Eden: „Niet van de weg afwijken" en Industrie bezorgd prijsverloop over toekomstig van cacao mmmm. Verwoestende brand in textiel fabriek te Aarle-Rixtel Reeds twee doden bij jacht autobandieten op Honderd kilogram splijtbaar materiaal beschikbaar voor buitenland Roofoverval in postkantoor te Ravenstein Naar chocoladedag want met cacaoprijs is 't varen in de mist V Eisenhower zendt Parij se accoorden naar Senaat TIENDE HERDENKING VAN DE BEVRIJDING Chocoladedag in Amsterdam Eisenhowers vreedzaam atoomplan stelt: „Genoeg voor groot aantal reactors in de gehele wereld" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i#1 Dinsdag 16 November 1954 V. WEERBERICHT De meest krachtige verwerping van de jongste Sovjet-nota, welke een uitnodiginS inhield aan 23 Europese Staten alsmede aan de V.S. tot het houden van een conferentie over een tot stand te brengen verdrag van c°Rectieve veiligheid voor geheel Europa, kwam gisteren uit de mond van de Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Anthony Eden, tijdens een debat in het lagerhuis. De Russische uitnodiging, aldus Eden, is openlijk en uitdrukkelijk gericht tegen de ratificatie van de accoorden van Parijs. Het is het standpunt van de Britse regering, aldus Eden, dat men zich door geen enkel Russisch voorstel van de door het Westen ingeslagen weg moet laten afleiden. Waarschuwing tegen te groot optimisme 's Avonds heeft Eden, sprekend op een vergadering van de conservatieve partij te Leicester zijn gehoor tegen onbeperkt optimisme gewaarschuwd, hoewel hU voorstander was van een vreedzaam naast elkaar leven, „waarover de Rus sische en Chinese leiders hoe langer hoe Eisenhower: „Parijs, stap naar vrede Parijs Bonn: Wat doen Helsinki en Belgrado? Op 5 Mei 1955: Regering houdt plechtigheid in Wageningen S.A.S.-dienst via Noordpool geopend Te Kopenhagen geland m BULGOMME Regering wil deelnemen E 55" aan Anderhalve ton voor deze nationale manifestatie De a.s. sluiting van het Maria jaar W'¥m m 1.302.000 voor de vluchtelingen Verschuivingen in het verbruik VOOR HONDERDDUIZENDEN GULDENS SCHADE msevint Duitse automobilisten rijden „in convooi Aarzelende Visjinsky Noorse wenk Zelfs in de kerk Ontwerp in parlement Afschaffing Belgische drooglegging „Actie Alarm" K.V.P. wil paraat zijn Gemaskerde schoot kantoorhouder neer NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk veel be'wolking met plaatselijk wat regen. In de nanacht echter van het Noorden uit afnemende bewolking, hier en daar lichte nachtvorst en plaatselijk mistvor- ming. Morgen overdag opklaringen en slechts hier en daar een bui. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. Woensdag 17 November: Zon op 8.02 uur, on der 16.47 uur. Maan op 00.00, onder 13.31 uur. Sovjet-nota is tegen „Parijs De minister zei. dat Groot-Brittannië intensief overleg over de nota zal plegen met zijn bondgenoten en belang hebbende mogendheden. Volgens zijn persoonlijke, voorlopige mening bevatte de Russische nota, afgezien van de voorgestelde datum van 29 November 111 Elerst^zodra het Westen „evenwicht en een gemeenschappelijk doel" bereikt heeft zal een basis zijn geschapen, van waaruit overeenstemming met het Oos ten gezocht kan worden, aldus Eden. Op een vraag van Attlee antwoordde Eden. dat na de ratificatie' een nieuwe toestand zou bestaan, die, voorzover de Britse regering aangaat, „de mogelijk heid van verdere besprekingen" niet zou uitsluiten. De ratificatie is echter de eer ste stap, die moet worden gedaan vóór iets anders in overweging genomen kan worden". meer spreken pp internationale spanning tussen het Oosten en het Westen is weliswaar ver minderd, maar de Russische politiek heeft niet de minste wijziging ondergaan, zover het een van de belangrijke kwes ties. als Duitsland of Oostenrijk, betrof, aldus meende Eden. In Washington maakt men er geen geheim van, dat men daar het stand punt van minister Eden volkomen on derschrijft. Volgens pian heeft president Eisenhower Maandag ge accoorden van Parijs ter goedkeuring aan de Senaat toegezonden. Xn een begeleidend schrijven legt hij er de nadruk op. dat de verdragen zijn gebaseerd op het verlangen van de vrije wereld naar vrede. Eisenhower zet het Westelijke stand punt uiteen, dat de verdragen de vrijheid en gelijkheid van het Duitse volk ver zekeren en het gevaar van herleving van het Duitse militarisme juist vermij den. „De verdragen brengen geen enkel land in gevaar, in tegendeel, zij behoren tot de eerste g^ote pract.ische experi- cortrole X i^wapenings- De militate kracht Van West-Duits- land zal bll andere landen tan de Atlantische Gemeenscban wor den gevoegd op een zodanige wijze dat de ontwikkeling en het gebruiv' Van de Duitse militaire overeen stemming met de baboe"en van het geheel zullen zijn aldus de president. Tn kringen van het ministerie Van in kringen Parijs is men, we- buitenlandse za*®". an premier Men ens de afwezigheid dès-France. geres'er ht ook hier geen ringen, maar men verwacn'1 te Rus_ serieuze effecten van commu- sische manoeuvre, hoewei thousjas. nisten zich met vernieuwd torpede- me hebben ingezet voor een ring van de Parijse verdrage e_ meent, dat dit laatste geen ve ringen zal brengen in de houaing vóór- en tegenstanders van deze ver gen. Naar men aanneemt zullen enKe oud-tegenstanders van de E.D.G. ook thans hun verzet tegen de nieuwe verdragen blijven volhouden Als tegen standers worden genoemd de Gaullisten Soustelle en Palewski de radicale lei ders Herriot en Daladier, mogelijk en- kele socialisten als Moch en Naegelen en anderen. Men toont zich echter on veranderd optimistisch over het verloop van de ratificatieprocedure. Na diepgaand onderzoek van het jongste Russische voorstel werd Maan dagavond te Bonn gezegd, dat bespre kingen over een Europees veiligheids stelsel „alleszins mogelijk" zijn. De Westduitse regering zou tot onderhan delingen bereid zijn, als het de Sovjet- Unie ernst is met een ontspanning tus sen Oost en West. Men keerde zich echter ook te Bonn tegen de korte termijn waarop de con ferentie volgens het voorstel bijeengeroe pen moet worden. Het zijn winstpunten, zo zeide men in de Westduitse hoofdstad, dat de Sovjet-Unie in de nota geen aan vallen meer tegen het Atlantische verdrag richt en een veiligheidsstelsel voorstelt met deelneming van de Verenigde Staten. Moskou heeft inmiddels de eerste, hoogst welwillende, reacties op zijn laat ste voorstel ontvangen. De brave satellie ten te Praag en te Boedapest hebben, naar de communistische radio bericht, met grote vreugde en instemming het voorstel ontvangen. Polen was- tevore:- reeds „ge raadpleegd". Een andere reactie was uiteraard bij voorbaat uitgesloten en Boe karest. Sofia en Tirana zullen wel spoedig volgen. Met een zekere spanning wach'. men op de reactie van maarschalk Tito, die ener zijds de laatste tijd bij herhaling op „nor malisering" van de betrekkingen tussen Oost en West aandringt, anderzijds ge bonden is aan zijn bondgenoten in het Balkanpact, die zeer gereserveerd staan tegenover de Europese conferentie van het Kremlin. Een ander land, waarvan de reactie met oplettendheid wordt verbeid, is het kleine Finland, dat eveneens een uitnodiging ontving en dat zo benauwend dicht bin nen het bereik van de Sovjet-macht ligt, dat het moeilijk rechtstreeks zou kunnen weigeren. De Finse ambassadeur te Was hington was gisterenmorgen reeds op het State Department om over dit probleem te confereren. De „Willem. Barendsz" onze nationale varende traanfabriek koos op 27 Oc tober j.l. voor de laatste maal zee... Wat er met de oude „Ome Willem gaat gebeuren na de terugkeer is nog niet bekend, maar het schip gaat in elk geval niet meer voor Nederland op jacht. De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart houdt evenwel niet op met het bedrijf want... op de werf van de Dok- en Werf maatschappij Wilton Fijenoord te Schiedam ligt een nieuw machtig vaartuig gereed, dat op Zaterdag 20 Nov. a.s. als de Willem Barendsz II te water zal gaan. De doopplechtigheid zal worden verricht door de echtgenote van minister Mansholt. De nieuwe Willem Barendsz op de helling, gereed voor de grote dag.... Zoals de minister-president dr W. Drees bij de algemene politieke beschou wingen in de Tweede Kamer heeft me degedeeld, is de regering van oordeel, dat er alle aanleiding is de tiende ver jaardag van de nationale bevrijding op grootse wijze te vieren. Met instemming heeft zij daarom kennis genomen van de vorming van een breed samengesteld na tionaal comité. Dit zal na veelzijdig over leg de grote lijnen van de viering van de bevrijdingsdag op 5 Mei van het vol- gpnd iaar vaststellen en wil voorts voor lichting en steun verlenen aan de plaat selijke verenigingen en instanties, die zich met de voorbereiding van feestelijk heden op die dag bezig houden. In het algemeen zal de organisatie van de herdenking van de nationale bevrij ding aan gemeenten, verenigingen enz. worden overgelaten. De regering is ech ter voornemens op 5 Mei te Wageningen, waar de capitulatie-overeenkomst werd getekend, een plechtigheid te doen hou den. Ten opzichte van de viering van de nationale bevrijding in de verre toe komst zal de regering haar standpunt nader bepalen, nadat is gebleken, hoe de herdenking op 5 Mei 1955 wordt gevierd. Dit deelt de minister-president aan de Tweede Kamer mede in een nota naar aanleiding van het verlsag der Kamer over >de begroting van Algemene Zaken voor 1955. Te Los Angeles is gisteravond 'n vliegtuig van de Scandinavische Luchtvaartmaat schappij (S.A.S.) opgestegen voor een vlucht naar Kopenhagen over de Noord pool, waarmede de eerste geregelde vliegdienst op deze route wordt geopend. Het toestel is een grote Douglas-DC 6b. Veertig passagiers maken de tocht van 5800 mijl mee. De vliegroute loopt voor ongeveer 70 pet boven land, voor de resterende 30 pet boven water. De dienst wordt tweemaal per week in beide richtingen onderhouden. Er zijn a:-ht slaapplaatsen aan boord van elk dienst doend vliegtuig. Voor slaapgelegenheid wordt een extra-bedrag van 50 dollars bergkend. Een behoorlijke hoeveelheid vrachtgoederen kan nog door het toestel worden meegenomen. De bemanning van het vliegtuig telt 12 man Tot de passagiers behoren de burge meester van Los Angeles, Norris Poulson de acteurs Jean Hersholt en Walter Pidgeon Normand Chandller, dagbladdirecteur te Los Angeles, en verscheidene hoge Cana dese functionarissen, alsook een groep journalisten. Vóór het vertrek van het toestel, „De Koninklijke Viking", werd de „doopplech tigheid" verricht door de actrice Charisse De ambassadeur van Denemarken te Was hington hield een korte toespraak. De vlucht zal ongeveer 24 uur vergen en een besparing van 7 uur betekenen in ver gelijking tot de gebruikelijke route over New York. „De koninklijke Viking" is te 9.15 van morgen op het vliegveld Kastrup bjj Kopenhagen geland. "T- 4 TL TOCHTBAND van SCHUIMRUBBE 'n Doeltreffende afsluiting van deuren en vensters tegen koude en tocht De regering wil deelnemen aan de ten toonstelling „E 55", welke van Mei tot en met Augustus a.s. te Rotterdam zal worden gehouden. De minister-president meent, dat het is verantwoord een bedrag van 150.000 uit te trekken voor deze tentoon stelling, welke, naar men verwacht, een nationale manifestatie zal worden. Van dit bedrag kan 50.000 worden getrokken uit het normale budget voor de Rijksvoor lichtingsdienst. Om de resterende 100.000 ter beschikking te krijgen is bij de Tweede Kamer een nota van wijzigingen op de begroting van Algemene Zaken ingediend Kardinaal Leger aartsbisschop van Mon treal, is door de H. Vader benoemd tot pauselijk legaat voor de plechtigheden tot sluiting van het Mariajaar, die op 8 De cember a.s. te Lourdes zullen gehouden worden. De afgelopen dagen is bjj het Comité Vluchtelingenhulp 1954 84.000 binnen gekomen. De opbrengst van de actie tot en met gisteren bedraagt daardoor 1.302.000. (Van onze Amsterdamse redactie) In kringen van de Nederlandse cacao- en chocolade-industrie heerst ernstige be zorgdheid aangaande de sterk wisselende wereldmarktprijzen voor cacaobonen, daar deze fluctuaties een groot gevaar in houden voor genoemde industrie, waarbij 27.000 werknemers zijn betrokken. Men vaart volkomen in de mist wat de prijzen in de toekomst betreft. Het duidelijkst wordt dit gedemonstreerd door het ver loop op de New-Yorkse termjjnmarkt, waar direct na de oorlog een Engels ponn bonen 10 dollarcent kostte, in 1947 maar liefst 51 dollarcent, verleden jaar 41 en in Januari j.l. 56, terwijl op 16 Augustus j.l. ljet hoogste peil met 69 dollarcent (f 2.70) werd bereikt. Sindsdien is de prijs weer gedaald tot 51 dollarcent. Dit sterk wisselende verloop wordt o.m. veroorzaakt door het verschil in vraag en aanbod, welke laatste steeds minder is dan de eerste. In de afgelopen zeven jaar is het wereldverbruik met 5.030 000 ton slechts 20.000 ton gebleven onder de we reldoogst, zodat ook van voorraadvorming haast geen sprake kan zijn Zolang de jaarlijkse oogst geen millioen ton bedraagt (in 1953-'54: 711.000 ton tegen een con sumptie in 1953 van 806.000 ton) zullen er spanningen op de markt blijven bestaan. Dit betoogde gisteren dr I. J. Ippius Vannacht omstreeks half een is brand ontdekt in de fabriek van de N.V. Bra bantse Textiel Maatschappij „Artex" te Aarle-Rixtel. In enkele uren tjjds waren de jaquard- weverij, de bontweverjj, de spoelerij, de garage, de expeditieafdeling en een gedeelte der kantoren geheel ver woest. Behouden zijn de plucheweverij, de ver. verij, de pluche-finish-afdeling en het grondstoffenmagazijn. Deze afdelingen hebbert wel veel waterschade opgelopen. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. Bij het bedrijf, dat nog voor een half jaar orders had, werd door 380 man per soneel in twee ploegen gewerkt. Maan dagavond om 11 uur was de laatste ploeg naar huis gegaan. Twee brandwerlieden uit Aarle-Rixtel, G. van Wetten en J. Verbeeten, werden door een vallende muur gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Helmond gebracht. Laatstgenoemde kon na behandeling naar huis terugkeren. Van W. heeft een enkel gebroken en enkele ribben gekneusd. De brandweer van Aarle-Rixtel kreeg assistentie van de brandweren van Eind hoven, Helmond en Gemert. Om drie uur had men het vuur gelccaliseerd. °P vele plaatsen in het Aures-gebied %n ^Oiers, arresteren veiligheidstroe pen, ingezet tegen de rebellen, welke verantwoordelijk zijn voor een nieuwe golf van terrni 3 opstand tegen het™* furXeUZe lijks vele van deee o™ %T9' ü9r' Jrh nu in het. hll^tandehngen, die ich nu in het beboste h ,J de aan Iranknjk trouw gebleven stammen, voeren een aeoteven Testeerde rebellen onderduwg^eu'e bewaking ^r^dMaande politief In sommige delen van West-Duitsland rijden de automobilisten thans gedurende de nacht nog slechts in groepen. De vrees voor de beruchte gangsterbenden die sedert twee weken de autowegen In de buurt van de Westduitse hoofdstad en van Dusseidorf onveilig maken, heeft zulk een omvang aangenomen, dat tal rijke automobilisten het niet meer wagen alleen te rijden. De autnr.overs hebben nu ook in Zuid-Duitsland het hoofd op gestoken. waar uit de buurt van Mann heim en Karlruhe ettelijke overvallen worden gemeld, die met dezelfde tech niek worden uitgevoerd als die in de buurt van Bonn. De koortsachtige JacJ) 0« op de autobandieten heeft «f" slachtoffer geëist. Terwwl men van de longeman die Zaterdagnacht, zoals we reeds meldden, op de vlucht in de buurt van Düsseldorf werd neergeschoten, thans vermoedt, dat hij inderdaad tot de bende beeft behoorde, is men er zeker van dat het tweede slachtoffer, ee vrouw, onschuldig is. In de nacbt van Zondag op Maandag richtte de politie in een buitenwijk van Düsseldorf haar ma chinepistolen op een auto, die met volle snelheid en gedimde lichten door een politie-afzetting reed. Daarbij werd een der inzittenden, de echtgenote yan chauffeur van de wagen, dodeliih g® wond. Het echtpaar was pas sedert twee weken getrouwd. In verband met dit voorval en omdat ook andere angstige automobilisten wei geren te stoppen voor politieseinen uit vrees met trucs van bandieten te doen te hebben, heeft men verordend dat alle op de autowegen uitgezette politieposten door sterke schijnwerpers moeten wor den bestraald. De politiemannen die aan de speurtocht naar de misdadigers deel nemen zijn ook allen in lichtgevende kledij gestoken. Tot dusverre heeft de grootscheepse jacht evenwel nog geen resultaten opgeleverd. Berichten over overvallen van nachtelijke autorijders blijven aan de orde van de dag. In Zuid-Duitsland meent men over een deugdelijk signalement van de daar opererende lieden te beschikken. Beroof de slachtoffers hebben namelijk ver klaard. dat de rovers met buitenlands accent spraken, en dat een van hen in uniform gekleed was. maar veel meer aanknopingspunten heeft de politie op het ogenblik nog niet. „De Verenigde Staten zullen honderd kilogram splijtbaar materiaal ter beschikking stellen van proefondervindelijk werkende atoomreactors in leJ buitenland", aldus heeft de leider der permanente Amerikaanse e e8atie bij de V. N., Henry Cabot Lodge, aan de wereldorganisatie "eegedeeld. Lodgie verklaarde, dat de honderd kilogram waren toe P^W^en r'oor Amerikaanse commissie voor de atoomenergie en dat ent Eisenhower hem gemachtigd had hier bekendheid aan te geven, „De beschikb om in de gehele wereld werken aargestelde hoeveelheid splijtbaar materiaal is voldoende, een aanzienlijk aantal atoomreactors te doen '^e '5°°dschap van de president eens en voor al de verwarring VGrul 11V dl OVpt lia v t -i ,loever het Amerikaanse voorstel voor internationaal vreedzaam gebruik der „ii i i r i i i atoomkracht wel gaat, en of de draagwijdte er van aldus de Amerikaanse delegatieleider. al dan niet beperkt is'' Cabot Lodge vervolgde: „De Vereniade Staten zijn het met de Sovjet-Unie eens waar de heer Visjinsky zegt, dat de bij de politieke commissie ingediende zeven mogendheden-resolutie niet vooruit mag lopen op de aard der betrekkingen tussen het voorgestelde internationale lichaam en de Verenigde Naties. Hierover moet wor den onderhandeld De Amerikaanse afgevaardigde wenste de Sovjet-Unie geluk met de bouw van een electrisch krachtstation welks ver mogen van vijfduizend kilowatt door atoomkracht wordt opgeleverd (Visjinsky had Vrijdag jl. verteld, dat dit station reeds in werking is). Lodge voegde hier aan toe: „In de V.S. zijn ontwerpen voor overeenkomstige krachtstations bekend gemaakt. Copieën hiervan zijn ongetwij feld reeds in Sovjetrussische handen. In dien de Sovjet-Unie overeenkomstige publicaties zou doen, zou dit zeker ons aller belangstelling hebben, het zou tevens de internationale samenwerking verge makkelijken". Cabot Lodge besloot met op te merken dat het „belangwekkend zou zijn te ver nemen, hoe he Sovjet-program luidt voor de uitvoer van isotopen ten behoeve van andere landen". .Tevoren was de Sovjetrussische dele gatieleider teruggekomen op zijn vorige verklaringen van verleden week Hij zeide Vrijdag jl. amendementen te hebben in gediend op de zeven-mogendhedenresolu- tie en de tekst ervan eerst aan de indie ners der resolutie ter hand te hebben ge steld en niet aan de gehele politieke com missie, om de betrokken delegaties in staat te stellen hun inzichten hierovei kenbaar te maken. Hij stelde de vraag, waarom er nog geen commentaar op ge leverd was. Uit geen enkele uitlating mijnerzijds kan worden opgemaat. dat ik tegen het plan ben. Ik heb geen enkele conclusie getroken, voegde hij er nog aan toe. Hiertegenover merkte de Amerikaanse vertegenwoordiger Jackson op: Het enige antwoord van de heer Visjinsky op de voorstellen van president Eisenhower is het indienen van enkele amendementen op een bij de politieke commissie in be handeling zijnde resolutie, waarvan de tekst slechts ter kennis van de indieners der resolutie is gebrécht. Als u dat een bijdrage noemt, kunt u haar gevoeglijk voor U houden. De Noorse vertegenwoordiger Finn Moe stelde nog voor de mogelijkheid in over weging te nemen het voorgestelde inter nationale lichaam voor een vreedzaam gebruik der atoomkracht te organiseren in overeenstemming met de richtlijnen, volgens het Europese genootschap voor de atoomenergie waarvan ook Neder land deel uitmaakt werkt. „Hierbij is elk lid vrij in het bepalen van zijn bij drage". Finn Moe wees er verder op, dat de door vorige sprekers aangesneden kwestie van het vetorecht „nauwelijks gewicht in de schaal schijnt te leggen". „Uit de voor het in te stellen interna tionale lichaam voorgestelde werkwijze blijkt, dat het ter beschikking stellen van splijtbaar materiaal op vrijwillige basis zal geschieden. Dit betekent, dat er niet bij meerderheid van stemmen kan worden beslist, daar elke aangesloten staat in alle aangelegen heden en niet slechts bij de overdracht van splijtbaar materiaal in feite het veto recht bezit wat betreft zijn eigen bijdrage en deelneming aan het internationale werk", besloot Finn Moe. Fockens op de „Chocoladedag" welke door de Nederlandse cacao- en chocolade industrie in het Carltonhotel te Amster dam was georganiseerd. De inleider wees er op, dat er maatregelen zullen moeten worden genomen om meer evenwicht te krijgen tussen productie en verbruik, het. geen zou kunnen worden verwezenlijkt o.a. door uitbreiding van de aanplant. Zo onderzoekt men thans of nieuwe gebie den in cultuur kunnen worden gebracht in Malakka, Noord-Borneo en Serawak. Nederlands Nieuw-Guinea. Indonesië en Midden- en Zuid-Amerika. De vooruit zichten daartoe zijn gunstig. De prijsstijging heeft verschuivingen in de consumptie teweeg gebracht. Zo is in ons land de vraag naar duurdere verpakte chocolade en bonbons geste gen, omdat het publiek deze artikelen meer en meer als cadeau-object gaat zien. De omzet in repen blijft on be hoorlijk peil, doch die van het „onsje chocolade" daalt aanzienlijk. De export is gunstig en dat kan ook nier anders, omdat de Nederlandse chocoladepro ducten (ondanks de te hoge omzetbelas ting) nog altijd 20 tot 30 pet goedkoper zijn dan de gelijkwaardige buitenland se. De heer Louis A. v. Gasteren, vervaar diger o.a. van de film „Bruin Goud'' ver telde het een en ander over de historie van de cacaobonen. In 1519 werd deze vrucht door de Spaanse eonquistadore Cortez in Mexico ontdekt en sindsdien veroverde zij stormenderhand ook Euro pa. De Spaanse vrouwen in Mexico wa ren op het heerlijke vocht, dat uit de cacaoboon werd getrokken, zo verzot, dat ze het zelfs in de kerk tijdens de H. Mis dronken; maar aan d.eze wantoestand werd gauw een einde gemaakt. Bij de Azteken had de vrucht bovendien waarde als munt: voor 100 bonen kocht men een slaaf en voor tien een konijn In het begin van de 17e eeuw trof men in Amsterdam tal van „chocoladehuysjes" aan, maar die zijn helaas allemaal ver dwenen. De uitvindingen van Van Houten om uit de cacaoboon de boter te halen en van Lindt om melkchocolade te fabrice ren openden de weg tot de grote bloei van de chocolade-industrie in ons land. De gasten op de „chocoladedag" werden Gisteren is bij het Belgische parlement een wetsontwerp 'ingediend ter afschaf fing van de „beperkte drooglegging". Volgens het nieuwe ontwerp zullen café's en restaurants met inachtneming van bepaalde beperkingen weer sterke drank mogen verkopen. Sedert 1919 toen de drooglegging werd ingevoerd was dit verboden. Maar volgens de ont werpers van de voorgestelde regeling, onder wie de voorzitter van de Belgische liberale partij Maurice Destenay, is de tegenwoordige drooglegging vrijwel zon der waarde. Het komt erslechts op neer, dat „het Ben toerist in ons ongastvrij klimaat verboden is voor het diner een borrel te drinken, terwijl de dorstige Belg precies weet waarheen hyj moet gaan om zijn dorst te lessen zonder bang 'behoeven te zijn voor de overheid. In de toelichting op het ontwerp staat nog, dat er in België ongeveer 110.000 bars zyn, waar illegaal sterke drank wordt verkocht. in de gelegenheid gesteld een kopje cacao te proeven a la Montezuma, de Mexicaan se keizer, die het vocht nog dronk met toevoeging van allerlei kruiden en honing. Voorts konden ze een kleine expositie van foto's en curiosa, o.a. papierplastie ken, betreffende de geschiedenis van de cacaoboon, bezichtigen en zich ook ver bazen over de handigheid, waarmee deco rateurs aan de „bonbonbar" chocolade figuren creëerden en bonbons glaceerden. Een chocoladeforum beantwoordde de meest uiteenlopende vragen, b.v, hoe de kers in de kersenbonbon en de rum in de rumboon komt. De Kath. Volksparlö heeft ten einde paraat te zjjn bij eventuele onverwachte gebeurtenissen van politieke aard, een actie in het leven geroepen „Alarm" ge naamd. In een tijdsbestek van 24 uren kunnen, indien dit door de omstandig heden geëist wordt, honderdduizenden pamfletten of circulaires gedrukt en over geheel het land geëxpedieerd worden. De kringbesturen is verzocht de plaatselijke afdelingen erop te wijzen, dat zij berekend moeten zijn in bijzondere gevallen de dis tributie van zulk materiaal ter hand te kunnen nemen. Trygve Lie (voorm. secr.-gen. der Verenigde Naties) brengt een kort be zoek aan ons land. Lezingen over Israël en een visite aan burgemeester d'Ailly staan op het programma. Trygve Lie met echtgenote verlaten het vliegtuig bij aankomst op Schiphol. (Van onze correspondent) Gisteravond even na zeven uur heeft een gemaskerde man een brutale roof overval gepleegd op het postkantoor te Ravenstein. De dader, die via de dienst deur het gebouw was binnengedLongen belette de 20-jarige telefoniste Marietje B. onder bedreigingen om alarm te ma ken. De 40-jarige kantoorhouder J. van D., die buiten de gezichtskring van de rover stond, heeft nog getracht de kluis deur in het slot te gooien. Op dat moment loste de brutale indringer een drietal schoten; een er van trof de kantoorhou der in de buik. De man zakte hevig bloe dend ineen< waarna de overvaller de kans waarnam en er met een blikken trommel uit de kluis vandoor ging. De telefoniste was intussen naar buiten gevlucht. Vol gens een ooggetuige was de man gemas kerd en gekleed in een overall, tcrwjji buiten een zwarte auto gereed stond waarin zich nog een tweede persoon be vond. Met een particuliere auto heeft men nog getracht het tweetal te achter halen, dat met grote snelheid vluchtte. De Rijkspolitie sloot na de overval de toegangswegen naar Ravenstein af, maar het was vergeefs. Een merkwaardige gebeurtenis ging nog aan deze roofoverval vooraf. In Neer- langelt op enkele kilometers van Raven stein, brak nl. een brandje uit in een schuur. Het bleek van onschuldige aard, maar, naar de politie meent, zou dit een afleidingsmanoeuvre kunnen zijn ge weest om haar uit Ravenstein weg te lokken. Het gebeurde bracht grote opschudding teweeg in het plaatsje. De kantoorhouder is vader van v(jf kinderen- Na voorzien te zjin van de H.H. Sacramenten is hij over gebracht naar het St. Anna-ziekenhuis te Oss. Zijn toestand was gisteravond laat nog ernstig. Over de grootte van de buit is nog niets met zekerheid te zeggen. Waarschijn lijk is deze niet aanzienlijk, daar juist om zeven uur een groot bedrag aan geld naar Oss was vervoerd. Men vermoedt dat de roofovervaller alleen de zg. postzegel trommel heeft meegenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1