BELASTINGVERLAGING UITERLIJK OP 1 JULI 1955 Weduwen- en wezenzorg heeft de steun gekregen van de P.v.d.A. K.V.P. afwijzend tegenover huurbelasting L I 1111! NIJMEEGSE ELECTRICIEN GEARRESTEERD Mendès-France kreeg weer het vertrouwen „WAREN ZE MAAR NOOIT ONTDEKT" V.S. willen Japans incident voorleggen vliegtuig- aan V.N. Lucas bracht weer een knap evangelie in Tweede Kamer HaHpi Maar de mythe P.M.F." begint merkbaar te tanen Churchill s opinie over atoomwapens Belangrijke persconferentie van Dulles De toestand in Indo-China zal met Mendès-France worden besproken Vluchtelingenhulp Onbestendig weer Woensdag 10 November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Jill Keizer Karelstad en omgeving onveilig gemaakt ruim 1 millioen ~N WEERBERICHT Huurbelasting: K.V.P afwijzend Uiterste termijn Verdacht van diefstallen, in- braken en berovingen Een Njjmeegse electrlcien, steeds ge kleed in een overall en met alpinopet op en zich bedienend van een bromfiets, heeft lange tfld Nijmegen en wijde omgeving onveilig gemaakt door zijn diefstallen en inbraken en het beroven van meisjes. Vooral de laatste weken ontwikkelde de man een zeer grote activiteit en practiseb iedere nacht werden series inbraken ge pleegd. Steeds brutaler werd hij in zijn optreden, doch dit werd hem verleden week noodlottig, toen hij tweemaal op do- zelfde avond meisjes haar tasje ontroofde in verschillende stadsdelen. Deze meisjes toevallig zusjes- konden een nauwkeurig signalement van de man geven. In de daaropvolgende nacht werd hij van zijn Hij is alleen maar gered door de socialisten die, de partijdiscipline volgend, unaniem voor hem hebben gestemd, hoewel zij de meest ernstige bezwaren hadden tegen de wijze waarop de premier het hegrotingsdebat opvatte. Hun beste „clientèle": de postbeambten, werd door deze opvatting immers rechtstreeks getroffen. De Parijse accoorden Indo China De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt en regen, maar morgen opkla ringen en een enkele verspreid optredende bui. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, draaiend naar West en aan de kust tijdelijk tot hard toenemend. Minder koude nacht. Morgen dezelfde temperaturen als van daag. Donderdag 11 November: Zon op 7.51, onder 16.56. Maan op 17.11, onder 9.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's.GRAVENHAGE, 9 November 1954. De belastingverlaging, door de regering in het vooruitzicht gesteld, vormde bij de algemene financiële beschouwingen, welke hedenmiddag en .avond in de Tweede Kamer werden gehouden, wel het uitgangspunt voor alle debatten en critiek op het regeringsbeleid. De standpunten zijn niet nieuw. Door de rechter zijde werd stevig aan de datum van 1 Juli 1955 voor de verlagingen vastgehouden, door links, met name door de P. v. d. A., werd bij monde van de heer Hofstra, die overigens een goed opgebouwde rede hield, gepleit voor een invoering op 1 Januari 1956. Men kent het socialistische standpunt voldoende. Zjj zouden in een tijd van hoogconjunctuur liever de belastingen verhogen dan verlagen, zoals de heer Hofstra ook betoogde. Hij bestreed in ieder geval, wat hij noemde, een overijlde belastingverlaging, daar de reserves over enige tijd, nu de top van de hoo conjunctuur wel is bereikt, wellicht hard nodig zullen zijn voor de werkgelegenheid en voor nieuwe grote objecten als het Deltaplan, het tunnelplan e.d. De begroting is nu in evenwicht, maar dan moet men zich afvragen, zo betoogde hij, of het nut van belasting verlaging groter is dan de overheidsbesteding, welke door die verlaging wegvalt en zo nodig daarvoor een compensatie aanwijzen. De heer Hofstra zou deze reserves het liefst laten liggen voor de vervulling van wensen als de uitbreiding van de leer plichtige leeftijd en verbetering van het onderwijs. Hij betoogde ook, dat een ver lichting van de belastingen voor het be drijfsleven niet noodzakelijk was, daar er geen gebrek is aan risico-dragend kapi taal en er voor een directe verlaging geen indicaties aanwezig zijn. Met een belastingverlaging zou men terugkeren naar een conjunctuurgevoeligheid en juist nu moet men volgens hem stabiliserende maatregelen nemen door uitbreiding van allerlei voorzieningen. De heer Hofstra deed intussen een poging het plan van de K.V.P. voor steun aan weduwen en wezen, dat kort geleden bekend is gemaakt en dat ter uitvoering ongeveer 50 millioen zou kosten, te annexeren. „Nu twee grote partijen", zo zeide hij, „het plan voor steun aan weduwen en wezen blijken te ondersteunen, wachten we met vertrouwen de plannen van minis ter Suurhoff af". Het was duidelijk, dat hier werd getracht de K.V.P. de eer van haar zorg voor deze groepen zo niet te ontnemen dan toch deze niet aan haar alleen te laten en deze minstens met de P.v.d.A. te delen. Het is goed dit vast te leggen. Een ander punt, dat in de voorposten gevechten rond de komende belasting herziening zijn aandacht had, was dat van de huurbelasting, welke de regering niet wenst ios te maken van het algemene belastingbeleid en welke zij mét de voor stellen tot huurverhoging wenst behandeld te zien in het algemene belastingdebat. Deze huurbelasting ligt echter buiten gewoon moeilijk in de Kamer. Voorlopig is dit alleen nog maar een wens van de P.v.d.A., waarmee de katholieke ministers accoord schijnen te zijn gegaan om rede nen van opportuniteit, welke gelegen zijn in een huurverhoging zodanig, daar hier door de woningbouw zal worden gediend. Het gaat er nu °m, wie in deze moeilijke zaak de kat de bel zal aanbinden. Nu een groot deel van de Kamer al bezwarei? heeft gemaakt tegen deze huurbelasting, zou de P.v.d.A. natuurlijk graag zien, dat de minister van Wederopbouw, onder wie het huuregalisatiefonds zou ressorteren, deze zaak in de Kamer zal verde3igen. Want dit zal geen aangenametaakzijn. In die zin moet men dan ook de u1»ating van de heer Hofstra verstaan dat de huurbelasting geen gewone bel!s. ng be tekent en dat de huurbelasting het huuregalisatiefonds hetzelfde betek nt als het Landbouwegalisatiefonds voor de Landbouw, dat immers onder de minister van Landbouw valt. Het gesprek over het huuregalisatiefonds zal dus volgens de heer Hofstra moeten plaats hebben me de minister van Wederopbouw. Hierop werd hem van antwoord gediend door de heer Lucas (K.V.P.), die zeide te begrijpen, dat 't voorstel tot huurverhoging zou worden verdedigd door de minister van Wederop bouw en niet door de minis ter van Bui tenlandse Za ken. De rege ring, zo zeide »u, is verant woordelijk voor het rege ringsbeleid en indien zfl meent, dat al deze ontwerpen in één raam moeten wor den behandeld, kan zfl dat doen. Maar iedere minister heeft ook zfln eigen ver antwoordelijkheid en daarom moet men de huurverhoging en de huurbelasting niet aan elkaar koppelen in het raam der belastingherziening. Hfl redeneerde aldus: indien de regering een huurverhoging van bijvoorbeeld 25 pet juist acht, moet dat dan afhankelijk worden gesteld van de medewerking van de Kamer inzake de huurbelasting? Men ziet hieruit al, hoe moeilijk de zaak van de huurbelasting ligt. De heer Lucas zeide nu daarvan, dat zijn fractie op dit ogenblik en onder de huidige omstandigheden afwijzend stond tegenover deze belasting. Daarbij hield hij vast aan de datum van 1 Juli 1955, waarop deze belastingver lichtingen zouden moeten gaan werken. Als argument hiervoor verwees hij naar het verschil tussen de stijging van de lonen en het nationaal inkomen. De millioenennota neemt voor 1955 een stij ging aan van het nationaal inkomen van 1 pet. Dat vond de heer Lucas onjuist. De laatste opeenvolgende percentages be dragen 9, 3, 8 en 8 pet. Zou dit percentage dan nu niet op 4 a 5 pet mogen worden gesteld, temeer daar de regering voor lopig geen verandering in de conjunctuur aanneemt? Bovendien betrof het volgens de heer Lucas hier geen verschil van de volle 550 millioen gulden, die deze be lastingverlagingen zullen kosten, maar van de helft daarvan, daar de vervroeging tot 1 Juli 1955 een periode van een half jaar omvatte. Voorts bepleitte de heer Lucas dan nog een verzachting voor de groep I in de inkomsten- en loonbelasting. Met de heer Van de Heuvel (A.R.) was hij het eens, dat voor de wisselende inkomens een aan slag naar het gemiddelde inkomen zou moeten worden vastgesteld en daar wilde de staatssecretaris voor de belastingen nog maar steeds niet aan. En toch sugge reerde de heer Van den Heuvel, dat hij daarvoor een goed en eenvoudig plan had, maar dat zou hij dan met de staatssecre taris nog wel eens bespreken. De heer Lucas wenste voorts geen hand having van de verhoging van de ver mogensbelasting, daar deze een oneven wichtigheid zou vormen met de verlaging van de inkomstenbelasting, hij vroeg af schaffing van de commissarisbelasting, daar deze budgetair van geen enkel be lang was en hij vroeg van de minister een officiële verklaring, dat de hele be lastingherziening vóór 3 Juli haar beslag zou hebben gekregen. Dat was voor zijn fractie de uiterste termijn. De heer Van den Heuvel bond opnieuw de strijd aan tegen de hoge uitgaven van de Staat en vond het in deze hoogconjunc tuur juist de tijd om bezuinigingen door te voeren nu het bedrijfsleven alle afge voerde ambtenaren zou kunnen oDnemen Tegenover de datum van de invoering der belastingverlaging was hij nog wat wantrouwend, daar de minister in de M.v.A. een pleidooi had gehouden voor een later tijdstip dan 1 Juli. Immers niemand, zelfs niet de knapste waarzegger in het kabinet, aldus de heer Van den Heuvel, kan zeggen, dat de conjunctuur op 1 Januari 1956 gunstiger zal zijn dan in 1955. Waarmee hij maar zeggen wilde: doe het nu Dat eiste ook ds Zandt (S.G.P.), die de belastingverlagingen nog te weinig vond. Evenals de heer Lucas vroeg, eiste de heer v. d. Heuvel bijna van de regering, dat zij alles op alles zou zetten om de datum van 1 Juli 1955 vast te houden. Van een hernieuwd invoeren van de vennootschapsbelasting moest de heer Lucas niets hebben, evenals de heren Van den Heuvel en Zandt. De heer v. d. Heuvel hoopte ook, evenals de heer Van Leeuwen, dat de huurbelasting er nooit zou komen. De heer Van de Wetering (C.H.) zeide, dat men over een begroting eigenlijk niet eens kon spre ken, omdat er van de ramin gen toch niets klopte. Als voorbeeld gaf hij het saldo van het Land bouw Egalisatie Fonds, dat 119 pet gunstiger was dan vorig jaar was ge raamd. Wat heeft het dan nog voor zin. H d WETERING zei hij. om con- clusies uit deze Er klopt niets.... begroting te trekken? Zo twijfelde hij ook aan de realiteitswaarde van het geraam de kastekort. De heer Lucas vestigde er nog de na druk op, dat de z.g. vergeten groepen van weduwen en wezen niet waren ver geten, maar wel was hij teleurgesteld, dat de groep van de kleine kapitaalbezit ters en lijfrentetrekkers was getroost met •- v. Op de vliegbasis Soesterberg zijn de eerste Amerikanen met hun „Sabro"-straaljagers gearriveerd ter versterking van de Nederlandse luchtverdedigingDe gewone Nederlandse „trapfiets'van deze luchtmachtsoldaat mocht zich in de bijzondere belangstelling van de „snelle Amerikanen" verheugen. een vooruitzicht op de ouderdomsvoor ziening. Voor deze groep, welker reëel inkomen na de oorlog zo klein was gewor den, bepleitte hij verlichting bij de komen de belastingherziening. Over 'n eventuele revaluatie was men het niet eens. De heer Van de Wetering zag er het nut niet van in en de heer Lucas vond, dat men er nu beter niet over kon praten, omdat een zaak als deze zich in stilte moest voltrekken. Hij was het met de minister eens, dat het handhaven van onverander de wisselkoersen van eminente betekenis was. Evenals de heer Van de Wetering had de heer Welter (K.N.P.) crRiek op de ramingen van de minister, welke ramin gen nergens naar leken en verschillen op leverden, die tot boven het milliard liepen. Die ramingen zijn altijd te laag en nooit te hoog, zeide hij. Hij betoogde voorts, dat men verlaging van de uitgaven moest nastreven, wat bijvoorbeeld de heer Van den Heuvel ook al sinds jaren betoogt en waarvan nooit iets terecht komt. Een belastingverlaging van 550 millioen be tekende niet meer dan 8 5 9 pet van de begroting en was volgens de heer Weiter volkomen onvoldoende. De zware belas tingdruk, zo betoogde hij, heeft niet bij gedragen tot de koopkracht van de gul den. Ook hij pleitte weer voor de ver geten groepen, die niet konden wachten op de plannen betreffende de algemene ouderdomsvoorziening. Een huurbelasting noemde hij een onzalig denkbeeld, waar bij de regering zijn fractie tegenover zich zou vinden. Tenslotte sprak hij zich uit tegen de handhaving van de vennootschapsbelas ting. Dat zijn dingen, die men niet doet, vond hij, daar deze belasting bij afspraak slechts voor vier jaar zou gelden. Morgen zal de regering op deze alge mene beschouwingen antwoorden. F. S. Dr A. LUCAS ..Niet koppelen. Prinses Margriet, het petekind vgn de Nederlandse Koopvaardij, heeft Dins dag met ongeveer vijftig klasgenootjes, onder leiding van het hoofd der school, de heer Van Dijk, en enkele onder wijzers een bezoek gebracht aan de schooltentoonstelling „De Zeevaart", welke in de cantine van de Stoomvaart Mij „Nederland" te Amsterdam is ingericht. Vol belangstelling bekijkt het jeugdige gezelschap een vande geëxposeerde scheepsmodellen. bed gelicht en gearresteerd. De 31-jarige G. v. T., die reeds van zijn jeugd af een groot aantal jaren in de ge vangenis heeft doorgebracht bleek thuis een groot magazijn te hebben van de buit gemaakte goederen. In totaal heeft Van T thans reeds meer dan dertig diefstallen bekend alsmede een aantal diefstallen welke hij pleegde vóór October 1952. Bij verder onderzoek rezen tegen Van T. ook verdenkingen in verband met een enkels maanden geleden nabij hotel de Molen hoek te Malden gepleegde overval op een Amsterdams meisje, dat met een scherp voorwerp zo ernstig werd gewond, dat lange tijd voor haar leven werd gevreesd Bij de diefstallen, o.a. in Nijmegen, Eist Elden, Weurt en Oosterbeek werden hoofdzakelijk huishoudelijke en gebruiks voorwerpen buit gemaakt, alsmede geld (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De heer Mendès.France heeft gisteren in de Nationale Vergadering met 320 tegen 207 stemmen het vertrouwensvotum gekregen waarom hij gevraagd had. Hij heeft de constitutionele meerderheid dus met zes stemmen overschreden. Toch zal deze uitslag de premier weinig illusies laten omtrent de hechtheid van zijn positie bij het parlement. Omdat vandaag echter het congres begint, dat over het al dan niet deelnemen der socialisten aan de regering moet beslissen, is 't begrijpelijk, dat zij niet hebben gewild, dat de politieke toestand door een crisis zou veranderen. Zo is dan een crisis die trouwens door geen mens gewenst werd ver meden, en wel dank zij de houding der socialisten die. door voor de regering te stemmen, een zwaar offer hebben ge bracht, aangezien de ambtenaren der openbare diensten het gros van hun „clientele" vormen. Maar de heer Mendès-France kan zich moeilijk ontveinzen, dat hij het vertrou wen slechts gekregen heeft, omdat een aantal van zijn onverzwakte tegenstan ders zich voor het ogenblik door de overweging heeft laten leiden, dat het niet in het landsbelang zou zijn de pre mier te verhinderen naar Washington en Canada te gaan. Men heeft wel enige lering getrokken uit het internationale rumoer dat volgde op de verwerping van de E.D.G. Er is overigens ook nog een andere re den waarom men Mendès-France nog wil handhaven men wil het ratificatie-debat over de Parijse accoorden geheel voor re kening van Mendès-France laten. Ogen schijnlijk zou dus voor half December geen serieuse aanval op het kabinet ver wacht hoeven te worden, maar een be grotingsdebat is altijd vol moeilijke hin dernissen en de premier mag ervan over tuigd zijn, dat de oppositie zal voortgaan de regering, te harceleren. In de wandelgangen was het algemene ooreel over het debat dan ook, dat het optreden van Mendès-France zijn charme heeft verloren. Ditmaal heeft de premier de socialistische steun nog weten te ver krijgen maar het enthousiasme van de socialisten om aan de regering deel te De geallieerde Hoge Commissie heeft de Westduitse regering toestemming ge geven de vier in Amerika gebouwde pas sagiersvliegtuigen „Convair 340" in te voeren, die door de „Lufthansa" besteld werden. De toestemming geldt voor zovet vliegtuigen voor particuliere opleiding eJÜn V00r burgerlijke commerciële doel einden worden gebruikt. Premier Sir Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis als zfin opinie te kennen gegeven, dat het „een goed iets" geweest atoom- wapen ooit was Een der Labour-afgevaardigden had hem gevraagd hoeveel atoom- en water stof-ontploffingen, plaats vindend tfldens een bepaalde periode, volgens de deskun digen een dodelflke atmosfeer boven grote gebieden van de wereld zouden scheppen. Sir Winston antwoordde, dat het antwoord op deze kwestie zou afhangen van de meerdere of mindere juistheid van een schatting van tal van onmeetbare tacto- ren- „Mij is meegedeeld", zo zei de premier, „dat, voor zover wij thans weten, het aan- tal grote experimentele explosies, nodig om een dodelijk gevaar te scheppen boven een streek, buiten het rechtstreeks ge troffen gebied, werkelijk zeer groot is. Volgens de voorzichtigste raming zal het aanzienlijk groter zijn dan het aantal ont ploffingen, dat naar men kan aannnemen. de landen, die met genoemde wapens ex perimenteren, waarschijnlijk teweeg zul* len brengen. Het onderzoek naar dit pro bleem wordt overigens actief voortgezet". Philip Noel Baker en enkele andere La- bourafgevaardigden deden een beroep op de minister-president om aan te dringen op opschorting van verdere atoomproe- ven Churchill zeide echter, dat het niet binnen zijn macht lag een dergelijke be slissing te nemen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de heer John Foster Dulles, heeft gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat de V. S. overwegen of het mogelijk is Amerikaanse verkennings vliegtuigen door jagers te laten escorteren in al die gebieden, waar Sovjet.toestellen Amerikaanse vliegtuigen hebben neergeschoten. Op de persconferentie werd de minister letterlijk gebombardeerd met vragen over de verdere stappen die de V. S. zullen ondernemen, naar aanleiding van het neerschieten van het Superfort van de Amerikaanse luchtmacht boven Japan. Dulles verklaarde, dat zijn regering overweegt het incident aan de Verenigde Naties voor te leggen en hij sprak ook van de mogelijkheid om de kwestie voor het internationale gerechtshof te Den Haag te brengen. De minister beschuldigde de Sovjet regering van een leugen waar zij ln haar nota zegt, dat het Amerikaanse vliegtuig het eerst had geschoten Dulles zeide te weten, dat de Amerikaanse be manning in bet geheel niet had geschoten Op de vraag, waarom Russische lagers zijn inziens Amerikaanse vliegtuigen neerschieten, antwoordde Dulles, dat het moeilijk was de Russen te doorgronden Men had tegenover hem de theorie ge opperd. dat het iongste incident bedoeld was om de besprekingen, welke de Japan se premier, Josjida, thans in Washington voert, in de war te sturen. Vaak leek het er immers op, dat de communisten Inci denten wensen te scheppen op een ogen blik, dat de vreedzame samenwerking tus sen de vrije volkeren van de wereld op de een of andere wijze gecompromitteerd zou kunnen worden, zo zei de minister. Dulles deelde ook nog mede dat de Amerikaanse piloten gemachtigd zijn om terug te schieten als zij worden aangeval len en over te gaan tot tedere actie, die noodzakelijk is om het leven der beman ning te beschermen en de veiligheid van het vliegtuig te verzekeren. Op een verdere vraag, waarom de Ame rikaanse ambassadeur in Moskou de re ceptie ter herdenking van de Octoberrevo- lutie had bijgewoond op een avond na het neerschieten van het toestel, antwoordde Dulles, dat de ambassadeur toen slechts over beperkte gegevens over het incident beschikte en geen tijd had gehad instruc ties van Washington te vragen Het zou, naar de mening van de minister, een ern stig diplomatiek incident zijn geweest als de ambassadeur niet op de receptie was verschenen. Sprekend over een eventuele gedachten- wisseling tussen de Noviet-Unie en het Westen, zeide Dulles, dat, zolang de vraag stukken betreffende de Europese eenheid en de deelneming van Duitsland aan de Westelijke verdediging niet definitief zijn geregeld, leder overleg met de Russen slechts een middel voor Moskou kan zijn om te verhinderen, dat deze kwesties wor den opgelost. Wanneer Integendeel de Europese zaken eenmaal definitief geregeld zijn, zullen ook de kansen om met de Soviet-Unie tot een accoord te komen beter zijn, zo meende de minister. Toen hem de vraag werd gesteld, of de Parflse overeenkomsten medebrengen, dat de Amerikaanse troepen tot het einde van deze eenw in Europa blllven. zeide Dulles, dat 46 jaar een lange tfld is om voorspel lingen te doen. Hfl wees er op, dat de V. S. zich op geen enkele wflze verplicht heb ben hun troepen voor de duur van het verdrag in Europa te handhaven, zoals Groot-Brittannië dat heeft gedaan- De minister wees er op, dat de president volgens de grondwet het recht bezit over de Amerikaanse strijdkrachten te beschik ken, doch zijn opvolger niet kan binden in deze materie. Dulles verklaarde voorts, dat hij zich verheugt over het bezoek, dat premier Mendès-France binnenkort aan Washing ton zal brengen, omdat hierbij belangrijke en noodzakelijke besprekingen zouden kunnen worden gevoerd over een aantal kwesties, met name over Indo-China. De minister verklaarde, dat de V S. weinig ingenomen zfln met de wflze waar op de Vletminh de overeenkomsten van Genève naleeft, al was het ook een feit, dat deze kwestie de V. S. niet rechtstreeks aangaat, Dulles zei. dat hfl het gevoel heeft, dat met name in gebieden, waarvan wordt verondersteld dat zfl door de communis tische troepen zfln ontruimd, in aanzien lijke mate de hand met de hestandsover- eenkomst werd gelicht. Vertegenwoordigers van de V S hadden deze streken echter niet zelf kunnen be treden en Dulles zeide dan ook geen voor beelden van bestandsschendingen door de communisten te willen geven, omdat hier door gezag zou worden gegeven aan een oordeel, dat gedeeltelijk op vermoedens berustte en niet een formele beschuldiging inhield. Tenslotte, sprekend over de lopende on derhandelingen over een verdrag tot we derzijdse bijstand met nationalistisch China, deelde de minister nog mee. dat er geen onoverkomelijke moeilijkheden bestaan, doch dat de besprekingen nog niet zover waren gevorderd, dat men de resul taten kon voorzien Een aantal moeilijke vraagstukken bleef nog te regelen. De mi nister hoopte daarover nog deze week met een afdeling van de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen van gedach ten te wisselen teneinde haar advies en In stemming te krijgen. nemen. Is inmiddels tengevolge van een en ander niet bflster gestegen. De heer Mendès-France schijnt intus sen zélf te betwijfelen, dat het socialis tisch congres zich zal uitspreken vóór deelneming aan zijn regering en merk waardig genoeg verluidde gisteren reeds, dat de kabinetshervorming, die de premier nog voor zijn vertrek naar de V. S. hoopt te bewerkstelligen, slechts een voorlopig karakter zou heb ben, in dier voege, dat de met interim portefeuilles overladen ministers ont last zouden worden door de benoeming van enkele nieuwe ministers. De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Grieken land heeft gisteren de één millioen gulden overschreden. Maandagavond was 969.000 binnen, gisteren werd 61.000 ontvangen, zodat de stand 1.330.000 gulden werd. Do hoge commissaris der Verenigde Na ties voor de vluchtelingen, onze landge noot mr G. J. v. Heuven Goedhart, heeft gisteravond, direct nadat hfl vernomen had dat de actie voor de vluchtelingen een millioen gulden heeft opgebracht, het A.N.P. een telegram gezonden, dat de volgende verklaring bevatte: „Ik gevoel er behoejte aan allen, die het eerste millioen voor vluchtelingen hielpen volmaken, op papier de hand toe te steken en hen in naam van ontelbare vluchtelingen uit de grond van mijn hart te danken. Wat tot dusver onmogelijk leek, komt thans binnen de horizon: wij kunnen het vraagstuk in zijn wortels gaan aanpakken en proberen van vluch telingen weer gewone mensen te maken. Moge iedereen, die nog niet bijdroeg, zich alsnog de voldoening verschaffen deel te nemen aan een actie, die de vluchtelingen tot grote zegen en het land dat haar voert tot grote eer strekt." Het K.N.M.I. deelt mede: Het begin van deze week was geken merkt door onbestendig weer, doordat bo ven de oceaan zich een sterke Westcir culatie heeft ingesteld, die verschillen de storingen naar West-Europa dirigeert. Elke storing gaat met veel wind en regen voorbij en wordt dan weer gevolgd door opklaringen met nu en dan buien. Een zo'n storing was vanmorgen bij Ierland aangekomen, nadat zij met een snelheid van ongeveer 100 km. de oceaan was overgestoken. De regenzone veroorzaakt in Ierland en Engeland weer regenval en zij zal, na vanmiddag de Noordzee bereikt te hebben, ook vanavond in ons land aan leiding geven tot regen. De wind neemt opnieuw in kracht toe, waarbij de grens van hard en mogelijk langs de kust de grens van stormachtig kan overschre den worden. Verder op de oceaan is in het polaire front, dat zeer koude arc tische lucht begrenst, een nieuwe depres sie verschenen, die ook een Westelijke koers aanhoudt en die na morgen op nieuw het weer in ons land in ongun stige zin zal beïnvloeden. Het weer be houdt dan ook een onstandvastig ka rakter met veel wind en af en toe re genval. Opmerkelijk is, dat in Noord-Rusland koning winter zich met alle macht doet gelden. De temperaturen daalden daar tot 28 graden onder nul.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1