DE NIEUWE MODE EN DE „FASHION WEEK" HEI KOOLSEIZOEN i Het huis vol geluk m« toonne Productiestii eins wollenstoffen- De overval in Ravenstein Rdainse kampioen Unterhorst wint wisselbeker voor mooiste postduif Buitenlandse belangstelling voor Nederlandse kleding Veertig parades Diplomatieke betrekkingen met communistisch China in Noord-Brabant Pervitine-verweer werd aanvaard Goedennacht ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 PAGINA 4 Nieuwe tweeds Variaties in pakjes I lHQllStriC D166I D6l&ll£Tl]K clC l itUT is ondanks de Parijse H-lijn-verrassmg ^anzj[en|jjveiTUilllillg Werkgelegenheid Voor de regen Gabardine in nieuwe kleuren, ver werkt tot vlotte regenmantels met aan geknipte of raglan-mouwen heeft de firma Kattenburg ditmaal in haar collectie, naast sportieve regenjassen in tweeds, waarbij originele Harris-tweeds in gedekte tinten. Bij verschillende po- peline regenmantels werd een lage cein tuur toegepast in navolging van de H-lijn. Juist bij deze practische kleding deed dit nieuwe accent het goed. Zonnige mantels VISA VOOR INDONESIË Voor vier met-Nederlandse missionarissen DR A. G. J. HERMANS Lid der Mij van de Ned. Letterkunde Opleving in de sigaren- industrie FRANKRIJK BEPERKT BOTERINVOER UIT NEDERLAND Publiek heeft dader gezien Uit het onderzoek van de roofover val op het postkantoor te Ravenstein is thans met zekerheid gebleken, dat de dader ook de brand heeft gesticht in een schuur te Neerlangel. Er zijn ge tuigen gehoord, die de donkergroene auto op een diik in de nabijheid van de boer derij hebben zien manoeuvreren. Men beeft de wagen ook genarkeerd zien staan met geopend portier doch zonder Chauffeur. POSTKANTOORHOUDER VAN RAVENSTEIN BEGRAVEN DODELIJK VERKEERS- ONGEJ.UK BIJ COUDEWATER Maximale zekerheid Minimale premie ROMAN VAN L. HAUTESOURCE Geautoriseerde vertaling MARCELLE SCHLOMER (Van onze mode-medewerkster) Ter gelegenheid van de 15e „Amsterdam Fashion Week", werd de binnen- en buitenlandse pers uitgenodigd, in de salons van een groot aantal Nederlandse confectiefabrikanten shows bij te wonen, waarop de nieuwe collecties voor de ko mende lente en zomer reeds teerden getoond. Voor deze tocht waren ook uit Amerika cn Engeland enige journalisten overgekomen. Die Engelse belangstel ling hield mede verband met het feit, dat op 29 Novmber a.s. in het Dorchester Hotel te Londen vijf en twintig Nederlandse confectie-fabrikanten een greep uit hun sortering voor het lente-seizoen 1955 zullen tonen. Zes Nederlandse mannequins vliegen daarvoor speciaal naar Londen waar zy ruim honderd modellen zullen lanceren op een show, waarbij ook de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr D. U. Stikker, aanwezig zal zijn. Op deze wijze wil men inkopers van Engelse modehuizen de gelegenheid gevenkennis te maken met hetgeen in ons land aan „ready to wear"-kleding wordt vervaardigd. In Engeland is het klimaat momenteel namelijk gunstig voor onze confectie, om te trachten nieuwe contacten voor export te leggen. komen en ook bij geklede mantels, bij voorkeur in kamgaren met een satin achtige glans uitgevoerd. Een van de nieuwtjes uit de Nederlandse textiel industrie! Elegante wijde mantels in zijde of zijde met wol, in zwart en donkerblauw, maar ook in pastelkleuren, trokken speciaal de aandacht in de collectie van Stibbe. In het voordelige genre bracht „Milo" uit Brabant geslaagde modellen, waarbij nieuwe fantasie-tweeds werden toegepast. Die tweeds waarvan de dessins dikwijls een flamé-effect hebben en waarbij wit in de kleurstelling een grote rol speelt, be loven het komende seizoen in de hele mantelmode grote opgang te gaan maken. Ter afwisseling op deze gedessineerde weefsels komt geschoren zibeline aan de ordde, naast vederlichte cashmir weefsels, doorgaans in lichte tinten beige. Bij de mantelpakjes vinden de modellen met wijdere rokken thans eveneens in gang. Max Haar toonde daarvan enkele goed uitgebalanceerde voorbeelden in J v C_y effen en gestreepte kamgaren. -i .•11 Til 1 1 _l Het duidelijk getailleerde mantelpakje O J Wat daar in Londen in Dorchester voor het voetlicht zal komen en nog heel wat méér. kregen wij de afgelopen twee da- waarbij een twaalftal verschillende con- fectionnairs werd bezocht. Die fabri kanten verleenden gastvrijheid aan ver schillende collega's, zodat wij in totaal een deel der collecties van circa veer tig confectionnairs de revue zagen pas seren. Om met het minst zonnige geluid in dit overigens reeds zeer lentelijke verhaal over de nieuwe mode in het komende seizoen te beginnen, heel wat nieuwtjes op het gebied van regenkleding wer den er ons getoond in de showroom van Hollandia Kattenburg en door „Ria Shelter", die bij Berghaus te gast was. Ria Shelter kwam met een handig nieuwtje in popeline regenmantels uit. Daarbij is een rokje op een inge- nieuse manier in de binnenkant van de mantel verstopt. Dat rokje, even als de mantel waterdicht, kan bij een extra hevige bui ter speciale be scherming op de fiets te voorschijn worden getoverd. Naast dit practische nieuwtje trok in deze collectie bovendien een regenman tel met imprimé gevoerd speciaal de aandacht. Die mantel was aan twee kan ten te dragen, in de regen in effen uit* voering en als de zon weer schijnt als een fleurige bedrukte jas. Om bij te mantels te blijven, deze sec tor van onze kledingindustrie wist ook nu weer voor de beste prestaties te zor gen. Een fraaie collectie in het betere genre kregen wij bijvoorbeeld bij Plaza te zien. Ook de stoffen-nouveauté's wa ren daarbij opmerkelijk. Enkele fraaie katoenen stoffen van Italiaanse origine, tot elegante mantels voor het zomer seizoen verwerkt, behoorden daartoe, naast Franse jacquard-weefsels in zachte tinten, gekozen als materiaal voor ge klede mantels. Plaza ontwierp op het gebied van mantelpakjes een speciale 1 collectie voor de kleinere vrouw, die het in ons land doorgaans nog erg moei lijk heeft, wanneer zij in de winkels op kledinggebied een keuze wil doen. Eveneens tot het exclusieve genre be hoorden de mantels en ensembles, die Bercofa ons toonde, terwijl in de mid denklasse Berghaus ons op verschillen de nieuwtjes onthaalde. Daartoe be- 1 hoorde o.a. een kort jasje geheel uit Orlon vervaardigd, dat kort en goed in de wasmachine kan worden gewassen en in minder dan geen tijd weer droog is. Bij de mantels geven rechte modellen met. niet al te ruime, maar ongetailleerde 1 rug en voorpanden de toon aan. Grote, i| niet opstaande kragen worden er veel vuldig bij toegepast. Dat is overigens ook bij de getailleerde modellen het geval, die by de bakvis-mantels voor- echter allerminst van het toneel verdwe nen in de Nederlandse confectie. Het mo del van kraag en mouwen zorgt bij die tailleurs hoofdzakelijk voor variatie, ter wijl er ditmaal veel wol met zijde of wol met katoenen stofjes bij wordt toe gepast. Bij de mantels en bij de tailleurs komen zachte tussentinten voor het komende voorjaar op de eerste plaats, zowel bij in jacquard geweven stoffen als bij de uni-weefsels. Elegant juist door een zeer rustige lijn waren de mantels van Holland-confectie, die met fraaie couture in leder van Vico in het Doelen Hotel aan de pers werden getoond. Die lederen Vico-mode is reeds een be grip geworden tot ver over onze grenzen. Wasbare suède en leder worden er nu eveneens bij toegepast. In het vooideliger genre verdienen enkele modellen van Mecona nog een pluim, waarvoor de ratiné-jasjes in moderne lijn met een voudige details vooral in aanmerking kwamen. Mantels in een grote verscheidenheid van stoffen en kleuren toverde tenslotte De Groot ons nog voor ogen. die ook op het gebied van japonnen voor bijzondere verrassingen zorgde. Op de nieuwe lijnen en kleuren, die bij de mode in jurken de hoofdrol gaan spe len, komen wij nog nader terug. Ten aanzien van de in Noord-Brabant sterk vertegenwoordigde bedrijfstakken, t.w. de metaalnijverheid, de schoenenin dustrie, de wolienstoffenindustrie en de sigarennijverheid kan worden opgemerkt, dat slechts de wollenstoffensector met de ontwikkeling van zijn bedrijvigheid be langrijk beneden het algemene gemid delde is gebleven. Tot deze conclusie komt het Econo misch Technologisch Instituut voor wordt gesteld. Tegenover een index van de productie in het algemeen gemiddeld over de eerste helft van 1954 ter hoogte van 150, doet het indexcijfer in de siga- renindustrie van 136 uitkomen hoe sterk de activiteit in deze sector alhoewel deze nog onder het gemiddelde is ge legen sedert de accijnsverlaging is op geleefd. 1 De hierboven geschetste ontwikkeling bracht ook in Noord-Brabant een aan zienlijke verruiming van de werkgelegen Noord-Brabant in het Verslag over '^11 he;d met z;ch mee ên leidde aldus tot"een derde kwartaal, waarin de productie- gterke vermindering van het aantal werk, index voor de industrie becommentari-iozen seerd wordt. Deze index beliep in het laatste kwawrtaal van 1953 (voortschrij- Werd eerder gemeld, dat het werkloos- in Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede dat de regering van het Ko ninkrijk der Nederlanden cn de regering van de Chinese Volksrepubliek na onder handelingen, gebaseerd op de gemeen schappelijke wens om tussen beide landen diplomatieke betrekkingen te vestigen, overeengekomen zijn wederzijds over te gaan tot het benoemen van zaakgelastig den. Gelijk bekend, heeft Nederland de Chi nese Volksrepubliek in 1950 erkend, doch tot een formele uitwisseling van diploma tieke vertegenwoordigers was tot nu toe nog niet besloten. De besprekingen m Peking werden gevoerd door dr H J. Zeeman, ambassaderaad, die thans aldaar als zaakgelastigde zal optreden. Van de Missieprocuur S.V.D. in Teterin- gen vernamen wij, dat er in de laatste weken vier missionarissen voor Indonesië hebben gekregen nl. de delde productioindcx in Nederland over weleerw. heer R. Daem uit_Gent. de wel- he(. eerste halfjaar 1954 slechts 149 (1938 100) tegenover een waarde van het al gemeen productie-indexcijfer in de in dustrie van 170. dend 7-maands gemiddelde en in hëfeer- leidsniveau in Noord-Brabant was ge ste en tweede kwartaal van dit jaar 170 daald tot belangrijk beneden (2e kwartaal 1953 159), zodat van een ze- a's het normale frictie-niveau kan worden kere stabilisatie van de economische ac- beschouwd (3 pet der beroep. ke is. welke echter voorals- thans kan worden yastgesteld dat de nog op een hoog niveau plaats vindt. Er werkloosheid nog verder teruffgelopem. -lijk rekening mee te worden Ermede .s het aantal mannelijke werk- gehouden, dat het uitzonderlijk hoge productiepeil een gemiddelde is, zodat er sectoren zijn welke een productieniveau hebben bereikt, dat boven of beneden het gemiddelde ligt. Ter illustratie geven wij een gemiddelde van het algemeen pro ductie-indexcijfer over de periode Jan. t.m. Juli 1954 met als basis 1938 en op de zelfde basis de bedrijfstakken, waarin het - - (partiële) indexcijfer hoger ligt dan dit echter niet worden overschat, omdat het - - - aantal openstaande aanvragen om man nelijk personeel slechts de omvang heeft van de groei der mannelijke beroepsbe volking. welke Noord-Brabant in minder dan IV2 jaar zal kunnen „opleveren". Daarnaast mag niet uit het oog worden verloren, dat de huidige hausse als tijde lijk moet worden gezien. Tenslotte vestigt men er de aandacht op, dat het tekort aan personeel voor een groot gedeelte bestaat uit een tekort aan geschoolde vaklieden.1 tiviteit sprake is, welke echter voorals nog op een hoog niveau plaats vindt. Ei -- int- «.«rii. dient natuurlijk rekening mee te worden gedaald tof een aantal als sedert 1948 in onze provincie niet meer werd geregistreerd. Het hoge niveau van de economische bedrijvigheid heeft ook in Noord-Brabant tot zekere spanningen geleid op de ar beidsmarkt, getuige het oplopen van het aantal openstaande aanvragen van werk gevers. Deze spanningen mogen zeker 170 194 182 469 229 222 196 255 233 235 gemiddelde. Algemeen Cement Lederen schoeistfl Rubber Metaalproductie Ruw ijzer I.Jzergietwerk Emballage uit blik Rijwielen Openbare nutsbedrijven Hieruit blijkt, dat het vooral de metaal nijverheid is, waaraan het huidige hoge peil van de industriële productie in ons land moet worden toegeschreven. Alhoewel Noord-Brabant voor zover daarin metaalverwerkende bedrijven ge vestigd zijn en waarin de schoenenin dustrie zeer sterk geconcentreerd is, on getwijfeld zal hebben bijdragen tot en de vruchten zal hebben geplukt van deze sterke ontwikkeling in deze beide secto ren, is het toch opvallend, dat andere in Noord-Brabant sterk vertegenwoordigd zijnde bedrijfstakken in het bovenstaande lijstje niet zijn opgenomen. Te denken valt hierbij m.n. aan de tex- tielindustrie in het algemeen en de wol- 1 lenstoffenindustrie in het bijzonder en cm voorts aan de sigarenindustrie. Van de een visum geheje textielbranche bedraagt de gemid- t r,,„, c v n oncYor," hct eerste halfjaar 1954 slechts 149 (1938- eerw. hater J. Garger S.V.D. uit Oosten- 1flni „.„ai-Ho hot nl rijk. de weleerw. pater P. Rehmet S.V.D. uit Duitsland, de eerw. broeder Camillus Schart S.V.D. uit Duitsland, die tevoren in China werkzaam was. Geheel uit katoen is dit ensemble van Bcrcofa vervaardigd. De stof heeft een imprimé-stip, wat bet materiaal een levendig aanzien geeft. Om zijn talrijke publicaties op uiteen lopend gebied heeft het Bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde benoemd tot lid der Maatschap pij de Rotterdamsche chirurg dr A. G. J. Hermans. Het voorstel tot deze benoeming is uit gegaan van de taalkundige commissie, die o.a. zeer veel waardering had voor het bekende Jagerswoordenboek van dr Hermans. Voor de wollenstoffensector in de tex tielindustrie zijn slechts produetie-indices beschikbaar met als basis (100) het jaar 1946. Het algemeen productie-indexcijfer bedroeg nu gemiddeld over de eerste 7 maanden van 1954, met 1946 ais basis, niet minder dan 228, waartegenover de pro ductie in de wolspinnerijen en in de wollenstoffen. en wollendekenweverijen slechts indices van desp. 136 en 143 kon den aanwijzen. Wat tenslotte de sigarenindustrie be treft, hierover worden slechts indices verstrekt waarbij het jaar 1948 op 10U Het Franse ministerie van financiën heeft de zuivelproducenten toegezegd de invoer van boter uit Nederland te zullen beperken tot de waarde van de Franse wijnuitvoer naar Nederland. Deze maat regel zal worden genomen wegens het grote boteroverschot uit de inheemse productie. De totale botorvoorraden in Frankrijk worden geschat op 30.000 ton. Het is niet bekend, hoeveel hiervan als over schot wordt beschouwd. De Franse rege ring zal de uitvoer van boter subsidiëren. Voor de uitvoer naar de overzeese ge- Na de brandstichting is de man naar Ravenstein gereden, waar hij in de straat waarop de zii-ineang van het post kantoor uitkomt Z"n kans beeft afge wacht. Kort voor de overval is de man in deze straat, gesignaleerd, i^olgens een persoonsbésehriiving b^pft pjj een flink postuur. Zijn iePf+Ud is onp"™er 30 jaar. ziin lengte eo-r.a 1 80 m. Hii was gpVioed in een vrij (ior>rr costuum. Het is eveneens vast komen staan, dat de man driest en brutaal beeft gere den. Het tegenliggende verkeer, nok fiet sers, h°eft hii opzetteiiik met het h^M van de schiinwerners verhimd.. F.en brandweerauto op weg naar de brand te NeprJangel werd zodanig in bet felle licht gezet, dat de wagen in de berm van de weg geraakte. In de parochiekerk van de H Lucia te Ravenstein is gisterenochtend om tien uur door pastoor T. Heyst de plechtige Mis van Requiem opgedragen voor de ziele- rust van de vermoorde postkantoorhouder J. van Dieten. De kerk was geheel gevuld. De rijkspolitie had assistentie gekregen voor de regeling van het verkeer en de afzettingen in de stad. Achter de baar, die werd gedragen door het plaatselijke St Barbara-schuttersgilde, was het hoofd bestuur van de P.T.T, vertegenwoordigd door de hoofddirecteur-posterijen, de heer F. Hofman. Nadat deze op het kerkhof bij het graf een kort afscheidswoord had ge sproken, schetste de heer Verberne, in specteur der P.T.T te 's-Hertogenbosch. de zeer verdienstelijke loopbaan van de heer Van Dieten. Spreker vestigde er te vens de aandacht op, dat de overledene de eerste P.T.T.-functionaris is. die bij een overval is gedood. In dit jaargetijde zal de huisvrouw haar gezin reeds diverse malen kool als groente hebben voorgezet. Al eerder hebben wij verteld, dat „al tijd weer kool" helemaal niet eento nig behoeft te zijn. Weet U b.v. dat verscheidene soorten kool, gecombi neerd met onze onvolprezen Neder landse kaas, tot heerlijke gerechten kunnen worden verwerkt? Zondag: Schelpje met kaasragout, rundvlees, spruitjes, aardappelen, chocoladevla met perencompote. Maandag: grape fruit, koud vlees, wi+lof. puree, flensjes. Dinsdag: Vleeskoekjes, gestoofde win terwortel, aardappelen, opgerolde flensjes met appelmoes. Woonsdac: Stukles toast m°t garna- lenslaatje, knolraap in kaassaus, gebakken aardappelen. Donderdag: Kaaseroquetten, gestoof de prei, aardappelen, grutjes met stroop. Vrijdag: Gebakken bokking, rode kool, aardappelen, yoghurt met va- nilWla. Zaterdag: Stamppot van groene kool met worst, beschuit met bessen sap. RECEPT: Kaaseroquetten. Voor 8 a 10 stuks hebben we nodig: 2 dl. melk, 50 g. bloem, 125 g. ge raspte kaas, peper, zout, 1 ei, wat paneermeel en frituurvet. We mengen de bloem glad aan met een deel van de melk; de rest van de melk brengen we aan de kook en binden deze met de aangemengde bloem. Na het doorkoken, de kaas door de saus roeren, deze van het vuur afnemen en op smaak brengen met zout en peper. Hierna strijken we de massa op een platte schaal uit en nadat ze koud en stijf gewor den is, gaan we er croquetten van vormen. Deze rollen we door paneer meel, dan door een losgeklopt ei en daarna weer door paneermeel. Ten slotte gaan we de croquetten in het frituurvet bruin bakken. rf.crpT: Yoghurt met vanillevla. Klop liter yoghurt samen met V2 liter vanillevla goed luchtig op. Voeg er eventueel wat basterd-suiker bij. Het geheel doen we over in een glazen schaal of kleine kommetjes en presenteren er wafeltjes bij. (Van onze correspondent) Bij de Dungensebvug in de nabijheid van de psychiatrische inrichting Coude- water onder Rosmalen is gisteren de 17- jarige mej. M. met haar rijwiel door een truck met oplegger gegrepen en vrijwel op slag gedood. De verongelukte is de enige dochter van dr. C. Manse, genees heer-directeur van „Coudewater". Zij reed in de richting Veghel en wilde blijkbaar bij de brug, op weg naar huis, links afslaan, toen het ongeluk geschied de. Dokter Hofmann uit Berlicum ver- VUU] ue UHVUCl HUU1 ut V/ V Y.J. tiOCöc T 1 l -r» i. A biedsdelen zal het subsidie 180 francs en leende eerste medische hulp. Pastoor A, voor de uitvoer naar andere landen 200 |J. van den Eerenbeemt. uit Den Dungen francs per kg bedragen. j diende het slachtoffer het H. Oliesel toe. LtVÉHSVERZeKÏ" Ook voor collectieve personeelvereekeringen Coöp. Levensverzekering Mij. u:a. Hoofdkantoer: Oudonoord - Utrecht Tol. 16591 (3 lijnen) Vandaag en morgen maakt in de Rivièra- Hal van de R'damsc Diergaarde de postduif de dienst uit. De tentoonstellingsclub „De Postduif" houdt haar 45e nationale ten toonstelling en rond 2200 vogels, uit alle delen van het land, kampen om de prij zen. De C. P. J. v. d. Meijden-wisselbeker voor de mooiste duif van de show werd gewonnen door de bekende Rotterdamse kampioen Arie Unterhorst Een fraai suc ces behaalden ook de Westlandse matado- ren Vellekoop en v. Straten uit Naaldwijk, die in de kampioenenafdeling (oud) col lecties van 4 vogels de wisselbeker van „De Postduif" in de wacht sleepten On der de kampioenen, die jonge vogels in zonden, was het T. Alleman uit Bergen op Zoom die zegevierde en daarmede de wisselbeker van „Het Rode Kroos" ver overde. De beker van de Rotterdamse Diergaar de voor de fraaiste vogel „vliegtype oud" wag eveneens voor Unterhorst. terwijl de ereprijs voor de beste duif .vliegtype jong" aan A. Bogers uit Bergen op Zoom werd toegekend. In de schoonheidsklassen was het ook nu nestor v. d. Meijden, die aan de kop ging en die zodoende de fraaie wisselbe ker van de Heinekens Brouwerij dit jaar de zijne mag noemen. Een speciale attractie vormt de inzen ding van Z. K. H Prins Bernhard, ter wijl voorts ook de expositie van de eer ste vjjf pr(jswinners van het concours Osnabriick (65.000 duiven) en de collec ties van de 10 generaal-kampioenen van de Rotterdamse Postduiven r.ond onge twijfeld veel belangstelling zullen trek ken. De 37-,jarige longarts S. H. uit Dor drecht, die in eerste aanleg door de Am sterdamse rechtbank tot veertien dagen gevangenisstraf cn acht maanden ont zegging van de rijbevoegdheid was ver oordeeld. omdat hij op 25 October van het vorige jaar onder zodanige invloed van sterke drank zijn wagen zou hebben bestuurd, dat hij daartoe niet meer in staat moest worden geacht, is gisteren door het Amsterdams gerechtshof, die dit vonnis vernietigde, in hoger beroep con form de eis vrijgesproken. Voor de eerste maal ontsnapt daar mede een automobilist, die vele tekenen van dronkenschap vertonend achter het stuur werd aangetroffen, aan een ver oordeling op grond van het feit, dat hij deze aanwijzingen van dronkenschap toeschreef aan een pervitinetablet, dat hij verklaarde op de bewuste avond ge slikt te hebben als middel tegen ver moeidheid. In dit proces, dat wellicht van grote betekenis kan blijken te zijn, omdat ln de toekomst ook andere automobilisten dit „pervitineverweer" zouden kunnen aanvieren, waren diverse hogleraren als getuigen-deskundigen gehoord. Ze waren van mening, dat bepaalde personen dronkemansverschijnselen kunnen krijgen na het slikken van een tablet pervitine. Advertentie Slaapt U slecht door rheumattek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nie ren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88 's Avonds vluchtend uit de luxe van het Casino of de grote hotels, liepen zij langs het strand en luisterden naar het lied van de zee. De maan scheen over de golven en in de verte beefden de licht jes van de vissersboten verspreid en sid derend in de oneindige ruimte. Soms gingen bij 's ochtends, na het. zwemmen, naar de duinen en lagen daar te drogen en te rusten. Maar steeds stond de werkelijkheid weer voor hen. Het was in dit verwoeste land onmoge lijk, de oorlog te vergeten. Zij bezochten Yperen. Overal ruïnes, zij liepen over planken, welke oude loop graven bedekten. En het was een stad, een mooie stad. Hier stond de lakenhal met de schitterende zuilenrij, de oude huizen met de trapgevels waren zeldzaam mooi. Mensen leefden er, hadden er hun werk kring, baden in die kerken, zochten af leiding in de schouwburg, in de vreed zame kamers leefden families met la chende kinderen, zij maakten plannen voor de toekomst. Enkele dagen van blinde woede hadden alles verwoest. Vormloze puinhopen in een woestijn. Jaren waren nodig om het werk van de mensen weer uit het niet te voor schijn te roepen en de aarde terug te geven wat de menselijke hoogmoed haar had ontnomen sn wat in weinig uren door de razernij van de haat was ver nield. De haat, hij had overal zijn spo ren achtergelaten, tussen de ledige mu ren van de huizen, in de duinen, waar nog overal de onderaardse betonnen schuilplaatsen lagen, waar de dood in hinderlaag had gelegen en men nog dui delijk de ingekraste namen kon lezen, in de kanonnen, opgesteld langs de kust., in de enorme batterijen. De oorlog? Overal hing zijn stinkende adem, overal lag zijn afgrijselijk masker afgedrukt. Fred en Aline ontmoetten hem op hun tocht. Zij waren nieuwsgierig naar de historische bijzonderheden van Water loo. En terwijl zij in een rijtuig, waar voor een mager paardje was gespannen de weg naar Leuven opreden, vertelde de koetsier van de oorlog; Veertien da gen en veertien nachten achtereen zijn voorbijgetrokken, paarden kanonnen, sol daten soldaten, kanonnen, paarden., de grond trilde er van, het was alsof er nooit een einde aan zou komen. Leuven probeerde zijn wonden te helen maar op de muren van de straten vond men nog de affiches, waarop ge drukt stond: „Vergeet de nacht van 4 Augustus nooit. Vergeten? Vergeten was onmogelijk! Aline, wat is een oorlog vreselijk. Vrouwen., kinderen., onschuldige grijs aards, biddende nonnen. Ze moesten aan de terugreis denken. Ze bezochten Nieuwpoort nog en de be roemden Yzer. Vermoeid waren zij op een steen in de buurt van een uitgebrande kerk gaan zitten. Een kerkhof met tal rijke witte kruisen lag voor hen, alle hetzelfde: „Gevallen voor het vaderland gevallen voor het vaderland., gevallen voor het vaderland.. Een Christusbeeld is van een gaaf ge bleven graf weggeschoten. Aan de voet van dit kruis zingen, spelen en schreeu wen kinderen. De meisjes schreien, dit is te veel voor haar zenuwen. Aline, het is een nachtmerrie! Al die jonge levens onder deze kruisen. Ieder van hen verwachtte nog zoveel van het leven, Zij waren sterk, vrolijk, vol hoop op de toekomst. Zij hadden moe ders, zusters, verloofden, vrouwen, kinde ren. Zij zouden nu de velden, waar zij begraven liggen, hebben bebouwd. Werk lieden, artisten, dichters, schrijvers, zou den het leven van nu met hun kunst hebben verrijkt. Een hele generatie ver nietigd, vrienden en vijanden, ze zijn alle nu gelijk in deze aarde, waarvoor zij geen tijd hebben gehad, iets te doen. Hoeveel toekomst ligt er onder elk van deze kruisen begraven? Ik zal je nooit meer met je vrouwenbeweging plagen, Aline. De vrouwen zullen immers genoeg kunnen doen om deze dingen te voorko men. Hoe kunnen zij, die dit overleefd hebben, nog dóórleven? Ik geloof, dat ik, nu ik dit alles gezien heb, nooit meer echt vrolijk kan zijn. Zij wandelden naar het strand en daar herstelden zij zich weer een weinig. Laten we niet ai te droevig zijn, Frédérique, de wereld zal dan pas ster ven als de liefde, het geloof en de hoop in de harten van deze vrouwen zullen zijn gedoofd. Wat mij betreft, ik wil van al deze misère alleen datgene bewaren, dat mij sterken en troosten kan. Denk aan onze ontroering, toen wij een paar dagen geleden Koning Albert en Konin gin Elisabeth op bet strand ontmoetten Zij waren net als de andere wandelaars, blijven staan om naar een paar spelende kinderen te kijken. Weet je nog, hoe een voudig ze waren? Ik als democrate, ben blij dit echtpaar als heel eenvoudige men sen te hebben gezien en niet in de glo rie van een officieel feest. Is het met prachtig, Fred, de koning heeft naast zijn soldaten gevochten, de koningin - van Meulen heeft, het ons verteld heeft met eigen handen de afschuwelijkste wonden verbonden. Zij willen koningen zijn, niet om de hulde, die men hun brengt, maar in bet helpen dragen van de zware last. van het gemeenschappe lijk verdriet. Koningen om het volk te dienen, om het te leiden, het te heipen leven en hel te tonen wat het is: mens te zijn met het edelste wat in de mens kan schuilen. Aline, je bent poëtisch geworden, je bent wel erg getroffen door de Belgische toestanden. Als ik weer eens moedeloos zal zijn gaat de ander voort zonder naar Fré dérique te luisteren, zal ik aan de moord dadige mijnen denken, die de vissers van Knocke uit de zee hebben opgevist en waarvan ze onschuldige urnen hebben ge maakt, waarin zij Oost-Indische kers en geraniums kweken, om er de wegen mee te versieren. De huizen en gebouwen zul len in de verwoeste steden opnieuw op rijzen, de oogst zal op de velden, waar veldslagen zijn geleverd rijp worden, nieuwe generaties zullen opgroeien, voor wie dit alles, wat gebeurd is, een legen de zal zijn en dit doordat christenen, ko ningen en vissers de weldadigheid, het geloof en de hoop weer op aarde zullen hebben gebracht. Dat is allemeal wel waar Aline, maar de tegenwoordige tijd is., ik ben niet zo optimistisch als jij. Laten we naar Brugge gaan, Van Meulen heeft zo veel goeds over de, vreedzame invloed van deze stad verteld. De vrede, wij we ten nu tot welke prijs hij werd gekocht.. Kijk eens., een kaart van Van Meu len en een dikke brief voor jou, Aline. Hij had beloofd, inlichtingen om trent het onderwijs in België te zenden Dat zal het zijn. Frédérique had zich bescheiden terug getrokken, onder voorwendsel haar eigen correspondentie te gaan doorlezen. Zij wilde echter Aline tijd geven, haar brief alleen te lezen, de brief, die zij in haar trillende handen hield. Zou het mogelijk zijn? vroeg zij zich af en wierp een blik op haar vriendin. Van Meulen.. Aline Desbois. Een toeval lige ontmoeting op de kade van Antwer pen. Twee niet meer jonge meisjes als wij., een verminkte officier.. Mooie hel den voor een hoffelijk avontuur. Maar waarom niet? Ieder van ons draagt zijn lot in zich en er tegen vechten kan men niet! Een poos later vertelt Aline: „Het is veel erger dan wij dachten. Hij heeft twee zusters, zijn ouders en zijn verloof de, in de oorlog verloren. Zijn beide zusters zijn door een ver dwaalde kogel gedood, de moeder is, uit verdriet hierover gestorven. De vader is in de slag bij Leuven gevallen en zijn verloofde werd ongeneeslijk krankzinnig. Thans nog doet zij telkens opnieuw de vraag: „Wordt er nog altijd geschoten?' Hierna alleen achterblijven en de moed hebben voor anderen te leven. Wij zullen Van Meulen binnenkort terug zien. Hij schrijft, dat hij de Lauriacs een bezoek wil brengen en tegelijkertijd je broer Jacques zal opzoeken. Hij voelt zich aangetrokken tot Cote Fleurie en ook interesseert hem ons schoolwezen. Frédérique zag, dat Aline de brief zorgvuldig opvouwde en in haar schrijf map stopte. Zij gaf hem haar niet te le zen, zoals anders hun gewoonte was ajs een brief geen persoonlijke kwestie bevat- te. Zij gingen naar Brugge en Frédérique was diep onder de indruk van de oude prachtige stad. Nu wandelde zij alleen langs de schil derachtige grachten. De kleine huisjes weerspiegelden zich in het donkere wa ter. Nu en dan gleed een roeiboot of een kleine motorboot voorbij. Zij bezichtigde het oude Spaanse ^ilot, dat thans als gevangenis dienst doet. Ze vervolgde haar weg door de Blinde Ezel- straat om voor het laatst de schilderij en van Van Oost en Crayer in de ker ken te bewonderen. Lang bleef zij in de Onze Lieve Vrouwekerk, waar ze ook roerde. Maar zij was vastbesloten, zich niet te laten overhalen. Na een ogenblik stilte zei hij: „Vijandschap? Neen, onver schilligheid?" Dat is nog erger, Fred, dat je mij zo uit je leven kunt bannen; het kan niet anders dan dat een andere liefde mij uit je hart heeft gewist. Je zult toch zeker niet met die Brizard trou wen, die lompe, ruwe boer, jij, die vroe ger zo kieskeurig was.. Noch hij, noch een ander, voorlo pig. Zij ergerde zich, dat haar stem op dit ogenblik beefde. Noch hij, noch een ander, maar wat gaat u dat aan? Ik meen, dat ik het recht hebt, mijn vrien den zelf te kiezen en u weet heel goed dat ik mijn sympathie niet maar zo schenk., ik neem haar ook nooit terug mijnheer Haynault.maar het kan zijn dat zij sterft., en niets, geen menselij ke macht ter wereld kan een gestorven genegenheid weer doen herleven. Frédérique, ik heb je verloren, voor altijd, ik zie het, door mijn eigen schuld. Je bent oprecht en waar, ik ken geen andere vrouw, die is zoals jij. Ik heb mijn geluk verspeeld. Het is goed, dat ik het jouwe niet. heb verspeeld. Ga je eigen weg, zoals ik de mijne zal gaan, zij zullen elkander nooit meer kruisen. het graf van Karei de Stoute bezocht. Ik betreur meer je vriendschap dan je In één van de kleine winkels kocht zij liefde. Wie weet, hoe mijn leven zou zijn voor Claire en Eliane stukken van de beroemde kant. En toen opeens stond zij voor Robert Haynault. Hij was blijven staan om haar in haar eenvoudig toilet, dat haar zeer goed kleedde te bekijken. Zij had hem in het eerst niet herkend. Frédérique. Eindelijk vind ik je te- rug! Zij schrok. „U hier? Waarom. Om jou te komen halen.Fred, ik heb je al zo lang gezocht, ik wilde je ver giffenis vragen. Zij keek hem verwonderd en onder zoekend aan. Zijn blik deed haar blozen en tegelijk voelde zij zich er door bele digd. Ik geloof dat wij elkaar mets meer te zeggen hebben, mijnheer. Ik verzoek u mij met rust te laten. Fred, wees niet dwaas., ik heb met goed gehandeld, je hebt gelijk. Maar ik was ontevreden, nerveus. Je kunt toch om deze vergissing ons leven niet ver knoeien. Nw leven en het mijne hebben niets gemeen, dunkt mij. Mijn familie heeft van u gehouden als van een zoon., van mijzelf wil ik nog niet eens spreken. Maar wat hebt u er tegenover gesteld? Fred, herinner je je dan niet, dat je van mij hebt gehouden., er is toch een tijd geweest.als ik toen maar ge wild had., je kunt haar niet verlochenen. Is het soms niet waar Fred., kom, zeg eens iets? Het is waar., misschien... Zie je wel, Fred, alles kan dus nog goed worden! Neen, nooit, nooit! Hij was bleek geworden, zijn gezicht vertrok en hij zocht, innerlijk bewogen, naar een belediging, die het meisje, dat hoogmoedig voor hem stond, zou kunnen verpletteren. Maar hij begreep, dat hij haar niet meer zou kunnen treffen. Zoveel jaren van liefde en nu vij anden, zei hij treurig. Zijn toon was zó oprecht- dat het meisje een ogenblik ont- geworden, als een vrouw als jij het had geleid. Geef mij een hand, Frédérique, voor de laatste maal. Hij drukte zijn lippen op haar hand. Adieu, Frédérique. Adieu, Robert. En in dit ogenblik, toen de banden voor altijd werden verbroken, lazen zij voor het eerst duidelijk in eikaars ziel, waarin dezelfde tonen weerklonken. 'Vaarwel, mijn jeugd, fluisterde Ro bert en keek lang de gracieuse gestal te van het meisje na. Vaarwel mijn mooie liefde, zucht te Frédérique en volgde in gedachten de vermoeide man, die de fiere geheim zinnige en vriendelijke cavalier van haar eerste, lang achter haar liggend avontuur was geweest. Deze ontmoeting had haar een schok gegeven en in verwarring gebracht. Zij had haar plotseling in de werkelijkheid teruggestoten. Genève, haar huis, haar familie, haar vrienden, alles was een tijdlang op de achtergrond geschoven. Eensklaps stonden de mensen en dingen haar nu weer duidelijk voor de geest. Een platte schuit gleed langzaam voorbij. Op het dek stond een vrouw en schudde een tafelkleed uit. In de kajuit lachte een kind. Een oude dame borstel de kussens uit een open venster. Opeens voelde Fred zich hier vreemd en verlo ren, in een land, waar niets haar bond. Heimwee, overviel haar, de ziekte, die van een eerlijk man een deserteur maakt. Terug, terug naar huis, naar alJ®n' van wie zij hield, naar de oude lielge- worden gewoonten. Naar la Garenne, waar reeds een plaats voor haar is, naar Renée en Germain, die haar wachtten Terug naar het eenvoudige geluk naar de kwellingen. Naar huis.naar huis! Aline, vind je goed, dat wij naar huis gaan? Ik heb nu genoeg van het rondreizen. Goed, morgen, als je wilt, Fred. Zij pakten haar koffers, die nu bijna te klein waren en reisden de andere morgen vroeg weer terug. Aline keek naar het treurige gezicht van haar vriendin, van wie ze in deze dagen meer dan ooit was gaan houden. Zij dacht: Ik meen, dat ik gisterenavond Ro bert Haynault aan het station zag. Wat kwam hij hier doen? Maar zij waagde het niet te vragen. Als zij daar behoefte aan heeft, zal zij mij wel alles vertellen. Waarom in het geheim van anderen te dringen, als men toch niet kan helpen? Als hij haar maar niet heeft overgehaald. Neen, hij zag er verslagen en nerveus uit.min der antipathiek dan anders. De trein rolde door de weiden en langs de gele korenvelden. De oogst werd binnengehaald. De trein reed niet snel genoeg voor de ongeduldige Frede- riqüe. Zij kwamen door de Ardennen, die aan de Jura deden denken. Dan door de Vogezen met hun schitterende bossen en liefelijke dorpen, dan volg den de rijke landerijen van de Elzas en., eindelijk, de grens en de bekende omge ving. O, onze mooie boomgaarden. Onze rijke boerenhoeven. Ons schitterend gras dat nergens zo groen en sappig is als bij ons! Heerlijk, de gezonde lucht van ons land, onze witte, zindelijke dorpen, waarvan de huisjes zich om de kerk scharen. Door het lawaai van de trein verschrikt, vliegen uit het veld twee ooievaars omhoog. Dat is een teken. Ons land ontvangt ons met open armen. Slechts hier zal het mogelijk zijn, het Huis vol Geluk op te bouwen. Het Huis vol Geluk is overal, waar iemand is, die op je wacht, zegt ai Wat ben ik kinderachtig en egoïs tisch, verwijt Frédérique zich zeil dwingt haar vreugde. Het Huis - luk, wie weet of zij het êin P ruïnes zal opbouwen. Zp he t an haar zelf in België achtergelaten^ Goe de, lieve vriendin, zo hulp g n zo opofferend. En hier zijn zij, die je hebt achterge laten Angstig ondervragen zij je met hun ogen Hij, die terugkomt, als is het slechts na zeer k<jrte afwezigheid, is nooit meer helemaal dezelfde als hij, die wegging. Afwezigheid geeft precies zulk een verwijdering als de dood. La Garenne. Verte Tour. Zij hebben je plaats open gehouden Zal je deze nog precies dezelfde vinden? Frédérique mooier geworden, sterker en rijker van geest herneemt haar ne derige taak, die voor haar een nieuwe betekenis en groter waarde heeft. Zij neemt haar aan, als een kostbaar geschenk van het leven. HOOFDSTUK XIII. In de broeiwarme klasse doet Frédé rique haar dagelijkse werk. Buiten valt de sneeuw en bedekt de velden met een dikke witte deken. Nu en dan hoort men de bellen van een slede, die voorbij glijdt, dan weer overstemt het gejuich van spelende kinderen elk ander geluid. De meisjes zijn onoplettend. Fred wordt er moe van om de kinderen tel kens tot de orde te roepen. Zij heeft tot verbazing van de anderen, Renée reeds drie maai moeten waarschuwen. Tel kens schrok het kind uit haar gepeins wakker, maar viel er toch weer dade lijk in terug. Het is duidelijk, dat haar gedachten ver weg zijn en dat zij haar omgeving geheel vergeet. Eindelijk luidt de bel en dertig kinderen breken los. Zij hollen naar buiten, gillen van pret bij het sneeuwballen gooien. Renée is niet met de anderen meegegaan. Als het laatste kind de klas heeft verlaten, komt zij naar Frédérique toe. Juffrouw, ik wou u graag iets ver tellen. neen, alstublieft, laat u het raam dicht, de anderen hoeven het niet te ho ren. Wat een geheimen. Vertel eens gauw, mijn kind. Kom, haal je mandje maar hier. Ik denk, dat je hier wilt blij ven om je boterhammetjes op te eten je kunt zo ook niet naar La Garenne' het sneeuwt veel te hard. Zullen wij hier samen onze boterhammen opeten? Dan gaan we daarna een sneeuwpop maken en sneeuwballen gooien. Renée geeft geen antwoord. Zij heeft haar mandje onder de bank gezet om de inhoud ervan te verbergen. Nee, ik blijf niet hier, ik moet weg. ik moet.. Fred legt haar hand op de schouder van het kind, maar Renée trekt zich te rug en kijkt haar niet aan. Renée, kindie je doet me schrikken. Is er iets gebeurd met Germain, of je grootmoeder? Zwijgend schudt het kind het hoofd. Neen, neen, er is niets. Wil je, dat ik iets voor je doe, Re née, kom, verte] het maar, ik ben (och je vrl®nd.m> weet ie immers wel? Nu begint het kleine meisje te snikken en vertelt hortend Juffrouw, moeder is niet gestor ven. Zij heet Mevrouw Johnson en zij woont in Genève. Zij heeft twee kinde ren. Ik weet waar ze woont. In een pen sion in Champel. En nu wil ik haar zien maar vader en grootmoeder willen dat natuurlijk niet. Arm kleintje. Wie heeft je dat ver haaltje verteld? Het is geen verhaaltje. Het is waar, echt waar. Ik ontmoette een me vrouw, die ons als heel kleine kinderen heeft gekend en die heeft het mij ver teld. Het is allemaal echt waar, ik heb de foto's gezien en nu wil ik naar haar toe. Waarom heb je er thuis niets van gezegd? Omdat ze mij natuurlijk niet zou den laten gaan. Hoe weet je dat? U kent vader niet als hij echt kwaad is, hij heeft moeder willen vermoorden. Maar Renée, hoe kun je dat nu al lemaal geloven, wat een onzin. Je bent veel te jong om over die dingen te kun nen oordelen. Er zijn nu eenmaal dingen die je nooit mag zeggen en ook niet eens mag denken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4