Kleingoed bij begroting F inanciën Kliniek Bethlehem kan van nog twee jaar blijven werken Dienstbode trachtte hotel houdster te vergiftigen Amerikanen al volkomen thuis op Soesterberg Nasle ep van rechtbankverslag Wat is collectieve veiligheid? Moskou werkt met vaagheden HOGE RAAD BEHANDELDE SPECIALISTEN-TARIEVEN DEVIEZENPOSITIE VRIJWEL ONVERANDERD Nederlandsche Bank Aan vrijwilligers was geen gebrek Onderwijs en Buitenlandse Zaken niet voor Kerstmis klaar Detailwerk Uit angst voor ont dekking van diefstal Opnieuw speciale behandeling van de Paus „Rliapsodie'-concours voor pianisten Het plan van de studie commissie verzekerings bedrijf Katholiek Immigratie centrum te Ottawa Grofheid jegens ex-koning Peter Verplichte cursus Nederlands Zondag zaligverklaring in St. Pieter Dagblad moet schadevergoeding betalen Hoofddoel: zwak Westen tegenover eigen geweldige kracht Beschikking Minister Economische Zaken niet rechtsgeldig? WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 Belastingzi De minister antwoordt. 300 Millioen reeds uitgegeven Dat de 300 millioen oorlogsschade aan de Ned. Spoorwegen op deze begroting voorkwamen, ofschoon zij reeds eerder zijn uitgegeven, is eenvoudig een kwestie van begrotingstechniek. Zo zijn er, aldus minister Van de Kieft, ook bij de Mid delen posten, die reeds lang zijn ontvan gen, zoals de 200 millioen vijandelijk ver mogen. De minister kon dan ook niet aan nemen, dat de Kamer daarvan niet op de hoogte zou zijn. Bethlehem In het eten en de koffie aken Suggesties t.a.v. landmeters P. DIAMAND EN HET EDINBURGH FESTIVAL Speciaal voor geëmigreerde Nederlanders Parijs weekblad wegens smaad veroordeeld „Dank u wel" LUIT.-KOL. HAYNIE KAN OOK VISSEN Eerst laten zien zegt de „Club van Honderd Stichter van Zusterscongregatie Basketball Drie redenen •acht 's-GRAVENHAGE, 16 November 1954. Minstens zo belangrijk als de hele behandeling van de begroting van het Departement van Financiën, welke hedenmiddag aanving, waren de mededelingen Tan de voorzitter dr Kortenhorst over het verloop- van de begrotingsbehandeling. Men heeft er zich bjj moeten neerleggen vóór Kerstmis niet alle begrotingen te hebben afgehandeld, zoals de laatste jaren gebruikelijk was en waartoe weken met vier zelfs met vijf avondvergaderingen geen zeldzaamheid waren. De eerste oorzaak daarvan is dc ziekte van Minister Cals. Hierdoor zal het niet mogelijk SÜn de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nog vóór Kerstmis te behandelen- Bovendien zal de Kamer binnenkort worden gevraagd haar oordeel te geven over dc accoorden van Londen en Parijs- De voorzitter was nu van mening, dat deze laatste behandeling een doublure zou opleveren, indien kort tevoren namelijk half December, zoals het plan was, de begroting van Buiten landse Zaken zou worden behandeld. Hij had daarom voorlopig het voornemen deze beide te combineren en de behandeling daarvan vast te stellen op 4 Januari, dit te meer omdat het twijfelachtig .is of beide bewindslieden van het Plein half December wel aanwezig zullen zijn. Dit lokte natuurlijk hevige critiek uit hij de communisten. De heer Schouten (A.R.) vroeg daarna of die gebondenheid al een vastomlijnd plan was. Hij bedoelde, dat de Kamer zich daarmee toch aocoord zou moeten verklaren. De voorzitter onderstreepte dit natuurlijk- Het gaat er hierbij om, of Frankrijk vóór die datum deze verdragen zal hebben goed gekeurd- Maar met een officieel voorstel zal de Kamervoorzitter nog wel komen. Zijn plan is dan om daarna tot 8 Februari op reces te gaan en op die datum te beginnen met de behandeling van de begroting van O. K. en W. Intussen ligt daar nog het wetsontwerp schoolgeld. Om de behandeling daarvan niet nóg langer nit te stellen, stelde de voorzitter voor dit te behandelen in de week, welke in eerste instantie voor de begroting van Onderwijs was vastgesteld. Minister Beel heeft zich bereid verklaard de verdediging daarvan op zich te nemen- Herstelbank zag de minister in langlo pende credieten voor exportfinanciering, waar de gewone Handelsbanken zich, om geen onnodig risico te nemen, hoofdza kelijk bemoeiden met korte credieten. Het was allerminst de bedoeling van de regering om de zaak Polynorm eeuwig voort te zetten. Er moest eerst echter kans zijn op een winstgevende voortzet ting aleer men contacten zou kunnen op- het door hen ter hand nemen van de we deropbouw. Voor de rest was het dus alweer finan ciën wat de klok sloeg. Maar het grote financiële debat is juist achter de rug en dus komt men bij de begroting van het departement aan wat kleinere min of meer belangrijke details. Men heeft het dan over belastingfacili teiten niet alleen voor studerenden, maar ook voor hen die naast hun werk stude ren om vooruit te komen, over de verla ging van de omzetbelasting, welke een half jaar is uitgesteld en een verzoek aan de detailhandel om bij de herziening van de Omzetbelasting de bruto-winstmarge aan te passen, daar dit anders een prijs verhoging van 3Vz pet tengevolge zou heb ben (Peschar P. v. d. A.). Het gaat dan over hËt kadaster en de landmeters (Vondeling P. v. d. A., Engel- bertink K.V.P en Van de Wetering C.H. U), over de salariëring en de taak van het hogere belastingpersoneel (Peschar en Van de Wetering) en over de zaak van de materiële oorlogsschade, welke vol gens de heer Van Koeverden (K.V.P.) te traag verloopt en over de afwerking waarvan hij gaarne een nola van de mi- niDan weVdeVer Van Leeuwen er nog OD dat de 300 millioen aan materiele oor logsschade voor de Ned. Spoorwegen die on deze begroting paraisseren, naar hij zo pas had ontdekt, reeds eerder zijn uit gegeven. maar eerst nu op de begroting staan. Waaruit hij concludeerde, dat deze begroting dus méér ruimte laat en wel tot een bedrag van 300 millioen, wat hij direct aan belastingverlaging ten goede wilde doen komen. P" heren Janssen (K.V.P.) en Weiter (K P.) waren er ontstemd over, dat al lerlei wensen op belastinggebied maer worden opgehangen aan het vage plan van de algehele belastingherziening. De jjeer Jansen adviseerde de minister om een kleine commissie van hoogleraren juist zoals is geschied bij de herziening van het Burgerlijk Wetboek op te dra gen de urgente zaken vast te bezien. En de heer Weiter noemde achtereen meer van deze zaken op het gebied van de belastingheffing op, die alsmaar worden uitgesteld. De heer Ritmeester (V.V.D. had het nog over de verkoop van de kraam kliniek Bethlehem m Den Haag, waar over hij reeds eerder vragen stelde en waarop de minister van.Sociale Zaken toen antwoordde, dat deze zaak niet meer kon worden stop gezet vanwege de afspraken met het Ziekenfonds „St Joës de Deo". Hij kr r<;ken van deze goed geoutilleerde kliniek in strijd met de belangen van de volks gezondheid en vroeg valam in:ister Van der Kieft de toezegging alles te doen. opdat de exploitatie tenminste nog drie jaar zou kunnen worden voortgezet. Om van al deze tientallen en meer pun- ,ei? <le belangrijkste te nemen kunnen Jb "u het antwoord van min de Kieft, dat in de avondvergadering werd gegeveni mededelen, dat hij de sug gestie van de heer Peschar om de detail- handei te verzoeken bij de wijziging van e.brutowlnstmarge aan te pas- sen, gaarne m overweging zou nemen Hij zou dit met 2ijn ambtgenoot van Econ. Zaken en e staatssecretaris voor oe middenstand opnemen. De taak van de nemen om deze zaak van de hand te doen. De wet op de assurantiebemiddeling zou worden afgekondigd met uitzondering Van de bepalingen betreffende de gevol machtigde agenten en de provisie. Over de vestiging van kleinere bedrij ven in de Flevopolder, waarover de heer Engelbertink (K.V.P.) had gesproken, zei de minister, dat de N.O.-polder meer was geschikt voor kleinere bedrijven en dat deze dus beter daar konden worden ge vestigd. In de Braakmanpolder was slechts één bedrijf van 52 H.A. en hij zag geen reden om dat bedrijf te splitsen; er moest vari atie zijn in de bedrijven. Er zou rekening worden gehouden met de verschillende gezindten, maar de candidaten uit de herverkavelingsgebieden kon men niet langer teleurstellen. Over de R.K. Kliniek Bethlehem Den Haag zeide de minister, dat bet ziekenfonds St. Joës de Deo deze aan verschillende gegadigden had aangeboden en tenslotte aan het Rjjk. Men ging ervan uit, dat de exploitatie niet zou worden voortgezet. Overigens zou het werk In de kliniek nog minstens twee jaar kunnen worden voortgezet, omdat eerder toch niet met de bouw van een nieuw minis terie van Financiën zou worden begon nen. Welke grond en welke gebouwen verder nog bjj die nieuwbouw zouden worden betrokken kon de minister nu nog niet zeggen daar dit een zaak was van de minister van Wederopbouw. Aangaande de materiële oorlogsschade antwoordde hij aan de heer Van Koever den, dat er voor ontstemming tocji eigen lijk geen grond was. In zulk een omvang rijke zaak kon men niet iedereen tevre den stellen. De afwikkeling van 130.000 gevallen lag niet alleen aan het departe- ment, maar ook aan de gedupeerde zelf en Eind September werden bij de 37- jarige eigenares van een hotel in het centrum van Amsterdam ernstige ver- giftigingsverschynselen geconstateerd. Na een langdurig onderzoek vatte de re cherche verdenking op tegen de 29-jarige dienstbode van het hotel, die zich reeds in hechtenis bevond, daar zy baar werk geefster benadeeld had voor een bedrag van 1500. Na diverse malen verhoord te zijn heeft bet meisje gisternacht bekend haar werkgeefster een rattenbestrjjdings- middel te hebben toegediend. Op 26 September werd de hotelhoud ster onwel; de behandelende geneesheren stonden aanvankelijk voor een raadsel, totdat er zich enige dagen later verschijn selen openbaarden, die wezen op een ver giftiging. De politie werd toen onmiddel lijk in de arm genomen. De sanitaire dienst van de GGD had in het hotel rat tenvergif uitgezet, doch een onderzoek in deze richting leverde geen resultaat op. Begin October bemerkte de patiënte ech ter, dat er tijdens haar vacantie 1500 was ontvreemd. Vast kwam toen te staan, dat de dienstbode, die de zaken had waargenomen, de verduistering had ge pleegd. Het meisje werd daarop gearresteerd en meteen aan de tand gevoeld over de vergiftigingszaak. Zij ontkende echter hardnekkig hiermede ook maar iets te maken te hebben. Na moeizaam speuren ontdekte de recherche, dat er bij een dro gist in de buurt van het hotel omstreeks half September een flesje vergif was ge kocht om ratten te doden. De dievegge verklaarde ook hier niets van te weten Maar gisternacht heeft zij tenslotte toch, tijdens een langdurig verhoer, alles be kend. Zij had het plan opgevat haar patrones te vergiftigen, omdat zij wilde voorko men, dat deze de verduistering zou be merken. Op 24 September deed zij de dodelijke vloeistof in het eten van haar mevrouw. Toen deze de dosis overleefde, vergiftigde het meisje nog gedurende twee achtereenvolgende dagen de koffie De hotelhoudster werd zeer ernstig ziek, maar verkeerde niet in levensgevaar. Zij heeft haar leven te danken aan het feit, dat zij gewoon was regelmatig purgeer middelen te gebruiken. Het vergif was volkomen reuk- en smaakloos.De daderes, die reeds enige malen met de justitie in aanraking is geweest, is gisteren voor de officier van Justitie geleid. De staatssecretaris voor de belastingen, de heer Van den Berge, gaf een uitvoerige uiteenzetting omtrent de belastingherzie ning' waaraan volgens de heren Janssen en Weiter, als ware het een kapstok aller lei wensen tot St Juttemis werden opge hangen. Daarover was de staatssecretaris zeer verbaasd, omdat hij verleden week bij de algemene financiële beschouwingen juist had meegedeeld, dat de zaak nu be gint op te schieten. Juist nu het rapport gereed is en men reeds bezig is een aantal punten te verwerken, komt deze critiek De critiek van de heer Welter, die tal vao punten had genoemd, welke eerder her ziening behoefden, achtte de staatssecreta ris onjuist. Allerlei zaken op belastingge bied waren de laatste jaren reeds aange past en hij somde een hele rits ervan ach ter elkaar op. Slechts een aantal punten is verwezen naar de algehele technische her ziening, omdat zij te zwaar verweven zijn met de hele belastingstructuur. Voor een kleine commissie van professoren, welke enkele urgente onderwerpen zou moeten bezien zag hij dus geen enkele reden. Voorts was hij niet zonder hoop om nog meer aftrek voor studiekosten te kunnen bereiken. De staatssecretaris zeide. de motie, wel ke de belastinginspecteurs te Utrecht heb ben aangenomen, te zullen bespreken met de minister van Binnenlandse Zaken Hij kon zich voorstellen, dat de inspecteurs menen, dat hun salarissen scheef gegroeid zijn. Tenslotte was er nog de kwestie van het gebrek aan landmeters. Een vertraging in ae ruilverkaveling was echter niet te wij ten aan deze situatie. Maar er was wel in dit opzicht een personeelstekort, waaraan iets moest worden gedaan. Htf zag daarvoor de volgende middelen: le recrutering van hoofdambtenaren, zijn de landmeters, door een toelage aan stu denten in de Geodesie in Delft, waardoor, juist als bij de Belastingacademie het ge val is, de belangstelling voor dit vak zou kunnen worden geprikkeld; 2e een zekere verschuiving toepassen in de richting van het middelbare personeel door het aan trekken van afgestudeerde M.T.S.-ers en het bestaande personeel een bredere op leiding te geven. Een dienovereenkomsti ge rang voor het middelbaar personeel zou dan moeten worden gecreëerd. Hij pleegde dienaangaande overleg met mi nister Beel, waarbij gedacht werd aan een nieuwe rang van hoofdlandmeter A Na replieken werd de begroting z.h.st. goedgekeurd. In de nacht kwam de begroting van het Gemeentefonds nog aan de orde. Nadat minister Van de Kieft enige op merkingen van de heer Peschar had be antwoord werd zij z. h. s. aangenomen. Zonder beraadslaging en z h. s werden vervolgens nog goedgekeurd de volgende begrotingshoofdstukken: Huls der Konin gin, Nationale Schuld, Buitengewone af lossing van nationale schuld en onvoor ziene uitgaven, zomede de Wet op de Mid delen. Om kwart voor een ging de Kamer uit een tot Woensdagmiddag één uui. F. S. Dat de situatie op de geldmarkt nog altijd zeer ruim is, waardoor daggeld on veranderd op een half procent gehand haafd kon blijven, blijkt wel uit de be trekkelijk hoge stand van de post saldi van banken aan de passiefzijde van de weekstaat van de Nederlandsche Bank. Weliswaar zijn deze saldi 18 millioen lager dan een week geleden, maar de marge daarvan ligt toch nog ver boven het niveau van circa 500 millioen, dat vereist is om de banken te laten vol doen aan haar verplichtingen krachtens het gentlemen's agreement met de cen trale bank. Uit de biljettencirculatie, die weer beneden de 3400 millioen is gekomen, is voor een bedrag van circa 12 mil lioen naar de banken teruggevloeid. Blijkbaar wegens belastingbetalingen is dit gehele bedrag overgeheveld naar de Schatkist waarvan het saldo in totaal met 30 millioen is toegenomen tot 489.7 millioen. Uit de deviezensfeer zijn dit maal geen guldens door de banken ge absorbeerd. want de netto deviezenreser ve is practisch onveranderd gebleven. Overigens vertoont de actiefzijdé van de balans geen opmerkelijke posten. Er heeft voor de centrale bank geen aan leiding bestaan op öe vrije markt te opereren, zodat de post „schatkistpapier overgenomen van de staat" ongewijzigd is gebleven. In de goudvoorraad kwam geen verandering, maar het zilver is met 1 millioen gulden gestegen. Op de bij zondere rekening zijn geen boekingen verricht. Nov. 15 Nov. (in 1000) Zilv. munt en mat19.519 20.544 Vord. en papier in bui tenlands geld 1.424.710 1.406.589 Buitenl. betaalmiddelen 1.106 1.049 Vord. in guldens uit be- tal.-actfoorden 258.698 264.123 Diverse rekeningen 35.523 34.952 PASSIVA: Bankbiljetten (oude)28.429 28.381 Bankbiljetten (nieuwe) 3.408.556 3.396.100 Rek.-crt saldo Schatkist 459.247 489.660 ld. bijz. rekening 703.538 703.538 Saldi banken in Ned. 594.253 576.645 Saldi uit betal.-acc45.706 39.421 Andere saldi niet-inge- zetenen 16.866 16.825 Andere saldi 83.301 85.957 Saldi in buitenl. geld 128.617 121.789 Diverse rekeningen 49.477 47.996 Circulatie muntbiljetten 156.161 156.324 Schatk.pap., waarin gul- denssaldi uit betal.-acc. belegd 16.700 16.700 ACTIVA: Wissels enz in disconto Schatkistpapier enz. door de Bank gekocht Id. overgen. v. d. Staat Voorsch. in rek.-crt Boekvord. op de Staat Gouden munt en mat. 11 334.600 334.600 20.029 29.576 400.000 400.000 3.014.648 3.014.648 Een Zwitserse specialist, dr Paul Niehans, is volgens een bericht van Reu ter uit Rome aldaar aangekomen om de behandeling van Z.H. de Paus met injec ties met levende cellen te hervatten. De Paus, die in Februari ernstig ziek is ge weest, heeft eerder dit jaar reeds twee series van dergelijke injecties gekregen. Van officiële zijde werd vernomen, dat de gezondheidstoestand van de Paus thans tamelijk bevredigend is. Hij heeft geen last van hikaanvallen, behalve wanneer hjj vermoeid is. De aanvallen houden op, wanneer de Paus een tijd rust neemt. Zoals bekend heeft de jubilerende Amerikaanse Filmmaatschappij Metro Goldwyn Mayer naar aanleiding van de muziekfilm „Rhapsodie", welke zij als haar jubileumfilm in roulatie brengt én van wie geëist wordt, dat zij beneden de damse première gaat, een internationaal pianisten-concours uitgeschreven, dat op 9 December a.s. te Parijs gehouden wordt. Jeugdige pianisten uit diverse landen, waarvan geëist wordt, dat zij beneden de 30 jaar zijn, een conservatorium-opleiding genoten hebben en bovendien nog niet eerder in het openbaar zijn opgetreden, zullen elkaar beconcurreren om in dit concours de eerste prijs te behalen, die met 1000 dollar beloond zal worden. Ook Nederland zal vertegenwoordigd zijn. In een vóór-selectie hebben gisteren in de kleine zaal van het Concertgebouw gedurende de gehele dag een negental jonge pianisten van beiderlei kunne die zich candidaat hadden gesteld, zich ten overstaan van een jury met elkaai ge meten om de eer te verwerven voor Ne derland naar dit concours te worden af gevaardigd. De secretaris van het genootschap van het Edinburgh Festival, John Reid. heeft de berichten tegengesproken volgens wel ke de artistieke leider van het Holland Festival, de heer P. Diamand, is uitgeno digd het artistieke leiderschap van het Edinburgh Festival op zich te nemen Er was volgens hem niemand voor deze uitgenodigd. Desgevraagd verklaarde de heer Dia mand dat hij wei contact heeft gehad met Edinburgh, doch verder wenste hij geen commentaar te geven op het bericht in zake een eventuele uitnodiging. In zijn verhouding tot het Holland Festival zal in 1955. aldus verklaarde de heer Dia mand. geen wijziging komen, doch over de daarop volgende jaren wilde hij zich niet uitlaten. De heer Hunter, de artis tieke leider van het Edinburgh Festival, zal de leiding van dit festival in 1955 nog verzorgen, doch zal zich daarna terug trekken. In de eerste helft van dit jaar heeft een studiecommissie uit het verzekeringsbe drijf, zoals gemeld, aan de Kon. Ned. Mij ter bevordering der Geneeskunst een plan voorgelegd, waarin voorgesteld werd, dat, na een loonsverhoging tot f 6.000,— werknemers met een salaris tussen f 5300 en f 6,000 een verplichte verzekering te gen de zware risico's bij het verzekerings bedrijf zouden kunnen verkrijgen. Geble ken is dat dit plan in artsenkringen zeer de aandacht getrokken heeft, hoewel overleg over de verwezenlijking ervan vooralsnog onmogelijk scheen te zijn. Na publicatie van de brochure „Bereid en in staat, volksgezondheid en verzeke ringsbedrijf" is aan een technische com missie, bestaande uit ziekteverzekeraars en een medische adviseur van een ziekte verzekeringsmaatschappij verzocht, dit plan van de studiecommissie zo uit te werken c.q. om te vormen, dat een gro tere categorie verplicht-verzekerden bij het particuliere verzekeringsbedrijf een concurrerende dekking zou kunnen ver krijgen. Met de uitwerking, zo vernemen wij, is de technische commissie zeer ver gevor derd, doch nog niet kan worden gezegd dat deze uitwerking definitief is. Ge tracht zal worden voor 27 November aan de Kon. Ned. Mij ter bevordering der Ge neeskunst het definitieve plan voor te leg gen. Z.E. mgr Panico, apostolisch gedele geerde in Canada, heeft in Ottawa een katholiek immigratie-centrum ingeze gend. Het centrum, dat de naam „St Wil- librordus Huis" draagt, stelt zich ten doel de integratie van de nieuwe Ca nadese katholieken van Nederlandse oor sprong in die streek te bevorderen, vervolgens aan de „nieuwe Canadezen" op doortocht, ongeacht hun nationaliteit, in Ottawa een onderkomen te bieden en bovendien als centrum te dienen voor het katholieke immigratie-werk in het gehele land. Mgr. Panico zag in deze instelling een getuigenis van de christelijke milddadig heid in dit land. In naam van de H. Petrus wenste hij haar oprichters geluk. Vervolgens dankte hij al diegenen, die zich, zonder onderscheids des geloofs. wijden aan 't immigratiewerk, met name de ministers en andere hoge functionaris sen van de regering „voor het schitte rende werk. dat zij doen door de im migratie te begunstigen en de in het land gevestigde geëmigreerden te helpen." Het centrum staat onder leiding van Nederlandse priesters van het H. Hart. Het aartsbisdom Ottawa is van plan een sociale werker aan te stellen, die, even eens verbonden aan het centrum zich zal belasten met de zorg voor alle „nieuwe Canadezen" in het aartsbisdom en tevens het werk van de acht „nieuwe Canadese" priesters, die de daadwerke lijke zorg hebben voor de geëmigreerden uit hun eigen vaderland, zal verdelen. Een civiel gerechtshof te Parijs had ex-koning Peter van Joego-Slavië in Februari j.l. een schadeloosstelling van 500.000 frank toegekend wegens smaad schrift, begaan door het geïllustreerde Parijse weekbald „Match", dat had ge schreven dat de ex-koning een bondge nootschap was aangegaan met Pavlevitsj, dank zij de As-mogendheden „staats hoofd" van Kroatië in de afgelopen oorlog. In hoger beroep is de voormalige Zuid- slavische vorst een schadeloosstelling van een millioen frank toegekend. Het Parijse hof van beroep overwoog hier bij dat Pavlevitsj indertijd door een Frans gerechtshof bij verstek ter dood is veroordeeld wegens zijn aandeel in de moord op koning Alexander van Joe go-Slavië. de vader van de ex-koning, I die in 1934, tezamen met de toenmalige Franse premier Barthou, in Marseille werd vermoord, en dat het een grof heid was te beweren, dat de ex-ko ning een bondgenootschap zou zijn aan gegaan met een der moordenaars van zijn vader. „Wij voelen ons al volkomen thuis op Soesterberg". zo zeide lt. kol. F. M. Haynie, de 32-jarige commandant van bet Amerikaanse Sabre-squadron. dat giste ren officieel op de oudste Nederlandse vliegbasis werd ontvangen. „Feitelijk hebben we allemaal verlan gend uitgezien naar de tijd. dat we hier heen zouden worden geplaatst en aan vrijwilligers om met ons mee te gaan hadden we geen gebrek". Vrijwel alle leden van het squadron zijn n.I. vrijwillig naar Nederland geko men en het getrouwde personeel heeft zijn thans voor het grootste deel onder gebracht in hotels en pensions in de om geving doch zullen waarschijnlijk te zijner tijd een eigen huis krijgen. Het squadron bestaat uit 300 a 400 man en 25 Sabres van het type F 86-F. die niet vallen onder de vliegrestricties. welke een aantal Sabres in Ame rika zijn opgelegd wegens technische storingen. De Amerikanen zijn volkomen bereid Lt kol. Haynie, de commandant van 't Amerikaanse squadron, kan, zoals hij zelf heeft gezegd, meer dan vliegen met een straaljager Dit zal hij Maandag a.s. in Vin- keveen moeten bewijzen, als hij wordt geïntroduceerd als lid van de Club van Honderd", het uitge lezen gezelschap Nederlandse sport vissers op rovende vis De clubleden hebben besloten hem dit lidmaatschap niet cadeau te geven en hij zal ej» daadwerke lijk blijk van moeten geven, dat zijn uitspraak, dat hij behoort tot de beste Amerikaanse snoekvissers, geen visserslatijn is. V°<>' de handel N V. Levert Co, Amsterdam-C Zondag 21 November wordt in de Sint Pieter de stichter van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid, de Fransman pater John Martin Moye zalig verklaard. Uit alle delen der wereld verwacht men leden van de congregatie bij de plech tigheid Pater Moye is geboren in 1730 in Noord-Oost Frankrijk. In Metz stichtte hij zijn eerste klooster. *oen de congre- gatie voldoende opgebouwd was. vertrok Pater Moye in 1771 naar China waar hij tien jaren missiewerk vemchtteHeden telt zijn congregatie in China nog dui zenden kloosterzusters. Pater Moye legde er eveneens de basis voor de Vereniging van de Heilige Kindsheid. Bij terugkeer in zijn geboorteland moest hij vluchten voor de Franse revolutie. Hij nam de wijk naar Trier, waar hij op drie en zes tigjarige leeftijd in 1793 overleden is. een bedrag voor de aan het bedrijf toe- De rechtbank le Amsterdam heeft ccn dagblad uit de hoofdstad veroordeeld tot betaling van een bedrag van f 1000 aan de exploitanten van een rondvaartbedrijf in deze stad. Dezen, het echtpaar K., had den tegen die krant een civiele procedure aanhangig gemaakt omdat zjj èn de rederij benadeeld èn zich persoonlijk beledigd achten door een publicatie in dat blad over een zaak voor de Amsterdamse politierechter tegen mevroi|w K. Mevrouw K. was door de politierechter terzake van belediging het uitschelden van een automibilist voor: „vuile rotjood veroordeeld tot een boete van 75. van de krant werd een schadevergoeding van 25.000 geëist wegens de schade, die de rederij zou hebben geleden en 5000 om dat de eer en goede naam van mevr. K. zou zijn aangetast door de bovengenoem de publicatie. De rechtbank heeft alleen gebrachte schade toegekend en de tweede vordering afgewezen. Het vonnis werd bij voorraad uitvoerbaar verklaard. In de overwegingen wordt o.a. gezegd, dat ,de rechtbank, gezien het belang van een vrije verslaggeving van openbare terechtzittingen, mede voor de hand having der rechtsorde, daarlaat of een duidelijke en individualiserende persoon?, aanduiding van de verdachte in een straf zaak te allen tijde onoirbaar is te achten, doch in ieder geval van oordeel is, dat de krant welke zodanige aanduiding in een bepaald geval meent te moeten geven, meer r^ig dan anders heeft zorg te dragen voor een juist en collectief verslag en heeft op te komen voor de schade, welke de verdachte lijdt tengevolge van een tendentieuze, onnodig grievende of on juiste verslaggeving". WAT IS collectieve veiligheid? Het woord zelf hebben we sinds 1919, sinds de geboorte van de intussen reeds overleden Volken bond, gedurende de gehele tweede wereldoorlog en ook weer na die cata strofe in verband met de Verenigde Na ties en ook los daarvan zo vaak gelezen gehoord, dat de betekenis van dit begrip langzamerhand totaal is vervaagd Me" vraagt zich bij de lezing van diplo matieke nota's en politieke redevoeringen iro^u. Zu ,af of bet begrip niet alle bete- sehiw ve>"loren en alleen nog ge- bedriiven- ,0mPropaganda mede te uertrinlSlim woord klinkt mooi en klank Tn ,beeft J°'n vredelievende voortkomt! SChilli8 Uit welke bron het Ud de term collectieve veil'fb?}? fe strekkmg, dat tegenover een eventuele agressor een groep landen zich zodanig verenigde, dat een aanvaller "een kans maakte een overwinning in een oor log te behalen en daardoor van de uit voering van zijn boze plannen zou wor den weerhouden. Dat is eigenlijk de grond gedachte van de Volkenbond geweest al hield de grondwet van deze internationale organisatie nog de mogelijkheid open. dat een land, dat zich in zijn levensbelangen bedreigd voelde, volkomen zelfstandig en zonder raadpleging van de Volkenbond een oorlog kon verklaren. Deze mogelijkheid bestaat in het statuut van de Verenigde Naties niet meer, wat op zich een niet onbelangrijke vooruit gang is. In dit statuut ts de collectieve veiligheid inderdaad weer het gemeen schappelijk verweer de gemeenschappe lijke verdediging tegen een aanval. De strijd in Korea is daarvan een karakteris tiek voorbeeld, al hebben dan ook slechts vijftien landen van de Verenigde Naties aan de militaire tegenactie deelgenomen. Maar dit feit demonstreert toch duidelijk dat het in onze tijd mogelijk is gemeen schappelijk de veiligheid van een aan gevallen land te verdedigen. DE VERENIGDE NATIES zijn aldus een wereldomvatend collectief veilig heidsstelsel. Dat echter helaas nog niet afdoende werkt, vooral omdat in de Veiligheidsraad, welke in laatste instantie de grote beslissing over de gemeenschap pelijke verdediging van het aangevallen land moet nemen, het vetorecht voor de grote mogendheden geldt. Zo is de Uno- actie in Korea alleen mogelijk geweest omdat de Sovjet-Unie zich destijds kwaad uit de Veiligheidsraad had teruggetrok ken. zodat zij geen veto kon uitbrengen Ware zij er wel geweest, dan zou de m: litaire collectieve veiligheidsactie juri disch niet mogelijk zijn geweest. In het kader destijds van de Volken bond, thans van de Verenigde Naties, zij.' echter ook regionale veiligheidsverdrager mogelijk Vóór de oorlog had men er en kele met een typisch karakter: de kleine- entente en vooral het Locarno-verdrag Het laatste was, wat men zou kunnen noemen een onderling collectief verdrag Natuurlijk werd het gesloten met het oog op Duitsland, maar de tekst was wijselijk zó geformuleerd, dat als bijv. Frankrijk of Engeland Duitsland zou aanvallen, de andere partners Duitsland te hulp zouden moeten snellen Een dergelijke figuur was echter van de aanvang af labiel, enerzijds omdat er enkele landen (o.m. Nederland als sluitstuk) aan ontbraken, anderzijd omdat het onder „vrienden" te duidelijk was, wie als vijand werd beschouwd. Na de tweede wereldoorlog heeft men toen de Russische dreiging een hoogte- punt had bereikt, als collectief veilig heidsverdrag de Noordatlantische Ver dragsorganisatie gekregen, welke gericht was. maar dan zuiver defensief, tegen een mogelijke Russische agressie. De tevoren reeds bestaande Westerse Unie,hield meer verband met een mogelijk Duits gevaar nu ze in een Westeuropese Unie gaatwor den omgezet, past ze volkomen in de Nato; ze is er in zekere zin het kern stuk van. NU IS DE SOVJET-UNIE in het begin van dit jaar gaan schermen met een Europees veiligheidsverdrag en in de jongste angstnota heeft zij voorgeste,.c dat binnen twee weken maar liefst b:n- nen twee weken, drie en twintig Euro pese staten aan de conferentietafel zou den plaats nemen om een dergelijke over eenkomst op te stellen. De Verenigde Staten zouden volwaardig aan de confe rentie kunnen deelnemen en communis tisch China zou er als waarnemer mogen aanzitten. Wat bedoelt het Kremlin echter met col lectieve-veiligheid? Het is normaal, dat woorden en uitdrukkingen in de commu nistische spreekwijze een geheel andere vaak volkomen tegengestelde betekenis hebben dan in de vrije wereld Het valt te vrezen, dat dit ook met de term col lectieve veiligheid weer het geval ts Mos kou heeft er zich tot dusverre strikt van onthouden zijn inzichten en plannen ver der te preciseren: hef blijft maar steeds in vaagheden werken, waarbij opvalt, dat steeds weer ook tn de jongste nota. een felle tegenstelling wordt gemaakt tussen ..de vredelievende democratische staten' (waarmede de landen van het soviet-blok worden bedoeld) en de oorlogszuchtige landen, die zich onder de leiding van hel imperialistische Amerika hebben gesteld In dit alles is werkelijk weinig origi neels en het zou goed zijn als de vrijs wereld eensgezind aan het Kremlin vroeg nu eens in details aan te geven, wat het onder de voorgestelde collectieve veilig heid verstaat We vrezen dat dan dujdelijk zal blijken, wat overigens toch reeds min of meer verhuld in de Russische nota te lezen valt, dat bet hoofddoel van de com munistische machthebbers is: het Westen zwak te houden tegenover hun eigen geweldige macht. De collectieve veilig heid zou dan zijn, of liever gezegd, is: de veiligheid van de Sovjet-Unie tegenover de permanente onveiligheid van het nog vrije Europa. Te Parijs is Dinsdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jacques Path, de beroemde „modekoning", die na een langdurige ziekte in de Franse hoofdstad overleed. Een overzicht van het plein voor de kerk van St. Pierre de Chaillot te Parijs, waar zich een grote menigte had verzameld om de uitvaart dienst bij te wonen. De kist met het stof felijk overschot welke nog gedeeltelijk zichtbaar is, wordt juist de kerk binnen gedragen. (TELEFOTO ANP) alle consequenties, die hun verblijf in Nederland met zich meebrengen, op zich te nemen zo zeide lt. kol. Haynie en dat dit serieus wordt opgevat, moge blijken uit het feit, dat met ingang van 1 Decem ber voor alle leden van 't squadron het volgen van een cursus Nederlands ver plicht zal worden gesteld. De comman dant zelf is al begonnen met practische lessen en als afscheid daarvan kon hij ten afscheid in onberispelijk Nederlands „dank u wel" zeggen. Het contact met het vliegende perso neel van de basis levert overigens geen moeilijkheden op. daar in de Kon. lucht macht de taal in de lucht toch reeds Engels is en het personeel op de ver keerstorens gewoon is zijn directieven in deze taal te geven. Als extra service is thans bovendien op Soesterberg in gevoerd dat de „briefing" het bespreken van de vluchten, in het Engels zal ge schieden. Een deel van hun voedsel zullen de Amerikanen van hun eigen bevoorra- dingsdienst uit Duitsland betrekken, een ander deel, zoals b.v. groente, zal in Ne derland worden ingekocht. Een Amerikaans militair onderdeel zonder basketballteam zou niet volledig zijn en de Amerikanen hebben reeds enige partijen gespeeld tegen ploegen uit de omgeving. Zelfs zullen ze binnenkort waarschijnlijk worden opgenomen in de competitie van het district Utrecht, waarvan enkele vertegenwoordigers reeds op Soesterberg op bezoek zijn ge weest. Hoewel het 512e squadron operationeel onder Nederlands commando komt. 'al het logistiek en administratief blijven ressorteren onder de 406e „Fighter in terceptor wing", die gestationneerd is op het R.A.F.-vliegvéld in Manston (Eng.) Het heeft een prachtig record van 11000 vlieguren zonder een enkel ongeluk en men hoopt dit record in Nederland te kunnen handhaven. O bet lidmaatschap bedankt en zich verenigd m de Nederlandse Vereniging van Specia- l'slen (NWS). Vervolgens kwamen er onderhandelin gen tussen NWS en COZ. Toen deze wer den afgebroken hebben de NWS-specia- usten besloten, In afwachting van een "k™ overeen te komen tarief, het tarief 952 (het z.g. grijze boekje) ook vastgesteld m overleg tussen LSV en COZ in rekening 'e brengen, zonder kortingen en zonder 50 50 regeling. Dc procurcur-gcneraal b(j het Gerechts hof te 's Hertogenbosch heeft cassatie aan getekend tegen een arrest van genoemd hof, waarbjj de arts-speeialist dr H. K werd ontslagen van rechtsvervolging tn een proefproces. Dr K- was beschuldigd van overtreding der prjjsopdrijvings- en hamsterwet. omdat hjj een te hoog hono rarium zou hebben Iwrckend voor de kli nische behandeling van een fondspatiënt Voor de Hoge Raad heeft nu Dinsdag mi Wijokerheld Bisdom het beroep van de procureur-generaal tegengesproken. Hij noemde deze zaak de strafrechtelijke projectie van hei geruchtmakende specia l'sten conflict. In 1949 is een tarief voor de inediseh-specialistisehe verrichtingen on'- worpen in overleg tussen het Centraal Overleg Ziekenfondsen (COZ), en (een commissie uit) de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) die een afdeling vormt van de Kon. Ned Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst. Naar de mening van het COZ was dit tarief te hoog, niet omdat de beloning voor de verrichtingen op zichzelf niet re delijk zou zijn, maar omdat de fondsen hei benodigde geld niet beschikbaar konden stellen. Van mening, dat de Maatschappij de LSV niet krachtig genoeg voor de be langen van de specialisten opkwam, heb ben 2' a 300 hunner in voorjaar 1952 voor Mr Wijkerheld Bisdom voerde drie re denen aan, waarom de beschikking van da minister z.i. niet rechtsgeldig is: 1. De prijsopd rij vings- en hamsterwet s beperkt tot diensten, verleend „in het commerciële vlak". 2. De beschikking is gegeven voor een ander doel. dan waartoe de wet de be voegdheden tot uitvaardiging van zulke beschikkingen aan de minister verleent 3. De beschikking is in strijd met de wet omdat zij geen „algemene" gelding heeft en is daarom niet verbindend. Pleiter kwam tot de conclusie, dat het beroep van de procureur-generaal dien de te worden verworpen. De procureur-generaal bij de Hoge Raad zal 30 November conclusie nemen. gen nee en. co der .et- as. rer- oog tan- lan- om dit bin- van bied ge- °P be nen, den, rug- I. (vo- aats, ood, ver- itof- jder eesd 1954 n tn- n het en is geen fusie iners doch ls zij fclub nnen elke fclub n de s van name wed- a.s. tegen kan egge- tnteel sntie- etaris sprek Zon i der ril 6e at de fstan- i bltj- ge H- i voor mede- e van Zater- «U in plaats deze van m en 'au de rwerp va» h ver- nigin- liqui- duidt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3