MAGNETTE AUTOMOBIEL In Duitsland worden verga; twee dagboekbladen „LAATSTE ULTIMATUM" AAN DE TUNESISCHE OPSTANDELINGEN Vóór St. Nicolaas in het bezit van de Nieuwe sensationele Ni G IV2 litf© Hoofdprijs MG MAGNETTE ad f 10.342.- Het aftreden van Monnet Wie matig is drinkt 2e prijs: MORRIS MINOR ad f5011.- „Geen geschil" zegt Argentinië Radio-activiteit „Bat Galim" deed niets onrechtmatigs N E U R O TO N IC PAGINA Slechts 4800 loten a f 25.- per stuk. Totale waarde der prijzen f40.000.-. Verder 58 prijzen ter waarde van f 400.- ieder. (Solex de Luxe). Ze kijkt dwars door je heen Maar arrestaties gaan door Kon ik maar weer eens te communie gaan Afwassen met water en zeep OUDE DE KUYPER BESSEN CITROEN LIKEUREN SURSEANCE VAN BETALING HOLLAND-NAUTIC Accoord gedeponeerd Bestandscommissie steunt Israël WINTERSPORT-SNEEUW IN OOSTENRIJK De trekking van de loterij t.b.v. de afbouw en inrichting van het Centrum voor VOLKSGEZONDHEID v/h Wit-Gele Krui» te Amersfoort zal plaats vinden op 30 November a.s. t.o.v. Notaris te Leuken te Amersfoort. MIS UW KANS NIET - BESTEL OMGAAND EEN LOT. Storting op giro 87375 t.n.v. het Wit-Gele Kruis Amersfoort (desgewenst verzending onder rembours) of reserveer telefonisch een lot. K 3490/3030, 's avonds en Zondags K 3490/6419 en 4123, of schriftelijk postbus 90 Amersfoort. Loterij goedgekeurd bij beschikking van de M. v. J. dd 24 Juli 1954, 2e afd. A no. L.O. 540/o72. Een bakkerswinkel vol prachtig brood: het Zweedse brood, lichtpunt na 'n barre hongerwinterdat we, met tranen in de ogen soms, dankbaar in ontvangst kwa men nemen, 'n Dag met Zweeds brood vreugde op de dagboekpagina. doen groeien. „De bisschop heeft het ons echter verboden of we moeten het eerst met een priester overleggenHet was weer een echt pittige brief van onze fiere bisschop.Op zo'n manier leven wij ook nog weer in 'n mooie tijd. We mogen er wat doen voor ons geloof. schrijft een 22-jarige boerendochter in De Lijmers. Het leven gaat snel, zelfs in oorlogs tijd. De oorlog is halverwegen, maar geen mens, die daar op dat ogenblik een gren- zenloos gedevalueerde gulden op zou willen zetten. Doch die boerendochter heeft trouwpjlannen in Februari 1943: „We gaan dan samen winkelen, als alles goed gaat kopen we onze trouwringen tegen spek...." (Voor hen, die per se willen weten of het trouwtje is doorge gaan: we kwamen de jongedame uit De Lijmers nog tegen, maar uit niets bleek, dat er een echtgenoot in het stuk voor kwam. Dus niet gelukt met dat spek en die trouwringen?) Tezelfder tijd, dat trouwplannen in De Lijmers gesmeed werden gaat een Rot terdamse rietbewerker met een bezwaard hart naar Duitsland: arbeidsinzet: het ontbijt was niet door mijn keel te krijgen, ik had graag psalm 23 gelezen, maar mijn gemoed was te vol...." In diezelfde stad is onze tramconduc teur nu erg zenuwachtig geworden. Er is voortdurend luchtalarm in Maart 1943 enGree (zijn vrouw) wordt nijdig en de jongens (zijn kinderen) lastig. Dat zijn zo van die verschijnselen, die er bij behoren" Hij is toch een verstandig man, die conducteur. Maar het gaat hard tegen hard nu. Het is geen „Spielerei" meer. Doodvonnissen zijn dagelijkse verschijnselen, nog dage- lijkser zijn de terechtstellingen of zeg gerust maar schietpartijen zonder enig vonnis. Joden zijn vogelvrij en velen wagen het uiterste om naar die gebe nedijde overkant van de plas te komen. Op 7 Maart 1944 schrijft een Engeland vaarder in zijn dagboek: 's Middags bij Hare Majesteit op bezoek gekomen We kregen een hand en mochten gaan zitten.we hieven anderhalf uur pra ten. de Koningin ziet er oud uit, maar nog flinkZe heeft een paar ogen, waarmee ze dwars door je heen kijkt". Er komt een invasie, nieuwe hoop, nieuwe teleurstellingen, Arnhem, spoor wegstaking; alles vindt weerspiegeling bij onze schrijvende Nederlanders: Maar er komt een spookachtige ver schijning in de bladzijden opduiken. Eerst maar vaag, maar toch steeds on miskenbaar. voortdurend duidelijker en De Argentijnse ambassade te Rome heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat alle „geruchten", volgens welke er een geschil is tussen de Rooms-Katholieke kerk en de regering van Argentinië, van alle grond ontbloot zün. In de Argentijnse grondwet, is vastge legd, dat de federale regering van Argen tinië de Rooms-Katholieke eredienst ver dedigt en de huidige regering, zo zegt hel communiqué, heeft het godsdienstonder wijs op de scholen ingevoerd „als de doel treffendste methode, om de kinderen de beginselen van de leer van Christus bij te brengen". Een soortgelijke verklaring werd afgelegd door een woordvoerder van de Argentijnse ambassade in Den Haag tegenover het A.N.P, Uit Buenos Aires komt echter het be richt binnen, dat de Argentijnse politie Donderdag bij een inval in het hoofd kwartier van een katholieke organisatie in Cordoba, negen personen heeft ge arresteerd. Voorts heeft de politie de meeste centra van onafhankelijke organisaties in Buenos Aires en in Evaperon gesloten. In be richten uit de provincie wordt gemeld, dat het katholieke atheneum van de uni versiteit van Cordoba en het universiteits atheneum van Santa Fé eveneens door de politie zijn gesloten. Advertentie schrikkelijke maanden: opstand van de „Mongolen" (Russische krijgsgevange nen. in Duits uniform geprest) op Texel, de Wieringermeer gaat onder water, er klinkt een kreet om bevrijding uit al die dagboekfragmenten uit die dagen. Laat die 38-jarige onderwijzer uit Delft liet maar vertellen op die gedenkwaardige vijfde Mei: „..Nog slechts enkele minuten scheiden mij van acht uur. Ik ben naar boven, naar mijn kamer gegaan, om de laatste ogenblikken nog even aan het papier toe te vertrouwenNaast me liggen de Nederlandse, Engelse en Amerikaanse vlag, straks gaan ze naar huiten. Daar slaat het acht uur, nu is de oorlog voorbijl N.a.v. Dagboek Fragmenten 1940 1945. Bronnenpublicatie van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie, uit gave van Martinus Nijhoff, 's Graven- hage. Het wordt steeds erger met de hon ger, ook steeds erger met de verdruk king. „Ik stik van ergernis, ik heb ge gravenzegt een woedende Gro ningse onderwijzer en een twintigjarig meisjes-studente (kennelijk leerlinge geweest van een befaamd Ursulinen- internaat), die in de gevangenis te Doe- tinchem zit. verliest het hogere niet uit het oog: „....-Vanmiddag hebben we gepraat (met mede-gevangenen) over het geloof in God, in Christus, in Zijn Hel doeltreffend zenuwkalmerend proeparoal voo» deze tijd De radio—activiteit van een atoombom kan van de huid worden afgewassen als was het een soort stof. Als men maar vol doende zeep en water gebruikt. Dat is de mening van dr Walter Claus, een lid van de Amerikaanse commissie voor atoom-energie. Hij zette dit uiteen op een vijfdaagse conferentie van Japanse en Amerikaanse atoomgeleerden over ra dio-activiteit te Tokio. Hij vertelde dat er wel een schuurmiddel nodig is om een kle verige aanslag weg te krijgen. Vermoede lijk kan daarvoor mais-meel worden gebruikt. Hetzelfde geldt voor groenten. Een met radio-actieve deeltjes besmette kool kan men b.v. zonder gevaar eten, als ze maar goed in water wordt gewassen en indien de buitenste bladeren worden verwijderd. Dr Merril Eisenbud, directeur van het gezondheids- en veiligheids-laboratorium van de commissie voor atoom-energie, lichtte het gebruik toe van chemische mid delen om zich van radio-activiteit te ont doen, welke men had opgelopen door het gebrek van besmet voedsel en water. Het beste middel tegen interne besmetting is o.a. calcium of sodium. plaatsing van elfhonderd gevangenen uit de gevangenis te Lambese, tien kilometer ten Zuid-Oosten van Batna, naar andere gevangenissen in Algiers of in Frankrijk. Een eerste groep van twee honderd vijftig man is reeds overgebracht. Uit vrees voor sabotage mogen verder 's nachts geen passagierstreinen meer rij den. Het Franse kabinet heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de Frans-Tune- sische afspraak om een „laatste" ultima tum aan de Tunesische fellagha's te stel len en deze te gelasten de wapens neer te leggen. Te Tunis verwachtte men dit ul timatum binnen de komende 48 uur. De fellagha's, die aan het ultimatum gehoor zullen geven, zullen niet worden ver volgd. Zoals bekend eisen de Fransen, dat eerst orde en rust in Tunesië zijn hersteld voordat de beloften voor zelfbestuur zul len worden nagekomen. De geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Gruenther, heeft Vrij dag een onderhoud gehad met de voorzit ter van de Franse commissie van staf chefs, generaal Guillaumë. Men gelooft, dat zij gesproken hebben over het sturen van Franse troepen naar Noord-Afrika ter bestrijding van de activiteit der na tionalistische opstandelingen. Een aantal Franse militairen, die reeds naar Noord- Afrika gezonden zijn, staat normaal onder commando van generaal Gruenther, die toestemming moet geven voor hun ver trek. Ter griffie van de Haarlemse rechtbank is gedeponeerd het accoord in de sursean ce van betaling van de N.V. Mij tot Fx- ploitatie van de Scheepswerf en Machine fabriek Holland-Nautic te Haarlem. Daar uit blijkt, dat crediteuren met vorderin gen van minder dan 100 het volle be drag uitgekeerd zullen krijgen. Voorgesteld wordt, crediteuren met vorderingen van 100 tot 500 aan te bieden 100 bene vens 20 pet van het resterende deel, cre diteuren met vorderingen van 500 tot 1000 een uitkering van 180 benevens 17.5 pet van het restant en crediteuren met vorderingen van f 1000 en meer een uitkering van 267.50 bijevens 15 pet van het restant. De surseance loopt op 23 November af De crediteuren zullen nog moeten wor den gehoord over het accoord, waarna d? rechtbank zal beslissen of het accoord al of niet gehomologeerd zal worden De gemengde Israëlisch-Egyptische wapenstilstandscommissie heeft Vrijdag vastgesteld, dat het Israëlische vracht schip „Bat Galim" géén bepaling van de bestandsovereenkomst heeft geschonden, aldus deelde een Israëlische woordvoer der te Tel Aviv mede. Het 500 ton metende vaartuig werd, zo als bekend, op 28 September door Egyp tische autoriteiten in beslaggenomen, toen het trachtte op weg van Massawa in Erithrea naar Haifa in Israël het Suez- kanaal binnen te varen. Volgens Egypte had men van de „Bat Galim" het vuur geopend op vissersboten. Een vissersboot zou zijn gezonken en twee vissers omge komen. De voorzitter van de commissie, de Deense luitenant-kolonel Bartholdy, steunde Vrijdag een Israëlische ontwerp resolutie, waarin de Egyptische klacht ongegrond wordt genoemd. De Nederlandse Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer 8. L. Mansholt, die een bezoek heeft ge bracht aan Canada en daarbij o.a. „Bol land Marsh" het door overstromingen geteisterde gebied, waar Nederlandse emigranten wonen, aandeed, keerde Vrij dagochtend per vliegtuig in Nederland terug. De Minister (rechts) na aan komst op Schiphol met zijn echtgenote in de aankomsthal. In verschillende delen van Tirol in Oos ten ryk is prachtige sneeuw gevallen waardoor de wintersport kan starten. Od de meeste plaatsen in de bergen ligt nu ongeveer 30 centimeter pas gevallen sneeuw-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9