F eest van grote verbroedering in het Kremlin Voor getroffenen van oorlog en watersnood PV Doden en gewonden bij verkeer VREEDZAAM GEBRUIK VAN ATOOMENERGIE Zigzagvaren van de „Poolzee Zondagmorgen-sensatie in Den Haag OOST EN WEST SCHERTSTEN EN DRONKEN TEZAMEN DODENRIT VAN GEVLUCHTE I ZENUWPATIENT zondagmiddagom 12 uur zi3n opde hoek j Regenzondag maar met het verkeer was het wederom raak Russen vallen Amer. vliegtuig aan Maandag 8 November 1954 v-, DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 1 Duitse kustvaarder gezonken Emigratie naar Ver. St mogelijk Het Brielse orgel gered Kruistocht Dodelijk verkeers ongeval te Rotterdam Auto over de kop Enkele reis naar Utrecht werd hem noodlottig Rotterdam-Zuid een personenauto en een moeite' is de vertegenwoordiger doorbom" In 1955 een wereldconferentie Pater H. J. van cle Krolt naar Radio-Yaticana Vluchtelingenhulp Zware vrachtauto ramde autobusje Taxi greep personen auto Reisje van enkele weken duurde zeven maanden Amerikaan reed te water Mendès-France en de socialisten WEEltRERICHT Boulganin: Vredelievend Kapitein gered; rest der bemanning vermist Een zekere mr Brown Molotof bracht vervolgens ook een toast uit op de Amerikaanse ambassadeur en sprak de hoop uit, dat de Russische en de Amerikaanse diplomaten zouden streven naar betere verstandhouding tus sen de beide landen. Chauffeur gedood Naar het millioen Eén dode, vijf gewonden Acht gewonden DODELIJK VERKEERS ONGELUK IN ELTEN PLOTSELING DE WEG OVERGESTOKEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met wat regen. Later wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-West, later ruimend naar West. Vannacht minder koud, morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen Dinsdag 9 November: Zon op 7,48 onder 16.59 uur. Maan op 15.54, onder 6.18 uur. Voor één avond scheen de glorie van oude tijden in hel Kremlin te herleven. Voor de eerste maal sinds 37 jaar werd daar gisteravond de receptie voor de buitenlandse diplomaten ter gelegenheid van de viering der October-revolutie gehouden en ook voor de eerste maal woonden Malenkoi en wat nog opvallender was ook zijn echtgenote de receptie hij. Goed geluimd schertsten en dronken Malenkof en zijn ministers met de buitenlandse diplomaten, temidderf van al de pracht en de praal van de veertiende eeuwse banketzaal, waar ook de tsaren hun feesten plachten te geven. Het stralende licht van drieduizend kaarsen, het gezang en de muziek van artisten van de Bolshoi.opera en talloze voorname gasten vulden deze zaal, waar aan de wit albasten muren nog de namen prijken van de 26.000 tsaristische officieren, die in de loop der tijden op het slagveld het kruis van St. Grigori verdienden. De atmosfeer in deze zaal en de prettige, openhartige gesprekken tussen de Oostelijke en Westelijke wereld waren van dien aard, dat men voor het eerst sinds lange tijd weer, zij het wellicht aarzelend, kon geloven in de mogelijkheid van een wereld zonder oorlog en zonder puin, een wereld dte een feest is Het was in velerlei opzicht een merkwaardige avond. Een demonstratie van de vredelievende co-existentie. Toen Wickersham een ontkennend ant woord gaf, zei Malenkof: „Wij hopen dat wij tot in tijd en eeuwigheid kunnen sa men leven en samen werken en vrienden zijn. Vergeet niet aan het Amerikaanse volk te vertellen, dat ik dit gezegd heb". Eerder op de dag had de traditionele parade op het Rode Plein plaats gehad, waarbij de eveneens traditionele toe spraak werd uitgesproken door de minis ter van defensie maarschalk Boulganin. Na hulde te hebben gebracht aan de prestaties van de Sovjet-Unie, Commu nistisch China en de volksdemocratieën sprak de maarschalk over verschillende aspecten van de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie en in het bijzonder over de kwestie van collectieve veiligheid, en het Russische voorstel over ontwapening bij de V.N Hij verzekerde dat de rege ring en het volk van Rusland „de oorlog niet willen''. Met stemverheffing zei maarschalk Boelganin, dat het in de ge geven omstandigheden echter noodzake lijk was, dat de Sovjet-Unie haar verde diging versterkt en waakzaamheid ver groot om de veiligheid van het land te waarborgen. „Het Russische leger en de marine houden de wacht over onze vreed zame arbeid". (Van onze correspondent) Omstreeks half acht gisteravond is in de nabijheid van Terschelling de ongeveer 200 ton metende Duitse kustvaarder Chris tel vermoedelijk op een mijn gelopen en vergaan. De kapitein F. Bart is later door het m.s. Thekl* opgepikt. Hij was aan zijn hals g;wond en werd latei op de rede van Terschelling verbonden. De andere bemanningsleden, twee lichtmatrozen en een scheepsjongen, worden vermist. De Christel was onderweg met een la ding van ongeveer 200 ton ijzer van Duis burg naar Norrköping Het schip is gister ochtend om ongeveer tien uur uit Harlin- gen vertrokken. Vanochtend zochten een vliegtuig van het vliegveld Valkenburg en de reddingboot Insulinde uit Oostmahorn nog naar de vermisten. Minister Molotof, die de gastheer van de avond was, verzekerde glimlachend aan de aanwezige diplomaten, dat de Sovjet staat geen ander doel heeft dan vrede en vriendschap tussen de volkeren te verze keren. Hij wenste zijn gasten succes bij het nastreven van deze zelfde doeleinden en voegde daaraan toe: „Ik ben er zeker van dat Moskou een uitstekende plaats is om deze doeleinden te verwezenlijken". Molotof bracht vervolgens een toast uit op Parijs. „Ik ben zeer gesteld op Parijs, maar het spijt mij te moeten zeggen dat ik zeer bepaald tegen de Parijse overeen komsten ben", zo zei hij. De Franse ambassadeur stond onmiddel lijk op om de toast te beantwoorden, maar Molotof bemerkte, dat hij (de Franse ambassadeur) water in zijn glas had. U moet hier geen water drinken", zei hij. Malenkof, die het toneeltje welwil- 1 end-glimlachend had gadegeslagen, maakte de Franse ambassadeur attent op een bijbels fresco aan de muur, juist boven zijn hoofd: „Denkt u er om, dat al die heilige mannen u in het oog houden!" Toen bood de Franse ambassadeur niet langer weerstand en hij liet zijn glas voor de helft met wodka vullen. In antwoord op Motolofs woorden over de Parijse overeenkomsten zei hij, dat hij heel best begreep, dat Rusland het daar niet mee eens is, maar dat hij geloofde, dat, als hij maar de kans zou hebben om die overeen komsten uit te leggen, Rusland het er mis schien wel mee eens zou zijn. Tijdens de discussie tussen Molotof en de Franse ambassadeur kwam Malenkof dichterbij staan om het gesprek beter, te kunnen volgen. De Amerikaanse ambassadeur sloot zich geheel en al aan bij deze wens. Bij het beantwoorden van de toast haalde hij ook nog enkele oude herinneringen op. „Ik herinner mij uit 1942, in de tijd toen Rusland en Amerika bondgenoten waren, dat de heer Molotof Washington bezocht. Alleen, als ik mij goed herinner, arri veerde hij er toen, in verband met de oorlog, onder de naam.van Mr Brown In het algemeen schenen alle aanwezige Russen dit contact met hun Westelijke collega's op hoge prijs te stellen. Later op de avond hadden de Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs een informeel en ongedwongen onderhoud van een half uur met de Russische lei ders. Het was tevens de eerste maal dat zij contact hadden met Malenkof. Zjj spra ken eerst over het Duitse vraagstuk en over ontwapening, maar toen Molotof zich later bij hen voegde, nam het ge sprek, naar het schijnt, een schertsende wending. Na afloop verklaarden de Westelijke di plomaten, dat zij niets liever zouden wil len dan vaker de gelegenheid te hebben tot zulk een onderhoud. Op de receptie was ook een der leden van het Amerikaanse Congres, de heer Wickersham, die op het ogenblik een be zoek aan Moskou brengt. Hij werd door minister Molotof aan Malenkof voorge steld. Wickersham vertelde later, dat Malen kof hem gevraagd had: „Bent u nu niet bang van ons allemaal?" Slachtoffers van de watersnoodramp, maar ook al diegenen, die in hun leven belemmeringen hebben ondervonden van politieke gebeurtenissen, oorlog en derge lijke (en onder hen worden die Nederlan ders gerekend, wier gehele levensloop in grijpend veranderd is en veel moeilijker is geworden door gebeurtenissen in de afge lopen jaren in Indonesië), zullen in aan merking komen voor emigratie naar de Ver. Staten. Aldus mr ir B- W. Haveman, commissaris voor de emigratie, die Zon dagochtend uit New York op Schiphol na een reis van 2% maand door Noord- en Zuid-Amerika is teruggekeerd. Nederland zoekt nieuwe emigratie mogelijkheden. De heer Haveman heeft met dit doel bezoeken gebracht aan Bra zilië, Argentinië, Chili, Venezuela, Suri name en de V.S. en overal besprekingen gevoerd met de instanties, die over immi gratie van Nederlanders hebben te be slissen. In de Ver. Staten heeft men de bekende refugee act 1953. zo zei hij bij zijn aan komst op Schiphol. Wij hadden moeilijk heden met de interpretatie van deze vluch- telingenwet, doch deze zijn thans opgelost Slachtoffers uit Indonesië en van de watersnoodramp kunnen thans in aanmer king komen voor emigratie. Ir Haveman wilde verder niet vooruitlopen op de pers conferentie, die hij Vrijdagmiddag in Den Haag zal geven: „Ik heb daar zeer vee mededelingen te doen", zei hij. Naar het orgel-comité ons mededeelt, heeft de ondernomen actie tot het geluk kig resultaat geleid, dat de zo hoognodige restauratie van. het orgel in de parochie kerk ter hand genomen kan worden niet alleen, doch dat het zelfs van een elec- trische installatie kan worden voorzien Het ouderwetse „orgeltrappen" zal daai dus weldra tot het verleden behoren. Er. als nu straks het herstelde orgel zijn eerste dank- en loflied speelt, zal dit ook een beetje ter ere zijn van hen. die dooi hun giften er toe hebben bijgedragen, dat de Brielse parochie, welke het niet breed heeft, althans het bij de luister van Gods huis behorende muziek-instrument niet behoeft te ontberen. Amerikaanse functionarissen hebben gisteravond in Washington medegedeeld, dat Russische Migs gisteren boven Japan een Amerikaans militair vliegtuig hebben beschoten. Het Amerikaanse toestel stortte van een hoogte van 3600 meter neer op een huis bü Nemoero, op de Oostelijke punt van Hokkaido. Tien leden van de bemanning wisten zich met t.un parachu tes te redden, een elfde bemanningslid kwam om het leven. Het betreft hier een B-29. die een foto- topografische routinevlucht maakte. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde later op de avond mede, dat een protest nota al op weg is naar Moskou In de nota wordt gezegd, dat het neergeschoten vliegtuig uitsluitend boven Japans grond gebied heeft gevlogen. Mevrouw Bctty Sommerlatte, echtgenote van de heer Karl Sommerlatte, tweede secretaris van de Amerikaanse Ambas sade in Moskou, die door de Russen van „straatschenderij" werd beschuldigd en als persona non grata werd betiteld, heeft op onze foto juist het vliegtuig verlaten, dat haar met haar man van Stockholm naar London Airport bracht. Mevr. Sommerlatte werd door de Rus sen, die eerst pogingen in het werk stel den haar te ontvoeren, hetgeen door haar man op het uiterste nippertje kon worden voorkomen, uitgewezen, omdat zij een agent van de geheime politie in het gezicht sou hebben geslagen. Zij ont kende, zich aan iets dergelijks te heb- ben schuldig gemaakt. Het echtpaar Sommerlatte is op doorreis naar Ame rika. Een krachtige Italiaanse grijsaard, de heer Giuliano Poi, heeft, geheel op zijn eigen houtje, het initiatief genomen tot een energieke kruis tocht tegen het vloeken. Gewapend met een stevige knup pel wandelt Giuliano bedaard door de straten van. zijn vaderstad Aulla, in Toscane, onderwijl niettemin scherp lettend op voorbijgangers die zo onvoorzichtig zouden kunnen zijn om binnen zijn „invloedssfeer" te vloeken. Een drietal jongelieden heeft tot zijn schade al kennis moeten maken met de mogen wij wel zeggen letterlijk frappante argu menten van Giuliano's knuppel. Giuliano zelf bleek intussen toch wel enige wroeging te tonen, want hij bood de gekastijden terstond aan hen naar een geneesheer te Ver gezellen. De 52-jarige vertegenwoordiger J. K. uit Bergen (N.H.) is Zaterdagmiddag met een bestelwagen van de Nauernasedijk tussen Nauerna en Westzaan gereden. De auto sloeg enkele malen over de kop, waarbij de bestuurder uit de wagen werd geslingerd. Ongelukkigerwijs kwam hij in de onderdijk bestetauto met elkaar in botsing gekomen Jonenden uit zhn benrrde sifuatie bevryd Het was een wonderlijke gewaarwor- snapt uit de psychiatrische inrichting te i e mzmenden van de personenautokwa en naar het gemeenteziekenhuis te Zaan- Zeven Westelijke „atoom-mogendheden" hebben Zaterdag bij de politieke com missie van de V.N. een ontwerp-resolutie ingediend, waarin wordt aangedrongen op een wereldconferentie over het vreedzame gebruik van atoomenergie. Tegen de maand Augustus van het komende jaar deze conferentie moeten worden ge iden. a13® Indieners van de resolutie zijn £ustralië België, Canada, Frankrijk. Afrika, Engeland en de Ver. Staten de préambule wordt opgemerkt, dat voor °nderhandeHngen aan de gang zijn burL 6 0Prichting van een internationaal voor atoomenergie. Voorgesteld rirht at dit bureau wanneer het opge- ncüt met de Verenigde Naties een overeenkomst aangaat gelijk aan die van de gespecialiseerde lichamen. De uitdeling van de tekst der resolutie onder de zestig leden van de Verenigde Naties werd een ogenblik, op verzoek van de delegatie der Verenigde Staten, onderbroken, omdat gevreesd werd, dat de uitnodiging tot de conferentie ook voor communistisch China zou kunnen gelden» Dit Amerikaans verzoek vond zijn oorzaak hierin, dat geopperd werd, dat de uitnodiging, omdat zij óók aan de leden van de gespecialiseerde organen van de Verenigde 'Naties wordt gezon den, tevens voor communistisch China zou kunnen gelden. Men meende nl., dat communistisch China lid was van de Internationale Postunie, doch ontdekte Zaterdagmiddag heeft Z.K.M. Haile Se lassie van Ethiopië op het Centraal Sta tion te Amsterdam officieel zijn staatsie, bezoek geëindigd. De Keizer, H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard be geven zich van de wachtkamer naar de gereedstaande trein. naderhand, dat dit niet het geval was. is: f 913.000. (Van onze correspondent) Pater H. J. van de Kroft S.J-, kapelaan van de San Salvator-parochie te Gronin gen, is door zijn Provinciaal belast met de verzorging van de Nederlandse uitzen dingen van Radio Vaticana te Rome Woensdag 10 November zal pater v. d. Kroft naar Rome vertrekken. Het is vrijwel zeker, dat de opbrengst van de Actie voor de Vluchtelingen in de eerste helft van deze week het millioen gulden zal overschrijden Zater dag heeft het Comité Vluchte'^genhulp 1954 44.000 ontvangen, zodat de stand nu ding voor de eigenaar van een luxe wagen op de automarkt te Utrecht, toen hij een onbekende op het nippertje met zijn Plymouth zag wegrijden. Direct werd alarm gemaakt maar de dief gaf vol gas en verdween snel uit zicht, achtervolgd door politiewagens van de gewaarschuwde Utrechtse recherche. Ook de posten van de nabijgelegen rijkspolitie werden gewaarschuwd voor een strenge controle op de grote wegen. Nadat de wagen op de rijksweg bij Vianen was gesignaleerd met een snel heid van ruim honderd kilometer per uur, werd een auto op de verkeersweg ge plaatst om de autodief, die als een dolle man reed, te bewegen zijn wagen tot stil stand te brengen. Met groot gevaar voor eigen leven en dat der agenten forceerde hij vrij baan, maar bij Culemborg, in de onmiddellijke omgeving van De Bradaal, werd zijn achterband stuk geschoten door de politie. Plotseling bracht de dief toen de gestolen wagen tot stilstand en voor dat de achtervolgers hem konden inreke nen dook hij in een brede wetering, om in het nachtelijk duister te verdwijnen. Met behulp van een speurhond werd de omgeving ijverig afgezocht, maar de dol leman was en bleef onvindbaar. Zijn vrijheid was echter maar van korte duur, want na zich een dag in een hooiberg schuil te hebben gehouden, stal hij in Schoonrewoerd een fiets en ped delde naar een halteplaats van de bus dienst op Utrecht. Een der medepassagiers kreeg echter argwaan door de vreemde houding en het natte pak van de dief. Hij waarschuwde zijdelings de politie en toen de bus dan ook op het stationsemplacement te Utrecht aankwam, stond de recherche ge reed om hem in te rekenen. Bij het verhoor bleek de dader, die eerst een valse naam opgaf, een zekere R. v. E. te zijn, die kort tevoren was ont- Op de rijksweg tussen Rotterdam en Dordrecht heeft Zaterdagmiddag een zware vrachtauto, geladen met 5400 kg. aardappelen, een Volkswagenbusje, waar in zes mensen zaten, gegrepen, nadat dit busje was geslipt, gekanteld en dwars door de tussenberm heen op de linker rijbaan was gekomen. Wonder boven wonder is dit ongeval nog betrekkelijk goed afgelopen, hoewel er toch een dode te betreuren viel. De anderen werden al len meer of minder ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart over twee. Het busje reed met een snelheid van ongeveer 85 km. tussen Zwijndrecht en Ridderkerk in de richting Dordrecht. Daar bevindt zich in de rij baan, die van beton is, een klein stukje, dat met klinkers is geplaveid. Volgens de politie is het slipgevaar hier altijd zeer groot, doch Zaterdagmiddag was het wel zeer glad, omdat het regende. Op de klin kers is het busje vermoedelijk geslipt. Het begon te slingeren, kantelde en schoot vervolgens in volle vaart door de berm, die de rijksweg in twee aparte banen scheidt. Zodoende kwam het op de rij weg voor het verkeer DordrechtRotter dam, waar op dat moment juist de zwaar beladen vrachtauto naderde. De bestuurder van het busje werd bij de botsing, die volgde, op slag gedood. Het was de 23-jarige J. T. uit Den Haag. De andere inzittenden waren, behalve een soldaat uit Tilburg, ook afkomstig uit Den Haag en Wassenaar. Van hen werden het zoontje van de heer L. uit Den Haag en een zuster van de heer L. ernstig gewond overgebracht naar het Westerziekenhuis te Rotterdam. De an deren, minder ernstig gewond, werden naar het Rotterdamse Zuiderziekenhuis vervoerd. De militair kon reeds Zaterdag avond de reis naar Tilburg voortzetten. Heiloo Hij ontkende de auto te hebben gesto len, maar bevestigde op de vastgestelde tijd in de Culemborgse polder te zijn ge weest. Het overige bewijsmateriaal was toen doorslaggevend. Bij een verkeersongeval te Drempt in de gemeente Hummelo en Keppel hebben Zondagmiddag acht personen min of meer ernstige verwondingen opjelopen. Het waren zes inzittenden van een personen auto uit Epe, op weg naar de profvoetbal- wedstrijd de GraafschapFortuna '45 en twee inzittenden van een taxi uit Doe- tinchem. Het ongeluk gebeurde op de weg tussen Doesburg en Doetinchem. Vanwege de voetbalwedstrijd in Doetinchem was er een druk autoverkeer. De bestuurder van de uit Epe afkomstige auto, wilde in een grote onoverzichtelijke bocht, een file in halen, doch eenmaal naast de file, zag de bestuurder uit tegenovergestelde rich ting een taxi naderen. Hij trachtte zijn auto weer in de file te sturen, doch bot ste met de bumper tegen de achterkant van een voor hem rijdende auto, die ver moedelijk slipte, op de linkerweghelft en daarna in een tuin terecht kwam. De auto uit Epe was eveneens geslipt en op het linkerweggedeelte terechtgekomen, waar hij door de taxi in de flank gegrepen werd. Met grote moeite konden de gewonde inzittenden van de zwaar beschadigde wagen uit hun benarde positie worden be vrijd. De achter in de auto gezeten per sonen, t.w. de 27-jarige W. L., de 22- jarige G. K. en de 29-jarige B„ allen uit Epe, liepen ernstige verwondingen op. Alle anderen, onder wie de in de taxi ge zeten pastoor W. F. Amse uit Doetin chem, werden licht gewond. (Van onze correspondent) Zaterdagmorgen kwam Dieter Heijmen. zoon van de landbouwer A. Heijmen te El- ten, tussen Hüthem en Emmerich op onver klaarbare wijze onder een passerende auto. Het slachtoffer was op slag dood en onherkenbaar verminkt- men er met onbeduidende verwondingen dam overgebracht, waar hij Zaterdagnacht af, maar met die van de bestelauto. Deze is overleden- werd bestuurd door de 40-jarige I. B. uit Krimpen aan de Lek, die zijn driejarig zoontje bij zich had alsmede zijn schoon vader, de 59-jarige Van der Z. uit de Ame- landsestraat te Rotterdam. Door de kracht van de botsing werd de schoonvader uit de auto geslingerd en liep bij zijn val een schedelbasisfractuur op. Hij overleed kort na de aanrijding. De bestuurder werd niet ernstig gewond, maar was zodanig over stuur, dat hij in het Zuiderziekenhuis moest worden behandeld, evenals het kind, dat echter geen noemenswaardig letsel had opgelopen- (Van onze correspondent) Op de Schelberg te Heerlen wilde Zon dagavond om ongeveer zes uur de veer tigjarige S. uit Spekholzerheide plotseling de rijweg oversteken. Hij werd door een passerende personenauto, bestuurd door S. uit Heerlen, gegrepen en op slag ge dood. Toen op 8 April 1954 de „Poolzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst uit Maassluis vertrok, voor een reis naar Zuid-Amerika. om een bagger molen weg te brengen een reis die on geveer 8 a 10 weken kon duren, kon de bemanning niet weten, dat zij 7 maan den later weer voet aan wal zou zetten in Maassluis. Met een zuiger aan de sleeptros werd op de 18e Mei de terugreis aanvaard. Op nog slechts twee dagen afstand van de thuishaven, ter hoogte van Falmouth, werd vanaf het hoofdkantoor geseind, dat de sleep overgegeven moest worden aan de sleepboot „Humber". De „Pool zee" moést,, met losse boot, terug naar Bizerta. in Noord-Afrika, waar een on- derlosser moest worden opgehaald. In Marseille werd en passant nog even een baggermolen aangehaakt. De hele sleep was bestemd voor Matadi in de Bel gische Congo. Met een run van 5 mijl werd op 4 Juli van Marseille, via Dakar, waar gebunkerd moest worden koers ge zet naar Matadi. De reis verliep voor spoedig en op 15 Augustus kon de bag germolen en de onderlosser ter bestem der plaatse worden afgeleverd De terugreis van Matadi naar Maas sluis normaal ongeveer 4 weken varen, weid drie dagen later aanvaard. Na een dag of vijf varen ontving de marconist vanuit Maassluis bericht, dat koers gezel moest worden naar het 2400 ton metende Duitse m.s. „Helios", die ter hoogte van de Escravos-rivier, in Nigeria aan de Westkust van Afrika, op een „Bar" (bank) was gelopen. Dit was, zoals het in sleepkringen ge- Zondagmorgen om ongeveer half v\jf is te Den Haag, tussen de Java-brug cn de Laan Copes van Cattenburch, een auto in het water van de Koninginnegracht ge reden. Het ongeval, waarbij geen persoon lijke ongelukken geschiedden, veroorzaak te aanvankelijk nogal wat verwarring, want naar verluidde, zouden er drie per sonen in de auto gezeten hebben en er was er maar een gered. De auto. een open Austin Healy sport wagen, werd bestuurd door 'n Amerikaan die uit de wagen was geslingerd en in het water terecht kwam, doch die op de wa! daarop is men, daar er sprake was vat drie inzittenden, aan het dreggen geslagen Het dreggen leverde geen resultaat op evenmin als de pogingen van een agent, die nog te water ging om na te gaan ot er nog meer mensen in de auto zaten. Da auto lag namelijk ondersteboven in da gracht, zodat de agent de portieren nie' open kon krijgen. Twintig minuten na hel ongeval werd de wagen opgetakeld. Hij was leeg. Men ging door met dreggen, tot acht uur. Toen kreeg men zekerheid, da: de Amerikaan, die op het politiebureau Koninginnegracht op verhaal was ge komen. de enige inzittende was geweest. De politie werd bij dit ongeval gealar meerd door een taxibedrijf. Een taxi chauffeur zag het ongeluk namelijk ge beuren en gaf het door middel van de werd gebracht. De man was zo overstuur, in zijn taxi aanwezige mobilofoon dooi dat hij geen redelijk woord kon zeggen en aan zijn centrale, noemd wordt een ..job" en als succes geboekt werd, zat er voor de gehele be manning wat aan, dus met goede moed werd naar de opgegeven positie van de Duitser gekoerst. De Engelse Nigeria Marine had reeds tevergeefs pogingen aangewend om de „Helios'' uit zyn be narde positie te bevrijden. De „Poolzee" met zijn 1000 P.K. is daarna negen dagen bezig geweest om het schip, waarvan een gedeelte van de lading stukgoederen over boord was gezet, vlot te krijgen. De tien de dag, op Zondagmorgen, begon de „He lios" zodanig te deinen, dat kapitein Wel tevreden besloot nog even door te blijven trekken. Omstreeks het middaguur werd de spanning op beide boten gebroken, toen onder gejuich van de bemanning de Helios vrij kwam. Op eigen gelegenheid zette de „Helios", terwijl voor eventuele assistentie de „Poolzee" in de nabijheid bleef, koers naar Lagos, waar het schip heelhuids werd afgeleverd. Inmiddels was men aan boord van de ..Poolzee" alweer aan het klaarmaken getogen voor de volgende karwei. Er was bericht ontvangen, dat bij de Fishtown- rivier (Nigeria) het eveneens 2400 ton wetende Belgische m.s. „Prince de Liège" aan de grond was gelopen. Een hele maand is de „Poolzee" bezig geweest om dit schip vlot te slepen Óok hier slaag den men uiteindelijk en voor de zoveelste maal kon naar huis gekoerst worden. Nu was het echt waar want Zaterdagavond balf twaalf meerde de ..Poolzee" in ae haven van Maassluis. Vele familie leden waren ter begroeting aanwezig. De mannen krijgen nu een welverdiende rust. Een tiental departementale conferenties der Franse socialisten heeft gisteren ge stemd voor de ratificatie van de Parijse overeenkomsten betreffende de bewape ning van West-Duitsland. Ook werd op deze conferenties gestemd over een eventuele socialistische deelne ming aan de regering van Mendès-France. In acht departementen stemden de con gressisten vóór z dk een deelneming, in de twee andere departementen werd voor de lneming jnder bepaalde voorwaarden gestemd. Deze departementale besluiten zullen het mandaat vormen van de afgevaardig den naar het partijcongres van 11 No vember, waar defini. f uitgemaakt zal worden of de socialisten het aanbod van Mendès-France, om zes socialisten in de regering op te nemen, aan zullen nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1