Mendès-France zal het zonder socialisten moeten doen Si sas.-sssjf is sEbrjau*hrt Jenever-proef op politiebureau Alarm om inheemse katholieken Twintigduizend vluchtelingen verdwenen van Tonkin-kust Vanmiddag protestbetogingen in Parijs Gevolg van halfbakken gepruts Losgeraakte aanhangwagens een groot gevaar Pleidooi voor snelle aanles van autoweg Nederland-Rulir gebied Loonsverhoging en welvaart s- politiek I "ï£?£.:r* tr£»bïï»6taS; 13 NOVEMBER - KLAPROOSDAG Drama aan Tonkin- kust bij een vlucht voor de Vietminh De potentiële regeringsoppositie is gevaarlijk versterkt In één jaar 154 ongelukken V"rijdag 12 November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mohammedaanse Broeders staan terecht Mendès-France krijgt het hard te verduren dat ini niet dronken was i een verwonding aan de schedel op, werd J naar het ziekenhuis gebracht en overleed TEURLINGS Perspectieven beroeps officieren slecht In Menioriam Edouard Le Roy Receptie Z.H.Exc. mgr J. P. Huibers Churchill gaat „gruwel- strips" lezen Van verkeerstechnisch en economisch helang WEERBERICHT Na de aanslag op Nasser: Melk of alcohol? PBiSI Stagnatie bij bevorderingen en onvoldoende bezoldiging DE HAVERSKERKCKE VOORLOPIG IN VRIJHEID fsjoe Phat-Diem en Verklaring van mgr Chi Na viering van de lle November Geprutst WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD Nederlandse en Duitse Kamers van Koophandel: <J O ZO WEINIG MOGELIJK PRIJSVERHOGING V erkeerscongesties Economische belangen E SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot mórgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen en een enkele ver spreid optredende bui, morgen weer toene mende bewolking en later op de dag regen. Matige tot krachtige en later mogelijk tot hard toenemende wind tussen West en Zuid. Lagere temperaturen. Zaterdag 13 November: Zon op 7.55, onder 16.53 uur. Maan op 19.20, onder 11.32 uur. pen of uitgesteld, zodat de vertrouwens kwestie niet gesteld behoeft te worden. De vertrouwenskwestie kan trouwens, volgens, uitdrukkelijke bepaling van de constitutie, niet anders dan door de pre mier persoonlijk worden gesteld. Na zijn terugkeer zal Mendès-France zich dus geplaatst zien voor het ratifica tie-debat en vervolgens voor een reeks stemmingen over de door de Kamer on aanvaardbaar geachte artikelen van de begroting. Bij deze gelegenheid zal het lot van het ministerie worden beslist. Waarom zouden de socialisten dan in een ministerie treden, als tal van budget- voorstellen van dit ministerie door hen moeten worden afgestemd? En dan is er natuurlijk nog het zeer, dat in het bijzonder door een partij als de socialistische gevoeld wordtdat Men dès-France zich niet tot de partij, maar tot individuele leden daarvan heeft ge- (Telefonisch van onze Parijse correspondent PARIJS, hedenmorgen. De zes socialisten, aan wie de heer Mendès-France portefeuilles in zijn kabinet heeft aangeboden, zijn reeds om negen uur vanmorgen de premier gaan opzoeken om hem officieel mededeling te doen van de besluiten, die het socialistisch congres gisteravond heeft genomen. Het stond bij voorbaat vast, dat de socialisten geen bezwaren zouden opperen tegen de verdragen van Londen en Parijs, en het congres keurde deze verdragen dan ook met een zeer grote meerderheid goed. Er was ook geen verrassing te verwachten ten aanzien van de houding der socialisten ten aanzien van een deelname aan de regering. De over grote meerderheid der congressisten stemde grif in met de socialistische partij-secretaris, de lieer Guy Mollet, die Mendès-France de „op één na beste premier" noemde, waarbij bedoeld werd, dat de beste premiei slechts een socialist zou kunnen zijn maar de oppositie-houding te laten varen en deel te nemen aan de regering, dat was natuurlijk een geheel andere kwestie! De socialisten willen dat wel doen, maar dan alleen op voorwaarde, dat de premier een groot aantal socialistische Program mapunten tot de zijne maakt. Een der gelijke toezegging komt natuurlijk neer on een weigering, gezien het feit dat Men dès-France zich nooit aan partij-program ma's heeft willen binden en hij zelfs zdjn ministers niet als vertegenwoordigers van partijen wenst te beschouwen. Het onder houd van hedenochtend kan dus kort zijn De heer Mendès-France kan met dé socialisten nóg zoveel ideeën gemeen hebben, de heer Guy Mollet heeft toch moeten verklaren, dat de premier zich op geen enkel punt had willen vastleggen De premier kon dat ook niet doen, omdat hij dan ter rechterzijde evenveel ministers en vervolgens stemmen in de Kamer verliezen zou als hij door de socialis tische steun zou winnen. Zelfs zou het niet onwaarschijnlijk zijn, dat hij, juist wanneer de socialisten zou den zijn toegetreden, alle kans op 't win nen van een meerderheid in de Kamer zou hebben verspeeld. Een vijftigtal redevoeringen z'ijn ten congresse nodig geweest om de socialis ten tot hun uitspraak te brengen, doch wat het congres werkelijk bezield heeft is maar ampertjes tot uitdrukking geko- ■Na de Kamerzitting van Dinsdag is wel 0vertuiging ontstaan, dat de dagen van het ministerie geteld zijn. De heer Mendès-France kan niettemin rustig naar Canada en Washington afrei zen. HU wordt ad interim vervangen door de heer Faure, die ook verder het be grotingsdebat zal leiden. De vele artike len waartegen een grote meerderheid de socialisten inbegrepen bezwaar heeft, zullen eenvoudig worden verwor- De 32-jarige Caïrose blikslager. Mah- moed Abdoel Latif, die, zoals gemeld, op 26 October j.I. een aanslag pleegde op de Egyphsche Premier, kolonel Nasser, stond gisteren te Cairo terecht. Hij heeft bekend het voornemen te heb ben gehad kolonel Nasser te vermoorden. Tk dacht, dat de Brits-Egyptische over eenkomst een daad van verraad der Egyp- SCJ': -joelde het gerechtshof voorts mede, hii vier maanden geleden tot een ge- ua-J?e afdeling der Mohammedaanse 5 „Trierschap was toegetreden en in ver hand daarmede had hij wekelijks onder richt in de Koran ontvangen van de te Cairo wonende advocaat Hindawi Dweir. Latif zei. dat hij de revolver, waarmede hij de schoten loste, ook van Dweir had ontvangen, en dat Dweir de eigenlijke het woord kreeg, zeide voQr wend met het verzoek in zijn regering deel te nemen. Volgens haar uitspraak van gisteravond blijkt dan ook, dat de socialistische partij niet wil weten van deelneming aan een regering, die slechts in staat is in de Ka mer de steun van het centrum en van de rechterzijde te verwerven, al heeft zij ér dan ook al belang bij deze kamermeer derheid voorlopig onder de leiding van Mendès-France te laten, eenvoudig omdat zij voor het ogenblik niet beter kan ver wachten. Maar al met al is door het lange tal men der socialisten de positie van de heer Mendès-France niet versterkt. „Ik zal worden aangevallen", zo heeft premier Mendès-France gisteren ver klaard naar aanleiding van de aangekon digde maatregelen ter bestrijding van het alcoholisme in Frankrijk, „maar wij moe ten tegen dit euvel strijden, dat een van de ergste is in ons land". Van alle kanten worden inderdaad reeds aanvallen gelanceerd tegen de voor gestelde maatregelen. Vooral het verbod om tussen vijf en tien uur 's ochtends sterke drank wijn en bier uitgezonderd te schenken, wordt heftig gecritiseerd. Het merendeel van de aangekondigde maatregelen moet door het parlement worden goedgekeurd en men verwacht, dat de melkdrinkende eerste-minister het hierbij hard te verduren zal krijgen. (Advertentie) Antrvmnhiliet binnrlt xrnl I ren niet verlicht te zijn, terwijl de reflee- rVU.HJllICUJxlloL llUliU.1 VOl} j toren met modder bedekt waren. De naast de verdachte zittende medepassagier liep "I "I -| i ae veradune imenue mtKiepcusscigier ucp enkele dagen later, echter niet als ge volg van de bij de aanrijding bekomen verwonding, doch omdat hij in het zieken- Uitvoerige medische rapporten zijn gisteren voor de Amsterdamse rechtbank voorgelezen over een automobilist, die er van verdacht wordt dronken achter het stuur te hebben gezeten, doch zich hard nekkig heeft verweerd met het betoog, dat hij door het jarenlange regelmatig gebruik van sterke drank in Indonesië veel meer weerstand tegen alcohol heeft dan de gemiddelde man. Inderdaad kwa men de medici na een voor de verdachte zenuwslopend examen, waarbij het er voor hem om ging of hij de tegen hem geëiste maand gevangenisstraf zou krijgen of niet, tot de conclusie, dat de man, de 42-jarige vroegere hoofdvertegenwoor diger F. de H. uit Hilversum, „in belang rijk mindere mate beïnvloed wordt door het gebruik van alcoholhoudende dranken dan andere mensen". Aanleiding tot deze rechtszaak was een vrij ernstige aanrijding op 19 December van het vorig jaar, toen de verdachte inderdaad bij nevelig en regenachtig weer dichtbij de Groest in Hilversum met zijn wagen op een langs de slecht verlichte weg geparkeerd staande vrachtwagen botste. De vrachtwagen bleek van achte- huis longontsteking kreeg. De bestuurder zelf werd door de politie mee naar het bureau genomen, omdat hij naar sterke drank rook. Men liet hem echter naar huis gaan, want ondanks het resultaat van de bloedproef, dat hoog was, maakte hij een normale indruk. Zijn proces werd in April j.I. aangehouden, want de rechtbank wilde verdachte in de gelegenheid stellen te bewijzen, dat hij een groot aantal borrels kan drinken en dan toch nog in staat is om zijn wagen te be sturen. Zo werd de verdachte tot tweemaal toe 's morgens op het politiebureau ontboden, waar men hem. zonder dal hij eten kreeg, 's middags in 2'/? uur tijd 9 borrels liet drinken, nadat medici hem allerlei in telligentie en behendigheidsproeven had den afgenomen. Die werden na de 9 borrels herhaald. De verdachte maakte wel meer fouten, doch minder dan men had verwacht. De officier van Justitie persisteerde niettemin bij zijn eis van 1 maand. „Laat deze man nu opnieuw borrels drinken", bood de raadsman, mr Mathui- sen aan, „en leg hem dan geen reken sommetjes voor, doch zet hem in een auto met dubbele besturing en laat een des kundig autobestuurder controleren of hij nog rijden kan. Want rijden is zijn vak, niet het afleggen van kleine reactie- en intelligentie-tests". De raadsman hield met nadruk vol. dat do omstandigheden bij het ongeluk duidelijk waren: iedere volkomen nuchtere automobilist kon tegen de onverlichte vrachtwagen zijn opge reden. Dat dit zijn cliënt was overkomen had niets met de drank te maken. Hij vroeg vrijspraak. Op 25 November volgt de uitspraak. Westersingel 5 b/d. West Kruiskade, R'dam PAKAFLEIES TWEED- EN GABARDINE MANTELS REGENMANTELS Geeft, opdat wij onze plicht tegenover hen, die vielen voor onze vrijheid, kunnen vervullen! Uit de cijfers, die hun ten aanzien van de sterkte van het legerofficierenkorps door minister Staf zijn verstrekt, blijkt, aldus vele Tweede-Kamerleden, in het voorlopige verslag over de ontwerp-be- groting van het ministerie van Oorlog, dat. als men de cijfers van de Kon. Land en Luchtmacht te zamen telt, er in de rangen van hoofd- en opperofficieren een tekort is van 531, terwijl er in de rangen van subalterne officieren eent eveel is van 653. Het gevolg hiervan is, dat in de toe komst de bevorderingen ernstig zullen stagneren en dat daardoor dus geen juiste personeelsopbouw bestaat. Zij concludeer den, dat, indien zij de cijfers juist hebben gegroepeerd, de perspectieven voor de echte beroepsofficieren slecht zijn. Deze en vele andere leden waren van mening, dat de perspectieven en voor waarden voor de z.g. langverbanders bij de landmacht zelfs bedroevend slecht zijn. Het feit. dat officieren 's avonds mo gen bijverdienen, wijst op 'n onvoldoende bezoldiging. Ridder Paul Jacquet de Haverskercke. een der Belgische generaals, die op twee November werden gearresteerd in ver band met de omkoperij in het Belgische ministerie van defensie, is gisteravond voorlopig in vrijheid gesteld. De Belgische minister van defensie verklaarde vorige week, dat de Havers kercke „bepaalde ontoelaatbare trans acties" aan hem had onthuld. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). een van net wouiu iviccg, uiorlpn schuldigingen te willen aa"b - j£e. js zijn aandeel in de moordaanslag. er mee, als met het roken van s'ëa zeide hij. Men denkt niet, dat verkeerds in steekt, tot de dokter k constateert en dan is het te laat Dweir verklaarde vervolgens, "al Mohammedaanse Broederschap het P had gehad het huidige militaire bewwu met geweld omver te werpen, om daar na de macht aan zich te trekken. Hij zeide. dat zijn onmiddellijke chef in de Broederschap, Ibrahim El Tajeb, hem gezegd had, dat de weg die gevolgd moest worden, was aanslagen, tijdelijke chaos, een beroep van het Genootschap op generaal Naguib om het volk, via Radio-Caïro, toe te spreken en tot kalm te aan te manen, en tenslotte machts overneming. Een drietal getuigen a charge, allen Mohammedaanse Broeders, legde later soortgelijke verklaringen af. Frankrijk betreurt vandaag zijn vermaarde philosophen Edouard Le van de l^ust heeft verdreven. Roy, de opvolger van Bergson, is gisteren op 84-jarige leeftijd te Parijs overleden. Hij behoorde tot de pleiade van geleer den, die aan het eind van de vorige en aan het begin van deze eeuw aan Frank rijk een bevoorrecht aantal denkers gaf, waaronder een Bergson. een Boutroux, een Blondel. Le Roy had aanvankelijk grote naam gemaakt als mathematicus, maar werd philosooph onder invloed van Bergson, die hem in 1914 als assistent naar 't Col lége de France riep en hem later, in 1921, zijn leerstoel overdroeg. Hij was toen reeds sinds 1919 lid van de „Académie des sciences morales ot politiques" Op 12 April 1945 plaatste de Franse Académie hem op de zetel, die door de dood van Bergson vacant was geworden. Uit het door de Vietminh nu practisch geheel bezette Noord.V ictnam komen de meest alarmerende berichten binnen omtrent het lot van tienduizenden inheemse katholieken, die huis en hof hebben verlaten om naar het niet-communistische Zuiden te vluchten. Meer dan twintigduizend van deze vluchtelingen werden op 23 October gesignaleerd op de kust van de Toiikin.delta, waar zij wachtten op een gelegenheid om naar het Zuiden te worden overgebracht. Het Franse vliegdekschip „Bois Bellau" wist tweeduizend van deze vluchtelingen aan boord te nemen, doch reddingsboten, die later op de Tonkin-kust aankwamen vonden het strand verlaten. Enkele Vietnamese priesters, die dezer dagen te Saigon aankwamen, opperden terstond de veronderstelling, dat de Vietminh de vluchtelingen frR„,ZWit,nlin Verzct zich uit alle macht «if NoordvVJtrek van de Katholieken duizenden Met primitieve Zo^ZZn^cTop zee, om op het eilandje Traly, vlak voor de monding van de Rode Rivier am land te gaan. Deze onderneming is levensgevaarlijk daar dit eilandje bij elke vloed zóveel onder water loopt, dat een deel der vluchtelingen dreigt te ver- drinken. Andere vluchtelingen 'trekken in grote hoeveelheden naar de stranden en 'worden vandaar op zeer eenvoudige vlotten en in bootjes naar de Franse scheven gebracht, die m volle zee voor de Vietnamese kust liggen. Een van de qëimmoviseerde vlotten, die ononder broken heen en meer vaart tussen de Vietnamese kust en de schepen van de Franse Marine. In dit verband moge hier nog. worden gewezen op een communiqué van de Franse missie bij de commissie van toe zicht op het bestand, waarin verklaard wordt, dat de Vietminh tot dusver ge weigerd heeft Franse oorlogschepen toe te staan om de territoriale wateren van het communistisch gebied binnen te va ren teneinde vluchtelingen uit de Tonkin delta op te halen- Door deze weigering bevinden de uit gewekenen zich in een zeer hachelijke positie, aangezien zij zich ophouden op een zandbank in de monding van de rivier de Traly, zo zegt het communiqué. Een groep leden van de bestandscom missie is uit Hanoi vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen- De bisschop van Boeitsjoe, mgr Pham (Telefonisch van onze Parijse corres- ■r, ,(J Pondent) De elfde November, de Nationale ge denkdag van de wapenstilstand van 1918, die geheel gewijd was aan de herden king van de doden uit de beide wereld oorlogen, is in geheel Frankrijk met de gebruikelijke plechtigheden gevierd en heeft gisteren vooral aan Parijs een in drukwekkende aanblik gegeven. Deze lie November, die een rustdag was in het gehele land, wordt heden ech ter gevolgd door minder rustige activi teiten: het personeel van de posterijen zal staken en in de namiddag fullen de ambtenaren van de openbare diensten met uitzondering van de leden van de ambtenaarsvereniging, die bij de Fe deratie van Christelijke Werkers, de 5 T- C„ zijn aangesloten hun werk in üe Steek laten om te 4 uur vanmid- j°p df Place de l'Opéra te gaan pro- aio tegen de te lage ioonsverhogin- regering per 1 Januari wil gaan toepassen. Zij hebben voor die massabetoging geen toestemming gevraagd, wel wetend, dat de overheid zulk een manifestatie op net drukste verkeerspunt van de stad niet zou kunnen toestaan. De ambtena ren zijn echter vastbesloten om vanuit de ministeries en vanuit de andere dienst gebouwen zich in groepen naar het cen- trum van Parijs te begeven. Zij kunnen moeilijk anders verwach- ten dan dat de politie hun zal belet ten dit te doen. Bij het toch al moei lijk te regelen verkeer in de binnen stad belooft de betoging een hinder op te leveren, die niet zonder bezorgdheid wordt tegemoet gezien. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem zal ter gelegenheid van zijn verjaardag op 15 November a.s. receptie verlenen aan de religieuzen (broeders en zusters) en aan de leken van 11 tot 12 uur en aan de priesters van 12 tot 1 uur. Naar aanleiding van vele door de A.N.W.B. ontvangen klachten van wiel rijders, die zijn aangereden door de aan hanger achter een vrachtauto, werd het Gcntraai Bureau voor de Statistiek ver zocht naar dit type ongevallen een onder zoek in (C steiien. De uitkomst hiervan over de jaren 1951 en 1952 geeft een dcr- Sfjj^iernstl-g beeld- dat dc A.N.W.B. er w„, ,m Mi de minister van Verkeer en op hcef' aangedrongen ten »or if ™aa'rcKelcn voor te schrijven whw S?"!,ng van deze ongevallen. Het 251 *Tnc"'mdf> 'wee jaren in totaal 251 van du soort ongevallen zijn voorgekomen, met als gevolg 18 doden en 61 ernstig gewonden. De A.N.W.B. heeft thans de minister verzocht.verplicht te stellen, dat vracht auto's, oie een aanhanger voorttrekken, een bij avond verlicht geel driehoeksteken' aan de rechtervoorzijde voeren. Een, naar de mening van de A.N.W.B., geheel af doende maatregel is de beveiliging door enige grote busmaatschappijen toegepast, nl het aanbrengen van brede, wit ge verfde flexibele banden ter weerszijden tussen trek-bus en aanhanger, waardoor deze combinaties visueel één geheel vor men. In 1952 zijn 154 ongevallen met losge raakte aanhangwagens geschied, aldus het C.B.S. Dit hoge aantal demonstreert vol gens de A.N.W.B., hoe noodzakelijk het is, dat aan het vraagstuk der ondeugde lijke koppelingen ten spoedigste aandacht wordt besteed. Nog steeds is deze materie volgens de bond op een uiterst onbevredi gende manier geregeld. Vele vrachtauto's ■met aanhangwagens, die op onoordeel kundige en onvakkundige wijze aan elkaar zijn „geprutst" blijven een gevaar op de weg vormen. De E.V.O. algemene verladers en eigen vervoerders-organisatie heeft nu in samenwerking met deskundigen van het ministerie van Verkeer, van politie en fabrikanten een veilige genormaliseerde koppeling ontworpen. Deze nu is in middels aanvaard en thans zijn de technici het eens geworden over de eisen, die aan goede koppeling te stellen zijn. Noodzakelijk is 't nu, aldus de A.N.W.B. dat de voorlopige wettelijke keurings eisen thans aan deze bevindingen wor den aangepast en een definitief karakter krijgen. Dit dient ten spoedigste te ge beuren, daar ook in dit opzicht Nederland Sir Winston Churchill, de Britse pre mier, gaat gru weistrips" lezen. In het Lagerhuis weerklonk luid gelach, toen de leden van dit voornemen van de premier kennis namen. Er wordt thans in Engeland een actie gevoerd tegen dergelijke strips, die voor het merendeel uit de V.S. worden inge voerd. De regering heeft reeds verklaard, dat een of andere actie noodzakelijk is. Churchill maakte zijn voornemen be kend naar aanleiding van het feit, dat de minister van binnenlandse zaken, Lloyd George, bestookt werd met vragen over de strips. Men verklaarde, dat deze waar schijnlijk een slechte morele invloed op de kinderen hebben en men noemde ze „sadistisch" en „onzedelijk". een achterstand heeft ten aanzien van de in verschillende andere landen getroffen regelingen. In 1952 heeft zich, zoals gezegd, 154 maal een ongeval met een losgeraakte aanhangwagen voorgedaan. Daarbij zijn er 20 tegen een rijdend voertuig aangebotst en 17 tegen een stilstaand voertuig. In 59 gevallen botste de losgeslagen kolos tegen een boom of tegen een hek, 17 maal sloeg de aanhangwagen tegen de gevel van een huis en 28 maal kantelde er een in een sloot of greppel. Bij 28 ongevallen waren doden of gewonden te betreuren. Ngoc Chi. die naar Saigon gekomen is om de katholieke hulpactie voor de vluch telingen te organiseren, deelde mede, dat nog 40.000 mensen uit zijn bisdom willen uitwijken, terwijl ongeveer eenzelfde aan tal mensen uit de aangrenzende provin cies Phat Diem en Thai Hinh zou willen evacueren. De bisschop deelde mede, dat de com munisten, toen zij enkele maanden geleden Boeitsjoe bezetten, terstond alle bruggen hadden opgeblazen en alle veerponten verwijderd, opdat de bevolking niet over land kon vluchten. De mensen hadden toen getracht met vlotten en sampans schepen in de golf van Tonkin te berei ken, vaak onder grote gevaren. Zo waren op een nacht bij een stotfm honderden mensen verdronken. Mgr Chi verklaarde voorts, dat de com munisten tot dusver de katholieken in de delta niet vervolgen. De communisten hebben echter de gewoonte om op Zater dagavond propagandabijeenkomsten te houden, die vaak zeer lang duren, zodat men bijna geen slaap krijgt, als men Zon dags naar de Mis wil- In feite is de bevolking verplicht deze propagandabijeenkomsten bij te wonen, aangezien de niet-deelnemers verdenking op zich laden. De 57-jarige G. K. uit Den Haag is gis teravond in het ziekenhuis Zuidwal over leden aan de verwondingen, die hij des middags bij een verkeersongeval had op gelopen. De heer K. reed op zijn fiets op de Soestdijksekade in de richting van het Veluweplein. Zonder te letten op het achteropkomend verkeer wilde de heer K. linksaf, de Coornhertstraat inrijden. Hij werd gegrepen door een personenauto, be stuurd door de 36-jarige H. A D. uit Den Haag. Het slachtoffer bekwam ernstig letsel aan het hoofd. CJ De Kamers van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam, Arnhem, Rotterdam cn Utrecht en de Industrie- und Handelskam- mern Bochum, Dortmund, Duisburg, Dus- seldorp en Essen hebben een gemeen schappelijk memorandum opgestëld be treffende de aanleg van een autoweg van Nederland naar het Ruhrgebied. Dit me morandum zal worden aangeboden aan de minister van Verkeer en Waterstaat in Den Haag en aan de Bondsregering in Bonn. In het schrijven wordt er aan herinnerd, dat volgens de inlichtingen, waarover de Nederlandse regering beschikt- de schrap ping van de snelverkcersweg van Ober- hausen naar de Nederlandse grens van het urgentieprogramma in de Bondsrepubliek Naar aanleiding van de laatste zes pro centsloonsverhoging heeft de voorzitter der Maastrichtse Kamer van Koophandel ir L. Lhoest, op een vergadering van deze Kamer een beroep gedaan op de werkge vers zo weinig mogelijk tot prijsverhoging over te gaan en zodoende mee te werken aan een impasse tussen verho ,ding van lonen en prijzen, maar liever doqr een extra-inspanning deze loonsverhoging te compenseren door een pordu 'tiviteitsver- hoging. Ir Lhoest sprak als zijn mening uit, dat de laatste loonsverhoging op weinig geluk kige wijze gebaseerd werd op een wel vaartstheorie voor ons land. Hij betoogde dat in Nederland, waar o.a. de woningnood nog zo evident is deze welvaart nog pro blematiek geacht dient te worden, en dat men gesignaleerde welvaart nie' moet ver warren met de grote industriële bedrijvig heid, welke zich inspant om de economi sche achterstand van het jongste verleden in te halen. Het beste bewijs, dat men nog lang niet op de goede weg is, zag ir Lhoest in het feit, dat men thans weer spreekt en denkt over prijsbeheersing, prijsvorming en prijs- stoppen. De gewenste welvaart mag ech ter zeker niet meer dirigisme oproepen Weliswaar boogt ons land op een 50 pet export van zijn productie, maat er Is ook een grote import voor ons economisch le ven nodig. Als men bij een belastingopbrengst van 5% 6 milliard gulden een aanmerke lijke belastingverlichting zou hebben toe gepast, dan had dit een meer directe eco nomische verbetering gebracht dan een loonsverhoging, welke herhaaldelijk ge paard gaan met prijsverhogingen of met prijsbeheersi ngsmaatregelen. Ir Lhoest was van oordeel, dat een zwij gen over een en ander in industriële krin gen binnenkort een nieuwe loonsvi ho ging zou kunnen oproepen, temeer nu al weer gedacht wordi over ni°uwe huui ver hogingen tegenover de mening in het bedrijfsleven, dat de zes procenlsverhoging onontkoombaar bleek maar niet juist ge acht werd, dient men een meer positief ge construeerd beeld te vormen van de wijze, waarop naar een komende welvaart in ons land kan worden gestreefd. Duitsland uitsluitend in financiële over wegingen moet worden gezocht. Indien dit juist is, aldus de kamers, dan menen wij als ons oordeel te mogen uitspreken, dat het niet onmogelijk be hoeft te worden geacht, dat voor deze moeilijkheden in gemeen overleg een voor beide regeringen bevredigende oplossing zal kunnen worden gevonden. De kamers zeggen, dat de omstandig heden bij het deel Oberhausen-Emmerik nu zeer gunstig zijn. omdat de benodigde grond voor het grootste deel is verkregen en ook de grondwerken voor 80 procent zijn uitgevoerd. De bedoelde wegverbinding zal in beidp landen verschillende groepen van sted°:i met elkaar verbinden. Hierbij is enerzijds gedacht aan de z.g. randstad Holland, "nuM de grotere steden Rotterdam. Den Haag, Amsterdam en Utrecht en anderzijds aan 't in hoge mate geïndustrialiseerde Ruhr gebied. Het personen- en goederenverkeer tussen de bedoelde gebieden geeft nu al aanleiding tot verkeerscongesties, vooral bij de grensovergang in Emmerik. In het grens-overschrijdende verkeer werden daar de volgende aantallen auto's geno teerd: in 1952: 107.052, in 1953: 309.733 en in de maanden Januari tot en met Me, 1954 reeds 333 201 voertuigen. In de laatste jaren was Nederland met betrekking tot de invoer in de Bondsrepu bliek de belangrijkste handelspartner na de Ver. Staten. Ten aanzien van de uit voer staat Nederland over het algemeen bovenaan. Van Nederlandse zijde bezien kan er op worden gewezen, dat Duitsland ten aanzien van de invoer in Nederland de tweede plaats inneemt na de Belgisch- Luxemburgse economische unie, terwijl bij de Nederlandse uitvoer eveneens Duits land onmiddellijk na deze unie de voor naamste plaats inneemt Met deze feiten moet uiteraard rekening worden gehouden bij de aanleg van verbindingswegen Goe. de wegen immers betekenen ook een in tensivering van het goederenverkeer. Eerst het totstandbrengen van de ver binding door middel van een voortreffe lijke autoweg tussen Arnhem en Ober- hausen zal de zo gewenste uitbreiding van verkeer kunnen bevorderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1