Nieuwe nota aan Indonesische regering overhandigd NU geen gesprek met Moskou Kard. der F el tin over de eenheid katholieken Worsteling om de waarheid Dominici breekt bekentenissen stelselmatig af SOEDAN blijft aandringen op goede behandeling van Naguib Iff Volle aandacht voor Kamerrede van min. Zjïlstra Eisenhower ziet ver zwakking van Sovjet- positie Geen politieke richting onverenigbaar met 's mensen einddoel m YrijdaglO November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN mm De plaats, waar Nederlanders werden mishandeld, aangeduid „Geen invloed op het weer", zegt Churchill Snelle reactie in Bondsdag Eensgezinde coalitie tegen socialisten Paus benoemt pro prefect der Apostolische Signatuur Mendès-France confe reert met Eisenhower De sluiting van liet Maria-jaar Ook deskundigen spreken elkaar tegen Nog 464 politieke delinquenten Het collectieve paspoort „Opperste Gids" van Moh. Broederschap aelit zich niet verantwoordelijk WEERBERICHT „Gaarne tegemoet zien'' Radio-actieve deeltjes /log,,,,,,,'" "rt: MM—M8Ü V w Meer dan één dader? KONINGIN-MOEDER ELIZABETH OP WEG NAAR HUIS Grotendeels op 1 Januari a.s. afgeschaft CHARITASWERK IN BERGEN OP ZOOM Interventie-missie naar Cairo De Soedan blijft aandringen op een goede behandeling van Naguib Een delegatie van de pro-Egyptische natio nalistische eenheidspartij met als voorzitter de Soedanese minister van openbare werken kwam vandaag in Cairo voor net leven en de vrjjheid van de ex-president, die niet „vernederd" mag worden, pleiten De partij heeft de Soedanese bevolking opgeroepen eerst „kalm" de resultaten van deze missie af tc wachten. De weerverwachting van het K.N.M.Igeldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer, met in de nacht hier en daar vor ming van mist. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Vannacht plaatselijk in het binnenland lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zaterdag*) November: Zon op 8.07 u., onder 16.43 uur; Maan op 2#51 uur, onder 14.17 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IllIflÉtli Op 18 October j.l. heeft het Hoge Commissariaat der Nederlanden te Djakarta aan de Indonesische regering een nota overhandigd, waarin, zoals hekend, werd geprotesteerd tegen de mishandeling van een aantal Neder landse arrestanten in Indonesië. Deze nota werd op 21 October door de Indo nesische regering afgewezen. Woensdag j.l., zo deelt het ministerie Van Buitenlandse Zaken mede, heeft het Hoge Commissariaat te Djakarta een nieuwe nota overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de Nederlandse re gering niet kan berusten in het ver strekte antwoord op haar nota van 18 October en dat zij de juisheid van alle door haar tot dusver gesignaleerde on rechtmatige handelingen tegenover Ne derlandse arrestanten door de Indone sische politie en haar daarop bij vorige nota's gegronde verzoeken handhaaft. Ten gerieve van een nader door de In donesische regering in te stellen onder zoek naar de juistheid van de naar voren gebrachte klachten omtrent de gepleegde mishandelingen van arrestanten is nu door het Hoge Commissariaat bij de nota een situatieschets aan de Indonesische regering overhandigd, waarop de ligging is aangegeven van de zich op een aan de weg naar Lembang gelegen'perceel be vindende vijver, waarin enkele Neder landse arrestanten zijn ondergedompeld teneinde hen tot het bekennen van be paalde handelingen te bewegen. In de jongste nota wordt de Indonesi sche regering voorts nog onder de aan dacht gebracht, dat in de nota van 18 October o.m. de garantie van de Indo nesische regering werd verzocht, dat de Nederlandse arrestanten, die als getuige ter terechtzitting van 't tegen de Neder lander H. Schmidt, aanhangig gemaakte proces op hun tijdens het vooronderzoek onder dwang afgelegde verklaringen wensen terug te komen, gevrijwaard zul len blijven van represailles tegen hen en hun nog in Indonesië verblijvende gezin nen. Aangezien in het Indonesische antwoord de verzochte waarborgen niet werden aangetroffen en de betrokken Nederlan ders binnenkort als getuigen zullen wor den verhoord, zal het Hoge Commissariaat de .ontvangst van de gevraagde toezeg ging gaarne alsnog op korte termijn tege moet zien. De vroegere secretaris-geiteraal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, spreekt in de Rolzaal aan het Binnenhof te Den Haag voor de Vereniging voor Interna tionale rechtsorde en het Genootschap voor Internationale Zaken een rede uit. De Lagerhuis-leden, die gisteren hoes tend achter hun mistmaskers naar het Parlementsgebouw waren gekomen, dwars door een Londense „fog", die soms nog geen 10 m. zicht boot, werden daar door Sir Winston Churchill gerustgesteld met de mededeling, dat het Engelse kli maat niet wordt beïnvloed door atoom experimenten. Labour-Ieden hadden een voorstel inge diend, waarbij de regering werd gevraagd een onderzoek te doen instellen of en in hoeverre radio-activiteit in de lucht in vloed heeft op het weer en op de gezond heid van het Britse volk. Maar Churchill zei „de geleerden hebben mij verzekerd dat regen en mist niet worden veroor zaakt door radio-actieve deeltjes of door bepaalde gassen!" Vooraanstaande leden kaanse Congres hebben vei President Eisenhower en minis Woensdag op hun bes£f ^^geloven, gresleiders hebben verklaard te b dat de Russen moeilijkheden ondervmüen met hun communistische bondgenoten e dat als gevolg daarvan de positie v Rusland zwakker zal worden. He democratische senator George, die naar men verwacht voorzin zal worden van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, zei, dat Eisen hower en Dulles steeds meer schijnen te menen, „dat wij bezig zijn een krachtiger positie in te nemen bij de behandeling van moeilijke wereldvraagstukken". huidige republikeinse leider van de senaat, William Knowland, zou op de conferentie van Woensdag opnieuw heb ben aangedrongen op verbreking van de diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie. Een verbreking van de betrek kingen, vroeger reeds door president Eisenhower krachtig verworpen, zou vol gens de senator een „morele sanctie" teffen verdere uitbreiding van de com munistische invloed inhouden. Z.H. de Paus heeft Gaetano kardinaal Cicognani, prefect van de H. Corn, g van de Riten, benoemd tot P™~P van de Apostolische Signatuur, het opp ste gerechtshof der Kerk. „„Hnniu Kardinaal Cicognani volgt als zodanig Giuseppe kardinaal Bruno op, die den week is overleden. Pierre Mendès-France begon Donder dag zün besprekingen over de politieke wereldproblemen met president Eisen hower, minister Dulles en andere hoge Amerikaanse autoriteeiten. De Franse premier had eerst een onder houd van een uur op het Witte Huis met de Amerikaanse president, bezocht daar na het State Departement, waar hij met i Dulles en diens adviseurs verder confe reerde. Vervolgens werd hij op Capitol Hill ontvangen door leden van het Con gres. I Opnieuw hebben de Westduitse socialis ten in de Bondsdag een overigens ver geefse poging gedaan om een debat over de buitenlandse politiek uit te lokken. Zij verrasten Donderdagmiddag, na een twee daags beraad, de Bondsdag plotseling met een voorstel, waarin van het parlement werd verlangd, dat het zich voor onmid dellijke nieuwe besprekingen tussen de vier bezettende mogendheden over Duits- lands eenheid zou uitspreken. Zulke besprekingen zouden volgens de socialisten moeten voorafgaan aan de door de Sovjet-Unie voorgestelde alge mene Europese conferentie over een vei ligheidsverdrag. De socialisten namen dit initiatief, omdat volgens hen het gevaar bestaat, dat „na verwezenlijking van de besluiten der Farijse conferentie succes belovende onderhandelingen over hereni ging van Duitsland voor onafzienbare tijd onmogelijk zouden kunnen worden". Het socialistische voorstel bracht ter stond het politieke raderwerk op gang. Dr Audenauer liet nog tijdens een Bonds dag-debat over een financiële aangelegen heid zijn kabinet en de leiders der frac ties van de regeringspartijen in een kamer van het Bondsdag-gebouw bijeen komen om een eenvormig antwoord der coalitie op bet socialistische voorstel te formuleren. Het gelukte hem daarbij overeenstemming te verkrijgen over het inzicht, dat een debat op dit ogenblik niet gewenst is. Toen de socialist Wehner aan het einde van de zitting van de Bondsdag dan °ok. het verzoek om het socialis tische initiatief op de agenda te zetten, motiveerde, vond hij daarbij de rege- ringspar»Den in gesloten front tegen over zich. In een kort procedure-detat werd een bespreking van het voorstel van de hand gewezen. Tevoren had dr Von Brentano in een verklaring voor de pers reeds duidelijk gemaakt welk politiek inzicht er achter de formele bezwaren schuil ging. Ook tegenover de nieuwe socialistische actie handhaafde de christen-democratische partij namelijk haar Audenauer's standpunt, dat een conferentie met de Sovjet-Unie dan pas zin zou hebben wan neer eerst de eenheid van het Westen verzekerd is. De Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Fellin, heeft tijdens een plechtige H. Mis, die naar gewoonte bij gelegenheid van de opening van het parlementaire zittingsjaar in de Santé Chlotilde werd opgedragen, een predikatie tot de aanwezige parlementariërs gericht waarin hij het probleem behandelde van de verdeeldheid der Franse katholieken in politicis en op welke wijze zij als christenen één dienen te zijn. De kardinaal gaat uit van het feit. dat in Frankrijk katholieke parlements leden zich „verschillend oriënteren over uiteenlopende vraagstukken der binnen landse politiek, ja daarbij zelfs diep gaand van mening verschillen". En de kardinaal vervolgt dan: „Sommigen schijnt dit feit abnormaal en ontoelaat baar; anderen zien er een ernstig nadeel in. Hoevelen zijn er niet, die wensen, dat alle Katholieken zich in één partij zouden groeperen, welke partij daardoor in staat zou zijn in politiek opzicht veel doeltreffender te werken. Maar deze op vatting is onvolledig en niet in volkomen overeenstemming met een gezonde op vatting van de natuur en de rol van de Kerk". Kardinaal Feltin vervolgt dan: ,.De Kerk is immers een werkelijk menselijke gemeenschap en zij beweegt zich uit dien hoofde tegelijkertijd op het tijdelijke en het geestelijke vlak. Maar haar eigen zending bestaat in het verzekeren van de eeuwige bestemming van de mens. Haar specifieke taak is van geestelijke orde: Het ligt voor de hand, dat men de toespraak van de aartsbisschop van Parijs, Z. H. Em. kard. Feltin, in verband zal brengen met de op vattingen van het Nederlandse Episcopaat, zoals die zijn neerge legd In het iongste Mandement. Het lijkt niet overbodig erop te wijzen, dat kardinaal Feltin hier sprak voor een Frans gehoor en uitging van de Franse politieke en maat schappelijke verhoudingen, welke historisch een geheel andere ont wikkeling hebben doorgemaakt dan in Nederland het geval was en waarin de positié van de katholie ken absoluut niet te vergelijken valt met de situatie in Nederland. Bij de formulering van hun stand punt wijzen de Nedeilandse bis schoppen dan ook nadrukkelijk op de concrete Nederlandse omstan digheden. welke daarbij hun in vloed deden gekten. Bovendien stelt kardinaal Feltin aan de mate van vrijheid, welke de Franse katholiek inzake zijn poli tieke partijkeuze bezit, uiteraard de grenzen, welke de Kerk altijd en overal stellen moet. nl. dat men zich niet tot een politieke richting bekent, welke onverenigbaar is met de verwezenlijking van het bo vennatuurlijk einddoel van de mens. Het is geen geheim, dat de kardinaal hierbij niet in abstracto redeneerde, maar wel degelijk be paalde politieke partijen op het oog had. Niet alleen de communis tische. Het is evenmin een geheim het staat integendeel met zoveel woorden in het Mandement dat de Nederlandse bisschoppen hierbij oordelend over een uitsluitend ter hunner beslissing staande beleids vraag, hun tot uiting gebrachte re serve ten aanzien van zekere Ne derlandse politieke stromingen baseren op dezelfde criteria als de Franse kerkvorst door de uitstraling van Christus en Zijn werk het Rijk Gods te vestigen en het heil van alle mensen te bevorderen. De Kerk is niet belast met de tijdelijke zorg voor het aardse rijk. De leden van de Kerk echter kunnen en moeten actief aan het bestuur van de aardse aangelegenheden deelnemen. En het is in dit verband verheugend te kun nen constateren dat vele Christenen in dit opzicht hun plicht hebben begrepen. Maar de Kerk laat aan haar kinderen, die zich op dit gebied bezighouden met het tot stand brengen van tijdelijke din gen en met de oplossing van de techni sche problemen ervan, een grote ruimte en een wezenlijke vrijheid in de keuze der middelen. Zeker, dat wil geenszins zeggen, dal in de politieke orde een christen maar onverschillig welke richting kan kie zen. In feite bestaat er zelfs in de tijde lijke orde geen bezigheid, die niet een positiebepaling met zich brengt of geen beginselen veronderstelt welke tot een hogere orde behoren. Een christen kan b.v. geen politieke richting kiezen, die een opvatting van de menselijke per soonlijkheid inhoudt, welke onverenig baar is met de verwezenlijking van het einddoel van de mens, zoals God ons dat heeft leren kennen. De Kerk wel ker taak het is, juist deze bestemming tot de hare te maken, kan hem dat niet toestaan Maar ook geheel binnen de grenzen van de trouw aan de beginselen van het geloof en de christelijke moraal bljjft de ruimte nog groot. Zo zjjn ook binnen een tijdelijke organisatie van de mensheid, die de roeping van de menselijke persoon tot het eeuwige en goddelijke veilig stelt, talrijke practische en concrete richtingen mogelijk. En de christenen kunnen met het volste recht de ene of andere rich ting kiezen. Maar wanneer deze politieke verschei denheid in de normale (Franse - Red.) verhoudingen ligt. brengt dat onherroe pelijk voor U, heren parlementsleden, zware eisen met zich mede De eis van liefde in de eerste plaats. St. Paulus zei tot de Galathen: „Laten wij wel doen aan allen, maar vooral aan de huisge noten in het geloof". De verscheidenheid van uw verplichtin gen en het verschil van uw politieke op vattingen raken de eenheid van Christus niet aldus merkte de Kardinaal nog op. Zij verzekeren veeleer Zijn universaliteit over alle menselijke en geldende opvat- tingen Maar de onenigheid van uw har ten zou de eenheid van Christus stuk maken. De vrijheid van keuze is daarom niet minder gerechtvaardigd. Men heeft terdege het recht te kiezen pro of contra een methode of een program van de le gering, men heeft echter niet dezelfde vrijheid te kiezen pro of contra de liefde. Dat zou gelijk staan te kiezen voor of te gen Christus voor of tegen God Maar de tweede eis vloeit evenzeer voort uit deze plicht van liefde. Allen die als christenen deelnemen aan de politieke aangelegenheden en voor wie deze hou ding van bereidheid en begrip kan be staan - met uitsluiting van alle beden king of voorbehoud - ai diegenen mogen er van overtuigd zijn. dat al hun broe ders bezield zijn door eenzelfde geest van geloof. Zoals wij zo juist hebben opgemerkt, be staat er vrijheid van keuze, maar men moet op de christelijke richtingen en bedoetin- gen zün oog gericht houden.. Het is der halve slechts van belang, dat een levendig geloof ons geheel en al bezielt opdat Seen enkele der posities, welke gij inneemt, principieel met het christendom in stryd is. In de mate, dat een christen zich meer bezig moet houden met het tijdeltjke, in diezelfde mate moet gii gehecht zijn aan de Boodschap en de Wet van Christus. Alleen dan zullen zijn beslissingen en werken geïnspireerd worden door de chris telijke opvatting over de wereld en be zield worden door de liefde. „Moge de Christus in üwe harten wonen door het geloof; weest diep geworteld in de liefde en op haar gegrondvest", zeide St- Paulus tot de gelovigen van Ephese, die voor het merendeel slechts eenvoudige handwer kers waren. Hoeveel noodzakelijker is voor 13 dan dit program, U, wier werkzaamheden het welzijn en de toekomst van geheel de natie verzekeren moeten. Indien er tussen U, heren, een diepe liefde heerst, indien er in U een levendig geloof heerst, dat van binnen uit en in vrijheid bezielt, dan zal Uw lidmaatschap van verschillende partijen geen schade kunnen berokkenen, noch aan de natie, noch aan de Kerk. Integendeel zal het een waarde en een rijkdom zijn, waarvan gelijkelijk de beide gemeenschappen voor deel zullen hebben: de tijdelijke en de geestelijke, waarvan gjj lid zijt. Momenteel wordt te Rome hard ge werkt aan het feestprogramma der slui ting van het Maria-jaar Het hoogtepunt daarvan is het feest van Maria Onbevlek te Ontvangenis op 8 December. De plechtigheden worden op 30 Novem ber ingeluid met een novene, die op 8 December in de namiddag met het „Te Deum" besloten wordt. Naar alle waar schijnlijkheid zal Z. H. de Paus de Plech tigheden bijwonen, die in de basiliek van Maria Maggiore worden gehouden. Op de vooravond van het feest van Maria Onbevlekte Ontvangenis zal er een officiële aanvang gemaakt worden met het zaligverklaringsproces van Z. H. Paus Pius IX, die 100 jaar geleden het dogma van Maria's Onbevlekte Ontvangenis uit riep. In 1904 werd er door toedoen van Z. H. Paus Pius X een begin gemaakt met 't voor-onderzoek dat dit jaar beëindigd is De Heilige Vader zal het document, dat toestemming inhoudt een aanvang te ma ken met 't eigenlijke proces, en dat Hem door de kardinalen en leden van de Riten- congregatie wordt voorgelegd, op deze avond van het „Placet Eugenio" voorzien. Gaston Dominici, de 77-jarige Franse 7 die ervan beschuldigd wordt de Britse voedingsexpert Sir Jack Drum. diens vrouw en dochtertje te mond. en dien rije te beroep terecht voor 1*25? n.Zón Dominici roept de bijstand Digne. baston d<j' Emüe PoUax d- in van verdeler met de verdedig^. (}e schoudcrs geen gering karwei nam (Telefonisch van onze speciale verslaggever). Het proces voor het gezworenenhof van Digne is een groot proces en niet alleen om de afschuwelijke misdaad die berecht moet worden, maar vooral wegens de worsteling om de waarheid tussen presi dent en beschuldigde. De beschuldigde is ongelooflijk geest krachtig. Ondanks zijn 77 jaren toont hij de energie om de debatten te willen be heersen; de magistraat in rode toga, is een schijnbaar Provencaals gemoedelijk man, die met zijn volmaakte kennis van het on derzoek bij alle ontkenningen en ontwij kingen van de beschuldigde recht springt met onmiddellijke feitelijke weerleggingen on nieuwe strikvragen. Rij het verhoor van Gaston Dominici heeft president Bousquet elk ingrijpen van de verdedigers weten te benutten om jjjSM&Sasasa msmmtmmmmmmmm» slechts Dominici zelf aan het woord te laten voor een confrontatie van de be schuldigde met het dossier van het voor onderzoek. Op die wijze konden de gezwo renen het oordeel van Dominici zelf leren kennen. De eerste dag had Gaston Dominici aan vankelijk met rustige zekerheid als het ware de eerste rol in een treurspel willen spelen, die hij dan triomfantelijk zou kun nen ruilen voor die van de man die men moest huldigen om zijn kloeke geestkracht en uiteindelijk ge lijk zou moeten geven. Maar toen hij aan het drama herinnerd werd, voelde hij zijn zekerheid wijken en ondanks zijn snelheid en de vlotheid van zijn antwoor den moest hij de litanie van vragen lang zamerhand gaan beantwoorden met: „Ik ontken, ik weet niet, ik herinner mij niet, ik was er niet bij, ik heb niets gezien kortom met een stelselmatige afbraak van zijn eigen bekentenissen. Zijn verdedigers hebben niet meer van hem nodig. De tweede procesdag toonde aan dat zij voldoende argumenten hebben om de acte van beschuldiging aan te tas ten. Het gezworenenhof heeft de tweede dag nagenoeg geheel gebruikt om geneesheren te horen en na hun langdurige verklarin gen krijgt men de indruk dat Gaston Do minici op tal van punten niet de waar heid heeft gezegd. Meer en meer betwij felt men of de misdaad slechts een enkele dader heeft gehad. De verdediger, mr Pol lack, was op de tweede zittingsdag de aanvallende partij. Hij beweerde niet. dat Dominici door de politie met dwangmid delen tot bekentenissen zou zijn gebracht, maar beriep zich op de langdurigheid der verhoren. Doch bij verklaringen van de psychiaters die Dominici voor volslagen verantwoordelijk houden en ongelooflijk helder van geest, kon de verdediger niet |_meer verkrijgen, dan dat moest worden toegegeven dat iemand van 77 jaren het recht heeft vermoeid te zijn. Wat echter de kern van de lezing van Dominici omtrent het vinden der lijken betreft, hiervoor was de uitvoerige ver klaring van dr Dragon, die om negen uur in de ochtend van de misdaad ter plaatse was. van enorm belang. Zijn diens be vindingen juist, dan zijn omstreeks half twee de ouders vermoord en eerst enkele pren later de kleine Elisabeth. Hij vond de lijken van de ouders volkomen ver stijfd. Dit was niet het geval met dat van Elisabeth. Dr Nalin, die de rechterlijke schouwin gen heeft verricht, deelt echter dr Dragons conclusies uit het al of niet verstijfd zijn der lijken niet. Ook dr Jouve acht het heel goed mogelijk, dat de drie slachtof fers tegelijkertijd zijn vermoord omdat de verstijving bij een kind dikwijls veel minder snel optreedt dan bij ouderen. Prof. Olivir, een andere deskundige, heeft aangetoond, dat de 'gevonden kogels uit het op de plaats van het misdrijf ge vonden geweer zijn afgeschoten. Hij deed ook een onderzoek naar het vet voor dit geweer gebruikt, een soort olijfolie. En hij heeft ontdekt, dat dit vet niet van de zelfde soort is, als dat wat men op de boerderij van Gaston Dominici heeft ge vonden, maar overeenkomt met het vet, dat men heeft gevonden in het huis van de oudste zoon, Clovis. Het verdient in herinnering te worden gebracht, dat Clo vis toen de politie hem destijds het ge weer toonde ontsteld op de knieën was gevallen en dat de oude Dominici bij hel intrekken van zijn bekentenissen het had doen voorkomen, alsof Gustaaf of Clovis of zijn kleinzoon Perrin evengoed als hij voor de dader kon woiden gehouden. Reeds vroeg in de dag had de president aan Gaston Dcminici de vraag gesteld hoe hij er toe was gekomen een van zijn zoons of kleinzoon te verdenken. De oude ont kende nu pertinent ze ooit verdacht te hebben. En toen de president aandrong kreeg hij weer de reeks van „Ik heb het niet gedaan...." etc. tot afwijzend ant woord. De als getuige gedagvaarde familieleden sturen inmiddels nog regelmatig bedrei gingen naar Clovis Dominici die wil spre ken en die zich te Digne dan ook van hen gescheiden houdt. Volgens verklarin gen van mede-gevangenen heeft Gaston Dominici rusteloze nachten en spreekt hij voortdurend over Sir Jacq en Lady Ann waaraan hij dan steeds zou toevoegen, dat hij geen aandeel heeft in het drama van het dochtertje. Het proces is nu genaderd tot de getui genverhoren en men verwacht, dat heden de commissaris Sebeille het eersi aan het woord zal komen De algemene overtui- Een dezer dagen werd deze officiële foto van het Koninklijk paar gemaakt. („Foto Meyboom" Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van vele leden der Twee de Kamer, deelt de minister van Justitie mede, dat thans nog gedetineerd zijn 4(54 politieke delinquenten. Koningin-moeder Elizabeth van Enge land is Donderdag aan boord van de „Queen Mary" uit New York naar Enge land vertrokken, na een bezoek van drie weken aan de V.S. en Canada. Zoals bekend werd in het begin van dit jaar besloten tot verlaging van de prijs der paspoorten voor wat het rijk betreft en werd de geldigheidsduur verlengd van twee tot vijf jaar. In verband met deze wijziging werd tevens besloter de collec tieve paspoorten voor het merendeel af te schaffen. Thans is besloten, dat dit op de datum van 1 Januari 1955 zal geschieden. Voor lopig zullen nog collectieve paspoorten geldig blijven voor reizen met een welen- schappelijk. een cultureel of een gods dienstig doel, benevens voor dagtochten. Van bevoegde zijde wijst men erop. dat reizigers, die in vijf jaren meer dan een maal de grens zullen passeren, over het algemeen goedkoper uit zijn, wanneer zij zich een gewoon paspoort aanschaffen- In Bergen op Zoom wordt van 21 tot 28 November een Charitasweek gehouden. Het is de eerste maal dat een dergelijke week van naastenliefde in het bisdom Breda wordt gehouden. Zondag 28 Novem ber zal de bisschop van Breda, mgr Jos. Baeten, er het woord voeren. Het Interparochieel Charitatief Cen trum heeft voor verschillende avonden spreekbeurten ingelast. Heel de week zal in het teken staan van de charitas, waar aan het publiek o.a. herinnerd wordt door diverse acties. Hassan el Hodeiby, de „opperste gids" van de Mohammedaanse Broederschap, heeft gisteren voor de speciale rechtbank te Cairo ontkend, iets te maken te hebben met de aanslag, die de vorige maand ge pleegd is op het leven van de Egyptische premier, kolonel Nasser Hij zeide verder Latif, de man die de schoten op Nasser heeft gelost, niet eens te kennen. Toen deze op zijn beurt gevraagd werd of hij de „opperste gids" kende, barstte hij in tranen uit, stamelde iets onsamenhan gends over de Islam, maar antwoordde niet op de vraag. Hodeiby verklaarde altijd tegen misda den van de geheime cellen" van de Broederschap geweest te zijn. Men kon hem niet verantwoordelijk stellen voor iets dat deze cellen deden. „Ik wilde de geheime organisaties alle ontbinden", aldus Hodeiby Wel had de Broederschap een speciale „geen ge heime" orde. die mannen paraat maak te voor strijd voor de zaak van de Islam Dit echter was in beginsel juist, aldus Hodeiby. Hodeiby ontkende ook de graankoop man Yoessef Talaat. die er van beschul digd wordt het hoofd van de geheime cellen van de broederschap te zijn en die ging is dan ook dat het proces nu eerst voor de „opnerste gids" zeer bezwarende goed gaat beginnen. 'verklaringen met betrekking tot de aan slag had afgelegd, te kennen. Aan het einde van zjjn verklaring zei Hodeiby, een zeer-welverzorgd man met een zware brii: „Ik beken bjj deze. dat ik thans niet de goede man ben om het voor zitterschap van de Mohammedaanse Broe derschap te bekleden en dat ik dat ook nooit zal zijn Meer dan eens heb ik ge tracht af te treden, doch men tiet dit niet toe. Ik veronderstel, dat ik volgens de reglementen van de Broederschap verant- woordeliik ben voor al haar daden. In de practijk ben ik dat echter niet." Volgens de oolitie bevinden zich thans 1.112 broeders onder arrest Dezer dagen is ook de zoon van de „Opperste Gids" gearresteerd, toen hij met enige anderen naar de Soedan trachtte te ontsnappen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1