Krachtige Australische voor Nederlands stan dp steun unt Per 1 Januari 1955 loongrens op zes mille Geen merkbare uitbreiding van kring der verzekerden DE KINDERBIJSLAGEN MET ZES PROCENT OMHOOG r&^auiftsssixar KARDINAAL MINDSZENTY BINNENKORT VRIJ Geloof in wereld van arbeid Laatste oproep van kard. Feltin aan opstandige priesterarbeiders AUTOBANDIETEN IN HESSEN Regeringssurprises voor vele groepen welkome cadeaux ^V.N. zijn ter zake niet bevoegd" Donderdag 25 November 1934 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V. TEURLIHGS Opvoering salaris zal niet altijd meer loongrensverhoging betekenen Politie in staat van alarm Snïte»®»' Geen speciale aibeids- reserves voor oogst- seizoen Inzet van colonnes volgend jaar mogelijk A'w de verschijning van liet „Geelboek" Verhoging van ouder- domsuitkeringen Voor de vluchtelingen WEERBERICHT België binnenlandse aangelegenheid VlEP-M'F.TOCH Januari j.l. 9 pet. Tweed', r SS f NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige wind tussen We'st en Zuid. Vrydag 26 November: Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur; Maan op 9.28 uur, onder 16.57 uur. Nieuw-Guinea in de politiek (Advertentie) In de politieke commissie der Verenigde Naties werd gisteren liet debat over Nieuw Guinea voortgezet. De Australische afgevaardigde, Sir Percy Spender, hield een zeer. krachtige rede, waarin hij verklaarde, dat Australië zich onveranderd zal blijven keren tegen iedere vorm van overdracht van de souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea. Hij herinnerde de afgevaardigden aan de „hittere les"" uit de laatste oorlo»- dat Nieuw-Guinea altijd een machtige springplank zal blijven voor een invasie in Australië". „Er is in Australië geen enkele stem die zou ontkennen, dat de veiligheid van Australië en die van Nieuw-Guinea niet van elkaar gescheiden zouden kunnen worden", zo zcidc Sir Percy. „De bevolking van Australië is er op de eerste plaats onverdeeld van overtuigd, dat de republiek Indonesië geen enkele aanspraak op West-Nieuw-Guinea kan maken en op de tweede plaats is zij tuigd, dat de inheemse bevolking van West Nieuw-Guinea niet aan de zorg van een ander land overgedragen dient te 'wor den, of dit andere land nu Indonesië is 01 niet. Integendeel volgens de bepalingen en de geest van het Handvest der v. in. moet de bevolking van Nieuw Guinea de mogelijkheid hebben zelf over haar uit eindelijke bestemming te beslissen zo zeide de Australische afgevaardigde. Sir Percy betoogde verder, dat deze annffpleerenheid noch naar haar inhoud nocf nagarnhaar vorm onder de jurisdic tie van de Verenigde Naties valt. Indonesië, zo merkte hij op heeft wel betoogd dat het geschil een bedreiging voor de vrede vormt, doch het heeft geen enkel bewijs geleverd om deze bewe ring waar te maken. Hoewel wij niet aannemen, dat deze kwestie op zich zelf een bedreiging vooi de vrede vormt, moeten wij er toch voor waken, dat niet k"nstma^lg^U^iddei van" stand wordt geschapen doOT ngdd«il van alle mogelijke ongerechtvaardigde spraken, zo zeide de heer Spender. De Australische afgevaardigde vvees in dit verband op de berichten van de laat ste weken over de ongeregeldheden en Infiltraties door Indonesiërs in West- Nieuw-Guinea. „Kunnen wij, nu al deze incidenten juist op dit critiek ogenblik gebeuren, wel aannemen zoals men ge poogd heeft het voor te stellen dat dit enkel maar ongeorganiseerde plunder tochten zijn van bandieten uit die streek 10 vroeg sir Percy. Hij verwees ook naar een verklaring van de Indonesische minister van buiten- landse zakcn van 17 November, waarin gezegd Wordt, dat als de Verenigde Naties het Nederlandse standpunt inzake Nieuw- Guinea zouden steunen, dit zou leiden tot het verstoren van de atmosfeer in Zuid- Oost-Azie en dat, indien de Nederlanders lich krachtig tegen de Indonesische aan spraken zouden verzetten, dit zou lei- den tot verslechtering van de Indonesisch- Nederlandse betrekkingen. De Australische afgevaardigde stelde dan ook de vraag, of zulke verklaringen wel werden gedaan in een geest die blijk geeft van het pogen om door vreedzame onderhandelingen tot overeenstemming te komen. „Integendeel", zo zeide hij, „dit komt mij veel meer als een bedreiging voor". De afgevaardigde van België, Ferdinand van Langenhoven, die vervolgens aan het woord kwam, zeide dat de kwestie onge twijfeld een aangelegenheid is. die valt onder de binnenlandse jurisdictie van Ne derland. Steeds meer komt het voor, dat een staat, die niet voldaan is over gevoerde onderhandelingen, geneigd is een beroep te doen op de Algemene Vergadering, in de hoop, dat druk op een andere staat wordt uitgeoefend. Indien de Algemene Vergadering in deze kwestie tussen beide kwam zonder de toestemming van beide partijen, zou zij de grenzen van haar macht overschrijden. Wanneer de Verenigde Naties iets zou den bespreken, dat onder de binnenlandse jurisdictie van een staat valt, dan zou die staat over het algemeen weigeren de aan bevelingen van de Vergadering in acht te nemen. Die staat zou volkomen gerech tigd zijn dit tc doen. Verwijzend naar het Indonesische memo randum zeide de Belgische afgevaardigde dat hij niet kon inzien hoe een overdracht van souvereiniteit. waar de bevolking van Nieuw-Guinea slechts in staat zou zijn een passieve rol te spelen op wonderbaar lijke wijze hun toestand zou veranderen. De Papoeabevolking, zo zeide hij, zou geen enkel voordeel van de politieke verande ring ondervinden en zou „slechts een pion" zijn. De afgevaardigde van Uruguay. Mateo Marques-Castro, zeide dat geen definitie ve resolutie door de commissie zou kun nen worden aangenomen voordat reke ning was gehouden met de wensen van de betrokken volken. „Wij moeten nu redelijk en op ordelijke wijze de overblijfselen van kolonialisme uit de weg ruimen Daarom doen wij een krachtig beroep op hen, die in deze aan gelegenheid verantwoordelijk zijn, zich niet te verbergen achter rechten die niet meer gelden". De vergadering werd na de rede van de afgevaardigde van Uruguay verdaagd tot hedenmiddag half vijf (Ned tijd). Vanmid dag zou de Britse afgevaardigde aan het woord komen. Op de gezichten van deze jonge vierling staat bewondering te lezen voor ddt wat oma allemaal nog met naald en draad weet te presteren. Het is dan ook geen kleinigheid; oma is namelijk bijna hon derd iaar ouder dan dit viertal, maar desondanks nog zeer vitaal, waardoor ook het handwerken haar nog geen 'en kele moeilijkheid oplevert. Mevrouw Clara Faircïough uit Keynsliam, Somer set, met een ragfijn borduurwerkje, ter wijl haar achterkleinkinderen, de in En geland beroemde Good-vierling uit Net- tleton, Wiltshire, mét gespannen aan dacht oma's kunstige verrichtingen vol gen. V.l.n.r-.: Bridget, Frances, Elizabeth en Jennifer Good. Een Russisch passagiersvliegtuig met het stoffelijk overschot van Andrej Vis- jinsky is gisteravond in Moskcm aange komen. De weduwe en de dochter van de over ledene reisden met het zelfde vliegtuig. Tijdens een kort oponthoud te Parijs, bestond de gelegenheid de dode de laat ste eer te bewijzen. VOOlt KEGEN- MANTELS Westersingel 5 D/d West Kruiskade, R'dam PARAPLIfflES TWEED- EN GABARDINE MANTELS De regering acht het noydzakelijk thans tot eenmaking van de loongrenzen over te gaan. Om administratieve redenen ver dient het aanbeveling, het optrekken van de loongrens tot 60Ö0, eerst ingaande 1 Januari 1955 te doen geschieden. Daarbij De Franse premier. Pierre Men. dès-France, is S steren in parys teruggekeerd "ag'Jn bezoek aan Canada en pHGt P,el^UgeengefegncC^fn-: Presse dat o£trompet te steken zmmt om de o y ldt ken over de Prer™e _jjn vliegtuig hL zonderheid, dat de ]yn Ne^ snelheidsrecord G minuten ver- York—Parijs met 6 beterd heeft hovendien, dat Het bureau meldt ...passagier een Amerikaanse ne|rejSd in het per ongeluk is meege speciale vliegtuig van Mendès- ven» pg France en diens gezelschap' de ger. de heer Grandisson. f0estel mening verkeerd, dat hetA liin- van de premier het toestel was. waarvoor hij PdB geboekt had. De beer Grandisson heeft °^F„d gens niet de minste moeite ge» om zijn goede trouw te bewvjze zo voegt A.F.P. hieraan toe. zal er op worden toegezien, dat voor de genen, die thans reeds krachtens de ziek tewet en de invaliditeitswet zijn verze kerd, een ononderbroken voortzetting der verzekering mogelijk wordt gemaakt, ook als zij door de huidige loonstijging iets boven de grens van 5300 per jaar, welke geldt sinds 1 Januari j.l.. komen. Dit deelt de minister van Sociaie Za ken en Volksgezondheid mede in de me morie van toelichting op zeven ontwer pen van wet, die bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingediend. Met betrekking tot de vraag, in hoe verre de thans voorgestelde loongrens bij eventuele volgende loonronden opnieuw zal moeten worden aangepast, sluit de minister zich aan bij de mening van de Stichting van de Arbeid terzake, zoals deze in haar jongste aan de regering uit gebrachte advies andermaal is geuitdat in de toekomst niet iedere loonsverhoging gepaard dient te gaan met het optrekken van de loongrens van de sociale verzeke ring, doch dat periodiek op langere ter mijn een wijziging van de loongrens on der ogen ware te zien, tenzij voordien de wijzigingen in de index van de rege lingslonen een belangrijke marge over schrijden. Het lijkt de minister niet juist, thans nog langer te wachten met een ver dere verhoging der loongrenzen. Het is thans niet alleen de zo wenselijke coör dinatie in de sociale verzekering, die tot deze verhoging noopt, maar ook de in middels voorgekomen ontwikkeling van het loonpeil. In aanmerking dient te worden geno men, dat de loonsverhoging van Januari j.l., die aanleiding was de loongrens tot 5300.te verhogen, achteraf gemiddeld ongeveer 9 pet blijkt te hebben bedragen. De loongrens is echter slechts met vijf procent verhoogd, zodat moet worden aangenomen dat een aantal werknemers dat tot 1 Januari j.l. verzekerd was. thans niet meer verplicht verzekerd is. De nieuwe loonronde van 6 pet in aanmer king genomen zou de loongrens eerst met vier procent en dan nog eens met zes pro cent moeten worden verhoogd en der halve op 5850.komen. Houdt men re kening met een mogelijk medio 1955 te effectueren huurverhoging, die mis schien nog tot een geringe correctie van de lonen aanleiding kan geven, dan is het peil van 6000.— nagenoeg bereikt. De arbeid aan de voorgenomen unifica tie van de kringen van werkgevers en werknemers, heeft ten departemente van de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid sedert Januari van dit jaar gestadig voortgang gevonden. Wetsvoor stellen dienaangaande zullen echter, voor zover het zich thans laat aanzien, eerst in de loop van dit zittingsjaar aan de so ciale verzekeringsraad om advies kunnen worden voorgelegd. Ook het bedoelde overleg met de organisaties van mede werkers en ziekenfondsen heeft (nog) niet tot enig tastbaar resultaat geleid. Een plan tot het aanbrengen van ingrij pende wijzigingen in het huidige systeem van ziekenfondsverzekering is door de medewerkersorganisaties ontworpen. De ziekenfondsorganisaties staan echter af wijzend tegenover dit plan. Overleg, door de medewerkersorganisaties ter zake met de Stichting van de Arbeid gevoerd, heeft nog niet tot enig resultaat geleid. De mi nister heeft tegen het plan, in devorm waarin het door de medewerkersorgani satie gepubliceerd is, eveneens overwe gende bezwaren. Bovendien zou de uit voering van dit plan, wetswijziging nodig maken,- met de voorbereiding waarvan geruime tijd gemoeid zou zijn. Het lijkt de minister daarom niet juist thans nog lan ger te wachten met 'n verdere verhoging der loongrenzen. In aansluiting op de unificatie der loon grenzen op 6000, dient naar de mening van de minister het maximum dagloon, waarnaar de uitkering wordt berekend en waarover ten hoogste premie kan wor den vastgesteld (thans bedragende 15) te worden opgevoerd tot hei voor de werkloosheidswet geldende bedrag van 16 eveneens per 1 Januari a.s. De grens, gestéld voor aanmelding ter verzekering, wordt gebracht op 3600 3000). De bij het wetsontwerp voorgestelde verhoging van de loongrenzen, zal in het algemeen niet leiden tot een merkbare uitbreiding van de kring der verzeker den. In aansluiting op de door het College van Rijksbemiddelaars hij zijn beschik king van 23 September j.l. verleende al gemene vergunning tot verhoging van de rechtens geldende lonen met ten hoogste 6 procent is de staatssecretaris van So ciale Zaken,- zulks in overeenstemming met het gevoelen van de Stichting van de Arbeid, van oordeel, dat deze loonsver hoging mede dient te leiden tot ver hoging van de kinderbijslagen met 6 pro cent. Voorgesteld wordt nu deze te doen ingaan op 1 October j.l. De autobandieten van .het Rijnland schijnen hun operatiegebied le hebben verplaatst naar Hessen. Uit dat land zijn Woensdagmorgen een drietal overvallen op automobilisten, bij Frankfort en Wetzlar, gemeld. Het gehele poliiie-apparaat van Hessen is terstond in alarmtoestand gebracht om de gangsters op te sporen. Dc Engelse Koningin-moeder is na haar tocht door Canada en dc Ver. Staten Woensdagochtend in Londen terugge keerd. In het Waterloostation werd zij hegroet door Koningin Elisabeth, de hert0g van Edinburgh, prins Charles, Prinses Anne en prinses Margaret-Rose. aarna reed het geselschap in een ca- ech.e Van jlef sfation naar Clarence "use, geëscorteerd door een speciale :Za°ht. Het koninklijke rijtuig rijdt a gar Square 0p jn ket rijtuig her- Naar het K.N.P. mededeelt, zün er moeilijkheden gerezen by de onderhan- lingen over het al dan niet vrijlaten van kardinaal Mindszenty. Zoals bekend, werd de kardinaal in Fe bruari 1949 d°or een comn,unistisch ge rechtshof wegens „verraad en spionnage" tot levenslange gevangenisstraf veroor- deeld. De Hongaarse regering is thans bereid de kardinaal in vrijheid te stellen, zo luiden berichten, mits de kardinaal niet alleen vrijwillig afstand doet van zijn primaatschap van Hongarije, maar tevens de regering persoonlijk om clementie ver zoekt. De kardinaal is echter niet bereid een verzoek om clementie de de regering in te dienen. Het K.N.P- tekent hierbij aan, dat het duidelijk is, dat de Hongaarse regering een zo groot mogelijk politiek voordeel uit de vrijlating wil trekken en dat zij gaarne voor binnen- en buitenland wil poseren als het welwillende regiem, dat genadig kardinaal Mmdszenty's smeek bede heeft verhoord. Andere berichten bevestigen echter dat kardinaal Minds- zenty er niet aan denkt op de voorwaar den der regering in te gaan. De mogelijkheid is evenwel niet uitge sloten dat de kardinaal met het oog op zijn slechte gezondheid zich officieel zal terugtrekken. Maar dan bli]tt de vraag of de kardinaal zich als primaat kan terug trekken en toch aartsbisschop van Esz- tergom blijven, daar beide iuncties met elkaar verbonden zijn. Nil kan zijn ont slag alleen aanbieden aan oe H. Stoel en deze kan zijn ontslagaanvrage goedkeu ren, maar ook weigeren. Andere berichten melden tenslotte, dat de kal Gage»- Dit vo°rstel wórdt m zouden v door de regeri dt thans Rechtstreekse arbeidshulp 'GpndeTaar van zg. colonnes zal ook het v°jg yiansholt mogelijk zijn, zo zegt minister m zijn Memorie yan Antwoord Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs beeft vandaag een communi que uitgegeven, waarin bij zijn standpunt uiteenzet ten" aanzien van bet Geelboek, uitgegeven door een groep priester-arbeiders, die tot op lieden geweigerd hebben zich te voegen naar de richtlijnen van de Kerk en voort gegaan zijn met bun arbeid in fabrieken en werkplaatsen. In antwoord op dit Geelboek beeft de kardinaal in vijf punten zijn stand punt uiteengezet onder de titel: „Verkondiging van dc Blijde Boodschap in de arbeidende wereld". 1. De verkondiging van het Evangelie en de vestiging der Kerk in de arbeiden de wereld, is een vraagstuk yan uitslui tend godsdienstige aard, dat niet kan wor den opgelost dan door de medewerking van allen. Bisschop, priester, leek. chris ten van iedere stand moet bidden, den ken en handelen, opdat het geloof in de wereld van de arbeid weder levendig wordt. In onze tijd hebben priesters, met het °og op de belangrijke rol, die de arbei ders vervullen en met het oog op de schei- "mg tussen Kerk en arbeiders-wereld, hun zending gekregen het Evangelie m die milieus te brengen. Tengevolge van vni re afv'ijkingen heeft de Kerk ver- „I ?Gns maatregelen moeten nemen, die Gnise maanden opwinding en ver- 2 rPg Rebben veroorzaakt, dnijr h„ verwarring kan nog toenemen over Ho rGC?nte verschijning van 'n boek verwer- on- nver Ho veiscinjiung vou ambtgenoot van Sociale Zaken en Volte danks zijn algeni°™Titel De Priester gezondheid, van oordeel, dal dezej01™ arbeiders" slechts eon voorstelling van van arbeidshulp zich zal moeten beperken zak van hen, dfó de beslissin" van tot bijzondere gevallen. Daarnaast Mj de Kerk met hebben aanvaard en der evenwel meer aandacht woiden beste® halve niet langer Haar verte<*enwoordi- aan de arbeidsbemiddeling in de land- 1 „ers ln dat milieu zijn Vervolgens om bouw, waartoe het Rijksarbeidsbureau ook dat dcze uiteenzetting oen nn- beter zal worden uitgerust. Men zal echter volledige documentatie en zich hovendien in gebieden, waar de arbeidsvoorziening partijdig toont 111 de keuze der verschil- moeili.ikheden baart, het oouwplan meer I j nde onderdelen. dan tot nu toe aan de omstandigheden .Geelboek" verdraait de heteke- nis van de zending, die aan de priester- arbeiders toevertrouwd is De Kerk heeft hun gevraagd het Evangelie te verkondi gen en de aP°^ca ?«n. moeten aanpassen. De minister ziet geen redelijke mogelijkheid speciale arbeids reserves voor het oogstseizoen achter de hand te houden. Minister Mansholt wil gaarne zijn waar dering uitspreken voor het onvermoeibare werk. dat door zovelen is verricht om de oogst te redden. Het stemt verder tot dankbaarheid, dat zovele vrijwilligers aan de oproep om in het algemeen belang het voor hen vaak ongewone en moeilijke werk onder ongunstige omstandigheden te de gemeenschappelijke Hongaarse bis- gaan verrichten, gehoor hebben gegeven. Dp schrijvers van het „Geelboek" echter 4 De schrijvers hebben hun priester roeping zoals zij die van de H Geest en van de Kerk hebben ontvangen laten be derven Het was gewettigd en noodzake lijk een nieuw element in het priester schap onder de arbeiders te brengen, doch zij hebben punten discutabel gesteld, welke de Kerk als wezenlijk beschouwt. 5. Het boek veroorzaakt ernstige ver warring en het verkondigt dwalingen omtrent de houding van de Kerk tegen over de arbeiderswereld en omtrent Haar standpunt t.a.v. het kapitalistische stelsel. Bovendien beperkt het boek geheel ten onrechte het gezag der bisschoppen uit sluitend tot de godsdienstige handelingen van priesters zowel als van leken. „Derhalve nodigen wij voor de laatste maal de weinige priester-arbeiders van ons diocees, die nog niet naar de Kerk hebben geluisterd, uit, hun trouw te to nen aan het priesterschap dat zfj van de Kerk hebben ontvangen. Tevens brengen wij alle priesters van andere diocesen, die in Parijs wonen, en die hetzelfde stand punt innemen als de auteurs van het geel boek, in herinnering, dat zij geen enkele jurisdictie bezitten in ons diocesaan ge bied. Inmiddels zullen wij voortgaan de evangelisatiemogelijkheden in de arbei derswereld te onderzoeken. Wij zullen dit doen te zamen met de priesters die be zorgd zijn over de noden van de arbei dende massa en die, door een vaak pijn lijke ervaring gevormd, toch vastbesloten zijn een waarlijk priesterlijk leven te lei den" aldus kardinaal Feltin. St. Nicolaas is in aantochtSommi gen hebben Hem reeds gezien, velen zien met blij-angstige verwachtingen naar hem uitZijn ze braaf geweest, het hele jaar door, de jongetjes en meis jes, de ouderen, die van het wonder van de rijke geschenkenregen het hunne denken?Vermoedelijk niet aldoor, maar, je kunt aan die lokkende étalages im mers niet voorbij gaan zonder een ogen blik al dat moois tc bekijken In het Rijnland is de grond de ban dieten blijkbaar te heet geworden. De politie aldaar houdt zich nu al drie da gen onledig met het onderzoeken van verhalen omtrent gefingeerde overval len van mensen, die om een of andere reden komen vertellen, hoe zij grote geldsommen verloren hebben bij een overval. Dinsdag nog slaagde de politie erin een Belgische en een Duitse vracht wagenchauffeur te doen bekennen, dat zij overvallen hadden gefingeerd, alleen maar om van hun chefs een hulpchauf feur mee te krijgen. De Düsseldorfse be diende van een benzinestation, die de politie had voorgelogen, dat zijn kas was leeggeroofd, is nu voor de tweede maal gearresteerd, daar hij dienst zou willen nemen in het Franse vreemde lingenlegioen om zich zo aan vervolging te onttrekken. Ondanks de critiek op de politie we gens onverantwoord schieten, heeft de hoofdcommissie van de landdag van Noordrijn-Westfalen de door ministers Meyers genomen politiemaatregelen goedgekeurd. De regering heeft besloten de voor vangst der misdadigers uitge loofde beloning tot 50.000 mark te ver hogen. Het tweede van de gisteren bij dc Tweede Kamer ingediende wetsontwer pen is dat tot wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening (verhoging van uitkeringsbedragen en inkomensgrenzen). In de memorie van toelichting hierop de- I len de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Financiën o.a. mede. dat in aansluiting op de door het college van rijksbemiddelaars bi] zijn be- schikking van 23 September 1954 verleen de algemene vergunning tot verhoging 1 van de rechtens geldende lonen mei ten i hoogste 6 pet, de regering zulks in overeenstemming met het gevoelen van dc Stichting van de Arbeid het ge- i wenst acht. de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening evcn- eens met 6 pet te verhogen. Een verhoging der ouderdomsuitkerin- gen met 6 pet betekent ten aanzien van gehuwde mannen voor een gemeente der eerste, tweede en derde klasse een ver hoging der uitkeringen met 72 per jaar. Voor de gemeenten der vierde en vijfde klasse zou met een iets geringere verho ging kunnen worden volstaan, doch om bepaalde redenen dient ook deze verho ging op 72 te worden gesteld Ongehuw. den krijgen voor alle gemeenteklassen een verhoging van 42. Als gevolg van bovengenoemde verhogingen zullen on geveer 2500 nieuwe personen onder de werking van de Noodwet Ouderdoms- i voorziening worden gebracht. Aldus deelt de staatssecretaris van So ciale Zaken mede in de Mefhorie van Toelichting op het vijfde van een zeven tal wetsontwerpen, dat bij de Tweede Kamer is ingediend tot wijziging van de Kinderbijslagwet (verhoging kinderbij slagen) De voorgestelde verhoging brengt de thans geldende kinderbijslagen, welke laatstelijk zijn vastgesteld bij de Wet van 3 Februari j.l. na afronding op: 0,51 per dag voor het 1ste kind; 0.57 per dag voor het 2e en 3e kind; 0,80 per dag voor het 4e en 5e kind en 0.90 per dag voor het Ge kind en volgende kinde ren. Berekend naar het aantal kinderen, waarvoor in het jaar 1955 naar verwach ting kinderbijslag zal worden uitgekeerd, zal de totale uitkering stijgen met rond 18.400.000,—. Over het laatste kwartaal van dit jaar zal de voorgestelde verho ging van de kinderbijslag een stijging van het totale uitkeringsbedrag veroorzaken van rond 4.500.000. Tegenover deze stijging van het totale uitkeringsbedrag staat een vermeerdering van de totale premie-opbrengst van circa 16.000.000, Over het laatste kwartaal 1954 zal deze vermeerdering ongeveer 4.000.000 be dragen. Het in de Kinderbijslagwet genoemde bedrag, hetwelk moet worden verdiend om het volle oedrag van de kinderbijslag over een dag te kunnen ontvangen, is bij de Wet van 3 Februari j.l. verhoogd tot 4.40 tot 4.60 Naar de mening van de staatssecretaris zal dit bedrag, in ver band met de jongste verhoging der lonen met ma-iimaal 6 proeent, eveneens met 6 procent dienen te worden verhoogd en te worden gebracht op 4,90. In de Memorie van Toelichting op het zesde ontwerp van wet van de zeven, die bij de Tweede Kamer zijn ingediend de len de staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Financiën mede, dat ook de bedragen van de kinderbijslag krachtens de Kinderbijslagwet voor inva- liditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers met 6 procent dienen te worden verhoogd. Deze verhoging brengt de thans gelden de bijslagen na afronding op: 13,25 per maand voor 1ste kinderen: 14.90 per maand voor 2de en 3de kinderen: 20.80 per maand voor 4de en 5de kinderen en 23.40 per maand voor het 6de kind en volgende kinderen. De voor rekening van het Rijk komende kosten van de voorgestelde verhoging van de kinderbijslagen kunnen voor het jaar 1955 worden geraamd op rond f 1.200 000; voor het 4de kwartaal 1954 be lopen deze kosten ca 256 000. Voorge steld wordt deze wet met ingang van 1 October j.l. in werking te laten treden. Het zevende en laatste wetsontwerp is dat tot wijziging van de Noodwet kinder bijslag kleine zelfstandigen In de Memo rie van Toelichting delen de staatssecre taris van Sociale Zaken en de minister van Financiën mede. dat ook de kinderbijsla gen krachtens deze noodwet moeten wor den verhoogd met 6 procent. Deze verho ging brengt voor het eerste kind het be drag van 0.30 op 0 318 af te ronden op 0.32 en voor volgende kinderen van 0.43 op 0.458. af te ronden op 0.46. De ten laste van het Rijk komende kos ten der voorgesteld verhogingen kunnen over een geheel jaar gerekend, worden geraamd op ca 400 000, voor het 4e kwar taal 1.954 belopen deze kosten ca 95 000 Voorgesteld wordt ook dit wetsontwerp te doen ingaan op I October j 1. Gisteren is bij het. Comité Vluchte lingenhulp 1954 een bedrag van f 43.000 binnengekomen. De opbrengst van de actie tot en met gisteren bedraagt f 1 664 000 De uurloonactie voor de vluchtelingen heeft in het bedrijf der Ned. Spoorwegen ruim f 47 000 opgebracht. Vijf-en-negentig orocent van het personeel heeft er aan meegedaan. De dirertie der N S heeft het Comité Vluchtelingenhulp gisteren getele grafeerd dat zij de opbrengst zal ver dubbelen en dezer dagen ruim f 94 000 op de girorekening van het comité zal over maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1