van Uw voorstelling notoir onwaar Er kwam zelfs nog een motie uit de bus zaken is YBERT m Onderwijs practisch Arbeidersorganisatie zal protest actie steunen België gisteren een dag stil Op 26 Juni werd een revolutie in Moskou verijdeld Malenkof wist ter elfder ure bet gevaar te keren Grenslijn dwars door German je °us nrsri» BURGER"-OORLOG v. de nieuwe SENATOR Onthullingen van Rastworof Ollenhauer laakt rede van Mendès-France Gloeilampjes m a/Jcf tweb Cairo zoekt minnelijke schikking DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 5? BESCHERM UW KEEL Zeemansverhaal Gratiebeleid Vluchtelingen Staatloosheid Die pers toch! Afschaffing minimumbróod- prijs 'v - A Mr kwam terug Burger Eén millioen leerlingen Madrid Tokio Minister Donker in conflict met PvdA-fractievoorzitter 's-GRAVENHAGE, 24 jNovember 1954. Het is tijdens de antwoordrede van minister Donker op de algemene beschouwingen bij de behandeling van de Justitie-begroting tot een fel debat "ekomen tussen de minister van Justitie en zijn partijgenoot de F.v.d.A.-fractievoorzitter mr Burger. Minister Donker beeft nu eenmaal niet de souplesse die zijn socialis tische ambtgenoten Drees en Van de Kieft in zo hoge mate bezitten. Hi) reageert scherp, soms zelfs onaangenaam, hij slaat terug, hard soms en stug, hij ziet er niet tegen op zijn tegenstander, behalve de jas, ook bet hemd uit te trekken. Dit viel vandaag te meer op, nu bet ging tegen een partij genoot, die bovendien de functie van fractievoorzitter vervult en wiens prestige men dan toch niet zó zou moeten aantasten als minister Donker nu deed. Het ging over de ten onrechte gedetineerden, waarvoor mr Burger bij de algemene beschouwingen in het krijt was getreden. Deze bad gewezen op het lage percentage vergoedingen, d.w.z. op bet hoge percentage, dat was afgewezen. Minister Donker zette nu uiteen, dat bij de betreffende wet K 450 de toepassing van deze wet in handen was gegeven van de rechter en dat daarvoor dus de minister geen verantwoording droeg. Deze wet was tot stand gekomen met medewerking van de Kamer zelf; wilde men dus een correctie in deze wet aanbrengen dan zou dat evenzeer op de weg liggen van de Kamer als van de regering. Dit was op zich een nogal vreemde redenering. Immers als de Kamer de minister wijst op een leemte in een bepaalde wet men denke slechts aan de Zondagswet dan ligt bet op de weg van de minister om een herziening van die wet te bevorderen of niet. Wil bij dat niet, dan kan hij dat de Kamer zeggen en de gronden daarvoor aan voeren. Eerst als de Kamer het met deze gronden niet eens blijkt te zijn, zou de Kamer o.i. gebruik kunnen maken van bet recht van initiatief. Per slot van rekening worden alle wetten gemaakt met medewerking van de Kamer en dan zou een minister zelf nooit een wet behoeven te wijzigen. Nu had do heer Burger gesproken over een „ergerlijke" zaak. De heer Burger is nu eenmaal wat impulsief, zoals de minis ter hard en zakelijk is en htj drukt zich dan ook nogal eens in wat warme be woordingen uit. Hiertegen merkte de minister nu op, dat in tal van gevallen die onschuld geen bewezen zaak was. Er werden in de wet K 450 drie groepen genoemd, die eventueel voor een vergoeding in aanmerking konden komen; namelijk zij wier zaak ge ëindigd was zonder opleg ging van straf, zij wier zaak bij besluit van het tribunaal vervallen was MINISTER DONKER verklaard en zij 11 „j. van wie de on- Het zag er donker uu schu]d waj bleken. Dat laatste was nu voor de eerste twee groepen niet het geval. Nu had de heer Burger? zo zeide minister Donker, drie gevallen ten tonele gevoerd waar onder een zeeman. Nu was Donker P.v.d.A. geweest, aldus nu"" die bil het tot stand komen van *ich had verzet tegen het geven goeding aan criminelen. En wat nu met die zeeman aan de hana. was, zo deelde minister Donker m tussen de jaren 1925 en 1942 19 maal ver oordeeld, waaronder één keer wegens poging tot doodslag en in totaal was hii 54 keer in aanraking met de politie ge weest. En dat was dan het geval, dat de heer Burger ten tonele had gevoerd. Deze had ook gesproken over de onge lijkheid in rechtsbedeling voor deze men sen in Dordrecht en Botterdam. Hoe kan dat nu?, zei de minister. Het zijn de drie zelfde heren ^eweest d.e in heide steden deze zaken hebben De drie zelfde, mijnheer de en minis ter Donker zweeg even om het succes van zijn bewijsvoering 4 drjnRen En die in de „roeenlratiekamp f_ iïXYi, ™„Tedtï d> bee- ...rt, wilde. jjper En daarmee was het geduld van Burger blijkbaar uitgeput, hij snc, hatj het achterste bankje, waar hii SfIa. P zitten luisteren, naar de ministerstaie beet de minister toe: ..Uw voorste van zaken is noioir onwaar en onjU dat" zal ik u zo dadelijk aantonen". schied had minister Donker nogal hate lijk opgemerkt. Hij kreeg dit nu prompt terug van zijn partijgenoot Burger, die hem naar aan leiding van deze aanval er aan herinner de, dat hij verleden jaar vragen dienaan gaande had gesteld aan de minister van Justitie, waarop hij nooit meer iets had gehoord. Nu schijnt de collegialiteit tóch niet de sterkste zijde van deze minister te zijn, getuige zijn opmerking ten ant woord op hetgeen freule Van Uyttewael gezegd had over de Rozenhof, die zij beter bestemd achtte als rustoord voor overspannen departementsambtenaren. De minister vond daarin aanleiding op te merken, dat zijn ambtenaren niet over spannen raakten, omdat hard werken, de vreugde in de arbeid en het resultaat van zijn arbeid aanschouwen de beste pre ventie tegen overspanning was. Hij was blijkbaar vergeten, dat minister Cals momenteel zeer overspannen is.maar ook, dat hij zelf overspannen was in de tijd. dat hij voorzitter was van de Parle mentaire Enquêtecommissie en hij toen toch, getuige de massa dikke boekdelen, die onder zijn handen vandaan kwamen, wel zeer veel vreugde in zijn arbeid moet hebben gehad. "'11111111° en voorkom ver koudheid door ge bruik van Intussen was dus de heer Burger zijn repliek begonnen met de relevatie van het feit, dat zijn vragen een jaar lang waren blijven liggen. Hij betoogde ook, dat het overgrote deel van deze mensen onschuldig was vastgehouden Slechts ter illustratie had hij kortelings drie feiten vermeld. Nu had de ministei er daaruit één beet, gepakt, namelijk het geval van die arme zeeman. Dat geval had de mi nister dan, volgens hem, in een zonder ling daglicht gesteld om daarmee ook de beide andere gevallen van de tafel te vegen. Maar dit geval was dan toch maar zo, dat deze man anderhalf iaar in Duits land gevangen had gezeten en toen hij in Nederland teruggekeerd was, ge arresteerd was als collaborateur Het had vijftien maanden geduurd voor men er achter was. dat deze man niet in Duitsland had gewerkt, maar „verhaftet" was ge worden. Nu harl de minister gesproken over schrijnende gevallen, die hij wel wilde voorleggen aan de minister voor Maat schappelijk Werk, maar dan op sociale overwegingen dat had de minister nl. uitdrukkelijk gestipuleerd en nu kwam de klap op de vuurpijl. De heer Burger zeide namelijk, dat zulk een schrijnend geval voor hem dan klaarblijkelijk het geval van deze zeeman was Immers bij brief van de minister van Justitie van vorig jaar December, deelde deze aan de Tweede Kamer mee. dat deze zeeman voor schadeloosstelling naar zijn mening in aanmerking kwam (sic). Maar daarmee was de heer Burger nog niet aan het eind van zijn tegenargumen ten. Wij ken nen de dossiers niet, zeide hij, de minister wel en toch vraagt hij van de Ka mer 'n initia tiefvoorstel. Hij oestreed ook dat het de PvdA. was ge weest. die bij de behandeling van het wets ontwerp K 450 'n voorbehoud Mr J. BURGER had gemaakt voor criminelen .Met een motieen hij las een citaat namelijk de conclusie voor uit de redevoering, die zijn partijgenoot, de heer Scheps, bij de behandeling daar van had gehouden en waarin duidelijk stond, dat deze dit punt met opzet buiten beschouwing had gelaten. Het waren de communisten geweest, die dit voorbehoud hadden gemaakt. En dat scheelt toch wel wat, vond de heer Burger. Maar als de minister, zo ging hij voort, nu wél met de minister voor Maat schappelijk Werk wil praten over sociale vergoedingen voor deze mensen, waarom heeft hij dat dan niet eerder gedaan? Een herziening achtte hij geen diskwalifi catie van de rechterlijke macht, evenmin als de instelling van de Raad van Beroep voor de Perszuivering een diskwalificatie was voor de Commissie voor de Pers zuivering. Dat dit meningsverschil ernst was, bleek wel aan het einde, toen de heer Burger een motie indiende, waarin hij terwille van de rechtsgelijkheid en de billijkheid de regering verzocht nadere voorzieningen te treffen. Morgen zal deze „burger'-oorlog in tussen worden voortgezet, als de minister weer zal antwoorden en deze motie zal worden behandeld. Of het zou moeten zijn, dat de ruzie intussen is bijgelegd. Op het punt van het gratiebeleid gaf I de minister natuurlijk geen voet. Zijn standpunt is overbekend; wordt de rechts ongelijkheid opgeheven, wal zal de ge wone crimineel dan zeggen? Bovendien staat hij op het standpunt, cat dit residu i van politieke delinquenten de zeer zwage criminelen zijn, die geen gratie hadden moeten hebben. De heer Van Rijckevorsel (K.V.P) kwam hierop bij de replieken terug en betoogde aan de hand van een artikel van prof. Langemeyer in het, Ned. Juristenblad, dat gewone criminelen en politieke criminelen niet met elkaar vergeleken kunnen wor den. Hij wilde ook niet alle 464 naar huis zenden, maar wel een belangrijke cate gorie toetsen aan het beleid van de voor ganger van de minister. Méér dan voor de wetgever, aldus de heer Van Rijcke vorsel. geidt het voor de minister, dat hij het beleid van zijn voorganger aanvaardt en gratiebeleid is rechtspraak. Wat. de herzieningen van het B W. be treft, zette de minister nog eens uiteen, dat de afspraak met prof. Meyers deze was, dat het hele B.W. in October van dit jaai zou zijn herzien. Nu duurt dit natuurlijk langer. Indien men bij de be oordeling van de eerste vier boeken reke ning moet houden met. de vijf andere, dan wees hii erop, dat. indien de Kamer aan het onderzoek betreffende de eerste vier boeken toe is. de andere in voorontwerp in ieder geval wel gereed zullen zijn en dat voorontwerp zal niet veel afwijken van de grondslagen, die prof. Meyers daarvoor legde. Het systeem van de her ziening ligt in het derde boek. de opzet van bet vijfde en zesde boek is reeds be paald door het derde. De overige boeken bevatten onderdelen van het B W., die worden geregeld naar de reeds vastgeleg de beginselen. In gezamenlijk overleg met de Kamer meende de minister een heel eind te kunnen komen. Bij de replieken echter bleek, dat de bezwaren van vele leden bleven bestaan. Voor de bepaling van 't vluchtelingen beleid vestigde de minister er de aandacht op, dat van de vluchtelingen in „De Rozenhof" de helft criminelen bleken te zijn. Als de politie de beide jongelui, op wie de heer Van Rijckevorsel doelde, her haaldelijk en langdurig ondervroeg uit vrees met spionnen te doen te hebben, dan prees hij de politie. Een belangrijk percentage van de vreemdelingen is niet bonafide. Nu er een overkoepeling is tot stand gekomen van de particuliere orga nisaties, die op dit terrein werkzaam zijn, verwachtte de minister een belangrijk soepeler werking. De toepassing van de wet tot opheffing van de Staalloosheid had een vertraagde werking gehad, doordat, waarschijnlijk pecuniae causa, niet zoveel aanvragen waren ingediend. De minister vond dit in tussen een gelukkige omstandigheid, om dat in Duitsland een wet in voorbereiding is om voormalige buitenlandse S.S.-ers het Duitse staatsburgerschap te verlenen en zich dan de moeilijkheid zou kunnen voordoen van een dubbele staatsburger schap. Een kosteloze verlening van het Nederlandse staatsburgerschap, waarom de heer Van Rijckevorsel had gevraagd, wilde de minister daarom liever nog even afwachten. Met de pers lag de minister ook al over hoop. Het optreden van de politie met wapenen of een nogal krachtdadig op treden werd in de pers altijd sensationeel vermeld, maar niet werd vermeld wan neer politiemensen het slachtoffer waren van gewelddadig optreden van burgers en hij noemde de getallen; in het gewest Am sterdam 17 slachtoffers bij de politie, in het gewest Den Haag 24, Den Bosch 57, Groningen 12 en Arnhem 36. Nu zijn deze getallen óók afhankelijk van de omstan digheden, zoals stroperij e.d.. maar boven dien snijden zij geen hout, omdat dit de politiemannen geen recht geeft in andere gevallen dan ook maar gewelddadig op te treden. Overigens is dit nu eenmaal het risico van het politie-ambt. Ook de ontsnapping uit de gevangenis sen was volgens de minister een welkom object voor nieuwsvoorziening, maar dit aantal loopt de laatste jaren sterk terug en is ten dele ook een gevolg van de moderne richting in het gevangeniswezen. Dat risico moet men daarbij nu eenmaal aanvaarden. Wat de salarisverbetering van het politiepersoneel betreft dit in verband met het .tekort aan personeel deelde de minister mede. dat een salarisverbetering voor de rang van wachtmeester tot adju dant ongeveer in kannen en kruiken is. Het tekort was niet op de eerste plaats een kwestie van impopulariteit van de politie, maar was hetzelfde probleem als voor het hele bedrijfsleven In een aan hangig maken van de zaak van uitleve ring van de ontsnapte misdadigers uit Breda bij het Internationaal Hof van Justitie zag de minister weinig heil. De richtlijnen voor de subsidie Kinder bescherming waren opgesteld en toege zonden aan de R.K. Vereniging voor Ge zinsvoogdij en Patronage en aan Pro Juventute. Daar zouden deze richtlijnen binnenkort worden besproken. De stemming onder de notarissen en candidaat-notarissen over t.et pensioen fonds zou naar de mening van de minister nog dit iaar kunnen worden gehouden. Bij de aanvang der vergadering deelde de voorzitter, dr Kortenhorst mede. zoals we gisteren reeds in een deel onzer edities konden melden, dat ingekomen was een brief van de minister van Economische Zaken, waarin deze kennis gaf van het besluit van de regering de afschaffing van de minimumprijs op brood te handhaven en dit besluit in werking te doen treden op 20 December a.s. In de eerste week van December zal de regering de Kamer een nota doen toe komen. waarin dp gronden van dit besluit worden uiteengezet. Het besluit, dat aan deze brief was toegevoegd, was onder tekend door de minister van Landbouw. F. S. m Ou» (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). BRUSSEL, Woensdagavond. De proteststaking der Belgische katho lieke leerkrachten, die vandaag plaats had om te protesteren tegen de wijze waarop de linkse regering tegen het ka tholiek onderwijs is opgetreden, was zo goed als algemeen over het gehele land. Ongeveer dertig duizend onderwijzers en leraren namen er aan d'el. De meeste kinderen van de katholieke onderwijsinstellingen waren thuis geble ven. Hier en daar, waar toch enkele kin deren naar school waren gekomen, waren enkele leerkrachten aanwezig om toezicht te houden. De studenten van de Leuvense alma mater en de katholieke studenten van de Gentse universiteit hebben, uit solidari teit met de stakers, geen colleges bijge woond. Te Leuven en omgeving was de staking nagenoeg volkomen in het katholiek onder wijs, doch ook katholieke onderwijzers van gemeentescholen staakten. In de Rup- pestreek was de staking in het katholiek onderwijs eveneens algemeen. Vijftig pro cent der leerkrachten uit het provinciaal Wynand Fockink technisch onderwijs hadden zich daarbij aangesloten. Ook was de staking volledig in Luxem burg en zo goed als volledig in W. en O. Vlaanderen. In verschillende Waalse cen tra werd dezelfde situatie geconstateerd- Te Antwerpen was de staking volledig in het lager, middelbaar, technisch en normaal katholiek onderwijs. Een grote protestvergadering werd gehouden, waar na een proteststoet door de straten trok. Vergaderingen en optochten waren er eveneens te Gent, waar studenten der staatsuniversiteit zich bij aansloten. Er werd gedefileerd onder de kreet: „Weg met Collard" (de socialistische minister van openbaar onderwijs). Zelfs in het Waalse'gebied, en met name in de stad Bei-gen, waarvan genoemde heer Collard burgemeester was voor hij minister werd, lag het onderwijs in de ka tholieke scholen volledig stil. Ook Limburg deed geheel aan de sta kingsbeweging mee. Het zelfde kan gezegd worden van Brussel en Brabant. Opval lend was het groot aantal stakers van niet-katholieke gemeentescholen. Zo wa ren er in het Kortriikse slechts drie der 41 gemeentescholen waar les werd gegeven. Bijna overal hadden de ouders gehoor gegeven aan de oproep van de katholieke pers om hun kinderen Woensdag niet naar school te zenden. Naar het K. N. P. meldt, heeft het Ka tholieke Onderwijzersbond te Den Haag aan de Belgische onderwijzers en leraren van de bijzondere scholen zijn medeleven uitgesproken in hun strjjd voor gelijke rechten- De heer Burger kwam erop terug bij de replieken en hoe? Hij drong de minister volkomen in de hoek en één noot daarin was bijzonder frappant. Tijdens het debat had minister Donker zich ook een bijzonder oncollegiale op merking veroorloofd ten opzichte van minister Cals, toen hij naar aanleiding van een vraag over een universitaire notaris-opleiding de opmerking maakte, dat dit al in '53 met ""«ster Cals was besproken, die toen had gezegd dat h zich in deze zaak in verbinding zou stellen met de minister van Justitie. Dat is inmiddels nog steeds niet ge- Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van buitenlandse «.aken heef' gisteravond te Cairo verklaard dat Egyp'e 'n vriendsehappel'ike oplossing zal zoeken voor de huidige wrijving met Frankrijk Hij zeide. dat de Egyptische militaire attaché te Parijs, die Dinsdag te Caï-'O rapport heeft uitgebracht over de situatie naar Parijs zou terugvliegen om aan Mendès-France voor te stellen dat beide landen niet meer via pers en radio tegen elkaar zouden ageren. Egypte protesteerde vorige week krachtig tegen beschuldigingen van de Franse pre mier. dat „Caïro en Boedapest achter de schermen van de samenzwering in Noord- Afrika zitten". De Franse regering dreigde de econo mische betrekkingen met Egypte te zullen verbreken, indien de Egyptische regering de radio-uitzendingen van de „Stem der Arabieren", die elke avond de Noord- afrikanen aanzet tegen Frankrijk op te staan, niet zou verbieden. Op het ogenblik is Frankrijk de groot ste afnemer van de Egyptische katoen. •Life" schrijft dat Rostworof, ^ls ^oofd ;e inl gen van Moskou en dat hij in .de spionnagedienst ^lichtin. n O ue voormalige leider van de Sovjet-spionnage-organisatie in Japan, Joeri Rastworof, die onlangs naar de Amerikanen overliep, heeft in „Life" een artikel gepubliceerd, waarin hij zegt, dat Lawrenti Beria vier maanden na de dood van Stalin met behulp van twee divisies gepoogd heeft het Kremlin aan zijn macht te onderwerpen. Hij kad de tioepen reeds in slagorde in Moskou doen opstellen, doch ook de huidige premier, Malenkof, had twee divisies gereed staan om zijnerzijds Beria, die toen nog chef van de Russische geheime politie was, aan te vallen. In de nacht van -6 Juni werd over het lot van de Sovjet-Unie beslist. De twee tegenover elkaar staande strijdmachten waren gereed om slag te leveren, doelt er werd geen schot gelost: de spionnen van Malenkof hadden de spionnen van Betta (ze een meester-spion!) overtroefd en Beria werd gearresteerd, om tenslotte ze terechtgesteld te worden. sen van het Kremlin voor het meren deel joden te doen vrijspreken. Zoals Z1,c,h herinnert waren deze artsen van c -gd van aanslagen op de levens Tnt l' j d^rs. dandprc belangrijkste militaire mede- ma ndant va behoorden de com- j„nt van Kren*lin en de comman- hifi,011, en met medewerking a de wj-wino0?1'!? Beria jn één enkele slag de ïegeringsleiders en de hoofdstad in handen te krijgen. Met een betrek kelijk klem aantal trawanten in de rest van de Sovjet-Unie hoopte Beria vervol gens de macht m handen te nemen tot in de verste uithoeken". Beria's uur kwam, toen Malenkof Was- cjlV Stalin, een zoon van de dictator, van ziin post onthief. Generaal Pavel Arte- micf een van Beria's medestanders, zond toen'twee divisies uit de provincie naar Moskou. Beria rekende erop, dat hij met zijn aanhangers in Moskouenmet zun ondergeschikten m alle delen van de Sovjet-Unie cn in de „satellieten m en kele uren tijds zijn macht kon vestigen Volgens Rastworof werd Malenkof door trouwe communisten, die van de samenzwering van Beria op de hoogte waren geraakt, gewaarschuwd. Malenkof bracht toen zijn eigen medestanders in het geweer. Tot deze medestanders be- ji hoorden voor het merendeel de hoge be- algemene amnestie te gelasten en de art-1 roepssoldaten. Zij schaarden zich achter Malenkof uit afkeer tegen Beria en diens terreur-apparaat. Tot hen behoorde ook maarschalk Tsjoekof, de redder van Mos kou en de veroveraar van Berlijn, die bij Stalin in discrediet was geraakt. Tsjoekof en zijn meerderen, maarschalk Boulganin en 'maarschalk Vassiljefsky, waren het erover eens, dat de troepen in het district van Moskou niet te vertrou wen waren, daarom werden in het ge heim twee gardedivisies uit de Oeral met pantserwapens naar Moskou ontbo den. Malenkof riep voor de 26ste Juni een voltallige vergadering van de ceutrale communie van de partg bijeen. Toen schikking had over de geheimstet m icMin- gen van Moskou en dat hi) in onafgeöro ken contact met de belangrijkste Moskou had se functionarissen stond. In de laatste periode van zijn leven Stalin het gehele bestuursapparaat gere organiseerd, teneinde het gehele gezag, be halve zijn eigen persoonlijke macht, te verzwakken, en de rivaliteit tussen de „troonpretendenten" te verscherpen, zo vervolgt het blad. Beria, die Malenkof overigens gehol pen had om steeds meer macht te ver werven, realiseerde zich toen, dat de inmense macht, die hij (Beria) bezat als hoofd van de geheime politie en als leider van het program ter ontwikkeling van atoomenergie, hem (Beria) tot doel wit maakte van een even grote algemene haat. Als landgenoot van Stalin, even eens Georgiër, wist hij ook, dat als hij Stalin eventueel zou opvolgen, hij nog meer wantrouwen bij de Russen zou ver wekken. Beria, zo vervolgt „Life" begon zijn complot door het ministerie voor staats veiligheid en het ministerie van binnen landse zaken samen te voegen en dit laat ste te zuiveren van „algemeei gehate elementen". Hij deed verder een poging om steun bij het volk te vinden door een Beria in het gebouw aangekomen was werden de deuren door gewapende leden van het centrale comité versperd en toen Beria in de vergaderzaal onraad bespeurde en opstond om zich te verwij deren werd terstond door Malenkof een uiteenzetting gojeven van zijn (Beria's) „verraad aan de partij" en zijn poging om zich boven „de collectieve wil van de partijleiders" te plaatsen. Toen Malenkof zijn beschuldiging had uitgesproken schreden de maarschalken Tsjoekof en Korjef voorwaarts om Beria te arresteren. Beria begon hierop om genade te smeken en betuigde kruiperig zijn loyaliteit aan zijn oude kameraden. Hij werd echter door een zwaar gewa pende groep weggeleid. Toen Beria eenmaal achter de tralies zat stortte ook zijn samenzwering ineen. Artemiefs twee divisies kregen nooit een kans en hij zelf werd met zijn on dergeschikte bevelhebbers gearresteerd en later terechtgsteld. Honderden andere arrestaties werden verricht. Beria's adjudanten werden in gerekend en er begon een jacht op gro te schaal op zijn andere medestanders, hoog en laag. Al zijn afdelingen werden gezuiverd en ook Wassily Stalin ver dween. Sindsdien is nooit meer iets van hem gehoord. Het telegram, dat de Nederlandse Katho lieke onderwijzers aan hun collega's in België hebben gezonden, luidt als volgt: „Twintigduizend Katholieke Nederlandse Onderwijzers groeten hun Belgische vrien den. Zij leven met hen mee, in hun strijd tegen de aanvallen op de vrjje katholieke school en wensen hun kracht en succe> toe in deze strijd voor de vrijheid van onder wijs, voor het recht van de ouders en voor de gelijkberechtigdl-eid van de onderwij zers". Nader wordt nog vernomen, dat dit pro test tegen de linkse regering door nage noeg een millioen leerlingen werd ge steund en dat naast tal van gemeente scholen ook vele rijks middelbare scholen haar leerlingen niet naar de klassen heb ben zien komen. In alle belangrijke provinciesteden na men duizenden katholieken aan de op tochten en vergaderingen deel, Behalve in Gent en Antwerpen, waren er betogingen van achttienduizend katholieken te Leu ven, waar ook de Vlaamse «1 Waalse stu denten van de partij waren, van zesdui zend te Hasselt, drieduizend te Brugge, vijftienhonderd te Namen, tweeduizend te Luik enz. Te Leuven kwam het tot hevige botsingen tussen studenten, politie en gendarmen aldaar. Ook te Hasselt en nog een paar andere plaatsen deden zich in cidenten voor. In de loop van de dag heeft het be stuur van het machtige Katholieke Al gemene Werkersverbond, dat 650.000 leden telt en de onderwijzers met alle kracht steunt, een mars te Brussel aan gekondigd indien intussen de regering haar anti-katholieke politiek niet stop zet. De datum van deze mars werd nog niet vastgesteld. Doch ze zal moge lijk op 13 Januari a.s. plaats vinden in dien vóór 31 December de regering haar houding niet zal hebben gewijzigd. De aanmoediging, die Mendès-France in New-York heeft gegeven voor de vor ming van een ,,Oost-Europese verdedi gingsgemeenschap", blijft in de Bondsre publiek de gemoederen bezig houden. De socialisten hebben eruit gelezen, dat Frankrijk bestendiging wenst van de grenslijnen, die dwars door Duitsland lo pen. Naar aanleiding daarvan heeft de heer Erich Ollenhauer gisteren een rede voor de Berlijnse radio gehouden, waarin hij de mening uitsprak, dat de Bondsre gering ten spoedigste diende te vragen of de Franse premier insluiting van Oost- Duitsland in een door de Sovjet-Unie ge domineerd pact wenste. Ollenhauer meen de uit de woorden van Mendès-France niets anders te kunnen lezen. Een ontwikkeling als door de Franse premier in uitzicht werd gesteld, was vol- Mürugan, het jonge olifantje, 'n cadeau tje van premier Neliroe aan de kinderen van de Spaarndammerbuurt te Amster dam is gisteren aangekomen. Hij icerd natuurlijk aan alle kanten betast en ge aaid door zijn nieuwe baasjes. gens de socialistische leider gelijk aan een permanent worden van de Duitse verde ling, met alle daaruit voortvloeiende con sequenties. „Daarmee zouden wij, zij het ook zon der voorafgaande oorlog, ook in Duits land zijn aangeland bij de verdelingspo- litiek die wij in Korea en Indo-China hebben gezien", zo zei Ollenhauer. Dr Adenauer, die reeds Dinsdag ge tracht had het socialistische argument te verzwakken door te wijzen op de toewij ding der Westelijke mogendheden aan de zaak van de Duitse eenheid, heeft gis teren in een verkiezingsrede te Bayreuth tegen de socialistische opvatting gepro testeerd. Hij noemde de socialistische ver denkingen een „miserabele politiek". ,,Een Duits politicus moet er zich voor hoeden de Franse premier zulke bedoe lingen in de schoenen te schuiven", zo meende hij. Antwerpen Kampioen-brievensorteevder is de heer Van Cauter geworden. Hij zag kar.s dui zend brieven te sorteren in helemaal elf minuten en negen seconden. En men kon hem bij deze razende snelheid slechts éénmaal op een vergissing be trappen. Spanje vooraan in de vooruitgang, al thans het gemeentebestuur van Madrid. Wanneer u op de Puerta del Sol. het grote plein in het centrum van de Spaanse hoofdstad, voortaan bij de halte moet wachten op bus of tram, dan zult u het in de winter niet koud heb ben. U zult namelijk dan van gemeente wege bediend worden door een infra rode straalverwarming. Nog altijd gevolgen van atoom- en w„- terstofbomproeven in Japan. Men heeft nu weer ontdekt, dat moerbeibomen in verschillende delen van Japan radio actief besmet zijn. De zijderupsen, die van de bladeren aten, zijn op hun beurt ook radio-actief geworden. Men neemt aan, dat al deze radio-activiteit is ver oorzaakt door radio-actieve regens en men vreest voor een zeer nadelig ge volg bij de teelt van de zijderupsen, die deze radio-actieve besmetting wel eens niet goed verwerken zouden kunnen. Linz Oostenrijk Een vlucht wilde ganzén zette een land streek in de omgeving van Linz uren lang in het donker. De dieren waren namelijk in aanraking gekomen met een bovengrondse kabel van het elec- trische -iet en hadden daardoor een kortslu ing veroorzaakt. Maar ja. daar waren het dan ook domme ganzen voor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3