorzit ter had gezegd, deelde de afgevaardigde van Kennemerland mede dat ook daar nu een kring is opgericht. Tot besluit van de vergadering hield de heer G. Verdonschot een inleiding over fiscale reserveringsmogelijkheden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9