Vluchtelingenactie bereikte eerste mijlpaal Surprises bij Residentie Orkest R.K. Middenstand in Limburg Laatste Berichten Reclame steeds belangrijker factor in liet bedrijfsleven HET El EN WIJ Slotdividend Hooimeijer 4 pet Twaalf lustra-arbeid voor alle doodgewone voetbaljongens Rotterdam krijgt nieuwe werf 17de Nederlandse Reclamecongres in Rotterdam Deskundigheid speelt grote rol Nederland nam initiatief Hoge Commissaris droomt van 12 millioen Dame Myra Hess als soliste Burgerdienstpliclit voor luchtwacht Financiering Surinaams tienjarenplan Centrale Raad in Kerkrade rupiah-lening Huishoud-praat Geschiedenis van een campagne KNI B afdRotterdam 60 jaar VRIJDAG 19 NOVEMBER 19M NSC PAGINA 4 Opbouw Nato-luchtmacht vertraagd Autoriteiten naar Nederland Voor reparatie van grote tankers KUNST-KLOTTERMARKT IN TILBURG ONREGELMATIGE PRIJS ONTWIKKELING OP WOLVEILINGEN Grilligheid KOSTWINNERSVERGOEDING BIJ KRIJGSDIENST TWEEDE TRANCHE 3 PCT door BETTY KORTEKAAS— DEN HAAN Merkivaardige argumenten Kwaliteit Naar groter verbruik Prins telegrafeerde Reclame voor export begint in eigen land De krant preferent In de weegschaal AMERIKAANSE BUITEN- LANDSE ECONOMISCHE POLITIEK VERHOGING JAARWEDDE UTRECHTSE WETHOUDERS REEDS UITGEKEERD INTERIMDIVIDEND VAN 4 pCt (OVER 1952 NIHIL) Prachtig werk Hoogtepunten (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, Vrijdag. De groots opgezette actie van het „Comité Vluchtelingenhulp 195a" heeft haar eerste mjjlpaal bereikt. Onder het motto „Een uur (loon) voor een toekomst" schonk het Nederlandse volk reeds bijna 1.400.000 ten bate van de, in Oostenrijk en Griekenland verblijvende vluchtelingen Het betreft hier in feite nog slechts du eerste aanloop Naar mr Reinalda, de voor zitter van het Vluchtelingencomité, op een te Amsterdam gehouden persconferentie meldde, verwacht het comité, dat vooral tegen eind November en begin December, als de actie op volle toeren gekomen zal zijn, het totaalbedrag in zeer beduidende mate zal oplopen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het te verzamelen bedrag geheel ter beschikking worden gesteld van het bureau van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, onze landgenoot mr Van Heuven Goedhart die, pas teruggekeerd uit New York, waar hij de zaak der onder zijn mandaat ge stelde vluchtelingen (twee millioen in totaal) in de Assemblee der Verenigde Naties bepleitte, ter persconferentie zijn waardering uitsprak voor het in Neder land genomen initiatief en voor de gul heid waarmede het Nederlandse volk aan de oproep van het .Comité Vluchtelingen hulp" gehoor heeft gegeven. De hoge commissaris herinnerde er aan, dat de Assemblée een resolutie heeft goedgekeurd, dat de H. C. het recht geeft een poging te ondernemen om bij de in de Assembleée vertegenwoordigde rege ringen ten bate van de vluchtelingen een bedrag van 12 millioen dollar te verzame len. Het succes van deze actie is voor lopig echter nog twijfelachtig en zelfs al zou het hoge commissariaat inderdaad de beschikking krijgen over het hier- bovengenoemde bedrag, dan zal dit nog altijd geenszins voldoende zijn om de bit tere nood in de Oostenrijkse en Griekse vluchtelingenkampen te lenigen. Daarom juicht het H. C. het particulier initiatief, waaruit de Nederlandse hulpactie is ont staan, bijzonder toe. „Deze Nederlandse actie is voor de rest van de vrije wereld een signaal", aldus de heer Van Heuven Goedhart en hij verwacht dat dit signaal ook in andere landen, die in staat zijn hulp te bieden aan de vluchtelingen, een appèl zal betekenen aan het geweten. Het bureau van de H. C. zal voor een billijke en effectieve verdeling der in Ne derland verzamelde en nog te verzamelen gelden onder de vluchtelingen in Grie kenland en Oostenrijk zorg dragen. Men streeft daarbij naar het creëren van een permanente oplossing van het probleem. De eerste stap in de richting is een door de H. C. ontworpen „Vijfjarenplan". Mr Van Heuven Goedhart zal binnenkort een reis rond de wereld maken, ten einde de regeringen der vrije wereld voor dit vijfjarenplan te interesseren. De totale opbouw van de Nato-lucht- macht zal, in tegenstelling tot de plannen, die 1954 tot doel hadden, eerst over twee i drie jaar voltooid zijn, aldus luidt het In de M.v.A. van het departement van Oorlog. Voor Nederland zullen 56 Amerikaanse „All Weather"-jagers met de nodige re serve-onderdelen en de bijbehorende gronduitrusting worden aangeschaft. De vliegtuigen zullen op korte termijn kun nen worden geleverd. De helft van de totale aanschaffings kosten zal voor Nederlandse rekening ko men, terwijl de Amerikaanse regering voor de andere helft in het aanschaffings programma zal deelnemen. In totaal zijn door Nederland 156 Hun- ter-vliegtuigen besteld, die door Fokker in licentie zullen worden gebouwd. Bo vendien werd met deze vliegtuigenfabriek een contract gesloten voor de bouw van 48 toestellen voor Amerikaanse rekening. In verband met de snelle veroudering van de moderne luchtverdedigingsjager wordt de aanschaffing van 156 Hunters voorshands voldoend geacht. Met betrekking tot de luchtwachtdienst kan worden medegedeeld, dat de aanmel ding van gegadigden nog onvolaende is. Maatregelen zijn in voorbereiding om hierin verbetering te brengen of wel op andere wijze in de tekorten te voorzien. In verband hiermede vernemen wij dat men in regeringskringen het invoeren van een burgerdienstplicht overweegt, een overweging die, zoals bekend, even eens geldt ten aanzien van de bezetting van de mobiele colonnes van de B.B. Vernomen wordt, dat de contactcom missie van het tien-jarenplan voor Su riname op 5 December naar Nederland reist voor overleg inzake de financiering van het plan. Aan de besprekingen zal worden deel- ienomen door de voorzitter van de Su rinaamse. regeringsraad, Currie, de mi nister van Financiën van Suriname mr Emanuels, de vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, dr Pos. de ge committeerde voor Surinaamse zaken, mr De Vries en prof. Van Lier van de directie van de stichting Planbureau Suriname. Het tienjarenplan beoogt het bereiken van economische zelfstandigheid voor Suriname en voorziet daartoe in een aan tal projedten op het gebied van bouw, veeteelt visserij, bosbouw, mdu strie. mijnbouw waterkracht maat schappelijk welzijn enz. Het herziene plan vergt een investering van S ii< millioen - 234 millioen Ned. ert Dit bedrag zal mogelijk stijgen, als voldaan zal worden aan de wens van de Suri naamse Staten inzake de aanleg van een weg naar Moengo. De delegatie van Suriname ter bijwo ning van de afkondiging van het Statuut op 15 December zal ook op 5 December naar Nederland vertrekken. Alleen pre mier Currie vertrekt reeds 21 November. Het was te verwachten dat de zeer kundige zeer gedegen en zeer nadrukke lijke Introductio en Allegro die sir Ed ward Elgar in 1905 heeft geschreven en nu hier tot klinken kwam. weinig nieuws zou doen horen. Toch is het stuk leven diger en bewogener van structuur dan vele andere werken die men doorgaans van deze steile Engelse componist ten ge hore krijgt en nam men orkestrale effec ten waar die anno 1905 bepaald van nieuwheid moeten hebben gefonkeld. De grote Engelse pianiste Dame (adel lijke Engelse titel) Myra Hess volgde hier haar landgenoot in hetzelfde spoor van voorname, gedegen en romantische muzikaliteit, die zij met grote allure deed uitleven in Beethoven's II Piano concert. Maar een klein incident het breken van de achterpoot van de vleu gelpiano toen deze werd verplaatst was oorzaak dat de stemming tussen het solo-instrument en het orkest er door werd geschaad, zodat dit ongeluk wèl het lijfsbehoud van de nauwelijks ontsnap pende suppoost betekende, doch Beet hoven's muziek wat van de wijs bracht. Dit incident was overigens niet de enige surprise in het (tot de nok toe ge vulde) Gebouw v. K. en W. Het viel op tijdens Myra Hess' spel. dat het klavier méér relief had dan men gewoonlijk hoort. Aanvankelijk meenden we dat dit op het credit van de soliste geschreven moest worden. Zij speelde trouwens heel dit werk in een grote stijlbreed van allure; met grote precisie; in klank- evenwicht met het orkest en veel poëti sche bezieling. Maar toen na de pauze de Electra- muziek van Diepenbrock met een doffe dreun van de grote trom inzette en de violen plotseling een weidse klank ver spreidden; de bekkens en koperblazers een veel ruimtelijker klank dan gewoon lijk verspreidden, stond het voor ons vast dat hier onder, of bovengrondse krach ten aan 't werk waren, 't Is n.l. een pu- Er bestaan thans definitieve plannen om, speciaal voor de reparatie van grote tankers aan de mond van de Botlek een nieuwe scheepswerf te bouwen. De lang durige besprekingen, welke tussen de toekomstige directie en het gemeentebe stuur zijn gevoerd, hebben succes gehad en reeds is een terrein gereserveerd waarop de werf zal worden gevestigd. In verband met deze vestiging waartoe het initiatief werd genomen door een groep industriëlen heeft het Botlek plan een kleine wijziging moeten onder gaan. De klottermarkt (Sint Nicolaasmarkt), welke door de kunstenaars uit Tilburg en omgeving wordt gehouden op a.s. Za terdag en Zondagavond, belooft een groot succes te worden. Niet minder dan acht en twintig kunstenaars hebben zich opgege ven voor een kraam. Het zijn allen ar- tisten uit Tilburg en omgeving. Een bijzondere attractie zal het bezoek van Sint Nicolaas op Zaterdagavond wor den, de Heilige Man zal namelijk enkele inkopen doen in verband met de gun sten, welke hij aan enkele goede men sen wil schenken, die de organisatoren van de markt op bijzondere wijze heb ben geholpen. Ook het litteraire element zal op de kunstmarkt vertegenwoordigd zijn. Wal ter Breedveld zal er zijn laatste ro mans verkopen. Voorts zullen verschil lende kunstenaars op gezette tijden het kleine podium beklimmen om er e«n voordracht te houden. Zoals reeds eerder gemeld wordt de markt om half acht door de burgemeester van Tilburg geopend, Sint Nicolaas zal te ca. negen uur arriveren. Beide avon den is de markt geopend tot half twaalf. bliek geheim dat sinds enkele dagen het Philips' geluidslaboratorium hier enkele resultaten van zijn proefnemingen in het gebouw tracht te realiseren, en hoewel eerst tegen het einde van deze maand officiële mededelingen zullen gedaan worden, stond het voor ons vast. dat deze nu reeds in werking zijn getreden. Zoals gezegd was het effect dusdanig dat de ruimtelijke werking van de orkest klank als 't ware door een nieuwe dimen sionale kracht werd aangeblazen Zonder in détails te treden over deze geluidsproe- ven ziet 't er dus naar uit dat onze wensen b.g.v. het 50-jarig bestaan van het R.O. spoediger in vervulling zullen gaan dan we bij het schrijven van het herdenkings artikel van de vorige week hadden kun nen bevroeden. Op het officiële tijdstip komen we op deze surprise in de week vóór Sint Nicolaas terug! M. M. De markt voor woltops te Bradford is sinds de heropening van de Australische wolveilingen zwak gestemd geweest, maar sindsdien heeft zich een behoorlij ke hoeveelheid dekkingsvraag voorge daan welke aan de markt een meer prijshoudend karakter heeft gegeven. Niettegenstaande dit zijn de noteringen sinds Maandag gemiddeld met 2 d. per pound gedaald. Als gevolg van de gaping die in de reeks Australische veilingen is ontstaan stellen de meeste topmakers de levering op nieuwe orders op Februari en Maart. Medium en grove crosbreds zijn gemak kelijker en enkele topmakers zouden aanmerkelijk lagere prijzen voor leve ring Maart en latere termijnen wel aan vaarden. maar er komen niet veel orders binnen. De markt te Geelong toonde gisteren neiging tot herstel, met comebacks en crossbreds op het hoogste niveau van de week. Ook voor superfijne merino was de vraag beter. Medium en fijne merino iets gemakkelijker. New Castle was prijshoudend op het niveau van de vorige dag. Er bestond speciaal vraag naar betere soorten vlies wol en skirtings, welke met ca 5 pet aantrokken. De aangeboden 9.510 balen gingen vrijwel alle van de hand. Merino-prijzen waren Donderdag te Goulburn hoger dan de voorafgaande dag en crossbreds iets gemakkelijker vergeleken met de noteringen te Sydney op 28 October. Vanuit Kaapstad wordt gemeld, dat de prijzen gemiddeld 2% pet lager waren dan die van de veiling op 15 November j.l. en te Durban waren zij 2Va tot 5 pet lager dan op genoemde datum. Ook East Londen gaf een daling van ca 2% pet te zien. (Van onze correspondent). Donderdag hield in het Volkshuis te Kerkrade de Kath. Limb, Middenstands bond zijn Najaars Centrale Raad. Het be langwekkendste punt, dat op het pro gramma stond, was wel een inleiding over het Bisschoppelijk Mandement, wel ke prof. dr A. A. Ariëns, geestelijk advi seur van de Ned. Kath. Middenstands bond. voor de Limburgse afdelingsafge vaardigden hield. In zeer heldere bewoor dingen zette hij uiteen wat de Bisschop pen met het Mandement hebben bedoeld en hoe het door de katholieke leken dient te worden opgevolgd. Wij moeten ervoor waken, zo zeide hij in het begin van zijn inleiding, dat de publieke discussie, die zich rond het Mandement heeft ontwik keld, ons niet afleidt van de werkelijke inhoud. Wij moeten ons lor maken van de beroering en de critiek om ons te bezin nen op de kern van de inhoud. Op die kern ging spr. daarna zeer uitvoerig in en wel zó. dat bondsvoorzitter J. A. Koops naderhand alle reden had om van een magistrale rede te gewagen. De bondsvoorzitter blikte 's morgens zelf in zijn openingstoespraak met voldoe ning terug op de grote vlucht, welke de katholieke middenvstandsbeweging heeft genomen. Wij mogen ons wel eens reali seren. zo zeide hij, wat er allemaal ten goede veranderd Is m onze rijen en hoe groot de emancipatie is, waarop de katho lieke middenstanders kunnen bogen. Maar dat alles wil niet zeggen, dat de kath. middenstanders nu op hun lauweren mogen gaan rusten. Nu hun organisatie volwaardig is, dienen zij ervoor te zor gen, dat zij ook volwaardig blijft en dat niet alleen de sociaal-economische belan gen van de leden, maar evenzeer de gods- dienstig-zedelijke, de sociaal-charitatieve en de culturele behartigd worden. Ook moet de organisatie ervoor zorgen, dat zij op peil kan blijven wat haar apparaat be treft. dat nu zo voortreffelijk werkt. Met het oog daarop acht het hoofdbestuur een verhoging van de contributie, welke nu 16 per jaar bedraagt, tot 20 dringend gewenst. De vergadering verklaarde zich met deze verhoging, waarvan ook de diocesane bond en de plaatselijke afdelin gen zullen profiteren, accoord. Sprekende over de dit jaar gevoerde z.g. „Actie U' voor het aanwerven van nieuwe leden, zeide de heer Koops, dat 1954 voor de NRKM een goed jaar is ge weest. De actie bracht ongeveer 10.000 nieuwe leden op. Intussen zijn in Limburg echter toch nog vele kath. middenstan ders niet georganiseerd. Spr. hoopte daar om, dat men hier de werfactie nog voort zal zetten. Met betrekking tot ontwikke lingscursussen deelde hij mede, dat de NRKM op 1 Januari a.s. zal starten met een eigen filmcentrale ten behoeve van het middenstandsonderwijs; ook de af delingen zullen daarvan kunnen profite ren. De noodzaak van vorming werd later eveneens belicht door deken A. Loonen van Venray, geest, adviseur van de Lim burgse bond. Over de kernvorming en de jongerenvorming sprak pater Leopold Moonen O.F.M., die nadien van de heer Koops een pluimpje kreeg voor de vele niéuwe afdelingen van de KJMV, welke de laatste tijd door zijn toedoen zijn op gericht. Als gasten waren op de Najaars Centrale Raad o.m. hoofdaalmoezenier K. Roncken uit Heerlen en locoburge meester W. E. A. Scheelen van Kerkrade aanwezig. Eerstgenoemde hield een korte toespraak, waarin hij wees op het belang van een hechte en doorleefde samenwer king tussen de standen in al hun gele dingen. In het hoofdbestuur van de Kath. Limb. Middenstandsbond werden herkozen de heren J. Winckers uit Maastricht en L. Laeven uit Weert: als nieuw lid zal de heer M. J. Pluym uit Meijel toetreden. gesteld tot na de lunch, die door de Rot terdamse dagbladpers was aangeboden. Na deze discussies was het woord aan Al zou het Reclame-congres dat thans in de Maasstad wordt gehouden I de laatste inleider van het Congres, slechts één dag hebben geduurd, dan zou het ongetwijfeld een succes zijn geweest zowel in de behandelde stof als in de organisatie. Nog vervuld van de Donderdag verwerkte ideeën kwamen de 540 deelnemers van het Congres vandaag weer bijeen in het Groothandelsgebouw om er drie experts te aanhoren, een hoogleraar, een Londense en een Nederlandse directeur van een advertentiebureau; de theorie naast de practijk. Het verzoek van Nationaal Katholiek Thuisfront om de grote gezinnen tege moet te komen in verband met de zware lasten, die op deze gezinnen drukken, bij het vervullen van de krijgsdienst, is voor de minister van Oorlog aanleiding geworden om gunstiger voorwaarden te scheppen voor het grote gezin. Ofschoon de belangen van de krijgsmacht niet toe laten. dat algehele vrijstelling aan de oudste zoon van het grote gezin wordt gegeven, heeft de minister een gunsti ger regeling getroffen van de kostwin nersvergoeding. met terugwerkende kracht van 3 October 1954. De Bank Industri Negara stelt op De cember een inschrijving in tweede tranche open op de 3 pet. obligatielening per 1 Maart 1969 van nom. rp. 100 millioen, waarvan rp. 50 millioen als eerste tranche werd geplaatst per 1 Mei J.l. Deze lening is gegarandeerd door de regeringsdienst voor woningbouw voor rijksambtenaren. De looptijd is 15 jaar en zij is uitgegeven ft pari- Misschien had ik dit praatje ook een Ode aan de Kip kunnen noemen, al horen wij in Nederland wel tot de slechtste eierengebruikers in de beschaafde lan den. De Duitser eet weliswaar nog iets minder dan onze gemiddeld 136 eitjes per jaar, maar de Canadezen gebrui ken precies tweemaal zoveel. Een Belg eet gemiddeld 210 eieren en de Ame rikaanse zin voor superlatieven mani- feesteert zich ook in de eieren. Tegen over elk ei dat wij consumeren plaatst de Amerikaan er drie, bij een jaarlijks gemiddelde van 406 stuks. De Ode aan de Kip zou dus een andere achtergrond moeten hebben dan ons eigen eierenver- bruik: onze kip als exporteur in 't groot. Niet minder dan 1.647 van de 2.784 millioen eieren die er in het jaar 1953 door Nederlandse kippen werden gelegd verhuisden volgens de cijfers van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren naar het buitenland. Voldoende voor het beladen van 11.450 10-tons spoorwagons, wat dan weer gelijk staat met 229 grote goederentreinen. Tegenover zulke milliardencijfers steekt het eierenverbruik in onze gezinnen maar povertjes af. Niet minder dan 70 procent van de Nederlanders verwerkt per week nog geen 4 eieren, en maar 20 procent van de eieren wordt eens anders gegeten dan op de traditionele manier gekookt of gebakken. Het spreeK- woordelijke verse eitje bij het ontbijt is voor de meerderheid van onze nm=" vrouwen ook de hoogste uiting van naar fantasie en de uitgever die de eieren- etende gemeente met een (aan de reali teit beantwoordend, rret goede ge gevens over de vrerlingswaarde, en deskundig samengeste' i') receptenboek voor eieren zou verrijken bewijst daar- mee de vrouw een dienst. Vooral in die gezinnen, de gezinnen met grote en middelgrote inkomens, waar het verbruik van eieren het grootst is. Toch zijn er huisvrouwen die het uitkomen van zo n receptenboek vrezen. De verleiding tot het kopen van meer eieren wordt daar door te groot. In zulke gevallen speelt natuurlijk de prijs een rol, maar daarnaast zijn het soms merkwaardige andere argu menten die het verbruik van eieren ongunstig beïnvloeden. Toen onlangs drie Informatiegroepen (elk van 400 huisvrouwen) van de Huishoudraad op verzoek van de Propagandacommissie voor Eieren hun vragenlijsten hadden ingezonden kwamen er enkele van die argumenten uit de bus. Er blijken nog altijd mensen te bestaan die het eten van eieren ongezond vinden, vooral voor kinderen en personen van gevor derde leeftijd. Er zijn mensen die eieren eten overbodig vinden omdat zij elke dag vlees eten. Er zijn er zelfs die 's winters geen eieren eten omdat het dan te koud is om voor de fiets tocht naar de boer van wie zij de eieren betrekken. Daar tegenover staat natuur lijk een meerderheid die eieren wel gezond en smakelijk vindt, makkelijk te bewaren en gezellig als garnering. En Het andere punt is dat van dg vers heid en de kwaliteit. Vooral in Gel derland (57 procent), maar ook in Drente, Brabant en Utrecht kopen zeer veel vrouwen de eieren rechtstreeks bij de boer, vooral wanneer dat er een is wiens kippen een bijzondere reputatie hebben voor het leveren van een smakelijk pro duct. Aan de andere kant echter zijn er ook heel wat vrouwen (50 procent) die een uitgesproken voorkeur hebben voor de garantie in prijs en kwaliteit welke een gestempeld ei geeft. Platte voor" kinderen" nog veel "gezonder dan landsvrouwendaarentegenlatendevers- 6 6 heid van de bij de boer gehaalde eieren weer het zwaarst wegen, maar dat hier ook niet alle eieren onder één formule vlees. In hoeverre dat laatste waar is moet de dokter maar bepalen, maar wel lijkt het mij van het standpunt van de kinderen gezien min of meer triest dat terwijl is uitgemaakt dat kinderen wel van eieren houden, in ruim een kwart van de gezinnen de kinderen minder eieren krijgen dan de ouderen. In som mige gezinnen krijgen de kinderen tel kens maar een half ei wat, alweer volgens de wijsheid die er in onze spreekwoorden verborgen ligt, in elk geval beter is dan een lege dop maai juist omdat dit bij voorkeur gebeurt in gezinnen die tot de goede eierenver- bruikers behoren geloof ik niet dat het economisch argument daarbij een rol speelt. Eerder de gedachte dat kinde ren zeker van luxe dingen (en men beschouwt een ei helaas nog teveel als luxe) minder hoeven te krijgen dan de ouderen. Toch geloof ik dat er mogelijkheden zijn om het verbruik van eierer in onze Nederlandse gezinnen op te voeren. Wan neer prjjs, kwaliteit en versheid van de eieren in overeenstemming zijn met onze verlangens zullen wjj er onge twijfeld makkelijker toe komen, meer gebruik te maken van deze variatie op ons menu. Voor 35 procent der huis vrouwen is de prijs van de eieren de factor die het eierenverbruik bepaalt, maar om nu helemaal verantwoord „huis te houden" zou deze groep zich toch misschien wat meer bewust moe ten worden van de waarde van klein formaat eieren die vooral in de afgelo pen maanden Juli-October in grote hoe veelheden aan de markt zijn geweest. Zoals u weet is er tegen het einde van het jaar een daling van de eierprij- zen merkbaar, omdat dan de productie op gang komt. De jonge hennr helpen ons echter ook door de duurteperiode heen. Wanneer zij zo tussen Juli en October aan de leg raken beconcur reren zij met hun product de duurdere grote eieren. Een voorbeeld kan dit verduidelijken: bij eieren gaan er on geveer 17 „drietjes" tegenover 23 „zesjes" in een kilogram. Vöbr hettzelf- de bedrag dat 17 „drietjes" kosten zou men dus evengoed 23 „zesjes" kunnen aanschaffen. Voor datzelfde bedrag krijgt men echter bijna 30 „zesjes" en dat betekent niet alleen een beduidend overwicht, maar eveneens extra voe dingswaarde die deze kleine eieren in hoge mate bezitten. kunnen worden samengevat blijkt wel het best uit de (eveneens in het rap port van de Informatiegroepen van de Huishoudraad opgenomen) waarneming van een Gelderse boerendochter die bij verblijf in Limburg vaststelde dat daar te weinig zorg wordt besteed aan huis vesting en legnesten voor de kippen. De eieren zijn weliswaar vers, maar de schalen minder smakelijk. Aan de andere kant heeft ook de winkelier het voor een groot deel zelf in de hand om de kwaliteit van zijn eieren zo goed mogelijk te houden. Eieren mogen bijvoorbeeld nooit in de zon staan (étalage!. En behalve warmte is ook droge lucht nadelig. Het Be drijfschap heeft de handel reeds wen ken gegeven in deze richting, en wan neer er maar geregeld op dit thema wordt voortgeborduurd geloof ik wel, dat er ook door de winkelbedrijven vol doende garantie wordt gegeven voor een ei dat aan redelijke eisen voldoet. Wanneer wij nog even teruggrijpen naar het. slot van de Donderdagzitting, aan verdient allereerst aandacht de uit stekende improvisatie van de heer T. J. Twijnstra. die vrij onverwachts door ziekte van ir Otten voor de taak werd gesteld, een aantal problemen uit de dis cussie op te lossen. Hjj deed dit ongetwijfeld meesterlijk, hoewel zijn opvattingen over de waarde van het organisatieschema (het orno- gram) wel even werd aangevochten. De lieer Twijnstra achtte namelijk de plaats van een functionaris in dit geval de reclamechef in het ornogram van een onderneming van sterk ondergeschikt be lang, omdat bij hem de overheersende waarde ligt in de volkomen harmonie van alle figuren die de onderneming vormen, van klein tot groot. Natuurlijk moet men zijn plaats van den beginne kennen, maar dan moet men daarover verder liefst niet meer denken of spreken. Zijns inziens is het van het grootste be lang dat ie<jer de taak krijgt, die hem het beste past bij zijn persoonlijke kwaliteiten en begaafdheden. Zodoende is ook nooit duidelijk de plaats van een reclamechef te omschrijven in een klein-, midden- of grootbedrijf. Overal ligt dit anders. Het is z.i. het juiste beleid der directie, haar medewerkers te kiezen en aaneen een ruime mate van armslag te geven. Maar dan draagt de directie uiteindelijk toch de verantwoordelijkheid. Omdat voor de verkoopsleider en de reclamechef verschillend geaarde per soonlijkheden nodig zijn, blijft hij beide functionarissen naast en niet onder el kaar zien. De heer Ch. W. Zeylstra toonde zich een uitstekend en hoffelijk discussieleider. Na de discussie deed jhr W. van An- öringa de Kempenaer voorlezing van een telegram van Prins Bernhard, waarin deze zijn beste wensen uitte voor het wel slagen van het Congres en voor de bloei van het Genootschap. De gastvrijheid, die Heineken's Bier brouwerij hierna het Congres bewees in het Beurs-restaurant was vorstelijk en de congresvoorzitter dankte dan ook van harte de directeur van genoemde brou werij, jhr P. R. Feith, die in een hartelijk welkomstwoord ook al deed uitkomen, hoezeer hij doordrongen was van de waar de der goed geleide reclame. De eerste spreker van de ochtendzitting was de heer A. Everett Jones, directeur van Everetts Advertentiebureau's te Lon den. Eigenlijk zou hij in het Welsh hel woord moeten voeren, hadde hij zich ge houden aan zijn moedertaal, maar hij koos ae beste middelweg door in het Engels een uiteenzetting te geven over de be. groting en de besteding van een adver tentieplan. Tevoren bracht hij de groeten over van de Britse zusterorganisatie en wees hij cp de resultaten van de Nederlandse good will in het buitenland, zo sprekend tot u-tdrukking gekomen bij de stormramp. Hij beperkte zich bij zijn zienswijze op het onderwerp voornamelijk tot zijn er varingen in Groot-Brittannië en de Ver Staten en hij toonde aan, hoezeer de re clamebehoefte in deze landen vooral ge durende de laatste 30 jaren was gestegen Het voeren van reclame is niet slechts een kwestie van geld- waarmee men papier-ruimte koopt. Wat de reclame ef fectief maakt is de ervaring, de bekwaam heid, het genie waarmee de techniek wordt toegepast. Dit alles, zeide hij, HJkt van buitenaf zo simpel, dat nieuwe adverteerdders soms menen, dat zi) het zelf ook wel kun nen. Wanneer zij het hebben geprobeerd, is hun enige troost de spijt, dat zij een zeer kostbare les hebben gehad. Komende tot de kosten van de reclame in Engeland zei de heer Everett Jones, dat in 1952 een totaal van 200 millioen Pond werd besteed, hetgeen 1,54 pet uitmaakt van het. gehele nationale inkomen. In Amerika ligt zulk een percentage twee maal zo hoog. Hierop ging de heer Everett Jones na, hoeveel er voor verschillende artikelen veradverteerd werd, waarbij hij vaststel de, dat een duur luxe-artikel meer recla- me nodig heeft dan een gangbaar ai tikei binnen het bereik van elke kleine man. Adverteren is volgens de spreker een vast onderdeel van de startkosten bij het lanceren van iets nieuws, maar dit onderdeel betaalt zichzelf ook het vlugst. De export-reclame begint in eigen land. Eerst wanneer het eigen land een product roemt, zal het bui tenland er meer waarde aan hechten de Schotse whisky is er een voorbeeld van. De pers is in het veel krantenlezende Engeland er worden 6 nummers ver kocht op de 10 Engelsen het middel bij uitnemendheid voor reclame. In 1952 werd 54.2 pet van al het reclamekapitaai besteed aan de bladen. Zelfs is er meei vraag naar advertentieruimte dan kan worden geboden bij de nog steeds ge handhaafde papier-distributie- Aan het slot van zijn betoog legde de spreker de nadruk op de waarde van de research, die in Engeland nogal eens on derschat wordt bij de opzet van een reclame-campagne. De heer prof. dr P. J. Verdoorn zette als tweede inleider op de tweede dag van het Nederlands Reclamecongres de leden wel een zeer substantiële hap voor met zijn betoog over de doelmatigheids-beoordeling der reclame. Voor de juiste grootte van het reclame budget wist hij geen practische regel van algemene geldigheid te geven, omdat de reclame niet het enige wapen is van de verkoop-strategie. Men kan het mee/ of minder toepassen, al naar gelang men meer of minder gebruik moet maken van de andere wapenen. Het gehele arsenaal bevat: 1. de prijs van het product; 2. de kwaliteit; 3. de verkoopbevordering dooi middel van reclame en vertegenwoordi gers; 4. de keuze der afzetkanalen: gros siers, kleinhandelaren enz.; 5. de samen stelling van het assortiment. De reclame heeft dit op de andere wa penen voor, dat zij de normale productie gang niet verstoort en haar toepassings mogelijkheden zeer soepel zijn. Het was vooral de noodzaak voor de producent, deze wapenen tegen elkaar af te wegen, waarop prof. Verdoorn zich spitste. Voorts verdiepte hij zich in de analyse van een reclame-budget, wetenschappelijk opge steld. Hij kwam tenslotte tot een advies dat aldus luidde: Beschouw het zoeken naar de directe invloed der reclame als een voorwerp van studie op lange termijn, pas dan van geval tot geval die methoden toe, di» in die concreet gegeven situatie het beste resultaat beloven. Bovendien heeft men bet zelf in de hand, om op iets langer» termijn de situatie te scheppen, waarit' een meting mogelijk wordt, b.v. door een proefmarkt of de enquête met dubbele contrólegroep (vóór en na de campagne) Het kan ook dan nog zijn, dat bij gelijk blijvende activiteit der concurrenten een stijging van het marktaandeel aan andere oorzaken dan reclame te danken is, maar prof. Verdoorn achtte het voor de hand liggend en redelijk aan te nemen, dat de leelame hierin toch wel de hoofdrol had gespeeld. In de discussies, die op beide redevoe ringen volgden, deed de heer Everett Jo nes o.m. uitkomen dat, wanneer de Engelse dagbladpers niet onderhevig zou zjjn aan beperkingen, dc door adverten ties beslagen ruimte dubbel zo groot zou zjjn als thans. De discussie betreffende de rede van prof. Verdoorn werd door tijdsgebrek uit- De heer C. Vorstelman, directeur van Vorstelman's Adviesbureau voor Reclame N.V., vertelde als practijkman zijn erva ringen met de campagne voor een nieuw product van een Utrechtse meubelfabriek. Hij vertelde van het research-werk, dat aan de campagne voorafging en het zoe ken naar de zwakke plekken op de Neder landse meubelmarkt. Toen men die gevon den had n.l. de mogelijkheid, een be paalde smaak te doorbreken lanceerdo men een actie, louter om een prospectus aan te vragen, een prospectus waarvoor men geld moest storten en dat daardoor des te hoger werd gewaardeerd. Curieus in deze actie was ook, dat men het moderne meubel liefst niet afbeeldde, maar louter door een bepaald cachet van de advertentie de belangstelling opriep om meer van het nieuwe meubel te weten, Tal van proeven werden genomen, om na te gaan in welk milieu men het meest geneigd was, deze moderne meubelen te kopen en men kwam toen tot de conclu sie, dat de geneigdheid ertoe niet gebon den was aan bepaalde politiek-geavan- ceerde of -behoudende kringen, evenmin als aan mensen van bepaalde religie. Zelfs bleek het niet uit te maken, of de vrouw in dezen de doorslaggevende stem had. Het enige houvast vond men tenslotte in bepaalde geografische gebieden. Sommige delen des lands voornamelijk het Wes ten aanvaardden het nieuwe meubel met graagte, in andere delen des lands kreeg men maar nauwelijks voet aan de grond. Lessen die de heer Vorstelman uit deze campagne heeft getrokken, behelsden o.m. een zekere waardering voor het merk artikel- de aanpassing van de advertentie aan de karakteristieke eigenschappen van het product en de ervaring dat vaste ana lyses, schema's en recepten niet altijd op gaan. Na een theepauze gaf de heer F. E. Hol lander een samenvatting van de congres referaten en de discussies. Het eigenlijke Congres was hiermede ten einde; het meer genoeglijke slot speelde zich af in het res taurant Dikker en Thijs, waar het aperi tief en het slotdiner werden genoten. President Eisenhower heeft verklaard, dat hij het Congres, wanneer het in Jan. a.s. weer bijeenkomst, met aandrang zal verzoeken zijn programma ter bevordering van een vrijere wereldhandel en een rui mer internationaal kapitaalverkeer goed te keuren. Hij zeide, dat hij in het bijzon der zal aandringen op uitbreiding van de wet op de-handelsovereenkomsten met het buitenland, die het kernstuk van zijn bui tenlandse economische politiek vormt. In de gisteren gehouden vergadering van de Utrechtse gemeenteraad is besloten de jaarbezoldiging van de wethouders van 10.000 te verhogen tot 12.0PC, gerekend met ingang van 1 Januari 1954. Voor Utrecht met 242.510 inwoners is ook na deze herziening het gestelde maximum van 12.500 nog niet bereikt- De totale schade aan het fabriekscom plex ajs gevolg van de watersnoodschade in 1953 beliep ca 1.7 millioen. aldus het verslag over 1953 van A. Hooimeijer Zo men N.V. Het bedrag dat in dc boeken als rampkosten werd geboekt, bedroeg per 31 December 1953 1.021.317. Als gevolg van nog nakomende facturen zal de totale schade oplopen tot ca 1.050.000. De ver goedingen van Rijkswege zijn vastgesteld op totaal 680.371, zodat in eerste instan tie voor eigen rekening blijft 340.946, te verhogen met nog in 1954 te betalen bedra gen. Men hoopt, dat nog aanvullende uit keringen zullen worden toegestaan. Voorgesteld wordt het niet door Rijks bijdragen gedekte bedrag voorlopig in de balans te activeren en daartegenover aan de passiefzijde een reserve voor waters noodschade op te voeren De financiële resultaten konden niet zo gunstig zijn als in voorgaande jaren Slechts in Januari werkte het bedrijf nor maal. stond daarna tot 7 April stil en werkte daarna slechts op een zij het steeds groeiend gedeelte van de capa citeit. Men ondervindt overigens van de herstelde apparatuur vaker dan voorheen storingen. Het exploitatiesaldo bedraagt 316.913 (334.763). Na aftrek van afschrijvingen ad f 245.316 (168.981) resteert een saldo winst van 71.097 (165 868). Voorgesteld wordt uit een inmiddels uit voorraden vrijge komen reserve van 61 793 een bedrag van 7,702 toe te voegen aan de winst en de rest toe te voegen aan de reserve-wa- tersnoodschade. welke daardoor 219 958 zal gaan bedragen Het is deze maand tien iaar geleden, dat de Afdeling Rotterdam van de Kon. Ned. Voetbal Bond haar gouden jubi leum zou hebben gevierd, ware het niet, dat de omstandigheden, waarin ons land en onze sport toen, aan de vooravond van de rampzalige laatste oorlogswinter, verkeerden, geen feestvreugde of uit gebreide herdenkingen toelieten. Des te meer aanleiding is er om nu de vlag uit te steken bij de viering van het 60-jarig bestaan, welke viering, zoals gemeld, a.s. Zaterdagmiddag zal plaats vinden En des te meer aanleiding ook om eens te attenderen op de vaak voor bij geziene maar toch zé belangrijke werkzaamheden, welke in de Afd. Rot terdam van de K.N.V.B. worden ver richt. Wij schrijven nu November 1954. Veel is er in de afgelopen tien jaren, maar vooral in het laatste jaar. in de laatste maandin de Nederlandse voetballerij veranderd, hersteld, vernieuwd en ver beterd. Eén ding echter bleef vrijwel onge- wijzig-d: de taak en het omvangrijke ar_ beidsveld van de Afdelingen in wat men het „lagere tot en met het laagste voet bal" zou kunnen noemen Een uitgebreid arbeidsveld, inderdaad; de Afd Rotter dam van de K.N.V.B. heeft, op het ogen blik van circa 250 verenigingen niet min der dan 1200 elftallen in haar competities en in totaal 28.000 K.N.V.B.--leden onder baar hoede. Zi.i zorgt ervoor, dat duizen den jongens en jongemannen hun geliefde voetbalsport kunnen bedrijven, formeert daartoe de competities, waakt over de ter reinen, stelt scheidsrechters aan. houdt kaarten- en formulieren-controle voor een sportief verloop, leidt de medische keu- rine belegt vergaderingen van 1eugd- protest- financiële- en tal van andere commissies, opdat de zaken toch maar goed zullen marcheren. Daaraan danken het de iongemannen van Sparta 5 en van Feiienonrd 14 even goed als van Leonidas 8 en van Aetivlt.as 3. van Nestoro 1 en van Hekelingen 1 de iongeties van Spar taan a4 en van Hermes c2. kortom al die doodgewone, weinig begaafde maar onbe daarlijk enthousiaste voetballers, ama- Voorgesteld wordt uit deze winst, na het teurs van het zuiverste water, dat zij reeds eerder uitgekeerde interim-dividend hun snort in een goed georganiseerd ver- van 4 pet, als nog een slotdividend van 4 pet uit te keren. Deze uitkering wordt niet zozeer gezien als een dividend van 8 pet over 1953, dan wel als een rentever goeding over de jaren 1952 en 1953 van 4 pet voor elk dezer jaren Het dividend over 1952 werd gepasseerd ten behoeve van de vorming ener watersnoodreserve* De ingebruikneming van de nieuwe in stallatie heeft geleid tot weekproducties. welke een record in de geschiedenis van het bedrijf zijn. Anderzijds heeft men te kampen met tegenslagen, die zich als een voortgezette nawerking van de watersnood ook in 1954 nog doen gevoelen. band en op prettige en verantwoorde wijze kunnen beoefenen. Meestal blijft dat buiten de schijnwer pers van de publiciteit, maar daarom is er dan ook de gelegenheid als dit 60- jarig jubileum om er eens op te wijzen, welk een prachtig en heilzaam werk van sociaal-culturele betekenis in <5® lagere regionen van zo'n Afdeling wordt verricht. En de wijze waarop net in de Afd Rotterdam is en wordt verricht, verdient een woord van oprechte hulde en erkentelijkheid. En daarbij is de Afdeling ook een leer school: voor de jonge spelers die dank zij hun aanleg hoger op komen, voor de verenigingsbestuurders, voor de scheids rechters. voor de toekomstige officials. Een onmisbaar instituut voor de kleine clubjes, verdrinkend in de concurrentie van de „grootmachten" in Rotterdam wereldstad, ofwel geïsoleerd in de kleine dorpen van de Eilanden, onmisbaar ook voor de lagere elftallen van de Eerste klassers en andere grote clubs, onmisbaar tenslotte voor elk individu, dat zijn weg •n de Nederlandse voetballerij, hoe ver die ook mag voeren, toch in dé Afdeling moet beginnen. Van 1933 af wordt de Afd. Rotterdam in dit belangrijke werk nu als voorzitter ge- 'eld fr A" H- w- Weekenstroo, e6ïk l formaat, op boven alle lof ter zijde gestaan door de wint 2? j9re en bekwame heer J. H. frniptu 1922 opgeklommen tot de ,yan secretaris-penningmeester, ™f'Ke "tl in 1946 op zich nam. En dan noemen wij nog de bestuursleden J Dubel, 4 Bllloo, H. Hamm'erstein, T van der Kuil n E. Roelfsema; een opsomming van de ,®le ijverige en nuttige commissie-leden 'Ou helaas te ver voeren. Zestig jaar nu. Op 21 November 1894 op initiatief van de heer Krijgsman en op voorstel van de vereniging Sparta na het voorgaan van Amsterdam en Den Haag opgericht, heeft de Rotterdamse Voetbal Bond vele grote bestuurders gekend en talrijke hoogtepunten beleefd. Van die laatste willen wij er enkele nog noemen: 1901 Zilveren Bal als eerste tournooi in den lande; 1905 de eerste wedstrild Neder land—België op het Schuttersveld (30 000 toeschouwers); 1909 begin steden-wedstrij den met Antwerpen; 1.912 protest-actie teg®n een voorslcl in de gemeenteraad tot verbod van het Zondagvoetbal, een actie .„f11 Slans werd gewonnen: 1913 in- u i'u^i van Gouden Onafhankelijk- heidsbeker: 1921 eerste kennismaking van ons Vorstenhuis met de voetbalsport, tpen Koningin Wilhelmina de wedstrijd Sparta VOC bezocht: 1937 opening Feijpnnord- stadion; 1940 algemene voetbal-fusie in Nederland, waarbij de naam van Rotter damse Voetbal Bond werd veranderd ln Afdeling Rotterdam van de (na de oorlog weer Koninklijke) Nederlandse Voetbal Bond. Zó viert zij haar jubileum, als Afdeling Rotterdam van de grote K.N.V.B., zó doet zij nu haar werk. En wij zullen ons a.s. Zaterdag 20 November tijdens de receptie in het Groothandelsgebouw gaarne scharen onder het koor van spre kers, die de 60-jarige Afdeling Rotter dam zullen toewensen, dat zij haar mooie en belangrijke werk nog tot in lengte van jaren zal mogen voort zetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4