Voorzichtig contact tussen het Episcopaat en de overheid Nadat regering begane misdaden bekende CENTRAAL PENSIOEH BUREAU ml*v#soH Geldomzetten over het algemeen op hoger niveau Getuige-deskundigen bespraken de mogelijkheid van hersentumor Zenuwarts beroept zich op zijn ambtsgeheim Provinciaal Rijwielpadenplan Zuid-Holland Door bromfietsen problemen verzwaard pïïïTiïïTrn /Een nieuwe maag llllllllllilIL i ■tX STERREN stralen niet voor niets xy Ui Levensverzekering- Maatschappijen: werken samen in De positie van de Kerk in Hongarije l rook KAVEEWEE Berkelse vergiftigingszaak voor het Haagse Hof RYNBENDE'S NIEUW ROOD m jr j In elke prijsklasse '?i Gezond idee Secretaris-generaal der O.E.E.S. treedt af Labourpartij vóór Parijse verdragen Detailhandel in September Griekse ex-minister beschuldigd Staatsmijn Beatrix over tien jaar in productie Om het tekort aan bouwvakarbeiders VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PAGINA Communistische noodsprong «I*»"" De Kerk wordt geduld Het is geen toeval, dat de „nieuwe" koers op de eerste plaats consequenties had op dat gebied, waarop tevoren do heftigste en ongenadigste strijd werd ge voerd, n.1. op het gebied der wereldbe schouwingen. Wilde de regering werkelij ke pogingen doen om 't eensgezinde ver zet van de Hongaarse bevolking te doen afnemen, dan moest z« streven naar een modus vivendl met het Hongaarse katho licisme. Het probleem voor de bisschoppen Voorwaarde Overwinning voor Attlee INVLOED VAN PRIJS WIJZIGINGEN NOOIT ZO NIEUW ALS NU! Ontsluiting van de gehele provincie De kosten Meer zekerheid Juiste diagnose smaakloos, snelzeker twtvn Beroep op ambtsgeheim ARBEIDER VIEL IN LIFTKOKER Proef niet versnelde scholing 550,per avond MOND- EN KLAUWZEER TE UTRECHT Op terrein van veeartsenij- kundige faculteit STROP VAN DUIZENDEN GULDENS Door diefstal van matrijzen lrlinn av» UnvMnwlrow «ï/vt «ïaof rfoVi (Van onze Weense correspondent) De toetreding van de doyen van het Hongaarse Episcopaat, mgr Czapik, en van enige andere bisschoppen tot het nieuw opgerichte z.g. „Vaderlandse Volksfront" heeft allerwegen sterk de aandacht getrokken. Voor een juist begrip van deze ontwikkeling is het nodig de achtergronden te kennen van het politieke leven in het communistische Hongarije. De oprichting van het „Vaderlandse Volksfront" hangt ten nauwste samen met die andere gebeurtenis, welke thans het binnenlandse politieke leven van deze satellietstaat beheest, n.l. de laatste zitting van het centrale comité van de Hongaarse communistische partij. Op die laatste zitting, welke een stormachtig verloop moet hebben gehad, heeft de partijleiding zich opnieuw uitgesproken ten gunste van die politieke richting, welke anderhalf jaar geleden als „De nieuwe koers" geproclameerd werd. Imre Nagy, het hoofd van de collec tieve leiding", welke (evenals in de Sov jet-Unie) ook in Hongarije in plaats van de éénmans-dictatuur gekomen is, heeft deze bestuursuitspraak uiteengezet in het blad „Szabad Nep", onder scherpe critiek jegens de „oude koers en zijn verte genwoordigers. Hij betitelde de jongste conferentie als een „krachtproef" en stel de vast. dat de „collectieve leiding" alle door dé leiding-door-één-persoon ver oorzaakte fouten en haar ernstige gevol gen vermag te overwinnen." Deze „ene persoon" is de vroegere, onbeperkt heer sende, dictator Matyas Rakosi, die aan de vergadering „van zijn vacanitie-oord uit" zijn groeten zond. Zijn naam wordt in het artikel van mi nister-president Nagy niet een etuteie maal direct genoemd. Daartegenover wordt vastgesteld, dat ..weten, ervaring en de voor de leiding onontbeexlijke be voegdheid tot oordelen en vMimtaend- heid in veel sterkere mate een«col lectieve leiding" dan bij eén enkele per soon aanwezig zhI£„I)® èriHek leraar van zijn volk zal deze cntiek evengoed begrepen hebben, als het Hon- gaarsevolk. De tweede (en laatste?) etappe van zijn neergang schijnt thans ingetreden te zijn. Toen Rakosi anderhalf jaar geleden, geconfronteerd met een catastrofale mis lukking van zijn politiek op alle terrein, zijn functie moest afstaan aan Imre Nagy, behield hij de politieke sleutelpositie van secretaris-generaal der Hongaarse com munistische partij. Van deze positie uit saboteerde hij met succes de „nieuwe" koers, welke o.m. de al te snelle uitbrei ding van de basis-industrieën wilde ver- „ER K." Levensverz. Mij. Jd.V„ Nijmegen fd.V. NedVerz. Mij. „St Wïllibrordus Utrecht N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.). Utrecht if ilfl Dir. J. A. Duynstee Be'zufóenhoutieweg 54 Tel. 773459 's-Gravenhage vangen door het opvoeren van de pro ductie van verbruiksgoederen. Zo kwam het, dat na de afkondiging van de „nieu we koens" geen daden volgden, welke daaraan beantwoordden. Maar de bevol king wist wie de schuldige wias. Onder de druk van de \»oortdurende crisis en van de daardoor ontstane ge laden stemming bij de bevolking, heeft nu onlangs het centrale comité van de communistische partij daarbij Ré- kosi practisch in de hoek schoppend tot die maatregelen besloten, welke achttien maanden geleden reeds nood zakelijk en beloofd waren, nl. een ma tiging van de socialisering, tegemoet komingen aan de particuliere consu menten en producenten en een ver mindering van de politieke druk, wel ke reeds zo lang over het land gehan gen had. Dit alles diende, wel te verstaan, om meer steun te geven aan het regime, dat in wezen uiteraard nooit sympathie kan hebben voor de bevolkingslagen, waaraan thans tegemoet wordt gekomen. Maar de feiten hadden nu eenmaal de communistische doctrine in het ongelijk gesteld. De vroegere minister van anderwijs, Révai. de Göbbels van zijn partij, en een onverdraagzame dialecticus, werd door de boerenzoon Dervas vervangen. Men kwam tot de regeling, waarbij de be staande toestand van hardhandige ver volging werd vervangen door een situa tie waarin het katholicisme wordt ge duld. Zij verzekerde zowel aan de clerus als aan de gelovigen vrije uitoefening van de godsdienst. De katholieken kre gen acht middelbare scholen (zes jon gens- en twee meisjesscholen) terug. De staat nam de salariëring van de clerus voor zijn rekening. Op de openba re scholen mocht weer godsdienstonder richt gegeven worden als facultatief vak. De ouders moesten beslissen of hun kin deren godsdienstig zouden worden op gevoed of niet. en het moet tot hun eer worden gezegd de overweldigende meerderheid koos voor de godsdienst. De Hongaarse priester-seminaria melden een bijna verbazingwekkende toeneming van het aantal roepingen en tenslotte moeten we nog opmerken, dat het con tact tussen het Hongaarse Episcopaat en de Heilige Stoel, voor zover wij het hier kunnen bemerken, niet meer gehinderd wordt. Vergelijkt men deze toestand met de positie van de katholieken in Tsjecho Slowakije of in Joego Slavië dan is het verschil opvallend. Natuurlijk laat nie mand zich door deze concessies er toe verleiden te geloven dat in de fundamen tele houding van de Hongaarse macht hebbers een werkelijke verandering is gekomen. Dat niettemin de positie van de katholieken een voelbare verbetering heeft ondergaan, staat echter vast. De ingetreden veranderingen zijn mede het gevolg van een soepele tactiek van de zijde van de Hongaarse hiërarchie. Aartsbisschop dr Guyala Czapik, de doyen van de Hongaarse hiërarchie, stond voor de keuze om de uiteraard om tactische redenen uitgestoken hand van de regering te grijpen of af te wijzen. Moest de Kerk de erkenning van de po litieke machthebbers, dat zij met hun vervolgingen een verkeerde weg hadden ingeslagen, onbeantwoord laten? Was het niet noodzakelijk om een gesprek met de tegenstander niet uit de weg te gaan. Moest de Kerk in deze nieuwe si tuatie niet de garanties trachten te ver krijgen welke het aan de priesters en ge lovigen mogelijk zouden maken om hun geloof ongehinderd te belijden? Moesten juist niet uit deze veranderde situatie nieuwe conclusies worden getrokken? Moest het wezenlijke geen voor rang hebben boven het bijkomstige? Moest niet, ook in een principieel godloze staat, al het mogelijke ge daan worden om de kerkelijke en religieuze rechten te beveiligen? Zo ja. dan was het zoals de dingen nu eenmaal lagen niet altijd te vermij den, dat aan de overheid op bepaalde niet-religieuze gebieden de voorrang ge laten werd. Zo is de houding te begrijpen, welke aartsbisschop dr Czapik heeft aangeno men tegenover het „Vaderlandse Volks front". Tot de landelijke raad van deze organisatie traden zowel mgr Czapik als de bisschop van Csanad en apostolisch administrator van Esztergom, mgr dr M. W. Hamwas en de Grieks-geünieerde bisschop mgr Niclos Dudas toe. Deze lan delijke raad koos op zijn beurt een uit 21 leden bestaand presidium, waarin mgr Czapik en de Evangelische bisschop Albert Bereczky zitting hebben. De doyen van de Hongaarse hiërar chie hield bij zijn verkiezing een rede, welke door Radio-Boedapest enigszins ingekort werd uitgezonden. Mgr Czapik schilderde daarin de weerklank, welke de patriottische gedachte in zijn inner lijk vond en zei o.m.: „ik hoop en wens. dat het „Vaderlandse Volksfront" de na tie in edele en toegewijde liefde jegens het Hongaarse volk zal leiden en die nen. In deze hoop en met deze wens smeek ik Gods zegen af over het Vader landse Volksfront". Duidelijk en op niet mis te verstane wijze spreekt uit deze woorden de geïmpliceerde voorwaarde, waaronder de aartsbisschop aan dit nieu we instituut zijn toestemming en zijn zegen verleent. Het Hongaarse Episco paat en de gelovigen van de katholieke wereld zullen nauwlettend toezien of het „Vaderlandse Volksfront" door zijn toe komstig doen en laten aan de gestelde eisen beantwoordt. IJii l «MNMBSI Staande in een open auto rijdt maar schalk Boelganin langs de opgestelde troepen op het Rode Plein in Moskou, ter gelegenheid van de herdenking van Octoberrevolutie 37 jaar geleden. De heer Robert Marjolin, secretaris generaal van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (O.E. ES.), heeft aan de voorzitter van de Raad der O.E.E.S., de Britse minister van financiën Butler, de wens te kennen ge geven, om in de eerste maanden van het volgende jaar zijn functie als secretaris generaal van de organisatie om persoon lijke redenen neer te leggen. De ontslagaanvrage van de heer Mar jolin is door de Raad van de O.E.E.S. met grote teleurstelling aanvaard. De heer Marjolin was secretaris-generaal van de organisatie sinds de oprichting op 16 April 1948 en hij heeft zeer veel bijgedragen tot het verwezenlijken van haar doeleinden. De parlementsfractie van de Britse La- bour-partij heeft gisterochtend tijdens een geheime conferentie, besloten zich niet te verzetten tegen bekrachtiging van de Londense en Parijse verdragen, wanneer deze de volgende week door het parle ment in behandeling worden genomen. Naar men meent te weten, stemden 124 van de 196 fractieleden vóór ratificatie. De uitslag van de stemming mag gezien worden als een belangrijke overwinning voor Clement Attlee c.s. Een voorstel, strekkend tot het doen houden van viermogendheden-besprekin- gen over Duitsland vóór inwerkingtre ding van de verdragen, werd met 115 te gen 82 stemmen verworpen. Zoals blijkt uit het cijfermateriaal, dat het Economisch Instituut voor de Mid denstand heeft gepubliceerd inzake de om zetten in het midden- en kleinbedrijf ge durende September 1954, lagen de geld omzetten over het algemeen op een hoger niveau dan in de overeenkomstige maand van 1953. Voor een niet onbelangrijk deel moet deze vooruitgang worden toegeschre ven aan de sedert vorig jaar opgetreden prijswijzigingen. Belangrijk vooral was de omzetstijging in de voedingsmiddelenbranches, in de détailhandel in aardappelen, groenten en fruit werd zelfs een vooruitgang van 1? pet behaald, hetgeen mede is toe te schrij ven aan de hoge prijzen in deze branche ten gevolge van de slechte weeromstan digheden in dit jaar. Kleiner, maar toch nog aanzienlijk, was de stijging van de geldomzet in het kruideniersbedrijf (12 pet) en in de slagerijen (11 pet). In de détailhandel in melk en zuivelproducten en in het bakkersbedrijf bedroeg de toe neming resp. 8 en 4 pet. 'Van onze verslaggever). Kan de overleden echtgenote van de Berkelse arts hebben geleden aan een hersentumor? Deze vraag heeft onder werp van gesprek uitgemaakt tijdens een groot gedeelte van de gisteren gehouden middagzitting in het proces tegen dr O. die, zoals bekend, deze diagnose bij zijn vrouw had gesteld. Twee deskundigen, de neuroloog dr T. F. Berkvens en dr Ed. E. Hoelen gaven hun mening over deze kwestie, die aanleiding zou worden tot een diepgaande medische gedachten- wisseling. Dr Berkvens had in de zomer van 1952 mevrouw O. in het St. Franciscusgast- huis te Rotterdam onderzocht. Hij had Xh literfles f. 5.90 lh literfles f. 3.05 (exclusief statiegeld) De vroegere minister van coördinatie in Griekenland, Spiro Markezinis, heeft een jaar geleden aan een Duitse firma beloofd, haar vergunning te zullen verlenen voor de exploitatie van een radiostation in Griekenland, zonder medeweten van de premier Papagos, zoals deze heeft bekend aa'r' aanleiding van deze bekendmaking zijn twee Griekse ministers en goede vrienden van Markezinis afgetreden. Intussen heeft laatstgenoemde in een lange mededeling aan de pers dei tegen hem uitgebrachte beschuldigingweerlegd en verklaard: geen verplichtingen namens de Griekse regering te zijn aangegaan in de geest, als in de beschuldiging aan- LI i d Markezinis heeft een fotocopie van een aan hemzelf gericht schrijven van ae Duitse minister voor de nationale econo mie, Erhardt, gepubliceerd, waarin men kan constateren dat van een verplichting, aangegaan namens de Griekse regering, geen sprake is. meter. Alleen in het polderland, op wat grotere afstanden van de steden kan, wan neer daartoe aanleiding bestaat, worden volstaan met een geringere breedte. In enkele gevallen zullen vrij kostbare kunst werken niet achterwege kunnen blijven. Gedeputeerde Staten van Zuid.Holland hebben de Provinciale Staten een uitgebreid rijwielpadenplan voor de provincie voorgelegd. Zij delen de Staten mede, dat op zonnige vacantiedagen in het voorjaar en in de zomer het rijwielverkeer naar en in dc recreatiegebieden niet zelden zulk een omvang aanneemt, dat de beschikbare wegen en paden op tal van plaatsen niet meer in staat zijn de stroom op redelijke wijze te verwerken. Naast de gewone fiets is thans ook de bromfiets in groten getale op de weg ver schenen ®n -au -nieuwe vervoermiddel heeft volgens het college een groter aantal stedelingen in de gelegenheid gebracht er op uit te trekken, doch heeft tevens de verkeersproblemen belangrijk verzwaard. Er bestaat volgens Gedeputeerde staten dan ook stellig aanleiding in ruimere mate dan tot vo°j?ieningen te treffen ten behoeve van het recreatieve ritwiplverkeer. Al® onderdeel van de maatregelen tot verruiming van de recrea! Uegelegenheid in Zuid-Holland moet vol- eens w college grote waarde worden letecht aan een betere ontsluiting van de provincie door het tót s' van een net van toeristische rijwieiroute* Ged. Staten hebben derhalve voor de gehele provincie een r(jwielpadenpian doen uitwerken; er is een minimaal programma opgesteld, dat voorziet in een algemene ontsluiting van de gehele pro vincie, alsmede een programma, dat voorziet in de ontsluiting van diverse bijzondere elementen of gedeelten van het landschap- In beginsel is getracht aan vrij liggende rijwielpaden, onafhankelijk van de auto wegen. Wel is er volgens het college naar gestreefd in de rijwielpaden zoveel moge lijk reeds bestaande aantrekkelijke land wegen op te nemen, die deel uitmaken van doorgaande autoverbindingen. Als voorbeeld wordt genoemd de 22 km. lange route van Schiedam naar Kijkduin, die kan worden ontsloten door de aanleg van 6,8 km rijwielpad en 1 km niet-openbare weg. Inzake de begroting van kosten van aanleg delen Ged. Staten mede, dat in een zo dicht bevolkt gebied op de meeste rijwielpaden moet worden gerekend met een intensief verkeer. In het algemeen zullen de paden dan ook een breedte moe ten hebben van niet minder dan drie Voorts zal langs de rijwielpaden enige gelegenheid moeten zijn voor verpozing. Hoewel de aanlegkosten van de rijwiel paden uiteenlopen, zouden Ged. Staten de kosten willen stellen op ongeveer 35.000 per km. Voor het minimaal programma is gerekend op 170 km., hetgeen bij uitvoe ring een bedrag van ongeveer zes mUlioen gulden zal vragen. Bij uitvoering van dit plan In tien jaar zal jaarlijks derhalve 600.000 nodig zijn. Het college meent echter, dat dit plan voor een belangrijk gedeelte kan worden uitgevoerd met 100°/o rijkssubsidie op de lonen, waardoor de kosten voor de provincie worden terug gebracht op ongeveer 170 maal 28-000 is 4.800.000, hetgeen bij uitvoering in tien jaar neerkomt op 480.000 per jaar. Voor het andere deel van het programma, dat voorziet in de ontsluiting van diverse bijzondere elementen en waarmede de aanleg van 195 km. rijwielpad is gemoeid zijn de kosten naar raming 195 maal 28.000 is ƒ5.500.000. Ged. Staten stellen de provinciale staten nu voor het rijwielpadenplan, zoals dit ontworpen is, vast te stellen. daarbij niets gevonden dat op een gezwel in de hersenen zou kunnen duiden. Van daar dat hij argwaan had opgevat toen hij hoorde dat mevrouw O. aan een her sentumor zou zijn overleden. Op vragen van mr Huygens, die wilde weten hoe groot de theoretische mogelijkheid was dat mevrouw O. toch aan een hersentu mor was overleden, zei hij te willen aannemen dat deze mogelijkheid be stond. onder de conditie echter dat alles mogelijk is. „Uw argwaan", zo vroeg mr van 't Hoff Stolk, „sproot die voort uit medische of ontstond die uit andere overwe gingen?" De getuige antwoordde daar op, dat het hem zeer onwaarschijn lijk voorkwam, dat mevrouw O. zo snel en zo onverwacht moest sterven. „Ik geloof dat de achterdocht geworteld zat in medische gronden" zo gaf hij te kennen. Als men de wijze bespreekt, waarop dr Berkvens de overledene heeft onder zocht wordt ook dr Hoelen voor de ge- tuigentafel geroepen. Het gevolg is een medische gedachtenwisseling. waarin dr Berkvens naar voren brengt dat. als een lucht-encephalogram geen tumor re gistreert, de kans gering zou zijn dat het hersengezwel wél zou worden gevonden met andere middelen, zoals bijvoorbeeld een electro-encephalogram. De medicus had bij het onderzoek van mevrouw O. alleen gebruik gemaakt van een lueht- eneephalogram Dr. Hoelen betreurde het dat in dit geval geen electro-en cephalogram was gemaakt. Hierdoor zou men meer zekerheid hebben gehad. In 1951 had dr O., evenals hij dat later bij zijn echtgenote zou doen, bij een meisje uit Berk el de diagnose hersen- i hebt niet nodW als U morden begint met BlCARI^dig mmm tumor vastgesteld. Het meisje was enige tijd later inderdaad aan een hersenge zwel overleden. De moeder, mevrouw Bolleboomv. d. Duik is daarom de vol gende getuige. Als zij in de stoel heeft plaats genomen buigt mr Huygens zich naar haar toe en stelt zijn vraag vlak bij haar oor De President: Denkt u misschien dat mevrouw Bolleboom doof is, mr Huy gens?" Mr. Huygens: Neen mijnheer de presi dent. maar ik ben bij deze vrouw thuis geweest en het is erg moeilijk contact met haar te vinden. Bij wijze van uitzondering mag de raadsman dan vóór haar gaan staan. Langzaam sprekend en steeds herhalend zegt hij: Heeft dr O. niet tegen u gezegd dat uw dochter er niet mooi voorstond? Dat uw dochter naar de hoge heren in Rotterdam moest? Is ze toen niet in Rot terdam vruchteloos onderzocht en weer later aan de hersenen geopereerd. Werd zij daarna niet beter? Later is zij toch ge storven aan een hersentumor? De ge tuige antwoordt bijna onverstaanbaar. Als ze het met de ondervrager eens is volgt er een bijna onhoorbaar „Ja". Voortgaande over dit ziektegeval wordt dan de zenuwarts Th. v. d. Werf op de getuigenstoel geroepen. Mr. Huygens: Hebt u omstreeks Ja nuari 1951 het meisje Bolleboom onder zocht, dat door de arts O. werd gezon den en hebt u bij uw eerste onderzoek aanvankelijk niets gevonden?" De getuige beroept zich echter op zijn ambtsgeheim als arts en omdat de raads man geen vragen heeft te stellen die buiten dit ambtsgeheim zouden vallen, gaat men over tot het horen van de rechtercommissaris, mr H. Stoffels. Mr Huygens betreurt het dat de verde diging destijds geen onderzoek heeft kunnen instellen met betrekking tot het stoffelijk overschot van de overledene. De getuige is evenwel van mening dat het initiatief hiertoe van de verdediging had moeten uitgaan, hetgeen binnen een bepaalde tijd niet is geschied. Dan, omstreeks vier uur, beëindigt men de zitting. Zaterdagmorgen om tien uur zal men doorgaan met dit even ingewik kelde als tragische proces, waarvoor ook thans, net als bij de behandeling voor de Haagse rechtbank, grote publieke be- belangstelling bestaat. (Van onze correspondent). Terwijl een monteur in de zoutfabriek te Muiden bezig was met het herstellen van het defecte licht, is de 67-jarige sor teerder J. H. K. op onverklaarbare wijze in een liftkoker gestapt. Hij maakte een val van vier meter en liep een schedel- basisfractuur op. Aan de gevolgen hier van is hij in het St Gerardus Majella- ziekenhuis overleden. Bij de duurzame consumptiegoederen valt voornamelijk de stijging met 13 pet op voor de detailhandel in glas, aarde werk, porselein en huishoudelijke artike len. De geldomzet in meubelen en aan verwante artikelen ging met 10 pet, die in schoeisel met 9 pet vooruit. Minder groot was de toeneming van de geldomzet in de kantoorboekhandel (7 pet)de boek handel (6 pet) en in de détailhandel in textiel (5 pet). In de genotmiddelensector valt vooral de stijging met 12 pet in de détailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dran ken op. De omzetten in de détailhandel in tabaksfabrikaten en in het banketbakkers, bedrijf stegen resp. met 6 en 4 pet. In het merendeel van de branches, waarvoor door het Instituut maandover zichten betreffende het omzetverloop wor den gepubliceerd, is in September een omzetstijging t.o.v. Augustus j.l. opgetre den. In enkele branches, o.m. de kantoor boekhandel en de boekhandel, werd deze vooruitgang mede veroorzaakt door de aanvang van het nieuwe schooljaar; bij andere speelden ook de najaarsaankopen een rol. Dit was o.a. het geval in de détailhandel in schoeisel en die in textiel, waar een omzetvermeerdering werd genoteerd van resp. 19 pet en 13 pet. Het opticiënsbedriji kon een toeneming met 5 pet boeken. Ge ringere stijgingen werden behaald in het kappersbedrijf, het kruideniersbedrijf, de drogisterijen en de détailhandel in alco holhoudende en alcoholvrije dranken. In de banketbakkerijen en in de broodbakke rijen moest echter een achteruitgang met resp. 7 en 3 pet worden genoteerd. De minister van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer zijn Memorie van Antwoord doen toekomen inzake de be groting van de Staatsmijnen in Limburg. Het heeft nimmer in de bedoeling gele gen, aldus de minister, dat de ondergrond se vakscholen volledig zouden voorzien in de behoefte aan ondergrondse mijnwer kers. De mening, dat de arbeidsvoorwaar den in de Belgische en Duitse mijnen oor zaak zouden zijn, dat opgeleide onder grondse vakscholieren het Nederlandse mijnbedrijf verlaten, acht de minister niet juist. Het tekort aan arbeiders in de Lim burgse mijnen houdt, naar de mening van van de minister, niet zozeer verband met de arbeidsvoorwaarden, doch op dit ogen blik vooral met een tekort, dat zich in Ne derland over de gehele lijn openbaart. Naar aanleiding van de vraag, welke maatregelen worden genomen om tijdig de steenkoolprodnctie door de ontginning van nieuwe velden op te voeren, wijst de mi nister er op, dat de staatsmijnen in het mjjnveld Vlodrop zijn begonnen met de aanleg van een nieuwe mijn, de staatsmijn Beatrix. De werkzaamheden bij de aanlee van deze mijn vorderen gestaag. Verwacht mag worden, dat medio 1955 een aanvang zal worden gemaakt met het boren der schachten. Deze mijn zal vermoedelijk om streeks 1964 in productie komen. De pro ductie wordt na een aanloopperiode van circa zes jaar geraamd op gemiddeld 1.200.000 ton per jaar- De werkzaamheden van de Peelcommis- sie maken goede vorderingen. Een uitge breid geophysisch onderzoek is thans af gesloten. Twee diepboringen zijn verricht, een derde boring is nagenoeg voltooid, ter wijl met een vierde boring nog dit jaar zal worden aangevangen. In 1955 zullen dan nog één of twee boringen moeten wor den verricht. Naar wij vernemen wordt thans op initiatief van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid een proef ge nomen met een versnelde scholing van bouwvakarbeiders ten einde te trachten het grote tekort aan vaklieden In de bouwbedrijven op te heffen. Het eerste gedeelte van deze opleiding geschiedt in de rijkswerkplaatsen, de ver dere opleiding in bedrijven. Voor deze laatste opleiding wordt kledingtoeslag gegeven. De proef wordt genomen met 50 personen en wel in Bergen op Zoom Helmond en Vughb weet het, voor niets gaat de zon op, de maan doet het er waarschijnlijk ook nog wel voor. maar de sterren In het casino op het witte doek of in het circus, nee, die stralen niet voor niets. MaarVandaag staan ze nog helder aan het fir mament van de intern, show-business, doch er Is geen enkele garantie dat ze morgen geen vallende- of verschietende ster zui len zijn. Het moment waarop zijmet onze Wout moeten bekennen dat „de pijp leeg is" of waarop het „spel met de dood- zijn tol eist kan evengoed vinavond, over 'n maand of over acht jaar komen. Eer het licht van hun talent de wereld van de show heeft bereikt, zijn er zoveel zweetdruppels g - laten, is er zo vaak op droog brood gekauwd en is er al zoveel getobd en gewanhoopt dat mét oe erkenning van hun ver dienste een flinke som geld hun zeker toekomt. Lezen de mensen dan echter in hun avondblad dat Edith Piaf op een gala-avond 5000,— ont ving om enkele chansons uit haar repertoire te zin gen, dan gaan ze uitreke nen dat zij dat niet eens in een heel jaar verdienen en schudden er hun wijze hoofd eens bij. Hoeveel tienduizenden guldens er jaarlijks nodig zijn om de reizen, le klas hotels, dure toiletten- kostbare juwe len, giften, recepties, ver zekeringen en noem maar op te betalen ge lijk er van een gevierd artist verwacht wordt, daar staat men gewoon lijk niet bij stil- Succes- op-de-planken Is grilliger dan in de zakenwereld. In 1943 tekende Jummy Durante een contract met M.G.M., waarbij hij zich verplichtte jaarlijks in één film op te treden; het geen hem 150.000 op leverde. Daarnaast had hij alle vrijheid om voor de radio, in cabarets of nacht-clubs de mensen met zijn groc-stem te ver maken. Doch een paai maanden voordat dit con tract getekend werd moest hij geld lenen om zijn schulden te betalen! Het maakt niet alleen verschil of je al dan niet geluk hebt, maar ook wèt voor artist je bent. Voor de film en de music-hall worden veel hogere gages betaald dan voor het cir cus of variété. Tino Rossi krijgt bij een langcontract 3000 per avond, hetgeen een fortuin is vergeleken bij de ruim 80 per avond die de Pierre Alizé's (één der beste nummers aan de vliegende trapeze van daag-de-dag) de man in handen krijgen. Waarbij dan nog komt, dat je voor de microfoon hoogstens last van je zenuwen kunt krijgen, terwijl die ande ren (óók in het veilig heidsnet) hun nek kunnen breken. De bekende jockey groep van Enrico Caroli toucheert per avond met z'n achten 550, terwijl de grote clown Charlie Rivels met zijn partner- 800 per avond opstrijkt voor hun grappenmake rijen. Bij het opstrijker blijft er echter heel wa* aan de strijkstok hangen Och, weet U, als zij de.- avonds na het optreder hun krantje lezen in de kleedkamer, en zij lezen er van het circus van meneer Goddet, die 1500 per dag betaalt voor een gele trui. wel, dan zitten ze ook wel eens met hun hoofd te schudden. FRITS v. DIXHOORN. Op het terrein van de veeartsenijkundige faculteit te Utrecht heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan. De veeartsenijkundige dienst heeft terstond, in samenwerking met de faculteit, dras tische maatregelen genomen om de kans op verdere uitbreiding uit te sluiten. Her kauwende dieren en varkens worden voorlopig niet ter behandeling aange nomen. De behandeling van paarden wordt niet gestaakt, maar deze dieren mogen dan het terrein van de faculteit voorlopig niet verlaten. De kliniek voor kleine huis dieren werkt op de gebruikelijke wijze door Hoewel het werk van de faculteit voorlopig enige belemmering zal onder vinden is, naar men ons mededeelt, toch een mogelijkheid geschapen op een plaats buiten de faculteit in zeer dringende ver loskundige gevallen hulp te verlenen. De Apeldoornse speelgoedfabrikant J. T. heeft een strop van vele duizenden gul dens door een diefstal, welke in zijn be drijf is gepleegd. De fabrikant miste namelijk dezer dagen een grote hoeveel heid aliiminium matrijzen, die lange tijd niet gebruikt waren, doch nu nodig bleken voor het uitvoeren van een buitenlandse order voor rubber-poppen. Al spoedig bleek uit het onderzoek, dat een voormalige werknemer, de 24-jarige Apeldoorner L. D„ de matrijzen in kleine partijen had meegenomen en deze aan een opkoper had verkocht voor een totaal bedrag van ongeveer 600. Naast de grote bedrijfsschade, die ontstaat doordat de order nu niet kan worden uitgevoerd, heeft de fabrikant een strop van naar schatting 10.000. omdat het maken van nieuwe matrijzen een zeer kostbare ge schiedenis is. L. D. Is door de politie in verzekerde bewaring gesteld en zal bij de officier van Justitie te Zutphen worden voorgeleid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5