Mendès France wint sympathie van W ashington Onvoorwaardelijke steun aan ise accoorden Pariji Gisteren staakten de Belgische linkse onderwijzers Hartelijke ontvangst op Het Loo Adenauers Liberale ministers zorgen blij yen onthouden steun aan Saar-accoord Omwentelingen in Raadsels rond vrijlating van de Amerikaan Field Moskou? Maastrichtse gemeentekassier overvallen Volgens de oude Dominici hadden de kranten gelijk Anderhalf millioen overschreden Huldiging van Mgr Paolo Giobbe WEINIG VERANDERING Op klaarlichte dag Zaterdag 20 November 1954 VJ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Piccioni en Moutagna vrijgelaten Deel van derde divisie kwam op toren Wensten „zwarte" toeslagen terug te krijgen Schietpartij in een bus Vluchtelingen te gast bij Prinses Wilhelmina Ook Hamburg is tegen Ontwapenings-sub- commissie komt weer op gang Wordt nu ook de onschuld van Slansky, Rajk, etc., toegegeven? Nieuwe atoomproeven in Nevada U bent een leugenaar Dader - zonder buit - ontsnapt Honderdduizendste schip te Lobitli WEERBERICHT Bij de Amerikaanse pers De Italiaanse schandalen Voor de vluchtelingen Herhalingsoefeningen bij Monschau en Paderborn Bij Brusselse wereldtentoonstelling Omgekeerde Eiffel- Drie doden en een grote buit i Geruisloos Analyst Het Westduitse kabinet heeft Vrijdag de Parijse verdragen goed gekeurd, zonder nochtans eenstemmigheid over het omstreden accoord over de toekomst van het Saargebied te bereiken. De vier liberale ministers hebben n.l. hun goedkeuring niet willen geven en de meningsverschillen, waarom de vorige week een beslissing van het kabinet werd uitgesteld, zijn dus niet overwonnen. De vier verdragen van Parijs zijn nu in handen gesteld van de Bondsraad, waar bonds kanselier Adenauer de eerste ernstige hindernis in de komende drie weken zal moeten nemen. De vooruitzichten voor aanvaarding van het Saarverdrag door de Bondsraad worden steeds slechter. Vrijdag heeft het stedelijk parlement van Hamburg zich ook al tegen de huidige tekst uitgesproken en aanvulling van het verdrag door proto collen verlangd. Comité wenst fonds bijeen te brengen méSPE BOUWKOSTEN, VOXHÓÓGDE BURRAGEN De gunst van Tito? De „N.Z.Z.", die aan deze feiten herin nert. 'meent, dat deze spectaculaire om zwaai in de houding tegenover Field Machtsstrijd in Kremlin Westduitse minister aangeklaagd De weerverwachting van het K.NJV11, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag nevelig en ovdr het algemeen weinig bewolking. Overwe gend matige Zuid-Oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zondag 21 November: Zon op 8.09 uur, onder 16.42 uur. Maan op 4.00 uur, onder 14.33 uur. Maandag 22 November: Zon op 8.10 uur, on der 16.41 uur. Maan op 5.09 uur, onder 14.50 uui* NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dc Franse premier Mendcs-France die in Washington arriveerde als grote Mystery-man" uit Europa, is er in ge slaagd de terughoudendheid der Amerika nen in korte tijd te niet te doen en zelfs in enthousiasme te doen verkeren. Dat bleek op de eerste plaats uit de toasten, welke werden uitgebracht tij dens een diner, dat hem door minister Dulles werd aangeboden in het luxueuze „Anderson House", een soort Washingtons „Kasteel Oud Wassenaar". Minister Dul les, van wie men veel scherpklinkend proza gewend is, werd ditmaal bijna poëtisch, toen hij zijn gast toevoegde' „Sommigen toonden zich verbaasd plotse ling in Frankrijk een man te zien opstaan met uw kwaliteiten. Maar dat zou eigen lijk niemand hebben mogen verbazen: Frankrijk is, bij uitnemendheid, het lana der individuele kwaliteiten en van de in telligentie. Het zal steeds een grote natie blijven, zolang het mannen voortbrengt met deze eigenschappen. Er is in onze verhoudingen met Frankrijk een ..deel van het hart" dat elders niet gevonden wordt De Franse premier voelde zich bij zoveel lof naar hij zeide, diep geroerd en, als Fransman in welsprekendheid voor zijn gastheer uiteraard niet onderdoend, ver zekerde hii dat Frankrijk en de V. S „in de toekomst steeds verbonden zullen blij ven zoals in het verleden, want zij ver volgen hetzelfde doel, nl. het bouwen van een vrije wereld met grote veiligheid Als wij niet samenblijven wordt het ge vaar verschrikkelijk, doch als onze landen vereend zijn, is de veiligheid verzekerd' Mendès-France besloot zijn toespraak niet zonder op zijn beurt de lof te hebben ge zongen van Foster Dulles, die hij „de voornaamste architect" noemde van ,-de taak die wij op ons hebben genomen". Een delicate demonstratie van Weste lijke eensgezindheid was de omstandig heid, dat de Westduitse ambassadeur dr Heinz Kreckeier als enige niet-Fransman en niet-Amerikaan aan tafel genodigd was Mendès-France heeft daarna de moge lijk nog bestaande reserves weggenomen door zijn toespraak tot de Internationale persclub- Daarin verklaarde hij o.m. on omwonden: 1. Dat de bekrachtiging van de Parijse accoorden 'n zaak is, waarover met Mos kou niet onderhandeld kan worden. Hij verzekerde, dat de ratificatie door de Franse kamer nog vóór het einde van dit jaar, en door de senaat kort daarna een feit zal zijn. 2. Dat wel gepoogd zal worden tot be tere betrekkingen met de communistische wereld te komen. Het jongste voorstel van Moskou tot een Europese conferentie wees hij echter af als „in hoofdzaak voor propaganda-doeleinden uitgeschreven" Frankrijk blijft tot besprekingen bereid mits aan de andere kant goede trouw kan worden verondersteld en pas na degelijke voorbereiding. De Franse premier kreeg na zijn rede een warm applaus en verschillende er varen journalisten verklaarden, dat thans „een aantal misverstanden uit de weg ge ruimd was". Ook in de Amerikaanse senaat heeft de premier een zeer spontaan en hartelijk welkom gehad. De Romeinse rechtbank heeft bevolen Piero Piccioni en de markies de Montagna voorlopig in vrijheid te stellen. Beide mannen waren, zoals men weet, gearresteerd in verband met de moord op Wilma Montesi. Wilma Montesi. Zij hebben gistermiddag de gevangenis van Zane verlaten. Zij moe ten zich ter beschikking van de autori teiten houden. De man uit de andere schandaal-zaak, waarover wij gisteren berichtten, advo caat prof. Sotgiu, is gisteren ooor de raad van de Italiaanse orde van advocaten ontslag verleend als raadslid. Prof. Sotgiu heeft de rechter van in structie een boodschap gezonden, waarin hij zich voor verhoor beschikbaar stelt. Men verwacht, dat hij voor Dinsdag a.s. opgeroepen zal worden. De opbrengst van de actie van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren de anderhalf millioen gulden overschreden. Tot Donderdag was 1.458.000 binnengekomen. Gisteren is daar 43.000 bijgekomen, zodat de stand nu is: 1.501.000. Een deel van de derde divisie is gisterer voor herhalingsoefeningen onder de wa- pens gekomen. Het waren het 31e en 32e regiment infanterie, waarvan de op komstcentra resp. in Brabant en rond D~ Haag lagen. In totaal betreft het hier 6000 man, waarvan Donderdag reeds enige voor-detachementen arriveerden. De troepen zullen tot Zondagnacht in de opkomstdepóts blijven en Maandag ochtend zeer vroeg naar Duitsland ver trekken. 31 r. i zaj oefenen in de buurt van Vogelsang bij Monschau; 32 R. I. in de omgeving van het kamp Sennelager bij Paderborn. In het begin van deze maand zijn het 33e regiment infanterie en de divisie artillerie van de derde divisie reeds voor herhalinSsoe fn near Duitsland ver trokken. Deze troepen zullen binnenkort terugkeren. 55' 77 De twee-en-ecn-lialfjarige Peter Baird was met stomheid geslagen toen hij deze marionet, van zijn vader op een prille speurtocht plotseling tegenover zich zag. Bedachtzaam stapte hij naderbij om het geval eens van dichtbij te bekijken. En op de achtergrond keek zijn moeder ook al in de vorm van een marionet uit de hoogte toe. Peter vond het maar „een kleine icereld". Door de linksen werd met de regering onderhandeld. Toen de regering niet vlug genoeg met een oplossing voor de dag kwam. werd besloten de 24-uurs-staking te laten doorgaan. Ze was zo goed als algemeen in geheel 't land. Voorzover wij momenteel weten, zijn er geen markante incidenten voorgevallen. (Telef. van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Vrijdagavond Vandaag heeft in België een 24-uurs proteststaking plaats gehad van de in linkse syndicaten gegroepeerde gemeente lijke onderwijzers. Vóór hef aan het bewind komen van de C.V.P.-regering waren er in België tal van gemeenten, die aan hun onderwijzers buiten het wettelijke salaris vrij aanzien lijke extra-premies uitkeerden. Dit was één van de vele middelen, waardoor link se besturen van deze gemeenten de onder wijzers in hun politieke vaarwater hiel den. Er werd daardoor ook tegen de ka tholieke scholen geageerd, wier middelen het helemaal niet toelieten hetzelfde te doen voor hun eigen leerkrachten. Toen in 1951 de homogene CVP-regering de teugels in handen nam. schaften zij d-e gunstige behandeling voor de neutrale on derwijzers af die geschiedde met het geld van al de belastingbetalers. Die onder wijzers waren zelfs toen nog veel beter betaald dan de katholieke. Reden voor de staking van gisteren was, dat de links georiënteerde onderwijzers van de huidige regering gedaan willen krijgen, dat zij de vier jaar lang afge schafte gemeentelijke toelagen alsnog zou den betaald krijgen. De regering, die on langs de subsidies van het katholiek on derwijs met 600 millioen verminderde en de salarissen der katholieke leerkrachten met 20 procent verminderde, zal volgens de eisen van de linkse stakers van giste ren dat geld onder de linkse onderwijzers moeten verdelen Deze noemen dat „rechtsherstel". De 24-uürs-staking, die op 24 November a.s. door de katholieke onderwijzers wordt gehouden om te pro testeren tegen de vermindering van hun salarissen wordt door hun linkse collega's een „politieke staking" genoemd! Drie passagiers van een bus, die tussen Pereira en Apia, in het Colombiaanse de- parlement Caldras reed. haalden op een eenzame weg plotseling geweren te voor schijn eh begonnen te schieten op hun twaalf-medepassagiers. Het resultaat: drie doden cn drie ge wonden. De schutters maakten zich met 135 duizend pesos uit de voeten. Het geld kwam hoofdzakelijk te voorschijn uit de portefeuilles van twee rijke tabaksplan ters. (Van onze correspondent) Gistermiddag is een deputatie van personen, gekozen uit 12 In Brussel zal „een omgekeerdeEiffei toren" van 250 meter gebouwd voor de wereld en van 1958. Aldus is Vrijdag in gische hoofdstad bekendgemaakt. toren zal aan de basis een °PPerV^n te hebben van twee vierkante me c op bijna 200 meter hoogte een P a form van 2.000 vierkante meter. In de toren zullen vier liften worden aangebracht. rde 100 vluchte lingen, die zich dank zij de „Ton voor Triëst"-actie in Nederland hebben kun nen vestigen, op paleis „Het Loo" ruim anderhalf uur de gast geweest van H K H Prinses Wilhelmina. Dit contact is buitengewoon hartelijk en ongedwongen geweest. Bij de depu tatie waren enige personen, die de dank betuiging hadden ondertekend, welke de vluchtelingen verleden jaar aan H. K. Hoogheid hadden gezonden voor de Kerstpakketten. Deze dankbetuiging, als mede het gedenkboek met foto s en de prachtige ets, welke de Prinses even eens had ontvangen, prijkten thans in de Groene Salons, waar de ontvangst plaats had. Het onderhoud werd zoveel mogelijk in de moderne talen gevoerd en het was maar gelukkig, dat zich bij het ge zelschap de 24-jarige Maria Popov be vond, die als tolk kon optreden omdat zij de moderne talen en zelfs een wei nig Nederlands beheerst. De gasten werden onthaald op thee en gebak en de twee jongens, die zich onder hen bevonden, werden getracteerd op limonade. De Prinses heeft bijzonder van dit contact genoten en anderzijds waren de vluchtelingen zeer dankbaar voor d?ze ontvangst en voor het feit, dat zij in Nederland in vrijheid mogen leven en werken. i* t U mag wie wil zeggen, wat hij tuil, V doch wij zijn er thans absoluut van overtuigd, dat er in Rusland wat veranderd is. Want achter het IJzeren Gordijn, met name in Moskou, hebben de Sovjet-autoriteiten, i.e. de gemeenteraadsleden van het commu nistische Mekka, een anti-lawaai-cam- pagne ingeluid. Kijk, mag dat niet verwonderlijk heten? Immers, de Communisten zijn veelal absoluut niet afkerig van lawaai'. Verre van dat! Men kome maar eens in de vertegenwoordigende lichamen van ons „kapitalistische" Westen. Het is heus geen zeldzaamheid als in par lement of gemeenteraad door de Moskou-vrienden de boel op stelten gezet wordt, want hun propaginda pleegt allerminst geruisloos te zijn, I daar zij menen, het van lawaai te moeten hebben. Enfin, hoe minder de Sovjets van tzich laten horen, des te beter. De \Communislen mogen wat ons betreft, gerust met de stille trom" ver trekken Op de zolder van het sociëteitsgebouw Phoenix te Delft heeft vannacht een korte, hevige brand gewoed. Het archief van het sociëteitsbcstuur en van de sociëteit zelf gingen daarbij verloren. Een kijkje in 't uitgebrande archief De houding van twee door de coaliti; van Bonn geregeerde landen in de Bonds raad is daardoor twijfelachtig geworden Drie socialistische landen zullen het ac coord verwerpen en men neemt daarom aan, dat de Bondsraad, die de verdragen op 10 December moet behandelen, op nieuwe onderhandelingen met Frankrijk zal aandringen. Welke moeilijkheden in de boezem van het kabinet te overwinnen waren, blijkt uit de verklaring, waarmede de regering haar besluit motiveerde. Daarin heet het. dat de ministers uitvoerig hebben ge sproken, welke uitvoerende bepalingen het Saarverdrag nog nodig zou maken, en dat de regering er bij het aanbieden van het verdrag aan de Bondsraad van uit gegaan is, dat de regeringen der Weste lijke Unie bereid zullen zijn de verlangde opheldering te geven en uitvoerende be palingen uit te werken. Het kabinet heeft alle vier de Parijse verdragen aangemerkt als verdragen, die de uitdrukkelijke toestemming van Bonds raad én Bondsdag behoeven. De Bondsdag zal volgens het opgestelde tijdschema op 16 en 17 December het ratificatiedebat be ginnen, doch een beslissing over de rati ficatie is eerst in Januari te verwachten. Voordien zullen, naar men in Bonn op merkt, nog Frans-Duitse onderhandelingen over enkele, nog niet gedefiniëerde be palingen van het verdrag moeten worden gevoerd en men hoopt, dat daarbij ook aan de hier het meest omstreden artikelen nog iets geschaafd zai kunnen worden. In de Bondsdag kan Audenauer van een enkelvoudige meerderheid ook voor het Saarverdrag zeker zijn, daar niet alleen zijn partij, de C.D.U. doch ook de Duitse Partij bereid is haar stem er aan te geven. Wanneer de verdragen evenwe ratificatie met een meerderheid van tweederden zouden vereisen, dan zou hei Adenauer niet mogelijk zijn deze te be halen zonder liberale steun. Dr Dehler de voorzitter der liberale partij, heefi Vrijdag de opvatting geuit, dat zulk een meerderheid van tweederden voor he: Saaraccoord volgens hem indeidaad nodig is. De grondwet laat. naar zijn mening, niet een zo ver gaande afstand van souve- reine rechten toe als in het Saaraccoord is voorzien. Dehler twijfelde zeer aan de door de regering uitgesproken verwach ting, dat men nog bevredigende ophelde ringen omtrent de gewraakte Saar-artike- len zal kunnen verkrijgen. Het plan bestaat, gelijk wij met enke le woorden reeds hebben gemeld, om zo spoedig mogelijk de Pauselijke Inter nuntius in Nederland, mgr Paolo Giob be, die reeds bijna twintig jaren Z. H. de Paus bij H. M. de Koningin ver tegenwoordigt, te huldigen, ter gelegen heid van zijn 50-jarig priesterfeest, dat op 4 December wordt gevierd. In overleg en met volle instemming van het Hoogwaardig Episcopaat is daarom eer huldigingscomité in het le ven geroepen. Het stelt zich ten doel bij de officiële viering mgr Giobbe als be wijs van waardering en erkentelijkheid een passend geschenk aan te bieden, dat de vorm van een fonds zal dra.-jen. Een erecomité is reeds gevormd; daar in hebben de Nederlandse bisschoppen, de katholieke ministers en staatssecreta rissen alsmede de voorzitter der Tweede Kamer zitting genomen. Z. Em. Johan nes Kardinaal de Jong ij ere-voorzitter. Omtrent datum en wijze van viering zullen nog mededelingen volgen, daar Mgr Giobbe tot medio December in Rome vertoeft. De eerste stap op weg naar hervatting van de besloten besprekingen van de vijf grote mogendheden over een eventuele ontwapening is Vrijdag door de ontwape ningscommissie van de V.N gedaan De commissie riep de Londense subcommis sie n.l. weer bijeen en gaf haar opdracht begin December te bepalen, waar en wanneer de onderhandelingen gehouden moeten worden. A adat de gezant van Finland, Z. Exc. Aurne V uorimaa, te Nieuwe Ion ge op het Finlandplein een boompje had geplant in het kader van het grote herbeplantingsplan van het dorp, bracht hij een bezoek aan een der l'inse huizen. Zeer vriendelijk onderhielden Z. Exc. en de leden van de Finse legatie, de lieer en mevr. Lintulahti, zich met de bewoners, de familie C. Hanenberg. Men ging er gezellig bij rond de huiskamertafel zitten en de gezant, vergezeld ook van burgemeester Van Hofwegen,liet zich vertellen hoezeer de bewoners dezer Finse huizen ingenomen zijn met het kostelijke geschenk, da-t Nieuwe Tonge na de ramp van vorig jaar ontving uit het land van de duizend meren. De vrijlating van Noel Field, na een verblijf van vijf jaar in een Hongaarse gevangenis, heeft in het Westen groot opzien gebaard. Niet alleen om de vrij lating zelf. maar vooral vanwege de openlijk gepubliceerde motivering, dal zijn veroordeling onrechtmatig is geschied en dat hii destijds onschuldig veroordeeld is Het vooraanstaande Zwitserse blad ..Neue ^uericher Zeitung" wijst in een uitvoerig irtikcl op de veie vragen die Field s 'rijlating moet oproepen. Field immers >ceft in de verschillende grote naoorlogse zuiveringsprocessen een nimmer geheel duidelijk gemaakte, maar daarom niet minder beslissende rol gespeeld. In het proces tegen de van Titoïstische neigingen beschuldigde vooraanstaande Hongaarse communist Laszio Rajk. dat na Tito's afval van het Kremlin in edapest werd gehouden, werd Field ™2r?este!<1 als do man. die de verbindin- ifh l i1, Hajk c.s. en de Amerikaanse anst onderhield Field werd in nroci«! r,°' ten 'onele gevoerd in dc oioeessen tegen de Tsjechische secretaris generaal der communistische partij Slansky en diens Slowaakse landgenoot CJementis, die beiden evenals Rajk ge- lipuideerd" zijn. Ook in minder spectacu laire zuiveringsprocessen in de satelliet staten was het steeds Field die z.g als handlanger der Amerikaanse geheime dienst de hand had in het beweerde ver raad van de berechte slachtoffers Door te beweren, dat Field onschuldig is, zoals thans geschiedt, komt de ver oordeling van de deels ter dood gebrachte slachtoffers der communistische interne zuiveringen volkomen op losse schroeven te staan. mogelijk gezien moet worden als een poging van het Kremlin om met Tito op goede voet te komen. Het blad wijst op de functie, welke het proces-Rajk destijds gehad heeft. Dit proces diende op de eer ste plaats om Tito's „schurkachtige ver raad" iegens het Kremlin in het licht te stellen m.a.w. om Tito in de communis tische wereld in discrediet" te brengen De „N.Z.Z." herinnert eraan dat Tito steeds verklaard heeft niet tot een ver zoening met Moskou te zuller komen. In dien niet eerst die laster zou ztin terug genomen En voorts, dat het loego-Slavi- sche staatshoofd de afzetting van de Hongaarse politiebeul Gabor Peter die de leiding van de Hongaarse monsterproces sen had als een gunstige aanwijzing voor de ontwikkeling der wederzijdse betrek kingen beschouwde. Maar het blad wijst er anderzijds op, dat deze verklaring niet toereikt om de vele tegenstrijdigheden, welke de huidige communistische koers thans te zien geeft, te verklaren. Het blad neemt aan, dat Hongarije zijn z.g. „nieuwe koers" die reeds tot vele opzienbarende maatregelen aanleiding gaf en ook de vrijlating van Field niet heeft kunnen doorvoeren zon der de toestemming, zo niet het bevel van Moskou Het wijst erop. dat vele maatregelen van de „nieuwe koers" niets te maken hebben met de zaak Rajk en dan ook moeilijk kunnen gelden als om Tito gunstig te stemmen. En het vraagt ztch af of de opvallende tegenstrijd'gheid in de maatregelen, welke in de onderscheiden satellietstaten worden doorgevoerd, niet als bewiis mag gelden voor een ernstige interne verdeeldheid binnen het Kremlin zelf en als een duidelijk teken dat daar een interne krachtmeting aan de gang Is Als sprekend voorbeeld haait het blad aan dat enerzijds onlangs de strijd tegen de godsdienst, met vernieuwde hevigheid is ingeluid terwijl vriiwel tegelijkertijd een door Groestsief ondertekend rondschrij ven aandringt op gematigdheid. De voorstelling, als zou de groep leiders in het Kremlin haar besluiten eensgezind en na rijp overleg nemen, is niet erg overtuigend, meent het blad. De Amerikaanse commissie voor atoom energie is van plan in het voorjaar in Nevada nieuwe proeven met atoombom men te nemen, die door meer vertegen woordigers van de organisatie voor be scherming der burgerbevolking zullen worden bijgewoond dan bij vorige expe rimenten het geval is geweest. Een van de topfiguren van laatstge noemde organisatie, Harold Goodwin, die dit meedeelde, voegde hieraan toe, dat de Amerikaanse B. B. ook meer techni sche proeven gaat nemen dan tot dusver. 77 De voorzitter van de Westduitse vrije democratische partij dr Thomas Dehler. heeft tegen de Westduitse minister voor gezinsaangelegenheden een eis tot schade vergoeding wegens laster ingesteld- Hij be schuldigt de minister, dr Würmeling. er van hem een leugenaar genoemd te heb ben. Dr Würmeling zou nl. in een redevoe ring hebben gezegd „wij als katholieken weten dat we beter zijn dan de heidense wereld rondom ons". Dr Dehler haalde dit later aan en de minister ontkende toen dat hij zo iets gezegd zou hebben, zeggend „U bent een leugenaar". De krant, waai een verslag van de speech van de ministei had gestaan, weigerde een rectifi'atie op te nemen, omdat de verslaggever en een aan tal andere getuigen de uitlating ogenblik kelijk durfden bevestigen. Dr Würmeling bleef echter volhouden dat dr Dehler een leugenaar zou zijn en deze laatste heefi de zaak nu maar voor de rechter gebracht. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is de laatste dagen meer en meer onder invloed gekomen van een gebied van hoge druk, dat zich uit strekt van Noord-Rusland tot in Frank rijk. Dit gebied is geheel gevuld met kou de lucht, hetgeen voor grote delen van Europa het begin van de winter betekent. Uit Midden-Zweden worden minimum temperaturen van 8 tot 10 graden onder nul gemeld; in Polen vriest het des nachts 5 tot 8 graden. Boven de Britse eilanden wordt be langrijk zachtere, maar tevens zeer voch tige lucht aangetroffen. Hierin is op uit gebreide schaal mist ontstaan, die vooral in Oost-Engeiand zeer hardnekkig is. Ne derland bevindt zich in het overgangsge bied tussen de koude continentale en zachtere maritieme lucht. Beide lucht soorten worden gescheiden door een warmtefront, dat sinds Vrijdagochtend dicht voor onze kust ligt, maar niet ver der naar het Oosten komt.' Op de licht schepen Noordhinder Goeree en Texel veroorzaakte dit front uren achtereen re gen. Ook in het Westen van Noord en ZuidHolland viel gisteravond wat lichte regen. Het Europese hogedrukgebied is zo krachtig, dat oceaanstoringen dit weekeinde geen kans krijgen tot Neder land door te dringen. In verband hier mede is ei dan ook weinig verandering in het huidige weertype te verwachten Een zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind zal koude lucht blijven aanvoeren, in de nacht is lichte vorst mogelijk, terwijl zich dan bovendien mist kan vormen, die een gedeelte van de ochtend blijft hangen. Een tot nog toe onbekende man heeft gisterenmiddag getracht de kassier van de Maastrichtse gemeente-administratie te overvallen en te beroven. De poging is echter mislukt maar de dader heeft kunnen vluchten. Het bijkantoor te Wijk van het ge meentelijk Maastrichts betalingskantoor is gevestigd in de hal van de bioscoop „Cinema Palace" gelegen op de hoek van de drukke Wijkerburgstraat en de stille Barakkenstraat. Toen de kassier. de 62-jarige heer C. Nijpels gisterenmiddag om kwart over twaalf de hal wilde ver laten met een bedrag van ongeveer 1500 betalingen voor gas, electriciteit en water werd hij plotseling door een man met een met zand gevulde zak hard op het hoofd geslagen. De heer Nijpels ging door de slag wel even door de knieën, maar wist zich staande te hou den door zich aan de deur vast te grij pen. Terwijl de overvaller trachtte hem de tas met geld te ontrukken riep de heer Nijpels om hulp. Zijn geroep werd buiten in de drukke winkelstraat ge hoord en direct kwamen mensen naar binnen Door de toen ontstaande verwar ring zag de overvaller kans zonder de tas te ontvluchten door een andere deur in de hal, die leidde naar een uit gang in de zijstraat Daar sprong hij op een fiets en verdween De politie, die een bureau heeft schuin tegenover de bioscoop, was binnen en kele minuten ter plaatse en kon een gedeeltelijk signalement van de over valler vaststellen. Deze moet met de situatie ter plaatse goed bekend zijn ge weest, want bij zijn vlucht koos hij precies de deur. die hij van binnenuit kon openen en die toegang gal naar de stille zijstraat. Gisterenochtend tussen tien en elf uur is in Lobith het honderdduizendste schip van dit jaar binnengekomen. Het was de „Express 48", kapitein Th. Walraven, van de Neptun Schiffahrts Gesellschaft M.B.H. te Bazel. De rederij gaf de ka pitein toestemming ter ere van dit feit in Lobith te blijven liggen. De douane gaf hem vergunning te meren aan de steiger, waarvoor dit schip eigenlijk te groot is. De binnenkomst van het hon derdduizendste schip werd 's avonds in een restaurant gevierd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1