Willem II speelde zijn eigen spel, maar dan op zijn best Profs van Elinkwijk-Utrecht kregen geen kans GVAVhield Rapid JC in bedwang Brabantia had een goede start! Alkmaar-aanval zonder schutters Feijenoord in groot overwicht slechts zuinig met goals Rotterdamse meerderheid (7-4) in elftal van Flamingo's DWS ongevaarlijk voor SVV Record voor zwemsters Zuidelijk raffinement liep dood op stug Noordelijk elan Haarlem overtrof zichzelf en werd met 2-1 verdiend winnaar De kunst- een meisje te trouwen Uitgeverij Foreholte Sparta kwam voor gelijkmaker te laat Fortuna '54 had het niet moeilijk in Wageningen Zwolse Boys met 0—5 kansloos verslagen Comité ter behartiging van Amateur-voetbal Graafschap en V.S.V. konden niet scoren Ned. Katli. Gymnastiek Bond opgericht Schiedammers wonnen zoals zij wilden Nederlandse meisjes braken Wereldrecord 4 x 100 meter wisselslag estafette Van 5.6.2. tot 5.2.1 MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 PAGINA VOETBAL IN BELGIE VOETBAL IN FRANKRIJK VOETBAL IN ENGELAND DOROTHEA GRUNENBERG Ingenaaid 2,50 VOORHOUT I Ook weer zonder Smit Twee goals achtereen I WEST I WEST II NOORD OOST ZUID I ZUID II HOCKEY KOR FR AT Advertentie (Van onze sport-correspondent) TILBURG, Zondag. Een gehide handsbal van Elinkwijks midvoor Wim de Jong werd oorzaak dat Willem II zich een kwartier voor het einde wat onzeker ging gevoelen. Rechtsbuiten Peperzak greep de omstandigheid dat dit voorval •voor arbiter Roomer onopgemerkt bleef aan om de stand op 3 2 te brengen, nadat de Utrechtenaren reeds met 30 achter hadden gestaan. Sdo keerde weinige minuten voor het einde de spanning terug. Becx besliste echter tenslotte toch in het voordeel van Willem II en volkomen terecht. Het was de Tilburgse ploeg die voor de pauze een werkelijk •uitnemend sluitend samenspel liet zien. Zelden geïmponeerd door wat de Utreshtse combinatie tot stand bracht, evenmin van de wijs gebracht door het wat geforceerde spel (en derhalve door vrije trappen vaak onderbroken! vnn de gasten. Het tempo lag goe<3; behoorlijk hoog! De kansen wisselden snel; zeker in het eerste kwartier. Zo kregen de beide doelverdedi- gers Feyt en Boudewijn direct al druk werk. Maar allengs werd het duidelijk dat Willem II een hechter combinatie was en vandaar dat geleidelijk aan een overwciht groeide, dat in de 19de minuut werd be loond met een doelpunt van rechtsbuiten Piet de Jong. Een vlotte goal! Ineens van doelman Feyt naar Van Roessel. Vandaar weer rap naar De Jong, die snel doorlo pend Boudewijn kansloos maakte. Vijf mi nuten later profiteerde De Bruyckere van een misverstand in de Utrechtse defensie. Boudewijn liep wat te snel uit, terwijl een van zijn backs de bal nog sneller weg trapte. Precies voor de voeten van De Bruyckere, die terugkaatste voor Boude wijn weer tussen de palen stond (2-0). Elinkwijk zat stellig niet stil. Dit bewe zen de verschillende hoekschoppen van Van Capelle en het schot van Van Rhee- nen (slecht gericht). Het plaatsen van stopper Van Dijk was echter zo zwk, dat Willem II de aanvallen gemakkelijk kon overnemen. Zo kreeg Elinkwijk rond het half uur een ware bekogeling te verduren van De Jong, Van Roessel, Becx en De Bruyekere. de Aan de andere kant maakte Feyt aanvallen van Van Capelle en W. de Jong on schadelijk. Het nog altijd sterkere veldspel van Willem II leidde ook tot een derde doelpunt. Het was handig bekeken van rechtsbuiten De Jong, dat hij in dè 34ste minuut een stel verdedi gers aan zich bond, daarbij vrije ruimte la tend aan De Bruyckere, die met de bal vooi de voeten rustig zijn kans kon be kijken en benut ten. Willem U's vloeiende en ge staag aangolvende aanvallen verwekten tenslotte in de Elinkwijk-defensie een pa niekstemming, die slechts ruimte liet voor afbraak. De gong (rustsignaal) redde de Utrechtenaren van „erger". Na de pauze echter staken de gasten in DE BRUYCKERE paniek in Elink- wijk's achterhoede een andere huid. Het verweer èn de aan val waren nu veel directer en veel scher per. Vandaar dat de Willem Il-defensie werd ingedeukt, al bleef dan het meren deel der verdedigers zegevierend over eind. Bij alle druk was er nog gelegenheid voor Van Roessel c.s. om aan te vallen, zo dat Elinkwijk nimmer tot een aaneenslui ting van aanvallen kon komen. Rond het kwartier ontstond echter het eerste tegen- punt. Een vrije trap van Van Rheenen bracht de bal bij Vonk, die van geringe afstand Feyt kansloos maakte. De Utrech tenaren handhaafden zich in de opvolgen de minuten, ook al brak Van Beers vele pogingen van de rechterwing aan stukken. Toen leidde na een half uur de handsbal van W. de Jong tot het tweede doelpunt, dat Peperzak voor zijn rekening nam. De strijd laaide nu feller op. Via linksbuiten Becx verscheen Willem II opnieuw voor Boudewijn en het zou tenslotte deze Wil lem Il-er zijn die de stand op 4-2 bracht door 't benutten van een feilloze pass van De Bruyckere. De resterende minuten waren belangwekkend door het snel wis selend spelbeeld, maar wijziging onderging de stand tenslotte toch niet meer. Voor de Belgische voetbalcompetitie zijn volgende wedstrijden gespeeld: Beerschot A.C.—Antwerp F.C. 0-1, Union- Racing C.B. 3-1, Tilleur—F.C. Luik 2-4, Water schei—Racing Mechelen 4-1, Berchem Sport— Charleroi S.C. 1-1, Lierse S.K.— Standard C.L. 3-0. Ol. CharleroiS.C. Anderlecht 3-4, F.C MechelenGantoise 1-1. Luik behoudt de leiding in het klassement met 15 punten. Anderlecht klom van de vierde naar de tweede. Deze club heeft eveneens 15 punten, doch het doelgemiddelde van Luik is gunstiger. S.C. Charleroi steeg van de' vijfde naar de derde plaats (14 pnt.), terwijl Olympic Charleroi hekkensluiter blijft (5 pnt.). De resultaten van de in de le divisie van de Franse voetbalcompetitie gespeelde wed strijden luiden: ToulouseTroyes 1-1, Racing ParijsLens 1-1, ReimsBordeaux 3-0, RijsselMarseille 2-1, St. EtienneLyon 4-2, StraatsburgRoubaix 3-0, NancyNice 4-1. De ontmoeting MonacoMetz werd na 4 mi nuten gestaakt en zal op een latere datum wor den gespeeld. Ook het treffen tussen Nimes en Sochaux moest wegens de slechte gesteldheid van het terrein in de tweede helft worden gestaakt Toulouse en Reims delen thans met 21 pun ten de eerste plaats. Marseille staat met 19 punten derde. Nimes blijft met 11 punten laat ste. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: ArsenalWolverhampton Wan derers 1-1, BurnleyTottenham Hotspur 1-2, Cardiff CityBlackpool 1-2, ChelseaPorts mouth 4-1, EvertonBolton Wanderers 0-0, Lei cester CitySheffield Wednesday 4-3, Man chester CityCharlton Athletic 1-5, New Castle UnitedHuddersfield Town 2-2, Preston North EndSunderland 3-1, Sheffield UnitedAston Villa 1-3, West Bronlwich AlbionManchester United 2-0. Tweede divisie: Birmingham CityPort Vale 7-2, BuryNotts County 1-2, Hull CityFulham 0-0. Ipswich TownPlymouth Argyle 2-1, Leeds UnitedLiverpool 2-2, Lincoln CitySwansea Town 2-2, Luton TownBlackburn Rovers 7-3, MiddlesbroughDoncaster Rovers 3-1, Notts ForestBristol Rovers 1-0. Rotherham United- West Ham United 2-2, Stoke CityDerby Coun ty 3-1. Als U aan dit probleem toe bent, moet U dit boekje vol onomwonden tips lezen Verkrijgbaar in de boekhandel Van onze sport-correspondent) GRONINGEN, Zondag. Hut betaalde voetbal heeft in Groningen zijn entree gemaakt met een spannende wedstrijd in een bijna uitverkocht Oosterpark, waarin men een technisch en qua raffinement iets betere prof-club Rapid J.C. met moeite beeft zien gelijkspelen tegen een GVAV-elftal, dat met hardheid en geestdrift tot in de tweede helft een voorsprong wist te bewaren, en zich ook daarna met mannenmoed voor een zo goed mogelijk resultaat in de strijd heeft geworpen. Die voorsprong hadden de Groningers reeds in handen, toen er nog nauwelijks was afgetrapt. Men zat meteen voor bet doel van Vroomen, en uit de door de snelle De Grooth gegeven voorzet was het door een kopbal van de kleine De Koe meteen raak (10). Dit stimuleerde de thuisclub tot een verdere, uiterste krachts inspanning, waartegen de gasten maar moeilijk op gang wisten te komen. Het eerste kwartier was geheel voor de Noorderlingen, ondanks het feit, dat hun middenvoor Wolda (oud-Oosterp.) vrijwei voortdurend in teruggetrokken positie speelde en ook de kanthalfs zeker niet te veel risico namen. GVAV kwam met dal al tot enkele hoekschoppen en kreeg ook goede kansen, die evenwel door La Crois en de Grooth niet werden benut. Uit EINDHOVEN, Zondag, voor de afwerking van, de Brabantia- Een vurig Brabantia-supporter, die hem had zitten knijpen naarmate Spar ta zjjn achterstand inliep, merkte la coniek na afloop van de wedstrijd aan de Botenlaan op, dat Brabantia de on verwacht afgebroken vorige competitie slechts als training had beschouwd, teneinde in semi-profverband des te beter voor de dag te kunnen komen! In de tien „oude" wedstrijden 6 goals en I puntje, nu in één keer 3 voltref fers en 2 volle punten! Al kwam er geen profclub aan te pas, toch werd er vlot gespeeld en het pleit HAARLEM, Zondag. Een sterk gewijzigd Haarlem-team is er in geslaagd de Alkmaarse prots in de eerste competitie-wedstrijd een alleszins verdiende 21 nederlaag toe te brengen. Aan de hooggestemde verwachtingen welke er van de elftallen uit de voormalige N.B.V.B. gekoesterd werden, hebben de Noord- Hollandse tweede-klassers niet kunnen beantwoorden, omdat zij ditmaal tegenstanders troffen, die in technisch opzicht zeker niet de minderen waren en die tactisch de Alkmaar-ploeg een lesje hebben gegeven. Het was overigens de heilige wil om te winnen welke de Haarlem-ploeg tot een hoogte voerde waarop men haar dit seizoen nog niet had zien spelen. (Van onze correspondent) WAGENINGEN, Zondag. Fortuna, het sterke prof-team uit Lim burg, heeft op ruime wjjze over Wa geningen op de Berg gezegevierd: 30. Als de thuisclub echter over meer schot- vaardige voorhoede-spelers ènover meer zelfvertrouwen had beschikt en als er ook wat meer enthousiasme aan de dag was gelegd zoals dat b.v. in de laatste fase van de eerste helft ge beurde dan zou de overwinning van Fortuna minder gemakkelijk tot stand zijn gekomen. Nu bleek echter, dat Wa geningen na twee voltreffers van de Lim burgers moreel geknakt was, en of schoon er nog wel hard gezwoegd werd, slaagden de Bergbewoners er zelfs met meer in de eer te redden. De gasten hadden een fortuinlijke start, want reeds binnen de minuut moest doelman Geutjes wijken voor een fraaie kopbal van Angenent, nadat Ra- venstein uit een hoekschop het leder fraai had voorgezet. De profs sneden met gevaarlijke aanvallen door de de fensie van de thuisclub, die kennelijk door de eerste goal beduusd was. Ge lukkig voor Wageningen schoot de Fortuna-voorhoede niet al te zuiver, zodat het doel van Geutjes voorlopig voor doorboringen gespaard bleef. Toch bleef de thuisclub niet bij de pakken neerzitten. Rechtsbuiten van Zwam knalde eenmaal het leder keihard in handen van de Munck, terwijl een kogel van Knevel de lat scheerde. De tweede helft was nauwelijks be gonnen, of andermaal hadden de gas ten succes, toen Angenent keeper Geut jes te vlug af was: 02. Even later werd het 0—3, toen een voorzet van Angenent door Dingena op fraaie wij ze in een doelpunt werd omgezet, wa geningen was nu een geslagen terwijl de Limburgers tot show-voetbal overgingen. Bij Fortuna was Van der Hart vervan gen door Dorpnans. De zestien-duizend toeschouwers die het Haarlem-terrein bevolkten, hebben ondertussen een knappe wedstrijd mo gen aanschouwen. Haarlem had weer de beschikking over linksachter Kuys, miste Roozen uiteraard en had goed old Kick Smit niet meer opgesteld. Onge twijfeld is de vervanging van deze spe lers de ploeg ten goede gekomen. Er zat meer vaart in de aanval, al bleek De Voogd nog niet de ideale midden voor, maar deze speler stichtte met zijn doorzetten en dikwijls fraaie passes zo veel verwarring in de befaamde Noord- Hollandse defensie, dat deze meermalen op haar grondvesten stond te schud den. Wel was het begin voor Alkmaar, dat met enkele uitstekende combinaties vol op de aandacht vroeg, maar spoedig bleek dat aan de afwerking dier aanvallen vrij veel mankeerde. Vooral het beslissende schot en bovendien kreeg men met de steeds groeiende kracht van een Haar lem-defensie te doen, waartegen de ge broeders Smit en middenvoor Van der Sluis op den duur niet opgewassen ble ken. Aan de andere kant werden de Haarlemse aanval lers veel gevaarlij ker en doelman Sna- belie mocht enkele malen van geluk spreken dat zijn hei ligdom slechts op ■W! iet nippertje aan een BW doorboring ontsnap- te. De 00 bij de ust was gezien de krachtsverhouding wel een goede score maar het gevaarlij ker aanvalsspel der Roodbroeken wet tigde toch het ver moeden dat de kost- r, bare overwinning in GROENEVELD, Haarlem zou blij de eerste goal ven. En zulks werd in de vijftiende minuut van de tweede helft bewaarheid. Bij een plotselinge Haarlem-aanval kreeg Groe- neveld via Brussee en Kamperveen de bal vrg op de linkervleugel waar het Pegigeman passeerde en met een hard schot doelman Snabilie totaal geen kans gaf, 01. Nog was het gejuich van het publiek niet verstomd, of van de aftrap af ontfutselde Brussee de Alkmaarse spelers de bal, plaatste handig naar Kamperveen die na een korte dribble Snabilie wederom geen schijn van kans gaf, 20. Dit waren twee doelpunten binnen één minuut gescoord en men begrijpt dat zulks het moreel van Haarlem ten goede kwam. Alkmaai trachtte door ver hoging van het tempo wijziging in het spelbeeld te brengen, maar de voor hoede bleef beneden de maat; en door het verre opdringen der verdedigers wis ten Groeneveld c.s. zich nog enkele goede kansen te scheppen welke op een haar na hun doel misten. Vier minuten voor het einde loste Michel bij een al gemene Alkmaarse aanval eindelijk het eerste goed gerichte schot en het was raak ook! Maar de roodblauwe defensie stond verder niets meer toe en zo kon A :>v: STADION FEIJENOORD, Zondag (Van onze verslaggever) Feiienoord, dat Van der Hoek en Bol op de ziekenlijst had staan en Meerman en De Brayn wegens militaire dienst moest missen, heeft het maar op het nippertje tegen Vitesse kunnen bolwerken, en dat terwijl de Arnhemmers over een zwak elftal beschikken, dat het ongetwijfeld, spelend zoals in deze wedstrijd, heel moei lijk zal krijgen. Vooral van de voorhoede ging ondanks hard werken van Van Male en Huybers. heel weinig kracht uit. De verdediging was stellig iets meer waard, maar zou Feijenoord in de normale opstelling zijn verscheen, het zou er voor de Arnhemmers vermoedelijk somber nebben uitgezien. Nu speelde de Rotterdamse voorhoede allerminst op haar sterkst en ook zij kon slechts bij vlagen gevaarlijk wor den. Zo kwam het ook dat ondank eer) grote veldmeerderheid Feiienoord eerst in de 35ste minuut de leiding kon ne men, toen Den Bleijker op zijn onnavolg bare manier met het leer enkele ver dedigers omspeelde en ook Vitesse's doel man l'Amie, kon verschalken. Weinig had het intussen gescheeld of de Arnhem mers hadden nog in dezelfde minuut gelijk gemaakt, want Van der Bijl had met een uitstekend schot van Huiberts, heel wat moeite, doch vallende kon hij redding brengen. Na de rust mocht Vitesse aanvankelijk iets beter partij geven, Feijenoord be- -L.'t Ja TTIomlncrrv'e xtc (Van onze correspondent) ZWOLLE, Zondag De Zwolse Boys hebben, zoals verwacht een stevige nederlaag geleden tegen de profcombinatie RotterdamDen Haag, die onder de naam Flamingo's op de Vrolijk heid voor het eerst in het veld kwam. Slechts vier Hagenaars telde de ploeg, die tijdens de middagmaaltijd even samen gesteld werd. Voor de goede keuze waren maar liefst drie en twintig spelers mee naar Zwolle gekomen. Landman stond on der de lat, met als backs Banman en Jac. Heyster; de middenlinie werd gevormd door Krist, Everse en Bak; de voorhoede door v.r.n.l. De Jong, Schouten, Clavan, Broeders en De Harder (aanvoerder). Maar glanzend voetbal leverde dit elf tal niet. Natuurlijk was het op alle onder delen de meerdere van Zwolse Boys, maar nadat na drie minuten Schouten reeds van doelman Van der Vegte een bal voor zijn voeten gelegd, kreeg (01), leek het hele maal niet een klinkende overwinning te «uilen worden. Het was meer een tam oefenpartijtje, waarbij de Flamingo's veel te kort spel leverden en geen kans zagen ook maar een enkel goed schot af te leve ren. Met rust was het dan ook nog 0 1 'De tweede helft begon met veel vlotter spel van beide kanten, al konden de Zwollenaren zich niet veroorloven vijf mensen in de voorhoede te houden. In de 21ste minuut plotseling een flitsende com binatie over de linkervleugel tussen De Harder en Clavan, bijzonder fraai afge werkt door Clavan. In dezelfde minuut getrouwe copie van zulk een combinatie met dezelfde spelers en weer Clavan die scoorde (0—3). Aan de andere kant kwamen de Boys ook los en zo kregen de ongeveer negenduizend toeschouwers tot slot nog een vlot spelletje te zien. Het was in de 22ste minuut dat rechtsbuiten De Jong tegen de lat van het verlaten doel schoot en De Harder stond klaar om in te kop pen (04). Drie minuten voor het einde schoot De Harder met een boogje over de op de grond liggende doelman voor de vijfde maal de bal in het net. Haarlem met 2- arena verlaten. -1 als overwinnaar de Op initiatief van de heren ir J. W. Kips (Den Haag), ir E. M. Neuerburg (Den Haag) en K. J. J. Lotsy (Dordrecht) von den te Utrecht besprekingen plaats tussen een vijf en twintigtal over het gehele land verspreide voorstanders van het Amateur voetbal binnen het KNVB-verband. Deze besprekingen hebben geleid tot het oprich ten van een „Comité tot bevordering der belangen van het Amateurvoetbal". Het comité bestaat uit de heren ir E. M. Neu erburg voorzitter, H. Erbé secretaris, J. Hoorn penningmeester, O. Huisman, rec tor P. J. Boymans en H. Teeuw leden. Een vertegenwoordiger van het Noordelijk voetbal zal alsnog worden uitgenodigd in dit comité zitting te nemen. Het comité zal op korte termijn tezamen komen om zich nader te beraden over de wijze, waarop het doel kan worden ver werkelijkt, de middelen welke daartoe dienen te worden aangewend enz. Het co mité zal daarna een nieuwe bijeenkomst uitschrijven teneinde de concept voorstel len te bespreken. Ir H. F. Hopster, voor zitter van de KNVB, is vantevoren op de hoogte gesteld van het initiatief van deze voetballeiders. aanvallen, dat het sporadische overwich van de Eindhovenaren een aanvankelijke 30 voorsprong tot-resultaat kon hebben, een geflatteerde score, die echter tot een half uur na het begin van de tweede helft gehandhaafd kon blijven. Weliswaar had Brabantia in de 42ste minuut de score ge opend door rechtsbinnen Jan Kruisen, die een aanvankelijk door de Sparta-verdedi- ging weggewerkte bal voor de voeten, kreeg en toen niet aarzelde, maar het zag er toch naar uit,- dat de doelpunten bijzon der kostbaar zouden zijn. Maar reeds na zeven minuten in de tweede helft speelde <je tactische Nico van Elderen de Eindhovense linksbinnen was de beste man van het veld de ver dediging van Sparta uit verband, waar door rechtsbinnen Bos met een hard en strak schot de voorsprong kon vergroten. Brabantia had wel enig geluk bij het af slaan van hierop volgende felle aanvallen van Sparta, terwijl de Eindhovense voor hoede niet stil zat. Na zeventien minuten liet doelman Van Dijk een schot van links buiten Mollen door zijn handen glippen en het was 30. Zes minuten later resulteerde het hevige Rotterdamse offensief in een omhaal van Boot, die uit een hoekschop op keurige wijze het eerste Sparta-doelpunt liet no teren. in welk doelpunt rechtshalf Sonne- veld een groot aandeel had. Sparta bleef aanvallen, maar Brabantia's verdediging stond pal. En pas in de allerlaaste minuut bracht Boot uit een fraaie pass van Ben- ningshof de stand op 32, maar toen was het voor de gelijkmaker te laat! hield toch het initiatief en langzaam aan werd het toch weer een vrij eenzij dige vertoning. Dertien minuten was de tweede helft oud toen bij een goed sluitende combinatie van Feyen- ->rd's binnentrio, geleid door Den Bleijker, in middels naar de middenvoorplaats op geschoven, l'Amie voor de tweede maal werd gepasseerd, ditmaal door Van der Heide. Feijenoord scheen het genoeg te vin den, verslapte wat, doch yitesse kon er niet van profiteren. Juist toen Feijenoord het spel weer geheel en al in handen had genomen, maakte haar verdediging zeven minuten voor het eindsignaal een fout, die haar op een doelpunt van Hui- bers kwam te staan. VAN MELIS, technisch spel, maar geen schot de aanvankelijke uitvallen van Rapid groeide intussen ge leidelijk een meei gelijk opgaande, op goed plan staan Je •:trijd, waarbij naa; gelang de tijd vor derde. het initiatiel meer en meer in duidelijke handen overging. Van Me lis vooral deed als aanvalsleider tac tisch goede dingen men switchte ook zeer verdienstelijk doch veel en goede kansen kwamen er uit het goede posi tie kiezen en flit sende spel toch niet Daarvoor was de defensie van de thuisclub, onder leiding van Ben- ninga, ook weer te sterk, gegeven omstandig- Het duurde in de heden tot een klein kwartier na halftime, eer de intussen zeker verdiende gelijk maker op het bord verscheen. Stroken- berg, wie hel improductieve voetbal van zijn voorwaartsen blijkbaar verdroot, zond van grote afstand een hoog schot in, dat precies in de uiterste bovenhoek af zwaaide (11). Het spelpeil zakte na deze fraaie treffer iets af, doch ervoor in de plaats kregen de meegesleepte toeschou wers een gevecht te zien, zo spannend en zo met inzet van alle krachten gevoerd, dat de zenuwen binnen en buiten de lijnen een duidelijk woordje gingen meespreken. Knappe stormlopen van Rapid wisselden af met open gehouden aanvallen van de thuisclub, die misschien door Wolda en Medema nog wel de beste kansen had, zonder daar evenwel gebruik van te ma ken Een doelpunt van laatstgenoemde werd wegens offside afgekeurd. Bij Rapid werd Damsma na de rust vervangen. (Van onze sport-correspondent) DOETINCHEM, Zondag. Veel fraais is er niet vertoond in het eerste treffen tussen De Graafschap en een (oude) KNVB-ploeg. VSV neeft een alles zins verdiend gelijk spel bevochten, en men kan zelfs niet zeggen dat De Graaf schap een betere indruk heeft gemaakt. Nervositeit drukte aan beide kanten op de prestaties, die dan ook maar zeer zeer matig bleven. De Oostelijken begonnen met een par tij showvoetbal, waarvan het zevendui- zendkoppige pobliek aanvankelijk wel kon genieten, maar dat zeer onproductief bleek. De VSV-achterhoede stond keer op keer pal, en vooral doelman Van der Wint, die bijna als een derde back fungeerde, greep steeds schitterend in. Paul Meijers slaagde er wel in door te dringen tot de Velsense ves. te, maar Charlie v. d Weerd had duidelijk een off-day, terwijl de andere aanvallers te weinig door zetten. VSV had met Van der Kuil en De Graaf op de vleugels een gevaarlijke V. D. WEERD aanvalslinie, die door Ver een off-dav wijveren uitstekend werd een Off day gedirigeerd_ De Oostelijke achterhoede, met de rustige Jonker en de zwoegende backs Beumer en Jochems, wist hun echter bijtijds de pas af te snijden. De eerste helft leverde al heel matig voetbal op, waarin slechts sporadisch span nende momenten ontstonden. Na de thee lag het tempo direct veel hoger. De Vel- senaren zetten enkele aardige aanvallen op touw, waarvan er eeft eindigde met een kopbal van Jochems in eigen doel, welk doelpunt echter werd afgekeurd wegens free-kick. Van der Weerd bracht aan de andere zijde een zekere kans om zeep, en in de laatste minuut redde Jonker nadat doelman Gerritsen slecht had wegge werkt: 0-0. Op de Winterbaan in Parijs heeft de Fransman Queugnet een stayersnummer over twee manches gewonnen, tweede werd zijn landgenoot Le Strat, terwij. Wagtmans beslag legde op de derde plaats Zondagmiddag is te Den Bosch in aanwezigheid van ruim 100 afge vaardigden uit alle kringen en diocesane bonden van de N.G.F. (Nationale Gymnastiek Federate van Rooms Katholieke Gymnastiek Verenigingen) opgericht de Neder landse Katholieke Gymnastiek Bond (N.K.G.B.) Hierdoor kwam een einde aan de federatieve vorm van de katholieke gymnastiek-organisatie in ons land en is men gekomen tot een grotere eenheid in technische en organisa torisch opzicht. De N.K.G.B. is onderverdeeld in 17 districten, die in eigen diocesaan verband de ideële belangen blijven behartigen. De technische leiding zal centraal geschieden. SCHIEDAM, Zondag. Daar zal bij de Amsterdammers nog wel lang over worden nagepraat, over deze hernieuwde kennismaking met S.V.V., dat de laatste jaren buiten de Amsterdamse interesse-sfeer had gelegen. Algemeen werd beweerd, dat in de gemengde Zuid-West-afdelingen van de laatste jaren bet beste voetbal werd gespeeld; en dat heeft D.W.S., in die jaren bij Noord en Oost ingedeeld en in die afdelingen wel een van prominente clubs vanmiddag ook aan den lijve ondervonden. D.W.S. werd op alle spelonderdelen: techniek, tempo, ploegverband, volledig overklast, kwam er tegen het vooral in hut begin uitstekend spelende S.V.V. ongeveer niet aan te pas en schiup voor de Schiedammers geen enkel gevaar. De rood-groenen begonnen overdonde rend. Reeds in de derde minuut kreeg v. Pelt wegens een overtreding van Grijzen- hout een vrije schop te nemen en hij nam deze trap zo oerhard. dat Serlijn, die de bal in 't muurtje" opving, enige tijd groggy ging. In de 5e minuut ondernam Geel, die in deze periode uiterst actief was, een snelle rush langs ettelijke tegen- standers. Uit zijn prima voorzet knalde v Pelt keihard op doel. waar doelman Zurburg de bal wegstompte. waarop Kc- neman inschoot. (10). Tien minuten waren er gespeeld, met onophoudelijke Schiedamse aanvallen toen SVV twee hoekschoppen op rij kreeg te nemen. Uit de tweede kreeg Geel de bal toegespeeld, waarop Ki] een overtre ding beging. Uit de toegestane vrije schn- knalde Geel fraai en keihard in <20). De Schiedammers bleven doorgaat, waarbij telkens bleek dat de DWS-defen- sie te kort schoot in dekking en tempo. Uit een fraaie combinatie tussen de snelle Maltha en Köneman wist Zurburg 't schot van de laatste te stoppen. Eerst in de 14e minuut zag men de eerste noemenswaar dige actie van de DWS-aanval. Midvoot Loermans loste een schot, dat net naast vloog. Meteen spurtte Maltha, in combi natie met Köneman, lang <je veel te traag reagerende Spel en Kil; Zurburg snel de uit z'n kooi, maar de rappe Köneman was ook hem te vlug af en schoof de ba) in doel (30). Zurburg bleef bij een vol gende kanonnade, o.a. van Geel. staande terwij] Köneman ettelijke malen, goed ge lanceerd door bruidegom Van Schijnde! zijn tegenstanders op snelheid sloeg. Zelfs C. van Schijndel nam eenmaal aan de be schieting van de Amsterdamse veste deel 'n Rush van Braam bood DWS een kans maar de bal vloog naast. Nadat Köneman een kans gemist had en Serlijn uit een hoekschop redding had we ten te brengen, liet SVV de teugels wat vieren. DWS wist wat aanvallen op te zetten, veelal door ijverig spel van Pit- ters. Loermans schoot goed in uit een hoekschop en Pitters mikte zelf eenmaa1 goed, maar Kouwen bleek er eveneens uitstekend in. De tweede helft begon eveneens specta culair. Geel, vóór rust geblesseerd en "'g daardoor in de tweede helft wat minder in vorm, ondernam een run. waaruit v. Pelt op circa 30 meter van doel de bal kreeg. Rustig lieten de aarzelende Amster dammers de schut ter aanleggen en toen was de loei ende kogel ook voor Zurburg te veel, via zijn vuisten vloog de bal in het net (4—0). De aardigheid bleek er toen voor de SVV-ers kenne lijk af. DWS zette wat aanvallen op, die de SVV-verde- diging echter zon der veel moeite baas bleef. Slechts links binnen Koot was enkele malen gevaarlijk, o.a. met 'n goede kopbal uit een voorzet van Braam. 't Werd een vervelende bedoening en pas tegen 't einde van de door de heer Beltman uitstekend geleide wedstrijd liet de Schiedamse aanval de blauwzwarte burcht nog even op haar grondvesten be ven. Köneman, afgezwenkt naar de vleu gel, trok enige malen de defensie uit haar slappe voegen, waarop Geel keihard in schoot en Zurburg de bal even fraai over de lat sloeg. Uit de hoekschop knalde Geel de bal tegen de deklat. waaraan DWS het dankte dat het bij 40 bleef. van PELT, van dertig meter. Zó vielen de punten Tweede Klasse A VVA-EDE 4-0 Rapiditas-Holland *-1 UVV-HFC 1-3 DWV-De Spartaan 1-9 Tweede Klasse B RCH-Watergraaf smer»r 4-1 Hollandia-West Frisia 2-1 Helder-ZFC 2-1 Derde Klasse A Zilverm.-Vitesse 22^ VVB-Kinheim 2-0 HSV-Zaandijk 1-4 ZVV-GVO 1-3 Derde Klasse 8 Schoten-Velsen 3-3 RKAFC-Alkm. B. 4-<» CSV-DEM 0-0 Alcm. Victrix-QSC 0-1 Derde Klasse C ZSGO-SDW 4-1 Donar-Wilhelm. V. 2-1 Rivalen-DCG 0-4 Derde Klasse D HMS-APWC 3-0 CDN-Maarssen 0-2 Hilvers-Veen endaal 1 I BVC-DWSV 2-4 Tweede Klasse A HVV-ONA 0-2 Quick-RFC 2 'J HOV-Velox 2-3 DHC-DCV 0-0 Tweede Klasse B Gouda-HBS 3-0 Unitas-VCS 2 Derde Klasse A Hillegom-Archipel 2-2 De Postd.-Zandvoortm 1-2 BI. Zwart-Laakkwart. 0-0 Scheveningen-HBC 3-1 LFC-TYBB 43 The Rising Hope Excelsior '20 2-2 Derde Klasse C De Holl.-Slikkerv. 4-3 Derde Klasse D Leonidas-Amm. SV 8-3 Transvalia-RDM 2-2 VFC-VDL 6-3 Vierde Klasse A Teijlingen-Roodenbu,-fi 5"5 THB-TONEGIDO 1-3 Warmunda-ASC 3-2 DOSR-Romykoop 2-1 SJC-VVSB -2 Vierde Klasse B H. v. Holl.-Full Sp. 7-2 Delft-Concordia 3 1 Vierde Klasse C Alphia-Haastrecht 2-3 EDS-SMV 1-3 Vierde Klasse D Celeritas-Maasstr. 7-2 Moordrecht-Belvédère 5-0 Vierde Klasse E KRVC-PDK 1-5 Olympia-ADS 0-1 Zwart Bl.-Cromvliet 2-2 Vierde Klasse F OVV-SIOD 3-1 FSV Pretoria-DEH 1-1 Vierde Klasse G Nieuwenh.-Hillegersb ü-0 Poortugaal-PFC 1-0 DZB-Hermandad 1-3 Tlakkee-Dindua 0-J Vierde Klasse H 3RZ-Merwede 7-4 ■ttrijen-ODI 2-3 Heukelum-'s-Gravend 0-4 L.SV-DHS 5 0 Tweede Klasse A GRC-Sneek 1-9 Zw. Westeinde-Nicator 4-j Tweede Klasse B Veelerveen-FVV 5-0 WVV-Nw Buinen 2-0 Asser B.-Achilles 2-3 Stadskanaal-BNC 5-1 Hoogez.-Muntend. 1-3 Noordster-HSC 5-2 Derde Klasse A Jubbega-De Kooi 3-2 Olyphia-MSC 1-1 Derde Klasse B Peize-Haulerwijk 4-4 VAKA-Actief 1- 0 Harkema O.-Roden 5-2 Drachten-Houtigeh. 2-3 Derde Klasse C Titan-STA 1-1 Musselkanaal-NAB 5-!' Dedemsv.-Germanicus 2 2 Derde Klasse D Noordp.-Scheemda 0-7 Hunsingo-Appingedair. 0-1 THOS-Wagenb. 12-0 Meeden-Bellingw. 2-2 Tweede Klasse A Oldenzaal-Tubantia 2-i Labor-Quick '20 2-3 Achilles '12-Zwartem. 1-3 Emmen-PEC 0-2 Tweede Klasse B Ëendracht-Quick 1-1 Arnh. Boys-Theole 2-t Be Quick Z.-WAVV 1-4 ROD A-Rob. et Vel. 4- Derde Klasse A PW-Avanti 2-) TAR-Vogido i-J UDI-MVV '29 0-r Derde Klasse B VVierden Vict. Boys 2-2 K.HC—Hattem 2-1 UD-Epe 1-1 Salland.-Daventria 1-1 Vaassen-Rohda 5-1 Derde Klasse C AZC-W. Rheden 3-2 VDZ-Zutphania 2-2 Longa '30-Varssev. 1-2 Derde Klasse D SCH-BVC '12 7-4 Union-SML 4-1 TEC-Hatert 2-1 Oosterbeek-Uchta 9-2 Germania-Treffers 1-0 Tweede Klasse A De Spechten-DESK 4- Helmond-Helmondia 1-1 Schijndel-De Valk 6-1 Veloc-Sarto 3-0 OSS '20-TOP 0-0 Tweede Klasse B DOSKO-Vlissingen 1-' RAC-Alliance 2-1 Goes-TSC 2-1 Rood W. W-Intern. 4-2 Derde Klasse A Woensel-Sparta '25 2-0 SCB-Kilp. SDW 4-2 Geldrop-Mulo 0-1 UNA-Reusel Sport 2-4 Bladella-Boxtel 4-1 Derde Klasse B Zwaluw VFC-RKTVV a-4 Gudok-Hieronym. 3-2 Heusden-RKDVC 3-3 RKC-St. Michielsg. 4-2 7axandria-Uno A. 0-2 Derde Klasje C Jongen-RWB 4-0 VVO-VES *35 4-0 3DIO—BSC 1-4 Ïaardwijk-VOAB 2-0 Derde Klasse D ïontenisse-Axel U-3 N". Borgvl.-Biervl. 5-3 Corn. Boys-Meto t-1 Perneuzen-Hulst 3-3 Tweede Klasse A Chèvrem.-RKBSV 5-3 W aubach-Schutterveid 2-2 RKONS-VVH '16 '-J Tweede Klasse B Wit Z. '32-Roerm. 3-0 VSV '34-Wittenh. 4-0 Maurits-Wilh. '08 2-1 Derde Klasse A Schinnen-Leonidas 2-1 Caesar-Ammelie 10-2 RKVVL-Minor 2-2 Derde Klasse B Laura-Nw. Einde 6-i Heerlen-VTV 2 2 RKHBS-Miranda 4-3 Derde Klasse D JVC '31-Gennep 2-0 RKDEV-IV O 5-2 FVC-RKGFC 4-0 HEREN EERSTE KLASSE Westen BMHC-Be Fair 1-0 HHIJC-Gr. Geel 1-1 Laren-Hilversum 1-2 Oosten Nijmegen-Union 0-0 Zutphen-Hengelo 2-1 Noorden LHC-HVA 1-1 Groningen-GCHC 3-0 HVA-Gron. Stud. 0-5 Zuiden EMHC-HTCC 2-2 Rapidity-MOP 1- 3 Breda-Zwart Wit 1-2 Overgang West HDM-K^ampong 2-2 Gooi-Victoria 4-3 SCHC II-Amsterd. II 2-1 Pinoké-BMHC II 3-4 Amersf.-HHIJC II 3-1 Promotie West Kieviten-Asvion 1-1 Kameleon-Hurley 2-1 Alkmaar-Strawb. 4-2 Hilvers. III-Eechtrop 1-1 HBS-Pinoké II 4-0 Kraaien-Gooi II 1-0 Promotie Zuid Pelikaan-Forward 0-0 MEP-Geel Zwart ?-2 DES-Push 5-2 HMKC-Or. Zwart 3-2 0-0 3 1 3-0 1-2 0-1 4 0 Promotie Oost Ooetinchem-Bully i DAMES EERSTE KLASSE Westen 3DHC-Be Fair HHIJC-Gooi Kieviten-Hilvers. Oosten Nijmegen-Union Noorden LHC-HVA Groningen-GCHC Zuiden Or. Zwart-MOP J-l Promotie West Pinoké-Kampong 2-0 Hilvers. II-Laren ü-5 Amersf.-Strawb. 1-3 SCHC-BDHC III 5-1 Promotie Zuid Were Di-'s-Hertogeno. 3-2 0-4 2-0 2-3 3-1 Promotie Oost Apeldoorn-DKS 3-1 Tempo '41-Union II 2-0 ^utphen-Wagen. 3-1 EERSTE KLASSE Noord Holland Allen W.-Bl. Wit 5-8 Luto-Roda 6-3 Westerkw.-Rohda 4-i Samos-K. Zaandijk 4-7 Zuid Holland Ons Eib.-Vic. Or. 8 2 HKV-HSV 8-4 Oost A Rapiditas-Quick 13-4 Oost B Onder Ons-Vada 0-5 ZKC-Steeds Hoger 5-2 Noord W. Kwiek-Sparta 7-4 Zuid OEC-KCT 4-3 Sportlust-ft. Roest 2-0 Odilo-Deto 4-8 Rapidity-Forward Breda-Keep Fit EMHC II-HTCC Heerlen-Nuenen (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, Zaterdagavond. In het Sportfondsenbad te Rotter dam zong men Zaterdagavond spon taan het Wilhelmus, triomfantelijk galmend in de aparte accoustiek een zwembad eigen. Het Wilhelmus voor vier Nederlandse meisjes, die nieuwe glorie hadden geoogst voor de Neder- 'andse zwemsport. Een nieuw wereldrecord. Onze estafette-ploeg heeft haar be lofte gestand gedaan. Er was voor deze officieel aangekondigde aanval op het in Frans bezit zijnde Wereld record 4X100 meter wisselslag esta fette dames door de Sportcommissie van de K.N.Z.B. een scherp schema opgesteld, maar onze dames bleven daar nog bijna 2 seconden onder. Op 5 minuten 6,2 seconden stond iet record, dat de Franse dames op 16 Augustus j.l. in het super-snelle zout water-bassin van Casablanca hadden gevestigd. Op 5 minuten 2,1 sec. staat het se dert Zaterdagavond op Nederlandse naam; en daarmee staat het voorlopig wel zó scherp, dat zelfs de Hongaarse dames er voorlopig naar mogen kij- Vier Nederlandse meisjes die Zater dag een wereldrecord verbeterden: v.l.n.r. Geertje Wielema, Ril a Bruins, Joke de Korte en Mary Kok. ken. De verbetering van het record met niet minder dan 4,1 sec. overtrof zelfs de stoutste verwachtingen; het overtrof zoals gezegd zelfs 't scherpst gestelde schema met bijna 2 secon den. Onder een orkaan van toejuichin gen door honderden supporters, die zich langs de vier bassin-wanden ver drongen, zwommen de vier meisjes haar eenzame banen. Joke de Korte de 100 m. rugslag in de snelle tijd van 1 min. 13,— sec., Rika Bruins de 100 m. schoolslag helaas in de iets bene den de verwachtingen blijvende tijd van 1 min. 23,4 sec. Mary Kok goed overnemend de 100 m. vlinderslag in de prachttijd van 1 min. 20,3 sec. en tenslotte Geertje Wielema in een adembenemende spurt de 100 m. vrije slag in de onverwacht schitterende tijd van 1 min. 5,4 sec. Er ging een enorm gejulcn op, toen de officiële tijd: nieuw wereldrecord 15 min. 2,1 sec., bekend werd gemaakt. En vier meisjes stonden toen huive rend stil onder een stormachtig Wil helmus. zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6