Vervlakking van ons familiefeest? KREUGER ST NICOLAAS SCHREEF DE KINDEREN EEN BRIEF V Hosman ui 10011 HOSMAN m Aan Sint Nicolaas e. ST. NICOLAAS St. Nicolaas geschenken fl - I >mm HEREN MODE-ARTIKELEN Broersvest 8 Tel. 68206 Li l WÈËfëÈmÊÈÊm VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 NSC „De Herenmodezaak van Schiedam yOCStsmzAt*-' I L< 7/" zdSLrf AtCccHSD IlglÊ iHM V. A K A'nalyst IS HET ZO, dat in Nederland het familiefeest bezig is uit te sterven? Ongetwijfeld is ook ons huiselijk volk aan het „veropenbaren". Aan die ver openbaring ontkomt niemand, zij is 'n kenmerk van de tijd, waarin wij leven. Maar wij mogen niet al te pessimis tisch zijn. Wij geloven dat ons volk het laatste volk van de wereld zal zijn, dat zijn huiselijkheid zal prijsgeven. Er is een hardnekkige gehechtheid aan familiegebruiken en familiegewoon ten onder de Nederlanders. Het wijd vertakt verenigingsleven vermag e gehechtheid aan gezin en niet te doorbreken. Die gehecht is soms zo groot, dat zij met elke - vensdoelmatigheid spot. Df verL„j~ dag is hier te lande nog altijd een 1 lige dag. Velen laten hun zakeneen wijle in de steek, om een ve^_ zoek te brengen aan een ou zelfs wanneer zij niet van ^a_a_r.uz.__ erven. En bij zulk een verjaarsbezoek staan nog altijd de taartjes op tafel, evenals dit bij onze ouders en groot vaders het geval was. En hoe is het met de Sinterklaas- KOOPT ALLE bij avond, die weer voor de deur staat? De meeste Nederlandse gezinnen hou den aan die avond vast met een on bezweken trouw. Onze zakelijke en nuchtere natie kan van deze dichter lijke legende geen afstand doen. Het is mogelijk, dat het familiefeest door het tijdperk, waarin wij thans verkeren eerder wordt aangewakkerd dan wordt weerstreefd. Wij vluchten, wanneer wij ons aan zijn geoorloofde vreugde te buitengaan uit onze versombering in een plezierige vergetelheid. En een mens heeft dat nodig. ALS WIJ VRAGEN in hoeverre onze familiefeesten vervlakken, ondanks de genegenheid, die er nog voor bestaat, dan moet het antwoord zijn: in één opzicht. Wij zijn op onze familiefeesten minder actief dan onze vaderen. Wij doen er minder, wij ondergaan er meer. De radio heeft veel overgenomen van wat wij vroeger zelf verrichtten. Wij zongen vroeger vaker samen een vrolijk lied. Tegenwoordig heeft de ra dio al bij voorbaat voor de muziek ge zorgd. Vroeger bedachten wij allerlei vrolijke spelen en vertelden wij elkaar onze verhalen. Tegenwoordig heeft de radio haar hersengymnastiek en haar hoorspelen voor ons gereed. Maar de radio behoeft de huiselijke sfeer niet aan te tasten. In gezinnen, waar oor deelkundig gekozen en geluisterd wordt, kan de radio een element wor den van de huiselijke vreugde. Het is onmisbaar, dat het Sinter klaasfeest van nu niet meer die glans van opgetogenheid en wonderdadig heid heeft, die het vroeger bezat.Maar het behield zijn intimiteit, de huiselijke sfeer heeft zich gehandhaafd, ondanks de vervlakking en mechanisering van het modern bestaan. BIJ ALLE ongelukken, die over ons heen zijn gekomen, is het een geluk, dat bij ons volk de familiezin zo is in geplant, dat hij niet kan worden kapot gemaakt. Ja, wij bespeurden hoe in sommige gevallen de zich ontwikkelde techniek de samenhang van het huis gezin eer heeft versterkt dan ver zwakt. Het gemeenschappelijk wagentje, bare leven, aan het huiselijkste van alle feesten blijven wij verknocht. Wij zagen een vervlakking van onze feesten in het feit, dat wij er tegen woordig minder actief bij zijn. Vroeger bakte moeder de grote taart, heden ten dage zijn de verrukkelijkste taarten bij de banketbakker te krijgen. San Nicolas Episcopal Palacio Madrid ■yye?, AsC^eccsi^, pec-t - yri ■dvd*' Arf*ce dts&nk ddcaZ? J-rr De vertaling van de brief luidt als volgt: Zeer beminde kinderen, Met deze brief bericht ik jullie, dat ik op het punt sta met het schip „La Mancha" naar Neder land te vertrekken. Ik zal dit jaar zeer gaarne komen, want uit de rapporten van ouders en school hoofden is mij gebleken dat velen een beloning verdiend hebben. Maakt dus maar een verlang lijstje klaar. Ik koop echter in jullie eigen stad, want ik heb van de winkeliers prachtige aanbie dingen gekregen. Wat mooi alle maal, wat een rijkdom, wat een voorraad en wat een sorteringen. Geweldig! Bekijkt goed de etalages van de firma's en schrijft op je lijstje, wat je gaarne zoudt ontvangen en waar je alles hebt gezien of in de krant gelezen. Beste kinderen tot óver enkele weken. -J- San Nicolas Maar de tijd van nu heeft een andere activiteit voortgebracht. Er is een toe neming van intelligentie. Ons eerste protest tegen de afschaf fing van het Sinterklaasfeest zou het verwijt zijn, dat wij het wonder aan onze kinderen zouden ontnemen. Maar ook zouden wij willen uitroepen: „Dam toch de stroom van Sinterklaas-poëzie niet af. Jaag de rijmers niet Weg! ont neem ons de gelegenheid niet, elkan der op een koddige manier de waar heid te zeggen." HET HEEFT er de schijn van of we dit artikel geschreven hebben met de bedoeling u voor Sinterklaas te ani meren. Maar dat is niet nodig. De meesten onzer lezers behoeven een dergelijke opwekking niet. We hebben in deze regelen een over tuiging uitgezegd. Men is vervuld van de ellende der levensvervlakking, die ons overal meesleurt. Men gaat dan denken: is onze feestviering, is de hoogtijdag van Sinterklaas niet ont luisterd en verbleekt? Maar onze ge dachten zijn elders terecht gekomen dan we verwachtten. Op de vijfde December staat de goe de Sint nog helemaal overeind in onze nationale genegenheid. En we hopen en voorzien dat als wij tien jaar ver der zijn, zijn feest nog rijkelijk zal wor den gevierd! dat de hele familie 's zomers naar buiten brengt, vormt een doeltreffen der bindmiddel voor het gezinsleven dan wij voorheen ooit ter beschikking hadden. Het houdt de gezinsleden gezellig bijeen en het heeft de afstand tussen verspreide familieleden wegge wist, zodat men elkaar vaker kan ont moeten. Wat geeft het, dat Sinterklaas te genwoordig niet meer op zijn paard over de daken rijdt, maar in 'n Volks wagentje of Renaultje kruipt om de kleinkinderen te verrassen? Het paard staat op stal, maar Sinterklaas is blij ven leven. En al hebben wij tegen woordig te zingen: „zie ginds komt 't vliegtuig uit Spanje weer aan!", de zwerftocht van de bebaarde kinder- Namens de krant wordt S-t. TSicolaas welkom geheten. Enorme sortering luxe GEMBERPOTTEN. De bekende groene, Bleu en white, Fantasie potten, hoge vasem enz Dozen BONBONS en CHOCOLADE Droste, Rin-gers, Lindt, Bloemen-, schilderij-, peau de pêche en raffia-dozen in alle prijsklassen! Prachtig gedecoreerde blikken ENGELSE HESCUITS zijn altijd zeer welkome geschenken. Gfef eens wat anders, geef een fles PORT of SHERRY. Een echt „mannen" cadeau! Bestel tijdig Uw DROSTE LETTERS. Dit voorkomt teleurstelling! Het is onmogelijk om over onze hele sortering hier uit te wijden, hiervoor moet U heslist eens komen kijken hij.... LANGE HAVEN 3 SCHIEDAM TELEFOON 67799 vriend naar de lage landen zet zich bestendig voort. EEN TRADITIE blijft levend als zij zich weet aan te passen aan de tijd. Zij openbaart dan haar onverganke lijke waarde. Sinterklaas is niet weg gerold uit ons leven aan de lopende band. Hij wordt nog vereerd en hij wordt nog bemind. Al zijn wij uithui ziger dan vroeger, al worden wij meer dan vroeger opgeëist door het open- 0 %>,si j ,-r '""-j XÜftK-. I OPEN BRIEF Hoogwaardige Excellentie. Het wordt weer hoog tijd om U per gebruikelijke open brief in ons blad te verwelkomen, want Uw hoogtijdag is in aantocht. Niet dat wij U in de afgelopen zomer vergeten waren. O, neen, het was over het algemeen zo'n Spaans weer, dat men on willekeurig aan Spanje moest denken en wie aan Spanje denkt, heeft natuurlijk die Goede Sint in gedachten. In Uw zonnig stuk Iberisch schiereiland zagen wij de zon schijnen, terwijl wij droomden, hoe vroeger de zomersè dagen ons zonneschijn en warmte brachten. Dit jaar echter scheen de zon de vacanties van een hele reeks jaren tegelijk opgeno men te hebben mitsgaders een aantal snipperdagen zodat wij slechts enkele snipperdagen aan zonne schijn kregen toebedeeld. Wij zagen zelfs nu en dan zwarte pieten van de kolenhandelaars rijden, want de kachel werd aangemaakt om de kilte uit onze haardsteden te verdrijven. Enfin, de meeste schoorstenen zullen wel goed droog gestookt zijn, als Uw personeel moet afda len om de goede gaven in de natte schoenen te deponeren. Al dat vocht in de lage landen zal U vanwege Uw rheumatiek wellicht afschrikken, doch er wordt in zekere stad van ons lieve vaderland een vocht gestookt, hetwelk heel goed moet zijn tegen die on aangename pijnen. Intussen in alle ernst, er heerst heel wat rheumatiek in ons Nederland en de Rheu- mabestrijding wordt dan ook krachtig aangepakt. Wij denken b.v. aan de actie van „Herwonnen Le venskracht" en „Santos" die twee nuttige instel lingen resp. van de K.A.B. en de K.M.B., alsme de van de kruisverenigingen. U neemt het ons niet kwalijk, dat wij U hier een tip geven en deze ver enigingen ter bestrijding van de volksziekten warm bij het koude weer aanbevelen. U moogt haar niet vergeten. Zeg s.vp tegen de mensen, dat U gaarne ziet, dat zij die instellingen goed be denken op straffe, dat U ze zal overslaan. Natuurlijk niet onder het motto, dat men altijd wel een stok kan vinden als men een hond wil slaan. Dat hebben wij genoeg beleefd uit het kamp van onze tegenstanders toen Uw hoogwaardige Ne derlandse Collega's hun beroemd mandement had- i afgekondigd. Hemeltje, dat was een knuppel m het hoenderhok. Heeft U daarvan in Spanje niets gehoord? Het was alsof de tijden van de z.g. Spaanse Inquisitie weer vaardig over ons waren geworden. Men zegt weieens, dat een landgenoot van U, met name Alva, destijds zijn bril verloor, maar onze Nederlandse niet-katholieken hadden nu voor een deel het zicht op de werkelijkheid verlo ren. Zij namen het onze bisschoppen hoogst kwa lijk dat dezen op geestelijk gebied maatregelen na men, welke Hunne Excellenties als geestelijke leiders der Katholieken nodig oordeelden. U als bisschop weet vanzelf heel goed, dat zulks een goed recht was van ons Episcopaat. Er heèft zelfs een kabinetscrisis gedreigd, want de heren van de Partij van de Arbeid wilden met Katholieken, die moeten gehoorzamen aan zulke Bisschopppen, niet langer samenwerken. Nu, dat is nogal los gelopen. De Kamerleden hebben rond het Mandement wel een flink robbertje gevochten, doch men besloot uiteindelijk op de oude voet door te gaan Och, ons raakte dat alles niet zo zeer; wij gaven onze tegenstanders geen voet aan de grond en bleven trouw aan onze Bisschoppen. .Toch is er wel wat veranderd. Niet dat het U of Uw Pieten zal raken. Uw zwarte knechten zijn natuurlijk allemaal principieel georganiseerd, wij hebben tenminste nooit gehoord van een federatie van Zwarte Pietenorganisaties. Maar ter Uwer vol ledige informatie diene, dat het N.V.V. de samen werking met de andere vakorganisaties t.w. de K.A.B. en het C.N.V. heeft verbroken en dat wel om het bisschoppelijk Mandement. De kopstukken van de gewraakte organisaties bleven op hun stuk staan, dat een veroordeling van bedoeld' herderlijk schrijven met op hun weg lag. En toen gingen de N.V.V.-ers op hun kop staan en werden er stukken gemaakt. O.i. was dat geen stout stukje maar een stoute streek, want tenslotte ondervinden de arbei ders over het geheel genomen er de narigheid van. Immers, van een verbreking van de samenwerking kunnen zij alleen nadeel hebben. Enfin, de heren van het N.V.V. zaten zeker ver legen om een gebaar Gelukkig heeft de berg slechts een muis gebaard al zal ook dit muisje nog wel een staartje hebben want in de Stichting van de A-rbeid e.d blijft men hand in hand gaan. Dus kan men elkaar een hand blijven geven en wellicht zal blijken, dat er niet zoveel aan de hand is.. Anders wel bij-de-hand van die lui..! Neen, dat het onder de kromstaf goed leven is, wil er bij een deel van ons volk nog maar niet in. Alleen in de eerste dagen van December zien allen graag myther en staf. Enfin, laten wij daarover de staf niet breken. Doen wij liever een blij geluid klinken. Het gaat n.l. met onze welvaart tamelijk welvarend. Van daar dat wij een welvaart-loonronde van 6 pet in onze zakken mochten steken. Nu zij dit niet verteld met de bedoeling, dat U Uw hand op Uw zak houdt Natuurlijk ontvangen wij even graag de cadeaux als andere jaren. Bij onze welvaart willen wij al leen wel varen. Dus doet U maar op z'n ouderwets wel en niet op onze kosten. Brom U nu niet in Uw baard, Goede Sint. Wij weten het. U alleen kunt het werk niet af. Alle men sen moeten voor Sinterklaas spelen. Vanzelf, dat is onze plicht, vooral nu er 6 pet uit onze welvaart is gevaren Onze medemensen, die in minder gun stige omstandigheden verkeren, dienen mede te profiteren van het „rondje," wil het zaakje rond zijn, opdat zij in hetzelfde schuitje varen als wij: loonronders. Van schuiten gesproken, hoe staat het met Uw boot? Nog steeds een stoomboot zeker? Ja, U bent in dit opzicht wel erg conservatief. Houden zo: an ders moet er een nieuw liedje gemaakt worden in plaats van het beroemde „stoomboot uit Spanje" vers. En bij rijmen van Nederlandse liedjes blijkt het vaak een grote moeilijkheid om het geheel dra gelijk aan elkaar te rijmen. Trouwens, U behoeft heus niet over te stappen op b.v. een vliegtuig. Want al willen de Nederlandse waterbouwkundigen de zeegaten afsluiten, er zal voor gezorgd worden, dat er een vaargaatje open blijft voor Uw boot. Anders zetten wij n.l. kort en goed de hele Delta commissie over boord. Zonder U zitten wij immers lelijk in de boot. Och arm, Sinterklaas, er zitten heel wat mensen in de boot, zoals men dat pleegt te noemen. In derdaad, U raadt het al, wat wij bedoelen. De wo ningnood! Veel te weinig woningen en voor grotere gezinnen al bedroevend weinig keus. Als een paar tje zich bij het woningbureau laat inschrijven voor een „nestje" blijkt men terdege in de nesten te zitten, want de ambtenaar op een bureau ergens in Nederland zei: „nu tot over zes jaar". Zo U ziet, beste Sint, geldt voor de woningbouw verre „van zessen klaar." Het zij verre van ons om het eens plechtig te zeggen iemand op het matje te roepen. Doch klop eens aan bij de betref fende autoriteiten en vertel U nu eens, die vroeger voor bruidschatten zorgde ten dienste van huwba re jonge dochteren, dat zovelen naar een huisje uitzien als een fel begeerde schat. Dan zullen onze meisjes U een echte „oude schat" vinden. Velen noemen die huisjes, welke men tegenwoor dig veelal bouwt, schattig, maar jammer genoeg is daarin geen plaats voor een rijke kinderschat. En dat verarmt ons volk. Daar moet U het eens over hebben, beste Sint, want die situatie zint velen niet. Akelig hé, dat de mensen zoveel niet zint. Nu is het onmogelijk om het iedereen naar de zin te maken, want zoveel hoofden, zoveel zinnen zijn er en velen henben harde koppen. Als men nu maar zijn hoofd wilde buigen, dan zou niet zo vaak de bom barsten. Neem s.v.p., Hoogwaardige Excellentie maar aan dat het allemaal koek en ei is. al was er wel eens mot. Wij zeggen wel heel bescheiden te zijn. doch hebben graag een hele boel! En verwachten grote cadeaux! Want U heeft toch zeker ook de 6 pet-wei- vaart-loonronde gehad? Alzo verblijven wij met kloppend hart en ver schuldigde eerbied van^ U Goede Sint, de meest verknochte zoon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11