PHltlPS/jrf infraphil Theaterruimte dient uitgebreid te worden MMPlOjl DE „SORTIE DE VOITURE" Mode dictator meer T M dit YAN LF7.fr TOT FF7ER KAMPIOENEN geurige, krachtige ROVCO in 5 minuten klaar - NIEUWS TREKT ALTIJD-iEDERE DAG M- Cadeaufestijn voor groot en klein Zagende pijnen? Straal uw pijn weg! B. en W. van Amsterdam: Experiment met snel- autobussen óók advertentie-nieuws Zaak-Schmidt uitgesteld ROYCO KIPPENSOEP - daar knap je mn op DINSDAG 23 NOVEMBER 1934 PAGINA 8 f37 Mobilofoons bij tramonge vallen Amstelstation eindstation.'' 48 ct. per zakje GEHOOR-ONDERZOEK IN GRONINGEN DINS Als u gemarteld wordt door de zagende pijnen van spierrheumafiek, neem dan zo snel mogelijk de koesterende, heilzaam werkende straling van Philips „Infraphil" te baat. Pas Philips „Infraphil" ook toe bij opkomende verkoudheid, winterhanden en - voeten. 50 Berenmoeder met kind Dit is slechts één van de vele leuke speel goedartikelen, die St. Nicolaas in de speelgoed-afdeling van vindt: Twee grappige, mooi afgewerkte, pluche dieren. a3 3U Alléén in de HEMA Blokkenwagen met gepolijste blokjes, in frisse kleu ren, welke niet afgeven. Alléén in de HEMA Sint Nicolaas prentenboeken in sprekende kleuren, vol mooie St. Nicolaasafbeeldingen en ver halen, 35c, 15c en Modieuze hoofddoeken Keus uit zestig verschillende ruit- dessins 3 Dameszakdoekjes in doos Een aardig geschenk: Keurig ge weven. Verpakt in luxueuze doos INOXA bestek Model puntfilet, hoogglans gepo lijst, dóór en dóór vlekvri|, gega randeerd onbeperkte levensduur met schriftelijk garantiebewijs. Alle onderdelen te allen tijde los ver krijgbaar. Tafellepel of -vork Dessertlepel of -vork 90 C Kop en schotels Mooi porselein; bloemdecor met goudkleurig feston en -oortje Luxe doos „Jeu d'amour" Een even geurig als hoffelijk ge schenk. Twee stukken fijne toiletzeep £f\ met een flacon eau de Cologne, 3LJ in een feestelijke doos Scheeretui Hiervan heeft Vader altijd plezier: Thuis, op reis en in de vacantie; een goed jcheerapparaat van prima staal en nikkelen houdervoorscheer- mesjes, tezamen in een handig plastic étui Dit poppenkind doet haar oogjes toe, als je haar in bed legt. En als je haar wakker maakt, zegt zij braaf „Mamma". Leuker cadeau voor een meisje is haast niet denkbaar. (Zie afb.) Service-kraan wagen met frictie en sirene, compleet met auto om te slepen. (Zie afb.) 50 Alléén in de HEMA Jm Plakjes chocolade letters, om zelf hele namen te vormen, ju woorden öu ets, woord meer a ets extra, toi een maximum van SU woorden btj vooruitbetaling (Van onze Amsterdamse redactie) Van een noodtoestand bfj het voorbe reidend onderwijs in Amsterdam kan in het algemeen niet worden gesproken, al dus delen B. en W. van de hoofdstad aan de raad mede. De situatie bij het lager onderwijs zal in het komend jaar niet ern stig zijn, maar voor 1956 is er een groot tekort aan leerkrachten te verwachten, omdat de Kweekschool dan nagenoeg geen onderwijzers zal afleveren. De com missie voor beroepskeuze onderzoekt mo menteel of en hoe de gemeentelijke over heid bij de beroepskeuze dient te worden betrokken. Bij de plannen tot verbetering van de huisvesting der universiteit zijn tot dusver nog niet die voor een studentenhuis be trokken. De vraag naar de wenselijkheid en mogelijkheid avondcolleges te geven is nog in onderzoek. B. en W. achten het verder voorshands nog niet noodzakelijk, aldus de Memorie van Antwoord op de begroting 1955, het Stedelijk Museum uit te breiden met een nieuw museum, dat geheel aan de mo derne kunst zou moeten zijn gewijd Voor de expositie van schilderijen e.d. is in dit gebouw thans voldoende gelegenheid. Aan Publieke Werken hebben B. en W. opge dragen een globaal plan met begroting voor een operagebouw te ontwerpen. Ver der zijn B. en W. van oordeel dat de speelgelegenheid in de hoofdstad te gering „HET SPROOKJE VAN HET VERPLEEGSTERS-TEKORT". Het is jammer, dat U Uw ëem?ed in Uw ingezonden stuk: „Het iSP1"00^? het verpleegsters-tekort" hebt,. g®pfnle omdat daardoor veel personen, die weinig met de verpleging en de gezondheidszorg van doen hebben, stellig een verkeerde indruk krijgen. Zij immers die met ge heel insider zijn in ons werk, zuilen zien niet aan de door U gewenste indruk kun nen onttrekken, terwijl die toch zexer niet met de feiten overeenstemt. U zult het mij niet kwalijk nemen, wan neer ik niet inga op Uw aantijgingen je gens de ziekenhuizen en andere verpleeg inrichtingen: ik acht me niet geroepen voor deze instellingen op te komen, hoe wel één blik in de advertentierubriek van het Tijdschrift voor Ziekenverpleging me de overtuiging geeft en U kan geven, dat bij de ziekenhuizen e.d. de vraag naar verpleegsters tenminste even groot en „het aanbod" even gering is als bij de kruisverenigingen, wier zorgen ten aan zien van de personeelsbezetting mij v?1_ ledig bekend zijn. Er is een zeer groot te kort aan verpleegsters en voor de kruissector aan wijkverpleegsters. B j de Provinciale Bureaux van het Wit-L.eie Kruis in andere provincies wordt onge twijfeld, evenals bij ons, een lijst van vacatures bijgehouden; wij zijn blij ais we door inspanning van veel werf kracht en besteding van veel advertentie- kosten - deze lijst zo klein kunnen hou den, dat het werk niet vastloopt Alle verpleegsters, die de wijkaantekening hebben, zijn dus als reflectanten van har te welkom. Bij de huidige nood is het al practisch onmogelijk enige selectie tussen de re flectanten te maken m.b.t. haar kwalitei ten van karakter en kunde. U begrijpt, dat dit dan zeker niet geschiedt m.b.t. de salariëring. De besturen der plaatse lijke kruisverenigingen weten zeer goed, dat voor het wijkwerk de ervaring aller belangrijkst is. Men geeft dus zeker niet de voorkeur aan jonge verpleegsters, ten zij in die gevallen waarin de wijk door afstanden of anderszins meer dan normale lichaamsinspanning zal vragen. U kunt ons dit zal uit het boven staande duidelijk zijn - een grote dienst bewijzen door Uw kennissen-verpleeg sters die in het bezit van de aantekening wijkverpleging zijn en een werkkring zoeken op onze lijst van vacatures te wijzen.' Uw kennissenkring moet wel zeer uitgebreid zijn, wil de lijst niet aan alle aanvragen kunnen voldoen. Juist aan ervaren krachten met een be hoorlijk aantal dienstjaren zal door plaatselijke kruisverenigingen de voor keur worden gegeven. Mr F. van der BRUGGEN Directeur Wit-Gele Kruis, Zuid-Holland. is en dat met uitzondering van de Stads schouwburg, de outillage der bestaande theaters veelal is verouderd. B. en W. zijn bereid eventuele plannen voor een völks- schouwburg te steunen. Overwogen wordt of in het complex tuinsteden mettertijd niet een schouwburg-concertzaal zal moe ten verrijzen. De vraag of de Nederlandse Opera zich niet ontwikkelt tot een ex clusieve opera, werd in de memorie ont kennend beantwoord. Naar een goede huisvesting van het Tbneelmuseum wordt gepocht. Wat de monumentenzorg betreft, zijn B. en W. yan mening, dat de historische gebouwen, voorzover zij constructief nog gezond zijn, en voor enige bestemming ter plaatse (kunnen) worden aangewend, zo veel mogelijk behouden moeten blij ven. Is de oude bebouwing echter totaal versleten of niet meer voor enig ter plaatse aanvaardbaar gebruik geschikt, dan zal zij moeten worden vervangen. Met betrekking toVde industrialisatie- politiek kan geconsulteerd worden, dat eerf bevredigend aantal nieuwe vestingen in Amsterdam heeft plaats gevonden. Om te voorkomen dat in deze groei stagnatie zal optreden, zal men op korte termijn be ginnen met de aanleg van een industrie terrein aan de Spaarndammerdijk en wor den in de tuinsteden in de woningblok ken bedrijfsruimten opgenomen. Men verwacht dat het vervoerbedrijf over het lopend jaar 18.400.000 zal op brengen tegen een oorspronkelijke ra ming van 18.950.000 (de tariefsverho ging inbegrepen). Na de tariefsverho ging daalde het aantal vervoerde passa giers t.o.v. de overeenkomstige periode in 1953 met 8,1 Zodra de proef met bussen in de binnenstad wordt uitge breid, zijn B. en W. bereid tevens met snelautobussen te experimenteren. Voor lopig achtten zij het echter ongewenst tijdens de spitsuren op lijn 14 non-stop bussen te laten rijden tussen het C.S. en de buitenwijken. Verder wordt over wogen voor het Gemeente-vervoerbe drijf mobilifoon-auto's aan te schaffen, opdat bij ongevallen op de trambaan de aan de volgende halte wachtende pas sagiers snel kunnen worden gewaar schuwd. stuks melk, BEHOREN TOT DE GOEDKOOPSTE BOODSCHAPPERS TER WERELD elk Personeel gevraagd Nette meisjes voor alle afde lingen gevraagd. Aanmelden: Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nijman, Voorhaven 37-41, Botterdam-West. Dienstaanbiedingen Net meisje biedt zich aan als hulp in de hulshouding. Br. S 2219, N.S.C., Dam 18, S'dam. Goederen aangeboden Te koop: een haardkachel merk „Ciska" met nieuwe pot f 25.-; bruidsjapon, m. 40, met kapje en tasje. Oude Maas straat 12 B. Te koop: een Zeiss-Ikon klap- camera (6x9) met papieren, blitslicht, tas en statief. Prijs f 125.-. Adres: H. de Nooyer, Vriendschapstraat 16a, Schie dam. Handel en bedrijf Zeer hoge prijzen v. oude me talen, roodkoper f 1.90, geel koper f 1.20, lood f 0.80 p. kg enz. Auto-accu's v.'a. f 6.-, kelder-, zolder-, fabrieks- en magazijnopruiming. Wordt af gehaald. C. van Gils, Henne- wierstraat 24, Tel. 37757, Rot terdam. Wasmachines. De bekende Erres en Miele. Wringers Er- re's en Acme. Manden en bor stelwerk. Elshof, Dam 40-44, Tel. 68598. Het Radiohuis, Hoogstraat 92, Tel. 68044. Philips radiotoe stellen vanaf f 98.-. Infraphil f 37.50, hoogtezon Ultraphil f 76.50, Remington scheerap- paraten f 88.-, f 98.-, Phili- shave f 49.75, strijkijzers 14.65 t 16.45, f 16.75, f 28.50, Hol land Electro stofzuigers f 135 f 145, f 155, luidsprekers v.a. f 9.75. Desgewenst gemakke lijke betaling. Onverwoestbare trapleren, strijkplanken, kuipen, keuken en keukencomb. tafels, wrin- gerbokken. De grootste sort. Bijna 100 jaren Elshof voor solide houtwaren. Dam 40-44, Tel. C8598. Het Radiohuis, Hoogstraat 92, Tel. 68044. Electronisch jaar boekje 2.25, Soldeerbouten 5.15 6.25; Kristalontvangers 5.60; koptelefoons 7.50, spanning zoekers 1.75-2.45, kristalont vanger bouwdoos 15.50, bouw doos voor 2 lamps ontvanger 27.75. Microfoons 16.50, 17.50, 35.- en hoger. Inlijsten van platen en foto's en aquarellen, schilderijen, scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. C. van Loenen, Dam 41-43, Tel. 66192'. Showroom: Vlaardingerstraat 6. Glasplaten voor ronde tafels ,en theemeubelen, glas in lood, "verzilveren van verweerde spiegels en moderniseren. Ad vies gratis. Van Loopik's Glas industrie, Boterstr. 39, Schie dam, Tel. 68945. 2e kunnen nauwelijks wachten tot de borden op tafel staan-als moeder weer KoycoKippensoepheeft gemaakt. Want ie pittige, echte kippenbouillon noodt tot eten tot smakelijk eten. Geurig gekruid rijk van vermicelli voorzien Wer e'')k> Royco Kippensoep is de lekkerste soep om een maaltijd mee te begmnen. Een gezonde, verkwikkende soep óok om er 's morgens of 's mid- ags het werk even voor aan de kam te schuiven. Ze is vlug - in 5 minuten gemaakt. Echt een soep om een paar zakjes van in huis te halen. Worden de bestaande plannen over de toekomstige beheersvorm van Schiphol gerealiseerd, dan wordt de luchthaven een N.V. Alhoewel de beslissing nog niet ge vallen is. kan de uitvoering van werken op Schiphol ongestoord doorgang vinden. Tenslotte delen B. en W. in de memorie nog mee, dat het niet in het belang van de gemeente zou zijn om de heffing van een waarborgsom voor de levering van gas en electriciteit af te schaffen. Er is aldus de memorie nog geen zekerheid te weven over de levering van aardgas aan Amsterdam. Men moet echter uit de mededeling van de regering dat er „geen aardgas beschikbaar is niet concluderen dat Amsterdam nimmer van aardgas zou kunnen worden voorzien. Met de Nederlandse Spoorwegen wor den besprekingen gevoerd om het Am stelstation aan te wijzen als eindstation voor alle of een gedeelte van de ^rum- dingen via Utrecht met het Zuiden. De - voering van uniforme, van deugaeiji sluiting voorziene collectebussen (net ais in Rotterdam) is in overweging. Naar uit breiding van de sterkte van het politie corps wordt gestreefd. In 1953 werden ter zake van verkeersovertredingen ruim 55.000 processen verbaal opgemaakt. De rechtszaak Schmidt is voor onbe paalde tijd uitgesteld. Donderdag a.s. zou de volgende zitting worden gehouden, doch rechter Liem is ziek en gaat drie maanden met ziekteverlof. De mogelijk heid echter is groot, dat een andere rechter zal worden aangewezen om de behandeling van deze zaak, die belang rijk wordt geacht, voort te zetten en deze daardoor niet langer dan nodig op te hou den. In dat geval zou echter de zaak geheel opnieuw moeten worden behan deld. Het gebrek aan rechters noemde men' een der oorzaken, dat de andere zaken van de gearresteerde Nederlanders niet spoedig kunnen worden behandeld. De zaak-Jungschlager b.v. is reeds aan het landgerecht overgedragen, maar een rechter in deze is nog niet aangewezen Voorts zouden de stukken van nog twee of drie andere gearresteerde Nederlan- ders .reeds gereed zijn voor gerechtelijK behandeling. De Officier van Justitie, mr Sunarjo, verklaarde, dat verleden week een der aangehouden Nederlanders in vrijheid werd gesteld, n.l. de heer Luning. Hij was beschuldigd een „handlanger van Schmidt" te zijn geweest. Thans worden echter geen termen voor verdere aanhou ding aanwezig geacht. Binnenkort, aldus mr Sunarjo tenslotte, zal waarschijnlijk nog een arrestant worden vrij gelaten, n.l. de heer Van der Pas uit Bandung, een In donesisch staatsburger van Nederlandse afkomst. In de komende jaren zullen voor tien tallen millioenen aan kapitaalswerken in de stad Groningen moeten worden uitge voerd. In voorbereiding is o.m. een nieuw kweekscholencomplex, gebouwen voor G. G. D. en Sociale Zaken en een cultuur centrum. Verwacht wordt dat in 't voor jaar van 1955 begonnen wordt met de bouw van de Stadhuis-uitbreiding. Aldus wordt medegedeeld in de memorie van antwoord op de begroting voor 1955 van Groningen. In Groningen wordt, zij het in een ex perimenteel stadium, een gehoor-onder- z'oek uitgevoerd door het T.N.O., de neus-, keel- en oorheelkundige kliniek van het Academisch Ziekenhuis en de Schoolart- sendienst. Beoogd wordt 'n betrouwbare, eenvoudige en niet al te kostbare metho diek. B. en W. van Groningen overwegen binnen afzienbare tijd de stichting van een school voor moeilijk opvoedbare kinderen, waaronder wettelijk vallen de sterk geneurotiseerde en gepsychopati- seerde kinderen, die vooral gedragsmoei lijkheden hebben. Een school voor spas tische kinderen zou voor het Noorden van het land gewenst zijn en Groningen als universiteitsstad zou voor de oprichting van zo'n school wel het aangewezen cen trum zijn. De leerlingen zouden moeten worden gezocht in de vier noordelijke provinciën Met het oog hierop kan een dergelijke 'school beter uitgaan van een lichaam, dat alle gemeenten omvat, waar uit deze lichamelijk sterk gehandicapte leerlingen afkomstig zijn B. en W. van Groningen stellen een onderzoek in. De Nederlandse rationalisatiedeskundige dr J. R. de Jong uit Hengelo heeft als eerste buitenlander een onderscheiding ontvangen van het in Rechtenstein aan de Donau gevestigde Duitste „Institut fur Griffforschung". Het instituut werd in 1932 gesticht door ingenieur Friedrich Herig in Karlsruhe en de onderscheidings. medaille is naar deze genoemd. Het Insti tuut onderzoekt mogelijkheden van ver betering van handgrepen aan machines en instrumenten, teneinde de arbeids- oroductiviteit te verhogen en de ongeval lenfrequentie te verlagen. Het doet beslist goed te constateren dat de vrou wen zich niet meer alles laten opdringen onder het voorwendsel: ,.'t is mode De mensen die de mode maken vinden dat een vrijgevochten standpunt wat ze zoveel mogelijk moeten tegengaan en als het nog mogelijk zou zijn, resoluut de kop indruk ken. Dat daar geen sprake neer van kan zijn, onder vinden op het ogenblik de parapluie-fabrikanten. De naalddunne lange pa- rapluies die ze hardneK- kig al een paar 3aar, ieder seizoen weer bren gen worden desondanks liet' algemeen, hoe smaak- ;ol en elegant ze ook -ijn Toch vormen ze nog Mz- 4> X'X. wfomstötil Ksfe&ü het overgrote deel van de collecties. Dat de draagsters ze niet bepaald, practisch vinden dringt uiterst moeilijk tot de fa brikanten door, die nog steeds in de mening ver keren dat de vrouwen elegance verkiezen boven gemakkelijkheid in het gebruik. De stokken van derge lijke parapluies zijn veel al dunne vergulde buizen. Nieuwer en mooier zijn de zwarte stokken die met vergulde spijkertjes worden beslagen. Ze staan minder opzichtig en ge ven werkelijk cachet aan een toilet. 'n Zeer geklede para- pluie heeft 'n sober aan gebrachte strassversiering om een stok van zwart lak. Alleen bij een pracht nerZmantel is hij op zijn plaats. Wat de stoffen betreft zien we veel taffetas en satijn dat aan binnen- en buitenkant verschillend van kleur is: champagne en geel, grijs en lila, zacht en hard groen. Strepen in relief zijn ook zeer nieuw, terwijl satijn dat in drié kleuren ver deeld wordt door smalle banden die met zwarte fi guurtjes geborduurd zijn, 'n ongedachte parapluie- bedekking is. Naar de demi Chamber lain is zoveel vraag, ook al maakten de fabrikan ten niet veel werk meer van deze handige para- pluie. dat verscheidenen nu dit najaar toch met nieuwe modellen zijn ge komen. De vorm blijft klassieker dan die van de naaldparapluies. meestal is de stok met leer over trokken. bij een enkele eindigt 'zo'n stok in een verguld handvat. Maar de opvouwbare parapluie heeft van alle modellen het meeste suc ces, nog niet zozeer bij de vrouwen die te voet of per tram uitgaan deze prefereren de demi Cham berlain maar zij die autorijden vergeten het opvouwbare parapluitje niet. Het is een accessoire geworden dat eenvoudig weg bij de auto hoort. Nu het in Parijs onmo gelijk is geworden een auto te zetten voor het huis waar men zijn moet en men de wagen soms twee of drie straten ver der parkeert, is een para pluie onmisbaar gewor den. Doordat de stok in elkaar moet schuiven, is het onmogelijk er veel fantasie in te brengen. Alleen bestaat verschei denheid in de hoezen. Nog velen van leer, maar ze zijn moeilijk op te bergen als men de parapluie op steekt; daarom wordt nu gewoonlijk de voorkeur gegeven aan een eenvou dig zijden hoesje. Die opvouwbare para. pluie heet „sortie de voi- ture". precies die met korte' stok en kleine ba nen van een goede vijftig jaar geleden, 't Mevrouw tje stak het ding in haar mof als ze uit haar rijtuig stapte. Op het ogenblik wordt getracht de mof weer in de mode te brengen en vanzelfsprekend is dit de aangewezen plaats voor het parapluitje. Zo is de „sortie de voiture" weer op de proppen gekomen! DINY K-W. se in de 1 misschi beurt g' was sir reldoorl gevalle) ping v; schap d ring de Bovend rentie secretai verlate) beurter anti-ko tere on Na d< duitse het voi vriends bewerk blik ge „voor I dat zijr ces is, straalt, gezakt Mendèi zeggen in de Parijs resulta dat die MS Ti het be: hingtor taten a kingen tastbar preside Foster veert d Franse gemeer riteiter uitgesp dès-Fr: tastbar d^ laat zich ge wordt niet al bliek s hij da; televis en vei volk n daan woordi staat'Ss gemaa Ook gedach op, da rijk m voor 1 Eni| gaderi Televi van d( om te docurr van E voorst U.E.R over king De aan 1 strekt verva scena drage brand de N Meeb' begor van 1 goon- van De kron; Ernb De b sul V Orde Is hi: raad De Slacl mins de g merl belai van de ri Oner herzi Ui gebr slat-I dere later wem het 1 karn med naai keur zou d rund f 5.- In rech len eige dan latei schi den II len de i tere geli] ten het D wor ten. D ve zod; fem zelf E tooi een per gev exp van gen ond exr reli

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6