BESTUURSRAAD K.V.P. BIJ GROSLIJSTSTEMMING MAAR ÉÉN STEM Ui Tilburg se textielfabriek geheel uitgebrand bijna L—-c A\ SKETCH De Kaj ottersbeweging gaat ook werken onder jongste arbeiders UITBREIDING WEGENNET EIST 11 MILLIOEN Vandaag begint „Oosteuropese heidsconferentie" Malenkof c.s. dingen naar Tito's gunst Volk van Hessen en Beieren ter stembus Wees toch veeleisend! Jongerenorganisatie op stevige basis Kremlin gaf weer verbroederingsdemonstratie Mulo- en Middenstands diploma Aanval van Nehroe op communistische partij Schade ongeveer drie millioen Honderden arbeiders op non-actief „Provinciale en gemeentelijke subsidie voor K.A.J. alleszins billijk" Leiders naar de missie Sardinisché bandieten koning gedood Smokkelaars in haute couture Uitslag gunstig voor Parijse overeenkomsten PAGINA X MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 Gelijkstelling in overweging Geef eeal smaakvol geschenk. Geef ^AKTjrAN.SMAAX (Van onze redacteur) De Bestuursraad van de K.V.P. is Zaterdag voor de eerste maal in de geschiedenis der Partij te Utrecht saamgekomen. Einde van het vorig jaar verscheen een rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming over het probleem van de staatkundige eenheid van de katholieke Nederlanders. Onmiddellijk werd dit document ter bestu dering doorgegeven aan een commissie van het Partijbestuur. Deze commissie-Gielen heeft een aantal voorstellen geformuleerd, het eerste deel van haar taak, waarin verschillende wijzigingen van de bestuurs- jrganisatie worden voorgesteld. Een daarvan is de splitsing van de oude Partijraad in een Bestuursraad, welke zich uitsluitend met rvpanisatorische vraagstukken zal bezighouden en een Partijraad stijl, die zich thans geheel aan politieke problemen kan wijden. nieuwe De groslijststemming Gelijkberechtigde jongeren geschat op tenminste drie millioen gulen. Huizen liepen gevaar in feettverpakking normale prijs van l 2.- Verkeer in één jaar met 13 procent gestegen Duizenden kijkers Een enorme brand heeft Zaterdag avond te Tilburg gewoed in de fabrieksgebouwen van de N.V. Jansen en van Buren's Wollenstoffenfabriek. Het gehele gebouwencomplex werd een prooi der vlammen, slechts de weverij en het kantoor konden worden behouden. De schade wordt op drie millioen geschat.... Brandweerlieden bezig met de nablussing; slechts vier kale muren resten nog van het gebouw Zeer ernstige gevolgen De heer Janssens-Laane. één der direc teuren van de wollenstoffenfabriek, ver Ongewenste bemoeienis Met grote onrust volgt men de toe- Op internationaal niveau ln vuurgevecht van 15 minuten Gesprek met pater Bissonnette Kortom, het was weer een hartverster Lokaas voor Tito? Par ij se politie grijpt: KROTOPRUIMING EN GEMEENTE In kringen van belanghebbenden wordt het als een bezwaar gevoeld, dat het bezit van het MULO-diploma slechts gedeelte lijke vrijstelling geeft van het examen handelskennis voor het Middenstands diploma. Dit weegt des te zwaarder, om dat vele ouders van toekomstige midden standers hun kinderen eerst het MULO- onderwijs laten volgen. De onderwijzers verenigingen hebben nu een examen programma ontworpen, dat aansluit op de usen van het Middenstandsdiploma. Hun voorstel is o.m. in departementale krin gen bestudeerd en zal binnenkort ter sprake komen in de onderwijscommissie voor de Middenstand, die de regering hier- n moet adviseren. De Indische premier. •ïawaharlal Neh roe. heeft Zondag in zijn eerste open bare toespraak na zijn bezoek aan Com munistisch China de communisten in zijn eigen land ernstig aangevallen. Terwijl de Chinese communisten zich geheel en al inzetten voor de verheffing van hun land. zo zei hij,, zijn de Indische communisten geneigd ,,de economie van hun land te verstoren voor partij-doel einden. Zjj leggen een geesteshouding ten opzichte van alle aspecten van Indische problemen aan de dag, die tegen India, tegen het volk en tegen het land gericht zijn. Zaterdag vond in Utrecht de eerste vergadering plaats van de Bestuurs raad van de K.V.P. Achter de bestuurs tafel tijdens de besprekingen over de reglementen-wijzigingen v.l.n.r.: prof. dr J. J. Gielen, prof. mr Romme, dr L. A. H. Albering, mr H. W. van Doorn, mr J. W. v. d. Poel en P. B. M. Alberts. De eerste bijeenkomst van raad had natuurlijk de opdracht de ont worpen wijzigingen in de structuur van de topleiding te bespreken, a] dan niet met amendementen goed te keuren, even tueel ze te verwerpen. De voorzitter van de Partij, mr H. W. van Doorn, noemde deze vergadering een mijlpaal, een historisch punt. De taak van de bestuursleden, die de vertrouwenslie den van de partijleden zijn, wordt ver diept, zodat zij in staat zullen zijn het politiek inzicht naar de lagere regionen te doen doordringen. Het gaat om de juiste bepaling van het standpunt der katho lieken in politieke vraagstukken en het uitdragen ervan in het openbare^ leven. Daaraan moet de gehele gemoderniseerde partij, d.w.z. aangepast aan de omstandig heden, dienstbaar worden gemaakt. Wij moeten politiek bewuste katholieken zijn. Aan de vergadering was ter behande ling voorgelegd een boekje van achttien bladzijden met voorstellen tot wijziging van enkele reglementen van de Partij, plus nog drie en twintig gestencylde folio bladzijden vol amendementen van de V in en en de daarop betrekking hebben- -adviezen van het Partijbestuur; kluif welke met een waarlijk te be wonderen zelfbeheersing van de bestuurs tafel en de zaal is afgewerkt. Onder die voorstellen en amendementen waren er natuurlijk vele, welke eigenlijk zuiver woord- of formijlekwesties waren, zo bijv. het voorstel om in alle reglemen ten zo mogelijk de tweede-naamvalsvorm te vervangen: der wordt van de, harer van haar. Maar er zijn ook heel wat belang rijker problemen aan de orde gekomen en het felst omstredene daarvan was zeker het kiesreglement voor de aanwijzing van candidaten' voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De strijd ging daarbij om twee der zeven te wijzigen punten: lo. door het partijlid, dat aan het refe rendum deelneemt (de groslgst-stem- mino-1 wordt slechts een stem uitge bracht op één candidaat, nl op no. 1 of op de candidaat, wiens plaats men wil verbeteren; en p-ros- „OPfiiipden die niet a.<in de ff** WWenmlnr »- schouwd als voorwaardelijk ja". Zij heeft een eigen taak; zij is de kern van hen, die bereid zijn al jong actief in de Partij te werken; zij is een gelegenheid om in eigen kring de politieke problemen grondig te bestu deren; zij is ook een milieu, waarin de bruisende geestdrift van de jeugd niet dreigt onder te gaan in de grote bezadigd heid van de ouderen. de Bestuurs-I kenmerk van gerijpte democratie is, maar minstens even essentieel is het vertrou wen in de vertrouwenslieden. De Partij heeft reeds vele stelsels voor de groslijststemming gehad, maar vooral het laatst-gebruikte heeft tot vele onaan genaamheden geleid; die heeft men m het nieuwe systeem, dat waarschijnlijk ook niet volmaakt is. pogen te voorkomen. Waar het bij bedoelde stemming om gaat, is niet om een hekkensluiter op een ver- kiesbare plaats te krijgen; de strijd gaat practisch altijd om de eerste of tweede naam op de niet meer verkiesbare plaat sen Dan heeft de eerste plaatsvervanger slechts 21 procent voorkeurstemmen nodig om op de verkiesbare plaats te komen, wat zeker niet te veel is, maar wel reis* tief gemakkelijk bereikbaar; de tweede heeft 34, de derde 43 en de vierde 51 pet nodig. Daarvoor kan men in elk gevaJ vechten. De aanvallers gaven zich nog met ge wonnen; maar de verdediger kreeg een geweldige steun; met 61 tegen 7 stemmen werd de bepaling van slechts een voor keurstem aangenomen. Nu de K.V.P. voor alle achttienjarigen is open gezet, doemde even de vraag op, of dan nog een aparte jongerenorganisa tie nodig was. Het antwoord luidde; „on- „advies-stemmers" Over dit laatste punt 3 ^hoefde f?een discussie te worden gevoerd, de <>PI»sitie uit de kringen was zo algemeeni g dat het Partijbestuur dit v?Trfïe1,if®bi- had ingetrokken, zodat het debat uitlui tend over punt 1 lieP- En het werd een hete oorlog waarin de partijen zeer zwaar geschut lieten aanrukken De aan vallers speciaal uit de kringen Leiden en maners, speuuoi nieuwe stel- De organisatie moest echter een steviger basis krijgen dan tot dusverre het geval was Dat doel is nu door een groot aantal wijzigingen in het jongerenreglement be reikt, ieder op zich wellicht niet zo ge wichtig, maar tezamen toch een zwaar wegend complex, dat aan de jongeren een volkomen volwaardigheid in de partij geeft. Veel moeilijkheden bleken er niet te bestaan, zodat de gerechtvaardigde hoop mocht worden uitgesproken, dat zij nu hard aan het werk zullen gaan <om de basis van de Partij te versterken Nadat dan de voorgestelde wijzigingen, al dan niet geamendeerd, als geheel waren aangenomen, had de verkiezing van dertig landelijke figuren voor de Partijraad plaats. Daarna werden voorzitter, vice- voorzitters en penningmeester van de Partij herkozen, met dien verstande, dat de heer H. M. van Lieshout de aftredende vice-voorzitter C. Matser vervangt. Ten slotte werden veertien personen voor het Partijbestuur aangewezen; ook de vroe gere voorzitter W. J. Andiiessen heeft daarin nu een plaats. De eerste vergadering van de Bestuurs raad heeft inderdaad bewezen, dat de Partij met deze inwendige reorganisatie op de goede weg is. Het deed wel ietwat onwennig aan, dat men geen woord poli tiek hoorde; maar toch was het goed, dat de voorzitter, toen bij de rondvraag een politieke vraag werd gesteld, de interpel- lant naar de Partijraad, het politieke organisme, verwees. Gelukkig werd aldus een dijkdoorbraak voorkomen. In liet gebouwencomplex van de N.V. Janssens en Van Buren's Wol- lenstoffenfabriek aan de Gasthuis straat te Tilburg brak Zaterdagavond om ongeveer half negen een felle, uitslaande brand uit, waardoor de spinnerij, de twijnerij en het garen magazijn geheel in de as werden gelegd. Alleen de weverij, waarin een aantal kostbare machines, en he! kantoor van de fabriek konden, evenals de wolvoorraad, dank zij het doortastend optreden van de Til- burgse brandweer worden behouden. De schade aan machines, gebouwen en grondstoffen er is geen kilo „aren meer overgebleven wordt o n Omwonenden en fabriekswacht hebb :r ongeveer half negen vrijwel gelijk klaarde, dat men omtrent de oorzaak var, de brand, die op de tweede verdieping van de spinnerij schijnt te zijn ontstaan, volledig in het duister tast. Kort voor het uitbreken van de brand had de waker nog een rondgang door de fabriek gemaaki en niets bespeurd. Het bedrijf was tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. De gevolgen van de brand zullen zeer ernstig zijn. Door het uitvallen van de assortimenten, de kettinglijmmachine en de twijnmachines komen nu in de weverij honderden getouwen stil te staan. Dit, ter wijl het bedrijf juist vandaag zou gaan overwerken naar aanleiding van een be langrijke buitenlandse order. 30 STUKS «O CTS 10 STUKS 40 CTS 30 STUKS COEK-TIPPIP «O CTS In de zomer van dit jaar gehouden ver- keerswaarnemingen op 18 telpunten, over het Rükswegennet verspreid wezen uit, dat het verkeer in de zomer 1954 ten op zichte van de zomer 1953 met 13 procent is gestegen. Op het Oostelijke, nabij Vee- nendaal gelegen vak van Rijksweg 12 kwam de groei van het verkeer een ver dubbeling nabij. Aldus minister Algera in zijn nota van wijzigingen op de begroting van Verkeer en Waterstaat. Een en ander noopt dan ook tot onver- wijlde maatregelen ten einde op de meest be angrijke aders van het wegennet In de behoeften van het verkeer te voorzien. Baan verdubbelingen zijn nodig op de Rijkswegen tussen Utrecht en Renendaal, tussen Zevenbergsche Hoek en hage en tussen Zaltbommel n 22 (Utrecht—Hilversum) zo spoedig moge lijk tot stand te brengen in aansluiting met de voltooiing van de daarop aanslui tende provinciale weg naar Baarn. Van de Rijksweg no. 33 moeten de verharding en eS kunstwerken tussen Weiwerd en Delfzijl nog worden uitgevoerd^ het geen in de eerstkomende jaren noodzake lijk is. aangezien dit wegvak van belang is met het oog op de te Delfzijl te maken werken, welke o,a. de explo tat van de te stichten sodafabriek moeten be vorderen In totaal is voor de uitbreiding van het wegenbouwprogramma een som benodigd van 11.000.000. tijdig alarm gemaakt. Aanstonds rukte de brandweer, die die avond juist haar jaar lijkse feesthal hield, met groot materiaal uit. Toen zij bij de fabriek arriveerde bleek reeds het vier verdiepingen hogc- gebouw van de spinnerij in lichter laaie te staan en toen na korte tijd het dak in stortte, dreigde er ernstig gevaar voor de op slechts 15 meter afstand gelegen wo ningen aan de Philip Vingboonsstraat, omdat, gedreven door een krachtige wind. een ware vonkenregen zich vele honder den meters verspreidde. Met vijftien stra len en vijf motorspuiten besteedde de brandweer allereerst aandacht aan deze woningen. Dank zij het krachtige ingrij pen liepen deze huizen vrijwel geen schade op. Intussen bleek wel. dat er van de spin nerij met haar talrijke kostbare machines, de twijnerij en het garenmagazijn niets meer te redden viel. Met schier onstuit bare vaart joeg het vuur door de gebou wen. Muren begaven het en de ene na de andere verdieping stortte in. Dank zij de gunstige windrichting konden ketelhuis eV, fabrieksschoorsteen behouden blijven, maar daarentegen dreigde het vuur tel kens weer te zullen overslaan naar ae weverij. Hierop concentreerde zich don ook alle belangstelling en mede dank zij een stenen liftkoker kon het vuur worden gestuit, nog vóór het de weverij welke voortdurend werd nat gehouden kon aantasten. Na uren van ingespannen ar beid was de brandweer rond elf uur het vuur meester. Toen kon men beginnen met het nablussingswerk, dat de gehele nacht en Zondag zou voortduren. Hieraan werd behalve door de gemeentelijke brandweer ook deelgenomen door de ue- drijfsbrandweer van de Aa-Be-fabrieken. De brandweer van Hilvarenbeek, welke op eigen initiatief naar Tijburg was geko men behoefde geen dienst te doen. Vele duizenden belangstellenden heb ben deze, sinds jaren In Tilburg grootste en meest spectaculaire brand van nabij kunnen gadeslaan. De politie zorgde voor een afzetting, daarbij geholpen door mili tairen van het plaatselijke garnizoen, die aanvankelijk te hulp waren geroepen met het oog op het dreigende gevaar voor de woonhuizen. Maastricht meenden, dat het nieuwe stel- hage en tussen Zaltbommel -n s-neriu- sel zou leiden tot een vertegenwoordiging genbosch Boven hetgeen op de ontwerp van groepsbelangen; dat het nu voort- beKroting reeds besch.kbaar is. bestaat durend stijgende aantal partij - -langstelling voor de Partij dat de democratie werd van groepsbelangen; dat het durend stijgende aai dalen; dat de belangstelling voor zou afnemen; dat de democrati- vermoord en dat het een onrechtvaardig beid jegens de candidaten was. ais hun practisch onmogelijk werd gemaakt een paar plaatsen te stijgen. In een meesterlijke tegenaanval sloeg de partijsecretaris, dr Albering, de be lagers van het nieuwe stelsel resoluut af. Hij erkende ten volle, dat het stelsel van de aanwijzing van candidaten een wezens- (Van onze Utrechtse redacteur) In de nationale raadsvergadering van de K.A.J., die gisteren is Utrecht werd gehouden, is de voorzitter, de heer G. van Bakel, nader ingegaan op de vor ming van de Katholieke jongste arbei ders, in de leeftijd van 14 tot 17 jaar. Het hoogwaardige episcopaat heeft immers aan de nationale leiding geschreven, dat het daartoe omwille van de continuïteit in de vorming van de arbeidersjeugd verlof geeft aan de jeugdstandsorgani- satie van de K.A.J., waar dit in onderling overleg met de plaatselijke (parochiële) geestelijkheid en de diocesane aalmoeze niers van de K.A.J.B. en K.A.J. wenselijk wordt geacht Deze opdracht is met grote dank baarheid, zij het in het diepe bewustzijn van grote verantwoordelijkheid, aan vaard. Het gaat hier om de meest be- deigde arbeidersjeugd. Het is niet juist, zo zei de heer Van Bakel, dat wij door ons te richten tot het episcopaat met het verzoek aan de K.A.J. de bevoegdheid te geven haar werking uit te breiden tot de jongste arbeiders, geen respect zouden hebben al werd dit wel eens beweerd voor het reeds bestaande jeugdwerk. Voordien gebeurde er voor deze jongens ook wel wat, maar dit alles nam niet weg, dat zeer vele jonge arbeiders niet werden bereikt. Wij als K.A.J. geloven niet in ongrijpbare jeugd, maar de jong ste arbeiders kunnen het best worden benaderd door hun eigen arbeiders, die dagelijks met hen werken en dezelfde moeilijke periode hebben doorgemaakt. Binnenkort verschijnt er een instruc tieboekje. waarin uitvoerig wordt inge gaan op de werking van de K.A.J. onder de jonge arbeiders van 14 tot 17 jaar. Het is niet de bedoeling een nieuwe jeugd beweging op te richten. Begonnen wordt ook niet met de uitbreiding van de hui dige Kajottersbeweging dan na over leg met de diocesane leiding en als er ter plaatse een Kajottersbeweging is. De heer Van Bakel drong bij de overheid en het bedrijfsleven aan om financiële steun aan de levensscholen voor jonge arbeiders, waarvan er 15 bij de landelijke stichting zijn aangesloten. Guinea of de West voor een jaar een training als Kaj ottersleider in Nederland te geven. De heer H. van Leendert, diocesaan voorzitter van de Limburgse KAJ, hield een inleding over de „Dienstbaarheid van en in de Kajottersbeweging". nemende bemoeiing van vele werkge vers met name in het neutrale kamp met de vorming en vrije-tijdsbesteding van de in hun bedrijf werkzaam zijnde jonge arbeiders. Een taak, welke primair thuis hoort bij het gezin en de Kerk en van daaruit bij de jeugdbeweging. In Brabant wordt deze zaak beter begrepen en is uit de samensprekingen tussen werkgevers en K.A.J. een stichting ont- taan om de bedrijfsjeugd te beïnvloeden en te vormen. Overwogen wordt voorts, op welke wijze de vertrekkende missionarissen het best kunnen worden voorgelicht over de methode van de K.A.J., terwijl tevens wordt gedacht aan de uitzending van Kajottersleiders naar missiegebie den, welke zeer industrialiseren. Gezocht moet worden naar wegen om de beweging financieel te versterken, waarbij het bestuur het alleszins billijk acht, dat de K.A.J als belangrijk vor mingsinstituut voor schoolvrije jeugd ook van de provinciale en gemeentelijke overheid subsidie ontvangt. Medegedeeld werd. dat het volgende jaar bij gelegenheid van het tienjarig be staan van de K.A.J. een Nationaal Land juweel wordt gehouden Men zocht verder naar mogelijkheden tot deelneming aan de Internationale bedevaart naar Rome in 1957. waarvoor plannen in voorbereiding zijn bij het internationale secretariaat. Op 26 en 27 Maart zal in Eindhoven een sociaal eco nomisch jeugdcongres worden gehouden ter bespreking van scholing, arbeidstijd en arbeidsbeloning, waarover 'n enquête onder 10.000 jongeren is gehouden. Het werk van de K.A.J. als internatio nale beweging kwam nog ter sprake bij een voorstel van de KA.J. in het bisdom Haarlem om zo snel mogelijk te komen tot een plan voor de internationale Ka- jottersbeïnvloeding. Op het nationale se cretariaat is men bezig met een dergelijk plan op te stellen, waarbij wordt gedacht aan een bezoek aan vertrekkende mis sionarissen. voorbereiding van emigre rende Kajotters. financiële steun of adoptie van Aziatische of Latijns-Ameri kaanse Kajottersafdelingen. terwijl ge zocht wordt naar de mogelijkheden om een jonge arbeider uit Indonesië. Nieuw- De ongeveer 4500 dorpelingen van Or- gosolo het bandietencentrum van Sar dinië stonden zwijgend In de deur opening van hun woningen, toen Zondag avond zes schaapherders uit de bergen het lijk van de laatste van Italië's be ruchte naoorlogse vogelvrij-verklaarden het dorp binnendroegen. Pasquale Tanteddu, de 28-jarige „ko ning" der Sardinisché bandieten, die ten minste tienmaal moordenaar is en min stens twintig maal tot „levenslang" werd veroordeeld, was door een patrouille ca- rabinieri's op drie mijl afstand van het dorp in de bergen in een vuurgevecht gedood. De bandietenkoning heeft vele moor den op zijn geweten. Zo schijnt hij zijn oudste broer. Pietro, te hebben ver moord, nadat deze voor gen capitulatie aan de politie had gepleit. Een patrouille van Carabinieri's kvjam Zaterdagavond twee man op het spoor Deze openden het vuur op de politie. Er volgde een gevecht van vijf tien mrnuten. Plotseling hield 't schie ten op. Naderbij komend trof de politie het reeds ontzielde lichaam van Pas quale aan, zijn vingers lagen nog om de trekker van het automatische ge weer. Er was toen geen spoor meer van de tweede. voor dit doel nu nog behoefte aan f 3.500.000. Vervolgens is het dringend ge wenst de doortrekking van Riiksweg no. 12 van Veenendaal tot aan de Rijksweg no. 50 (ArnhemApeldoornZwolle) ten Noorden van Arnhem aanmerïrelijk te versnellen, zodanig dat deze verbinding In de zomer van 1956 in gebruik kan worden genomen Het ligt in de bedoeling de weg voorshands tot, de aansluiting aan de naar de stad Arnhem leidende Rijksweg no. 24 bii Planken Wambuis van twee gescheiden rijbanen te voorzien en het gedeelte tus- planken Wambuis en rijksweg no 50 voorlopig met een baan aan te leggen. De kosten van deze werken worden geraamd °Px//hotrekking tot de doortrekking van Met betrek" Duitsf. „ens z(, noR deze weg tot jn dp bpaoe,inR ,.Rt elk g^M tc zorgen, dat minstens gelijke eiK geval ie aen met eventuele wer- tred wordt ge b.pa Overleg met Duits- Heze zaak gaande. jnonri O ken op Duits gebied- land is over deze zadr~inf!end gewenst het Het is vervolgen- R;ikgweH n0, Met is vervolge..-- dp Riiksweg Zuidelijke gedeelte Vandaag wordt het antwoord van de Westelijke Grote Drie op de jongste twee Sovjetrnota's te Moskou overhandigd. Dit bevat, naar hedenmorgen vroeg uit betrouwbare bron verluidde, naast een weigering van de invitatie voor een Europese vieiligheidsconferentie tevens zoals sinds jaren te doen gebruikelijk een passage welke de deur voor verdere onderhandelingen open houdt. Dit Westelijke antwoord komt vandaag, 29 November, precies op de dag dus, dat de Europese conferentie volgens de Russen een aanvang moesi nemen. Welnu, het Kremlin heeft toch doorgezet, ondanks het feit dat geen enkele vrije Westelijke mogendheid de invitatie heeft geaccepteerd. Van daag is te Moskou dan ook slechts een onderonsje geopend van premiers van Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho Slowakije en ministers der overige satellietstaten, benevens van de premiers der Sovjetrepublieken Oekraine, Wit Rusland, Estland, Letland en Litauen, die zich verzameld hebben rond de heer Molotof en diens beide plaatsvervangers Gromyko en Zorin. Communistisch China is op deze Oosteuropese conferentie vertegenwoor digd door een waarnemer. Het nieuws van deze conferentie werd medegedeeld door minister Molotof zelf tijdens een grootse diplomatieke receptie te Moskou, welke geheel in de sfeer stond van „de verrassende en beminnelijke vredelievendheid", zoals de sovjetleiders die de laatste tijd met grote zorg om zich heen weten te scheppen. Het bijzondere van deze receptie was, dat zij plaats vond op de Joegoslavische ambassade ter gele genheid van de Joegoslavische Nationale Feestdag. Het was de eerste keer sinds Tito's breuk met Moskou, dat de Russi sche leiders op een dergelijke demonstra tieve manier naar de gunst der Jóegosla- ven dongen. Malenkof, Kroetsjef, Molotof, maar schalk Boulganin en maarschalk Zjoekof, vice-premier Saboerof en vele andere sovjet-autoriteiten waren verschenen en brachten toast na toast uit. Malenkof zong de lof van „kameraad Tito, van de com munistische partij van Joego Slavië en van het Joegoslavische volk". Kroestsjef was zo beminnelijk zijn toast nog eens voor de aanwezige buitenlandse correspondenten te herhalen en Malenkof viel hem daarbij in de rede, met de aanvulling: „Op de vrede tussen de volkeren. Wij zijn voor de vrede tussen de volkeren!", hetgeen Kroestsjef dan weer volmondig beaamde. kend schouwspel, waarbij men zijn oren en ogen nauwelijks vertrouwde. Dat was in het bijzonder het geval toen men Kroestsjef plotseling op pater Georges Bissonnette af zag stappen, de priester die op grond van een oude overeenkomst aan de Amerikaanse ambassade te Moskou verbonden mag zijn, Kroestsjef kwam oo hem af, glimlachte breed en schudde hem de hand. Waarop pater Bissonnette de ge lukkige inval had hem te feliciteren voor zijn recente decreet, waarin alle partij leden worden gewaarschuwd om vooral de religieuze gevoelens van hun Russische landgenoten te ontzien. „Het heeft geen zin om iedereen in dezelfde vorm te wil len dwingen" meende pater Bissonnette Kroestsjef zei, dat hij het daarmee eens was en beweerde zelfs nog. dat men op het verkeerde spoor was. als men de waarde der godsdienstige vrijheid niet in zag. Kroestsjef stapte ook nog op een ander thema over en merkte op, dat de verhoudingen tussen de volkeren van de V.S. en van de Sovjet Unie veel verbe terd konden worden „indien er maar niet van zulke vervelende geluiden waren als die van Mc Carthy". Vice-premier Saboerof. ook in een uit stekende stemming, zei tegen een Ameri kaanse correspondent: .Als jullie ons niet aanraakt, zullen wij niemand iets doen. Maar als jullie ons wel treft, dan is dat erg gevaarlijk voor jullie". De correspon dent repliceerde, dat het Amerikaanse volk geen enkele agressieve bedoeling tegen wie dan ook koesterde en Saboerof gaf toe: „Dat is waar". In deze sfeer van amicalitcil. waarbij Malenkof, Molotof en Kroestsjef ondertus sen de Joegoslavische ambassadeur Vidie een uur lang onder acht ogen spraken, verklapte Molotof dan zijn geheimpje, dat vandaag toch de Europese veiligheidscon ferentie zou beginnen. Met welk doel?, vroegen de Moskouse buitenlandse corres pondenten zich af. Natuurlijk om Ftankrij! der Parjjse accoorden af te houden en mogelijk om de basis te leggen voor een soort Oosteuropese tegenhanger van de NATO. zo meende men. De uitzonderlijke Sovjet-vriendelijkheid jegens Joegoslavië heeft intussen allerlei hardnekkige geruchten ten gevolge Zo doet naar Reuter uit Wenen meldt te Sophia het bericht de ronde, dat Moskou om Tito te winnen alsnog bereid zou zijn in te stemmen met Tito's oude wens tot een nauwere staatkundige binding tussen Joegoslavië en Bulgarije Men zal zich herinneren, dat Tito en wijlen Dimitrof (destijds de president van Bulgarije) reeds de basis voor een federatie hadden ge schapen welke echter op Stalins bevel moest worden teruggenomen. Men zou thans te Moskou alsnog bereid zijn Tito op dit punt ter wille te zijn. om daardoor het Balkanpact tussen Belgrado Athene en Ankara te ondermijnen. De Franse politie heeft, naa, zij giste ren bekend maakte, te Parijs een drietal dames gearresteerd, dat deel uitmaakte van eèn omvangrijke spionnage- en smokkelbende, welke ditmaal geen be trekking had op staatsgeheimen of stra tegische goederen, doch zich speciali seerde in het te weten komen en clan destien naar het buitenland smokkelen van de laatste creaties van de mode koningen wijlen Jacques Fath, Christian Dior en Pierre Balmain. De „bende" bestaat, naar de politie verder onthulde, uit mode-ontwerpers, z.g. „toeristen" en een leidende figuur van het atelier van Fath. Zij copieerde de jongste modellen en verkocht de co- pieën voor grof geld in Frankrijk, Span je, Noord-Afrika en Zuid-Amerika. De politieactie werd ingezet, nadat het huis Dior en de Parijse kamer voor de haute couture hun beklag hadden ge daan over geconstateerde onrechtmatige praktijken. Minister Witte zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, dat hij de mening deelt, dat een systematisch op gezette krotopruiming van eminent belang is. Het is echter zijn opvatting, dat de ba sis hiervoor gelegen is in het gemeentelijk vlak. Zijnerzijds hoopt hij in de eerlang aan de Staten-Generaa! aan te bieden ont werpen voor een nieuwe Woningwet en een Ruimtewet aan de gemeentelijke auto riteiten de noodzakelijke wettelijke rug gesteun te kunnen verlenen bij de uitvoe ring van deze taak. Volgens functionarissen is de zetelver deling in het nieuwe parlement van de staat Hessen: Soc.-dem. 43. chr.-dem. 25, vrije dem 21. vluchtelingenpartij 7. De door de partijen bereikte percentages zijn. soc. 42 (in 1953 33,7. in 1950 4.4). Chr.-dem. 24.1 (33.2, 18,8). Vrije dem. 20.5 (19,07 31,8). Vluchtel.partij 7,7 (6,4. nam in 1950 niet -tan verkiezingen deel). Communisten 3.4 (0,9. 47). Duitse partij 1,2 (2,8. nam in 1950 niel deel aan de verkiezingen). Anderen 0.5. Doordat Adenauer's partij in Beieren, volgens de nog -liet volledig* uitslagen. en West-Duitsland in een laatste grote i de leiding heeft behouden, is het wel zo propagandashow toch nog van ratificatie 1 goed als zeker, dat de partijen van de De Westduitse sociaal-democratische partij heeft Zondag bij de lande lijke verkiezingen in Hessen haar absolute meerderheid verloren. Wel kwamen de socialisten, met 42,6 procent van het aantal stemmen, als sterkste partij uit de bus, doch de C. D. U. en de Vrije Democraten bleken samen meer zetels dan de socialisten verworven te hebben. regeringscoalitie in de Bondsraad de meer derheid van tweederden behouden waar door in de raad geen gevaar mepr dreigt voor de Parijse overeenkomsten, aldu te kent het Westduitse persbureau D.P.A. hierbij aan. De uitslag van de verkiezingen in Hessen is in dit opzicht van geen belang, want ook als de sociaal-democraten in Hessen aan het bewind blijven zal er in de Bondsraad geen wijziging ten nadele van de huidige regeringscoalitie komen. Als in Hessen een coalitie van C D U., vrije democraten en vluchtelingen aan het bewind zou komen, zou de stemver houding in de Bondsraad die nu 26 tegen 12 in het voordeel van de regeringscoali tie bedraagt, nog met vier zetels ten gunste van de regering worden gewij zigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3