REV OLUTIONNAIRE RAAD ZET NAGUIR AF Wild-West in Amsterdam u M Na 10 maanden gevangenschap De gymnastiekleraar Prins met vrouw en zoontje in Nederland Reisindrukken uit Z.-Amerika Zelfbestuur gaat niet samen met terrorisme" Nederlanders maken het goed Politiek ongeluk en geluk. ISaguïb af Prins weer terug Woelig weekend in Egypte Het verzet in Noord-Afrika K.A.J. in Bisdom Haarlem Razende politie-patrouilles op West- duitse wegen Maandag 15 November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Contact met Mohamme daanse Broeders Morgen begint proces- Dominici Eén dag staken Complete veldslag, met gewonden Nehroe uitgenodigd naar Moskou Inbrekers met kunst ledematen „Ik behoorde blijkbaar tot een der staats- vijanden nummer één" Reeds duizend aanmeldingen voor V.S. in kader van vluchtelingenwet I'i groepsverband aanvaardbaar V luchtende chauffeur neergeschoten WEERBERICHT Te Cairo is gisteren voor de tweede maal de Egyptische president en voorzitter van de Revolutionnaire Raad, generaal Mohammed Naguib, van zijn functies ontheven. Na het proces, dat vorige week geopend werd tegen een lid van de Mohammedaanse Broederschap in verband met een aanslag op de Egyptische minister-president, volgden dit weekend de gebeurtenissen elkaar snel op, die leidden tot de afzetting van president Naguib: Zaterdag, «*e terugroeping van de Egyptische gezant in Damascus, Zondagmorgen een bloedige overval van de politie in Cairo en enkele zeer belangrijke arrestaties, Zondagmorgen een spoedvergadering van de Revolutionnaire Raad en de mededeling aan Naguib van het besluit in die vergadering genomen om hem van al zijn functies te ontheffen. In Cairo is medegedeeld, dat alle werkzaamheden van de president voorlopig worden waargenomen door kolonel Nasser, de minister president, die echter niet de titel van president zal aannemen. De formele functie zal „voor enige tijd'' niet worden bezet, aldus de Egyptische minister van voorlichting, Salah Salem. De moord op de Drummonds Zo nodig voor het gerecht. Vier doden hij arrestatie Glimlachend en halm mm xmmmsmrn Goudvissen als najaarsgeschenk Op een persconferentie heelt premier Nehroe van India medegedeeld, dat hij i inderdaad een uitnodigi ïg voor een he- zoek aan de Sovjet-Unie had ontvangen, i doch dat het moeilijk was om een datum te bepalen wegens zijn zwaar beladen programma. Nehroe zei verder dat hij naar China was gereisd, om een „garan- tie van goed gedrag van China te verkrij- gen hoewel India niet de allerminste vrees voor China koestert," De Chinese leidres- zijn volgens Nehroe overtuigde communisten Zij hangen eon communis- I me aan. dat aangeoasl is aan de plaatse- lijke behoeften. „Zii sluiten echter geen comoromissen met denkbeelden doch met toestanden." „ETEN, DRINKEN EN SLAAG CADEAU" OP. ZOEK NAAR TWEE PRINSEN Puzzle voor P.T.T. Het aantal aanmeldingen voor emigratie naar de Verenigde Staten in het kader van de vluchtelingenwet bedraagt momenteel ongeveer 1000. Reeds 140 Nederlanders, die in de States familie hebben, zijn reeds vertrokken, alsmede nog 8 anderen. Voor ongeveer 530 personèn zijn de papieren naar Washington gestuurd. Aldus werd medegedeeld door mr ir B. W. Haveman, de regerings-commissaris voor de Emi gratie, die dezer dagen is teruggekeerd van een reis door Brazilië. Argentinië, Chili, Venezuela, Suriname en de Verenigde Staten, waar hij besprekingen voerde in de hoofdstad. Tijdens deze besprekingen heeft de vertegenwoordiger van president Eisenhower, de heer Rabb, een einde gemaakt aan alle misverstand over de interpretatie van de vluchtelingenwet, de zg. Refugee Act 1953. Zowel slachtoffers van de watersnoodramp als al diegenen, die in hun leven belemmeringen hebben ondervonden van politieke gebeurtenissen ook door de ge beurtenissen in Indonesië komen in aanmerking voor vestiging in de Verenigde Staten. De heer Haveman kondigde aan, dat kort voor Kerstmis twee Amerikaanse vertegenwoordigers voor de uitvoering van de vluchtelingenwet naar ons land komen. Brazilië Indische Nederlanders Goede kansen in Chili Tomasoa Dank zij mijn vrouiv PLASTIC WATERLEIDING BUIS Door de ljssel bij Olst Niet In 1955 landjuweel in Den Bosch Contributieverhoging goedge keurd door Diocesane Raad De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht weinig bewolking, weinig wind, hie'r en daar mist en plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag toenemende bewolking, overwegend droog en vrij koud. Zwakke tot matige Zuid- Westelijke wind. Dinsdag 16 November: Zon op 8.00, onder 16.49 uur. Maan op 23.16, onder 13.12 uur. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT het besluit van de regering om Naguib van. zijn functie te ontheffen. volledig goedgekeurd. Naguib was, zoals bekend, de man, die in Juli 1952 de staatsgreep van het leger, waardoor koning Faroek verdreven werd leidde In Februari van dit jaar werd hij uit zijn functies president, premier, voorzitter van ae Revolutionnaire Raad en militair gouverneur ontheven, doch door de interventie van leden van het leger in Maart weer in zijn functies her steld. Op 18 April werd hij door de Revo lutionnaire Raad gedwongen de functies van premier en militair gouverneur neer te leggen en minstens zes burger-ministers te ontslaan, die voorstanders waren van het parlementaire leven. Nasser volgde Naguib toen als premier op en nam diens leidende rol in de politiek over. In Digne, een kleine stad in de Franse Alpen, zijn speciale eenheden van de po litie aangekomen in verband met het pro- ces tegen de 77-jarige Gaston Dominici. j dat Dinsdag begint. Zoals bekend wordt deze oude boer ten laste gelegd, dat hij in 1952 de Britse ge- leerde sir Jack Drummond en diens echt- genote en dochtertje heeft vermoord De bekentenis, welke de „patriarch van Lui-s" het vorige jaar naar aanleiding van beschuldigingen van zijn zoons Gustave en Clovis aflegde trok hij enige dagen later in. Voor het proces bestaat grote belang stelling in Frankrijk. In de kleine recht- zaal zijn plaatsen gereserveerd voor de bekende Franse schrijver van detective verhalen Georges Simenon en de roman ciers Frangois Mauriac en André Mau- rois. Ruim 25.000 katholieke leerkrachten hebben Zondag op een bijeenkomst te Brussel besloten op 24 November in ge heel België voor één dag te staken uit protest tegen het „anti-clcricale school beleid van de regering". Reeds vorige week deden door de Egyp tische hoofdstad geruchten de ronde dat Naguib iets te maken zou hebben met de Mohammedaanse Broederschap, van wie één der leden de loodgieter Mohmoed Latif voor een krijgsraad terecht stond, beschuldigd voor het plegen van een aan slag op Nasser op 26 October jl. in Alcxandrië. Tijdens dit proces werd enige malen de naam van de president genoemd en werd verteld, dat Naguib een paar dagen na de ondertekening van het Anglo- Egyptische verdrag over het Suez-kanaal telefonisch contact had gehad met de ..opperste gids" van de Broederschap. Hassan el Hodeiby. Toen Zaterdag de Egyptische ambassa deur te Damascus, een broer van Naguib, werd teruggeroepen omdat „Syrië niets gedaan had om het optreden van de Mo hammedaanse Broederschap aldaar in te perken" legden diplomaten te Cairo reeds verband' tussen deze terugroeping en een dreigend conflict tussen de president en de regering- mier Moestafa Nahas. Deze woning, ge legen te Cairo, maakt deel uit van de door de staat in beslag genomen bezit tingen van de oud-premier. Een half uur na de gebeurtenissen had de Egyptische radio nog geen melding ge maakt van het aftreden van de president, toen echter verbreidde het nieuws zich al zeer snel door Cairo. Een woordvoerder van de Revolution naire Raad heeft verklaard dat Naguib voor het gerecht zal worden gebracht als er voldoende bewijs kan worden geleverd voor zijn beweerde samenwerking met do Mohammedaanse Broederschap- Het zou hem in geen geval worden toegestaan in ballingschap te gaan- Inmiddels heelt de Egyptische regering de Syrische president en de koning van Saocdi-Arabië verze kerd, dat Naguib goed zal worden behan deld. Volgens radio-Cairo hebben de officie ren van leger en politie hun eed van trouw aan Nasser vernieuwd en hem hun onvoorwaardelijke steun toegezegd. Ver tegenwoordigers van 300 vakverenigingen en arbeidersorganisaties hebben gister avond op een massa-vergadering te Cairo In de eerste uren van Zondag deed de politie in een buitenwijk van Cairo een overval op een appartement op de vierde verdieping van een huurgebouw. Doordat Sn het trappenhuis een bom ontplofte en er met handgranaten werd gegooid, vielen bij deze overval vier doden en minstens twee gewonden. De politie kon echter ook twee zeer belangrijke figuren arresteren: Yoessoef Ezzedine Talaat, een graanhan delaar uit Ismailia, de leider van de ter roristische organisatie van de Broeder schap. op wiens hoofd eer, prijs van twee duizend pond was gezet, en Ibrahim el Taiib, het hoofd van de afdeling Cairo- Talaat werd reeds tien dagen geleden in Edkou in het Noorden van de Nijl-delta gearresteerd, maar ontsnapte bij zijn over brenging naar Cairo. Talaat-werd onmid- dellijk verhoord en legde volgens een woordvoerder van de Egyptische regering een verklaring af, dat ^agl"b ®e" staatsgreep van de Broederschap, aan het hoofd van het nieuwe bewind zou !fonaen te staan. Na deze verklaring nam de Re volutionnaire Raad die in^erbaa bijeengeroepen het besluit, Nagt te zetten. Na de vergadering van de raad begaven de minister van defensie, generaal-maioo Abdel Hakim Amer en kolonel Hasean Ibrahim, belast met „zaken van het pre sidentiële paleis", Zich naar het paleis van Naguib. Deze twee officieren, leden van de raad. hebben daar om ongeveer half twaalf Zondagmorgen Naguib offi cieel in kennis gesteld van het besluit van de raad. Na het onderhoud, dat een uur duurde heeft de president aldus weet A-F.P. te melden - al de officieren en functionarissen van zijn gevolg in zijn bureau bijeen geroepen en hen met een handdruk bedankt voor hun diensten. Om ongeveer 1 uur verliet Naguib in gezel- schap van kolonel Hassan Ibrahim het Paleis hij beantwoordde de groet van de schildwachten, die het geweer hadden ge presenteerd en liep daarna naar zijn auto Op dat moment werd de presidenhele standaard die boven het vroegere komnk lijke paleis wapperde, neergehaald. Toen hij in zijn wagen stapte, glim lachte hij in de richting van de journa listen die in de nabijheid stonden. Hij za& er kalm uit, kalmer dan de minister van defensie generaal Amer. die de presi dent met een zichtbare emotie groette en daarop terugreed naar de Revolutionnaire Raad om daar deel te nemen aan een kabinetsvergadering. Naguib verbleef na zijn vertrek uit het paleis in de vroegere woning van mevrouw Zeinab el Nahas, de echtge note van de Wafdistische gewezen pre- In een café aan het Singel te Amster dam is Zaterdagavond een vechtpartij ont staan, die afmetingen heeft aangenomen als men alleen kent uit sommige Ameri kaanse Wild West films. Omstreeks half tien kwamen twee he ren en twee dames binnen en zetten zich aan de bar. Een der heren maakte een opmerking tegen een reeds aanwezige da me wier verloofde onmiddellijk bereid was om zijn jasje uit te trekken en de woordenwisseling op de vuist te Beslech ten. Al spoedig ontstond nu tussen de ver loofde en de twee mannen een vechtpartij. Dat duldde de vrouw van de eigenaar van het café niet en zij kwam achter de bar vandaan om de ruziemakers te scheiden Het ging niet zo gemakkelijk en allengs breidde de vechtpartij zich uit. Ook oe eigenaar van het café was op het lawaai uit de keuken komen snellen om te trach ten zijn inboedel te redden Maar steeds meer en meer personen raakten in ge vecht. Plotseling zag men de 25-jarige koopman K. een klein mes te voorschijn halen, waarmee bij de vrouw van de eige naar in de neus stak. Toen vluchtte een groepje, dat het nu toch wel te bar werd naar de keuken en verschanste zich. In het lokaal woedde de strijd echter in volle hevigte voort. Alle mogelijke wa pens werden door de ongeveer 12 personen die aan het gevecht deel namen gebruikt: stoelen, tafels, de blote vuist barkrukjes, flessen waarvan de hals was afgeslagen en glazen. Toen de politie van bet bureau War moesstraat tenslotte een eind aan het ge vecht maakte, was het café veranderd m een slagveld. Van de aanstokers was in middels de 25-jarige koopman K verdwe nen Zijn zwager de 26-jarige koopman Van P. en de overige bezoekers werden meegenomen naar het bureau Warmoes straat en daar verboord Allen hadden builen en schrammen opgelopen. De eige naar en zijn vrouw waren er het ernstigst aan toe. De eigenaar heeft een ernstige oogwond en heeft schoppen tegen het hoofd gehad. Zijn vrouw bloedde hevig uit de neuswond. Zij werden in het Bin nengasthuis behandeld Ook de twee koop lieden hadden hoofdwonden opgelopen De 25-jarige koopman K. werd later uit zijn woning gehaald en naar het bureau over gebracht. Daar oordeelde hij het nodig om een in de gang «taande agent in het voorbijgaan een schop te geven De agent moest zich toen ook in het Binnengasthuis laten behandelen. De twee kooplieden vertoeven thans in een cel van het bureau. China wenste volgens Nehroe. zeker de vrede Op de vraag of China inder daad een leger had van tien millioen antwoordde de nremier. dat het een groot leger bezit doch dat bij het getal van tien millioen een groot aantal leden der militie gerekend is Ter gelegenheid van ziin 65ste ver jaardag ontving Nehroe gisteren geluk wensen van Malenkof („succes bij Uw streven naar vrede tussen de volke ren"). Ho Tsji Minh („belangrijke bij drage Voor vrede in Indo rtiina"t. van de Birmaanse premier U Nu (..onmis baar voor de wereld" en ziin Chinese ambtgenoot Tsjoe en-Lai die Nehroe een aantal dieren zoals herten, een kraanvogel en honderd goudvissen zond. als „dank van de Chinese kinde ren voor Uw geschenk in de vorm van een olifant". Zaterdag is de Amersfoorise gymnas tiek onderwijzer, D. C. Prins, die de af gelopen tijd meermalen in het niemrs heeft gestaan, uit Indonesië terugge keerd in Nederland. We zien hier de lieer Prins met echtgenote en kind op het platform van Schiphol op weg naar de ontvangsthal. De politie te Hengelo heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van twee personen, die in tal van Twentse plaatsen inbraken hebben gepleegd. Het zijn twee invaliden uit Enschede, die beiden kunstledematen hadden. Des nachts trokken zij op buit uit. Bij een in braak in een school te Hengele werden zij betrapt. Zij sloegen op de vlucht en pas na een achtervolging, waarbij tal van schoten op een der vluchtelingen werden afge vuurd, slaagde de politie er in een der mannen te arresteren. De andere liep de politie even later in de armen Een groot aantal artikelen werd in beslag genomen. Gejaagd en nog steeds verontwaardigd en verbitterd, doch biy met zjjn eigen behouden terugkeer en met onmiskenbare dankbaarheid voor enkelen, die zijn vrij beid hebben bewerkstelligd, is Zaterdag middag met zijn vrouw en zoontje de Amersfoortse gymnastiekleraar D- C. Prins- een van de circa 35 a 40 Nederland se gevangenen in Indonesië met een K.L.M.-toestel uit Djakarta op Schiphol aangekomen. Er waren bij zijn aankomst op het vliegveld geen officiële vertegenwoordi gers van de Nederlandse regering. Wel werd hjj door een aantal journalisten en persfotografen opgewacht, terwijl zijn familieleden hem buiten de douancha! opwachtten. In hetzelfde K.L.M.-toestel was mr W F. L. graaf van Bylandt, Hoge Commis saris in Indonesië, in Djakarta ingestap' in Rome was deze uitgestapt, omdat hij alvorens voor besprekingen me? de rege ring naar Nederland te komen, enige vacantie neemt. 8 uur moest ieder terug De Egyptische president, generaal Mo hammed Naguibis van ai zijn functies ontheven Hier zien we Naguib bij het verlaten van zijn kantoor in het presi dentiële paleis te Cairo De P.T.T. staat er voor bekend, dat het al heel vreemd moet lopen, wil zij een brief niet kunnen be steilen. Maar de afdeling expedit. e buitenland van het hoofdpostkan toor in 's-Gravenhage heeft Zater- ï;?g t°eh een puzzle gehad, die zij j'V heeft kunnen oplossen. De af- is nl. op zoek geweest naar maar w!AS!ïn uit Saoedi-Arabië, 7aterat„ t niet kunnen vinden kei'e brie ven W5^en uit Londen en" ■ïan Drins pi- ,nnen- geadresseerd aNasseP;,nsS le P.T.T. toch te mac^f^™ ven zijn na doorgestuurd naar Brussel. Er stond wel een adres van een afzender op, maar daar maak- de P.T.T. pas in allerlaatste stantie gebruik van. Volgens berichten uit Tunis, zijn in het gebied van Siliana in centraal Tunesië ten minste twintig Tunesische verzetslieden gesneuveld, onder wie een bende-leider, in een hevig treffen met Franse veilig heidstroepen. Dertig anderen werden ge- Wond en ongeveer vijftig manschappen Verden gevangen genomen. Aan Franse zjjde sneuvelde één man. Zaterdag werd een blanke gedood en een Marokkaan gewond door een hand granaat, die te Demnat. 100 km van Mar- fakesj verwijderd, in een levensmidde lenwinkel werd geworpen. ïn Algiers maken regen, sneeuw en storm het de Franse commando's en para- autisten niet gemakkelijk bij hun zuive- 7,'Ugsoffensief in het berggebied van 2Tes. Een vliegtuig, dat de Fransen door A bergen „gidst", moest, door de storm jAartoe gedwongen, op zijn basis terug- r;„reu. Niettemin worden .goede vorde j Zen" gemeld cn schijnt een groot ge- Til van het Aurès-gebergte thans vrij A Wroristen te zün. ep verwachtte dezer dagen de gouver ""tantirnnl. Roger Leonard, in het ge bied van Aurès om de situatie aldaar zelf in ogenschouw te nemen. In Tunis hebben twee leden van het kabinet, Mongi Slim en Mohamed Mas- moedi. in een besloten vergadering rap port uitgebracht aan de nationale raad van de Neo-Destoer over besprekingen te Pa rijs. De Franse regering deelde Slim en Mas- moedi mede, dat de Franse-Tunesische overeenkomsten betreffende zelfbestuur in het protectoraat niet getekend zullen worden voordat het terrorisme is uitge roeid. Mèndes-France wil dat de Tunesische regering openlijk de opstandelingen ver oordeelt en actieve hulp biedt bij het on derdrukken van hun activiteit. De Tune sische leiders willen geen oiaatselijke op positie wekken door dit te doen. maar hebben een wapenstilstand voorgesteld om hen in staat te stellen de opstandelin gen te overreden hun benden te ontbin den De Franse militaire autoriteiten schijnen er echter niet veel voor te voelen hun actie stop te zetten, nu zij succes schijnen te hebben. Zijn Zuidamerikaanse ervaringen had- de" hiilehrarnhfCrmissaris de overtui ging bijgebracht, dat de methode van emigratie in groepsverband zeker aan vaardbaar is. Een belangrijk voordeel is b.v., dat de vrouwen gemakkelijker d* moeilijkheden overwinnen dan bij ind-- viduële emigratie. De kans op heimwee is veel kleiner, omdat men eigenlijk in een stukje Nederland leeft. Anderzijds moet men in groepsverband meer reke ning houden met anderen, hetgeen wei eens remmend kan werken voor de meer begaafden in de groep. He nederzettingen moeten echter tenminste uit; tweeduizend personen bestaan, wil en een voldoende draagvlak zijn voor sociale activiteiten Volgens mr Haveman zijn de nederzettin gen thans vaak te klein. Het eerste land, dat de regeringscom missaris op deze reis heeft bezocht- is Brazilië. Daar trof hij de kolonie in Ribeirao aan in goede toestand. De moei lijkheden zijn in beginsel overwonnen met behulp van de lening, verstrekt door de Nederlandse regering. De oorzaak van de moeilijkheden is geweest, dat de periode tussen de aankomst van de emigranten en het moment, dat de volledige produc tiecapaciteit werd bereikt, te lang is ge weest. Die tijd moet, naar de mening van de heer Haveman, zo kort mogelijk zijn. Anders moet de emigrant te veei interen op zijn kapitaal. In de andere kolonies in Brazilië in de staten Parana en Rio Grande do Sul waar men alles zodanig had voorbereid, dat de emigranten snel tot een volle productie konden komen heeft men deze moeilijkheden dan ook niet ondervonden Wei kampt men in Castro (Parana) met moeilijkheden om het meegebrachte fokvee op de juiste wijze te mengen met het inheemse ras- Binnenkort zal er een Nederlandse des kundige heengaan om dit probleem op te lossen. Maar overigens maakt de kolo me een zeer welvarende indruk, evenals die in Nao-Me-Toque, waar 35 Neder landse gezinnen wonen. Ook 360 niet-agrariërs zijn naar Bra zilië geëmigreerd. Hun gezinnen maken het over het algemeen zeer goed. In Sao Paulo waren er reeds 18 van de 120 zelf standig of in een leidende functie werk- j zaam. De Indische Nederlanders zijn be paald niet minder dan de anderen. In totaal is voor 6 personen de emigratir niet geslaagd. Echter niet tengevolge van een economische mislukking, want 4 ko men op eigen gelegenheid terug. Een van deze zes moet terugkeren wegens ziekte Mr Haveman is tot de conclusie gekomen, dat de toepassing van het subsidiestelsel voor de Indische Nederlanders, die van Indonesië uit emigreren, gewijzigd moet worden. Gebleken is dat te veel goederen welke in Brazilië kunnen worden ge bruikt- voor het vertrek zijn geliquideerd. De kolonie in Argentinië beschikt ovei zeer rijke grond en is welvarend. Zij is leidinggevend. De regeling van de vesti- gingscredieten is in dit land gunstiger dan waar ook. Daar staat tegenover, dat de invoer van kapitaalgoederen zeer moeilijk :s. Voor individuele emigratie is Argen tinië niet geschikt. Wat Chili aangaat herinnerde de heer Haveman aan het aanbod van de regering gedaan na de watersnoodramp. Een voor lopig onderzoek, ingesteld door de emi gratie-attaché, had een gunstig resultaat. Thans wordt een diepgaand onderzoen ngesteld in samenwerking met de I C.E M. te Genève. Het verslag wordt half De cember verwacht. De regeringscommissa ris had de indruk gekregen, dat de aan- vangsperiode hier moeilijk zal zijn. Maar er liggen vele en goede kansen. Ook voor niet-agrariërs, want er is een tekort aan beroepsbeoefenaars in de middenstands sector. In Suriname was het vooral het rijst- bouwproject te Wageningen, waarvoor mr Haveman grote bewondering had Technici zullen in dit land welkome lie den zijn. Voor de ontwikkeling is echter in de eerste plaats kapitaal nodig. In Washington heeft dc regeringscom missaris een gesprek gehad met vertegen woordigers van de Interbank betreffende deelneming van de bank in Nederlandse vestigingen in Zuid-Amerika. Deze ge dachte is gunstig ontvangen. Er zal op nieuw contact worden opgenomen, wan neer men beschikt over een uitgewerkt project. „Ik wil web lets' vertéllen", zo begon •de heer Prins ,pp Schiphol zijn relaas met voorbehoud tot de pers, „maar ik heb me' de Hoge Commissaris in het vliegtuig na drukkelijk afgesproken, dat ik in het be lang van de mensen, die nu nog in Indo nesië vast zitten, geen mededelingen over mishandelingen zal doen". Zijn verdere relaas was doorspekt met cynische op merkingen over zijn gevangenschap, die hij ondanks een poging, die hij daartoe deed- kennelijk niet kon onderdrukken „We waren ongeveer met 40 man", zei hij. „Gasten van de president. Eten, drin ken en slaag kregen we cadeau. Het wa ren onze kleine bruine broertjes van de politie, die dat deden- Deze jongens zijn tot alles in staat". De heer Prins zeide voorts binnenkort contact te zullen zoeken met de juridische afdeling van het ministerie van Buiten landse Zaken om rapport over zijn be- tindingen uit te brengen. Hij had circa 10 maanden gevangen gezeten, nadat hij :n Djakarta plotseling was gearresteerd Acht jaar geleden ging hij met de Zeven- December-Divisie als tijdelijk eerste lui tenant naar Indonesië. In die tijd diende iemand, wiens naam de laatste tijd her haaldelijk als kroongetuige in de zaken Schmidt en Jungschlaeger wordt genoem-i als burger onder hem in het leger: de Ambonees Tomasoa. Drie jaar geleden, toen de heer Prins dus geen militair meei was, accepteerde hij de functie van gym nastiekleraar aan een Nederlandse schooi in Djakarta. Na zijn arrestatie, zo vertel de hij, had men daar zijn salaris doorbe taald aan zijn vrouw en haar, waar men kon, moreel gesteund en daadwerkelijk geholpen. 's avonds na naar zijn cel. „Kent u Schmidt" luidde een vraag. „Neen, ik heb Schmidt nog nooit ge zien en Jungschlaeger ook niet". Hij vertelde met of althans hij zeide niet te kunnen zeggen, waarom hij feite lijk was gearresteerd. Wel was hij enkele malen verhoord en daarbij van verschil lende feiten beschuldigd. Hij nam aan te zijn gearresteerd als gevolg van bezwa rende verklaringen, die Tomasoa over hem zou hebben afgelegd. „Ik heb die man echter in geen jareB meer gezien', zei hij. Hij is een aartsleugenaar, d:e meen ik zelf destijds is opgepakt en mis handeld. Toen heeft hij doorgeslagen. Overigens geloof ik, dat hij mijn naam heeft genoemd in de veronderstelling, dat ik toch al lang in Nederland was en er geen nadeel van zou kunnen ondervinden. Hij heeft nooit iets tegen me gehad. Maar wat hij me in de schoenen schuift over een opdracht, die ik hem zou hebben gegeven om kaarten te maken van T.N.I.- posten in Bandung is klinkklare onzin. Er is geen woord van waar". „Dat ik nu m(jn vrjjheid terug heb" zo besloot hy, „dank ik in hoofdzaak aan mqn eigen vrouw- Ze heeft overal op mjjn invrijheidstelling aangedrongen en steeds maar volgehouden. Dat helpt. Als je niet iemand hebt. die steeds buiten de gevangenis voor je aan het werk is, dan kom je niet zo gemakkeiyk vrij". Of hy zün vryheid ook nog te danken heeft aan medewerking van een of meer Indonesiërs, die hem mogelijk gunstig gezind waren, wilde de heer Prins in het midden laten. Woensdagmorgen a.s. zal tussen de vaste kern van Olst en het tot Olst behorende Welsum aan de andere zijde van de IJssel een plastic waterleidingbuis worden ge legd Deze buis is 169 meter lang, geheet aan één stuk. De waterleidingmaatschap pij „Overijssel" te Zwolle vervaardigt zelf deze buizen. Het is thans voor de eerste maal, dat zij ze in toepassing brengt. „De vorige week kreeg ik plotseling bericht- dat ik naar huis mocht. Ik ben niet zoals misschien is gezegd uit gewezen. Daar zit iets achter, maar het is beter, dat ik u dat nu nog niet vertel" vervolgde hy. De eerste twee maanden had hij met 16 man gevangen gezeten in een ruimte van 4 bij 5 meter in een oud huis tn Bandung, dat bij het politiebureau aldaai hoorde. Met verontwaardiging deelde hij mede in die tijd vrijwel niet te zijn ge lucht. Licht en lucht waren er wel. Hei viel binnen door de glasloze ramen, die met prikkeldraad waren afgezet. Na 2 maanden was hij overgeplaatst naar he' vroegere Buitenzorg, dat thans Bogor heet en kwam daar onder wat hij noemde „de mobiele brigade". „Daar behoorde ik blijkbaar tot een van <Je zes staatsvijanden no. één", ze' hij. ,We zaten er cellulair. In totaa1 ben ik 5 a 6 maal in de zon geweest Dat was in Mei geloof ik, toen ze mij af en toe een gesprek van 5 minuten met mijn vrouw gunden- Dat geschied de onder strenge bewaking met politie mannen met stenguns en zo er bij en met secretaressen naast me, die steno grafisch noteerden, wat ik tegen mijn vrouw zei". De laatste 6 maanden had hij gevangen gezeten in Djakarta, een gevangenschap- die hij „vrij draaglijk" noemde. Overdag bet men de gevangenen bij elkaar. Alleen (Van onze Amsterdamse redactie). Zondagmorgen is in het Roothaanhuis te Amsterdam de Diocesane raadsvergade ring van de K. A. J. in het bisdom Haar lem gehouden. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, C. Kleisterlee, een overzicht van de activiteit der Kajottersbeweging in 1954. Vooral de oprichting van de Jeugd K. A. J., voor jongens van 14 tot 17 jaar, en de V- K. A. J. achtte' hij van groot be lang. Vervolgens wees de assistent-dioee- saan-aalmoezenier Th. Naastepad de jonge arbeiders er nog op, dat zij in hun grote organisatie toch bovenal het persoonlijke contact tussen de leden moeten handhaven. De jaarstukken en de begroting voor 1955 werden met algemene stemmen goed gekeurd. Ook het voorstel om de week- contributie met vijf cent te verhogen, werd, zij het na enige discussie, aangeno- nomen. Verder ging de vergadering ermee accoord, dat de niet-vrijgesteiden in het diocesaan bestuur de meerderheid blijven vormen. In de middaguren werd voor het eerst in het openbaar voor de congres sisten de film over de Kajottersbedevaart naar Lourdes, in Juni j.l. vertoond. Volgend jaar bestaat de K- A. J. 10 jaar. Ter viering van dit tweede lustrum zal op 12 Juni 1955 in Den Bosch een groot land juweel plaats hebben. Verder deelde de voorzitter nog mee, dat op 7 Maart a s. in Eindhoven een groot sociaal-economisch jeugdcongres wordt gehouden, waarop elke afdeling van de K. A. J. vertegen woordigd zal zijn door tenminste twee af gevaardigden. Langs alle wegen in de buurt van Bonn. Keulen en Düsseldorf razen sedert Vrij dagavond politiewagens, op zoek naai een bende gangsters, die zich heeft gespeciaii seeid op nachtelijke overvallen op auto mobilisten. De politiemannen zitten met geladen pistolen in hun patrouillewagens en heb ben opdracht terstond te schieten, wan neer een bevel tot stoppen niet wordt na gekomen Reeds werd Zondagnacht in een voorstad van Düsseldorf een 23--jarige chauffeur doodgeschoten toen hij weigerde te stoppen. Bij de achtervolging door de politie slipte de verdachte wagen en sloeg om. De chauffeur trachtte ir de duister nis te ontkomen, doch hij werd door de politie neergeschoten. De wagen Dleek ge stolen te zijn doch het is nog niet defini tief uitgemaakt of'het slachtoffer inder daad tot de gezochte bende behoort De politie heeft enkele arrestaties verricht, doch ook daarbij is zij er niet zeker van, dat zij de echte autoband'eten gevonden heeft. In elk geva) gaan de auto-rovers nog steeds hun gang Zaterdagnacht heb ben zij bij Düsseldorf weer twee overval len gepleegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1