Consumentenbond krijgt geen rijkssubsidie Waarom trekken mijnwerkers naar liet buitenland Kwestie Hoensbroek opgelost coors Drooglegging van de Lauwerszee Hef Wespennest Overzicht Tweede Kamer j Gloeilampjes Jeugd moet leren sparen De dood van een klokkenopwinder B Snel buiten adem ROTTERDAMSE GRAANMARKT Begrotingen Economische Zaken en Staatsmijnen goedgekeurd Nogmaals de kartels „Grootmetaal" contra „Noordmetaal" STAATSEXAMEN (HBS Gymn.) RESA- HILVERSUM Autoportier sloeg open Katholieke fractie wendde liet roer Muziek jury voor een dilemma Twee provincies betwisten elkaar de grond ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 PAGINA 8 Het heerlijke Oost-Europa Broodprijs Subsidie Consumentenbond Mijnwezen Geen bevoorrechting voor bovengronders Hoge Raad Leerzame boekjes en school- platen BENZINE IN PLAATS VAN WATER Jongen bij botsing uit wagen geslingerd DIRECTEUR POSTKANTOOR verdacht van verduistering JONGETJE ONDER VRACHTAUTO TOCH ALGEMENE BESCHOUWINGEN COMMISSIE „HET KLEINE MIDDENSTANDSBEDRIJF" GEÏNSTALLEERD PASTOOR G. A. JONGEJAN OVERLEDEN ROOFOVERVALPLEGER GEVAT DOOR VALLEND SCHILD DODELIJK GETROFFEN DE ONGELUKKEN DER „SABRE" F-86 DRIELING TE VEENENDAAL ROCKEFELLER kan half EILAND KOPEN Hilversumse harpiste tvon eerste prijs in Parijs BOTSING TUSSEN TWEE EN DERTIG AUTO'S INTERNATIONAAL BLEVEN DE MARKTEN VAST David Duncan (The bramble busb) 's GRAVENHAGE, 19 November 1951 De Tweede Kamer is vanmiddag gereed gekomen met de behandeling van de begroting van Economische Zaken, waarmee zij Woensdagmiddag was aangevangen. Deze begroting alsmede die van de Staatsmijnen in Limburg, welke apart daarna werd behandeld, werd z. li. st. goedgekeurd. De Kamer was vannacht midden in de replieken blijven steken, zodat deze aan het begin van de middag werden vervolgd. Het ging daarbij nog wat over kartelafspraken, de broodprijs en de subsidi aan de Consumentenbond, welke op de begroting stond tot een bedrag van f 30.000 en waarmee de Kamer kennelijk niet accoord ging. Dit kwam tot uiting bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting en de minister was niet zo goed of hij moest deze post terugnemen. geen kwestie van conjuncturele schom melingen, maar van een verlamming van het economische leven. Nu werkt de Ves tigingswet en men zou moeten bewijzen, dat er een chaotische toestand van con currentie zou ontstaan bii afschaffing van de minimumprijzen voor brood. De bewijslast daarvoor moet rusten op hen, die bijzondere maatregelen vragen. Hij kon niet ingaan op de suggestie van de Kamer om de beslissing inzake de opheffing van de minimumbroodprij zen uit te stellen of ongedaan te maken, want dat was een bestuit van het gehele kabinet. Wel wilde hij de overwegingen van de Kamer en haar bedenkingen ter kennis brengen van het kabinet evenals haar verzoek een nota over te leggen omtrent deze kwestie voordat de beslis, sing zou worden geëffectueerd. Eerst zette minister Zijlstra in zijn ant woord, op de replieken nog eens duidelijk zijn standpunt over de kartels uiteen. Hij sprak daarbij zijn zorg uit over de wijze, waarop de kartelbeweging zich heeft uitgebreid. Hij was niet bevreesd voor een ruïneuze concurrentie en meende, dat deze uitbreiding te ver gaat. Een casuïstisch kartelbeleid achtte- de minister het beste. Het was voorts zijn indruk, dat de starheid in de aanpassing naar beneden en naar boven niet geheel symetrisch is. Wat de kwestie van de toelating van Japan tot het G.A.T.T. betreft, ant woordde hij nu aan de heer Blaisse, dat bij de besprekingen over de definitieve toetreding zal worden getracht een be vredigende oplossing te bereiken, met het doel tegemoet te komen aan de vrees voor Japanse dumping vooral in de sec tor van de textielindustrie. De communistische heer Reuter kreeg daarna een veeg uit de pan. Deze had geklaagd dat onze export te eenzijdig was gericht, namelijk niet naar Oost Europa. De economische onstabiliteit hier is een minder goede bodem dan de economische stabiliteit in het Oosten vond hij. Maar zulke dingen moet men niet zeggen tegen een scherp man als minister Zijlstra, die hem gisteren, al op een andere wijze van antwoord had geftiend. Toen had hij op bepaalde kwesties, die hij aansneed, ge zegd. dat hij het antwoord van de minis ter natuurlijk wel kende. Dat ant woord zal ik dan ook maar met geven, had de minister toen gezegd. Nu zei hij, dat de politieke onzekerheid in de volks- democratische landen veel groter was dan de economische onstabiliteit in de kapitalistische landen. Daar heeft, zei minister Zijlstra tot de heer Reuter, o.a. Joego-Slavië zoveel pleizier van beleefd. Toen dit land niet meer mee wilde doen, sloot Rusland prompt de grens. Trouwens over economische stabiliteit gesproken, deze. bestaat misschien in het Oosten, maar alleen binnen de volksdemocrati- sche landen onderling en die is verkre gen op een wijze, die we hier liever toch maar niet zouden zien toegepast. Dan was er de kwestie van de afschaf fing der minimum broodprijzen. De heer Comelissen (WD) had by de replieken nog eens gewezen op de jaren '28 tot 38, als afschrikwekkend voorbeeld. Het is levensgevaarlijk, zei de minis ter nu, om onze economische politiek op die jaren af te stemmen. Toen was het Oslo Wat doe je al vergeten hebt en niet als je de sleutel s avonds wat laat thuiskomt? Een Noor klom maar tegen zijn flatje op, kwam tot de tweede ver dieping en bij het openen van het raam stortte hij naar beneden. Als het legen- darische poesje kwam hij op zijn twee benen terecht en ging toen maar bellen. Washington Met groot vertoon stoven de gewa pende wachten in alle richtingen en gangen van het Amerikaanse ministerie van financiën. Overal spiedden ze naar overvallers, totdat men tot de ontdek king kwam, dat het alarmsignaal door een fout in de electrische leiding in werking gesteld was. Rome Pompea Zauri zat in een boom en keek naar beneden. Hij vond het hele maal niet leuk in die boom. maar hu moest wel. Want onder aan de stam stond een groot formaat wolf, door de vroege kou uit de bergen naar het dal gekomen, reeds te likkebaarden naar het hapje, dat Pompeo beloofde te wor den. Pompeo werd geen wolvenmaaltijd, er kwam een bus aangesnord en dat deed de wolf afdruipen. Londen Zo vonden het bepaald nodig, vijf Zwe den, om de heer Winston Churchill, bijna tachtig jaar nu, een cadeautje te geven. Ze zonden vijf pond voor het daarvoor gestichte Churchill-fonds en begonnen hun brief: „Aan de vader van de hele wereld...." Margate (Engeland) We zijn, toen we dit lazen, onmiddel lijk alle voorradige papiermanden gaan omkeren. Maar we waren niet zo ge lukkig als mister Albert Sparrowhawk (vreemde vogel, vindt u niet?) die, toen hij gisteren een stelletje oude papieren ging opruimen, verbaasd keek naar een enveloppe van de Football Pool Ltd, die hij nooit gezien en dus niet geopend had. Toen hij de openingsplechtigheid had verricht viel onze Sparrowhawk bijna flauw van emotie: want op zijn tafel kwam gegleden een gloednieuwe chèque voor 10-256 ponden sterling oftewel ruim honderdduizend gulden. Hij had die ge wonnen in een voetbalpool en hij had er nooit meer aan gedacht. Minister De Bruijn had daarna nog mede te delen, dat het resultaat van het onderzoek van de S.E.R. in de industriële sector aan de Kamer zou worden mede gedeeld. Ook hij kreeg het even aan de stok met de communistische heer Reuter, die had gewezen op de wijze van pro ductiebevordering in Tsjecho-Slowakije. De heer Reuter zou volgens minister De Bruijn eens moeten zeggen, waarom deze daar zoveel beter is dan hier. Als men dat zou gaan onderzoeken, zou blijken, dat de methoden, waarop daar de pro ductiebevordering word beïnvloed en de weinige invloed van de vakbeweging,, hier maar weinig in de smaak zouden vallen. Staatssecretaris Veldkamp had tenslotte slechts enkele vragen te beantwoorden over de plaats van de middenstandscon sulenten, wat hij wel wilde bespreken in de vaste commissie voor de middenstand. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting kwam, zoals gezegd, de subsidie aan de Consumentenbond ter sprake. Men kan de bezwaren van de Kamer hiertegen samenvatten in de uit latingen van de heer Koersen (KVP) daaromtrent. De werkzaamheden van deze Bond speelden te veel in de ambtelijke sfeer. Hij beschouwde als zijn taak de bestrij ding en openbaarmaking van onderne mersafspraken. Dat verklaarde waar schijnlijk de gunstiger gezindheid voor deze bond van minister Zijlstra, die im mers gisteren en ook vandaag weer te gen de uitbreiding van kartelafspraken was ingegaan. Maar dit kan de overheid óók doen. meende de heer Koersen. De activiteit van de bond. meende hij voorts richt zich veel te eenzijdig tegen de producenten. Het brengt de P.B.O. in miscrediet. daar men zich richt tegen de georganiseerde handel en producenten. Zo stelt men twee machtsgroepen tegen over elkaar. De heer Koersen vond het daarom niet juist deze subsidie te verle nen, vooral ook daar de Huishoudraad voortreffelijk werk doet voor de consu menten en bovendien vertegenwoordigd is in de S.E.R. Hij vroeg dus mét de heer Hazenbosch (AR) deze subsidipost terug te nemen. Daar ook de P.v.d.A., bü monde van de heer Roemers bezwaren inbracht, kon de minister al niet veel anders doen dan deze post schrappen. Wel vond hij, dat er in onze maatschappij behoefte bestaat aan een consumentenorganisatie met een zeker strijdbaar karakter. Hij moest toe geven, dat men met de representativi teit van de organisatie en haar verhou ding tot de Huishoudraad een risico moest nemen. Waarschijnlijk lag daar voor de Kamer het zwaartepunt. Het punt namelijk, dat hier zo ietf als een doorbraak wordt beoogd naar alle ge ledingen van het volk. Men kan deze be doelingen nooit aantonen en daarom werd hierover in de Kamer dan ook niets gezegd. Maar het resultaat was dan toch, dat de minister, de steun van de Kamer ontberend, de post moest terug nemen. Daarna kwam het Mijnwezen aan de orde. Hierbij vestigde de heer Maenen (KVP) de aandacht op verschillende aspecten bij het mijnbedrijf. Hij wees er op, dat ongeveer 1350 Limburgse arbeiders werk hadden gevonden in Belgische mijnen en hij vroeg daarom of de eisen in Ne derland niet te hoog werden gesteld, on danks het feit, dat er hier een gebrek was aan mijnarbeiders. Kan er niet, zo vroeg hij, in de keu ringseisen een differentiatie worden gebracht naar functie. Hij betoogde, dat men de arbeid meer aantrekkelijk moest maken door gunstige arbeids voorwaarden en goede sociale voorzie ningen en wees daarvoor op vrijere loonvorming en hogere kinderbijslag, op betere pensioenen en een herziening van de arbeidsvoorwaarden. Minister Zijlstra kon daar niet zoveel over zeggen. Hij had het tekort aan mijnwerkers ge schreven op het conto van de algemene arbeidersschaarste. maar dat klopte vol gens de heer Maenen niet, omdat dit tekort er ook al was vóór de tijden van arbeidersschaarste. De migratie van ar beiders naar omliggende gebieden gold intussen niet alleen voor de mijnstreek maar ook voor de andere streken. De heer Van Lienden (P.v.d.A. had immers al gezegd, dat uit het district Eindhoven óók rond 300 arbeiders in de Belgische mijnen werkten. Daarover wilde de minister zich be raden. Het verschil in beloning speelde uiteraard een grote rol. Dat zou men kunnen ondervangen door 'n hogere kin derbijslag, maar dit was in de minister raad reeds een onderwerp geweest van ernstige discussie. Een voorsprong voor de mijnarbeiders was gerechtvaardigd, maar een nóg grotere voorsprong niet. Het verschil in loon tussen ondergrondse en bovengronders kon men volgens de ministers niet ongedaan maken met het argument, dat deze mensen leefden in dezelfde gemeenschap en dat dus hun behoeften, ongeacht hun beloning, gelijke tred hielden. De bovengronders leven niet alleen in een gemeenschap met de ondergronders, maar ook met andere groepen van de bevolking. Men moet dus voor deze mensen geen eigen status creëren. De kwestie van de pensioenen, die door de geldontwaarding te laag waren geworden, zou door de minister ernstig worden onderzocht. Ook deze begroting werd hierna z.h.st. aangenomen. Bij de aanvang der vergadering deelde de voorzitter, dr Kortenhorst. mede, dat de accoorden van Parijs en Londen pas in Februari in de Kamer zullen kunnen worden behandeld. Aanvankelijk dacht hij dit te kunnen doen tegelijk met de behandeling van de begroting van Bui tenlandse Zaken op 4 Januari. Nu dit echter niet gaat. daar de betrokken wetsontwerpen de Kamer niet tijdig ge noeg zullen bereiken en de ministers Beyen en Luns in December toch beiden aanwezig blijken te zijn, stelde hij voor de begroting van Buitenlandse Zaken te behandelen op 21. 22 en 23 December. De volgende week zal de Kamer de.be grotingen van Oorlog en Marine en van Justitie in behandeling nemen. F. S. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr Langemeijer, nam Vrijdag con clusie in twee procedures van het be drijfspensioenfonds voor de metaalnijver heid „Grootmetaal" te 's-Gravenhage, de ene tegen het algemeen pensioenfonds van de Noordelijke scheepswerven Noordmetaal" te Groningen, de andere als eiseres tegen de N.V. Scheepsbouw- unie te Groningen, die lid is van „Noord metaal". In alle twee zaken concludeerde prof. Langemeijer tot vernietiging van het arrest van het Haagse gerechtshof en het vonnis van de Groningse rechtbank, die beide „Noordmetaal" in het gelijk had den gesteld, en beslissing van beide za ken ten gunste van „Grootmetaal". De advocaat-generaal was van oordeel, dat de bepaling in de statuten van Grootmetaal", die als tijdstip, waarop men een eigen pensioenfonds moet heb ben georganiseerd om aanspraak te heb ben op vrijstelling van de verplichting tot deelneming, een vroegere datum noemt dan de wet toelaat, niet tot ge volg heeft dat de gehele ministeriële ver- pliehtstelhng van deelneming in 't fonds van ..Grootmetaal" als krachteloos moet worden beschouwd. Wel zouden zij, die inderdaad vóór de volgens de wet juiste datum een eigen fonds hadden, daarmee van de verplichting tot deelne ming ontslagen zijn, maar partijen zijn het er over eens dat dit met „Noord metaal" niet het geval was. De Hoge Raad zal over vier weken arrest wijzen. Bij de campagne voor het jeugdsparen van de Rijkspostspaarbank is dit jaar de Waterstaat als onderwerp gekozen. De R. P. S. heeft thans twee losbladige premie boekjes ter beschikking van de spaarders gesteld. Het ene heet „Het water en wij" en is samengesteld door R. Feenstra en geïllustreerd door A. Sevenster. Het an dere, „Over water en zo", is van de hand van Leonard Roggeveen en dr D. G. G. van Ringelstein en geïllustreerd door Her man Berserik. Dit laatste is bestemd voor kinderen tot 9 jaar, het eerste voor oude ren. De R. P. S. heeft ook de scholen bedacht, welke zich met een niet geringe hoeveel heid administratief en ander werk belas ten om het de R.P.S.-spaardertjes zo ge makkelijk mogelijk te maken. In samen werking met het departement van Ver keer en Waterstaat heeft zij drie grote schoolplaten doen vervaardigen en wel „Dijkbouw in het IJsselmeer", door Frans Lammers; „Het Hollandse Polderland van Jenny Dalenoord, en „Het oude en het nieuwe land", van A. Sevenster. De platen zijn thans voor het meren deel verzonden. Aan de hand van een daarbij gaand instructieboekje kan de onderwijzer het een en ander over de uitgebeelde soorten van inpoldering ver tellen. Advertentie De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) Al stoeiende tijdens de middaguren in de machinefabriek van de fa F. Sch. te Breda amuseerden enige arbeiders zich door elkaar met water te gooien. Onvoor- zichtigerwijze wierp een der jongens de inhoud van een busje naar een mede arbeider. Toen de getroffene, de 24-jarige J. O. uit Breda de opmerking maakte, da: het wel eens benzine kon zijn, wilde men lachenderwijs de proef op de som neme en hield e-en lucifer aan zijn kleren. On middellijk stond het slachtoffer in lichte laaie en moest in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht. Gisterenavond omstreeks kwart over acht is te Cadier en Keer op de Rijks weg Maastricht-Vaals een autobotsing geschied, die de 15-jarige N. VI. het leven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde met de per sonenauto van de vader van het slacht offer, welke werd bestuurd door een zekere H. Toen de wagen defect raak te, sloeg een portier open. De auto kwam daarna in botsing met een Bel gische personenauto, die uit tegenover gestelde richting kwam. De zoon van de heer VI. werd uit de wagen geslingerd en moet vrijwel op slag zijn gedood. Twee jongere broertjes, die eveneens in de auto zaten en de bestuurder kregen echter geen letsel. De postale recherche heeft de directeur van het postkantoor te Oude Peknla, de heer J. B., gearresteerd. Hij is voor de officier van Justitie te Groningen geleid. De postale recherche heeft inmiddels een onderzoek ingesteld naar vermeende fraude. Er schijnt een bedrag verduisterd te zijn, dat niet onbelangrijk is. De postale recherche, die ressorteert onder de pro cureur generaal te Leeuwarden, is reeds enige dagen met het onderzoek belast. De heer B. heeft ruim 35 dienstjaren. Gistermiddag omstreeks 5 uur is een zesjarig jongetje uit Oudeschild op een vrachtauto geklommen. Toen de auto achteruit reed viel het kind eraf en kwam met het hoofd onder een der wie len terecht. Het was op slag dood. NActok Uz.elf niet wijs, dat kortademigheid nu eenmaal bij Uw gestel hoort. Neem het: snelwerkende middel, dat het taaie Slijm oplost; (AKKER -SIROOP) De (Van onze correspondent). Hoensbroekse begrotingskwestie, waarover ook in de Tweede Kamer het een en ander te doen is geweest, zal spoe dig tot het verleden behoren, daar de Katholieke fractie in de gemeenteraad heeft besloten de andere raadsleden als nog in de gelegenheid te stellen hun me ning te zeggen over de gemeentebegro ting. Bedoelde kwestie ontstond in Februari van dit jaar, toen door loco-burgemeester aan de orde werd gesteld. De uit veertien leden bestaande (niet bij de KVP aange sloten) Katholieke fractie besloot bij die gelegenheid, dat geen algemene beschou wingen zouden worden gehouden en dat de begroting ook niet hoofdstuksgewijze zou worden behandeld. Zodoende kregen de drie leden van de oppositie twee le den van de PvdA. en een communist geen kans om ook maar iets aangaande deze begroting te berde te brengen. De PvdA-fractie protesteerde tegen een en ander bij de minister van Binnenlandse Zaken en bij Ged. Staten van Limburg. Deze laatsten vonden, dat de handelwijze van de Katholieke fractie niet in over- W. Mannens (burgemeester J. Martin i eenstemming was met de geest van arti- was destijds ziek) de begroting voor 1954 De staatssecretaris van Economische Zaken, dr G. de commissie stafidsbedrijf" geïnstalleerd. OVEN FLEET STREET, het Londen- se krantencentrum, steekt een oude, Gothische toren uit. Het is de toren van de Law Courts. De toren heeft een klok, waarop de klokkenopwinder van de Law Courts trots was. In de Law Courts bevinden zich 800 klokken en het was de dagtaak van de 52-jarige Mr. Manners, om ze op te win den. De 75-jaar oude klok in de veertig meter hoge toren was Mr. Manners' lie- velingsklok. Hoewel hij elke dag plichts getrouw de vele trappen op en af liep, klom hij toch geregeld met grote toewij ding de toren in Hij deed dit sinds 1937. Mr. Manners was een kalme, onopvallende man. Men Temidden van hun druk gedoe hebben ze zich vermoedelijk even afgevraagd, of ze als verslaggever in de Law Courts misschien die onopvallende klokkenopwin der hadden gezien, hij dus tot hun kenni- senkring behoorde. Hij behoorde in zekere zin tot Fleet Street en hij vond een bijzon dere dood: die van 'n klokkenopwinder.. We zijn zo vrij geweest, in dit rubriekje, dat telkens een close up geeft van een merkwaardig gebeuren, het nogal tries te verhaal weer te geven van de 52-jarige Mr. Manners, die door zijn lievelingsklok werd gedood. Misschien maakt iemand er een ontroerend verhaal van.. Om de lezer na deze tranen een lach of minstens een glimlach te gunnen, ver zou hem nauwelijks gemist hebben en de tellen we hier nog even een ander, op klok was vanzelf stil blijven staan, in dien niet toevallig een klokkenmaker zijn routine-inspectie had gehouden. De klokkenmaker vond Mr. Manners stervend in de machinerie van de klok. Blijkbaar was hij door een kabel aan zijn jas vastgegrepen en in 't uurwerk getrok ken, nadat hij de electrische motor en de gewichten gecontroleerd had. Hij was be kneld geraakt en het mechanisme had zijn borst ingedrukt. Toen men hem naar het ziekenhuis overbracht, bleek hij bij aan komst reeds te zijn overleden wekkender verhaal. Er is in Saoedi Ara ble, het land van de oliekoning Saoed, een voormalige slaaf tot minister be noemd. Wellicht zullen de Arabische ver halenvertellers hun toebehoorders roman tische dingen over hem vertellen Maar Mohammed Soeroer el Sabban, een neger, is waarschijnlijk een weinig romantisch, integendeel, een heel zakelijk man. Hij is door de koning van Saoedi Ara ble n.l. tot zijn minister van financiën be noemd, als opvolger van sjeik Abdoeilah Soeleiman, onder wiens ministerschap het Het was een berichtje uit vele, een stads land lelijk in de schuld is geraakt, alhoe- i- -i .1 930 millinpn Hollar aan wel het jaarlijks 230 millioen dollar aan olie-royalties incasseert. Minister Mohammed Soeroer al Sabban werd als slaaf geboren en nog als kind naar Arabië gebracht, waar een hoofdignï- taris hem kocht. Aldus kwam de slaaf met de vader van de huidige koning in contact, die hem vrijmaakte. Mohammed bleek bijzonder intelligent en bracht het ver. Zo ver, dat hij thans de enige minister van niet-koninklijken bloede in Saoedi Ara bië is. Alle minister-functies worden er hadVvonden" zöïï'het de" Journalisten van door leden van het koninklijke huis be- Fleet Street nauwelijks geïnteresseerd kleed. De voormalige slaaf heeft nu tot hebben, zelfs al was het gebeurd in een taak gekregen, deze kontnklhke ministers beroemde klok als de Big Ben of de Torre zuinigheid en een ingetogen omgaan met dell'Oro ologio te Venetië. de financien te leren.. nieuwtje, maar de in Fleet Street ver schijnende kranten hebben zich er nogal druk over gemaakt. En het berichtje werd zelfs internationaal nieuws, dat o.a. op de voorpagina van vele Amerikaanse bladen prijkte. De journalisten van Fleet Street bewe zen weer eens de oude stelling, dat wat het dichtst bij huis gebeurt, de mensen het meest belang inboezemt. Indien de klokkenopwinder in het mechanisme van het uurwerk van een andere toren, er gens ver weg van Fleet Street de dood kei 50 van de Gemeentewet. Bovendien werd zij in strijd geacht met het regle ment van orde van de raad. Ged. Staten adviseerden daarom B. en W. de begro ting nogmaals aan de orde te stellen. Toen dit gebeurde handhaafde de Ka tholieke fractie haar standpunt met het gevolg, dat Ged. Staten besloten aan de begroting hun goedkeuring te onthouden. Veldkamp, heeft gisteren Tegen dat besluit tekende de raad, d.w.z. „Het, kleine_ midden- de Kath. fractie, in het begin van deze missie is conform zijn toezegging aan de Tweede Kamer ingesteld om de pro blemen van het kleine middenstandsbe- drijf te bestuderen. Dr Veldkamp vertelde in zijn instal latierede, dat de taak van de commissie in de eerste plaats bestaat in het bestu ren van de problemen, die zich in het kleine middenstandsbedrijf voordoen en Deze com- maand beroep aan bij de Kroon. Als pleit bezorger voor de gemeente werd daarna de gemeente-secretaris van Heerlen, mr dr J. B. Sens, aangezocht. Deze zal echter waarschijnlijk wel niet in actie hoeven te komen., daar de Katho lieke fractie thans heeft besloten alsnog algemene beschouwingen over de begro ting te houden. Niet door de hele fractie, doch door acht van de veertien leden daarnaast in het onderzoeken van dewercj ^it besluit genomen. Aanleiding n,no.lnlh.dni eventueel tot ver- mogelijkheden, welke eventueel tot ver betering van de positie van de kleine middenstandsondernemingen kunnen lei den. In Haarlem is Donderdag plotseling overleden de zeereerw. heer G. A. Jonge- jan, pastoor van de parochie van St Jo hannes de Doper in de Amsterdamsestraal De overledene werd geboren te Schagen in 1888. Na zijn priesterwijding op 15 Aug. 1915 is hij achtereenvolgens kapelaan ge weest te Oude-Tonge, Rijpwetering. As sendelft. Den Haag (H. Willibrordus) en Amsterdam (O. L Vr. Onbevlekt Ontvan gen). In 1935 volgde zijn benoeming tot pastoor van Zwijndrecht, in 1938 werd hij overgeplaatst naar Warmenhuizen en op 15 Juli 1944 naar Haarlem, waar hij als directeur van de Stille Omgang zich bij zondere verdiensten heeft verworven. Het is de recherche te Sneek gelukt de dader van de aanslag op de oude vee houder H. te Ouwsterhaule, die Maan dagavond werd gepleegd, gisternacht te arresteren. Het viel de politie op, dat het signalement van de overvaller veel over eenkomst had met dat van de 22-jarige M. de J. uit Joure, sedert kort verblijvende te Sneek. Hij werd gearresteerd en ver hoord en legde een volledige bekentenis af. De J. werd ter beschikking van de groepscommandant der rijkspolitie te Lemmer gesteld. Gisternacht om ongeveel 1 uur is een 33-jarige classificeerder aan boord van een zeeschip, liggend bij de graansilo- West te Amsterdam, door een vallend schild getroffen. Het slachtoffer werd naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar men slechts de dood kon constateren. daartoe zullen ongetwijfeld de weinig vleiende uitlatingen zijn geweest, welke door verscheidene Kamerleden aangaande deze kwestie werden gedaan. Minister Beel en de heer Jos Maenen -r als woordvoerder van de KVP-fractie in de Tweede Kamer staken hun veront waardiging niet onder stoelen of banken. De Hoensbroekse raad zal nu in een spoedeisende vergadering worden bijeen geroepen, welke Dinsdag of Woensdag a.s. zal worden gehouden. Dan zal ook worden beslist over intrekking van het beroep van de raad op de Kroon. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtvaart heeft Vrijdag meegedeeld, dat de drie ongelukken, welke onlangs met straaljagers van het type Sabre F-86 heb ben plaats gevonden, te wijten schijnen te zijn aan zacht metaal. Bij hoge snel heden konden daardoor stukken van de vleugels afscheuren. Men verwacht, dat deze voorlopige bevindingen bij verdere proeven zullen worden bevestigd. Men zal waarschijnlijk het euvel kunnen verhelpen door een sterke metalen plaat te gebrui ken ter versterking van de vleugels. Zoals men weet, werd vorige week in Amerika een startverbod voor de Sabres uitgevaardigd. In het gezin Hardeveld, Beatrixstraat 36 te Veenendaal, is gisteravond een drie ling geboren: drie meisjes, Hillie, Corne lia en Johanna. Moeder en dochters ma ken het goed. De drieling is naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal over gebracht. Laurence S. Rockefeller, de derde zoon van John D. Rockefeller, heeft optie ver kregen op de aankoop van ongeveer de helft van het eiland St John, een. Ame rikaans eiland in de Caraibische Zee, aldus meldde de „New York Times" Vrijdag. Rockefeller had een tocht van vijf dagen naar het eiland gemaakt en zeide, dat hij de combinatie bergen-stranden-zee van St John uniek vond. Hij hoopt, dat van het grootste deel van het eiland een natio naal park kan worden gemaakt. „De ongerepte natuur van het gebied trok mij aan en ik wens het tegen een te grote ontwikkeling te beschermen", aldus Rockefeller. betimmeringen verbouwingen moderne stands voor n modern winkelinierieur VOORHAVEN tot «TEL 34971 ROTTERDAM Na een onderbreking van enkele weken is gisteren eindelijk te Parijs de beslissing gevallen in het internationaal concours voor harpisten, waaraan 25 harpisten uit elle delen der wereld hebben deelgenomen. De jeugdige harpiste Carla Oet uit Hil versum, die ongeveer drie maanden ge leden vol goede moed naar Parijs vertrok, verwierf de eerste prijs. Aan het eind van het concours, een paar weken geleden kon de jury niet tot een beslissing komen. Er waren namelijk twee candidaten als eerste geëindigd: een Amerikaans jneisje en mej. Oet. Daarop kregen de meisjes opdracht in veertien dagen zonder enige hulp een Frans harpconcert in te studeren. Gisteren moesten zij dit spelen en weer kwam de jury niet tot een keuze tussen beiden. Zij vond dat de Amerikaanse technisch hel beste was, maar dat mej. Oet het mooiste speelde. Toen hebben de wijze mannen van de nood maar een deugd gemaakt en beide meisjes de eerste prijs toegekend, welke o.a. bestaat uit een beurs voor een jaar kosteloze studie in Parijs. Carla Oet is leerling van de radio harpiste mevr. Hilde van der Berg— Roscber. In een dikke mist zijn gistermiddag twee-en-dertig auto's op eikaar gebotst op oe autobaan nabij Oberhausen in West- Duitsland. De weg werd over 500 meter versperd. Negen personen werden gewond Het ongeluk ontstond, doordat twee per sonenauto's tegen een vrachtwagen reden en daarop weer 'n truck aanreed. Acht-en- twintig andere auto's schoven daarna op de ravage in. Ruim vijfhonderd auto's moesten lange tijd wachten, omdat de politie de weg ge heel had afgezet. (Bericht van A. Bosman, Graanmakelaarj Door de gelijktijdige aankomst van di verse grote posten graan heeft er zich een vrij grote dispariteit ontwikkeld tussen spoedig goed en graan op verdere leverin gen. Dit maakte zich bijzonder voelbaar voor mais en gerst en velen speet het zeer, dat er bijna geen opslagruimte in Botter dam vrjj is, voornamelijk doordat er veel tarwe in opslag ligt. Internationaal bleven de graanmark ten vast gestemd, het aanbod van Argen tinië beweegt zich op een zeer klein ni veau, oude oogst gerst, rogge en haver worden practisch niet meer aangeboden, terwijl mais op latere verlading zeer grote premies doet. In nieuwe oogst gerst, haver en rogge komt slechts sporadisch een of ferte aan de markt en hiervoor betalen andere markten betere prijzen. Van Noord-Afrika was er weer een in schrijving van gerst en hiervoor werd. ge meten naar onze maatstaven, weer een formidabele prijs betaald. Noord-Amerika vond voor zijn mais deze week in Enge land een betere markt dan op het con tinent, er vonden weer enige afdoeningen plaats in 2 en 3 white oats per Dec. en Jan. verlading. Australië is met gerst niet interessant aan de markt, in de tweede hand vond de ze soort weer voor hogere prijzen afne mers. Een enkele zaak vond plaats in Aus tralische haver per Dec.-Jan- aflading doch het aanbod was terstond weer verdwenen, daar andere landen nog meer betaalden. Volgens de jongste berichten zou Duits land de volgende week weer in de markt als koper van haver en mais. Inlandse granen bleven aan de stijve kant met vraag voor goede gerst en haver, terwijl rogge minder attentie vond. Koe ken vonden deze week een goede vraag, waarbij de premie van spoedig goed ech ter verder omlaag ging, terwijl de attentie ?ich vooral op verdere verladingen vestig de. (Van onze correspondent) Binnen enkele jaren zal wellicht de drooglegging van de Lauwerszee worden aangepakt. Een belangrijk project, want dan zal een gebied van ongeveer 6900 ha op de zee worden heroverd. Het ligt in de bedoeling in het centrum van het in te pokteren gebied een zoetwatermeer te cre- eren van ca 1600 ha. Aan cultuurgrond za] dan 5300 ha overblijven, waarvan het kleinste deel ongeveer 2300 ha zandgrond is. Een grote vraag, waarover in deze da- 3 Ik wil er niet meer van horen, zei ze. Ik stond op en begon over de zand bank langs zee te lopen. Zij bleef naast mij wandelen. Als u niet hier bent, maakt het niets uit, waar u naar toe bent. Ik ge loof, dat ik gelukkiger zal zijn, wanneer u weg ben Misschien blijft senor Tem. ple nog een poosje. Ze keerde zich bruusk om en liep weg. HOOFDSTUK' II Het had geen zin zo vroeg naar bed te gaan. Mijn kamer was gelijk een oven en daar kwam bij, dat ik me nerveus voelde. Morgenochtend zou ik met Jim Taylor naar Acapulco vertrekken en daar vandaan zou ik noordwaarts naar de grens reizen. Ergens onderweg moest ik valse papieren kopen of maken om aan de grens te tonen. Of ik moest de Rio Grande overzwemmen. Van deze twee mogelijkheden leverde de eerste het min ste gevaar op. Zo moeilijk zou hat niet zijn. Zoveel mensen deden het. Wat zo vervelend was, dat was dat ik mochten ze mij betrappen me voor twee ge vallen van paspoortvervalsing te verant woorden zou hebben en dan zou ik niet zo gemakkelijk uit de fuik zwemmen. Maar ik had mij voorgenomen in mijn geboorteland als een bedaard burger te gaan leven en het had geen zin de aan dacht der autoriteiten op mij te vestigen, door me vrijwillig aan een verhoor te onderwerpen. Ik had het idee, dat ieder een, die in Spanje aan de zijde der re geringstroepen had gevochten, door de regering der Verenigde Staten nog steeds als 'n verdacht element werd beschouwd. Voorbarig anti-fascisme noemen ze zoiets. Goed dan ik zou de grens oversteken onder de naam Robert Fitzgerald en mijn eigen naam vergeten. Voor mijn part mocht Mike Finney in rook opgaan. De branding langs de zandbank maakte een oorverdovend geraas. Zolang de gol ven nog meer dan vijftig meter van de kust vandaan waren, leken het kalme, bedaarde waterheuvels. Dan stuitten zij op een drempel onder water en steigerden verwoed. Als een muur rezen zij tot een hoogte van vijf, zes meter omhoog en op het toppunt aangekomen, bogen zij zich voorover en stortten als een geweldige waterval naar beneden. Sissend rolden de uitlopers tot aan mijn voeten en het war me schuim spatte in mijn gezicht. Zowat een uur later keerde ik terug naar het hotel. Alle tafeltjes op het terras waren ver laten, behalve dat van Taylor, die een krant zat te lezen. De anderen waren allemaal verdwenen. Mijn kamer was nog veel te heet om aan naar bed gaan te denken, dus kocht ik drie flesjes bier en ging ermee naar een tafeltje,, waarvan daan ik op de kreek uitkeek. Nu verder alle geluid zweeg, begon het geraas van de branding langzamerhand deel uit te maken van de stilte, net zoals dat met het gezoem van insecten het geval kan zijn. Ergens in de buurt verstoorde een vo gel of een ander klein dier af en toe de rust door een vreemd, hoog toontje, dat bibberend opsteeg en weer langzaam weg stierf als een tedere hand, die de duister nis streelde. Toen kraakte er een stoel naast mij; ik draaide mij om en zag Phil Temple plaats nemen. Hallo, Fitzgerald, zei hij. Ik dacht dat je al naar bed was. Dat zei Paquita tenminste. Ik haalde mijn schouders op cn staarde naar de kreek. Ik was niet gesteld op een gesprek, maar daarvan trok Temple zich al bitter weinig aan. —Als ik het wel heb vertrek je morgen ochtend, zei hij. Ik wens je ditmaal meer geluk, 't Is maar goed, dat je verleden week met met dat stelletje schavuiten bent meegegaan. Hij lachte. Ze namen je er lelijk tussen. Lieten je het meeste werk opknappen en veranderen toen hun plannen, zodat je niet mee zou gaan. Als ik het me goed herinner dan ver anderden zij hun plannen naar aanleiding van een onwaarschijnlijk verhaal over een revolutie in Chili, waarop jij ze ge- tracteerd hebt. Hij lachte opnieuw. Maar goed ook. Toen bleek pas wat voor lui het waren. Ik rook al lang lont. Het is je misschien wel opgevallen, dat ik me niet erg druk maakte met het kalefateren van die boot. Dat is ons allemaal opgevallen. Het vervelende met Temple was, dat hij het nooit scheen te bemerken, wanneer je on beleefd tegen hem was. Zie je wel. Ik wilde eens afwachten. Zo zie je hoe een goede opvoeding haar diensten bewijst. Ik ben op de hdgcschool geweest, zie je. Dat had ik nooit gedacht. Ja, lang geleden al, hoor. Ik ben al in geen tien jaar in de States geweest. Maar ik hoorde van Paquita, dat jij er heen gaat. Buitengewoon interessant. De ene week zet je er alles op om naar Valparaiso te gaan en de volgende week ga je naar het noorden. En weet je, ik heb alsmaar zo'n vermoeden gehad, dat je om de een of andere reden niet naar die goeie, ouwe States ttrug kon. Ofschoon me dat natuurlijk geen snars aangaat. Nee, geen sikkepit. Waarom ben je toch zo terughou dend, Fitzgerald? Per slot van rekening zijn we de twee enige werkelijke blan ken hier, afgezien van Taylor en je weet wel dat je met Taylor niets beginnen kunt. We moesten wat meer omgang hebben. Mensen als Temple kun je maar op weinig manieren aanpakken. Je kunt op staan en weggaan, of je kunt ze de huid volschelden. Schelden is echter geen alledaagse bezigheid voor mij en ik ben er dan ook weinig in bedreven. Voor weglopen voelde ik ook al niet veel. Ik hoopte dus maar dat het tot hem zou doordringen, dat ik onvriendelijk tegen hem was, maar blijkbaar had Temple al zoveel onvriendelijke mensen op zijn pad ontmoet, dat hij onvriendelijkheid als een normale karaktereigenschap was gaan beschouwen. Een mens moet vrijuit durven spre ken, betoogde hij. De mensen moeten niet zo kopschuw zijn. Ik ben het niet. Ik durf gerust alles van mijzelf te ver tellen. Sommige mensen zijn daar mis schien niet op gesteld, zei ik. Maar het mag best gehoord wor den, zei hij. Ik heb eens moeilijkheden gehad met een meisje en toen vond mijn familie het beter, dat ik een poosje uit de buurt bleef. Tien jaar zei -je toch? Jazeker. Ik word ervoor betaald als iK wegblijf, dus waarom zou ik terug gaan? Mijn ouwe heer - hij is inmiddels gestorven - was een stijve hark, met een bom duiten. Hij was bang, dat ik de familiereputatie zou bevlekken. Hij haal de een portefeuille te voorschijn, nam er een paar foto's uit en wierp die voor mij op de tafel. Op een ervan stond een vrouw van middelbare leeftijd, met een haviksneus, ruime plooien van los vel onder haar kin, uitdrukkingloze ogen en een mond, die wel uit graniet gehouwen scheen. (Wordt vervolgd). gen de discussies in het Noorden in volle gang zijn, is: waar zal in dit nieuwe land de grens lopen tussen Friesland en Gronin gen. Van Friese zijde is via allerlei publi- ri ivr" Ged. Staten lieten er zelfs doo» di- M van Buytenen, de rijksarchivaris in f riesland, een rapport over uitbrengen, flat zo pas is gepubliceerd gesteld dat friesland op grond der historie recht kan doen gelden op practisch het gehele droogvallende gebied. Men vond het ook maar het beste, dat het nieuwe land onder een provincie kwam te ressorteren, ge zien de talloze maatregelen, die er op economisch en sociaal gebied moesten worden genomen. Thans is er ook een Gronings rapport verschenen over de gewenste toekomstige grensregeling, een rapport van de com missie, die indertijd door de afdeling Leens van de Groninger Maatschappij van Landbouw in het leven werd geroepen. De richting van de toekomstige grens wordt naar de mening van deze commis sie op natuurlijke wijze bepaald door de geul, die de uitloop van het Reitdiep vormt en het zoetwatermeer, dat in da Noordwesthoek van de Lauwerszee is ge projecteerd. Alle gebied ten Zuiden en ten Westen van deze natuurlijke schei dingslijn zal zich oriënteren op Friesland en omgekeerd zal het land ten Noorden en ten Oosten ervan zich richten op Gro ningen. In de toekomst zal dan ook naar de mening der commissie de grens moe ten lopen door het Groninger Diep, de Slenk en het te vormen zoetwatermeer. Aan Friesland zal dan de beste grond toe vallen. Op het Groninger gedeelte, dat merendeels uit zand bestaat, komt wel licht een proefpolder. De commissie is van oordeel, dat het kleine, stukje grond ten Zuiden van het Groninger Diep even ton Zuiden van Zoutkamp Gronings gebied moet blijven. De commissie meent zich voorlopig niet te moeten uitspreken over de toekomstige grens tussen de beide provinciën buiten de dijk die de Lauwerszee zal afsluiten. Pas wanneer wordt overgegaan tot inpol dering van het Waddengebied binnen de eilanden acht iflnrtoe de tijd geko men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8