met kracht-voetbal pelend Amsterdam Drie doelpunten in de eerste dertien minuten D.O.S. won van beter s Prof-clubs veroverden slechts halve buit 1 EBOH dwong PSV door eenj penalty een gelijk spel af Hermes versloeg Blauw Wit in een kleurloze strijd Herboren V.V.V. greep zege in betere finish Xerxes en D.F.C. speelden in een zeer matige wedstrijd gelijk goed en vinnig patij Zuid won duels met Oost en Noord Arrogante start hard afgestraft van Amsterdamse backs ff fgl - Flad scoorde hattrick Ajax verloor op eigen veld de tempo-slag MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 PAGINA D.O.S.-defensie in panickA Roda SpOTt gaf Eïïlïïia Minimale zege der Dordtenaren UTRECHT, Zondag. (Van onze speciale verslaggever) D.O.S.-aanvoerder Corrie Luiten rekende seconden lang, mat met feilloze nauwkeurigheid de lengte voor zijn voorzet, bakende met scherpe blik de kleine vrije ruimte af, waarbinnen zijn rechtsbinnen Flad de enige opening in de Amsterdamse verdediging had gevonden. Een lengte van twintig meter, een klein vierkant gat van luttele decimeters. Toen verliet uit Luiten's grimmige concentratie de voorzet zijn voet: een voorzet precies op kophoogte, op de centimeter atge- meten. En juichend sloeg Flad zijn hoofd tegen de ba die via een wanhopig nog uitgestoken vuist van doelman Van Raalte m het net caramboleerde. Voor Flad een hattrick, vocrDXLS^ een 4 2 score 6 minuten voor het einde. Daarmee was de strijd beslisthn minuten later holden honderden uitgelaten Utrechtse supporters het ,,eid op om, alsof er een kampioenschap was behaald!, hun favorieten pp de schouders te nemen. En de feestroes in de Stadion-catacomben was begrijpelijk: D.O.S. had het „onmogelijke' gepresteerd, een 4 - overwinning, in de „wedstrijd van de dag", op de top-ploeg van e voormalige N.B.V.B.-clubs, Amsterdam. Sensationeel begin Binnen kwartier 30 Fn in de 13e minuut werd het 3—0 Amsterdam bleef beter Energie tegen techniek GEESINK PROLONGEERDE DE NATIONALE JUDO-TITEL Flamingo's top-scorer D.fV.S. merkte het wel i Slechts 1 schamel punt Verschil Zuid-Noord PORTUGAL-ARGENTINIË 1-3 Paniek in de D.O.S.-defensie. Een kop bal in zweefduik van Tolmeijer werd door Westbroek op precies dezelfde wijze corner gewerkt, er volgden drie cor ners achter elkaar, driemaal met wilde scrimmages en paniek voor het Utrechtse doel. Strieker kwam vrij voor een af stand-schot, door Coster met de mooiste zweefsprong van de dag vlak bij de paal geplukt. Bijna onhoudbaar werd de druk op het D.O.S.-doel, maar de Kanaries over leefden het. In de 28e minuut echter nieuwe on rust; ICraay raakte op nieuw geblesseerd en werd vervangen door Nachte gaal, die als linkshalf de naar de backplaats terug geschoven Visser in de schaduw stelde. Maar de R nieuwe slagorde werd di rect al verstoord bij de zoveelste Amsterdamse hoekschop; voor de derde j maal deze middag stond Van Basten toen echter weer op de doellijn om eenVAN BASTEN zeker doelpunt te voor komen. Op elke tien trefzekere tackles mocht Westbroek één keer missen; Gallis kwam vrij, maar Visser zat hem op de hielen en het schot mislukte. En even later kwam Gallis wederom vrij, nu na fraai werk van Corbran, maar we derom mislukte het schot: wel hard maar slecht gericht, zodat Coster de kogel nog kon wegboksen. Géén gelijkmaker voor de Amster damse profs! D.O.S. blééf pal. En nadat in heel die tweede helft de D.O.S.- aanval, geremd door een talmende Van der Linden en met een te weinig in het spel betrokken Luiten, niet meer ge vaarlijk had kunnen worden, kwam 7 minuten voor het einde die aanval tóch weer tot verrassende stoot èntot de beslissende goal! In de resterende tijd wist de D.O.S.-defensie ten koste van nóg een paar corners de 42 zege vei lig te houden, om na afloop verdiend op hossende schouders te gaan. (Van onze sport-correspqndent) KERKRADE, Zondag. Dank ztf vooral de betere conditie en grotere slagvaardigheid van de Dordtena- ren heeft Emma een alleszins verdiende doch zwaarbevochten overwinning be haald in de openingswedstrijd tegen de nieuwe combinatie Rodasport, dat overi gens de tekorten op diverse onderdelen compenseerde door een een zo geestdriftig spel, dat tenslotte ook Emma op dat punt i.it zijn slof moest schieten. Rodasport nam na tien minuten na een vliegende combinatie door Jongen uit een voorzet van Rutten de leiding, nadat tevo ren Hubben eenmaal de assistentie van de lat kreeg en Steinbusch en W. v. d. Gijp ooelrijpe kansen hadden laten voorbij gaan. Emma had al gauw het antwoord klaar op het Roda-doelpunt en het was in de 15e minuut dat Freek v. d. Gijp een terugkomende bal uit een hoekschop van grote afstand onhoudbaar inschoot. In de tweede helft leidde het tekort aan tempo bij Rodasport geleidelijk tot een Emma-overwicht. Meer dan een half uur kon de Roda-defensie met Pauwels als strenge bewaker van Cor v. d. Gijp de Emma-stormlopen het hoofd bieden. Toen resulteerde de meerderheid eindelijk in een doelpunt van Janus v. d. Gijp, daartoe door de links afgezwaaide Cor v. d. Gijp in de gelegenheid gesteld. Doelman Hub ben moest zich na een botsing nog laten vervangen door Aretz maar deze kwam niet meer in actie, omdat Emma alles in het geweer geroepen had ter consolidering van de verworven kostbare voorsprong. Bleijerheide had 6, Kerkrade 5 spelers aan het combinatie-elftal Roda Sport gele- verd. EERSTE KLASSE A StormvogelsExcelsior 11 Zwolse Boys—Flamingo's0—5 LeeuwardenLONGA52 N.A.C.Veendam 4f D.O.S.Amsterdam 42 Roda SportEmma12 M.V.V.—Go Ahead 4~1 EERSTE KLASSE B BrabantiaSparta32 HeraclesRigtersbleek 5l WageningenFortuin '54 03 Willem nElinkwijk/TJtrecht 42 S.V.V.—D.W.S4—y SittardiaHeerenveen32 A.D.O.—EDO1—2 EERSTE KLASSE C HaarlemAlkmaar '54 FijenoordVitesse G.V.A.V.—Rapid J C Blauw WitHermes D.V.S. E.B.O.HP.S.V LimburgiaEnschede Boys N.E.C.—N.O.A.D EERSTE KLASSE D A.G.O.V.V.H.V. C Xerxes—D.F.C. B.V.V.—R.B. C AjaxV.V.V EnschedeDe Volewijckers Eindhoven—Be Quick De Graafschap—V.S.V 2—1 2—1 1—1 1—2 2—2 3—1 0—2 1—1 1—1 52 2—3 1—0 0—0 D.O.S. geeft Amsterdam de genadeslag. Met Boskamp en Van Raalte op de doellijn treft de kopbal van dt Utrechtse rechtsbinnen Flad toch de roos. 4 2. elfs arrogant, had de Amster. dat dit I damse verdediging, waarin Mesman te- na Het was typerend ^^^ari^dat5 dit 1 damse veru £e^iYfJ»r!dp doelpimt weS gescoord na leur stelde, het voorhoedespel van de Coster na een slechte uit trap reeds door Strieker was verslagen, Van Bas ten redde in een paniek situatie opnieuw ten koste van een bijna in eigen m doel suizende corner, Kraay t'lLsende doelpunt werd gescoord na beslissen" corners, die ^Vmidden^n een Amsterdams offen- sief voor het doel van de Zwarte Schapen forceerde. Do eerste corner was ontstaan nadat Luiten de bal sportief over de zijlijn had getrapt ter onder breking van de strijd voor een blessure van de Amsterdamse mid denvoor Gallis en nadat met eenzelfde sportief gebaar Boskamp de bal uit de ingooi aan D.O.S. had overgedragen maar hem vervolgens in nood over de achterlijn had moeten werken. Uit T die door Maarschalker- LUITEN, weerd genomen corner kopte D.O.S.-middenvoor L'ammers Jr de bal via de vuisten van Van Raalte tegen de naai Nieuwe corner: door Luiten ge nomen op het hoofd van linkshalf Van Houten afgeweerd, opgevangen door de Utrechtse invaller-linkshalf Nachtegaal, die de bal opnieuw naar de vrij staande Luiten schoof. Géén van de Amsterdam se verdedigers viel de D.O.S.-captain aan; uit de seconden tijd die zij hem gun den, kwam de mathematisch zuivere voorzet, die door Flad de beslissende goal opleverde. D.O.S. had zijn zelfvertrouwen geput uit een sensationeel eerste kwartier. 3 doelpunten binnen de 13 minuten! De 15.000 toeschouwers, die van de Ujp-caP citert van het Utrechtse Stadion het uiterste vergden, werden in de le m reeds geschokt. Uit een verre trap van Temming, na een korte aftrap-scherm seling op het middenveld, gingen Mesnw en Lammers Jr in de hoek van het straf schopgebied in duel, Mesman won dat, centerde de bal toen echter iets te non chalant naar zijn stopper Meijer, die het leer met onder controle kon krijgen. Linksbuiten Luiten, snel naar binnen ge stormd, maakte zich van het leer mees ter, vuurde meteen een keihard schot af de bal sprong boven Van Raalte van de onderkant van de lat terug, Flad liep in en kopte de bal resoluut in de tou wen 10. t„ het eeheel met verontrust namen de Amsterdammers, geheel in het rood (zoweTshirt als broek), het initiatief m handen Er volgde een serie knappe com- handen, Lr n van alle wer_ bmaties, die e m„ kwam naar den afgewerkt. Boskamp we ng hands voren om een vrije'tr®P .£Schopgebied te op de rand van het strain pen Daar hemen; Westbroek riskende een paar ribben om het kogelharde schot af te weren. Het waren vooral Temming en Van der Linden, die op het verwoed slag leverden tegen de kun g combinerende Amsterdamse j|aT L' binnenspelers; en het was Van der Lin den, die wederom met een verre trap de basis voor het tweede doelpunt legde. Dat gebeurde in de 8e minuut; Lammers Jr schoof de bal buiten Meijer's bereik in de vrije ruimte voor de doorstormende Flad, die uit de hoek van het straf schopgebied een diagonale schuiver loste, waarop Van Raalte wederom kansloos was: 20. Temming kwam mee naar voren zette de bal opnieuw van reehts voor naar de linker vleugel, en toen vond Van Linden het gaatje voor een Parallel met de doellijn ste hoek horende schuiver. Men kon de sensaties niet op. Een kwartier waarin Amsterdam een veia overwicht en aanzienlijk beter voetbal had geëtaleerd, maar voor D.O.S. drie voltreffers. Tè rustig, te zelfverzekerd, geel-zwarté Utrechtenaren bekeken. Een houding die hard was afgestraft. D.O.S. laadde zichzelf in dat eerste kwartier met een enorme dosis zelfvertrouwen en dat werd uiteindelijk de basis voor de Utrechtse overwinning. Koel en nuchter bleef Amsterdam zijn combinaties opbouwen. D.O.S. sloeg nu terug, dreef de rode garde zelfs enige tiid in het defensief, maar kreeg tegen een onwrikbare Meijer en een sierlijke Boskamp geen kansen meer. De kansen waren nu voor Amsterdam, ondanks het prachtige verweer van stopper West broek in het centrum (inderdaad de „wed strijd van zijn leven"...), die door zijn vleugel-adjudanten Van Basten en Kraay bovendien nog een enkele keer werd overtroffen! Van Basten kopte na een felle doorstoot Gallis-Klein, waarbij doel- man Coster reeds was verslagen, de bal öp de lijn nog over de lat, Kraay be dwong Tolmeijer met zijn scherpste tack le. En desondanks kansen voor Amster- dam, dat een steeds duidelijker over wicht veroverde, maar dat zijn zuiver opgezette combinaties slecht of hele maal niet afwerkte. Klein en Strieker kopten beiden een afgemeten voorzet naast maar doelman Coster moest al zün talenten mobiliseren om een rush van Gallis af te remmen en om een ko gel van Strieker te stoppen. In de 33e minuut had echter ook Cos- ter geen verweer ««er. Amsterdam be dreigde over links het doe broek de voorzet van Corbran m ter dook niax naar het leer, liet ter, door een eigen verdediger gemil derd, vallen en Klein schoot van dicht bij in: 31. Amsterdam blééf aanvallen. Door hoger tempo, waarbij zowel Temming als Visser geleidelijk achterbleven, en bezorgde zichzelf een spier blessure in de rug in een onmogelijke sprong om Tolmeijer de pas af te snij- den. In de laatste minuut I van de eerste helft gaf scheidsrechter Aussum TEMMING, merkwaardigerwijs na het oponthoud voor Kraay een vrije trap voor D.O.S. waaruit Lammers Jr. de bal goed vrijspeelde en slechts ra kelings over de lat schoot. D.O.S.' winstkansen stonden in de rust zeker nog niet hoog genoteerd, de 3—1 score ten spijt. Ofschoon de beide half- spelers Temming en Visser van hun con tract met de prof-club Utrecht waren ontslagen en een luid begroete rentree maakten, ofschoon Van Basten even eens weer speelgerechtigd was verklaard en samen met Westbroek en de jonge Kraay de verdediging van de Kanaries op vólle oorlogskracht completeerde en ofschoon heel dit vijftal inderdaad een defensief uitstekende partij speelde, was de meerderheid van de Amster dammers, met Strieker als invaller voor de geblesseerde Vonhoff, te groot ge weest. En ook na de hervatting strooiden de rode keur-troepen met koele regelmaat hun constructieve combinaties van ach ter- tot voorhoede over het veld. D.O.S. stelde daar onverminderd zijn stoere kracht-voethal, gebaseerd op onverzette liike energie en onuitputtelijk enthou siasme tegenover. Het werd een harde strijd grimmig en bikkelhard. Hef wapen waarmee D.O.S. zich tegenover de tech nische superioriteit van de Amsterdam mers verweerde, was precies hetzelfde dat enkele weken geleden ons nationale Oranje-team tegen de Belgen had ge zwaaid: tomeloos kracht-voetbal en de Kanaries schroomden daarbij het phy- sieke contact èn risico niet. En naar mate de tiid verstreek en de Amster dammers niet over hun achterstand heen kwamen, ging het van (Van onze verslaggever) DORDRECHT, Zondag. Een door E.B.O.H.'s linksbuiten Hijbeek op de valreep van het duel met P.S.V. geraffineerd genomen strafschop, eeft duik van Steiger naar de verkeerde hoek en de Dordtenaren sleepten tegen de geduchte Philips-ploeg 3 minuten voor het einde nog een 22 gelijk spel uit het vuur. Dol van vreugde danste schutter Hijbeek naar liet middenveld terug en mèt hem zijn makkers die als leeuwen gevochten hadden. Maar P.S.V.- back Rensen die^ bij de laatste corner onnodig hands had gemaakt en daardoor de strafschop veroorzaakt had, stond als een verslagen man. Het 2—2 gelijk spel kon echter wel bevredigen, heide ploegen kregen loon naar werken. meer hard tegen hard, zodat scheidsrech- tar Aussum strenx moest optreden om de striid binnen de perken te houden (on sportief gedroeg overigens geen der spe lers zich) Tn de soepele regelmaat van vloeien de Amsterdamse combinaties schoten do Kanaries toch steeds weer uit met ge spierde tegenstoten. En op het pun1t van schotvaardigheid deed D.Q.S. mèt voor de profs onder, integendeel. In de 12e minuut van de tweede helft scoorde Lamnfers Jr, die als middenvoor zijn oudere broer verving, een onverwacht doelpunt, nadat hij in buitenspel-positie de bal uit een trap van Meijer via het been van Van der Linden had ontvangen. Ondanks heftige Amsterdamse protes ten kende Aussum het doelpunt toe. maar na ruggespraak met de Amsterdamse grensrechter annuleerde hij het, te recht. Dubbele tegenslag voor D.O.S., want zeer snel daarop, in de 14e minuut, be reidde Tolmeijer met een gave center en solo-rush van Klein voor; en ditmaal het prachtixe schot van de Am- door zuiverder samenspel drongen de was machtisr voor profs hun tegenstanders steeds meer in sterdamse rechtsbmne de verdediging. Temming redde, toen Coster: 32. De eerste helft van EBOHPSV was het meest attractief. Er werd in hoger tempo en minder agressief gespeeld. Na rust zakte allengs de snelheid en werd er forser geattaqueerd. Het liet zich aan zien, dat PSV weinig moeite zou hebben met'de roodzwarten. Het eerste kwartier werden de gastheren duchtig in 't nauw gebracht. Broere, de Dordtse goalie, voorkwam evenwel doelpunten. Een kop stoot van Brusselers en een schot van Fransen verwerkte hij tot een hoekschop. De uitvallen der EBOH-ers waren ook niet van gevaar ontbloot. Hijbeek kan- jerde tegen de paal. waarna Flierman twee keer op de doellijn redding bracht. De kundige Dillen richtte daarna in han den van keeper Broere, die zijn. vorm geheel heeft hervonden. Toen kwam de kentering! Er was twintig minuten gespeeld. Van onge veer 25 meter knalde de naar binnen gezwenkte Scheurwater onhoudbaar op Steiger's doel. Als een raket scheurde de hal door de lucht, over aller hoof den, in de uiterste bovenhoek. Een wonderfraai doelpunt 10. Het was toen nog tegen de verhouding in. Maar bij het ingaan van de rust was het een te kleine Dordtse voorsprong. De roodzwarte aanvallers bleken over een even grote techniek te beschikken als die uit Eindhoven. Ze sneden er als koek doorheen. Ze liepen op elke bal, die de verdediging van verre in de doel- mond of naar de vleugels dirigeerde Daar moest EBOH het van hebben. Verre dieptepasses, bedoeld voor Schoon en Hijbeek Toen bleek, dat de PSV-defen- sie minder hecht was dan Vermaat c.s. De ene Dordste aanval volgde de andere en PSV werd in de verdediging gedron gen. Met kunst- en vliegwerk werd de score gehandhaafd, maar als de gastheren meer hadden durven schieten.... PSV hernam na de thee het initiatief. Broere maakte een fout toen hij buiten zün domein de bal opraapte, maar de vrije schop werd niet benut. Vergou wen miste een opgelegde kans. Twee vliegende schoten van Dillen stompte Broere tot corner. Tot het verdiende tegenpunt kwam. Voorbereid door Buenen joeg Coen Dillen de bal in de touwen, nadat er 13 minuten was ge speeld. Vanaf dat moment ging de strijd ge lijk op. Vooral linksback Scholtens bracht telkens opluchting voor de Eind hovense veste. Het tempo zakte ziender ogen. Vermoeidheid was aan beide kan ten zichtbaar. Fransen kreeg een kans maar Bens bracht op de doellijn redding. Nogmaals geen succes voor de PSV- midvoor, toen Broere, ver uitgelopen, slipte. Maar zijn derde kans was raak. Uit een pass van Brusseler kwam de treffer door Fransen, waarna nog tien minuten was te spelen 12. Sneu voor Rensen. dat hij drie minuten voor het einde hands maakte, waardoor Hijbeëk uit de toegekende strafschop tenminste één punt kon redden, 22. Te Eindhoven zijn de nationale individuele judo-kampioenschappen gehouden, waaraan in de verschillende graden 66 personen deelnamen De uitslagen van de finales luiden: zwarte band; eerste dan: Dode waard (Utrecht) kam pioen door overwinning op Feyt (Haarlem) tweede dan: Geesink (Utrecht) kampioen dooi overwinning op Konings (Amsterdam)kyu graden: Dirks (Utrecht) kampioen door over winning op Bos (Maastricht); lichtgewicht: Wa genaar (Amsterdam) kampioen door overwin ning op De Waal (Utrecht)middengewicht: Es- sink (Eindhoven) kampioen door overwinning op Konings (Amsterdam); zwaargewicht: Feyt (Haarlem) kampioen door overwinning op De Jager (Utrecht); finale algemeen Nederlands kampioenschap: Geesink (Utrecht)97 kg ti telhouder door overwinning op Essink (Eind hoven) 77 kg. De eerste slag is gevallen. En waar men uiteraard het eerst naar vraagt, zijn de resultaten van de voormalige N.B.V.B.-clubs in hun eerste duels met de orthodoxe' K.N.V.B.-verenigingen. Daar waren onder die oude Eerste klassers verscheidene zwakke broertjes, zoals Wageningen en Zwolse Bo>s, er waren ook prominenten bij: D.O.S. en Willem II, maar de allersterksten kwamen er nog niet aan te pas. De profclubs favoriet! Maar met dat al hebben zq van de 16 te veroveren punten er slechts 8 binnen gehaald, precies de helft. Geen bijzonder indrukwekkende start Talrijk waren ook de duels, waarin Zuidelijke clubs tegen nieuwe Ooste lijke en Noordelijke tegenstanders kwamen; het werden met overgrote meerderheid Zuidelöke overwinningen en dat bevestigt wel de indruk die vorige seizoenen reeds omtrent de toen minder duidelijk af te bakenen krachtsverhoudingen hadden gesuggereerd. De Rotterdams-Haagse prof-com binatie Flamingo's aan de kop in afd. A; met een meerderheid van Rotter dammers (7 tegen 4, met Landman in plaats van Kraak als keeper, maar daarmee zijn de moeilijkheden rond dit moeilijkste van alle fusie-elftallen nog niet opgelost) behaalden de groenhemden bij Zwolse Boys met 05 de grootste score van de dag. Daarentegen werd Amsterdam, de technisch fijnst gepolijste van alle voormalige N.B.V.B.-clubs, in een harde en niet zo bijster goede „wed strijd van de dag" met 42 door een energiek strijdend D.O.S. verslagen, de meest sensationele uitslag van deze openingsdag! Longa was de enige ploeg die geen Zuidelijke overwinning in de rij duels tegen Noord en Oost kon laten noteren. Niet onverwacht bleef Leeu warden thuis, nog wel met grote cijfers, in de meerderheid. Daaren tegen kregen Veendam en Go Ahead op bezoek bij resp. N.A.C. en M.V.V. geen schijn van kans. De nieuwe combinatie Roda Sport verloor eer vol en met miniem verschil van Emma, dat ditmaal de typische Mijn streek-moeilijkheden goed overwon. Stormvogels en Excelsior speelden gelijk, voor de Rotterdammers ge flatteerd. „Prof-kampioen" Fortuna '54 heeft zich bü het kansloze Wageningen nog tot matige cijfers beperkt. En niet de club van De Munck (vry) en Van der Hart (nog niet tot spelen ge rechtigd), maar de „K.N.V.B.-herfst- kampioen" S.V.V. leidt nu in afd. B, na de duidelüke zege van de Schie dammers over D.W.S.dat wel tot de ervaring van het aanzienlijke ver schil tussen West-Noord-Oost en West-Zuid kwam! De tweede prof-nederlaag was die van Elinkwijk/Utrecht tegen een in zijn beste vorm spelend Willem II, dat zijn meerderheid ook in cijfers duidelijk uitdrukte. In deze vorm gaat Willem II samen met S.V.V. de grote concurrentie voor Fortuna '54 vormen! A.D.O. daarentegen had een tegenvaller: een zeer teleurstellende nederlaag tegen E.D.O., dat op papier toch uitgesproken de mindere scheen. Sparta bevestigde weer eens, dat Rot terdammers heel moeilijk bij Bra bantia winnen; en ook nu werd het voor Sparta een nederlaag. Braban tia veroverde met deze revanche voor de ontmoeting van enkele weken ge leden in Rotterdam in één wedstrijd meer winst dan in alle tien wed strijden van de voorbije competitie bij elkaar! Heracles nam op dave rende wijze revanche voor de onder oud regiem tegen Rigtersbleek ge leden nederlaag, Sittardia handhaaf de zijn thuis-reputatie en zond Hee renveen met lege handen weg. Slechts I schamel puntje voor de prof-club in afd. C en dat door het gelijke spel van Rapid J.C., dat hij G.V.A.V. op onvermoed sterke tegen stand botste en met 11 tevreden moest zijn. Altijd nog beter dan de derde prof-nederlaag, die Alkmaar met 21 van een zichzelf overtref fend Haarlem kreeg aangemeten. Fijenoord schaarde zich aanstonds weer bij de koplopers, al was de score tegen Vitesse magertjes. En de Rotterdammers kregen gezelschap van twee Zuidelijke ploegen; NOAD en Limburgia. die het met de Ooste lijke opponenten N.E.C. resp. Ensch- dese Boys wel klaarden. E.B.O.H en P.S.V. sloten op een gelijk spel. wat bewijst dat men met de Dordtenaren rekening moet blijven houden. En Blauw Wit tenslotte startte met een nederlaag tegen Hermes, ook nu weer zwaar in mineur. Drie gelijke spelen in afd. D: tus sen prof-club De Graafschap en VSV, tussen Xerxes en D.F.C en ook tus sen A.G.O.V.V. en H.V.C. (dat daar mee een „halve" revanche moest toe staan). B.V.V. herhaalde zijn zege op R.B.C. en het verschil tussen Zuid en Noord werd door Eindhoven met een grote overwinning op Be Quick bevestigd; Enschede hield tegen De Volewijckers de enige goal thuis. En tenslotte was er dan het „her boren" V.V.V. om met een zeer goede 23 overwinning op Ajax de totaal balans voor de voormalige N.B.V B.- en fusie-clubs nog juist in evenwicht te trekken Voor standenlij sten is het uiteraard nog te vroeg. zich bijna in de uiter- (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, Zondag. Een herboren V.V.V-, dat als "P*0 injectie" voornamelijk eigen spe eis terugkreeg en met slechts dne nieuwe gezichten aantrad: doe man Swinkels, back Van der Hui en middenvoor Koopal overtro van middag een technisch beter Ajax op 't punt van physiek. En in de tweec ,e helft gaf het uithoudingsvermogen de doorslag, ten gunste _yan "0 Venloërs, die dan ook verdiend met 23 aan het langste eind trokken. In een uitverkocht stadion vol optimis tische supporters stak Ajax goed van wal. Vooral de vleugelspelers Brocx en Van der Wel kwamen met middenvoor Michels tot verheugend fraaie combi naties, waaraan echter de afwerking ont brak, ook al omdat de weer door Piet Gubbels aangevoerde VVV-verdediging er bijzonder goed het oog in had en uit- v -- eindelijk de weg naar het doel solide af schermde. De op de rechtbinnenplaats opererende en als al tijd weer voor twee zwoegende Jan Klaassens verzette op het middenveld sa men met de tactische oude rot Nass en de felle Heger bergen werk en langzaam maar zeker bouwde VVV een licht over wicht op. Dat leidde na 30 minuten tot een voltreffer uit een strafschop. Sijbers terug op de rechter vleugel had de ba uit een hoekschoj afgemeten voorgezet de handige linksbin- nen Smits, voor zijn GUBBLUb profschap in VW 2 spelend, kopte het leer onberispelijk in; en Geelhuysen kon slechts met de hand een doelpunt voor komen. Uitstel van executie. Van der Hurk kwam naar voren om de strafschop te nemen en voltrok het vonnis zonder scrupules. Ajax reageerde op deze tegenslag zeer fel en drong herhaaldelijk het Venlose doelgebied binnen. Teeuwen moest op de doellijn een schot van Michels keren, na dat heel de WV-verdediging uit het lood was geslagen. Maar in dp 42e minuut raakte de Limburgse veste na een ware belegering toch stormrüp en het was toen Van der Wel die, voor de, bres het doel trof. Nauwelijks was het ge juich over deze gelijkmaker verstomd of Ajax leidde! Een goede combinatie van de linkervleugel Brocx—Burgers werd met een zeer fraai schot van Burgers af gesloten. In de tweede helft kon Ajax het tempo niet volhouden. En daarmee verslapte ook geleidelijk de greep van de Amsterdam mers op het spel, dat door de hard wer kende V.V.V.-ers steeds duidelijker in handen werd genomen. Wel liep midvoor Koopal keer op keer vast op stopper Elzer, maar over de vleugels, waar Schattorjé en Sijbers steeds „op scherp" stonden, drongen de Limburgers steeds dieper het Ajax-gebied binnen. De goed meekomende Nass buitte een zwakke plek in de Amsterdamse defensie na 20 minuten onberispelijk uit en daarna gin gen de Venloëers op de winnende goal af. Ajax trachtte de bakens te verzetteen, maar kreeg het initiatief niet meer te rug. Het was wederom uit een hoekschop van Sijbers, dat in de 35e minuut Schat torjé met een formidabel harde kopstooot de derde voltreffer achter Pieters Graaf land plaatste. Het werd een spannende finish, met vertwijfelde pogingen van Ajax om nog gelijk te kooien, maar VVV stond de 23 zege niet meer af. (Van onze Amsterdamse sportcorres- pondent) OLYMPISCH STADION, Zondag. In hei Olyympisch Stadion heeft Blauw Wit vanmiddag voor 5.000 toeschouwers vergeefs getracht het duel tegen Her mes DVS enige kleur te geven. Het werd voor de Amsterdammers een 21 neder laag, wat overtxens niet zo verwonder- lqk was, omdat Blauw Wit zowel in tem po, als in techniek en tactiek te kort schoot. De enige speler, die de sup porters der Amsterdammers nog tot geestdrift kon brengen, was linksbin nen Bommels; hij scoorde dan ook het tegenpunt. Na negen minuten opende Hermes DVS de score. Een fout in de hoofdstedelijke achterhoede was voor rechtsbuiten Van der Zee aanleiding cm doelman Eype met een laag schot te passeren; (h-1. Blauw Wit trachtte het spelbeeld hier na te wijzigen. Het slaagde er niet in. Ook niet toen Koekkebakker na een kwartier de geblesseerde Heffels kwam vervangen. Weliswaai* kregen de Am- sterdammers een licht overwicht, maar hun aanvallen waren lang niet zo gevaarlijk als die van de Schiedammers. Na twin tig minuten kreeg Blauw Wit de kans op de gelijk maker, toen* Bommels op on reglementaire wijze tegen de grond was gelopen en Staf felen een strafschop mocht nemen. De bal werd echter door de lat gestuitjhfil Na de hervatting bleef Zyf Blauw Wit zijn lichte over- wicht behouden. Maar de Schiedamse verdediging sloeg GUDDE, alle zwakke aanvalsstoten uiteen en een uitval in de 21ste minuut bezorgde de Schiedammers de tweede treffer, door rechtshalf Guddè gescoord (02). Daarmee was de Hermes-zege practisch veilig. In de 30ste minuut was het. zoals reeds gezegd, Bommels, die voor de Amsterdammers de hatelijke nul weg schoot uit een doorbraak (1—1). Hierna is er niets meer gebeurd, wat voor no teren in aanmerking kwam. Het Argentijnse voetbalelftal is de Euro pese trip goed begonnen. Te Lissabon wonnen de Argentijnen met 3-1 van Por tugal, na met rust met 10 te hebben voorgestaan. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, Zondag. Xerxes en D.F.C. hebben de nieuwe competitie niet bepaald veelbelovend in gezet; zowel de Zebra's als de Dordtse de butanten speelden op het slechte veld een uiterst matige wedstrijd, waarvan het 1-1 gelijke spel inderdaad de beste uitslag was. Geen van beide ploegen verdienden een overwinning, beide sleepten nu al thans nog een puntje in de wacht, dat zij straks wellicht nog heel goed kunnen ge bruiken. Verloor het spel van de Rotterdammers zijn kracht door veel te veel individualis me, bij D.F.C. zat er tenminste nog vaart tn,'door grotere felheid. Daardoor wero Xerxes in de eerste helft vaak achter de middellijn teruggedrongen, maar geluk kig voor de Zebra's weerde de achterhoe de zich goed. De enige reële kans om te scoren kregen de gastheren door rechts buiten Engelman, die echter voor open doel een te zacht tikje gaf, dat voor doel man Van de Bergh geen moeilijkheden op leverde. Linksbuiten Versteegh was het die D.F.C, in de 20ste minuut de leiding gaf. Op een verre uittrap van zijn keepei schoot hij na een korte dribbel ineens kei hard in het uiterste hoekje van het doel, onhoudbaar voor Vermeer. Enkele minuten voor de rust wist Xerxes' linksbuiten Mou- lijn, als altijd weer zeer actief en tactisch opererend, de stand op een voorzet van midvoor Brand in evenwicht te brengen. De thuisclub deed het na de rust iets beter. Bleef de verdediging solide, op he! middenveld was het de kleine rechtshalf Bommel, die zich onderscheidde met goed opbouwend werk. Helaas echter was in de voorhoede het verband zoek. Knappe indi viduele staaltjes voetbal van Moulijn en Vollebregt zetten geen zoden aan de dijk, midvoor Brand had met diverse solo rushes tegen stopper Van Dam geen suc ces. Maar ook de felle D.F.C.-aanvallen misten afwerking. Twee voorhoeden zon der samenwerking en zonder verrassende invallen bleven tot het einde toe onmach tig. Het slot-offensief was voor D.F.C., dat nog een half dozijn corners forceerde, evenwel ook zonder resultaat. V.V.V.'s winnende doelpunt tegen Ajax, gescoord door Schattorjé, tweede van rechts. Koopal cnat al juichen, Geelhuysen, Bouwens en Elzer echter zien met doelman Pieters Graafland verslagen i„e; 23

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5