„Vrijwordingskoorts" brengt Afrika in gevaarlijk stadium Zwarte ogen gericht op komende verkiezingen in de Zuidhoek Gebrek aan arbeidskrachten in W esl-Duitsland Er werd te Lurs braaf gelo Versprak Gaston zich op de ochtend van de moord? De moordzaak-Drummond ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 „Het is mode geworden, de koloniale mogendheden van vóór de ooilog op de scherpste wijze te veroordelen. Maar al te vaak worden daarbij de woorden uitbuitings- en onderdrukkingspolitiek dooi totaal on 1 te- voegden en onkundigen gebezigd. Men ver- üete niet, dat wij- Europeanen, in deze landen als cultuurbrengers hebben gewerkt. Van de Franse koloniën, die ik het beste ken, kan ik, na er ruim veertig jaren verblijf te hebben gehouden zeggen, dat ambte zakenlieden, missionarissen, zende- goed naren, lingen en militairen er enorm veel hebben gedaan. Het is mijn vaste over tuiging, dat de vrijwording der gekleurde volken een ernstig gevaar inhoudt, omdat deze volken nog niet rijp voor de vrijheid Tot heil van deze landen en hun I zl.ln er not inwoners hadden wij, Europeanen een aantal jaren het heft in handen moeten houden. In ieder geval moeten we dit doen, waar het nog mogelijk is Aldus sprak de beroemde dr Albert Schweitzer, wijsgeer, pionier, medicus, kunstenaar en unieke kenner van Zwart Afrika op een Persconferentie, toen hem te Stockholm de Nobelprijs voor de vreae werd uitgereikt. „De vrijwording van de z.g. koloniale volken heeft haar stempel gedrukt op de wereldsituatie na de oorlog zo merkte hij nog op, terecht. Hij doelde als Afrika-kenner speciaal op Afrika. In het vei band van de artikelen, die wij aan het probleem van ontwakend Afrika wijden, is deze uitspraak bijzonder interessant en instructief, En hij sprak niet alleen over de negers, maar door van gekleurde volken te spreken, betrok hij ongetwijfeld ook de landen van Noord-Afrika in zijn betoog. De opstandige beweging heeft niet de algemene instemming van de bevolking en wordt kennelijk van buitenaf gesteund. De uitein delijke oorsprong van deze steun ligt, gezien de over heel de wereld toegepaste communistische poli tiek van het stichten van onrust haarden, tamelijk voor de hand. Maar de Fransen hebben er nog geen overtuigende bewijzen voor gevonden. WERKGELEGENHEID BLIJFT GESTAAG TOENEMEN Het grote probleem van Zuid- Afrika, dat een land van blanken wil zijn op een zwart continent, in teresseert ons in zijn diverse aspec ten te meer, omdat in de huidige strijd om de macht, welke de voor vechter van de blanke suprematie in Zuid Afrika, dr Daniel Malan heeft prijsgegeven, zulke typisch Nederlandse namen opdoemen als die van Nicolaas Havenga en Jo hannes Strijdom. Zuid Afrika moet een nieuwe leider kiezen, die de plaats zal moeten innemen van de zo strijdbare tachtigjarige, aan wie vermoedelijk achter de schermen nog een belangrijke rol zal worden toegewezen ofdie hij zich reeds toebedeeld heeft. De beslis sing zal op 30 dezer vallen. Vrijwel tegelijkertijd met het aftreden van Malan werd de overeenkomst van kracht, waarbij Engeland aan Egypte de souvereiniteit over de Kanaalzone overdraagt. En hier door wint de Unie van Zuid Afrika buitengewoon aan betekenis in de Britse Commonwealth. Immers, de scheepvaartroute rond Kaap de Goede Hoop zal van groot belang voor Engeland worden, als een nieuwe, strategische route naar het Verre Oosten en Australië, Malak- ka etc., een route, die niet zoals het Suezkanaal onmiddellijk bedreigd zal kunnen worden. Terwijl de Goudkust zijn eerste zwarte minister-president heeft zal Zuid Afrika dan zijn blanke president hebben, niet de eerste, want de Boerenrepublieken heb- ben hun presidenten gekend. Tus sen twee haakjes, Strijdom be schouwt zich als de geestelijke erf genaam van Paul Krüger. Havenga is twee-en-zeventig en dus een z.g. elder statesman, een man van de leeftijd van een Cle- menceau, Churchill en Adenauer „in de kracht van hun leven". Van huisuit is hij advocaat, maar hij werd later boer. Al is hij niet zo fel nationalistisch als Strijdom, hij kan er groot op gaan, zijn hele lan ge leven aan de zaak der Zuid Afri- kaanders gewijd te hebben. Reeds als jongen van zeventien jaar streed hij in de gelederen der Boe ren en hij werd herhaaldelijk door Engelse kogels gewond. Waar schijnlijk hierdoor is zijn gezond heid later nooit zo goed geweest. Hij maakte steeds een ietwat ver moeide indruk, die nog versterkt werd door de bleekheid van zijn gezicht en loopt ook enigszins moeilijk. tain van de rugbyploeg van Pre toria geweest. Hij is nuchter ge noeg om zich er rekenschap van te geven, dat er in Zuid Afrika mo menteel nog geen meerderheid voor het vormen van een republiek opgebracht kan worden. De Natio nalisten, die vierkant achter hem staan, bezitten weliswaar een meerderheid in het parlement, maar ze vormen in de Unie toch bii een Katholiek Instituut, dus bij het NEDERLANDS SCHRIFTELIJK STUDIECENTRUM Culemborg - - mm sTonihkeToo\haLerzijn^riId00tegeenns?r5: een minderheid en een republiek dom te geven. Hij verklaarde, niet tot het uiterste te zullen doorzetten en ook geen scheuring in het Afrikaanderdom te wil len riskeren, om zelf premier te worden. Johannes Strijdom is een lange, sportieve man, donker van com plex. In zijn jonge jaren is hij cap- Geen manifestaties, r> gezworenen Vuurrood en trillende lippen zal alleen kunnen worden uitgeroe pen, nadat een volksreferendum is gehouden. Hiervoor is de tijd nog niet rijp. Indien na het vertrek van Malan, ook Havenga aan de Natio nalisten zou ontvallen, zou dit een groot verlies voor de partij beteke nen. Dit feit zal mede een belang rijke factor blijken bij de beslis sing, welke op 30 dezer ten aanzien van het premierschap genomen zal worden. Observator Een aartsleugenaar Alleen maar „ja" of mee Bijzondere kanten van jury-rechtspraak De stem van Arabië „brult rokko heel lang rustig is gebleven. Het was een soort toeristenoord geworden. Bo vendien, het heeft het langst onder Franse vlag gestaan en tevens, sinds 1947 wordt het als Frans grondgebied beschouwd. De Algerijnen zijn daardoor Franse burgers geworden. Er wonen trouwens tienduizen den van hen in Frankrijk zelf, waar ze vrije toegang hebben. De leider der natio nalisten, Messali Hady, bevindt zich in Frankrijk. Hij houdt er intussen gedwon gen verblijf. De leider in Algerië zelf is Ferhat Abbas. Hij verdedigt de stelling, dat de Algerijnen door Frankrijk als twee de-rang burgers worden beschouwd en ze slechts met geweld volledige rechten zul len kunnen verwerven. Dubbel pijnlijk is voor Frankrijk de opstand in Algerië, om dat door dit land de grote verbindingswe gen te land naar Frans Midden Afrika lopen, dat thans tot economische ontwik keling wordt gebracht, naar we in een vorig artikel uiteengezet hebben. Nicolaas Havenga, bedachtzaam en conservatief Voor Afrika is het te hopen, dat de rust in Algerië spoedig zal wederkeren. Op standige bewegingen werken besmettelijk. De Mau Mau in de Kenyakolonie geeft Engeland al handen vol werk. Intussen kijkt het geïnteresseerd naar Zuid Afrika, waar op politiek gebied straks een belang rijke beslissing genomen gaat worden. Ur Daniël Malan, de voormaliga predikant, die de absolute scheiding van blank en zivart voorstaat, maar zich nu uit het actieve politieke leven heeft teruggetrokken Daar staat Algerië in het brandpunt van de belangstelling, vanwege de opstandige beweging, welke er op grote schaal onder drukt wordt. Na lang aarzelen heeft Men- dès-France tot ingrijpende maatregelen besloten. Hij begreep tenslotte, dat on danks de impopulariteit van de thans af gesloten oorlog m Indo China hij toch tot taak had, de rust in Algerië te doen we derkeren, zelfs ten koste van grote offers. Men weet uit de dagelijkseberichten, waar het verzet der z.g. Algerijnse natio- nalisten zich geconcentreerd heeft, in het Aurèsgebergte bij de grens van Tunesië. Het is reeds geMeken. dat de o^tandelin- gen uit Tunesië en ook uit Marokko ge- fteund worden, hoogstwaarschijnlijk ook sieuim qtem van Arabië" de met recrutenDe ,S« klaard Tadio van Kaïro neeit wi de opstandelingen voo iangen leste De opstandige beweging Al- rijk dubbel pijnlijk. Teni eerste Mg_ gerie in vergelijking met Tunesi De voortdurend snelle toeneming van de industriële productie in West-Duitstand heeft de laatste weken en maanden geleid tot een merkbaar tekort aan geschoolde arbeidskrachten in verschillende takken van de Duitse economie. Het oorlogstoneel in Algerië, Aurès-gebergte. Een einde o-< woestenij geeft de duizenden terri risten volop gelegenheid zich ic verschuilen. boeren wenden zich reeds niet meer tot de arbeidsbureaux, omdat zij de hoop hebben opgegeven van die kant arbeiders te krij gen. Volgens de cijfers van het arbeidsbureau is het aantal werkenden ook in het derde kwartaal gestaag blijven toenemen en heeft het thans met 16,8 millioen het hoogste peil bereikt sedert het bestaan der Bondsrepubliek. Er zijn thans bijna Het Engeland, dat het Suezkanaal vrij wel prijsgaf, herinnert zich heel goed, dat de overwinning van El Alamein behaald werd dank zij de scheepvaartweg rond Afrika en de mogelijkheid, via Zuid- Afrika dwars door het zwarte continent versterkingen naar het front in Noord- Afrika te zenden. De route via Malta, hoe nuttig ook, zou niet voldoende zijn ge weest om het materiaal en de mensen aan te voeren, waardoor Rommel tenslotte uit geschakeld kon worden, althans wat Egypte betreft. Merkwaardig genoeg staat de Unie van Zuid Afrika veel resoluter achter Enge land en de British Commonwealth dan in 1939. Toen sprak men er openlijk over af scheiding en leek het er even op, dat er geen Zuid Afrikanen in de gelederen der geallieerden zouden strijden. Door velen wordt een republiek Zuid Afrika in het verband van de Commonwealth, ongeveer als India, als de beste oplossing voor bei de partijen en zelfs in de eerste plaats voor Zuid Afrika beschouwd. Zowel Ha venga als Strijdom staan voor deze ge dachte, ofschoon de laatste een verwoed nationalist is en wellicht nog weieens een ander standpunt zou kunnen innemen. Nicolaas Havenga is een oud-gediende in de Zuidafrikaanse politiek. Hij heeft als minister van financiën van de Unie zijn sporen verdiend, wordt beschouwd als een staatsman van de oude stempel: conserva- tief, evenwichtig van geest, man van be- zadigd inzicht. Algemeen wordt in Zuid Afrika aangenomen, dat zowel dr Malan als het huidige kabinet alleszins geneigd zouden zijn. de leiding van het land aan Havenga over te dragen. Het is evenwel het parlement, dat beslissen moet en dit is innerlijk verdeeld. De Nationalistische partij zal tussen deze twee vooraanstaan de politieke figuren, die tot haar rangen behoren, dienen te kiezen. Als het alleen aan Malan lag zou Havenga zonder meer minister-president worden. Maar de schei dende leider heeft vermoedelijk niet vol doende invloed meer op zijn partijgenoten, om zijn beslissing te kunnen doordrijven. Feitelijk zal Strijdom de doorslag moeten geven. Velen vragen zich af, of hij bereid zal zijn, de veel oudere Havenga voorlopig het veld te laten en nog enkele jaren ge duld te oefenen. Hij zal dan naar alle waarschijnlijkheid een scheuring in de partij kunnen voorkomen en later een ste vige eenheid achter zich hebben. Ook Ha venga heeft zijn aanhangers. Maar als Strijdom wilHij is de onbetwistbare leider van Transvaal en heeft de Oranje Vrijstaat achter zich. Strijdom behoorde in de jaren vóór de oorlog tot de z.g. „bittere einders", die 't tot het laatste met Enge land wilden uitvechten. Hij is tevens een fanatiek republikein en zijn aanhangers doodverven hem reeds als de eerste presi dent van Zuid Afrika. Veertig jaren achtereen was Havenga de trouwe politieke medewerker van gene raal Hertzog. Toen deze in 1924 zijn eerste kabinet benoemde, nam hij er Havenga in op als minister van financiën. Deze had tot dan zich niet in de eerste plaats door talenten op specifiek financieel en econo misch gebied onderscheiden, maar zich als boer een uitstekend beheerder van zijn landbouwbedrijf getoond, dat bijzonder floreerde. Uitgezonderd negen jaren vóór en na de Tweede Wereldoorlog is Haven ga minister van financiën gebleven, als zodanig opvallende kwaliteiten demon strerend. Hij gaat er groot op, meer be grotingen te hebben ingediend dan welke minister van financiën ter wereld ook Havenga was bij het einde van de oorlog een vrijwel vergeten figuur. Bovendien, hij lag ernstig overhoop met de kopstuk ken van de Nationalistische partij en spe ciaal met Malan. Hij had slechts een klei ne groep aanhangers, hoofdzakelijk be- Pittoresk Afrika. In het hart van het Zwarte IF erelddecl kan de reiziger getuige zijn van dergelijke tafereeltjes. Een koopvrouw biedt rijst te koop aan Dit tekort is in het Roergebied het 800.000 man meer aan het werk dan een sterkst merkbaar, waar vooral de metaal industrie, de kolenmijnen en het bouwbe drijf klagen over een sterk gebrek aan arbeidskrachten. Talrijke bedrijven moes ten er reeds toe overgaan in plaats van geschoolde krachten jonge arbeiders als leerlingen in dienst te nemen maar vooral ook vrouwen. In Noord-Rijnland—West- falen zijn van de manlijke arbeiders nog slechts 2 pet zonder werk en van de vrou- welke werknemers 4,3 pet. Het tekort is vooral ook merkbaar in de landbouw. Vele jaar geleden. Met een zekere bezorgdheid wordt er ook op gewezen, dat de arbeidsmarkt ver der zal worden belast door de vorming van een Duits leger. In verband hiermede heeft de president van de Bond van de Duitse industrie, Fritz Berg. er bij het parlement op aangedrongen door belas tingmaatregelen en maatregelen van an dere aard het de Duitse industrie reeds in het komende jaar mogelijk te maken de productiviteit met 10 pet te vergroten. Vraagt prospectus^ Johannes Strijdom, uiterst strijdbaar en fanatiek republikein wonderaars van Hertzog en diens politiek en verenigde deze in de z.g. Afrikaner Partij. Maar nadat Havenga tenslotte met Malan een bondgenootschap sloot en in het parlement telkens weer bleek, dat hij met zijn fractie van negen op de .wip zat en aldus grote invloed kon uitoefenen, steeg zijn politieke ster. Gematigd als altijd, bleef hij met Malan samenwerken alleen reeds om de eenheid tussen de Afrikaanders tegenover het En gels sprekende gedeelte van Zuid Afrika's blanke bevolking te handhaven. Juist om dat hij een kalm en bezadigd, gematigd I Het is vermoedelijk dezelfde overwe ging, welke Strijdom er op zijn beurt van weerhouden zal, aan Havenga het pre- i mierschap met ai te grote felheid te be twisten. Misschien weet hij zijn tijd af te wachten. Tenslotte, Havenga is twee en zeventig en geniet niet zulk een goede ge zondheid. Ofschoon, men zegt weieens: krakende wagens duren het langst (Telefonisch van onze speciale verslaggever) De eerste getuige van de derde proces-dag van de moordzaak-Drummond is de geheimzinnige man uit Marseille, die op het ogenblik van de misdaad voorbij gekomen zou zijn en alles gezien zou hebben. Daar de president de getuigen wil horen in de volgorde, waarin zij zich hebben voorgedaan, is hij "deze dag het eerst aan de beurt. Tijdens het vooronderzoek heeft men hem al spoedig niet meer au serieux genomen. Het schijnt een bluffer le zijn. En wat hij vertelt klopt niet. Waarom hij dan tocli opgeroepen wertl? De advocaat-generaal zegt hem niet te hebben willen overslaan: de ver dediging, ntr Charrier, verwijt daarentegen de advocaatgeneraa] de man niet "wegens belediging van de overheid vervolgd te hebben, waarop de advocaatgeneraal zegt, dat zulks nog wel zal gebeuren, maar dat het horen van de jury de voorrang heeft. De tweede getuige is echter van zeer groot belang. Het is de motorrijder Oli vier, die door de zoon Gustaaf werd ge vraagd de politie te waarschuwen. Hij ver telt kort en eenvoudig zjjn ontmoeting met Gustaaf, die achter de auto vandaan kwam. Daarbij kreeg hij eerst het lijk van Elisa beth te zien en daarna dat van Lady Ann, wier lijk op twee meter afstand evenwijdig aan de auto gedeeltelijk door een kleed bedekt, lag. Deze twee punten zijn van zeer groot belang, omdat deze verklaring die van Gustaaf tegenspreekt en het bewijs mo gelijk maakt, dat het lijk verlegd is. Dat verleggen heeft, naar men vermoedt, plaats gehad om naar de hulzen te zoe ken. Een andere getuige, de spoorwegar beider Roure, die enige tijd nadat Olivier was weggereden om de politie te waar schuwen op de plaats kwam, heeft n.l. het lijk van Lady Ann Drummond niet even wijdig maar dwars naast de auto gezien. Roure was vroeg naar de boerderij ge gaan, omdat men hem de vorige avond had gezegd, dat bij de opening van de watergeul te lang gesproeid was, zodat een grote verschuiving dreigde, die gevaar opleverde voor de voorbij komende trei nen. Op de hoeve ontmoette hij de zoon Clovis en de huisgenoten zeiden 's nachts te hebben horen schieten. Maar terwijl hij met Clovis praatte kwam de oude Domi- nici naar huis. De dochter Yves liep haar ouders tegemoet en Roure hoorde hem zeggen: „Wat is er gebeurd?", en toen de schoondochter hem vertelde: ,,Er is iemand gedood", heeft hij zijn stok genomen en is gaan kijken. Men weet, dat deze toe dracht de argwaan heeft gewekt, dat ook Gaston evenals de familie zeer goed op de hoogte was, doch dat men het geval reeds zocht aan te kleden als iets dat geheel buiten hen om was gegaan. Verdediger Charrier merkte op, dat Rou re aan zjjn vrouw en aan de kleinzoon Perrin een andere lezing had gegeven. Maar het blijkt onmiddellijk, dat er geen tegenspraak is. De wijze waarop de ver dediger de bal misslaat, wekt gelach, niet alleen bij het publiek en zelfs bij de oude Dominici, maar ook bij de jury-leden, waarop de president verontwaardigd tot de gezworenen roept: „Neen, gezworenen geen manifestaties!". De verdediging laat het cassatie-middel voorbij gaan en de president vraagt de me ning van de oude Dominici over de ver klaringen van Roure: „Ik heb je niet ge zien, we hebben elkaar niet gesproken". Dat laatste geeft getuige toe. De beschul digde die na de nacht weer even vief is als altijd, roep dan ineens verheugd uit: „Waarom zouden we niet met elkaar ge sproken hebben? We zijn toch zeker vrien den?". Een handelsreiziger Richard is voor achten 's morgens voorbij gekomen en heeft het lijk van Lady Ann zien liggen, parallel aan de auto! Toen om negen uur de kapitein van de gendarmerie zijn con- statatie deed, kwam hij tot dezelfde waar nemingen als Roure. Men kan dan ook wel ais vaststaand beschouwen, dat het lijk van Lady Ann verlegd is. De verdediger, mr Pollack, heeft blijk baar grote verwachtingen van de kapitein van de gendarmerie, die inmiddels is voorgekomen. Nagenoeg de gehele na middagzitting blijft hij hem undervragen. Hij vraagt naar alle sporen, die aanvanke- I lijk gevolgd zijn, maar die niets hebben opgeleverd. Het is de verdediger er om te doen de indruk te wekken, dat men de bewoners van de boerderij vooral heeft nagegaan, omdat, zulks het gemakkelijks: was. Men daalt tot in de kleinste bij zonderheden af. zo b.v. dat geen poot- afdrukken van honden zijn gevonden, terwijl de oude Dominici altijd uitging vergezeld van zijn hond. De oude Dominici blijft met zichtbaar welbehagen de grote bedrijvigheid van zijn verdediger volgen. Dan doet de kapi tein een mededeling, die de aandacht verdient: Met Gaston Dominici enige dagen na de moord de zaak besprekend en naar diens indrukken vragend, had de oude gezegd: „Het zal wel zo zijn als in de kranten staat". De kapitein had de wonde aan het voor hoofd van de kleine Elisabeth opgemerkt en dacht, dat men op het kind had ge schoten. In geen enkel blad was er echter over gesproken en niemand scheen dal te hebben opgemerkt. Dominici wilde het gesprek voortzetten en zei: „Toen men op de kleine geschoten had De kapitein was over die woorden uiterst verbaasd, zo zei hij. „Ik keek Dominici aan, want hii werd vuurrood en zijn lippen trilden Mr Pollack: „Waarom staat dat niet in uw rapport?" De kapitein: „Ik heb er toen niet vol doende aandacht aan geschonken". De president: „Welke dag was dat?". De kapitein: „8 Augustus" Doch ook indien Strijdom tegen de alge mene verwachting in zou winnen, zal er voorlopig nog geen verandering in de hou ding van de Unie van Zuid Afrika tegen over Engeland komen. Wel echter zal de verhouding tussen blank en bruin op de zelfde scherpe wijze gehandhaafd blijven. Want Strijdom is op dit gebied intransi- genter dan Havenga. In het ontwakende Afrika zal 30 No vember met grote belangstelling tegemoet worden gezien. Wat in Zuid Afrika ge beurt, wordt er zowel aan de Goudkust ais in Tanganyika vol interesse gadegeslagen. Of Havenga of Strijdom het roer van staat in handen zal nemen blijft ook voor de Britse Commonwealth vooral op den duur een interessante kwestie. En aldus speelt Afrika tevens zijn rol in de verdere ontwikkeling van het Britse wereldrijk. Dan komt bij deze ondervraging, die ongeveer vijf uren duurt, de naam Roger Perrin over de lippen en de verdediging, die blijkbaar naar een andere mogelijke dader zoekt, maakt daarvan gebruik om te wijzen op de leugens van die kleinzoon van Gaston. Dominici zelf had ook reeds zijn naam genoemd. Door Perrin was ont huld, dat Gustaaf gezegd zou hebben: „Je had moeten horen hoe ze schreeuwden", maar politie, familie, getuigen, de op sporingsdienst en ook de oude Dominici zijn overtuigd, dat Perrin een leugenaar is van de eerste rang. Als de verdediger mr Pollack thans aandacht aan hem schenkt, dan is het om te kunnen heke len. dat het onderzoek sommige na speuringen niet voldoende heeft voort gezet. Het einde van de dag nadert. Men kan slechts constateren, dat de dag niets meer heeft opgeleverd, dan de weten schap, dat te Lurs braaf werd gelogen. Het is nu Sebeille op wie in spanning wordt gewacht. Hij en de beide zoons Clovis en Gustaaf moeten de grote spanning veroorzaken. Aan zijn verhoor zal vermoedelijk de gehele vierde proces dag wui\!«n gespendeerd. Zondag zal er ook zitting worden gehouden. (Van onze spec, verslaggever) Onder de aanwezigen in de rechtszaal te Digne, waar het pro ces tegen de oude Gaston Domi nici wordt gevoerd, bevindt zich iemand, die als rechter van instruc tie het gehele vooronderzoek heeft geleid en daarover rapport heeft uitgebracht: de heer Puyries. De president heeft hem een zitplaats bezorgd bij de schrijvers en hij mag alles horen, maar niets zeggen en hij kan niet als getuige naar voren worden geroepen. Hij is alleen maar toeschouwer. Zo wil de rechts bedeling door het gezworenenhof het nu eenmaal. De juryrechtspraak heeft meer bijzondere kanten. De jury-leden mogen onder elkander niet spreken en hebben geen recht vragen te stellen. Wensen ze een opheldering, dan stellen zij de vraag aan de president van de jury, die dan aan de president van het hof de vraag overbrengt. Dat niet mogen spreken gaat heel ver. Ze mogen niet het geringste blijk geven van instemming, ver wondering of afkeer. Niets mag hun gevoelens verraden. Ze worden dan ook voortdurend door de verdedi gers en hun assistenten bespied, want de minste inbreuk op de voorschriften levert een middel tot cassatie op. De president van het hof woont nu de jury-beraadslagin gen in de raadkamer bij en kan in lichtingen verstrekken omtrent de mogelijkheden van de wet. De jury brengt geen rapport uit, motiveert haar uitspraak niet, doch beant woordt de gestelde vragen louter met ja of neen. Bij staking der stemmen vindt vrijspraak plaats, de zgn. minorité de faveur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3