Bij onteigening compensatie in de vorm van ander bedrijf Ook de pachter dient behoorlijl te worden schadeloos gesteld Duitse auto-bandieten worden slordig en onbesuisd Bondsdag voegt half milliard aan verlichtingen toe LAATSTE BERICHTEN Nieuwe indeling voor voetbal-competitie Dr Tobing spreekt verklaring over infiltraties tegen Reclame PIONIEREN IS HARD EN VOL TELEURSTELLINGEN m w f SOVJET-VOORSTEL VINDT GEEN WEERKLANK Belastingverlaging West-Duitsland Opstellen kan iedereen schrijven 9 Vereenigde Industrieën Rotterdam Goede gronden zoveel mogelijk behouden voor het agrarisch bedrijf De uitwerking van Parijse accoorden Guerilla op de weg en in de politiek Iedereen weet het beter dan de politie Ook Finland en Zweden weigeren Staffeling vennootschapsbelasting gehandhaafd Drie avonden per week televisie Jongste Nederlandse nota met een enkel woord afgedaan Maakt Maar ondanks tegenslag gaan Scheveningers in Curacao vooruit Uitspraak over „Comité van Actie" ZATERDAG 20 NOVEMBERI954 N D C—3 PAGINA 13 ONTEIGENING VAN GRONDEN Planologie GRIEKS-WESTDUITSE ECONOMISCHE OVEREEN KOMST KABELDIEF GESNAPT MMMBjKST Interim-commissie komt Maandag bijeen PRIJSVRAAG VOOR PASSIE-HOORSPEL NATIONAL CASH REGISTER Van 1 Januari LIONEL BARRYMORE Zijn stoffelijk overschot op katholieke Begraafplaats van Los Angeles hijgezet INSCHRIJVING OP NIEUWE BELGISCHE STAATSLENING Reclamestunt Moeilijkheden met bemanning en agent Bevolking moet nog wennen Curagaose vis naar Leiden Artsen beleggen vergadering op 27 November AMERIKAANSE VOEDSEL- OVERSCHOTTEN Tegen het voorjaar een waarde van 8 milliard SALDO WINST 346.107 (v.j. 104.051) SNELLE OVERBRENGING VAN „WEERKAARTJES" In de Maandag 22 November a.s. te houden algemene bondsvergadering van de L.T.B. hebben de voornaamste voorstellen betrekking op onteige ning van gronden, waarbij bij voorkeur schadeloosstelling wordt gevraagd door compensatie in de vorm van een ander bedrijf en op bet behoud van goede gronden voor het agrarische bedrijf voor zo ver zulks enigszins mogelijk is. De Kringen Delfland, Delft, Kennemer- land, Leiden en Westland dringen er met grote klem op aan dat bij onteigening ook de Pac j behoorlijk schadeloos wordt gesteld. De Kringen Kennemerland, Delft en Leiden wijzen met name op de positie van de z.g. korte-termijn-pachters, die volkomen rechteloos zijn. De Kring Westland, Afd. Kwintsheul wil bij voor keur bij schadeloosstelling compensatie zien gegeven in de vorm van een ander bedrijf. De Kring Westland wenst een ta bellarische afkoop en geen verschil in prijs ongeacht door welke Overheidsin stantie agrarische gronden worden ont eigend. De Kring Delft wenst de aftrek voor vrijgekomen arbeid niet langer te zien toegepast en maakt tevens be zwaar tegen de berekening van het ge middeld inkomen naar de maatstaf van de vijf laatste bedrijfsjaren. Prae-advies. Geconstateerd kan wor den dat wanneer landbouwgronden een andere bestemming krijgen de betrokken grondgebruiker in het algemeen weinig uitzicht heeft om zich, zelfs op langere termijn bezien, een ander agrarisch be drijf te verwerven. Zowel mogelijk zal aan deze grondgebruikers bij wijze van compensatie een gelijkwaardig bedrijf elders, waarbij in het bijzonder kan wor den gedacht aan de landaanwinningen, moeten worden aangeboden, onder ge houdenheid van de betrokken Overheids instantie tot vergoeding van de eventuele verplaatsingskosten. Zowel aan eigenaar-gebruikers als aan grondgebruikers-pachters dient voor de door hen te lijden bedrijfsschade volledige schadeloosstelling in geld te worden ver leend ingeval hun geen compensatie in de vorm van een agrarisch bedrijf kan wor den aangeboden. Het Hoofdbestuur wenst hierbij geen rekening te houden met de eventuele kortere duur van het gebruiks recht. tenzij de betrokken grondgebrui ker bij de eerste verkrijging van het ge bruiksrecht met zekerheid kon weten dat het genot van dit gebruik hem op korte termijn door de Overheid zou moeten worden ontnomen. In verband hiermede zal wijziging van de Pachtwet noodzakelijk zijn. Op welke wijze in een concreet geval het bedrag wordt becijferd, dat geacht kan worden een volledige schadeloosstel- ling op te leveren, acht het Hoofdbestuur een zaak, die dient te worden overgelaten aan de deskundigen op dit terrein, die in onze organisatie zijn samengebracht in de Technische Commissie Grondzaken. Wanneer eenmaal het recht op volle dige schadeloosstelling zal zijn vastge legd, verwacht het Hoofdbestuur dat de neiging van de Overheid om lange tijd tevoren gronden in eigendom te verwer ven, niet langer aanwezig zal zijn. Het Hoofdbestuur is met de Kring Delft van mening dat, wanneer de goedkeuring van hogere instantie is verkregen, onmid dellijk tot uitbetaling moet worden over- gegaan. De vorming van een Provinciaal Grond bedrijf wenst het Hoofdbestuur niet te stimuleren, daar hierin meer nadelen dan voordelen zijn gelegen, zowel voor de agrarische stand in het algemeen als voor de dupeerde grondgebruikers in het bij zonder, nog afgezien van het principiële bezwaar dat grootgrondbezit in handen van de Overheid gaat worden bevorderd. De Kring Westland, Afd. Kwintsheul dringt erop aan, dat het Hoofdbestuur elk plan, hetwelk zijn leden treft, grondig bestudeert zo nodig met juridische bij stand en steun van de Commissie Grond zaken. De Kring Delfland verzoekt om bij de bevoegde instanties erop aan te dringen dat al het mogelijke wordt ge daan om goede gronden te behouden voor het agrarisch bedrijf. Deze Kring vraagt tevens om erop aan te dringen dat door gemeenten het bouw- verbod op bepaalde percelen zeer voor zichtig worde gehanteerd en dat een bouwverbod met waarborgen worde om geven. Prae-advies. Het Hoofdbestuur wijst erop, dat de bestudering van uitbreidings- en bestemmingsplannen niet alleen tot zijn taak behoort, maar eveneens en vaak op de eerste plaats van de afdelings- en kringbesturen. Bij de uitbreiding van steden en dorpen en in het algemeen bij de vaststelling van streek- en uitbreidingsplannen, zal er nauwlettend op moeten worden toegezien dat de belangen van land. en tuinbouw niet meer worden geschaad dan strikt on vermijdelijk moet worden geacht en dat verandering van bestemming zich zoveel mogelijk beperkt tot gronden van min dere agrarische kwaliteit. Hoewel het hoofdbestutir erkent, dat het bezwaarlijk kan zijn voor de betrokken Overheidsinstanties om al te vroegtijdig een ruimere bekendheid te geven aan bepaalde plannen in voorbereiding, wil het niettemin vaststellen, dat het nood zakelijk zal zijn dat de landbouw op meer bevredigende en ruimere schaal wordt ingeschakeld bij ontwerpen van bepaalde plannen dan thans het geval is. Het Bestuur onderschrijft de geuite be zwaren inzake de belemmering die aan een ongestoorde bedrijfsontwikkeling in de weg wordt gelegd, zodra een uitbrei dingsplan is goedgekeurd. In dit verband acht ook het Hoofdbe stuur 't redelijk dat de betrokken grond gebruikers na vaststelling van een derge lijk plan gedurende de eerste 5 jaar op stallen vestigen voor eigen rekening en risico maar, indien binnen die termijn het uitbreidingsplan niet is geëffecteerd, in aanmerking komen voor volledige schade loosstelling. Griekenland en West-Duitsland hebben een economische overeenkomst gesloten die o.m. voorziet in de oprichting van een DuitsGriekse commissie ter bevordering van de Duitse investeringen in Grieken land. De overeenkomst houdt verder in, dat door Krupp verstrekte credieten voor de exploitatie van bruinkoollagen, die d? volgende maand aflopen worden ver lengd tot Maart 1955. Duitsland ontheft Griekenland van de verbintenissen, die door de voormalige minister van econo mische coördinatie zijn aangegaan en waarbij aan Siemens-Halske en Telefun- ken concessies werden gedaan inzake de exploitatie van een radiostation en het telefoonnet in Griekenland. Duitsland zal zijn invoer van Griekse wijn vergroten en de invoer van Griekse tabak niet belem meren. Griekenland zal de Inbeslaggenomen Duitse staatseigendommen teruggeven en het zal aanbiedingen van Siemens voor de levering van telecommunicatiemiddelen en technische hulp in overweging nemen. Nadat de recherche drie wqken vergeefs gehele nachten had gecontroleerd, is zij er tenslotte in geslaagd in Hilversum op een opslagplaats van de P.T.T. een dief te grijpen, die reeds voor duizenden gul dens aan kabels had gestolen. De dief bleek een 35-jarige Bussumse grondwer ker te zijn, die geruime tijd geleden als los-arbeider bij de Hilversumse P.T.T. had gewerkt. Men speurt nu nog naar de opkopers. jMMgffljBgB Maandag zullen in Londen besprekingen beginnen over het toekomstige bestuur van Saarland door de nieuwe Westeuro- pese Unie. aldus is Vrijdag uit gezagheb bende bron in Londen vernomen. De interim-werkcommissie van de Westeuropese Unie, die Frankrijk, Groot- Brittannië, West-Duitsland, Italië en de Benelux omvat, zal dan de antwoorden bestuderen, die zijn binnengekomen op vragen die de commissie schriftelijk heeft gesteld aan de leden van de Unie omtrent structurele en constitutionele regelingen voor Saarland naar aanleiding van de Pa rijse overeenkomsten. De commissie zal verder ook beraadsla gen over de benoeming van een directeur voor het voorgestelde orgaan, dat toezicht zal houden op de militaire voorraden van de unieleden op het vasteland. Ook zal gesproken worden over instelling van een commissie ter bestudering van Franse voorstellen voor een bewapeningspool. Deze commissie zal tegen 17 Januari bij een moeten komen. De familie Dominici in een der straten van Digne, waar een krantenverkoper het laatste nieuws over de zitting tracht te verkopen. V.l.n.r.: Gustave en Clovis Dominici (met de rug naar de camera); geheel links de vrouw van Gustave, Yvette; de vrouw van Gaston, Marie (rechts van Clovis) en, naast de kran tenverkoper, Aime, eveneens een zoon van Gaston. BONN. Vrijdagavond Vier nieuwe overvallen in één nacht hebben de schrik nog meer om de harten der Duitse automobilisten doen slaan, die zich in de late uren in de buurt van Keulen of Düsseldorf op weg moeten begeven. Twee der vier werden volgens het beproefde recept uitgevoerd, de andere twee waren meer van het klassieke genre van beroving van misleide taxichauffeurs. De brutaalste rovers, twee jonge* mannen, die de taxichauffeur niet alleen zijn geld ontstalen, doch ook nog zijn wa gen. werden in Wuppertal gegrepen. Een andere groep gangsters, die op de autobaan nabij Keulen opereerde, heeft door haar slordige werk een grote buit gemist. De mannen hielden een handelaar in juwelen aan en waren zozeer ver heugd over het feit, dat deze bijna duizend mark kon afdragen, dat zij geen tijd namen voor een grondige inspectie van de wagen. Daarin lag nog een zak met edelstenen en wanneer de rovers deze bemachtigd hadden, dan hadden zij voor lopig enkele weken rust kunnen nemen. De poging der Sovjet-Unie om door het mln2droffic"ëleUte\st van De Toneelacademie te Maastricht heeft, in samenwerking met de Regionale Om roep Zuid, een passiehoorspel-prijsvraag uitgeschreven. De duur van het stuk mag maximaal 20 minuten zijn, d.w.z. hoog stens 8 folio pagina's tekst in machine schrift. Uitgeloofd is 'n prijs van ƒ100. Mochten meer stukken voor bekroning m aanmerking komen, dan worden die in volgende jaren uitgevoerd. De jury voor deze passiehoorspelprjjs- vraag bestaat mt de heren: Carel Rijcken Leon Povel en Chris Smits. Inzendingen dienen te geschieden vóór 1 Februari 1955 aan de Toneelacademie, Lenculen- straat 33, Maastricht. Rust wordt hun overigens door de po litie niet gegund. De controleposten, die nu alom op de autowegen staan opge steld. zien er uit als militaire posten in volle oorlogstijd. Zij zijn in drie af delingen ingericht: een waarschuwende, een controlerende en een (zo nodig) schietende. Zulk een controlepunt is in werkelijkheid een fel belichte wegstrook van 150 meter lengte, waarbinnen de automobielen door alle mogelijke hek werken moeten slingeren. Iedere post is met machinepistolen gewapend. De Duitsers, die nog altijd graag in militaire termen denken, vergelijken de situatie in 't gebied van Keulen nu met de partisanengevechten in de oorlogstijd stevig uitgeruste wachtposten tegenover een onzichtbare vijand. Overigens heeft zich over de politie maatregelen een heftige politieke discus sie ontwikkeld. Vandaag is de vroegere socialistische minister van binnenlandse zaken van Noordrijn-Westfalen, Menzel, van leer getrokken tegen minister Meyers, die de veldtocht leidt en die voor de radio heeft beloofd, dat hij met harde midde len de veiligheid zal herstellen. Menzel beweert namelijk dat al het pqmpeuze politievertoon niets kan uithalen omdat de „jongens" niet zó slecht geschoold zouden zijn, dat zij de politieposten niet tijdig zouden herkennen. Menzel heeft een „veel betere methode" aan de hand gedaan: alle politie in burger en in huurauto's op de wegen en dan maar wachten tot zij zelf overvallen worden. uitschrijven van een Europese conferen tie voor het tot stand brengen van een systeem van collectieve veiligheid de ra tificatie van de Parijse verdragen te ver ijdelen, moet als mislukt worden be schouwd. Terwijl in de betrokken westelijke lan den de ratificatie procedure voor de ver dragen van Parijs afgesloten wordt zo als in Groot Brittannië of normaal voortgang vindt, ontvangt het Kremlin, behalve dan uit zijn satellietstaten, slechts min of meer beleefd en voorzichtig ge stelde weigeringen. De Grote Drie moeten hun officiële antwoord op de jongste Sov jet-nota nog geven, maar Londen heeft reeds geratificeerd en in Parijs en Was hington is geen twijfel gelaten over de noodzaak om onverwijld het Britse voor beeld te volgen. Ook de andere NATO- landen hebben een zelfde standpunt inge nomen. Bvendien hebben nu ook de z.g. „Neu trale Staten" te verstaan gegeven op de uitnodiging niet in te zullen gaan. Finland heeft naar thans blijkt verklaard alleen dan te zullen komen als al de andere invité's bereid waren even eens te verschijnen hetgeen gelijk staat met een weigering. Zweden volgt een iets gecmpliceerder gedragslijn van overigens dezelfde strek king. Het heeft Moskou geantwoord dat het nog nader zal antwoorden, als er een algemeen gunstig antwoord van de an deren is. M.a.w. het komt ook niet. Het voegt er nog aan toe, dat het de uit nodiging zó interpreteert, dat deze auto matisch vervalt bij gebrek aan belang stelling en wijst terloops op onduidelijk heden en onvolledigheden in de Russische voorstellen. Een woordvoerder van de Joegoslavi sche regering, tenslotte, verklaarde, dat het Sovjet-voorstel nog niet ontvangen had. Joegoslavië zou zich in ieder geval in verbinding stellen met zijn bondgeno ten in het Balkan-pact en mogelijk met andere Westelijke mogendheden. Aan een op 10 Februari a.s. te houden buitengewone vergadering van aandeel houders der National Cash Register zal worden voorgesteld het gewone aandelen kapitaal te verhogen tot 9 millioen aan delen met een nom. waarde van t 5. Deze aandelen zullen ingewisseld kunnen wor den voor de thans uitstaande gewone aan delen zonder nom waarde, in de ver houding van 3 nieuwe aandelen op een oud. De onderneming is thans gemachtigd 3 millioen gewone aandelen zonder nom. waarde uit te geven. Hiervan zijn er 2.181.923 geplaatst. De commissie, belast met de indeling en de regeling van de competitie voor de Eerste klasse heeft onderstaande indeling vastgesteld, welke door het Bondsbestuur van de K.N.V.B. is goedgekeurd. De nieuwe competitie begint Zondag 28 November. Afdeling A: Roda Sport, NAC, Den Naar verluidt, zal de televisie van 1 Januari af gaan uitzenden op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. De Dinsdag zal bestemd zijn voor toneel, de Donderdag voor culturele programma's als documen taires e.d. en de Zaterdag voor amuse mentsprogramma's. Al deze uitzendingen zullen bij toerbeurt door de omroepver enigingen worden verzorgd. Daarnaast komt er eens per veertien dagen een speelfilmavond en af en toe een buiten lands relais. Haag/Rotterdam, DOS, Emma, Excel sior, Go Ahead, Veendam, Leeuwar den, Longa, MVV, Stormvogels, Am sterdam en Zwolse Boys. Afdeling B: ADO, SVV. DWS, EDO, Sparta, Elinkwijk/Utrecht, Fortuna '54, Heracles, Sittardia, Brabantia, Rigters- bleek, Heerenveen, Wageningen, Willem II. Afdeling C: Alkmaar '54, Blauw Wit, Enschedese Boys, Feijenoord, GVAV, Haarlem, Hermes DVS, Ju liana/Rapid, Limburgia, NEC, NOAD, PSV, EBOH, Vitesse. Afdeling D: A.G.O.V.V., Be Quick, BW, DFC, Eindhoven, Enschede, De Graafschap, HVC, RBC, Ajax, De Vole- wijekers, VSV, VVV, Xerxes. De Indonesische minister van Voor lichting, dr Tobing, heeft gisteren in een onderhoud met Aneta officiëel de door het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken Donderdag uitgegeven verklaring tegengesproken over de infil- De Westduitse Bondsdag heeft Vru flio driedaags debat over de verlaging u °e)astingen beëindigd. Hg is in zU? S" heid nog verder gegaan dan de min'sl® van financiën wenste. Dr Schaffer heen zich. sedert hij in Maart zijn belasting voorstellen indiende, permanent en met grote hardnekkigheid moeten verzetten tegen van alle kanten aangedragen ver langens om nog verder te gaan. In alle partgen waren experts, die vonden, dat dit, ondanks de komende bewapening, mogelijk zou zijn, daar Schaffers ramingen algemeen te laag werden geacht. De voortgaande sterke ontwikkeling der productie maakte volgens de meerderheid van de Bondsdag veel hogere opbrengsten van inkomsten- en bedrijfsbelasting waar schijnlijk dan Schaffer wilde toegeven. Terwijl Schaffer zelf aan het ziekbed ge kluisterd lag en zich niet met zijn spreek- "Woordelijke taaiheid in het parlement kon verdedigen heeft de Bondsdag nog ruim een half milliard meer aan de belasting betalers geschonken, dan de minister had voorgesteld. Alles bijeen zal de verlichting der las ten drie milliard mark bedragen. Daarvan komen 2.3 mimard ten gunste van de be talers der inkomstenbelasting. De socialisten beklaagden zich er ech ter over, dat negentig procent daarvan geschonken wordt aan de zes millioen burgers, die meer dan 8400 mark verdie nen. De twaalf millioen betalers, die minder verdienen, hadden volgens de socialisten meer ontzien moeten worden. Het parlement besloot de zeer omstre den gestaffelde vennootschapsbelasting te handhaven, teneinde daardoor de winst uitkering der vennootschappen in de hand te werken. De vennootschapsbelasting zal Voortaan echter 45 pet in plaats van 60 pet bedragen. Over uitgekeerde winsten zal een tariff van 30 pet gelden. Voorts werd besloten de belastingvrij dom voor toeslagen voor Zondags- en nachtarbeid te handhaven. De liberale partij en de twee andere Partijen verlangden voor v°jsent'J®ar nieuwe verlagingen, teneinde te bereiken^ dat de maximale grens der inkomens bij vijftig pet zal worden gelegd^ De betreffende wetsontwerpen die door de Bondsraad zijn aangenomen, gaan ter behandeling naar de Bondsdag en wanneer deze er zijn goedkeuring aan hecht kunnen zij op 1 Januari 1955 werking trede* Dit zal dan de tweede belastingver laging zijn binnen een periode van twee l?.ar' Ir? bet voorjaar van 1953 werd de Westduitse inkomstenbelasting destij d de hoogste van Europa verlaagd. - reeds met 15 pet Lionel Barrymore is gisteren op het katholieke kerkhof van Los Angeles be graven in tegenwoordigheid van 2000 van zijn bewonderaars, die zich rond d« kapel V<Een°sMle' menigte stond voor de ingang van het kerkhof, toen vooraanstaande per sonen uit de filmwereld arriveerden om de patriarch van de beroemde familie, die op 76-jarige leeftijd stierf, de laatste eer te bewiizen. Onder degenen' die blijk gaven van hun medeleven, bevonden zich BoC> ?p Mickey Rooney, Reginald Owen, Robert Taylor, Spencer Tracy en Law Ayres, de dr Kildare in de serie films, die door Lionel Barrymore's vertolking van de vaderlijke dokter Gillespie beroemd werd Barrymore's kist werd geplaatst in <3e marmeren crypte naast die van zijn in 1942 overleden broer John en zijn vrouw Irene Fenwich, die in 1936 is gestorven. Op een nieuwe Belgische staatslening met een looptijd van 20 jaar en een rentevoet van 4,25 pet, is ingeschreven tot een bedrag van frs 8,5 milliard. Nu is Menzel niet de enige, die de po litie van advies wil dienen; in het Keulse politiebureau staat de telefoon niet stil. Daar horen de dienstdoende agenten iedere minuut een andere tip en zoals het bij deze dingen gebruikelijk is weet iedereen het beter dan de politie zelf. Met Menzels tip is het echter iets anders gesteld. Zij is een vervolg op de door de socialistische afgevaardigde Arndt ingezette campagne tegen de christelijke minister Meyers in Düssel- dorf. Arndt heeft vandaag echter gezegd dat zijn z.g. aanklacht tegen de politie- j mannen, die de dodelijke schoten heb ben afgevuurd, niet persoonlijk was be doeld, maar alleen om een uitspraak te gen al te drastische methoden der politie uit te lokken. Minister Meyers heeft daarop geantwoord met de aankondiging van een vervolging van Arndt wegens belediging van politiemannen in uniform. Terwijl in de hoogste regionen de strijd als het ware boven het plan van het angstwekkende bandietenbedrijf is uit gegroeid, heeft een benzine-onderneming het nodig gevonden zelf mede in de bres te springen. Zij heeft luidkeels aange kondigd, dat zij een prijs van vijf dui zend mark op het hoofd der rovers heeft gezet, en sommige automobilisten zien daarin een nog hetere reclamestunt dan de recente processen over de benaming van de diverse benzine-toevoegsels. In de Offham Selling Handicap Stee-plechase, welke te Plumpton in Sussex werd verreden, maakte Windsor Light met op zijn run K. GUsenan, deze reu zen-duik bij het passeren van een hin- dernis, waarachter een heerlijk-diepe sloot was gemaakt. Voor Windsor Lighten Güsenan werd het een nat pak, voor Mickey Drippin betekende deze ma- noeuvre de overwinning Ongeveer drie jaar is het nu geleden, dat de heer T Blok uit Scheveningen met een logger naar Curagao vertrok om daar een visserijbedrijf te gaan stjeh- Deze drie jaren hebben hem talloze moeilijkheden en tegenslagen gebracht, maar ondanks dit alles liet de heer Blok de moed niet zakken en hij wist vol te houden. Zijn ideaal, een bloeiende Cu ragaose visindustrie, mag dan nog ver in het verschiet liggen, hij is er toch reeds dichterbij dan toen hij begon. Zijn eer ste logger, de Sch. 177, „Noordzee", heeft reeds anderhalf jaar geleden gezelschap gekregen van de kotter Sch 178, „Mars Bango". Over dit laatste schip voert de heer Blok zelf het commando, terwijl zijn broer, de heer A. Blok, schipper is van de „Noordzee". nn het Ogenblik vertoeft ae heer T. •Rink weer in Scheveningen, waar hij zal tochten twee of drie bemanningsleden voor ziin schepen te krijgen. Het per soneel vormt namelijk het grootste probleem van dit in opbouw zijnde visserijbedrijf. Van de Nederlanders, die de vorige malen mee waren gegaan is er nog slechts één over. een Rotterdam mer. Van de anderen, meestal Scheve ningers, IJmuidenaren en Vlaardingers, kregen sommigen heimwee, met anderen ontstonden er moeilijkheden en de laat- ste drie vertrókken een half jaar gele- den. Toen de „Mars Bango" namelijk, zoals wij destijds meldden, door een Venezolaans schip was beschoten en opgebracht, ten onrechte verdacht van smokkelarij, durfden drie opvarenden van de „Noordzee" die er overigens in het geheel niets mee te maken had gehad het niet langer aan en zij lieten de gebroeders Blok in de steek. Ook een agent, die op Curagao was aangesteld om de belangen van het bedrijf te beharti gen, is het vertrouwen niet waard ge bleken. Hij verdween namelijk met het gehele banksaldo en met achterlating van vele onbetaalde rekeningen, aldus de heer Blok. De bemanning is intussen., aangevuld met mensen uit de plaatselijke bevol king. maar deze moeten eerst worden opgeleid. De heer Blok verwacht dan ook, dat hij hun niet eerder dan over ongeveer tien jaar een schip geheel zal kunnen toevertrouwen En zolang kan hij niet wachten, omdat hij zo spoedig mo gelijk aan de wal wil kunnen blijven om zich bezig te houden met zijn tweede probleem: de verkoop van de vis. Thans gebeurt de verkoop namelijk direct van het schip af aan de kade, waar zich dan steeds een kleurige me nigte verdringt rond de vissers. Op deze wijze gaat echter veel tijd verloren, waarin anders zou kunnen worden ge vist. Onlangs heeft de heer Blok de be schikking gekregen over twee koelcel len voor in totaal tien ton vis. Aangezien de bevolking evenwel een vooroordeel heeft tegen gekoelde producten en alles vers wil hebben, tracht de heer Blok haar langzamerhand aan gekoelde vis te wennen, door twee dagen aan de kade te verkopen en dan de rest van de vis die overigens aan boord natuurlijk ook reeds gekoeld wordt naar de koelcellen over te brengen. Verder tracht hij de beschikking te krijgen over een stuk grond, waar hij een paar loodsen voor de verkoop wil neerzetten. Wan neer de afzet geheel is geregeld en goed loopt, hoopt de heer Blok, mis schien over een jaar, een derde schip te kunnen aanschaffen. Evenals hij de Curagaose bevolking geleidelijk tracht te wennen aan vis uit de koelcellen, heeft hij haar in het begin nieuwe soorten vis laten eten. Hij gaf deze namelijk cadeau bij aankoop van de gewone vis. Meestal was er de vol gende keer dan reeds vraag naar de nieuwe soorten. Overigens bestaat er ook van andere zijde belangstelling voor de verschil lende soorten vis en andere zeedieren die worden gevangen. Het zoölogisch la boratorium te Leiden heeft de heer Blok namelijk gevraagd van iedere soort, die hij aantreft enkele exemplaren in een blik met alcohol te bewaren en te zijner tijd op te zenden. Ruim dertig soorten hebben zo hun weg naar Leiden reeds gevonden. Visserij en wetenschap gaan hier dus hand in hand. tratie in Nieuw-Guinea door de een heden van het Indonesische leger. „Van de verklaring van Buitenlandse Zaken is niets waar. Opstellen kan ieder een schrijven. Naar mijn mening is het de politiek van Nederland, aan de voor avond van de bespreking van de kwes tie Nieuw-Guinea in de Algemene Ver gadering der V. N„ te trachten, zoveel mogelijk argumenten te verzamelen om een voor Nederland gunstige stemming te kweken en om in het geschil sterker te staan", aldus dr Tobing. die voorts zei- de, dat de Indonesische regering niets afweet van de beweerde infiltratie. Wel is het haar bekend, dat er in West- Nieuw-Guinea onrust heerst. „Dit is echter begrijpelijk en wijst op een toe nemende wens naar onafhankelijkheid van het volk van westelijk Nieuw-Gui nea. Dat deze drang naar onafhankelijk heid af en toe losbarst, is uitsluitend het gevolg van deze wens en zij komt tot uiting, zonder dat daartoe inmenging van buiten nodig is. Indonesische infiltranten hebben hiermede niets te maken", aldus de minister, die de verklaring van.de Nederlandse regering „ongelooflijk noemde. Van de in de Nederlandse ver klaring genoemde „O. P. I." (Operatie Irian) had de minister b.v. nooit ge hoord. Met betrekking tot de jongste Neder landse nota over het mishandelen van gearresteerde Nederlanders volstond mi nister Tobing met te zeggen: „Onze re gering heeft hierop reeds duidelijk ge noeg geantwoord. Wij hebben de zaak ter dege onderzocht en op dat onderzoek was ons antwoord gebaseerd". De Algemene Vergadering van de Kon. Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst zal op 27 November aanstaande in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht worden ge houden. Aan de reeds eerder vastgestelde agenda zijn twee punten toegevoegd, t.w. „Uitspraak algemene vergadering 'over het optreden van het zgn. Comité van Actie en voorts zal het hoofdbestuur ver slag uitbrengen over de uitiwerige be sprekingen met verschillende 'instanties aangaande de 6000-grens en haar conse quenties. De algemene vergadering zal daarna haar standpunt nader kunnen be palen. De Amerikaanse onderstaatssecretaris van landbouw, Earl L. Butz, heeft in een bijeenkomst van de nationale conventie voor de buitenlandse handel verklaard, dat de Amerikaanse plannen om voedsel uit zijn overschotten weg te schenken aan landen, waar honger wordt geleden, in het buitenland onpopulair zijn, waar door zij niet kunnen worden uitgevoerd. De Amerikanen mogen de plannen be schouwen als eenvoudig, logisch en men selijk, sommige van Amerika's buiten landse vrienden hebben er een minder liefdadige naam voor. Zij noemen het dumping, zo zeide hij. Telkens worden wij aangemaand er zorg voor te dragen, dat wij de wereldmarkt niet verstoren, dat wij geen ineenzinking van de prijzen on de wereldmarkt veroorzaakten en dat wij onze overschotten niet gebruiken op zó danige wijze, dat buitenlandse landbou wers te gronde worden gericht. Wij moe ten toegeven, aldus Butz, dat dit in vele gevallen de vrees is van eerlijke mensen. Volgens Butz zal de Amerikaanse re gering tegen het aanstaande voorjaar wel licht 8 milliard in de agrarische over schotten hebben geïnvesteerd. De oplos sing voor het probleem der overschotten ligt in een welvarende binnenlandse markt en een stelsel van beweeglijke ga rantieprijzen. In het verslag over 1953 van de N.V. „Vereenigde Industrieën Rotterdam" v/h Ph. Verhagen Zoon, wordt in her innering gebracht, dat de bedrijven be gin Mei 1953 tengevolge van een brand nagenoeg geheel in as werden gelegd. De nieuwbouw bestemd voor uitbreiding, waarvan reeds in het vorig verslag werd melding gemaakt, was op de dag van de ramp nog niet bedrijfsklaar. Deze nieuwbouw en de nieuwe panden, die men heeft kunnen aankopen werden productierijp gemaakt. De productiemo gelijkheid in de verschillende afdelingen bleef ecther nog beperkt, hetgeen van nadelige invloed was op de productiekos ten. Men is er echter in geslaagd het personeel voor een groot deel aan het werk te houden en de relaties met de afnemers op bescheiden schaal te hand haven. Op 3 Mei 1954 werd de eerste paal voor het nieuwe fabriekscomplex geslagen. Door de recente loonronde en wijzigin gen in het bestek worden de bouwkosten hoger dan de aannemingssom. Daar nog niet overzien kan worden hoeveel dit zal bedragen is een bedrag van 125.000 als bouwreserve bestemd. Het winstsaldo is ontstaan uit de re sultaten van de vier maanden vooraf gaande aan de ramp en de uitkering ter zake van een gesloten bedrijfsschadever zekering. Voorgesteld wordt het reeds betaalde interimdividend van 6 pet. (5 pet.) als definitief dividend te decla reren. Het saldo exploitatierekening, na re servering van belasting beloopt ƒ280.519 (192.016). De bruto winst bedraagt ƒ370.651 (271.510). Na aftrek van afschrij vingen ad ƒ24.543 (167.459) resteert een saldo winst van ƒ346.107 (104.051). Na vorming van de genoemde bouwreserve, een dotatie van ƒ14.600 (2.895) aan de statutaire reserve en uitkering van di vidend wordt ƒ65.284 (15.923) op de re kening onverdeeld dividend geboekt. Op de balans per uit. 1953 staan o.m. debet: belegde reserve 1.088.400 (743.296), grondstoffen en goederen ƒ632.379 (1.093.005), debiteuren ƒ608.260 (1.041.088), kas, giro en kassiers ƒ3.075.248 (91.930), assuradeuren 2.578.305 Credit staan o.m.: reserve voor prijsdaling ƒ710.000 (250.000), stat. reserve ƒ128.230 (125.335), reserve di verse belangen ƒ98.750 (onv.), crediteu ren ƒ692.050 (330.312), belastingen ƒ350.000 (137.749), reserve brand en be- drijfschade ƒ3.885.964 Het ge plaatste en volgestorte kapitaal bedraagt 1.602.000. De overbrenging van afbeeldingen via de telefoonlijn en door de aether is al sinds jaren geen nieuwtje meer. Evenals be richten worden foto's en andere af beeldingen in een korte spanne tijds de wereld rond geseind. Wel maakt men telkens weer vorderingen bij de prac- tische toepassing voor tal van doel einden. Zo zal binnenkort voor belangstellen den uit kringen van de weerberichten- dienst, P.T.T., rijksluchtvaartdienst, ma rine, land- en luchtmacht een apparaat worden gedemonstreerd, speciaal ge construeerd voor het snel overbrengen van weerkaartjes. In Canada wordt het reeds gebruikt, en in Dunstable, het centrum van de Engelse weerberichten- dienst, neemt men er proeven mee. Voor zover bekend zijn dergelijke apparaturen in de Westeuropese landen nog niet ge plaatst. De weerkaartjes kunnen per telefoonlijn en door de aether, dus langs radiografische weg, worden overgebracht. De apparaturen bestaan uit afzonderlijke zenders en ontvangers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 13